Odwiedzin 37783818
Dziś 588
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Nauka - Matura i studia

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorMatura i studia
Amaya


Wpisów: 3
Od: 2012-06-28
2012-06-28 16:04
Witam, po maturze planuje wyjazd do Szwecji raczej na stałe i mam pytanie. Chcę studiowac weterynarie w Szwecji i czy tam przy rekrutacji będa brali pod uwagę wynik matury z rozszerzonej biologii i chemii czy liczy się tylko że matura jest zdana?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Profil uzytkownika: Amaya     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-06-28 16:09
w Szwecji nie ma matury
  Profil uzytkownika: iza     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 18:47
oni przeliczaja kazdy przedmiot, ocene na ichnie punkty. np ja mialam biol b a bylam w ogolnej klasie. a potem masz sume tych punktow. maks jest 22 punkty. wiec jak juz tu bedziesz wyslij tlumaczenie maturalnego swiad i sie dowiesz
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 18:49
ale to jeszcze troche drogi przed toba, bo trzeba spelniac podst wymagania - kursy szw i ang potwierdzony. no i prawo pobytu oczywiscie
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-28 18:56

Oni licza punkty tylko z przedmiotow ktore sa wymagane na dany kierunek. Przy kazdym kierunku sa podane wymagania. Czy np. Matematyke licza z wystawionego polrocza czy z matury to juz nie wiem niestety jesli planowalas studia na jesien to sie spoznilas. W szwecji studia zaczynaja sie w polowie sierpnia a rekrutacja juz sie dawno temu odbyla. Ja jako miedzynarowody student bede studiowal po angielsku i dokumenty skladalem w grudniu!!! Termin byl do polowy stycznia lub lutego juz nie pamietam. Jesli chcesz studiowac po szwedzku to masz chyba czas do kwietnia by zlozyc podanie. W szwecji jest calkiem inaczej. Tu znajdziesz wszystkie info.

https://www.antagning.se/i ntl/start

http://www.studyinsweden.s e/

zeby dostac sie na studia musisz zalozyc profil na antagning i to wlasnie tam wysylasz wszystkie dokumenty. Jak sie dostaniesz to dopiero wtedy szkola sie z toba kontaktuje. Jesli planujesz studia po ang to miedzynarodowy test zdany na odpowiednim poziomie jest podstawa bez tego nie podejdziesz nawet do rekrutacji. Zeby dostac sie na studia potrzebujesz angielski B tutaj sa kryteria testow.

https://www.universityadmi ssions.se/en/All-you-need-to-know1/Applyi ng-for-studies/English-language-requireme nts/Bachelors-level-English-requirements/

Dorka, prawo pobytu, personalnummer to dopiero po dostaniu sie na studia. Nikt nie pyta o to przy rekrutacji. Jedynie musisz wyslac kopie paszportu jako dowod ze jestes z UE i to potwierdza ze nie musisz placic za studia.

  Profil uzytkownika: thiago     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 19:42
wlasnie sprawdzilam, w zeszlym roku na weterynarie na Sveriges Lantbruksuniversitet bylo 900 chetnych na 24 miejsc! i po 1szej rekturacji zostalo 600 na rezerwowej liscie. wymog - 21.95 punkow.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-28 19:49

Doro, a jak to mozna sprawdzic? Ja skladalem na 5 kierunkow w 3 uniwersytetach. Wyliczyli mi 17 pkt i dostalem sie na ten na ktory mi najbardziej zalezalo, JIBS w Jonkoping. Gdzie mozna sprawdzic ilu bylo chetnych i te inne dane?
Czytalem ze weterynaria jest poszukiwana i mozna znalesc dobra prace przy chodowli zwierzat gospodarczych, pewnie dlatego takie wysokie kryteria! To nie moja dzialka ale jak ktos ma pasje do zwierzakow! Sprawa jest tez taka ze trzeba mieszkac poza miastem oczywiscie....

  Profil uzytkownika: thiago     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 20:02
(tu dostalam na forum link) http://statistik.vhs.se
musisz wpisac kierunek i np HT2011 - to beda dane z jesieni zeszl roku. ile ogolnie chetnych, a potem 1 rekrutacja, druga i wtedy widzisz ile miejsc. nawet mozna sprawdzic ile chetnych z nieszw nr pers (prawie wcale!), jak sie rozklada wiek. co roku jest wiecej chetnych, w tym roku chyba rekord
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 20:06
a dzis w lecznicy wet spotkalam goscia kt byl ze mna na sas b w zeszl roku i teraz studiuje weterynarie i pracuje w tej lecznicy (sztokh), wiec mozna!
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-28 20:10
thiago, tam sa info - rozne grupy kwalif na studia, np ci co z 'matura' - BI, ci co z egz wstepnego - HP. i sa jeszcze inne grupy
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-28 20:16
Dzieki Dorka!!! Swietny ten link! Co prawda po szwedzku ale liczby kumam czesci sie domyslal a reszte sobie potlumacze! Niesamowite ze maja wszystkie dane zebrane i udostepnione publicznie.
Co do tej weterynarii to sie nie wypowiadam.... czytalem jakis czas temu ze to blegany kierunek.


  Profil uzytkownika: thiago     
Amaya


Wpisów: 3
Od: 2012-06-28
2012-06-29 14:36
Rozumiem i wiem ,że czekają mnie kursy szwedzkiego i angielskiego. 'Tylko zastanawiam się nad robieniem kursu przedmaturalnego z chemii za dużą sumę i zastanawiam się czy ta bardzo dobrze zdana matura będzie miała znaczenie w Szwecji. Musiałabym pracowac Polsce całe wakacje na ten kurs przedmaturalny i nie wiem czy się opłaca.
  Profil uzytkownika: Amaya     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-29 14:44
Witajcie, czy uwazacie ze po kursie SAS mozna studiowac w jezyku szwedzkim? Czekam wlasnie na rozpoczecie kursu i mysle o studiowaniu tutaj po takim kursie poniewaz ciezko znalezc kierunek zwiazany z bilogia, weterynaria ktory bylby prowadzony po angielsku. Jest duzo takich kierunkow dla przyszlych magistrow ale nie ma na poziomie "bachelor"... cZy SAS wystarczy aby zdac test jezyka kwalifikujacy na studia?? Bardzo prosze o dpowiedz Dzieki i pozdrawiam...
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-29 16:43

Ja sie tylko wypowiadam na temat studiow w jezyku angielskim, gdzie jezyk wykladowy to angielski na z kazdego przedmiotu. Sam przez to wszystko przechodze i zaczynam studia za kilak tygodni.
Amaya, jesli chcesz studiowac po angielsku to zaden szwedzki ci nie jest potrzebny do podjecia studiow. Bedac na miejscu i studiujac mozesz sie zapisac na darmowe kursy szwedzkiego w trakcie nauki. Jesli planujesz tylko studiowac i wyjechac to nie ma to wiekszego znaczenia same studia sie licza, ale jesli planujesz skonczyc studia i i zostac to szwedzki bedzie bardzo wazny! Co do tego kursu z chemii? To naprawde nie wiem bo nie wiem czy oni licza oceny z matury z danego przedmiotu czy z polrocza. Najwazniejsze by iec jak najlepsze oceny bo z tego ci wylicza punkty. To chyba tez zalezy jak sie czujesz w tej chemii, lepiej sie teraz przygotujesz to latwiej ci bedzie na studiach, nawiasem mowiac, mysle ze warto miec jak najlepsze stopnie na swiadectwie, zwlaszcza z matury. Kto wie moze ci sie to kiedys przyda. Mature sie zdaje i sie jej juz nie poprawia.

Zosia, jesli ten kierunek ktory szukasz jest po angielsku to potrzebujesz miedzynarodowy test z angielskiego. Jesli to tylko kurs to wystarczy na poziomie C jesli to bachelor to musisz miec B. Slyszalem tez o kierunkach ktore sa po angielsku ale znajomosc szwedzkiego jest wymagana, wiec musisz dokladnie sprawdzic czego dany kierunek wymaga. O kursach SAS nie mam pojecia, moze ktos inny ci podpowie.
Link do wymagan testow z angielskiego:

https://www.universityadmi ssions.se/en/All-you-need-to-know1/Applyi ng-for-studies/English-language-requireme nts/Bachelors-level-English-requirements/

  Profil uzytkownika: thiago     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-29 17:17
Dzieki Thiago! No wlasnie sek w tym ze trudno jest znalezc cos po angielsku na bachelora, wszystko co mnie interesuje jest prowadzone po szwedzku. Ten link od Ciebie - studyinsweden.. strona znalazla 40- kilka kierunkow na cala Szwecje takze bardzo malo..i mysle nad odlozeniem studiow do momentu ukonczenia kursu..Dzieki za link raz jeszcze!!!!!!
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-29 20:21
sas b i ang na poziomie a to podstawowe wymagania do studiow. ja polecam studia w jez szwedzkim jesli mysli sie o pozostaniu no i wiekszy jest wybor.

Amaya - oni jakos dziwnie wyliczaja te punkty, ja mialam niezla mature i dostalam mniej punktow niz sie spodziewalam, bardzo ciezko byloby Ci zdobyc te wymagane maks na weterynarie. wydaje mi sie, ze nie warto tracic wakacji, ale to moje zdanie.

znacznie zwieksza szanse zdanie tutejszego egz wst, ale to juz jak sie zna szwedzki. wtedy startuje sie z dwoch grup w walce o miejsce. ja zdalam ten egz i na to licze w dostaniu sie na moj kier bo tez tam wymagania spore. to taki egz przygotowujacy generalnie do studiow - polowa to rozne teksty, polowa to matematyka na poziomie a, czyli latwa dla kogos kto skonczyl ogolniak. trudnosc tego egz - ze trzeba bardzo szybko robic te zadania. a, i zeby do tego egz podejsc nie trzeba tu mieszkac, sa tez testy na necie.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Amaya


Wpisów: 3
Od: 2012-06-28
2012-06-29 21:22
Ja planuję zostać w Szwecji na stałe.
Czyli, rozumiem, że z polską maturą raczej nie dostanę się na weterynarię?
  Profil uzytkownika: Amaya     
Janko Muzykant


Wpisów: 187
Od: 2012-04-20
2012-06-29 22:18
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: Janko Muzykant     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-30 00:58
wymog jest maks ilosc punktow, 21,95 (cos kolo tego)wiec jesli bedziesz miala b dobre swiadectwo to dostaniesz sie (plus szwedzki i angielski). ja patrzylam na sztokholm, moze w innych miejscach jest latwiej (jesli gdzies jeszcze sie studiuje wet). a w polsce dostalabys sie? moja znajoma w polsce zdawala przez 4 lata i dopiero za 5 razem sie dostala mimo, ze miala dobre swiadectwo. tu na pewno nie jest latwiej niz w polsce.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-30 04:10

Zosia, ta wyszukiwarka kierunkow troche dziwnie dziala. Jak bedziesz przeszukiwac to sie tym troche pobaw. Zmien daty sprawdz poprzednie lata. Czasami, niektore kierunki sie pojawiaja blizej daty rekrutacji wiec dzis mozesz nie widziec wszystkiego co bedzie dostepne ma jesien 2013. Niektore programy zaczynaja sie na wiosne semestr wiosenny. Sa tez takie na lato, ale zwykle krotsze kursy Koncz kurs i wtedy dzialaj, rekrutacja na jesien jest juz dawno zakonczona.

Amaya, ja tez planuje sie zakotwiczyc w szwecji ale co z tego wyjdzie to sie okaze za kilka lat. Nie znam szwedzkiego i bede studiowal po angielsku a w miedzyczasie bede sie uczyl szwedzkiego. Jesli ci zalezy bardziej nie przeniesieniu sie do szwecji niz na samej weterynarii to zloz podanie o weterynarie i na kilka innych kierunkow. Moze cos podobnego znajdziesz. Moze zrob bachelor jakis obolny z biologi i potem master jako specjalizacje z wet. Na bachelor mozesz zlozyc podanie na 5 lub wiecej kierunkow. Ja skladalem na 5. Jesli nie wet to moze cos innego i juz bedziesz w szwecji. Zalezy jakie masz priorytety. Pamietaj ze 2 lata temu studia byly darmowe dla wszystkich obywateli ziemi, teraz tylko dla mieszkancow EU. Kto wie czy tego tez nie zmienia ze wzgledu na koszta, wiec sie spiesz. Gdzies czytalem ze chca to zmienic i zeby darmowe studia byly tylko dla szwedzkich obywateli ale czy cos z tego wyjdzie to nikt nie wie. Mysle ze raczej nie ale ktoz to wie....

  Profil uzytkownika: thiago     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-30 04:12

Aha, ja zdawalem na studia biznesowe i zadnych stepnych egzaminow nie mialem. Jedynie ten egzamin z angielskiego ktory musialme zalatwic we wlasnym zakresie.
  Profil uzytkownika: thiago     
xanaphia


Wpisów: 1
Od: 2012-07-13
2012-07-13 12:58
Jestem tutaj nowa. Od września mam zacząć studia w Lund, dlatego bardzo proszę użytkownika thiago o kontakt to mój adres e-mail: xanaphia90@gmail.com

Orientujecie się może czy przysługują jakieś dofinansowania, zniżki, stypendia lub cokolwiek związanego z obniżeniem kosztów studiowania w Szwecji?
  Profil uzytkownika: xanaphia     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-07-13 14:33

Jesli masz wiecej niz 21 lat i nie masz obywatelstwa szwedzkiego, nie mieszkalas w szwecji przez ostatnie 3 lata lub dluzej, nie pracowalas w szwecji przez kilka lat i nie masz zadnych powiazan ze szwecja to nic ci nie przysluguje. Jesli masz mniej niz 21 to wydaje mi sie ze bedziesz traktoeana na rozni ze szwedami ale to musisz juz sama poszukac bo sie w tym nie orientuje. Najlepiej bezposrednio na CSN albo poszukaj na forum.

http://www.csn.se/en/2.135 /2.763/1.2985

mysle ze duzym plusem sa wszelkie znizki studenckie nawet majac wiecej niz 26 lat co w polsce jest nie akceptowane.... poza tym, przysluguje ci darmowa edukacja!

  Profil uzytkownika: thiago     
Forum -> Nauka -> Matura i studia
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony