Odwiedzin 37783350
Dziś 120
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - rady dla rozstajacej sie z sambo mamy z dzieckiem

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorrady dla rozstajacej sie z sambo mamy z dzieckiem
cudanakiju


Wpisów: 1
Od: 2012-06-15
2012-06-15 12:06
sluchajcie,
bylam piec lat w zwiazku ze Szwedem, mamy mala coreczke.
postepujaca depresja mojego sambo, jego niestabilnosc emocjonalna i w koncu zdrada przekreslily jak dla mnie mozliwosc pozostania razem.
zyjemy w mieszkaniu kupionym przez niego. jego pensja stanowi dwie trzecie budzetu domowego.
ja pracuje na bialo w restauracji, do czasu uznania mojego polskiego dyplomu. zarabiam okolo 9-10 000. po przerwie wakacyjnej ide na SAS 1.
pytania sa takie: gdzie moge zwrocic sie o porade prawna, ekonomiczna? czy jest jakas droga na skroty w szukaniu mieszkania w okolicy dagis dla samotnych mam? czy mam prawo wymagac pomocy finansowej od sambo? jak w Szwecji dzieli sie obowiazki zwiazane z opieka nad dwuletnim dzieckiem?
  Profil uzytkownika: cudanakiju     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-06-15 12:37
gdzie moge zwrocic sie o porade prawna, ekonomiczna?
np. do socjalu

czy jest jakas droga na skroty w szukaniu mieszkania w okolicy?
zalezy od spoldzielni. niektore maja mieszkania dla rozwodnikow. jak nie to nie ma drogi na skroty- chyba ze socjal pomoze

dagis dla samotnych mam?
nie slyszalam by bylo cos takiego specialne dla samotnych mam???

czy mam prawo wymagac pomocy finansowej od sambo?
ty? nie. dziecko tak--> alimenty

jak w Szwecji dzieli sie obowiazki zwiazane z opieka nad dwuletnim dzieckiem?
normalnie pol na pol, ale wtedy nie ma alimentow
  Profil uzytkownika: iza     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-06-15 16:22
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-15 17:03
cudanakiju pisze 'zyjemy w mieszkaniu kupionym przez niego.´

W mieszkaniu pozostaje ta osoba która go bardziej potrzebuje. W przypadku mieszkania wlasnosciowego trzeba to kupic. Piszesz ze masz bardzo male zarobki
wiec szansa jest mala ze bank Ci da pozyczke. Ale moze mieszkanie lezy w taniej dzielnicy wiec jest szansa.

cudanakiju pisze 'gdzie moge zwrocic sie o porade prawna'
do prawnika, nie za bardzo rozumiem w czym problem zeby bylo trzeba isc do prawnika.

cudanakiju pisze 'gdzie moge zwrocic sie o porade ekonomiczna?'
do socialu, mimo ze uwazasz ze Twoje zarobki sa niewysokie ale prawdopdobnie przekraczaja normy socjalu. Z SASem nie ma sensu bo z czego sie utrzymasz? Social Cie i tak by poslal do pracy gdybys chodzila do szkoly. Nie radze rezygnowac z pracy bo mozesz ja spowrotem nie dostac.

cudanakiju pisze 'czy jest jakas droga na skroty w szukaniu mieszkania w okolicy dagis dla samotnych mam?'

Mozesz kupic mieszkanie, fakt samotnej matki nie ma znaczenia. Byla kiedys sprawa 17-letniej samotnej matki, social dal jej namiot. Tutaj kobiety utrzymuja (1/2) kazdego dziecka niezaleznie czy sa samotne czy w zwiazku. Najlepiej jak kupisz malutkie mieszkanie daleko za miastem bo tanie. Wtedy jest szansa ze Twoje niskie zarobki wystarcza. Albo wynajac mieszkanie spóldzielcze ale na to musisz stac w kolejce. Ogromna ilosc ludzi wynajmuje z drugiej reki, prawdopodobnie najlepsze rozwiazanie o ile nie masz oszczednosci.

cudanakiju pisze 'czy mam prawo wymagac pomocy finansowej od sambo? '

Na siebie nie, sambo tez nie ma prawa zadac pomocy od Ciebie na siebie.

cudanakiju pisze 'jak w Szwecji dzieli sie obowiazki zwiazane z opieka nad dwuletnim dzieckiem? '

Przecietnie po polowie. Czesto dziecko mieszka pól na pól u obojga rodziców. O ile dziecko mieszka jedynie u jednego rodzica, ten drugi placi alimenty na dziecko.

Samotka matka w Szwecji to nic dziwnego wiec sie nie martw.


  Profil uzytkownika: AnnaN     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-15 17:24
cudanakiju pisze '
postepujaca depresja mojego sambo, jego niestabilnosc emocjonalna i w koncu zdrada ... jego pensja stanowi dwie trzecie budzetu domowego.'

Ja nie wyobrazam sobie udanego zwiazku ze Szwedem o ile jego pensja stanowi dwie trzecie budzetu domowego'

Szwedzi nie sa nauczeni utrzymywac swoich kobiet, niezaleznie czy to zony, sambo czy särbo.

Zwiazki ze Szwedem najlepiej funkcjonuja gdy to jedynie sprawa uczuc. Ekonomiczne utrzymuje sie kazda ze stron sama.

W tym jest duza róznica miedzy Polska i Szwecja.
Poprosisz Szweda o otwarcie portfela: zabijesz milosc.

Polacy natomiast poczuja sie chyba bardziej mescy sadzac po ilosci kobiet które utrzymuja.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-06-15 19:44
AnnaN piszesz oczywiscie o zwyklych szwedach. Zupelnie jest inaczej w wyszszej klasie sredniej i wyszszej klasie (nie wiem czy dobrze przetlumaczylam)

W tych sferach to jest oczywiste ze maz utrzymuje zone i rodzine, jezeli oczywiscie ona nie jest wysoko postawionym szefem i duzo wiecej zarabia. Wiem, bo sama zyje w tym srodowisku i moglabym na ten temat duzo opowiedziec.

Wracajac do tematu to dziewczyna absolutnie musi zatrzymac prace. Dziecko prawdopdobnie bedzie mieszkalo tydzien u mamy i tydzien u ojca. Wtedy zona nie bedzie miala zadnch alimentów od meza (albo sambo) i tylko polowe barnbidrag. Jezeli bedzie miala dobry kontakt z ojcem dziecka to on zaplaci za wakacje dziecka albo kupi dziecku lepsze ubranie czy narty.

Wracajac do mieszkania; poniewasz mieszkanie jest jego, bostadsrätt, to musi sie dziewczyna wyprowadzic. Zaleznie w jakiej komunie mieszka ustawic sie w kolejce na mieszkanie. Wiem ze niektóre komuny nie maja hyreslägenheter. Kolezanka musiala synowi pomóc kupic mieszkanie zeby sie wyprowadzil bo komuna nie miala mieszkan.

Sprawa wygladalaby inaczej gdyby byli malzenstwem (bez äktenskapsföråd) Niestety duzo osób nie wie ze malzenstwo aktu daje wieksza ochrone wrazie jak zwiazek sie rozpada.

  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-15 20:11
Wiktoria97 pisze 'Wiem, bo sama zyje w tym srodowisku'

Gdybys sie jeszcze czegos nauczyla z tego srodowiska to bys wiedziala ze sie ma ale sie o tym nie pisze, nie mówi.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Ion Szałamaja
Malmö


Wpisów: 207
Od: 2012-05-12
2012-06-15 20:25
Porada ekonomiczna?
Oj, jaka szkoda, że nie kontaktuję się ze swoją byłą i nie mogę podać ci namiarów do niej
Ona by ci poradziła jak skubie się frajerów.
  Profil uzytkownika: Ion Szałamaja     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-06-15 20:27
"Ja nie wyobrazam sobie udanego zwiazku ze Szwedem o ile jego pensja stanowi dwie trzecie budzetu domowego'"

Co ma zrobic cudzoziemska sambo/zona, särbo to zupelnie inna sprawa, bo to tylko dla przyjemnosci
przyjezdzajac do wyetablowanego juz partnera i zaczynajac najczesciej od rodzenia dzieci?
System jest tak stworzony, ze kobieta nie ma byc zalezna od mezczyzny i od jego ew. widzimisie, zeby jej dawal "nålpengarna", co jednak nie znaczy, ze kazdy zyje na swoim garnuszku z osobna polka w lodowce.
Zawodowo mam dosyc duzy wglad w ekonomie ludzi, przynajmniej w obliczu pewnej sytuacji zyciowej i widze, ze ogromna wiekszosc ma wspolne hushållskonto, wspolne oszczednosci, coprawda pensja przychodzi na osobne konta, ale w tym nic dziwnego wg mnie. Kazdy placi swoj podatek od dochodu i musi miec kontrole, chociazby nad odciagami.
Nasze rodaczki dziwia sie, ze ich macierzynski nie moze byc wplacany na konto meza, nie! bo to ona jest z dzieckiem w domu, a nie "wladca".
Co automatycznie robi, ze jak zwiazek sie rozleci, Szwedka nie jest skazana na socjal i wegetacje i rwanie szat bo jest...samotna matka oczekujaca wsparcia panstwa...i spirala socjalu sie nakreca.
Szwedka nie jest skazana na destruktywny zwiazek, bo nie da sobie rady, szwedzkie rozstania sa bardzo czesto za porozumieniem stron, zeby dzieci jak najmniej ucierpialy i matka utrudniajaca ojcu kontakt z dziecmi (bo to moje) moze sie zdziwic jakie decyzje moze podjac socjal/familjegruppen czy sad.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-06-15 20:42
'Wiem, bo sama zyje w tym srodowisku'

to naucz sie jeszcze, ze to jest äktenskapsförord...w razie jakby ci sie przydala prawidlowa terminologia.


"Jezeli bedzie miala dobry kontakt z ojcem dziecka to on zaplaci za wakacje dziecka albo kupi dziecku lepsze ubranie czy narty."

Ojciec ma obowiazek wziac dziecko na polowe wakacji, zeby spedzic je razem, albo zaplacic po polowie za kolonie, czy wloczenie sie po Europie.

Malzenstwo wcale nie daje wiekszej ochrony, wlasnie przez mozliwosc äktenskapsförord.
I po raz kolejny pisze:
uregulowac wszystkie formalnosci przez samboavtal w czasie, kiedy jest zgoda i sielanka.

Do autorki tematu: jak wyobraza sobie ojciec twojego dziecka wasze rozstanie? gdzie jego dziecko bedzie mieszkalo?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-06-15 21:25
"Gdybys sie jeszcze czegos nauczyla z tego srodowiska to bys wiedziala ze sie ma ale sie o tym nie pisze, nie mówi.!

Anno, w takim srodowisku trzeba sie wychowac, a nie przychodzic ze små förhållanden....
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-06-18 19:43
Czytam mój komentarz pare razy ale nigdzie nie moge znalezc gdzie ja cokolwiek wspominam co i ile mam. Poniewaz zyje w tym srodowisku cale moje dorosle zycie wiem jakie obowiazuja zasady i tez doskonale wiem ze sie nigdy nie opowiada i nie pokazuje co sie ma.

Po prostu napisalam to jako informacje. Mam wrazenie czytajac wpisy na forum ze polacy wypowiadaja sie autorytatywnie o szwedach których dobrze nie znaja. To ze szwedzi zachowuja sie tak czy innaczej w jednym srodowisku to nie znaczy ze wszyscy sie tak zachowuja.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-06-18 23:29
Jedna taka mala rzecz - jesli twoj facet sporo zarabial - mozecie uzgodnic, ze bedzie ci placic wieksze alimenta na dziecko, dosc czesto ludzie uzgadniaja np 2.500kr, sprobujcie sie dogadac.
  Profil uzytkownika: maggie     
Forum -> Życie w Szwecji -> rady dla rozstajacej sie z sambo mamy z dzieckiem
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony