Odwiedzin 37800969
Dziś 1413
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - nystartjobb /yrkesvenska

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autornystartjobb /yrkesvenska
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-13 16:06
Hej,

Zalozylam nowy temat poniewaz nie moge nigdzie znalezc info na temat tych programow. Czy ktos kiedys byl(lub w danym momencie jest) w jednym badz drugim programie? Pytalam u zrodla czyli Arbetsförmenlingen i dostalam informacje sprzeczne z tym co napisane jest na stronie internetowej i tym czego dowiedzialam sie od znajomych, a napisane jest :ukonczone 20 lat, chec podjecia pracy na "entry level" pozycji i bycie zarejestrowanym w tym urzedzie. Pani z ktora rozmawialam uparcie twierdzila ze nie moge byc ponizej 25 roku zycia, musze sama szukac pracy przez pierwsze 3 miesiace i dopiero po tym okresie czasu urzad moze mi pomoc. Ciekawi mnie jak jest naprawde z tym wiekiem i jakie sa jeszcze inne wymagania o ktorych nie ma mowy na stronie aby znalezc sie w tym programie? Spotkalam wiele osob ktore sa zarejestrowane i maja ponizej 25 lat...Bardzo prosze o informacje jesli ktos jest w stanie odpowiedziec. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-06-13 16:11
Toc na stronie AF wszystko pisze,o co pytasz.

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetsgivare/Stod-och-service/ Fa-extra-stod/Langtidsarbetslosa/Nystarts jobb.html
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-13 16:18
Dzieki Joland za koment. Wiem ze pisze tylko ten link jest dla pracodawcow a ja chcialabym sie zarejestrowac jako poszukujaca tylko ze wlasnie Pani w urzedzie twierdzi ze nie moge miec ponizej 25 lat a pisze przeciez ze moge... I wlasnie nie wiem o co chodzi i dlatego pytam czy ktos moze jest zarejestrowany i dostal prace z tego programu..
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-06-13 16:26
No,a tu nie znajdziesz odpowiedzi?

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Stod-och-service /Fa-extra-stod/Ar-du-under-25-ar-/Nystart sjobb/Villkor-for-nystartsjobb.html
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-13 16:30
No tak, pisze jak BYK ze moge byc miedzy 20 a 26 rokiem zycia. Urzedniczka jak nie wiem co!
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-06-13 16:42
Wydrukuj sobie ta strone i zanies pani urzedniczce.
Moze nie mieli jej gdzie wsadzic,to do AF ulokowali.To nie nowosc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-06-13 17:18
ulokowali w AF bo to program dla pracodawcow, to oni dostaja jakis % zwrotu za to ze zatrudniaja kogos kto jest dluzszy czas bezrobotny...
  Profil uzytkownika: kamień     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-13 19:39
"Wydrukuj sobie ta strone i zanies pani urzedniczce.
Moze nie mieli jej gdzie wsadzic,to do AF ulokowali.To nie nowosc."

No tak zrobie! pewnie sie obrazi ale juz mnie to wkurza. Ciagle okazuje sie ze informacje ktore docieraja do mnie poczta pantoflowa sa prawdziwe a te ktore dostaje w urzedzie juz niestety nie... nie wiem z czego to wynika. Daleka jestem od osadow ale Ci urzednicy tutaj to sa naprawde nie na miejscu.
Dzieki za odpowiedz Joland.

Jest to wazne nie tylko dla pracodawcow ale to dobra informacja dla poszukujacych pracy. Otoz czesto wlasnie lepiej dla pracodawcy zatrudnic osoby z urzedu niz " z ulicy" bo mniej za nia zaplaci. Warto sie zarejestrowac.
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-06-13 19:59
http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetsgivare/Stod-och-service/ Fa-extra-stod/Ungdomar.html

tu masz info o programach
  Profil uzytkownika: kamień     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-13 21:43
Bo to jest bardzo dobrze zaplanowane tak mi sie wydaje.Szwedzi dostaja jakom pomoc tylko chca za to cudzoziemcy zawsze na nie.Najwyzej jakas praktyka w myrorna przy przewalaniu starych ciuchow bo szwedzi za darmoche przewalac brudow nie beda.Dlatego tak duzo cudzoziemcow jest bez pracy,Szwedzi dostaja prawka na ciezarowki i inne luxusy a cudzoziemiec musi walczyc zeby mu dali kurs na wozki widlowe.Wiem bo sam przerabialem nieraz i zawsze na nie za to kumpel szwed pyta o to samo i zawsze oki.Taka jest prawda.Moj asystent w AF jak sprawdzilem nauczyciel od zpt bez pracy siedzi tylko na dupie i nic nie wie sam jest w jaims tam programie bo jest przeciez po szkole wyzszej ale ze nie ma pracy w zawodzie to wsadzili go do AF jak mu sie skonczy sponsorowany przez panstwo czas w AF to go pewnie wysla jako handlegare do försäkringskassy albo jakiegos coucha z niego zrobia zeby sie mogl dalej obijac i popijac kawke. Mieszkam tu dlugo i wiem jak oni to robia jak nie lubia cudzoziemcow.
  Profil uzytkownika: shubren     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-13 21:45
Sprawa jest prosta jakas suma bezrobotnych musi byc inaczej wszyscy ci asystenci byli by bez pracy no i kto idzie pierwszy normalne ze swoich nie dadza to robia tak z cudzoziemcami.
  Profil uzytkownika: shubren     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-13 21:55
Zgadzam sie z Toba, niestety. Tez czasami prosze Szweda kolege zeby zapytal o to czy tamto, np jak chcialam sobie zalatwic CSN na studiach to mi powiedziano ze nie moge aplikowac ze " w mojej sytuacji" nie moga mi przyznac i ze w ogole nie ma sensu aplikowac bo nie dostane. Po czym On zadzwonil i wyjasnil Pani wszystko i owszem dosatalam. Masakra jakas...
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
Ion Szałamaja
Malmö


Wpisów: 207
Od: 2012-05-12
2012-06-14 00:26
"chcialam sobie zalatwic CSN na studiach to mi powiedziano ze nie moge aplikowac'

Nie trzeba pytać tylko od razu aplikować. Wysłałem ansökan od razu przez internet, rozpatrzyli i przyznali. Gadać to sobie mogą dużo, ale jak przyjdzie im odpowiadać ma piśmie to już inna sprawa. Tak jest zresztą wszędzie - również u nas. Zwykłe urzędnicze lenistwo.
  Profil uzytkownika: Ion Szałamaja     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-14 14:34
shubren pisze ' wiem jak oni to robia jak nie lubia cudzoziemcow'.

Pisz za siebie.

Jag znam wielu cudzoziemców którzy maja bardzo dobre prace, sa lubiani, szanowani przez Szwedów i maja wsród nich przyjaciól.

Jak ludzie kogos nie lubia to zawsze cos znajda: gruby, chudy, cudzoziemiec, nie-cudzoziemic, z czarnymi wlosami, z jasnymi wlosami, z okularami, bez okularów. A jak te osobe lubia to te same cechy moga byc zaleta.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-14 15:26
"Jak ludzie kogos nie lubia to zawsze cos znajda: gruby, chudy, cudzoziemiec, nie-cudzoziemic, z czarnymi wlosami, z jasnymi wlosami, z okularami, bez okularów. A jak te osobe lubia to te same cechy moga byc zaleta."

Jesli idziesz do urzedu to nie ma znaczenia czy ktos Cie lubi czy nie. Tak mozna traktowac sasiadow tzn lubic badz nie ale nie kiedy idziesz do urzedu panstwowego i zadajesz konkretne pytanie.
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-14 15:45
Annan przeciez ja pisze za siebie.Napisalem to co mysle o tym wszystkim.Myslisz ze takie wysokie liczby bezrobotnych cudzoziemcow pochodza z teori ze cudzoziemcy nie chca pracowac?Wiezysz w to?Szwedzi nie lubia cudzoziemcow i taka jest prawda.To odizolowany zamkniety w sobie narod ktory mysli ze jest najlepszy na calym swiecie.Gdzie pracuja cudzoziemcy?Rozgladnij sie dokola.Sprzatak ,mycie szyb ,roznoszenie gazet,staruszki,taxowki i restauracje ktore sami sobie pokupowali, itd itd.Wiejdz sobie na jakas budowe skanska i policz ilu tam jest cudzoziemcow albo idz do sklepu i policz ile tam jest cudzoziemcow pracujacych w sklepie dla przykladu i nie mowie tu o jakims netto w jakims getcie tylko o sklepach w city a potem przejdz sie po roznorakich bezsensownych couchach,kursach na datakörkort czyli jak odpalic kompa i innych wynalazkach z AF typu myrorna czerwony krzyz itp i zobacz kto przewala i sortuje te brudne ciuchy .Ja mowie to co widze ty moze widzisz inaczej.
  Profil uzytkownika: shubren     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-14 21:38
shubren pisze'Ja mowie to co widze ty moze widzisz inaczej.´

Ja tez pisze to co widze a naprawde widze inaczej. Widze cudzoziemców w szwedzkim srodowisku na wysokich stanowiskach i majacych bardzo wysokie zarobki. W Szwecji nie jest wazne gdzie sie urodziles i nie ma granicy ile mozesz osiagnac. Ale trzeba cos chciec i cos umiec.

Wmówienie sobie ze ktos czegos nie osiagnal bo sie tutaj nie urodzil to jest wg mnie sposób pójscia na latwizne aby wytlumaczyc wlasne niepowodzenia.

Lepiej powiedziec ze mi sie poprostu nie chce zamiast zwalac wlasne niepowodzenia na innych.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-06-14 22:09
Chyba z troche niskiej perspektywy na to patrzycie.
Ta rzesza sprzataczy po kilku latach bedzie miala lepsze prace – jesli tylko sie o to postaraja.
Patrzac ludzi, ktorzy przyjechali tutaj mniej wiecej wtedy co ja –wiekszosc na prace albo godne z wyksztalceniem albo takie jakie chcieli.

Pamietam jak mi jeden znajomy mowil „jaka ty glupia jestes, zatrudnilas sie w jakiejs firmie i bedziesz na innych pracowac, otworz firme”. No i teraz on nadal jest w restauracji, a ja dokaldnie tam gdzie chcialam.

W Szwecji wiele obcokrajowcow na wysokich stanowiskach, jak i wiele na tych kiepsciejszych. Ale ile tak naprawde jest cudzoziemcow z dobrym wyksztalceniem i znajomoscia jezyka - sprzatajacych, remontujacych, w taksowkach, na zmywaku? Jesli ktos tam sie zatrzyma to na wlasne zyczenie.
Zreszta przez ta takie pracy wszyscy tutaj przechodza – mlodziez zanim zacznie studia pracuje wdomu starcow, sklepach, jako asystenci, roznosza gazety, itp itd.
Sek w tym, zeby w tym nie ugrzeznac.
  Profil uzytkownika: maggie     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-15 14:29
AnnaN to mowisz ze cale rinkieby tensta rosengård bergsjö itd to sami cudzoziemcy na wysokich stanowiskach w szwedzkim srodowisku a zyja w tych gettach tak sobie dla hecy bo do netto maja blisko.Ehhh jak zwykle nie ogarneliscie tematu.Ja nie pisalem o ludziach z 5 fakultetami tylko o normalnych ludziach co pokonczyli jakies tam liceum czy zawodowke bo wierzcie czy nie tacy ludzie tez sa na swiecie.Widze rozne swiaty tu opisujemy.Niestety ja nie przebywam zbyt wiele na tych pieknych salonach ktore wy widzicie a moze chcecie widziec.Mialem jedne rozowe okulary ale oddalem je jednej forumowiczce musze sobie chyba skombinowac nowe tez chce widziec swiat tak jak wy.
  Profil uzytkownika: shubren     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-15 14:41
Maggie to nie sa lata 80 kiedy ty tu przyjechalas kiedy szwecji kraju robotniczym pelnym fabryk sciagajacym cudzoziemcow jako sile roboczom aby te fabryki mogly sie wyrobic a skaczenie liceum bylo nie byle jakim wyczynem.Do tej pory zostala im ta tradycja widzicie ja w tych tygodniach.Biale czapeczki.I z czego oni sie ciesza?50 % znich i tak pracy nie dostanie po wakacjach pojda na socjal.I tak teraz jest.Uniwersytety i szkoly wyzsze sa przepelnione szwedami ktorzy wola sie uczyc i pobierac csn niz zyc na socjalu bo przeciez maja wpojone ze soc to wstyd tak ze nie wciskaj juz tych kitow o rzeszach sprzataczek ktore za jakis czas stana sie dyrektorami wielkich koorporacji.Jakis procent ma pewnie szanse ale jest to procent niewielki zwlaszcza jesli jestes cudzoziemcem.Niestety 90% bedzie kombinowac jak sie da i pracowac jako sprzataczki i nie mowie tu o åpolakach mowie o wszystkich imigrantach.Bez wciskania jakichs kitow taka jest prawda trzeba byc realistom.
  Profil uzytkownika: shubren     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-06-15 14:52
Wielu z was na tym forum zauwazylem siedzi tu i wypisuje jakies farmazony z palca wyssane i o czekuje jakich medali za bochaterstwo i pomnikow za walecznosc.

Nasuwa mi sie czasem taki obraz jak to czytam tych wszystkich tajek co tu poprzyjezdzaly do szwedow i pootwieraly sobie tajskie restauracje za pieniadze popozyczane przez ich mezow szwedow bo niby skad one maja wziasc zdolnosc kredytowa.I tez pewnie siedza na jakim tajinfo i wypisuja jak to one tu walecznie sie dorobily restaurancji i im sie medale naleza za ambicje a prawda jest taka ze po prostu udalo im sie schwycic szweda niealkoholika z zdolnoscia kredytowa co jest tez nielada wyczynem bo kto niby jezdzi do tej tajlandi szukac zony.Mialy farta ot co.
  Profil uzytkownika: shubren     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-15 20:39
shubren pisze '
AnnaN to mowisz ze cale rinkieby tensta rosengård bergsjö itd to sami cudzoziemcy na wysokich stanowiskach w szwedzkim srodowisku'

Wcale tego nie pisze, wlasnie odwrotnie.

W Szwecji od wieków jest segregacja mieszkaniowa, rózne klasy spoleczne mieszkaja w róznych dzielnicach.

Nawet socjaldemokratyczni politycy mówia o karierze mieszkaniowej.

W szwedzkich rodzinach majatki sa przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic wiec dziwnego ze wiecej Szwedów mieszka w bogatych dzielnicach natomiast biedni imigranci przyjezdzajac z plótnem w kieszeni nie maja za co kupic drogich mieszkan.

Ale dobre wyksztalcenie i dobra praca jest kluczem który otwiera wszystkie drzwi. I nie trzeba byc tu urodzonym, trzeba byc zdolnym i pracowitym.

We wszystkich bogatych dzielnicach mieszkaja imigranci, maja dobra prace, wysokie zarobki, ich dzieci chodza do dobrych szkól.

Polska ma biednych i bogatych. Szwecja tez ma biednych i bogatych niezaleznie od kraju urodzenia.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-06-15 22:09
Shubrenowi chodzi chyba o to ( ja sie z nim zgadzam) ze emigranci sa traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Tak jest i nie ma co sie oszukiwac. Jasne, sa Polacy i inni emigranci majacy bardzo dobre prace, wyksztalcenie z jezykiem, pewnie ze tak! ale znakomita wiekszosc taka nie jest...i ta wiekszosc ma problemy.. Z drugiej strony czemu sie tu dziwic? Ludzie przyjezdaja do obcego kraju bez znajomosci jezyka i oczekuja cudow, pracy..a niby z jakiej racji????...
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-16 07:03
ZosiaSamosia1 pisze 'emigranci sa traktowani jak obywatele drugiej kategorii.'

Nie zgadzam sie. Ja bym to okreslila ze imigranci, ze slaba znajomoscia jezyka sa traktowani dokladnie jak imigranci slabo/malo mówiacy po szwedzku. Dodatkowo, o ile ich zachowanie bardzo sie rózni (czytaj razi) od przyjetego w Szwecji tym gorzej sa pojmowani.

Natomiast imigranci z dobra znajomoscia jezyka, którzy ptrafia sie porozumiewac na poziomie z rodzimymi Szwedami sa traktowani z szacunkiem o ile zachowuja sie nienagannie wedlug przyjetych tu norm.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
buldożerka


Wpisów: 278
Od: 2010-06-03
2012-06-16 12:21
hmm... moj chlopak wlasnie rozpoczal nystartjobb w arbetsformedlingen. Ma 29 lat , czas odsiadki na bezrobociu 5 miesiecy co kwalifikuje go do programu az do lutego przyszlego roku. Sa rozne programy w arbetsformedlngen ale z tego co wiem po sobie i po innych ze 90 dni bez pracy to standart i potem dostajesz wezwanie. Pisze to z doswiadczenia.
  Profil uzytkownika: buldożerka     
Forum -> Życie w Szwecji -> nystartjobb /yrkesvenska
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony