Odwiedzin 37798719
Dziś 2496
Środa 24 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - A-kassa - co można, a co nie...

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorA-kassa - co można, a co nie...
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-05-24 15:20
Wypełniam kassakort, i teraz pojawiają się pewne pytania. Dostałam pozwolenie na naukę SFI od godziny 17:00-20:00.

1. Jeśli idę z dzieckiem do lekarza w tych godzinach to co mam zaznaczyć w kassakort?
2. Jeśli zaznaczę, że byłam chora np. 2 dni, to czy moja podstawa nie przepada - od której obliczają zasiłek? Nigdzie nie byłam u lekarza...
3. Czy mogę gdziekolwiek wyjść choć w niedzielę - np. na basen, kina itp.
4. Byłam z dzieckiem w nocy w szpitalu razem z mężem. Leżeliśmy na oddziale niecałą dobę. Czy zaznaczyć to w kassakort i w jaki sposób - choć w sumie też był mąż?

Boję się, że kiedyś będę musiała spłacać wszystko co wzięłam plus procenty - bo w niedzielę pojechałam np. na basen.
  Profil uzytkownika: asiak     
Nikoś


Wpisów: 325
Od: 2012-01-29
2012-05-24 20:34
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: Nikoś     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-05-25 00:53
Masz byc dostepna na rynku pracy, szukac pracy i miec mozliwosc ja podjac. Pojscie w niedziele na basen, czy do lekarza nie ma raczej znaczenia. Na wakacje zagraniczne jednak nie powinno sie jezdzic pobierajac zasilek...
  Profil uzytkownika: kajetan     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-05-25 00:55
Napewno na takie dokladne pytania jak masz, to ci odpowie Twoja A-kassa. Napisz do nich maila i zapytaj.
  Profil uzytkownika: kajetan     
ONA70


Wpisów: 7
Od: 2012-02-16
2012-05-25 09:42
Hej , ja bedac na a-kassa chcialam isc na sfi w miedzy czasie ale okazalo sie ze wtedy polowa a-kassy jest odbierana , wiec zrezygnowalam , nie wiem jaka ty masz a-kasse , uwazam ze powinnas dowiedziec sie u zrodla jak to wszystko wyglada
  Profil uzytkownika: ONA70     
ONA70


Wpisów: 7
Od: 2012-02-16
2012-05-25 09:50
ale coz , to bylo dawno temu , byc moze cos sie zmienila , teraz jestem szczesliwa pracujaca
  Profil uzytkownika: ONA70     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-05-25 09:53
Zgodę na SFI wieczorne dostałam, lecz nie wiem, czy w związku z tym dostaję pomniejszony zasiłek, gdyż nigdzie takiej informacji nie mogę wyczytać, nawet pisząc do nich oraz dzwoniąc... nie mówią wprost.
Jestem wdzięczna za odpowiedzi!!! Jasne, że najlepiej wypytać u źródła
  Profil uzytkownika: asiak     
Ion Szałamaja
Malmö


Wpisów: 207
Od: 2012-05-12
2012-05-25 11:32
SFI masz wieczorowe więc to nie ma nic do a-kasy.
Pobierałem ersättning i chodziłem na gimnazjalne kursy wieczorowe - dla a-kasy nie miało to żadnego znaczenia.

Inna sprawa w przypadku studiów dziennych. Jeśli a-kassa nie zaakceptuje tych studiów to trzeba wybierać. Ja wybrałem szkołę i straciłem ersättning z a-kasy.

W przypadku SFI nie opłaca się mieć dziennych kursów, bo na SFI nie przysługuje bidrag z CSN. Dzienne studia mają sens w przypadku podstawówki i gimnazjum.

Po utracie prawa do a-kasy wystąpiłem do CSN o bidrag i otrzymałem go. Jest to o wiele mniej pieniędzy, ale można skrócić czas trwania nauki studiując na "heltid". Jest też możliwość otrzymania pożyczki z CSN. Po rozwodzie wystąpiłem o nią żeby móc się utrzymać - i wystarcza mi.
  Profil uzytkownika: Ion Szałamaja     
Ion Szałamaja
Malmö


Wpisów: 207
Od: 2012-05-12
2012-05-25 11:39
EDYCJA:
W przypadku SFI nie opłaca się mieć dziennych kursów, bo na SFI nie przysługuje bidrag z CSN.

Poza tym odbieramy sobie możliwość pracy np. na tzw. timanställning. W ten sposób można sobie dorabiać w zamian za ersättning - i jednocześnie się uczyć.

Dzienne studia mają sens w przypadku podstawówki i gimnazjum.
  Profil uzytkownika: Ion Szałamaja     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2012-05-25 14:32
Jezeli dziecko masz chore to zglaszasz do arbetsförmedling ,oni wyrejestrowuja cie .(dni z a-kassy masz zamrozone)
Zglaszasz ten dzien do försakringsskassy i oni ci placa za ten dzien tillfälig föräldrapenning-wazne zeby zglosic w tym dniu za ktory chcesz miec zaplacone .
Zwracac tez trzeba uwage na to zeby jak tylko dziecko wyzdrowieje to tego dnia isc do arbetsförmedling i zglosic swoja gotowosc do podjecia pracy
Prowadzisz normalne zycie i szukasz pracy
Pozwolenie na nauke dostalas bo to wieczorowe i kij im do tego .Na dziennych mozna uczyc sie tylko czesciowo aby zachowac prawo do a-kassy .Ja dostalam pozwolenie na nauke dzienna 3 godz tygodniowo przez 20 tyg
  Profil uzytkownika: sankas     
Forum -> Życie w Szwecji -> A-kassa - co można, a co nie...
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Sprzatanie Sztokholm (Älvsjö)
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


Rozwod w Szwecji i opieka nad dzieckiem
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony