Odwiedzin 37778674
Dziś 2722
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Zamieszkać w Szwecji - prośba o rady

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZamieszkać w Szwecji - prośba o rady
czarna_gda


Wpisów: 19
Od: 2012-09-20
2012-09-20 12:01
Witam Rodaków,

jestem chwilowo w Szwecji...Pracuje tu mój mężczyzna. Zaczęłam się zastanawiać nad przeprowadzką tutaj, bo cieżko żyć tak osobno.
Chciałabym zapytać Was, jeśli się zdecyduję, to od czego zacząć?
Namierzyłam wstępnie najbliższe biuro pracy, po angielsku myślę, że się dogadam, gdyż szwedzkiego nie znam ( jeszcze ). Pytanie, czy będąc w miarę elastycznym jeśli chodzi o pracę,mając doświadczenie w różnych branżach, można liczyć na znalezienie normalnej legalnej pracy np w przeciągu 3 miesięcy?
Czy najpierw powinnam znaleźć pracę, czy załatwić pozwolenie na pobyt? bo domyślam się, że meldunek, pesel,itd. to mogę ubiegać się dopiero mając "powód", np. praca (( domyślam się też, że jeśli moja druga połowka, nie ma tu meldunku i nie pracuje bezpośrednio u Szweda i nie mamy jeszcze ślubu, to argument, że chcę być przy nim, jest żaden dla urzędów)

Będę wdzięczna za pomocne wskazówki i mam nadzieję, że odpowiedzi nie będą owiane ironią bądź złośliwością...

Pozdrawiam serdecznie
  Profil uzytkownika: czarna_gda     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-09-20 12:08
tak, znajdz najpierw prace
  Profil uzytkownika: dorka2012     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-20 12:45
"Pytanie, czy będąc w miarę elastycznym jeśli chodzi o pracę,mając doświadczenie w różnych branżach, można liczyć na znalezienie normalnej legalnej pracy np w przeciągu 3 miesięcy?"
kto szuka ten znajdzie.

"Czy najpierw powinnam znaleźć pracę, czy załatwić pozwolenie na pobyt? bo domyślam się, że meldunek, pesel,itd. to mogę ubiegać się dopiero mając "powód", np. praca"
1. praca
2. migracyjny
3. urzad podatkowy (adres zamieszkania, nr personalny)
4. kasa chorych (FK)
5. konto w banku

"(( domyślam się też, że jeśli moja druga połowka, nie ma tu meldunku i nie pracuje bezpośrednio u Szweda i nie mamy jeszcze ślubu, to argument, że chcę być przy nim, jest żaden dla urzędów)"
slub nikogo nie interesuje. mozna mieszkac bez slubu.
bezposrednio u Szweda tez nie trzeba pracowac (mozna pracowac u chinczyka)
co znaczy nie ma meldunku? gdziesz chyba mieszka, tak?
w podatkowym zglasza sie adres zamieszkania i to wystarcza.
a ma numer personalny? legalna prace z ktorej placi podatki w Szwecji
ma unormowany pobyt w migracyjnym?
  Profil uzytkownika: iza     
czarna_gda


Wpisów: 19
Od: 2012-09-20
2012-09-20 13:31
nie ma meldunku w sensie tu w Szwecji, to jest tzw praca za posrednictwem polskiej firmy, czyli nie ma bezposrednio zatrudnienia tutaj ani ubezpieczenia,itd...

Ja tak sobie zaczelam mysleć, by sama najpierw znaleźć pracę tutaj legalną, potem pomoc jemu znaleźć pracę bez pośredników polskich,ktorzy zarabiają na swych pracownikach....

trochę mnie to wszystko przeraża, ale poważnie się nad tym zastanawiam...

Bardzo dziękuję za wskazówki, co po kolei robić.

Jeżeli tutaj instytucja małżeństwa nikogo nie interesuje, to może jeśli mnie się uda szybko tutaj zorganizować (praca,pobyt,pesel,meldunek), to wówczas dla mej drugiej połówki dostać tu pesel bedzie zwykla formalnością? dobrze to zrozumiałam?
  Profil uzytkownika: czarna_gda     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-20 13:40
"Jeżeli tutaj instytucja małżeństwa nikogo nie interesuje, to może jeśli mnie się uda szybko tutaj zorganizować (praca,pobyt,pesel,meldunek), to wówczas dla mej drugiej połówki dostać tu pesel bedzie zwykla formalnością? dobrze to zrozumiałam?"
jesli bedzie mial prace to tak.
  Profil uzytkownika: iza     
czarna_gda


Wpisów: 19
Od: 2012-09-20
2012-09-20 13:46
w takim razie jutro podjade do biura pracy i zobaczę, jakie sama mam szanse coś znaleźć i czy pracujące tam osoby będą chętne choć odrobinę pomóc...
  Profil uzytkownika: czarna_gda     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-20 14:02
Do biura pracy? zeby ci pomogli w znalezieniu pracy?
Zartujesz? oni nie sa od tego.
Pracy masz szukac sama.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
czarna_gda


Wpisów: 19
Od: 2012-09-20
2012-09-20 14:09
juz bez przesady,
byłam na http://www.arbetsformedlin gen.se/
rozmawiałam z pracownikiem i pokierował mnie by odwiedzic najblizsze biuro pracy,gdzie uzyskam więcej informacji i pomoc, kłamał ten ktoś???

proste i logiczne, że nie liczę, że pojdę i podadzą mi robotę na tacy, ale chyba od czegoś są, jakieś oferty mają, podpowiedzą jakie dokumenty warto mieć, cokolwiek


  Profil uzytkownika: czarna_gda     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2012-09-20 14:11
Ja tylko podziwiam Ize za cierpliwosc,ten sam temat niedawno powtarzala innej osobie jak tu zaczac zyc,to juz ja nieobyta z kompem bym wyszukala,,
  Profil uzytkownika: melka123     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2012-09-20 14:14
Oferty maja i owszem ale pracy tobie nie zalatwia,sama musisz szukac ,wyzej ktos pisal,nie jest lekko,
  Profil uzytkownika: melka123     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-20 14:17
Ja nie przesadzam.

Tutaj masz oferty pracy

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Lediga-jobb/Plat sbanken-yrkesvis.html

Nikt cie nie oklamywal, zapisac sie mozesz jako szukajaca pracy, przez 3 miesiace, bo masz do tego prawo...i to wszystko.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-09-20 17:02
zeby to byla 'mila i chetna do pomocy pani' to szczerze watpie. dla wiekszosci wizyta w posredniaku to trauma. pani pokaze ci komputer i usiadziesz i bedziesz sobie sama szukac. przeciez ona nie ma jakichs ukrytych ofert pracy w rekawie, wszystko jest na ich stronie.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-09-20 17:05
tu masz b dobry slownika ang-szw i odwrotnie:
http://compat.tyda.se/

tlumacz sobie interesujace cie zawody i wrzucaj do ich wyszukiwarki
  Profil uzytkownika: dorka2012     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-20 17:10
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=30331
  Profil uzytkownika: iza     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-09-20 17:23
najpierw bedziesz musiala sie zarejestrowac (sama przy komp), potem pokazesz im: swiadectwo ostatniej pracy, ew dyplom ze szk. wyzszej (przetl na ang, czy szw plus orginal), prawo jazdy, paszport - oni to wprowadza do swoich rejestrow. potem kazda ci napisac zyciorys (w kompie). potem pan/i zapyta jaki masz zawod, doswiadczenie zawodowe i wprowadzi to do kompa, do tej wyszukiwarki kt jest na ich stronie, wiec rownie dobrze mozesz sama to zrobic w domu (te poprzednie etapy na kilku spotkaniach, wiec szkoda czasu).
  Profil uzytkownika: dorka2012     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-20 18:07
"rozmawiałam z pracownikiem i pokierował mnie by odwiedzic najblizsze biuro pracy,gdzie uzyskam więcej informacji i pomoc"

Idz do biura pracy i uzyskasz nastepujace informacje:
W pierwszej kolejnosci gdzies zamieszkaj z mozliwoscia uzywania adresu.Nastepnie zalatw sobie numer personalny.Jak juz to bedziesz to miala to naucz sie jezyka na SFI i zglos sie do nas,a my cie zarejstrujemy jako bezrobotna.Wiem,ze nie jest Ci na reke moja odpowiedz,ale taka jest rzeczywistosc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-20 18:22
Ludzie co wy za abstrakcje wypisujecie ?

kto wogole bedzie chcial gadac z kim z ulicy, bez PN itd

Najwyzej umowia jakies spotkanie zterminem, za 3tyg i tyle...

Bez meldunku ?

Jka sie niby potem ci z "urzedu pracy", beda mogli skontaktowac z petentka ?

Maz, na polskiej dzialalnosci ?

Toz to on nie ma tu zadnych praw ! U nas w robocie wlasnie z dnia na dzien dwuch "z polska dzialanosci", zostalo zwolnionych, bo sie za bardzo puszyli.

Ot cala rzeczywistosc...

Niezyczliwy rodak...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-20 18:30
Jakis czas temu mielismy podobne pytanie o rejestracji w AF, dzwonilam tam i pytalam, Mozna sie zarejestrowac jako szukajacy pracy na mocy....UE...i to wszystko.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-20 19:05
"Jakis czas temu mielismy podobne pytanie o rejestracji w AF, dzwonilam tam i pytalam, Mozna sie zarejestrowac jako szukajacy pracy na mocy....UE...i to wszystko."

Na polski numer personalny z jedna cyfra wiecej i polskim adresem?.To nie przechodzi w szwedzkim systemie bazy danych.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-20 19:12
Roni@ mowi, ze mozna, to mozna ! Akurat, jej wierze...

Tylko, co to da ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2012-09-20 19:45
mozna sie zapisac ale wlasnie co to da...
  Profil uzytkownika: suss     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-09-20 19:49
jak to co? juz sie nie jest bezrobotnym, tylko zarejestrowanym bezrobotnym, ot co
  Profil uzytkownika: kamień     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-20 20:20
Zadzwonie jutro i zapytam konkretnie o ten przypadek, bo nie pamietam detali tego poprzedniego.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-20 20:34
Bolek, nie musisz byc ironiczny
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-20 20:57
"Bolek, nie musisz byc ironiczny "

Nie smialbym, nie w tym dziale !
Tygodniowa banicja, zafundowana przez samego admina, wbila mi to na zawsze do lba, by nie traktowac dzialu, Zycie w Szwecji, rozrywkowo...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-21 10:00
Rozmawialam z AF, Ann Sandberg.

1. Mozna zarejestrowac sie w AF nie majac szwedzkiego p.numeru. Takie zarejestrowanie odbywa sie manualnie (papper och penna)
To zarejestrowanie jednak nie daje NIC!

...chyba ze...

2. Pobiera sie zasilek dla bezrobotnych w swoim kraju. Mozna wyjechac za granice w szukaniu pracy i krajowa kasa bezrobotnych moze zadac zaswiadczenia, ze osoba jest zarejestrowana w AF zagranica, zeby wyplacac zasilek.

...albo...

3. Osoba wraca po 3 miesiacach do kraju, bo nie znalazla pracy, ale chce w jakims urzedzie przedstawic zaswiadczenie, ze byla zarejestrowana w AF. Uwaga! ze byla zarejestrowana, nie ze szukala pracy. Takie zaswiadczenie wydaje wtedy AF.

Powyzsze odnosi sie do UE, nie specyficznie dla PL.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-21 10:10
To sie zgadza,ale to calkiem inna para kaloszy.
Taka manualna rejstarcja dlugopisem na swistku,jest tylko podkladka dla polskiego biura pracy,ze bedac u kogos w odwiedzinach,szukalo sie na niby pracy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-21 10:20
Jeszcze raz

"1. Mozna zarejestrowac sie w AF nie majac szwedzkiego p.numeru. Takie zarejestrowanie odbywa sie manualnie (papper och penna)
To zarejestrowanie jednak nie daje NIC!"

Mowa byla o mozliwosci i celu zarejestrowania sie w AF.

(to jest dokladnia ta sama para kaloszy)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-21 11:10
Wiesz o tym,ze rejestracja,a wlaczenie do bazy danych publicznego urzedu pracy,to nie jest to samo?

Rejestruja,by mozna bylo przegladac oferty pracy(bez nr.personalnego i adresu).Do bazy danych bez numeru personalnego i adresu zamieszkania w Szwecji nie da rady wejsc.

"Du behöver inte ha personnummer eller samordningsnummer för att registreras på Arbetsförmedlingens hemsida och matchas mot olika lediga jobb.

Om du har ett personnummer eller samordningsnummer så kan du bli inskriven hos Arbetsförmedlingen och få annat stöd, till exempel praktikplats. Du skriver in dig genom ett personligt besök hos Arbetsförmedlingen."
http://stockholmcrossroads .se/article/arbete/att-soka-arbete-i-sver ige/
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-21 11:45
Zarejestrowac sie moze?
Moze.
Cos jej to da?
Nic.

Oferty moze przegladac bez jakiejkolwiek rejestracji, one sa jawne.
Link podalam.

Do innej pomocy z AF nie ma prawa (mimo ze jestesmy w Unii, maz pracuje w Szwecji...i podobne takie tam)
  Profil uzytkownika: Ronj@     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-09-21 17:43
Ja tak w inna manke bo dzisiaj jestem w takim akurat humorze
Dziewczyna jest myslaca, chce cos zrobic, bierze sprawe w swoje rece, wiec moze akurat mowicie, ze nie ma szans komus, kto kiedys bedzie mial w tytule po polsku mowiac "dyrektor"?
Tak mysle, ze gdyby kiedys byl net jak ja tu stawialam pierwsze kroki, kiedy nikt mnie nie chcial zatrudnic nawet jako sprzataczke, to pewnie uslyszalabym to samo - ze sie porywam z motyka na slonce i ksiezyc w jednym zamachu
A i tak sie zamachnelam

Do tej startujacej temat - wszystko jest mozliwe, zalezy tylko od twoich mozliwosci, sily, szczescia.
Dobrze ze szukasz pracy przez AF a nie jakies polskie pseudofirmy.
Na stronie AF jest troche ogloszen, szanse masz bardzo male, ale zalezy jakiej pracy szukasz, jakie masz wyksztalcenie i ile wytrwalosci.
Czytaj ogloszenia i kontaktuj sie z pracodawcami i sie nie poddawaj i ucz sie jezyka w miedzyczasie.


  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-09-21 17:44
A, i nie licz, ze ktos ci znajdzie prace, sama musisz ja znalezc.
  Profil uzytkownika: maggie     
regre


Wpisów: 9
Od: 2010-12-17
2012-09-25 22:50
Uwielbiam Rodakow rady i komentarze. Zastanawiam sie tylko skad na to czas? Najlepsze jest to ze sama zainteresowana przestala pytac a odpowiedzi wciaz naplywaja. Ale cel zostal osiagniety - skrzydla podciete! Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: regre     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-25 23:10
Nastepna!
"skrzydla podcinaja"
  Profil uzytkownika: Ronj@     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2012-09-26 00:02
Regre co ty gadasz jakie skrzydla podciete,wszystko zostalo wyjasnione,odpowiedzi byly takie o ktorych ja chcialabym wiedziec wcczesniej,a zauwaz ,ze Ronia dzwonila o sprawe do urzedu ,ze tak powiem,a ,ze osoba zainteresowana ma w dupie to jej sprawa a nie twoja chyba ,co?chyba,ze zazdroscisz tej przyjemnosci to poszukaj innego tematu
  Profil uzytkownika: melka123     
violina
Gbg


Wpisów: 2004
Od: 2007-03-01
2012-09-26 00:19
Regre, Ikarowi nikt skrzydel nie podcinal, tylko nie sluchal tatusia Dedala i tez spadl.
wiec dobrze jest czasem posluchac, co doswiadczeni ludzie mowia.
Ronja sprawe wyjasnila pieknie i zrozumiale
  Profil uzytkownika: violina     
melka123


Wpisów: 175
Od: 2012-01-27
2012-09-26 00:32
no
  Profil uzytkownika: melka123     
czarna_gda


Wpisów: 19
Od: 2012-09-20
2012-09-30 10:14
Nie bijcie się, skrzdeł podciętych nie mam, aczkolwiek niektóre wypowiedzi są rzeczywiście irytujące, np. że nikt mi pracy na tacy nie poda. W żadnym kraju tak nie ma...logiczne. Chociaż w PL zdarzyło mi się dostać pracę na tacy nie szukając.

nie mniej jednak jeśli się czegoś bardzo chce i uprze, to można i w Szwecji i w każdym innym kraju znaleźć pracę, może nie od razu jakąś super, ale małymi kroczkami....


Dziś wracam do PL, ale kombinuję tu wrócić na dłużej bądź na stałe za miesiąc może dwa. Niestety Blekinge to wiochy pomijając małe miasteczka typy Karlskrona, Karlshamn czy Ronneby i znaleźć tu pracę - to jest mega wyczyn. A jednak...mam opcję pracy przy sprzątaniu na początek za totalny grosz i dach nad głową. Ale to za mało by tu normalnie jakoś żyć. No więc co? a no to, że trzasnę sobie ulotki na sprzątanie, na paznokcie i drobne usługi typu przekłuwanie uszu, henna, przedłużanie włosów i polatam z ulotkami po skrzynkach pocztowych, co mi szkodzi. Podepnę ulotki w sklepach. Ogłoszę się na portalach ogłoszeniowych. Zrobię ile się da. A kto wie czy na np 500 ulotek plus ogłoszenia nie odezwa sie choć 2-3 osoby. Może będą zadowolone i polecą mnie innym? ale zarobię cuś wiecej...może na tyle w koncu sympatycznych ludzi trafię, że może polecą cos innego, lepszego? pojdę sobie do SFI, szybko łapie jezyki wiec czemu nie szwedzki?

jeśli się uprę to dam radę...jedynie na legalną pracę tu na biało, będę musiała poczekać i na pers.nr,itd.
  Profil uzytkownika: czarna_gda     
Forum -> Życie w Szwecji -> Zamieszkać w Szwecji - prośba o rady
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Brukarz (Stockholm)
Firma sprzatajaca-Sztokholm (Sztokholm i okolice)
Firma budowlana szuka pracownika (Vendelsö, Stockholms Län, Sweden)
Sprzatanie 50%-100% grafiki (Täby)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 4 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony