Odwiedzin 37801618
Dziś 2062
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - od czego zaczac???

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorod czego zaczac???
mariolka_89


Wpisów: 4
Od: 2012-08-30
2012-08-30 18:11
Witam,
na drugi rok chcialabym zaczac prace w Szwecji, mam 23 lata. Moj ojciec tutaj pracuje juz kilka dobrych lat i chcialabym sie u niego zatrzymac na jakis czas. Wiem, ze moge wyrobic sobie te wszystkie dokumenty niezbedne do pobytu tutaj tylko nie wiem dokladnie co jest potrzebne z polski i gdzie sie z tym ruszyc bo nie znam jezyka. I jak z praca, gdzie najlepiej szukac??? Mysle na poczatku o jakies szklarni lub sprzataniu, a jak naucze sie jezyka (znam podstawy) to bede szukac w swoim zawodzie, tylko nie wiem od czego zaczac pozdrawiam
  Profil uzytkownika: mariolka_89     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-08-30 18:21
zaczac od wyszukiwarki na PI polski chyba znasz?
  Profil uzytkownika: kratka     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-08-30 18:41
Tsss...

"Dluga droga daleka przed nami, znuj i trud...", jak to bylo w marszu 1szej dywizji...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-08-30 19:40
zacząć od rozmowy z tatusiem....
  Profil uzytkownika: babajedna     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2012-08-30 19:44
Masz 23 lata wiec pelnoletnosc osiagnieta.
Pytam wiec na jakiej podstawie masz zamiar wyrobic sobie wszystkie dokumenty?
  Profil uzytkownika: pratsam     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-08-30 20:01
Ludzie, spokojnie. Skad dziewczyna ma wiedziec co i jak??

Sluchaj, nie da sie ot tak sobie "wyrobic" dokumentow, zeby byc tutaj legalnie, musisz miec do tego powod.
Takim powodem jest praca albo zwiazek z kims tutaj zamieszkalym legalnie.
Wiec skoro masz sie gdzie zatrzymac, to przyjedz i zacznij szukac prace - taka legalna, nie na czarno.
Jak (i jesli) ja znajdziesz to dopiero mozesz sie starac o numer personalny (szwedzki pesel) i zajac sie papierami.

Na poczatek niech moze twoj ojciec sprobuje znalezc ci jakas prace?
  Profil uzytkownika: maggie     
mariolka_89


Wpisów: 4
Od: 2012-08-30
2012-08-31 09:32
Chce przyjechac na zasadzie laczenia rodziny, ponoc istnieje tutaj cos takiego...poza tym jestem w Pl studentka i on mnie utrzymuje
  Profil uzytkownika: mariolka_89     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-08-31 09:47
"Chce przyjechac na zasadzie laczenia rodziny"
jak skonczysz 18 lat to juz jestes dorosla i wtedy laczenie rodziny juz nie dziala.
  Profil uzytkownika: iza     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-02 18:18
mariolka_89 pisze 'poza tym jestem w Pl studentka i on mnie utrzymuje'

W Szwecji rodzice nie utrzymuja doroslych dzieci (jedynie dzieci w szkole sredniej i max do 20 lat).

Ciesz sie ze Cie tata utrzymuje.

Szwedzcy studenci czesciowo biora pozyczke która sami splacaja do 50 roku zycia (czasami 65-go) a czesciowo pracuja, specjalnie w czasie wakacji bo pozyczka nie przysluguje.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-02 18:31
Mam taki kaprys i sie z Wami nie zgadzam.Jak stary ma papiery i zainteresowana jest panienka, w dodatku zalezna od jego np.kapuchy,to moze dostac prawo pobytu na laczenie rodzin.

"Som familj räknas:•sambo, make eller maka, eller registrerade partner
•ogifta barn under 21 år
•ogifta barn över 21 år som är beroende av dig eller din partner"
http://www.migrationsverke t.se/info/194.html

No i co glupio Wam sie zrobilo?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2012-09-02 18:39
Nie Joland,jest ok.
Ona ma 23 lata
  Profil uzytkownika: pratsam     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-02 18:46
A to,to co?

"ogifta barn över 21 år som är beroende av dig eller din partner"
  Profil uzytkownika: JOLAND     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-02 18:51
"ogifta barn över 21 år som är beroende av dig eller din partner"

Ciekawe jakie zasady MV stosuje w zyciu?

23 niepelnosprawne dziecko - prawdopodobnie decyzja pozytywna.

23 pelnosprawna kobieta której nie chce sie isc do pracy? nie wiem.

23 lata w Szwecji, to jest sie bardzo doroslym, tutaj mlodziez dojrzewa wczesnie i nie jest na garnuszku u rodziców.

60 letnie sprawne dziecko, to tez laczenie rodzin bo dzieco nie pracuje ?

  Profil uzytkownika: AnnaN     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-02 19:01
"ogifta barn över 21 år som är beroende av dig eller din partner"

Dorosla sprawna 23 letnia kobieta nie jest beroende. Wyzsze studia nie sa obowiazkowe.

Co innego o ile jest niepelnosprawna.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-02 19:06
Czyli co,osoba z Polski,ktora uczy sie za kapuste ojca,i chce kontynuowac w kraju gdzie ta kapuste zarabia nie jest od niego zalezna?.Manna jej z nieba kapie?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2012-09-02 20:52
Anna N napisala:
"Szwedzcy studenci czesciowo biora pozyczke która sami splacaja do 50 roku zycia (czasami 65-go) a czesciowo pracuja, specjalnie w czasie wakacji bo pozyczka nie przysluguje."


To jakis ekstremalne przypadki musisz opisywac, albo przypadki tzw. wiecznych studentow - patrz leni i nierobow
bo chyba nie chcesz powiedziec ze pracujac po studiach obojetnie gdzie , nie zarobi sie i nie odda ( oczywiscie jak sie chce) tych zasranych ca 100 ew. 150 do 200 tys "laxow" w ciagu kilku lat...
  Profil uzytkownika: skoczek     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-02 21:30
"23 lata w Szwecji, to jest sie bardzo doroslym, tutaj mlodziez dojrzewa wczesnie i nie jest na garnuszku u rodziców"

No i co z tego?.Trzeba pisac prawde,jakie sa przepisy.Skoro polska dziunia majaca stala prace wg.szwedzkich przepisow moze sobie sprowadzic dziurkacza spoza UE,to tym bardziej polski ojciec,23 letnia corke.

Dziunia tez dziurkacza utrzymuje,niezaleznie ile ma lat.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-02 23:06
"Czyli co,osoba z Polski,ktora uczy sie za kapuste ojca,i chce kontynuowac w kraju gdzie ta kapuste zarabia nie jest od niego zalezna?.Manna jej z nieba kapie?"

Ja uwazam, ze to nie jest takie proste.
Studiujaca corka, zdrowa i zdolna do pracy, nie musi byc na utrzymaniu ojca. Jest mnostwo mlodych ludzi w PL, ktorych rodzice nie moga utrzymac. Ktorzy pracuja i studiuja. Ze autorka postu i jej ojciec wybrali taki uklad, nie jest jednoznaczne, ze Szwedzi uznaja ten uklad za "gällande" i przyznaja corce pobyt.
Tym bardziej, ze w Szwecji jest inaczej i dorosla corka nie musi zerowac na rodzicach. Panstwo zapewnia mozliwosci studiowania niezaleznie od sytuacji ekonomicznej rodzicow (studiebidrag i pozyczka)

Co do szybkosci splaty dlugu...mozna polemizowac.
Zyjac jako student przez 5-6 lat, za 8,5 tys miesiecznie i zaczynajac dorosle zycie od zera, znalezc prace z dobrymi zarobkami, to kilka lat. Kupic mieszkanie, to kilka milionow, uzyc zycia bez egzaminow i innych "måsten" to tez kilka lat, nie kazdy ma ojca/rodzicow co utrzymuja, nie kazde dziecko chce byc utrzymywane...jag kan själv! Niech splacaja po trochu (malo znaczace sumy) i niech uzywaja zycia a nie zabijaja sie za jeszcze jedne dlugi i beda gotowi ze splata tak ok. 40-tki...jak pol zycia minelo?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-02 23:14
"Co do szybkosci splaty dlugu...mozna polemizowac.
Zyjac jako student przez 5-6 lat, za 8,5 tys miesiecznie i zaczynajac dorosle zycie od zera, znalezc prace z dobrymi zarobkami, to kilka lat. Kupic mieszkanie, to kilka milionow, uzyc zycia bez egzaminow i innych "måsten" to tez kilka lat, nie kazdy ma ojca/rodzicow co utrzymuja, nie kazde dziecko chce byc utrzymywane...jag kan själv! Niech splacaja po trochu (malo znaczace sumy) i niech uzywaja zycia a nie zabijaja sie za jeszcze jedne dlugi i beda gotowi ze splata tak ok. 40-tki...jak pol zycia minelo?"

Czesc zrozumiale, a czesc nie, ale wiadomo " kim, ja niby jestem?"...

Bardzo to ladnie podsumowalas, ale taki jest po prostu ten system !
Teraz pytanie, dlaczego tak malo szwedzkiej mlodiezy wybiera te ambitniejsze kierunki studiow(medycyna, inrzynierka, architektura itd), a jak juz je wybora to musza studiowac za granica bo taniej, a i tak po 6-7 latach ciezkiej nauki, beda startowac z milionowymi dlugami ?

pzdr,

  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-02 23:44
"Czesc zrozumiale, a czesc nie, ale wiadomo " kim, ja niby jestem?"."

czego nie rozumiesz? moze wytlumacze inaczej? bardziej dostepnie?

"Teraz pytanie, dlaczego tak malo szwedzkiej mlodiezy wybiera te ambitniejsze kierunki studiow(medycyna, inrzynierka, architektura itd), a jak juz je wybora to musza studiowac za granica bo taniej, a i tak po 6-7 latach ciezkiej nauki, beda startowac z milionowymi dlugami ?"

Nie wiem czy malo mlodziezy wybiera, jak to nazywasz "ambitniejsze" kierunki. Wymogi sa bardzo wysokie, zeby nie bylo dewaluacji. Wiec pytanie czy taniej, czy latwiej sie dostac?
Corka chciala studiowac socjologie, a ze byla za mloda na szwedzkie warunki (min 20 lat) postanowila uderzyc do Polski (bez wymogow wiekowych). Zapewniano studia bez granic wiekowych ale tylko po angielsku, zeby byly uznawane w Unii i to tez z pewnymi rezerwacjami. Koszt ok 1.500 000 sek za 4 lata. Szwecja nie przyznawala studielån na te studia. Uprzedze cie Bolek i inni...ten temat przerobilam w poprzek i w wdluz.
Studia w innych niz Polska krajach? owszem, syn studiowal media we Francji, zeby miec inne perspektywy.
Szwedzki rynek jest dosyc maly...w innych dziedzinach tez.


  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-03 00:02
"Wiec pytanie czy taniej, czy latwiej sie dostac?"

Tu nie chodzi o "latwiej", bo skoro juz ma ten watek sluzyc komus, jako zrodlo informacji, to powiedzmy sobie szczerze, ze najprosciej w swiecie jet za malo miejsc na studiach, na pewne kierunki...

Wiem, zaprzeczam sobie w jakim s sensie, ale powiedzmy, ze mialem na mysli "prosciej"...

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-09-03 00:10
"to powiedzmy sobie szczerze, ze najprosciej w swiecie jet za malo miejsc na studiach, na pewne kierunki..."

Oczywiscie! mozna produkowac magistrow od...Harry Potter
Kazde miejsce kosztuje miliony, wiec w imie UE, dlaczego nie korzystac z dobrodziejstw innych krajow?
30 lat temu malzonek splacal swoje polskie studia, teraz kazdy studiuje gdzie chce...albo gdzie mu pasuje...za darmo ...pomijajac przytoczony przyklad corki...ale liczmy ze to w druga strone
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-09-03 00:28
"Kazde miejsce kosztuje miliony, wiec w imie UE, dlaczego nie korzystac z dobrodziejstw innych krajow?"

OIwszem, ale tak dlugo, jak najpierw nasze dzieci moga sie tu najpierw dostac, na studia, a potme, jak zostana miejsca, to przyjmujemy dzisci z Afryki, czy Polski na przytklad...

Nie na odwrot, jak to jest teraz...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-09-03 07:23
"Tym bardziej, ze w Szwecji jest inaczej i dorosla corka nie musi zerowac na rodzicach. Panstwo zapewnia mozliwosci studiowania niezaleznie od sytuacji ekonomicznej rodzicow (studiebidrag i pozyczka)"

Toc wlasnie dziewczyna chce z tego skorzystac.Szwecja zapewnia wiecej mozliwosci ze wzgledu na wysokie podatki,ktore jej ojciec tez placi.Skoro udowodni,ze ojciec ja utrzymuje,to prawo pobytu dostanie na bank.
Pozniej juz moze zaczac byc dorosla,czego sama chce, jak wynika z jej wypowiedzi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-09-03 14:40
Bolek, nieprawda, ze sa jakies wzgledy dla 'obcych', wszyscy startuja teraz tak samo na studia. to zmienili w tym (albo w zeszlym roku). wiec ci 'obcy' maja trudniej, bo przeciez to dla nich nowy jezyk.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-05 19:14
Ja napisalam wczesniej:
"Szwedzcy studenci czesciowo biora pozyczke która sami splacaja do 50 roku zycia (czasami 65-go) a czesciowo pracuja, specjalnie w czasie wakacji bo pozyczka nie przysluguje."

Skoczek skomentowal
”To jakis ekstremalne przypadki musisz opisywac, albo przypadki tzw. wiecznych studentow - patrz leni i nierobow bo chyba nie chcesz powiedziec ze pracujac po studiach obojetnie gdzie , nie zarobi sie i nie odda ( oczywiscie jak sie chce) tych zasranych ca 100 ew. 150 do 200 tys "laxow" w ciagu kilku lat...”

Moja odpowiedz do Skoczka:
Odwrotnie niz myslisz. Splacanie pozyczki studenckiej do 50 roku zycia (czasami 65-go gdy sie nie zdazy do 50-tego) jest zasada. Wyjatkiem jest kiedy ktos splaca szybciej.

Nie dlatego ze trudno jest splacic te mniej wiecej 300 tysiecy ale dlatego ze te pozyczke gwarantuje panstwo i moze byc troche przyjemniejsza niz pozyczki dawane przez banki bo nie potrzeba pantu czy zyrantów. I banki traktuja te pozyczki milo bo nie byly brane na konsumpcje a na investowanie w swoja wiedze.

Przy wysokich zarobkach ludzie po studiach czesto kupuja mieszkania wlasnosciowe czy domy w drogich dzielnicach i musza brac wysokie pozyczki bankowe. Te bankowe pozyczki sa bardziej priorytowane aby je splacac.

Majac natomiast niskie zarobki po studiach, maxymalna roczna splata pozyczki studenckiej jest ograniczona (o ile to nie zmienili, 4 % rocznych zarobków) wiec nie trzeba sie stresowac ze splata. O ile sie jest np. bezrobotnym, mozna w tym roku poprosic o odwloczenie splaty. Odwloczenie bankowej pozyczki jest trudniejsze. O ile sie np umrze, panstwo splaca pozyczke i nie obciaza ta pozyczka spadku.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2012-09-05 20:24
AnnaN napisala:
"maxymalna roczna splata pozyczki studenckiej jest ograniczona (o ile to nie zmienili, 4 % rocznych zarobków)"

Ta pozyczke mozna splacic w calosci, w kazdej chwili.
"Du kan när som helst betala av hela ditt lån"
http://www.csn.se/aterbeta la/vanliga-fragor/2.657/1.1452
---------------------
"Przy wysokich zarobkach ludzie po studiach czesto kupuja mieszkania wlasnosciowe czy domy w drogich dzielnicach i musza brac wysokie pozyczki bankowe. Te bankowe pozyczki sa bardziej priorytowane aby je splacac"
Sugerujesz jakoby ta pozyczke mozna splacac kiedy sie chce ale niestety i to tez jest niezgodne z prawda bo jak nie zaplacisz na czas to najpierw wysylaja upomnienie a potem list z ponagleniem a jak i wtedy nie zaplacisz to przekazuja komornikowi do sciagniecia.

"Om du inte betalar i tid, skickar vi först påminnelser och sedan kravbrev till dig. Betalar du ändå inte lämnar vi över kravet till Kronofogden för indrivning
http://www.csn.se/aterbeta la/sen-betalning



  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2012-09-05 20:33
No i oczywiscie w kazdej chwili mozna zaplacic dodatkowo ile sie chce akonto tej pozyczki.
"Du kan när som helst under året betala extra på ditt lån. "
http://www.csn.se/aterbeta la/hur-betalar-du/extra-inbetalning
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
skoczek


Wpisów: 4902
Od: 2003-02-15
2012-09-05 20:35
AnnaM napisala :

"Moja odpowiedz do Skoczka:
Odwrotnie niz myslisz. Splacanie pozyczki studenckiej do 50 roku zycia (czasami 65-go gdy sie nie zdazy do 50-tego) jest zasada. Wyjatkiem jest kiedy ktos splaca szybciej.

Nie dlatego ze trudno jest splacic te mniej wiecej 300 tysiecy ale dlatego ze te pozyczke gwarantuje panstwo i moze byc troche przyjemniejsza niz pozyczki dawane itd..."

Dzieki za wytlumaczenie ....raz mialem ze 30 tysiecy do oddania bankowi i to bylo kilkanascie lat temu ,pozyczke oddalem prawie natychmiast , (takze nawet zapomnialem ze kiedykolwiek mialem jakakolwiek) nigdy pozniej , wiec nie jestem w systemie i wydawalo mi sie ze oddac te 200 -300 tys zarabiajac juz po studiach te min 30 tys na miesiac to jak strzelic palcami...przynajmniej dla mnie ...
  Profil uzytkownika: skoczek     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-09-05 20:39
....na pewno nadal jestescie w temacie?
  Profil uzytkownika: babajedna     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-09-05 21:24
Nie ma pozyczki na swiecie której nie trzeba splacac albo sie splaca kiedy chce. Ta studencka mozna splacac powoli.

simply_Ola, jezeli wiesz o pozyczce której nie trzeba splacac albo splacac kiedy sie chce, daj znac

babajedna, my w temacie (tylko temat sie zmienil )
  Profil uzytkownika: AnnaN     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2012-09-05 22:21
"simply_Ola, jezeli wiesz o pozyczce której nie trzeba splacac albo splacac kiedy sie chce, daj znac "

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2012-09-05 22:28
skoczek,
jak ktos zaczyna studia w wieku 40 lat to moze i bedzie splacal pozyczke CSN do 60 lat.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Forum -> Życie w Szwecji -> od czego zaczac???
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 41 gości
oraz 1 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony