Odwiedzin 37801991
Dziś 2435
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - CSN - szybkie pytanie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorCSN - szybkie pytanie
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-09 19:58
Czy jesli pobieram od 2 lat bidrag ten podstawowy bezzwrotny (nie pozyczke) i zrezygnuje ze studiow, zostane wyrzucony lub nie zdam, musze zwracac te pieniazki ?
Pewna osoba pobiera 50% bo studiuje zaocznie w PL, ale teraz zaczyna normalne 100% studia na uniwerku w szwecji, dlatego chce zrezygnowac z tych zaocznych, bedzie musiala placic wszystko z powrotem?
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-10 21:45
Orientuje sie ktos w tej wiedzy lub mial podobna sytuacje ?
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-05-10 22:04
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-11 21:29
Jest to CSN na studia zaoczne w Polsce, jest on w wymiarze 50% (jest to sam bidrag bez pozyczki), czyli wyynosi jakies 4 tysiaki na semestr. Dostalem go juz 3 razy. Aczkolwiek 3 raz bylo to 'wyjatkowe' poniewaz nie zaliczylem calego semestru (1 przedmiotu).
Orientuje sie ktos?
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-18 23:57
Nic nie wyczytalem na stronie, mimo, ze wszystkie informacje sa nawet po polsku.
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-19 01:23
http://www.csn.se/hogskola /betala-tillbaka/aterkrav


znalazlem takie cos, nie wiem czy dobrze rozumiem ale...
Trzeba splacic i to w dodatku odrazu + jest wiekszy procent bo prawie 5% i nawet jesli sie nauke zacznie ponownie to i tak nalezy to odrazu splacic..

Moze sie troche myle, wiec jak ktos bedzie ogarniety to prosze o poprawe.

Pzdr !
  Profil uzytkownika: Kub3k     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-05-19 07:53
Jezeli dobrze zrozumialam, to jesli kontynuujesz nauke, nawet jesli nie na tym samym kierunku, to nie bedziesz musial oddawac pieniedzy. Tam jest napisane, ze jedynie jesli przerwiesz studia w czasie terminu, to prawdopodobnie bediesz musial oddac pieniadze za te miesiace, ktore juz nie uczyles sie na uczelni.

Tutaj znalazlam dobry wpis po szwedzku od osoby ktora pracuje w CSN:

Vid ett avbrott kommer CSN att göra ett nytt beslut i ärendet så att studenten endast har rätt till studiemedel fram till och med avbrottsdatumet. I samband med ändringsbeslutet görs även en utredning om det är aktuellt med återkrav för de veckor som studenten fått studiemedel för men nu inte kommer att studera.

Vid denna återkravsutredning kollar man om studenten varit i god tro vid utbetalningstillfället (vid utlandsstudier betalas allting ut i en klumpsumma i början av terminen). Om CSN anser att studenten varit i god tro vid utbetalningstillfället kommer ett beslut tas som säger att studenten fått för mycket studiemedel utbetalt för veckorna x-y men att CSN beslutat att studenten får behålla pengarna.

Återkrav sker alltså inte vid god tro.

Jag vet att det är så här. Jag arbetar på CSN med utlandsstudier och jag fattar dessa beslut dagligen.

Takze, jezeli byles w dobrej wierze, i przerwales studia, to moze nawet nie bedziesz musial oddawac pieniedzy, ale to jedynie moze CSN ocenic. Oceniaja indywidualnie w kazdym przypadku.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-05-19 07:59
Choc najlepiej skontaktuj sie z CSN, powiedz jaka masz sytuacje, i jesli pobierasz pieniadze/zasilek, to musisz to jak najszybciej odwolac (jesli naprawde chcesz przerwac studia), by nie musiec placic z powrotem.

Musisz miec tez dobry powod do przerwania.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-19 09:30
Co masz na mysli 'jesli przerwiesz w terminie' ?


To jest tak, ze...
Moja dziewczyna jest Szwedka urodzona tutaj, mieszkala kilka lat w Polsce i tam zaczela studia, postanowila wrocic do Szwecji i teraz jestesmy tu. Jest na 3 roku, ale chce przerwac te studia i zaczac od wrzesnia lub od stycznia nowe na uniwersytecie w Goteborgu. Studia w Polsce sa oczywiscie zaoczne, a zaisilek z CSN w 50%.
Niekoniecznie chce rzucic te studia, ale np zrobic semestr przerwy lub 'zahibernowac' na pewien okres.
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-19 09:33
Z tego co piszesz masz duzo racji, w wiekszosci urzedow sprawy sa rozpatrywane indywidualnie, szczegolnie w CSN.
Byla kilka lat w Polsce i troszke zapomiala jezyka, wiec stwierdzila, ze pojdzie na SaS i zarejestrowala sie na stronie na jakis kurs gramatyczny, a po tygodniu przyszedl list z CSN, ze jak ona moze chodzic na obojetnie jaki kurs z komvuxu jesli studiuje i ma dotacje z CSN i kazali jej oddawac pieniadze, ale napisalismy, ze nie wiedzielismy, ze tak to dziala + wytlumaczylismy jaka jest sytuacja, wiec odpuscili.
  Profil uzytkownika: Kub3k     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2012-05-19 10:30
Przerwiesz w terminie tzn. np w marcu, w srodku semestru/polrocza.

Wiesz, mysle ze najlepiej skontaktowac sie z CSN, bo tak jak pisalam i zreszta Ty rowniez wiesz, to oceniaja indywidualnie, dla nich "god tro" (w dobrej wierze) to podstawa, wiec jelsi ma dobry powod dlaczego chce zakonczyc studia w Pl i kontynuowac w SE, to nie widze powodu zeby mogli zadac pieniadze z powrotem. Bo przeciez duzo ludzi tak robi, ze zmienia zdanie, zmienia kierunki, itd. Jesli twoja dziewczyna jest urodzona w Se i mieszkala tutaj pare lat ( alt. cale zycie), to umie szwedzki, wiec powinna zadzwonic do CSN i zapytac sie wprost.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-19 10:49
Spox, tak wlasnie robimy.
Mam nadzieje, ze powinno byc ok, tym bardziej, ze ona chce zrobic przerwe (pol roku lub rok). Bedziemy sie dowiadywac, anyway dzieki Nirvano za pomoc.
Pzdr
  Profil uzytkownika: Kub3k     
ZosiaSamosia1


Wpisów: 41
Od: 2012-05-02
2012-05-29 22:27
Hej,

Ja mam pytanie odnosnie CSN. Czy uczac sie jezyka na Uniwersytecie (normalny kurs dla obcokrajowcow)czy tez SFI ewentualnie moge pobierac zasilek? Nie mam pozwolenia na pobyt staly tylko na 2 lata i mam personnummer, studia dzienne...
  Profil uzytkownika: ZosiaSamosia1     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-06-05 18:18
Zosia na SFI nie mozesz brac CSN, na uniwerku tak.
ew na SAS

Ja mam jeszcze pytanie do was, nie bede zakladac nowego tematu...
Czy ktos dostal jakims cudem CSN pozyczke bedac tutaj krocej niz 2 lata?
  Profil uzytkownika: Kub3k     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-06 00:49
ja wyslalam podanie, bo bylam na komvuxie, ale wyraznie odpisali ze dopiero po dwoch latach mozna dostac, gdy mam prawo stalego pobytu
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Forum -> Życie w Szwecji -> CSN - szybkie pytanie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony