Odwiedzin 37806349
Dziś 2673
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Studia w Sztokholmie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorStudia w Sztokholmie
Mark


Wpisów: 2
Od: 2012-07-17
2012-07-17 22:43
Witam.
Mam pytanie, planuje rozpoczac za rok studia w Sztokholmie czy jest mozliwosc otrzymania pożyczki/dofinansowania od Unii lub któregoś z rządów?
  Profil uzytkownika: Mark     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-18 02:47

mozesz otrzymac pomoc finansowa od panstwa szwedzkiego jesli spelniasz okreslone warunki jesli nie spelniasz to mysle ze bank bedzie dobra instytucja gdzie mozesz pytac o pozyczki dla studentow.

to jest strona gdzie znajdziesz wszystkie informacje. jak bedziesz mial wiecej pytan najlepiej jak sie z nimi skontaktujesz.

http://www.csn.se/en/2.135 /2.763/1.2985

i troche wiecej tez po polsku!

http://service.csn.se/CSNO rder/GemensammaFiler/Blanketter/4146K.pdf

jesli planujesz studia po angielsku to pamietaj ze wnioski sie sklada na przelomie grudnia i stycznia. miedzynarodowy test z angielskiego jest podstawa do rozpatrzenia wniosku.

  Profil uzytkownika: thiago     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-18 04:28
a w jakim jezyku zamierzasz studiowac?
i jaki kierunek?
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Mark


Wpisów: 2
Od: 2012-07-17
2012-07-18 10:52
Astronomia na Uniwersytecie Sztokholmskim.
Planuje uczyć się intensywnie przez następny rok szwedzkiego, mam paru znajomych biegle władających tym językiem. I rozpocząć studia w tym języku.
  Profil uzytkownika: Mark     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-18 15:01

Wniosek na studia w jezyku szwedzkim sklada sie jakos w kwietniu, wiec to mniej niz rok. Zycze ci jak najlepiej ale ja wiem ze nie nauczylbym sie obcego jezyka na poziomie akademickim w 10-12 miesiecy. Daj znac jak ci ida postepy!
  Profil uzytkownika: thiago     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-18 16:28
ale jak na odleglosc zalczysz kurs szwedzkiego?

wymagane:
Grundläggande behörighet samt Fy B, Ke A, Ma E czy D (Sztokholm)

czyli oprocz tych przedmiotow musisz miec ukonczony kurs szw/zdany egzamin i angielskiego

http://www.studera.nu/omst udier/omstudier/grundlaggandebehorighetti llgrundniva.5.28308bac1321d2b50a580004005 .html
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-18 16:38
na tyle by zaliczyc te kursy to da rade przez rok, ale nie wyobrazam sobie, ze na odleglosc. nawet kursy distans wymagaja obecnosci co jakis czas
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-19 15:24

tez mysle ze nauka jezyka to dlugi i mozolny proces ale jak gosciu ma wiare i wsparcie to niech idzie do przodu!

ciekawe czy taka astronomia ma duze zainteresowanie? moze tam malo chetnych i bedzie latwo sie dosta....

  Profil uzytkownika: thiago     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-19 16:30
tak, latwo,
ze statystyki z zeszl roku - dostali sie wszyscy, w kolejce rezerwowej: 0 osob,
ale to pewnie hobbistycznie kolega chce studiowac, no bo jaka praca po tym
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-19 19:22

jak ktos ma zamilowanie do gwiazd to czemu nie.... pewnie jaks prace tez mozna znalesc albo kariera naukowa. moja mama mi opowiadala ze jej syn studiowal astronomie w polsce a teraz jest w anglii i ma wlasna firme przeprowadzkowa. tlko czy to warto bylo studiowac?
  Profil uzytkownika: thiago     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-07-19 20:34
Thiago? To na pewno tak mialo byc napisane?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-19 22:58
Zjadlem kilka literek ale generalnie wszystko jest jak mialo byc. Hmmm... moze ci chodzi o to moje slowotworstwo "firma przeprowadzkowa"
  Profil uzytkownika: thiago     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2012-07-19 23:00
"moja mama mi opowiadala ze jej syn studiowal......"
WTF?
  Profil uzytkownika: pratsam     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-20 02:27

He he he!!!! Ups takie male zagubienie w czasie .... powinno byc: Moja mama mi opowiadala ze jej kolezanki syn studiowal....
  Profil uzytkownika: thiago     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-07-20 11:11
mark mam wrazenie ze zyjesz w kosmosie,moja corka urodzona w szwecji,bez zadnych kontaktow z innymi narodowciosciami,nr 1 w gimnasium studiowala 3 lata na un,w sztokholmie 3 lata w londynie i nie jest latwo a ty chcesz sie NAUCZYC jezyka w 1 rok?.mam nadzieje ze tobie sie uda ,to sie nawet uklonie tobie,ale wez to pod uwage,jezyk jest ciezki w wymowie ,nie mowiac o gramatyce ,,sa zdolni w wykrywaniu plagiatu duzo probowalo wylecieli powodzenia ....jeszcze jedno mieszkanie????
"

  Profil uzytkownika: black sabbath     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-07-20 13:18
Mark,

Podstawa do studiow w Szwecji w jezyku szwedzkim jest zaliczony test TISUS (Test i svenska för utländska studenter czyli test jezyka szwedzkiego dla studentow zagranicznych).

Test ten jest BARDZO BARDZO BARDZO TRUDNY.

Osobiscie uwazam, ze jest tak skonstruowany, aby jak najmniej studentow z zagranicy moglo go zdac.

Musisz tez znac swietnie angielski (wymagana jest udokumentowana znjomosc angielskiego na poziomie universyteckim, niestety nie wiem dokladnie na jakim na chwile obecna).

Studia szwedzkie maja bardzo niski poziom. Obecnie caly system przechodzi wielkie przemiany, rozpoczete przez nowy rzad. Ale po kilkudziesieciu latach rzadow socjaldemokratow ciezko bedzie dogonic Szwecji poziom europejski. Oblicza sie, ze zajmnie to 20-30 lat.

Sa placowki naukowe, gdzie pracuje naukowcy z roznych stron swiata, ale to juz zupelnie inna kategoria.





  Profil uzytkownika: Lunab     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-20 17:06
wymagany ang a - czyli to moze byc np CAE, kt mozna zdac w Polsce,
szw (oprocz tisusa) - mozna tez SAS b, kt jest do zdania nawet po roku, ale wymaga obecnosci tu, nie da rady na odleglosc. jak to ktos zda to oczywiscie nie znaczy ze da sobie rade na samych studiach - z ustnymi czy pisemnymi egzaminami, pracami do zaliczenia.

dostac sie na wiele kierunkow nie jest latwo, nawet jak spelnia sie te podstawowe wymagania - np na psychol, medyc, prawo wymagana jest maks il punktow, czyli maks oceny z gimanzjum (nasze liceum). jedyna szansa na polepszenie - to zdanie tutejszego egz wstepnego. polowa egz - teksty rozne na poziomie uniwers. (np z dziedziny prawa, biol, psych), pol - matematyka. gl trudnosc polega na tym by to robic b szybko, blyskawicznie wybierac odpowiedzi. calego tekstu nie da sie oczywiscie przeczytac, trzeba po lebkach wybierac najwazniejsze fragmenty, co wymaga sporej praktyki wczesniejszej. to nie jest egz przygotowujacy do konkr kier, ale taki ogolny, sprawdza umiejetnosci werbalne, rozumowania logicznego. sprawdza, czy ktos w ogole da rade na studiach.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-07-20 17:10
Niecaly rok to dosyc krotki czas.

Ja poszlam po dwoch latach nauki j. szwedzkiego na uniwerek (niestety nauka nie byla bardzo intensywna, bo musialam w miedzyczasie isc na angielski i matematyke, plus extra praca).

Dalam jednak rade, chociaz po 3 semestrach powtorzylam kurs ze szwedzkiego dla studentow z obcych krajów, wiec jednak tak latwo nie bylo.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-07-20 19:34
A mial ktos moze do czynienia lub mial znajomego lub znajomego znajomego znajomy mial stycznosc ze studiami w dziedzicznie fotografii lub filmmaker czyt. produkcja filmowa aka kamerzysta aka video ?
I jakie sa wymagania oprocz Tisus-a i angielskiego.


Dorka angielski chyba jest wymagany A czyli FCE.
CAE to bardziej do studiowania po angielsku, choc kilka uniwerkow w Swe nie uznaje go tylko chca teofla.

Pozdro !
  Profil uzytkownika: Kub3k     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-21 00:51

akceptuja kilka egzaminow. tutaj sa kryteria:

https://www.antagning.se/e n/All-you-need-to-know1/Applying-for-stud ies/English-language-requirements/Bachelo rs-level-English-requirements/

na bachelor z egzaminu zawsze wymagaja angielski B

https://www.antagning.se/e n/All-you-need-to-know1/Applying-for-stud ies/English-language-requirements/Masters -level-English-requirements/

mozna tez zdawac bez egzaminu jesli sie pobieralo nauke przez rok czasu i jezyk wykladowy byl angielski.

  Profil uzytkownika: thiago     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-07-22 09:11
Mark,
W Szwecji wprowadzono oplaty z studia nawet na kierunki, ktore byly bezplatne do tej pory.
Warto o tym wiedziec, aby realnie obliczyc koszty studiowania.
Osobiscie radzilabym ci wybrac jakis inny kraj (ja absolutnie preferuje studia w Polsce), poniewaz ten niski szwedzki poziom nie jest wart tak duzych pieniedzy.

  Profil uzytkownika: Lunab     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-22 13:01
ale platne dla czlonkow unii? o jakich kier mowisz?

i na czym opierasz przekonanie ze studia w szw maja niski poziom, nizszy niz w polsce?
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-22 14:11
Tez czesto slysze i czytam ze w polsce poziom jest znacznie wyzszy niz w szwecji. Ja jednak mysle ze tu raczej chodzi o sposob nauczania. W polsce musimy sie uczyc wszystkiego i jestesmy do tego zmuszani roznymi sposobami. Z tego co wiem w szwecji relacje nauczyciel uczen sa na bardzo kolezenskiej stopie, do tego nauka aspektow bardziej praktycznych niz teoretycznych sprawai ze zakres nabytej wiedzy jest mniejszy. wkuwanie regulek definicji i innych rzeczy w polsce jednak daje wiekszy zakres wiedzy. Studia w szwecji zaczynam za miesiac wiec przekonam sie jak to jest na wlasnej skorze.

Co do oplat. jeszcze 2 lata temu nie bylo zadnych oplat dla nikogo na swiecie! To byl pierwszy rok akademicki od kiedy wprowadzili oplaty dla wszystkich z poza europy i slyszalem ze chca isc dalej i zachowac przywilej darmowej edukacji tylko dla obywateli szwedzkich. nie wiem czy do tego dojdzie ale kto wie. lepiej sie spieszyc i zaczynac poki jeszcze szkola darmowa!
  Profil uzytkownika: thiago     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-07-22 16:45
"Tez czesto slysze i czytam ze w polsce poziom jest znacznie wyzszy niz w szwecji."

Ja tez to czesto slysze, a jednak:
- najlepsze szkoly wyzsze szwedzkie sa wyzej w swiatowym rankingu szkol niz najlepsze polskie.
- Szwecja jest przed Polska jezeli chodzi o nowoczesne wynalazki.
- Szwedzi po tych swoich "gorszych" szkolach potrafili stworzyc sobie kraj, z ktorego masowo nie emigruja na Wyspy...

itd itp.

W zyciu po studiach nie liczy sie kto najwiecej wkul, tylko kto najlepiej potrafi wykorzystac wiedze ze szkoly.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-07-22 17:29
Mark,

Sprawdz dokladnie te odplatnosci, czy one dotycza osob z Polski, tzn. ogolnie Unii.

O pozyczke na studia (pod warunkiem, ze jest sie "tutejszym") mozna sie ubiegac do 54 roku zycia.

Wiec moze kiedys....kto wie?
  Profil uzytkownika: Lunab     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-07-22 21:57
ale z wiekem maleje suma tej pozyczki, w wieku 54 lat moze nie starczyc nawet na 1 semestr.

co do roznic jakosci studiow pl i szw - znajomy kt studiowal i tu i tam mowi, ze napewno swietna marka jest kth i chalmers (techniczne), karolinska inst - medycyna na wyzszym poz niz w polsce. ale gorsze w szw - niekt humanistyczne, np literaturoznawstwo.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-07-22 23:15
Mark,

Tutaj jest do poczytania po polsku:

http://service.csn.se/CSNO rder/GemensammaFiler/Blanketter/4146K.pdf

  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Życie w Szwecji -> Studia w Sztokholmie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Sprzatanie na dzis / transport (Södertälje)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony