Odwiedzin 37797957
Dziś 1734
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Närståendepenning - rak kosci

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNärståendepenning - rak kosci
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-09-18 18:24
A wiec sprawa przedstawia sie tak.

Bliska mi osoba jest bardzo chora, i z tego wzgledu potrzebuje jezdzic do Pl czesciej by moc pomoc co nie co. Moja szefowa zaradzila mi, ze zamiast uzywac dni urlopowych badz "tjänsteledigt" to moge zlozyc papiery o närståendepenning. Niestety reguly sa takie, ze obydwie osoby musza byc ubezpieczone w Szwecji, wiec nici z närstående penning.

Zastanawiam sie wiec, czy wiecie czy jest jakas inna instytucja niz försäkringskassan. Dzwonilam i dowiadywalam sie, ale nie mogli mi pomoc. Jedynie powiedzieli, ze powinnam dowiedziec sie w tym drugim kraju. No tak, tylko ze ja nie jestem ubezpieczona w Pl, nigdy tam nie pracowalam itd. Wiec na pewno nie moge sie starac o nic takiego w Pl. Czy jest cos innego co moge zrobic w Szwecji? Czy pozostaje mi tylko pracowac po godzinach, badz branie wolnego badz dni urlopowych?

Moje drugie pytanie jest, jaka instytucja w Pl odpowiada za pomoc osobom ciezko chorym, ktore potrzebuja calodobowej/dobowej pomocy? Gdzie trzeba sie kierowac by dostac pomoc panstwowa o pielegniarke, badz osobe, ktora moglaby pomoc osobie ciezko chorej w dziennych czynnosciach?
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-09-18 18:28
w jakim miescie mieszka ta osoba ?
  Profil uzytkownika: kratka     
aniuladoniula


Wpisów: 438
Od: 2007-03-01
2012-09-18 18:31
Po pierwsze wspolczuje i zycze sil i wytrwalosci!

Nie mam doswiadczenia w takich sprawach ale tak na szybko myslac kontaktowalabym sie z försäkringskassan jeszcze raz majac dokumenty o chorobie bliskiej osoby i potwierdzenia ze jezdzilas i ze musialas brac wolne itd...

Nic nie szkodzj sprobowac jeszcze raz. Moze trafisz na "zyczliwsza" dusze.

Wiem ze niewiele wnioslam do tematu ale chcialam zyczyc wytwalosci!!!
  Profil uzytkownika: aniuladoniula     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2012-09-18 18:40
Ja na Twoim miejscu zwrocilabym sie o pomoc do Czerwonego Krzyza". Oni by Ci podpowiedzieli jakie instytucje w Szwecji i Polsce zajmuja sie tymi sprawami.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-09-18 19:29
Kratka: Lebork (mala miescina na polnocy Polski)

No tak wlasnie myslalam o czerwonym krzyzu.

Jeszcze nie bralam zadnego wolnego, zastanawiam sie na przyszlosc co zrobic.

Zobacze, jade jutro juz do Pl, wiec postaram sie popatrzec, porozgladac, pogadac.. moze wlasnie czerwony krzyz jest moja odpowiedzia.

Dzieki dziewczyny za wsparcie.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2012-09-18 20:06
Mnie sie wydaje, ze oni maja doswiadczenie w takich sprawach, bo zajmuja sie tez opieka. Czerwony Krzyz dziala miedzynarodowo i potrafi poruszac sie w przepisach. W Polsce i w Szwecji mozesz natrafic na niedouczone i niechetne urzedniczki. Zycze Ci powodzenia.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-18 20:10
Zapytam mojego taty, bo mial taka pania opiekunke do mojej babci. Zapytam skad i za ile.

3maj sie kurcik
  Profil uzytkownika: iza     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-09-18 20:27
hospicjum mozesz wypozyczyc sprzet i dostaniesz pomoc ,wolontariat , moi znajomi mieli ukrainki ktore pomagaly przy osobach chorych byli wszyscy bardzo zadowoleni chcesz moge zapytac o kontakt o ile dobrze pamietam to placili 2000 zl na miesiac
  Profil uzytkownika: kratka     
leszek31


Wpisów: 20
Od: 2009-08-13
2012-09-18 20:29
hej,

Stacja Opieki Caritas...
Caritas w Polsce opiekuje się chorymi.
Zajmują się tym najczęściej siostry zakonne z pielęgniarskim wykształceniem, często bezpłatnie.
Znalazłem w sieci te namiary: "Caritas" Parafii Św. Jakuba Apostoła
Basztowa 8
84-300 Lębork
woj. pomorskie

telefon: (59) 8633158
zadzwoń do nich i zapytaj czy tam też mają stacje opieki.

serdecznie pozdrawiam i ... 3maj sie!
L.
  Profil uzytkownika: leszek31     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-09-18 21:18
Dzieki wandaelzbieta, Iza, Kratka.

Leszek dzieki za namiary, zapytam sie jak najbardziej

  Profil uzytkownika: kurtcobain     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-18 21:44
Caritas w Polsce w miescie z którego ja pochodze opiekuje się chorymi ale bardziej uposledzonymi umyslowo. Dla osób starszych sa inne prywatne domy opieki. Cena przykladowo 2700 zlotych na miesiac.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-09-18 23:57
www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/ - jak widac po nazwie, jest to forum dla pacjentow onkologicznych oraz ich rodzin, bardzo rzetelnie prowadzone. Sa tam osoby, ktore bezinteresownie dziela sie swoja wiedza i sadze, ze beda w stanie udzielic Ci kompetentnych informacji. Trzymaj sie cieplo!
  Profil uzytkownika: KikaKM     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-09-19 07:17
Dzieki, na pewno sprawdze. Dzisiaj jade do Pl, wiec porozgladam sie, wejde na neta, na ta strone, zobacze co zrobimy. Ta osoba nie jest starsza, jest w srednim wieku.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
KikaKM
Uppland


Wpisów: 62
Od: 2012-07-03
2012-09-19 11:59
Tym bardziej polecam Ci kontakt z osobami z forum - tam jest wiele osob mlodych "po przejsciach", ktore z pewnoscia beda wiedzialy, jak Ci doradzic. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: KikaKM     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-09-20 01:28
Pielegniarki ktore zajmuja sie chorymi w ich domach to pielegniarki srodowiskowe. Wszelkie info na temat pomocy pielegniarskiej, darmowe lub znizkowe opatrunki, pampersy itp powinien udzielic lekarz rodzinny osoby chorej lub inny ktory sie nia zajmuje.
Pomoc do opieki nad osoba starsza lub chora (podania lekow, sprzatanie itp) Polacy czesto zalatwiaja w Osrodku Pomocy Spolecznej. Tam mozna rowniez zglosic siebie jako osobe do opieki i dostawac za to wynagrodzenie (niskie) ale trzeba spelniac okreslone wraunki (chyba codzienna opieka i brak dochodow, no i osoba chora lub starsza nie moze byc zbyt bogata).
  Profil uzytkownika: papaja     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-09-20 01:38
znalazlam na staronie nfz:

Jak długo chory może korzystać z pomocy pielęgniarki rodzinnej?
Pomoc pielęgniarki środowiskowej nie jest ograniczona czasowo, pielęgniarka rodzinna pomaga osobie obłożnie i przewlekle chorej tak długo, jak długo wymaga tego jej stan. Jeśli jednak chory potrzebuje na okres dłuższy niż 2 tygodnie dożylnej kroplówki, cewnikowania, zabiegów w przypadku stomii, przetoki; karmienia przez zgłębnik, płukania pęcherza moczowego bądź pielęgnacji ze względu na rurkę tracheotomijną powinni Państwo wówczas skorzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej. W uzyskaniu takiej opieki pomoże Państwu pielęgniarka środowiskowa opiekująca się chorym, potrzebne będzie również skierowanie wystawione przez lekarza np. podstawowej opieki zdrowotnej.



Przy wyborze lekarza rodzinnego poproszono mnie o złożenie deklaracji do pielęgniarki środowiskowej. Kiedy mogę skorzystać z jej pomocy?
Pielęgniarka pomaga w terapii prowadzonej przez lekarza, aplikuje zastrzyki, zmienia opatrunki, wykonuje podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze (także w stomiach, przetokach i trudno gojących się ranach). Współpracuje z lekarzem rodzinnym i ze specjalistami - pomagając w realizacji ich zaleceń u chorego. Ocenia także na bieżąco stan chorego i niesie pomoc odpowiednią do jego potrzeb zdrowotnych. Jeśli osoba chora wymaga specjalnej diety i karmienia - mogą Państwo liczyć na wsparcie pielęgniarki
w ustaleniu sposobu żywienia i rodzaju pokarmu. Fachowa opieka pielęgniarska pozwoli zapobiec powikłaniom wywołanym długotrwałym unieruchomieniem, pielęgniarka pomaga bowiem również w podstawowych ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Osoby zajmujące się chorym mogą liczyć na rady w zakresie codziennej opieki.
Pomoc pielęgniarki środowiskowej nie jest ograniczona czasowo, pielęgniarka rodzinna pomaga osobie obłożnie i przewlekle chorej tak długo, jak długo wymaga tego jej stan. Jeśli jednak chory potrzebuje na okres dłuższy niż 2 tygodnie dożylnej kroplówki lub np. zabiegów w przypadku stomii, płukania pęcherza moczowego bądź pielęgnacji ze względu na rurkę tracheotomijną powinni Państwo wówczas skorzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej.


Czyli kazda osoba w Polsce ma nie tylko wlasnego lekarza rodzinnego, ale i wlasna pielegniarke.
  Profil uzytkownika: papaja     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-09-20 01:45
"Kiedy starość i choroba spotka na swej drodze bezradność... Usługi opiekuńcze
(strona 1 z 3)" - tu znajdziesz sporo wyjansiej o pomocy refundowanej przez nfz":

http://www.razemztoba.pl/w ai/index.php?NS=srodek&nrartyk=2945&slowo start=0
  Profil uzytkownika: papaja     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-09-20 10:28
moj tato korzystal wlasnie z pielegniarki srodowiskowej gdy potrzebowal pomocy dla mojej babci.



  Profil uzytkownika: iza     
Forum -> Życie w Szwecji -> Närståendepenning - rak kosci
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony