Odwiedzin 37801474
Dziś 1918
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szwedzki odpowiednik ksiazeczki sanepidu

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzwedzki odpowiednik ksiazeczki sanepidu
kubas


Wpisów: 8
Od: 2012-09-22
2012-09-22 22:52
Witam,

W przyszle wakacje chce sie zatrudnic w jakiejs restauracji (kebab, mcdonald itp) Pytanie czy w Szwecji jest cos takiego jak odpowiednik naszej ksiazeczki sanepidu?

Co poza tym moze byc jeszcze potrzebne - tylko personnumer czy cos jeszcze?
  Profil uzytkownika: kubas     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-09-23 20:26
Co znaczy ze sie chcesz zatrudnic? Czy juz masz zalatwiona prace? Dlaczego ci sie wydale ze dostaniesz od reki?

A po szwedzku umiesz skoro chcesz pracowac w McDonaldzie? Nie wiem czy wiesz ale w Mconaldzie to pracuja tylko malolaty. A przy kebabie musisz på turecku albo po arabsku.

  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
nooa


Wpisów: 183
Od: 2005-05-06
2012-09-24 13:40
Wiktoria97, jeszcze tak idiotycznej odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie to ja na tym forum nie czytalam czy Ty mialas zly humor, bylas na kacu czy o co chodzi??? Swoja odpowiedzia nie wnioslas nic do tematu a jedynie zadalas autorowi kretynskie pytania, ktore tak wlasciwie nie maja nic wspolnego z zadanym pytaniem Czy nie wystarczy zwykle NIE, nie ma odpowiednika ksiazeczki sanepidu w Szwecji, jesli juz tak bardzo chcialas sie udzielic??? Ja doskonale rozumiem Twoja zlosc na pewnych siebie a czasem wrecz aroganckich "nowo przybylych rodakow" ale czasami lepiej jest przemilczec niz utrudniac..
  Profil uzytkownika: nooa     
kubas


Wpisów: 8
Od: 2012-09-22
2012-09-24 22:40
No nie sadzilem ze w wieku 20 lat ktos mnie nazwie malolatem Co prawda w MC jeszcze nie pracuje ale to chyba lekka przesada zeby tak mowic o studentach zarabiajacych na studia.
Co do szwedzkiego jakies podstawy mam, mysle ze powinno wystarczyc. Tylko tej jednej informacji nie moglem sie doszukac

A czy pomimo braku takowej ksiazeczki trzeba robic jakies badania na miejscu?

Czy perssonnummer jest potrzebny natychmiast, czy nie zaszkodzi jak sie troche odlozy w czasie (mam zamiar przyjechac na caly rok do pracy)
  Profil uzytkownika: kubas     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-09-24 23:07
Kubas
Nie chcialam cie obrazic. Dziwi mnie tylko w jaki sposób piszesz. Czy naprawde na powaznie myslisz ze przyjedziesz do Szwecji i pójdziesz do McDonalda i dostaniesz prace? Gdzie to ty slyszales? Czy nie wiesz ze szwedzka mlodziesz która naogól oprucz szwedzkiego, doskonale mówi po angielski, walczy o prace w McDonaldzie? Czy wiesz ze bezrobocie wsród mlodzierzy szwedzkiej nalezy do najwyszszych w Europie?

Nawet w McDonaldzie musisz dobrze mówic po szwedzku. Mam troje malych dzieci i pare razy w miesiacu jemy w McDonaldzie. I nigdy nie spotkalam obslugi która nie mówi doskonale po szwedzku.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-24 23:19
"Co do szwedzkiego jakies podstawy mam, mysle ze powinno wystarczyc."

To ty tak uwazasz. Nawet stojac na zapleczu musisz znac szwedzki, znac.
Corka pracowala kilka miesiecy, perfekt szwedzki i angielski....i az tak z ulicy to nie biora.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-24 23:26
"A czy pomimo braku takowej ksiazeczki trzeba robic jakies badania na miejscu?"
nie sadze. czasem na narkotyki robia testy czy na alko, ale zalezy od zawodu.

"Czy perssonnummer jest potrzebny natychmiast, czy nie zaszkodzi jak sie troche odlozy w czasie (mam zamiar przyjechac na caly rok do pracy)"
jak bedziesz mial nr personalny, adres szwedzki, pobyt w migracyjnym, rejestracje w kasie chorych i konto w banku (konto jest za free) to szybciej cie ztrudnia niz jakiegos nielegalnego turyste...
  Profil uzytkownika: iza     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-09-25 08:31
ksiazeczki Sanepidu nie potrzebujesz,ale na 100 procent wszystkie wymagane dokumenty (PN,adres itp) gdyz McDonald's zatrudnia na kollektiv avtal w wiekszosci (pisze w wiekszosci,gdyz MCD dziala na zasadzie franchisingu i nie wszyscy wlasciciele maja,ale zdecydowana wiekszosc).

Jesli chodzi o kebaby i pizzerie - to prawda jest taka,ze oni w wiekszosci biora 'swoich' - branza jest zdominowana przez osoby pochodzenia tureckiego/iranskiego/czasem wloskiego/greckiego i tam pracuja cale rodziny. Naprawde rzadko sie tam widzi Szweda, przynajmniej w Göteborgu.

Sama pracuje w branzy restauracyjnej w GBG,wiec masz opinie z pierwszej reki.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szwedzki odpowiednik ksiazeczki sanepidu
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 37 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony