Odwiedzin 37807817
Dziś 186
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Konto dla studenta

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorKonto dla studenta
Jajanusz


Wpisów: 4
Od: 2012-07-30
2012-07-30 11:42
Hej, za dwa tygodnie wybieram się od Szwecji na stypendium erasmusa i zastanawiam się, jakie konto bankowe będzie dla mnie najlepsze. Robiąc rozpoznanie wyszukałem, że Nordea bank oferuje konto walutowe w SEK, z tym, że do takiego konta nie dodaje karty bankomatowej, dlatego musiałbym założyć sobie jeszcze jedno konto w Szwecji. Wtedy rodzice w kantorze wymienialiby PLN na SEK, wysyłali na to konto w Nordei, a później z tego konta na to, które miałbym w Szwecji. (czy to nie bez sensu?) Zastanawiam się teraz, czy ja, jako student z Polski będę mógł bez żadnych przeszkód założyć konto w Szwecji a po 5-6 miesiącach bezproblemowo je zamknąć?
na swedishbankers.se znalazłem wymagania:
http://i50.tinypic.com/258 yno1.jpg
czy uzyskanie tych dokumentów, a w szczególności residence permit of registration residence in Sweden zajmuje dużo czasu?
Może macie jakiś inny pomysł, żeby rodzice mogli wysyłać mi pieniądze z Polski do Szwecji przy tym tracąc jak najmniej przy zmianie walut?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
  Profil uzytkownika: Jajanusz     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-07-30 13:10
Nie wiem czy nie lepiej będzie jak będziesz miał polską kartę bankomatową. W banku możesz nie dostać konta, tzn. nie zdziwiłbym się.
  Profil uzytkownika: true     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-07-30 13:13
Wg tego co podałeś potrzebujesz polski dowód osobisty oraz dokument z uczelni poświadczający jak długo będziesz studiować oraz adres zamieszkania. Nawet nie myśl o tym aby nie mieć ze sobą karty płatniczej z PL. Przyda się przez jakieś 2 tygodnie zanim załatwisz wszystkie formalności.
  Profil uzytkownika: true     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2012-07-30 13:55
mozesz miec problem z zalozeniem konta w banku bo raczej nie dostaniesz numeru personalnego, a jedynie taki tymczasowy (chyba ze cos sie w tej materii zmienilo)

Jak ja bylam na erasmusie 9 lat temu to korzystalam ze swojego polskiego konta i polskiej karty, z ktorej wyciagalam pieniadze w bankomatach w Szwecji albo zwyczajnie nia placilam. Wtedy jeszcze byly spore oplaty za korzystanie z bankomatow za granica, ale tutaj w niewielu miejscach trzeba miec gotowke i praktycznie wszedzie zaplacisz karta (najlepiej wypukla). W ten sposob przynajmniej zaoszczedzisz na przewalutowianiu i trasferach miedzynarodowych i wszelkich operacjach pomiedzy dwoma bankami w dwoch krajach.

Ale moze ktos zna lepsze rozwiazanie?
Milego erasmusowania, do ktorego miasta jedziesz?
  Profil uzytkownika: AgataN     
Jajanusz


Wpisów: 4
Od: 2012-07-30
2012-07-30 16:46
Myślę, że będzie warto założyć to konto w SEK w Nordei mimo wszystko, choćby żeby zapłacić za sam akademik - wychodzi całkiem sporo bo ok 21k SEK. A co w przypadku, kiedy ma się konto z Polski w PLN i chce się płacić w Szwecji za produkty w SEK? Nie potrzeba do tego konta walutowego? Może być normalne konto? Pewnie przelicza wtedy po niekorzystnych kursach? Jestem w tych sprawach dosyć zielony...

Jadę do Skövde.

Dziękuję za odpowiedzi i czekam na więcej .
  Profil uzytkownika: Jajanusz     
true


Wpisów: 6017
Od: 2006-09-05
2012-07-30 21:47
Nie ma tragedii. Płaciliśmy kartami BZ WBK i PKO, miałem wrażenie, że całkiem korzystnie to wychodziło.
  Profil uzytkownika: true     
Jajanusz


Wpisów: 4
Od: 2012-07-30
2012-07-30 23:02
Czy to były konta walutowe? Jeśli tak, to na jakie waluty? Możesz podać więcej szczegółów?
A co z opcją konto w EUR i w kantorze w Szwecji wymiana EUR-SEK?
  Profil uzytkownika: Jajanusz     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2012-07-31 08:25
nie za bardzo rozumiem Twoje pytania. Przeciez majac konto w PL, w polskich zlotych i do tego karte platnicza mozesz ja uzywac i placic nia wszedzie na swiecie. Nie wydaje mi sie, zeby przelicznik PLN->SEK wyszedl Ci w ten sposob gorszy niz jak bedziesz sam przewalutiowial i przenosil z konta na konto. Za kazdorazowa operacje jest oplata i wydaje mi sie to duzo bardziej czaso- i kasochlonne. Kiedys mialam konta w obu nordeach (polskiej i szwedzkiej) ale szybko zrezygnowalam bo kazdorazowy przelew nie dosc ze trwal to jeszcze kosztowal czas i pieniadze.

21k SEK za akademik? Na jak dlugo jedziesz? Na rok?
  Profil uzytkownika: AgataN     
Jajanusz


Wpisów: 4
Od: 2012-07-30
2012-07-31 09:37
jadę na pół roku, a właściwie to na 5 miesięcy
nie wiedziałem, że kontem w PLN można płacić na całym świecie
  Profil uzytkownika: Jajanusz     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-07-31 11:04
studenci....
  Profil uzytkownika: kamień     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-07-31 18:35
"nie wiedziałem, że kontem w PLN można płacić na całym świecie..."

jaja sobie robisz?!

  Profil uzytkownika: babajedna     
Forum -> Życie w Szwecji -> Konto dla studenta
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 18 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony