Odwiedzin 37779930
Dziś 253
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Mąż spoza UE

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorMąż spoza UE
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-07-24 14:34
Próbowałam znaleźć coś w wyszukiwarce, ale nie znalazłam, więc proszę o info na jakiej podstawie mogę mieszkać i pracować wraz z mężem spoza UE. Znalazłam w internecie, że z wizą Schengen uzyskaną w polskiej ambasadzie to w innym kraju niż Polska można przebywać do 90 dni w przypadku jeżeli wiza została wydana na 6 miesiecy. Co w sytuacji jeżeli mąż spoza UE złożyłby podanie o pobyt w Szwecji w urzędzie migracyjnym czy w takiej sytuacji może czekać na rozpatrzenie tego wniosku w Szwecji i czy w tym czasie będzie mógł pracować czy musi opuścić terytorium Szwecji do czasu rozpatrzenia wniosku czy w ogóle musi złożyć wniosek o wizę np w ambasadzie Szwecji w Warszawie?
Kilka cytatów:
"1. Obywatele krajów członkowskich UE/EOG oraz członkowie najbliższej rodziny mają prawo złożyć podanie o pozwolenie na pobyt i czekać na jego rozpatrzenie po wjeździe do Szwecji.
2. Osoba współzamieszkała z obywatelem kraju członkowskiego UE/EOG, sama nie będąca obywatelem kraju należącego do UE/EOG, winna ubiegać się o pozwolenie na pobyt przed wjazdem do Szwecji w ambasadzie lub konsulacie szwedzkim."
Czyli rozumiem, że mój mąż łapie się pod punkt nr 1. Czy jeżeli oboje z mężem zamierzamy złożyć taki wniosek to oboje musimy mieć pracę czy wystarczy że ja będę mieć? Czy żadne z nas nie musi pracować, ale będzie to miało wpływ na decyzje czy otzrymamy pozwolenie, tak?

"Obywatele krajów członkowskich UE/EOG
oraz członkowie ich rodzin, zamierzający pracować w Szwecji, nie podlegają wymogowi posiadania pozwolenia na pracę. Mają oni prawo podjąć pracę od razu po przybyciu do Szwecji, nawet wtedy, gdy pozwolenie na pobyt nie jest jeszcze gotowe."
  Profil uzytkownika: Tixxi     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-07-24 16:17
Jesli Twoj maz nie jest uchodzca ubiegajacym sie o azyl,, to jego podstawa do pobytu, moze byc tu tylko jesli ty , lub on otrzymacie zatrudnienie !
Napisalem to , conajmniej tak zwiezle, jak Twoje pytania, ale mam nadzieje, ze rozumiesz ?

Innymi slowy, jedno z was i tak musi miec jakies zatrudnienie, albo Ty masz miec kupe kasy, na koncie (po 18 tys EU, od lebka, na rok)

pozdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-07-24 17:38
Ok, dziękuję za informację. Czyli jeżeli ja będę mieć pracę to urząd migracyjny na 100% nie odmówi prawa do pobytu mojemu mężowi czy np. mogą sobie zażyczyć żebym zarabiała więcej? Ogólnie czy robią problemy? I w końcu jaka dokładnie powinna być kolejność naszych poczynań - najpierw ja idę złożyć podanie w urzędzie, zaczynam pracować i już wtedy mój mąż też może złożyć podanie o pobyt czy musi najpierw czekać żebym ja dostała "kartę stałego pobytu"?
  Profil uzytkownika: Tixxi     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-07-24 23:22
----------------------------------------- ---------------------------------------
Ok, dziękuję za informację. Czyli jeżeli ja będę mieć pracę to urząd migracyjny na 100% nie odmówi prawa do pobytu mojemu mężowi czy np. mogą sobie zażyczyć żebym zarabiała więcej? Ogólnie czy robią problemy? I w końcu jaka dokładnie powinna być kolejność naszych poczynań - najpierw ja idę złożyć podanie w urzędzie, zaczynam pracować i już wtedy mój mąż też może złożyć podanie o pobyt czy musi najpierw czekać żebym ja dostała "kartę stałego pobytu"?

Tixxi: o 'karcie stalego pobytu' to Ty na razie nie mysl,bo musisz tu byc dwa lata,zeby to otrzymac.Wazne jest,abyscie na wstepie oboje szukali pracy a w miedzyczasie zlozyli wnioski do SV i MV.I tak Wasze wnioski beda rozpatrywane lacznie,poniewaz jestescie malzenstwem.Ogolnie nie robia problemow,ale wszystko trwa-trzeba sie uzbroic w cierpliwosc.Praca i mieszkanie to podstawa a jednoczesnie trzeba drazyc skale w urzedach.Potrzebny Ci bedzie personnumer,pewnie dostaniesz tymczasowy-to zalezy tez od Twojej umowy o zatrudnienie,ale praktycznie o wszystko trzeba sie starac jednoczesnie.Czasami wydac sie to moze 'kwadratura kola',ale po pewnym czasie sie wyklaruje.
  Profil uzytkownika: latimeria     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-07-25 08:30
Ty musisz w pierwszej kolenosci stanac na nogach,miec prace,numer personalny,ubezpieczenie,i dopiero Twoj maz moze zaczac pojawiac sie na horyzoncie.Napisze wprost,bez owijania w bawelne,Ty musisz zalatwic robote,by spelnic warunek do otrzymania prawa pobytu dla mieszkancow UE,a meza spoza UE mozesz sobie sprowadzic,jak wykazesz,ze Cie stac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-07-25 12:14
Ok w takim razie już wiem jak mają wyglądać początki w Szwecji, ale nadal nie wiem jak wygląda sprawa wjazdu do Szwecji mojego męża - konkretnie - jak długo będzie mógł przebywać w Szwecji mając wizę Schengen z polskiej ambasady - przy założeniu w najgorszej opcji że ja będę mieć pracę a on nie Każdy kraj w UE ma inne zasady W poprzednim kraju naszego zamieszkania mój mąż mógł przebywać i pracować, ale nie mógł tego kraju opuścić do czasu aż otrzyma "kartę stałego pobytu" a to trwa parę lat, dlatego zdecydowaliśmy się opuścić ten poprzedni kraj bo czuliśmy się jak w więzieniu :/ Szwecję łatwiej opuścić, przynajmniej w obrębie strefy Schengen, ale oficjalnie będzie mógł jechać np. do rodzinnego kraju?
  Profil uzytkownika: Tixxi     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-07-25 13:31
obydwoje bedziecie mogli wyjechac ze szwecji zanim dostaniecie staly pobyt ale tylko na krotko np. odwiedzic rodzine, czy na urlop.
  Profil uzytkownika: papaja     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-07-25 15:48
"ale nie mógł tego kraju opuścić do czasu aż otrzyma "kartę stałego pobytu" a to trwa parę lat, dlatego zdecydowaliśmy się opuścić ten poprzedni kraj bo czuliśmy się jak w więzieniu "

Dowiedz sie najlepeij u zrodla, bo podejrzewam, ze jakis "cywilizowany" jezyk znasz, ale wedle mojej wiedzy, tu jest dokladnie tak samo !
Osoba oczekujaca, na "pobyt staly"(z po za EU), nie moze opuszczac kraju, w czasie rozpatrywania wniosku!
Tak przynajmniej moj znajomy mial...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-07-25 22:20
zródlo:
http://www.migrationsverke t.se/info/start_en.html
  Profil uzytkownika: iza     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-07-25 22:39
I na dodatek nie moze starac sie o staly pobyt w EU w innym kraju niz do ktorego wyladaowala na poczatku. Jezeli Szwecja nie jest tym pierwszym krajem, to nie ma szans zeby ominac biurokracje tego pierwszego. Dopiero po zalatwieniu stalego pobytu tam, mozna swobodnie poruszac sie po EU.

Nie bardzo rozumiem czy wasza sytuacja jest taka wlasnie, wjezdzacie do Szwecji bo myslicie ze tu bedzie szybciej niz tam gdzie byliscie do tej pory?

W
  Profil uzytkownika: wma     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-08-05 16:48
Opuściliśmy oboje kraj w UE (poza Schengen) i ja jestem obecnie w Polsce a mój mąż w Pakistanie i będzie się starał o wizę do Polski. Odnośnie ostatniej odpowiedzi to mój mąż musiałby najpierw dostać pobyt stały w Polsce czy wystarczyłoby zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony????? O pobyt stały w Polsce można aplikować po 2 latach mieszkania w Polsce, najpierw będzie miał możliwość aplikowania o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, ale to go nie upoważnia do mieszkania w innym kraju poza Polską, może jedynie podróżować turystycznie poza PL max 3 miesiące chyba.
Wychodzi na to, że najrozsądniej jest, żebym ja najpierw przeprowadziła się do Szwecji sama i żeby mój mąż aplikował o wizę do Szwecji. I to jeszcze w szwedzkiej ambasadzie w Pakistanie, bo w szwedzkiej ambasadzie w PL mógłby aplikować eżeli miałby w Polsce stały pobyt... Tylko czy są realne szanse że gdybym miała przeciętne zarobki i przeciętny dach nad głową czy by mu tę wizę dali? :/


W Szwecji mamy znajomych, więc początki będą łatwiejsze no i kusza nas perspektywy pracy w Szwecji akurat potrzebują takich jak my Przeszkodą może być nieznajomość języka szwedzkiego, ale mam nadzieję że początkowo angielski/niemiecki starczy a szwedzkiego można się nauczyć w międzyczasie.
  Profil uzytkownika: Tixxi     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-08-05 18:37
Jak bedziesz miala swistek o stalym zatrudnieniu z godziwym wynagrodzeniem,tj ok 2 dych,to nie beda robic trudnosci. Wczesniej pisalem, troche trwa wyrobienie papierow,nawet dla obywateli UE.Najbardziej rozsadne bedzie,jak Ty przyjedziesz wczesniej i przygotujesz grunt.

Zbieraj wszystkie swistki,ktore beda dowodami na to,ze wczesniej byliscie razem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-08-17 11:34
Hmm czyli najpierw byśmy musieli się przemęczyć 3 miesiące w Polsce :/

Jeżeli wybierzemy opcję, że ja najpierw pojadę sama do Szwecji to w którym momencie mój mąż będzie mógł złożyć wniosek o wizę w ambasadzie szwedzkiej w Pakistanie? Ja najpierw muszę dostać zezwolenie na pobyt w Szwecji czy wystarczy że złożę wniosek?
  Profil uzytkownika: Tixxi     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-08-17 11:42
W pierwszej kolejnosci zalatw sobie stala prace.Jak juz to bedziesz miala,wszystko inne bedzie drobnostka .Za okolo rok bedziesz uznana za zamieszkala w Szwecji,i na laczenie rodzin sprowadzisz meza.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-08-18 00:14
Po roku??????????? Na pewno dopiero po roku? To jednak krótsza rozłąka będzie jeżeli zdecydujemy się na wersję z Polską.
  Profil uzytkownika: Tixxi     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2012-08-18 07:49
ja czekalam 3 miesiace na laczenie rodzin ale to bylo baaaaaaaaaaardzo dawno temu, moze cos sie zmienilo
  Profil uzytkownika: suss     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-03 11:21
Odświeżam wątek...

Witam,
potrzebuję pomocy
Mam pytanie... a właściwie kilka... a nawet całą masę pytań

Od jakiegoś czasu jestem w Szwecji. Nareszcie udało mi się załatwić pracę. Chcę teraz zalegalizować swój i mojego męża pobyt (mąż jest z poza UE i ma wizę z PL ważną do końca miesiąca) dlatego trochę tracę grunt pod nogami.

Umowę będę miała podpisaną na czas nieokreślony od 1 listopada 2012.

Co dalej?

1. Migrationsverket - rejestracja online - najpierw dla mnie? i czekam na odpowiedź? czy mąż może też wysłać wniosek w tym samym czasie?

2. Skatteverket - idę zanim otrzymam odp. z MV? czy mogę iść wcześniej? czy w tym samym czasie mąż może wypełniać wniosek?

Czy może powinnam zalegalizować swój pobyt, a potem dopiero jego? Boję się, że minie ważność jego wizy i będziemy mieć duże problemy... nie ma opcji, żeby wracał teraz do swojego kraju.

Proszę o pomoc, podpowiedzi...
Dziękuję i pozdrawiam
  Profil uzytkownika: inna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-03 11:27
To strasznie ciezka sytuacja.Musisz byc uznana za zamieszkala w Szwecji i wykazac,ze stac Cie na tzw laczenie rodzin.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-03 11:30
Ale co mam zrobić w tej sytuacji?
Mamy składać te papiery razem?
Jeżeli mam pracę?
nie ma możliwości żeby wrócił teraz do kraju... a jak skończy mu się wiza i nic nie zrobimy, to mogą być problemy
  Profil uzytkownika: inna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-03 11:37
Przedluzyc wize?.Do jakiego kraju jest wystawiona?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-03 11:56
do PL... ale nie mam podstawy do przedłużenia. Trzeba podać jakiś konkretny powód... ja nawet nie mam tam punktu zaczepienia. Tak więc PL odpada.
Gdybyśmy złożyli papiery w Szwecji (o ile jest taka możliwość i zasadność) to wiem, że czas oczekiwania na odpowiedź przedłuża pozwolenie na pobyt - na czas trwania procedury.
Myślałam, że praca na czas nieokreślony dla mnie załatwi wszystko... Może gdyby on jeszcze dostał pracę?

  Profil uzytkownika: inna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-03 12:27
To jest troche skomplikowane.Ja na Twoim miejscu bym zainwestowal 50 zl za porade u ludzi,ktorzy na co dzien zajmuja sie takimi sprawami.

http://posrednictwo-wizowe .pl/index.html
  Profil uzytkownika: JOLAND     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-03 12:38
Dzięki za link... spróbuję.
  Profil uzytkownika: inna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-10-03 12:42
Napisz czy sa efektywni,to pomozesz innym w podobnej sytuacji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-10-03 12:44
I zadzwon do Migrationsverket, przeciez oni wiedza...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-10-03 12:52
Teoretycznie to nawet nie powinien na tej wizie (do PL) wjechac do Szwecji.
W dalszym ciagu...teoretycznie, to starajac sie o "laczenie rodzin" powinien wrocic do swojego kraju i w placowce szwedzkiej starac sie o pozwolenie na pobyt w Szwecji. Praktycznie, to jest mozliwosc, w szczegolnych przypadkach, zeby starac sie o pozwolenie na pobyt bedac juz w Szwecji.
Tak pisze na stronie MV.
Warto sprobowac linka od jolanda, albo skontaktowac sie z MV juz teraz, bo umowe juz chyba masz, mimo ze obowiazuje od 1/11?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-03 13:12
no nie... może być w Szwecji, bo przecież ma wizę shengen... Dzwonię do MV...
  Profil uzytkownika: inna     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-10-03 14:36
...Od jakiegoś czasu jestem w Szwecji. Nareszcie udało mi się załatwić pracę. Chcę teraz zalegalizować swój i mojego męża pobyt (mąż jest z poza UE i ma wizę z PL ważną do końca miesiąca) dlatego trochę tracę grunt pod nogami.


Piszesz ze maz ma wize wazna do konca miesiaca, wiec nic nie trzyma sie "kupy" co piszesz
  Profil uzytkownika: columbus08     
puzji
Göteborg


Wpisów: 102
Od: 2009-01-08
2012-10-03 15:09
OK, Polska jest w Schengen wiec jak maz ma wize wazna do konca miesiaca to oczywiscie moze wyjechac do Szwecji. Po tym czasie, zaleznie z jakiego panstwa spoza UE jest maz, moze przebywac jako turysta w Szwecji i ubiegac sie o karte pobytu jako twoj maz.
  Profil uzytkownika: puzji     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-10-03 15:24
...'Po tym czasie, zaleznie z jakiego panstwa spoza UE jest maz, moze przebywac jako turysta w Szwecji i ubiegac sie o karte pobytu jako twoj maz...'

Jesli na koncowce waznosci wizy Shengen wjezdza do Szwecji,gdzie wiza ulegnie wygasnieciu a nie zalatwi nic w ciagu miesiaca,ma wize nieprzedluzona i jest w SE nielegalnie.'Jako turysta',owszem,moze tu byc trzy miesiace,gdy ma ciaglosc waznosci wizy.Do konca miesiaca musialby miec: prace,przynajmniej start zalatwiania formalnosci w SE,lub przedluzenie wizy do SE,inaczej moga byc klopoty,zwlaszcza w kraju,w ktorym malzenstwo praktycznie nie oznacza wiele.
  Profil uzytkownika: latimeria     
eda
Sztokholm


Wpisów: 310
Od: 2008-03-05
2012-10-03 17:37
Latimeria napisal / a:

Tixxi: o 'karcie stalego pobytu' to Ty na razie nie mysl,bo musisz tu byc dwa lata,zeby to otrzymac.


Napewno Tylko 2 ?
  Profil uzytkownika: eda     
latimeria


Wpisów: 1340
Od: 2011-09-18
2012-10-03 18:43
Edo:
Pewnie chcialam napisac ogolnie 'o karcie pobytowej' - o ile mnie pamiec nie myli,jesli sie przybylo do SE -na dwa lata dostaje sie 'upehållsratt' a po dwoch 'permanent upehållsratt' na dalsze trzy a potem mozna zlozyc dokumenty o obywatelstwo-czyz nie tak?
Moze sie cos zmienilo,bo prawo szwedzkie zmienia sie ciagle-nie znasz dnia,ani godziny
Moge sie mylic,gdyz jestem tu na troche innej zasadzie.

  Profil uzytkownika: latimeria     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-04 10:19
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

columbus08
"Piszesz ze maz ma wize wazna do konca miesiaca, wiec nic nie trzyma sie "kupy" co piszesz"...."

- wydaje mi się, że napisałam jasno... i że jednak 3ma się "kupy"... Maż wjechał do Szwecji na wizie z PL, bo takie prawo ma. Wiza kończy mu się 31 października.
Ja jestem tu już jakiś czas a on do mnie dojechał.
Próbowałam dodzwonić się wczoraj do MV.... ale nic z tego nie wyszło.

Zrobię więc tak:
- Wysyłam swoje papiery do MV i pójdę do SV.
- Z mężem pójdziemy osobiście do MV złożyć wniosek razem z moją umową o pracę, aktem ślubu, paszportem...
Może fakt, że ktoś wystawił mu druczek, ze chce go zatrudnić, wpłynąłby pozytywnie na rozpatrzenie wniosku?
Składając wniosek przedłużymy automatycznie czas jego 'bezpiecznego pobytu' w Szwecji... i będziemy czekać na odpowiedź...

Jak myślicie?
  Profil uzytkownika: inna     
puzji
Göteborg


Wpisów: 102
Od: 2009-01-08
2012-10-04 10:42
Bardzo dobra taktyka. Sadze ze nie bedzie problemu z MV, ale dodzwonic sie do nich to mozesz zapomniec.
Moj maz tez jest spoza UE i raczej problemow nam nie robili (poza tym ze dlugo czekalismy na 'przesluchanie'), no i tez mielismy papier o zatrudnieniu
  Profil uzytkownika: puzji     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-10-04 13:14
Jeszcze raz powtarzam: jezeli jest on spoza EU to musi starac sie o prawo stalego pobytu w tym kraju do ktorego przybyl na poczatku. Wydaje mi sie, ze Migrationsverket tam go wysle, ale popraw mnie jezeli uda wam sie to zalatwic bez powrotu do tego kraju. Mialem do czynienia z taka sprawa dwa lata temu (Bangla wjechal do EU przez Grecje) i Szwecja nie chciala z nim rozmawiac dopoki nie zalatwi stalego pobytu wlasnie tam.



W
  Profil uzytkownika: wma     
puzji
Göteborg


Wpisów: 102
Od: 2009-01-08
2012-10-04 15:45
A mnie sie wydaje ze wszystko zalezy na kogo sie trafi w MV. Jak wszedzie sa zyczliwi i niezyczliwi ludzie ...
  Profil uzytkownika: puzji     
michal-50


Wpisów: 1
Od: 2012-10-06
2012-10-06 22:57
Witam ja mialem taki sam problem. Musisz sama zalatwic mieszkanie prace person numer i pobyt.Nastepnie elektronicznie (trwa to 3 miesiace jak bezposrednio zawieze papiery to czekac trzeba ok 8 miesiecy)skladacie papiery do ambasady Szwedzkiej w kraju meza nastepnie wzywaja go na interwju,tylko jest warunek musicie juz przezyc ze soba dwa lata.Nastepnie ciebie wzywaja do Mv i tez przmagluja i daja na5 lat pozwolenie na pobyt dla meza To tylko tyle
  Profil uzytkownika: michal-50     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-10-14 17:18
Czyli nie trzeba jednak mieć karty czasowego pobytu z Polski jeżeli nasi mężowie mają wizy z polskiej ambasady? Czyli do czasu wizyty w szwedzkiej ambasadzie taki mąż spoza UE będzie legalnie czy nielegalnie w Szwecji po wygaśnięciu wizy?

Rozumiem że taki mąż musi osobiście stawić się w szwedzkej ambasadzie w swoim kraju, więc jest ryzyko, że te procedury będą długo trwać i że nie będzie tak łatwo dostać wizę do Szwecji... Z uwagi na jakąś tam dyrektywę na pewno będzie łatwiej dostać wize do Szwecji niż Polski jako że są mężami Polek, ale czy np. takie przebywanie w Szwecji po wygaśnięciu wizy mimo bycia mężem obywatelki UE nie wiąże się z wpisaniem do SIS? Wówczas jest ryzyko że będzie mieć zakaz wjazdu pól roku czy nawet 3 lata...
  Profil uzytkownika: Tixxi     
inna


Wpisów: 10
Od: 2012-10-02
2012-10-18 09:39
No to już 'opowiem wam moją historię'

Jesteśmy prawie po wszystkich formalnościach.

W 8 października wysłałam do Migrationsverket aplikacje on line dla obywateli UE. Wpisałam tam i dane męża... kserokopie aktu ślubu, naszych paszportów i umowy o prace... Tego samego dnia pojechaliśmy złożyć dokumenty do skarbówki (dla mnie).

We wtorek postanowiliśmy złożyć osobiście aplikacje w MV dla męża.

Na miejscu odczekaliśmy
1. w kolejce do recepcji - żeby dowiedzieć czy wybraliśmy odpowiednią aplikację i gdzie mamy iść,
2. w kolejce do automatu po numerek do odpowiedniego okienka - dla obywateli UE - ale automat obsługiwał pracownik urzędu, który pokierował nas zupełnie gdzie indziej.....
3. kolejka do której nas skierował - była nieodpowiednia.... wiec znowu udaliśmy się do kolejki do automatu....
4. dostaliśmy numerek dla ... obywateli UE bo takie prawa mu przysługują mojemu mężowi pomimo że jest spoza UE....
Tu już nie musieliśmy czekać. Przyjęła nas sympatyczna pani.

Mąż rozpoczął swoje przemówienie "Jestem ... i przyjechałem z ... do mojej żony....." Wręczył aplikacje. Pani spisała moje dane i....
- No dobrze, tylko nie rozumiem dlaczego jeszcze raz aplikujecie?
- Jak to "jeszcze raz"??? - zapytaliśmy jednobrzmiącym chórem.
- Widzę ze w poniedziałek została wysłana aplikacja dla was obojga... no i tego samego dnia została podjęta decyzja w waszej sprawie... - spojrzała na nas wymownie
a ja z przejęciem zaczęłam się tłumaczyć:
- No tak - wysłałam aplikacje, ale nie wiedzieliśmy czy maż ma osobno wystąpić o pozwolenie na pobyt...
- Wasz przypadek był rozważany jako małżeństwo...- odparła przesympatyczna pani urzędniczka...
- Chwila - przerwał mąż - Co pani rozumie przez "decyzja została podjęta"? - dopiero dotarło do mnie do powiedziała na wstępie!
- No tak... Już podjęto decyzje... no już dobrze dobrze... powiem wam... chociaż nie powinnam.... ma pan pozwolenie na pobyt na ... 5 lat....
Musiała nam to powtarzać kilka razy, bo nie mogliśmy wprost uwierzyć! Byliśmy tak oszołomieni!!!
- Słuchajcie: powtórzę to po raz ostatni: macie pozwolenie na pobyt!
Ale i tak uwierzyłam dopiero, kiedy przysłali nam odpowiedzi na piśmie (zaraz następnego dnia) - Ja mam pozwolenie na czas nieokreślony (pewnie ze względu na prace na czas nieokreślony) a mąż na 5 lat.
Tego samego dnia wysłaliśmy email, żeby umówić spotkanie na fotografię do karty. Odpowiedź przyszła sms'em. Właśnie wczoraj tam byliśmy. Karta pobytu zostanie przysłana po tygodniu pocztą.

Wczoraj też pojechaliśmy do SV złożyć podanie o PN dla męża. Wypełniliśmy blankiet, dołączyliśmy decyzję z MV i pani odnotowała, że tydzień temu zostały złożone moje dokumenty. Odpowiedź ma przyjść w ciągu 2-4 tygodni.

I tyle... bez żenujących przesłuchań i wywiadów środowiskowych jakie mają miejsce przy załatwianiu KCP w Polsce... mamy (prawie) formalności za sobą...

Dziękuję wszystkim życzliwym za porady.

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: inna     
Badboy


Wpisów: 23049
Od: 2004-06-10
2012-10-18 13:30
po pierwsze gratuluję, a dla równowagi wszystkim malkontentom narzekającym na szwedzką biurokrację proponuję poczytać jak traktowani są uchodźcy w Polsce, mnie ta lektura zjeżyła włos na głowie
https://protestuchodzcow.w ordpress.com/
  Profil uzytkownika: Badboy     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-10-19 10:00
A co tam zacofana Polska, popatrzmy na postepowa Holandie:
https://www.facebook.com/e vents/298970950217846/
No dobra podpowiem, apel Polakow z prosba o pomoc i godne traktowanie.

"IMIGRANCI Z SOMALI W AMSTERDAMIE.

Wczoraj dowiedzielismy sie, ze w centrum dzielnicy OSDORP w Amsterdamie przebywaja uchodzcy z krajow afrykanskich objetych wojna i przesladowaniami. Spodziewalismy sie kilku rodzin(okolo 25 osob), przygotowalismy dla nich cieple jedzenie karimaty itp... Kiedy dojechalismy na miejsce okazalo sie, ze 65 osob mieszka w namiotach wojskowych od 3 miesiecy, bez wody, pradu i ogrzewania.
Jedyna pomoc w postaci jedzenia, cieplej herbaty, odziezy, kolder jest dostarczana od lokalnej spolecznosci(sasiedzi).
"WLADZA" nie zrobila NIC do tej pory aby zmienic ich sytuacje. Policja bacznie partoluje teren obozowiska, kiedy ludzie proboja rozpalic ogien w beczkach, policja wkracza i zabrania nawet zapalania malych swieczek w namiotach tlumaczac to "ZAGROZENIEM POZARU".

Powody pozostawania ich w tym miejscu staly sie dla nas jasne po rozmowie z Tulu, mlodym mezczyzna z Etiopi., Opowiedzial nam ich historie. Wszyscy ludzie ktorzy tam przebywaja uciekli z krajow objetych wojna i przekraczali granice bez zadnych dokumentow, az dotarli do Holandii liczac na azyl. Okazalo sie, ze holenderski rzad najchetniej przeniosl by ich do osrodka z ktoreo zostana -------- DEPORTOWANI, PRZETRANSPORTOWANI DO WIEZIENIA OCZEKUJAC NA WYKONANIE KARY SMIERCI!!!!!! -----------

Tulu i reszta ludzi przebywajacych w obozie zdaja sobie sprawe, ze jezeli uda sie ich rozproszyc, rozdzielic i przeniesc do osobnych miejsc ich szanse na otrzymanie PASZPORTU beda ZADNE!
WŁADZE I POLICJA CHCA ICH STAMTĄD WYRZUCIĆ! Obrali strategie" nie robimy nic, czekamy az sami sobie pojda, zmarzna, zaczna chorowac..."

Jezeli problem zniknie z ulicy, a sprawa ucichnie nie osiagniemy NIC. Teraz chcemy zrobic wszystko zeby mieszkanie w namiotach stalo sie dla nich jak najbardziej znosne a przedewszystkim CIEPLE!"

  Profil uzytkownika: papaja     
kaja1122


Wpisów: 3
Od: 2012-10-19
2012-10-19 15:25
proszę o info: mieszkam o 1,5r w Szwecji mój narzeczony pochodzi z Armenii. Od 2 miesięcy jest u siebie w kraju czekając na vize...nie mamy pewnosci czy ja dostanie. 6 tygodni temu urodził nam się synek.co moge zrobic zeby go do nas sciagnac????
  Profil uzytkownika: kaja1122     
Agnieszka8709


Wpisów: 9
Od: 2012-09-22
2012-11-12 22:04
Mam pytanie do "Inna" - czy otrzymaliscie juz PN?
My mielismy podobna sytuacje do Was ale jestesmy wciaz w trakcie czekania na numer, juz 3ci tydzien..
  Profil uzytkownika: Agnieszka8709     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-11-13 10:11
dzwon do nich. pytaj o nazwisko osoby (handläggare) ktora sie twoja sprawa zajmuje i zapytaj sie bezposrednio.

a co ci powiedzieli, ze ile bedziesz czekac?

miesiac to chyba minimum w takiej sprawie...
  Profil uzytkownika: iza     
Agnieszka8709


Wpisów: 9
Od: 2012-09-22
2012-11-14 21:18
No wlasnie tak powiedzieli ze od 2-4 tygodni trzeba czekac, ale chcialam zapytac jak to w rzeczywistosci wyglada, strasznie mi sie ten czas oczekiwania dluzy, poczekam do konca tygodnia a w poniedzialek tam pojde osobiscie i zapytam czy cos wiadomo w tej sprawie
  Profil uzytkownika: Agnieszka8709     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2012-11-25 18:09
Ktoś ma jakieś świeże info czy jest jakiś określony czas jak długo Polka musi pracować w Szwecji żeby mąż spoza UE mógł aplikować o wizę do Szwecji?
  Profil uzytkownika: Tixxi     
Tixxi


Wpisów: 21
Od: 2012-07-24
2013-07-13 14:34
Może tu mi ktoś odpowie Czy jeżeli mieszkamy w Malmo a ja pracuję w Kopenhadze to możemy złożyć wniosek w Migrationsverket i otrzymać karty pobytu w Szwecji? Czy muszę mieć umowę o pracę ze Szwecji? Bo w Szwecji mam problem znaleźć pracę a mamy już wynajęte mieszkanie w Malmo i dojazdy do pracy do Kopenhagi mi pasują, a czytałam gdzieś że Polki mieszkające w Szwecji mają kartę pobytu szwedzką, mimo że ich mężowie (chyba Polacy) pracują w Danii, więc się zastanawiam czy nadal są takie same przepisy czy może coś się zmieniło? Proszę o odpowiedź albo gdzie mam szukać...
  Profil uzytkownika: Tixxi     
Forum -> Życie w Szwecji -> Mąż spoza UE
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony