Odwiedzin 37807408
Dziś 3732
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Przygotowanie do studiów wyższych

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrzygotowanie do studiów wyższych
Avat


Wpisów: 15
Od: 2009-10-11
2012-05-23 22:12
Witam,

Wychowałem się w Polsce, ale z racji urodzenia mam podwójne obywatelstwo polsko-szwedzkie.

Chcę studiować w Szwecji, ale niestety nie znam dobrze języka. W tej chwili chodzę na kurs i uczę się w domu, ale to nie wystarczy.

Różne uniwersytety organizują programy nauki szwedzkiego dla zagranicznych studentów.

Interesuje mnie program Qualifying Course in Swedish w Linköping University: http://www.liu.se/en/educa tion/undergraduate/swelang/college1?l=en

I moje dwa pytania:
1. Czy CREDITS to punkty w Europejskim Systemie Transferu Punktów (ECTS)?
2. Czy na ten kurs są jakieś wymagania oprócz języka angielskiego IELTS i ukończonej szkoły średniej? Nic nie wyczytałem i coś czuję, że gdzieś jest haczyk.

Jak na razie tylko dwa, ale wciąż czytam oferty szkół. Czeka mnie jeszcze test z angielskiego i zapewne też tłumaczenie polskich świadectw i matury.
Jeśli będę miał jeszcze jakieś wątpliwości, będę pisał w tym temacie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
  Profil uzytkownika: Avat     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-02 01:37
wg ich wymagan:
'requirements
completion of an upper secondary education giving eligibility to university studies in the country of study and corresponding to the same level in Sweden
skills in English corresponding to the level of English A in Swedish upper secondary education; attested by means of an international language test, such as TOEFL or IELTS (see www.universityadmissions.se for further information)
passing the final examination of the Intensive introductory course in Swedish for beginners and guest students, 7,5 credits'

czyli - matura, angielski (takze CAE egzamin), i wczesniejszy intensywny kurs szwedzkiego dla poczatkujacych

  Profil uzytkownika: dorka2012     
Avat


Wpisów: 15
Od: 2009-10-11
2012-06-04 23:26
Dzięki za odpowiedź.

Wysłałem też do nich maila, ale może ktoś tutaj wie:
Czy ten kurs wprowadzający (introductory test) rozpoczyna się razem z głównym (Qualifying course) i trwają równolegle? I jeśli nie zaliczę introductory, nie pozwolą mi na dalszą naukę w qualifying?

Niejasno jest to opisane.
  Profil uzytkownika: Avat     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-05 00:12
heja,
'The academic year consists of two semesters and runs from the middle or end of August to the beginning or middle of June.'
An introductory course of 7,5 credits is mandatory for beginners. The course starts at the beginning of August,
The final examination of the introductory course is compulsory for all students admitted to the Qualifying Course in Swedish and is also an entrance test.
15 April for the Qualifying Course in Swedish starting in August'
czyli: zdajesz intro i to jest podstawa glownego. ale deadline minal 15 kwietnia, wiec nie masz co sie spieszyc. dopiero mozesz na wiosenny 2013r kurs startowac.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-05 00:20
'The course starts in the beginning of January, spring semester.
15 October for the Qualifying Course in Swedish starting in January, i e spring semester. The on-line application service will be open on 15 September.
If you pass semester 1 there is a possibility for you to continue for another semester. When you have completed both semesters of the Qualifying Course in Swedish, you will fulfill the general requirements in Swedish and Civics for University Studies in Sweden'

czyli od 15 wrzesnia mozesz aplikowac. i po dwoch semestrach masz uprawnienia do studiow w Szw. ten wstepny musi byc jakich bardzo bazowy skoro tak krotko trwa.
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-05 11:22
Moja dizewczyna ma podobna sytuacje
i wydaje mi sie, ze jesli jestes szwedem(na papierze)
to oni nie beda patrzyc czy umiesz szwedzki i czy masz papier (bo przeciez jestres szwedem, urodziles sie tutaj)
nie wiem dokladnie jak to dziala, ale jesli jestes szwedem to jest bardziej skomplikowana sytuacja...
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Avat


Wpisów: 15
Od: 2009-10-11
2012-06-05 15:25
Czytałem o terminach aplikacji na universityadmissions.se i mniej więcej orientuję się jak to wygląda.
Tak, wybieram się na semestr wiosenny, dokładniej nazywa się to "October admission round, Bachelor's and Master's, spring 2013"

A co do języka szwedzkiego, to potwierdzeniem jego znajomości jest ukończenie szkoły średniej w Szwecji.
Ja uczyłem się w Polsce, więc najprawdopodobniej będę traktowany tak jak zwykły student międzynarodowy z krajów Unii.

Kub3k, jaka dokładnie to sytuacja, jeśli można wiedzieć?

Mam o tyle komfortowo, że jednocześnie zaczynam studia w Polsce w swoim mieście. Jeśli nie dostanę się teraz na nabór wiosenny, będę próbował dalej (IELTS będę miał ważny przez dwa lata) samodzielnie lub będę szukał okazji do Erasmusa albo innej wymiany na swojej uczelni.

Przy okazji, nie słyszeliście może o podobnych kursach na innych szwedzkich uniwersytetach? Mi udało się znaleźć tylko krótkie (do kilku tygodni), a ten w Linkoping jako jedyny jest całoroczny.
  Profil uzytkownika: Avat     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-05 18:16
dziewczyna urodzila sie w Szwecji, skonczyla podstawowke, potem poojechala do PL na 10 lat i wrocila tutaj.
Czyli nie skonczyla liceum w Swe.
Nie wiem jak to traktuja, nie mam pojecia wlasnie, czy tez musi podejsc do Tissusa albo zrobic Svenska B.

Probowala isc na komvux, to sie CSN przysral, chcial odebrac kase, zamotane to strasznie jest, krok po kroku, ostroznie trzeba sie dowiadywac, zeby nie zrobic bledow..
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Avat


Wpisów: 15
Od: 2009-10-11
2012-06-06 13:19
Jeśli będziesz wiedział więcej jak to się potoczyło to napisz proszę.

Ja będę się zgłaszał do CSNu po bidrag studencki (bezzwrotny) i zastanowię się nad pożyczką, żeby nieco odciążyć rodziców.
  Profil uzytkownika: Avat     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-06 16:45
zeby dostac csn trzeba byc 2 lata nie wystarczy szwedzkie obywatelstwo
  Profil uzytkownika: Kub3k     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-09 02:34

Jeśli nie masz powiązań ze Szwecja to dostaniesz żadnej pomocy z CSN, nawet zwrotnej pożyczki. Czytałem tu na forum ze ludzie byli w Szwecji ponad 2 lata i tez im nie przyznano żadnejpomocy.Też liczyłem że Szwecja pomoże mi w zdobyciu wykształcenia po kosztach, jednak jak poczytałem to sie dowiedziałem że nic z tego, co jest logiczne. dlaczego mają finansować kogoś kto chce ich wykorzystać? bezpłatne studia to już jest wielka pomoc! Ja na swoje studia wniosek składałem w grudniu 2011 roku. Oczywiście dużo wcześniej musiałem wmyślać wszystkie dokumenty, świadectwa, kopie paszportu itp. Wszystko sie załatwia przez :

https://www.antagning.se/i ntl/start

jak oni uznają ze dokumenty spełniają kryteria nadane przez szkołę to wniosek jest poddany rekrutacji też chyba przez nich i oni cie informują o wynikach. Dopiero potem jak jesteś po rekrutacji to szkoła sie odzywa. To dlatego że wniosek możesz złożyć do kilku uczelni, ja złożyłem do 5 i dostałem miejsce tam gdzie mi najbardziej zależało. Teraz juz mam kontakt tylko ze szkołą i oni mi przysyłają kolejno rożne informacje. Ja będę studiował w jeżyku angielskim wiec podstawa był test z angielskiego. Ja zrobiłem TOEFL. Były tez inne kryteria jak odpowiednie oceny z przedmiotów jak matematyka i jeszcze kilka innych.

Myślę ze teraz juz wszelka rekrutacja jest zakończona ale to ci daje czas na przygotowanie do następnej. Wysyłaj jak najszybciej kopie dokumentów do antanding. Musisz sobie tam założyć swój profil i jak tam wejdziesz to tez masz wszystko opisane. Wszystko musisz wcześniej wysałać bo im długo zajmuje przyjęcie dokumentów, a jak sie spóźnisz to nie ich problem.

na tej stronie też jest dużo informacji:

http://www.studyinsweden.s e/

na tej stronie możesz przeszukiwać kursy i programy ze szkół w całej Szwecji, w zakładce find program.

  Profil uzytkownika: thiago     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-09 02:48
tak sobie pomyślałem że skoro masz się uczyć Szwedzkiego od początku a angielski juz znasz to czemu nie poduczyć się angielskiego i iść na studia w Szwecji w języku angielskim? wtedy będziesz na miejscu i będziesz też mógł się zapisać na język szwedzki. tak właściwie to czemu chcesz iść na studia w Szwecji skoro już się dostałeś na studia w Polsce? Co jest twoim celem? jeśli myślisz tylko o kasie z CSN to wiedz że to nie jest takie łatwe
  Profil uzytkownika: thiago     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-06-09 08:37
thiago pisze 'skoro masz się uczyć Szwedzkiego od początku a angielski juz znasz to czemu nie poduczyć się angielskiego i iść na studia w Szwecji w języku angielskim? ´

Mnie sie wydaje znajac szwedzkie realia ze studia w Szwecji po szwedzku daja ogromnie wieksze mozliwosci dobrej pracy w Szwecji niz studia po angielsku.

O ile jest planen praca w krajach anglojezycznych to prawdopodobnie studia w Wielkiej Brytani mialaby wieksza wartosc.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-06-09 11:49

Mnie sie wydaje znajac szwedzkie realia ze studia w Szwecji po szwedzku daja ogromnie wieksze mozliwosci dobrej pracy w Szwecji niz studia po angielsku.''


hahhaha, dobre! kazdy, normalnie kazdy potencjalny pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pyta : ''a jaki byl jezyk wykladowy na twoim kierunku?''
jezyk wykladowy NIE MA nic do rzeczy. ma za to znajomosc szwedzkiego, w Szwecji, ale to chyba oczywiste?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-06-09 11:51
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-06-09 12:16
Jezeli wyjezdzasz ze Szwecji na co najmniej rok, to "zeruja sie" rozne rzeczy, takie jak A-kassa, Försäkringskassa, itd. Po powrocie trzeba sie rejestrowac i spelniac warunki na nowo. Nawet jak sie jest obywatelem. Mozliwe, ze CSN tez tak dziala.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-06-09 12:29
nie, przysluguje kazdemu spelniajacemu warunki, ktore nie sa problematyczne dla obywateli, zas troche dla cudzoziemcow. przemiedlilam sytuacje na swojej osobie w dwoch tych przypadkach i raz sie nie udalo, a za drugim bez problemu. wiem tez, ze (uwielbiam to wyrazenie!) etniczni szwedzi jedyny problem jaki maja z csn to taki, ze czsem z niewiadomych powodow csn przysyla pismo, ze do konca miesica nazlezy splacic kredyt studencki, w calosci, np. 250 000 ale to juz inna bajka.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-09 14:16
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-09 14:20
a ty lulu urodzilas sie w szwecji, jestes szwedka ?

Czy po prostu tyralas przez 5 lat i teraz sie jarasz ?
Bo jesli tak, to Twoja sytuacja i Twoja opinia na nic sie tutaj zda i mozesz pokazywac swoje ego na 3po3.

Znam osobe, ktora urodzila sie tutaj, wyjechala na 2 lata do innego kraju i teraz musi robic wszystko od nowa, wiec stfu no i elo !
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-09 14:25
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: Kub3k     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-10 02:04
Po zlozeniu wniosku na studia gleboko przeanalizowalem kryteria CSN bo liczylem ze tez uda mi sie skozystac z tej pomocy. Generalnie oni pomagaja osoba ktore zaczna studia majac mniej niz 20 lat [to sie chyba tez tyczy szwedow] i jeszcze widzialem cos takiego ze pomagaja jesli sie ma wiecej niz 25 lat i nie ma sie wyzszego wyksztalcenia. Oczywiscie jest tez wiele wiecej kryteriow glownie zwiazanych z powiazaniami ze szwecja. Generalnie, nie placiles podatkow, ani nikt z twojej bliskiej rodziny, to ci nie pomoga. O takim czerwonym liscie o splacie pozyczki w miesiac tez slyszalem. Jakby mnie to spotkalo to bym chyba zawalu dostal i nic by nie dostali!

Ja mysle o przeniesieniu sie do szwecji na stale i zaczynam studia po angielsku ale w tym samym czasie chce sie uczyc szwedzkiego. Jak skoncze studia wtedy zdecyduje czy zostaje czy jednak poszukam pracy gdzies indziej. Studia po angielsku daja mi szanse wyjazdu, a studia po szwedku troche mnie ograniczaja. Takie mam wrazenie. Dlatego zastanawiam sie jaki Avat ma cel z tymi studiami w szwecji. Napisal ze w polsce sie juz dostal na studia. Nie wyobrazam sobie studiowac w jezyku ktorego sie uczylo kilka miesiecy nawet po roku moze byc bardzo ciezko....

  Profil uzytkownika: thiago     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-10 02:16

Takie jeszcze mi sie pytanko przypomnialo... Czy w Szwecji studenci powyzej 26-stego roku zycia maja znizki studenckie na komunikacje itp czy tylko do 26-sciu lat jak w polsce? Czy jest jakies ograniczenie wieku na te znizki?
  Profil uzytkownika: thiago     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-10 09:59
nie wiem cz slyszyles ale moja dziewczyna ma ta karte : http://www.mecenat.se/ i na niej sa znizki dla studentow wiecmozesz tam poczytac
  Profil uzytkownika: Kub3k     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-06-10 14:04
Moja historia z CSN: po prawie 3 latach w Szwecji zdecydowalam sie na studia. Mam juz wyksztalcenie wyzsze z PL,ale to bylo natenczas nieistotne (dostali jedynie papiery o ukonczeniu liceum + matura + TISUS + Cambridge Advanced). Dostawszy sie wystapilam o CSN bidrag,nie chcialam pozyczki na poczatek. W momencie skladania wniosku o dofinansowanie - bylam juz,jak wspomnialam,3 lata w SE, przez te prawie 3 lata legalnie pracowalam, dodatkowo bylam w zwiazku sambo i zdazylam zakupic nieruchomosc na terenie Szwecji. Nigdy wczesniej nie bralam zadnych zasilkow,szwedzkiego nauczylam sie na prywatnych kursach,nie na SFI.

Nie dostalam CSN. Powodow bylo kilka,wymienione w punktach. Jeden z powodow byl m.in. taki,ze studia nie maja zwiazku z moja obecna praca. Albo,ze musze przepracowac minimum 3 pelne lata na heltid. Itp itd. Po paru miesiacach walki,poddalam sie. Zrezygnowalam ze studiow. Ale teraz wracam na nowo,rozbilam sobie studia na osobne terminy, i nawet jesli ponownie nie dostane CSN,to dam rade finansowo,bo to studia wieczorowe.

Tak,ze nie ma jakichs ogolnych zasad,kto nie dostanie a kto dostanie na 100 procent.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-10 14:32
z forum z wczesniejszych tematow, zauwazylem 3 'dziwne' przypadki...

1 osoba dostala po roku bycia w Szwecji (Sambo)

2 osoba dostala po 1,5 roku

3 osoba dostala po 1,5 roku nie pracujac, uczac sie na SFI (podobno SFI liczy sie jako praca)


Takze nie rozkminisz CSN, tak samo jak Migrationsverket czy Skate..

To jest wielkie LOTTO, ale mimo wszystko trzeba grac
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Avat


Wpisów: 15
Od: 2009-10-11
2012-06-13 14:26
Ale się dyskusja rozwinęła. Dzięki za odpowiedzi.

Będę chciał studiować po angielsku. Bez socjalu też dam radę.
A po co w Szwecji? A po co nie? Mam okazję, żadnych zobowiązań i dobry okres w życiu, a z każdym kolejnym rokiem będę miał więcej wymówek do wyjazdu.

Jeśli się dostanę, to po roku sam już będę wiedział, czy chcę zostać i wybrać jakieś ciekawe studia, czy wrócić do Polski i skończyć kierunek w Polsce.
  Profil uzytkownika: Avat     
thiago
Jönköping


Wpisów: 60
Od: 2012-03-27
2012-06-13 14:58
To zycze powodzenia! Mi te wszystkie przygotowania zajely jakos ponad rok czasu. Musialem wszystko wyszukac samemu dlatego tak dlugo to trwalo i sam fakt ze oni tak wczesnie zaczynaja rekrutacje zmylilmo mnie i w minionym roku juz bylo za pozno licze ze wszystkie te przygotowania sie oplaca i same studia w szwecji duzo wniosa do moje go zycia. Mam nadzieje ze jak sie zdecydujesz to tez nie bedziesz zawiedziony!

Jak bedziesz w szwecji to mozesz sie zapisac na darmowe kursy szwedzkiego bez zadnych dodatkowych rekrutacji. Zaczynasz nauke jezyka od 0 zera i zdobywasz kolejne poziomy. To chyba organizuje komuna czy cos takiego. Ktos inny musi ci podpowiedziec bo ja w tym jeszcze tak nie siedze.

  Profil uzytkownika: thiago     
Forum -> Życie w Szwecji -> Przygotowanie do studiów wyższych
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 2 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony