Odwiedzin 37806545
Dziś 2869
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Apel do nowoprzybylych

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorApel do nowoprzybylych
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-27 11:55
Rozmawialem przed chwila ze znajmomym,ktory pracuje w Skatteverket,i co sie dowiedzialem?

Jest w Szwecji kilku oszustow polskich,ktorzy maja zarejstrowane szwedzkie firmy i proponuja usluge wyrobienia numeru personalnego na podstawie fikcyjnego zatrudnienia w ich firmie.Ci ludzie dysponuja naganiaczami w Polsce obiecujacymi zasilki,macierzynskie,tacierzynskie i jeszcze inne rzynskie,ktore to niby dostaje sie na numer personalny.

TO NIE JEST PRAWDA,NUMER PERSONALNY NICZEGO NIE GWARANTUJE.TUTAJ DZIALA TO INACZEJ JAK W POLSCE.KAZDY MUSI OSOBISCIE ZAREJSTROWAC SIE BY MIEC UBEZPIECZENIE W FK.BEZ SLADU PLACENIA PODATKOW FK NIKOGO NIE ZAREJSTRUJE.

Ostatnio sprowadzili samotna dziewczyne w osmym miesiacu ciazy,obiecujac zasilek bez dnia pracy.Dziewczyna zapozyczyla sie u calej rodziny na 10 tys zl,ktore zaplacila za numer personalny.Nastepnie poszla do lekarza po zwolnienie,a nawet sladu jej ubezpieczenia nie bylo w FK.Policja we wspolpracy ze Skatteverket przeswietla firmy,ktore zatrudnialy fikcyjnie,by za pieniadze wyrobic przyszlym "szfedom" numery personalne.Nie dajcie sie robic w CHU**.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-07-27 13:54
Dobra inicjatywal Joland, tylko ze do tych ludzi to nie trafia. Przeciez to nie niewinni ludzie sa oszukiwani, tylko tacy, co chcieli oszukac (szwedzkiego podatnika w tym wypadku) i sami zostali oszukani.

Od czasu do czasu slyszy sie, ze w ten sposob ludzie sa rolowani na kontraktach na mieszkanie, na kupowaniu lewych faktur z polskich firm, ktore nie istnieja, grafikow prac sprzatajacych u klientow ktorzy nie istnieja, pracy na czarno, itd. Trafil oszust na lepszego oszusta od siebie i nagle gwaltu rety krzywda sie dzieje.

Na "bazarze" staramy sie tepic takie ogloszenia jak sie da to dostajemy maile i telefony z pogrozkami, zostajemy nazywani na forum ormowcami, itd. Ewentualne dyskusje na ten temat na forum sa zawsze obskakiwane przez ludzi, ktorzy bronia tych oszustow, bo "starzy forumowicze sa zazdrosni ze nowi sobie tak dobrze radza i pomagaja", "zapomnial wol jak cieleciem byl", itd itp.

Ja juz sobie dalem spokoj. Niektorzy ludzie poprostu beda kombinowac zawsze i w kazdej sytuacji i jakies tam ryzyko jest ze przejada sie na tym obojetnie, czy ktos bedzie apelowal na internetowwych forach, czy nie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-27 14:35
Kajetan,ja mialem podobna mentalnosc,jak tutaj przyjechalem.Nawet gdy droga na skroty byla dwa razy dluzsza,to szedlem na skroty.Zadowole sie tym,ze ktos nowy przeczyta to co napisalem. To nawet nie droga na skroty,tylko debilizm,placic za cos,co nic nie daje.
Numer personalny bez placenia podatkow jest NIC NIE WARTY.Setki,albo tysiace Polakow,ktorzy nie znalezli pracy,a wczesniej zdobyli szwedzki numer personalny,bo bylo latwiej,musialo stad wyjechac.Bujaja sie po polskich budowach i wielu juz zapomnialo,ze takowy numer zostal im nadany w kraju za morzem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Sailor
Sthlm


Wpisów: 7
Od: 2012-07-25
2012-07-27 15:19
Standard czyli jak zwykle rodak rodaka dyma, nie na darmo mamy opinie złodzieja i oszusta, parę lat pływałem na kontraktach mówiło się że jak już jest więcej jak dwóch polaków to mafia, a jak już cała załoga polska była to tylko w głowę sobie strzelić , podp...lanie zazdrość że ten ma więcej...... jeden drugiego by w łyżce wody utopił
ja już się nauczyłem że na saxach i na emigracji z rodakami się nie spouchwalam .
Nie kumam ludzi którzy emigrują w ciemno nie znając słowa po angielsku ,lub języka do kraju którego się udają.
  Profil uzytkownika: Sailor     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-07-27 15:24
"czyli jak zwykle rodak rodaka dyma"

Ja bym powiedzial "oszust - oszusta" bo to nie jest ograniczone tylko do rodakow. Jak chcesz oszukac jakis system, ktorego nie znasz, to zaraz sie znajda "pomocnicy", ktorzy "za drobna plata" Ci pomoga.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-27 15:43
Bardzo to splaszczasz,Kajetan.Media w Polsce trabia o Szwedzkich rzekach,w ktorych plynie mleko.Dziunia i franio,ktorzy zlapali zdolnosc kredytowa,kupuja 10 letnie Volvo i jada nim bezposrednio od sprzedawcy do Polski pokazac sie,jak szybko sie dorobili.Ludzie po prostu wierza,ze kapucha lezy na ulicy,wystarczy dac "uprzejmym ludziom" 20 kola szwedzkich kopiejek za numer personalny,i juz mozna ja podnosic.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-07-27 16:07
"Bardzo to splaszczasz, Kajetan"

No bo do tego sie wszystko sprowadza. Ja mam to do siebie, ze jakos chce pomagac ludziom, albo powiedzmy, grupom ludzi, jezeli potrafie. Czesto stosunkowo maly wklad pracy moze pomoc wielu osobom. Myslalem nad roznymi mozliwosciami ostrzegania przed oszustami albo tu na PoloniaInfo albo w jakims innym serwisie. Szukalem jakichs wspolnych mianownikow. Kto oszukuje, kto zostaje oszukany, itd. I tak zastanawiajac sie nad tym krystalizuje sie jeden obraz. Z wyjatkiem oszukiwanych przez posrednikow zbieraczy runa, praktycznie KAZDY kto zostal oszukany, zostal oszukany podczas proby oszustwa. Chcial wykiwac a zostal wykiwany.

Dochodza do tego zwykle "oszustwa", co moga zdarzyc sie kazdemu, ze firma splajtowala itp. ale jezeli chodzi o padniecie ofiarom jakiejs zorganizowanej przestepczosci takiej o jakiej piszesz, to zawsze chodzi o prace na czarno, pobyt na czarno, kupowanie lewych faktur, lewych kontraktow, itd.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-27 16:53
Zrob sobie rekonesans np. na wschodnia sciane Polski,to lepiej zrozumiesz,gdzie lezy problem.Tam w ludziach wstret wywoluje slowo,na bialo,policja,paragrafy,itp. Czlowiek rodzi sie na czarno i umiera na czarno.No,moze nie tak doslownie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-07-27 17:11
"Na "bazarze" staramy sie tepic takie ogloszenia jak sie da to dostajemy maile i telefony z pogrozkami, zostajemy nazywani na forum ormowcami, itd."

Z Tymi "ormowcami", to niby do mnie pijesz ?

Zle cos widac zrozumiales, szefie...

Bazar potrzebuje, nie ormowca, ale i nawet zomowca, bo wiekszosc tam piszacych niuczego innego nie pojmuje...

Mialem pewne zastrzezenia, co do "tworczosci", ale czysto forumowej, waszego moda z bazaru. Tam, niech bedzie zomowcem, ale mi to nie przeszkadza, tak dlugo, jak zostawi forum w spokoju...

Rozumiemy sie teraz ?

pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-27 17:12
Moge sie zalozyc o spore pieniadze,ze ok 30% nowo przybywajacych do Szwecji,nigdy wczesniej w Polsce nie mialo konta bankowego.Wszystko odbywalo sie z reki do reki.Wystarczy poczytac temat "jak zalozyc konto".To nie jest nieznajomosc jezyka,to jest rzecz z ktora pierwszy raz sie spotykaja.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Sailor
Sthlm


Wpisów: 7
Od: 2012-07-25
2012-07-27 17:51
Joland absolutna racja , zresztą nie tylko temat konta bankowego.......
  Profil uzytkownika: Sailor     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2012-07-27 17:59
Tak jak joland pisze.
Bo kto daje sie nabrac na takie numery zeby placic komus za numer pers?
Nie obrazajac nikogo to albo ciemnota albo desperaci lapiacy sie wszystkiego.
Do czasu jak tacy desperaci beda na widnokregu beda i tacy co tych "mniej" inteligentnych beda robic w konia.
Niestety.
  Profil uzytkownika: pratsam     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5129
Od: 2011-05-25
2012-07-27 18:54
Tak , tak drodzy rodacy(czytaj -panowie w trójcy jedyni najmądrzejsi i wszyscy swięci)
wy zawsze macie rację ,uczciwy personumer i oczywiscie konto w banku.


Jakby tak brac na logikę to pytający o samochód nigdy wczesniej (czytaj -w Polsce)
nie miał samochodu .Pytający o mieszkanie ,wczesniej spali pod mostem itd

W Polsce z zakupem rozpuszczalnika nie miałabym problemów.Jednak nigdy nie był mi potrzebny.
Tutaj musiałam sie niezle naszukać ,
żeby dostać taki cud techniki do zmywania farby.Gdyby nie Szwecja nie poczuła bym tego cudnego smrodka z lösningsmedlet.
Dziekuję Ci Szwecjo , ze jestem taka światowa i mam konto w banku hehe.
Aha..Apel był rewelacyjny , komentarze zbędne i do kitu(czytaj -masa , która po pewnym czasie twardnieje).
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-07-27 21:24
''Moge sie zalozyc o spore pieniadze,ze ok 30% nowo przybywajacych do Szwecji,nigdy wczesniej w Polsce nie mialo konta bankowego.Wszystko odbywalo sie z reki do reki.Wystarczy poczytac temat "jak zalozyc konto".To nie jest nieznajomosc jezyka,to jest rzecz z ktora pierwszy raz sie spotykaja.''

Tragicznie prawdziwe.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
robertb29


Wpisów: 2
Od: 2012-07-27
2012-07-27 21:28
Dobrze że prowadzicie konkretne dyskusje na forum sam planuję wyjechać za pracą do Szwecji, dopóki rodak& rodaka będzie pchał pod górkę.Mieliśmy już dużo Polonii w naszej Historii demokratycznego państwa. A wystarczy jeden drugiego tylko ostrzec przed konsekwencjami,jesteśmy siła na zachodzie oraz w UE pod względem pracowitości,te nowe roczniki wykształcenia,znajomości języków i zazdroszczą nam inni a sami się nie szanujemy.Wystarczy może tylko przekazać kilka informacji dalej podzielić się z innymi nie każdemu było dane zdobyć zawód,język oraz inne informacje myślę że pomimo tych naszych czarnych stron które robimy jeden rodak przeciwko drugiemu.Mamy neta teraz i wszystko można zrobić,powiadomić,poinformować,masę ludzi,w latach komuny też masę ludzi uciekało ale informacja docierała tak w Szwecji,Włoszech,Niemczech czy w Grecji gdzie nas też było bardzo dużo.Fajnie że są te fora ostrzegać się nawzajem i informować o wszystkim wszyscy nam będą w UE zazdrościć już to robią.a mineło dopiero 20 demokracji.
  Profil uzytkownika: robertb29     
Sailor
Sthlm


Wpisów: 7
Od: 2012-07-25
2012-07-27 23:00
"Tutaj musiałam sie niezle naszukać ,
żeby dostać taki cud techniki do zmywania farby"

trzeba było użyć google translator i po sprawie
Rozpuszczalnik = lösningsmedlet
  Profil uzytkownika: Sailor     
EnWrotka
Stockholm


Wpisów: 5129
Od: 2011-05-25
2012-07-27 23:32
E tam gogle, kupiłam lösningsmedel ze słownika.
Ale wiesz ,ten rozpuszczalnik to była meta...chyba metamorfoza.
A po sprawie rozpłynął się w dłoni, nie w ustach.
(Zapłaciłam gotówką ,,, z ręki do ręki)
  Profil uzytkownika: EnWrotka     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-07-28 01:38
...'jesteśmy siła na zachodzie oraz w UE pod względem pracowitości,te nowe roczniki wykształcenia,znajomości języków i zazdroszczą nam inni a sami się nie szanujemy.Wystarczy może tylko przekazać kilka informacji dalej podzielić się z innymi nie każdemu było dane zdobyć zawód,język oraz inne informacje...'

Odnosze dziwne wrazenie,ze mi sie to wszystko jakos wzajemnie wyklucza...i 'te nowe roczniki'/?/

...'Fajnie że są te fora ostrzegać się nawzajem i informować o wszystkim wszyscy nam będą w UE zazdrościć już to robią.a mineło dopiero 20 demokracji'...

No,moze i 'fajnie',ale zeby zaraz wszyscy nam mieli w UE zazdroscic?A tak konkretnie to czego?

Przeciez wystarczy poczytac troche chociazby ten dzial : ponizsze wpisy traktuja o zjawiskach zupelnie przeciwnych.

Podziwiam entuzjazm i hurra-optymizm,z jakim pisano powyzsze,ale go niestety nie podzielam.
  Profil uzytkownika: latimeria     
Borrka
Hospicjum na Wilsona


Wpisów: 17561
Od: 2003-04-06
2012-07-28 07:59
Jesli ktos nastawia sie na kryminalne oszustwo, badz dojenie obcego panstwa, to niech bedzie w 15 miesiacu ciazy i spi pod mostem.
Takich "rodakow" trulbym, jak wszy.

Tu sie przwinelo sporo takich - i dla jasnosci:
nie mam na mysli ludzi, ktorym cos sie nie powiodlo.
Nawet, tacy, ktorzy placa za swoja glupote, moga budzic wspolczucie.
Chodzie o tych przyjezdzajacych, by krasc i oszukac.
To cel emigracji tego bydla.
  Profil uzytkownika: Borrka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-28 08:33
Oszukani,to ludzie naiwni.Nie mozna komus zarzucac z gory zaplanowanego oszustwa,skoro ten ktos nie zna realiow.Na takich poluja "zaradni zalatwiacze".
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-07-28 13:31
mi tam nie zal tych "oszukanych"

bo onie sami placa za to by oszukac panstwo szwedzkie

trafil oszust na oszusta tylko cwanszy zarobil....

jak z praca na czarno ---- ide pracowac na czarno i nie dostaje wypalty --- masz pecha -- oszczedzales na podatkach a nie masz nic....
  Profil uzytkownika: kamień     
Janina


Wpisów: 54
Od: 2001-02-20
2012-08-10 01:20
Joland, masz duzo racji.Moj maz pracuje w skatteverket i wiem, ze czasami sa to ludzkie tragedie spowodowane ich naiwnoscia, czesto trudna do zrozumienia.I warto o tym pisac, moze wiecej informacji ostrzeze przed oszustami.
  Profil uzytkownika: Janina     
Forum -> Życie w Szwecji -> Apel do nowoprzybylych
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 27 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony