Odwiedzin 37776411
Dziś 459
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Studia/Kursy Przygotowawcze/Nauka

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorStudia/Kursy Przygotowawcze/Nauka
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-13 18:38
Witam, mam pytania co do kursow przygotowawczych do studiów czyli:

Svenska som främmande språk - förberedande kurs

Svenska som främmande språk - behörighetsgivande kurs

a takze jakikolwiek kurs z obszaru:

Svenska som andraspråk

Mam na mysli, oczywiscie kursu uniwersyteckie dostepne na wszystkich uniwerkach w Swe. Przygotowuja one do 'studiow' a dokladnie do egzaminu Tittus. Aby sie na nie dostac trzeba napisac wstepny test. Wiec szukam osob, ktore mialy doczynienia, ukonczyly lub slyszaly cokolwiek o tych kursach, egzaminie wstepnym oraz egzaminie Tittus. Gromadze informacje, wiec za kazda bede wdzieczny.

Pzdr!
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-14 15:08
noOne?
  Profil uzytkownika: Kub3k     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-04-14 15:11
weekend jest.. wszyscy na sankach...
  Profil uzytkownika: iza     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-14 22:27
Wydaje mi się, że prędzej wszystko poszli na mały kieliszek chleba


Mam jeszcze dodatkowe pytanie.

Jakie ksiazki polecacie na poziomie (SFI i SaS Grund) jesli chodzi o tytuly, kilka juz znalazlem na forum wiec bede sie wybieral do biblioteki zobaczymy czy maja, ale chodzi mi o jak najwiecej tytulow.

Pzdr !
  Profil uzytkownika: Kub3k     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-04-15 16:38
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=36018
  Profil uzytkownika: iza     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-17 19:58
Polecam ksiazke 'Mal' part1&2 jest kozacka dla poczatkujacych oraz SFI 1,2,3 rowniez jest
  Profil uzytkownika: Kub3k     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-04-17 20:53
Witam,

Jesli chodzi o 'Svenska som andraspråk' to nie jest to kurs przygotowujacy,poniewaz, aby dostac sie na ten kurs uniwersytecki juz musisz miec ogolny behörighet na studia,czyli m.in. svenska B,ktory odpowiada Tisusowi (czyli ten Tisus juz musisz miec zdany i zaliczony). Svenska som andraspråk to kurs np dla nauczycieli,ktorzy dodatkowo chcieliby uczyc szwedzkiego imigrantow na SFI, na przyklad.Ten kurs moze byc czescia programu twoich studiow lub czescia przyszlej pracy licencjackiej/magisterskiej,a wiec zasady przyjmowania sa takie same jak przy kazdym przecietnym kierunku studiow w Szwecji. O tych innych kursach nie mam pojecia,moze ktos inny ci napisze.

Nie ma takiego egzaminu jak TITTUS - jest jednak TISUS i podejrzewam, ze o tym wlasnie piszesz...?

Ja zdalam TISUS w roku 2010.

Najwazniejsze - jak teraz na to patrze z perspektywy - to wyrobic sie z czasem Na kazde zadanie - poza pisaniem wypracowania,rzecz jasna, masz okolo 2 minuty,wiec musisz byc naprawde dobry w te klocki. Masz zadania gdzie masz rozumienie tekstu ; teksty gdzie trzeba wstawic brakujace frazy ; odpowiedziec na pytania ; wyjasnic znaczenie trudnych rzadko uzywanych slow i tak dalej i tak dalej. Sa specjalne kursy przygotowujace - skupiaja sie one glownie na czasie wlasnie. Te kursy nie sa od nauczenia cie jezyka,bo to juz musisz umiec,one jedynie pomagaja ci zmierzyc sie z tymi 2 minutami i wypracowaniem. Organizuje je m.in Folk Universitet albo uczelnia, ktora prowadzi TISUSa.

Aby podejsc do tego egzaminu i nie wywalic pieniedzy niepotrzebnie, musisz swobodnie konwersowac i czytac w jezyku szwedzkim na praktycznie wszystkie tematy - od najprostszych po trudniejsze,jak np skomentowanie ostatniego wystapienia Andersa Borga. Musisz miec jako takie pojecie o polityce i kulturze szwedzkiej - nie zaraz jakies numery ustaw czy nazwy zespolow muzyki alternatywnej,ale dobrze by bylo abys byl na biezaco kto np jest premierem - z jakiej partii sie wywodzi, jak sie nazywa corka Wiktorii i Daniela i takie tam. Czyli po prostu w nawyk musi ci wejsc czytanie gazet codziennych jak Dagens Nyheter czy nawet Aftonbladet.

Na ezgaminie ustnym (4 godziny po pisemnym) dostalam pytanie o dzisiejsza technologie oraz co to znaczy dobra reklama i czy uwazam ze reklama rzeczywiscie wplywa na konsumentow. Wazne bys wiedzial,ze na okolo tydzien przed ustnym dostajesz kartke z mozliwymi pytaniami oraz slowami kluczami,ktore dobrze by bylo, abys uzyl. Moja kolezanka na tym samym egazminie w tym samym dniu dostala pytanie, co to znaczy 'hållbart samhälle' i co to dla niej, jako czlowieka, oznacza i czy jest to mozliwe w praktyce na wieksza skale.

Na wypracowanie pisemne masz 1,5 godziny, nie pamietam ile slow,sprawdz sobie. Moj temat: czy uwazam, ze wprowadzenie prawdziwych ocen w rocznikach 1-6 szkoly podstawowej jest dobrym rozwiazaniem. Do tego dostalam kartke z jakiejs tam firmy badania opinii publicznej - z procentowymi opiniami nauczycieli z calego kraju,
wyrysowanymi w formie diagramow i tabelek. Do tego okolo 15 slow ktore MUSZA znalezc sie w twoim tekscie. Na egzaminie dostepny jest jedynie slownik szwedzko-szwedzki.

Pozostaje mi zyczyc ci powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-17 21:00
nie, nie chodzi mi o Tisus, tylko o TITTUS, wiec
chyba nie potrzebnie sie rozpisalas, ale













































Oczywiscie, zartuje, dzieki za dosc duze i bogate '3 grosze' wniesione do tematu. Szwedzki jako drugi jezyk, masz absolutna racje dowiedzialem sie wszystkiego, jest to tak jak mowisz, kurs uzupelniajacy, na ktory wymagane jest Svenska B, takze temat jak narazie dla mnie odlegly i zamkniety.
Co do pozostalych kursow sa one wlasnie kursami przygotowujacymi do egzaminu tisus. Slyszalem, ze sa na dosyc wysokim poziomie i jest na nich bardzo duzo materialu, dodatkowo w przeciwienstwie np. do Folk-u sa w pelni darmowe i sam egzamin jest rowniez darmowy.
Dlatego chcialem sie dowiedziec jak najwiecej o tym kursie. Raczej nie ma 'bata' aby samemu sie przygotowac, wiec albo ten uniwerek albo FOLK + duuuzo wlasnej pracy.
Dzieki wielkie i czekam na wiecej informacji, bo wierze, ze ktos tu sie jednak uczy, a nie tylko pracujacy narod
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-17 21:05
Z tego co pisalas, dowiadywalem sie

moge stwierdzic, ze TISUS = CAE
  Profil uzytkownika: Kub3k     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-04-17 21:07
Po przyjezdzie do Szwecji zaliczylam 5 miesiecy na Folk Universitet,potem poszlam do pracy (u Szweda,wsrod Szwedow). Dwa lata potem podeszlam do TISUSa,po jedynie miesiecznym kursie przygotowujacym. A wiec mozna bez super-zakuwania,ale jest jeden warunek: nie mozna miec kontaktu z jezykiem polskim przez ten czas.

I wtedy predzej czy pozniej bedziesz zmuszony (tak jak ja) sie zwrocic w strone kultury szwedzkiej,szwedzkich gazet,szwedzkiego radia,szwedzkich filmow, bo inaczej zwariujesz

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-04-17 21:09
ale oczywiscie przez ten czas to, co ja sie narobilam cwiczen gramatycznych w ksiazkach, przeczytalam 'czytanek', nawypisywalam wypracowan, nawkuwalam slowek - to moje
  Profil uzytkownika: meghann     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-17 21:13
Zmusic sie zmusic, dam Ci znac za rok czy sie udalo.
Bo jak narazie istnieje moja WYOBRAZNIA, czasami naprawde bujna i ogromna, ale ona ma taka gruba, mocna granice.
I wlasnie za ta granica sa szwedzkie filmy (najgorsze z najgorszych) i np. szwedzka kuchnia.
Co do polityki, obyczajow, kultury oczywiscie mozna poczytac gazety, dowiedziec sie ciekawych rzeczy ale zuuupelnie nie jestem tym pochlonietym, zafascynowany itp itd etc
  Profil uzytkownika: Kub3k     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-17 21:15
Ale to jest piekne, bo ogladam jakis beznadziejny film, ktory jest dnem z drugim dnem (i to nie ukrytym) i jak narazie sie wkurzam, dlatego ze malo rozumiem. Jak beda rozumial duzo, jakos przezyje dla jezyka, tak samo wiadomosci, gazety, itp itd.

Nie czytasz artykulow w gazecie bo Cie ciekawia tylko czytasz zeby sprawdzic ile zrozumiesz (lub ile nie zrozumiesz), bo czasami najciekawsza jest pogoda (najczesciej w 'Metrze')

Pzdr
  Profil uzytkownika: Kub3k     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-04-17 21:28
powiem ci ze 'Beck' na przyklad to sie nawet da ogladac. Ja ogladalam na poczatku po szwedzku ze szwedzkimi napisami i nawet mnie wciagaly te odcinki!

Co do gazet - moze wstyd sie przyznac ale ci napisze - ja zaczynalam od takich pisemek za 19 koron,wiesz, o roznych celebrytach,takie tam zdjecia z ukrycia,paparazzi. Malo tekstu duzo zdjec - do dzisiaj gdzies mam te stare gazetki,z powypisywanymi tlumaczeniami pod zdjeciami Mariah Carey (Hon är så tjock - On jest taka gruba) Ale naprawde mi pomogla ta prasa bulwarowa! Pare komiksow i ksiazek dla dzieci tez zaliczylam,a co! Bolibompa tez wieczorami ogladalam. Tak,ze tylko byc konsekwentnyym i unikac jak ognia kontaktu z jezykiem polskim,przynajmniej pierwsze pol roku/rok.

Powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
student
Stockholm


Wpisów: 5
Od: 2012-04-18
2012-04-21 11:35
Kub3k jesli nadal jestes zainteresowany kursami na uniwersytecie, to moge odpowiedziec na Twoje pytania odnosnie kursu Svenska som främmande språk (Nivå 2/Förberedande kurs i svenska oraz Nivå 3/Behörighetsgivande kurs i svenska). Co konkretnie chcesz wiedziec?
  Profil uzytkownika: student     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-21 16:22
Siemsss..
Oczywiscie, ze jestem zainteresowany. A co chce wiedziec ?
Wszyyystkooo.
Na stronach uniwerku jest tylko krotkie info z notka, jak sie mozna ubiegac i to by bylo na tyle.
Takze gromadze jak najwiecej informacji.
Chodzi mi m.in
O egzamin wstepny, czy jest trudny, na czym polega, czy sa pytania otwarte czy zamkniete, wypracowania itp (nie wiem czy np w Gbg i Stok sa te same testy, ale zawsze warto zapytac, bo chce sie po prostu dobrze przygotowac)

Czy skonczylas ten kurs? Jak wyglada nauka, podreczniki, zadania, ludzie, nauczyciele, jaki jest poziom? I dalej...
Co do samego egzaminu Tisus itp itd etcc

AA i jescze pytanie cz skonczylas ten kurs od wrzesnia do stycznia czy od stycznia do czerwca, bo gdybym nie dostal sie od wrzesnia poszedlbym od stycznia ale nie wiem czy w czerwcu nie bedzie za pozno zeby skladac aplikacje na studia... Bo to mnie gnebi najbardziej nie chce miec kolejnego roku w plecy.

Ogolnie no potrzebuje wiedziec jak najwiecej i bylbym bardzo happy za Twoja pomoc

Pozdrawiam!!
  Profil uzytkownika: Kub3k     
student
Stockholm


Wpisów: 5
Od: 2012-04-18
2012-04-22 00:52
Postaram sie napisac to co wiem/pamietam, a moze ktos jeszcze uzupelni.
Ja zaczelam kurs od wrzesnia(nivå 2), sprawdz dokladnie do kiedy sie skalada aplikacje na stronie uniwerku,na semestr jesienny trzeba bylo sie zglosic do 16 kwietnia, o ile sie nie myle.
Jak wiesz, przyjmuja na podstawie egzaminu wstepnego-jesli Twoj szwedzki jest b. dobry, moga Cie od razu przyjac na Nivå 3(oficjalnie Behörighetsgivande kurs).
Egzamin wstepny moim zdaniem jest latwy-moze nawet zbyt latwy, bo sporo osob mialo potem problem z zaliczeniem kursu. Jedna czesc to napisanie wypracowania na zadany temat (nie ma tematow do wyboru). Dostajesz instrukcje z opisem zadania i pytaniami pomocniczymi, a nawet chyba slowkami zwiazanymi z tematem (na 100%nie jestem pewna). Temat moze byc np.: Jak wazna w zyciu jest praca (terminy typu rynek pracy, bezrobocie, doswiadczenie zawodowe, itp.). Druga czesc to czytanie ze zrozumieniem, dwa rozne teksty, jeden superlatwy, drugi trudniejszy.
Trudno oceniac poziom, zalezy co Ty juz umiesz. Jesli chodzi o studentow, to poziom przerozny,niektorzy byli juz po skonczonym SAS B, ale chcieli sie douczyc, niektorzy po paru miesiacach b. intensywnych kursow dla akademikow albo na Folku, troche samoukow Jedno moge powiedziec: nauczyciele wymagajacy i super zorganizowani. Pracy jest b. duzo, na obu kursach. Literature masz podana tutaj http://www.nordiska.su.se/ pub/jsp/polopoly.jsp?d=1446&a=97214 (nivå 2)
Egzaminy koncowe-Pisemy-podobna forma jak na wstepnym, ale mozna miec slownik szwedzko-szwedzki; na ustym dyskusja w 3os grupie na temat lektur, + test z gramatyki.
Nivå 3 przede wszystkim przygotowuje do "studiowania po szwedzku"-cwiczy sie pisanie tekstow typu referat, debattartikel;cytowania,robienia przypisow,oceniania pracy innych itp. Niestety nie ma prawie gramatyki. Na zaliczenie jednego z kursow pisze sie prace zaliczeniowa(w malej grupie), ktorej sie potem broni.Na koniec nivå 3 nie zdaje sie Tisusa-trzeba zaliczyc wszystkie 4 kursy (delkurser), ktore wchodza w skald Nivå 3 i to Ci daje wlasnie "behörighet" do studiowania po szwedzku. Literature i opis kursu masz tutaj http://www.nordiska.su.se/ pub/jsp/polopoly.jsp?d=1446&a=97216
Na SU maja teraz nowy kurs, ktory przygotowuje wlasnie do Tisus: http://www.nordiska.su.se/ pub/jsp/polopoly.jsp?d=1538
Rozpisalam sie, ale mam nadzieje, ze troche pomoglam. Pytaj, jesli cos przegapilam.
  Profil uzytkownika: student     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-04-22 16:25
Dzieki wielkie za informacje.

Ucze sie szwedzkiego narazie jestem na etapie poczatkowym, wlasnie zaczalem czytac rozne opowiadania, wypracowania itp po szwedzku, zeby jak najlepiej przygotowac sie do wypracowania (bo to chyba sprawi mi najwiecej problemow, pisownia + gramatyka + bogate slownictwo) Mam nadzieje, ze trafie na latwy temat, ktory akurat bedzie w moim zakresie wiedzy i bede mogl napisac jak najwiecej. Mozesz jeszcze mi cos wiecej powiedziec o samym egzaminie wstepnym. Wiem ze trwa on 3 godziny, wiec to jest dosc dlugo. Bedzie wypracowanie, pamietasz moze jak obszerne ono jest, ile slow, czy jest tylko 1 wypracowanie?
Powiedz mi tez cos wiecej o tekstach, 2 teksty, jak duzo pytan do nich? Czy sa to pytania zamkniete?
I jak duzo jest pytan zamknietych ?
I czy wiesz moze od ilu punktow lub procent sie zdaje?
Lub czy sa gdzies na internecie testy podobne lub z zeszlych lat?

Chcialbym sie bardzo dostac, egzamin juz za 2 tyg, gdybym go zdal mialbym jeszcze 4 miesiace do poczatku kursu. Moglbym w tym czasie nadrobic zaleglosci, zeby nie byc 'zacofany' w czasie trwania kursu.

Boje, sie tez ze nie zdam bo wtedy nastepny egzamin jest w pazdzierniku, a kurs trwa od stycznia do czerwca, w czerwcu bedzie zbyt pozno na skladanie aplikacji na studia od wrzesnia nastepnego roku. W szwecji niestety zapisy na studia sa bardzo odlegle i praktycznie pol roku wczesniej trzebasie zapisac na studia, to mnie troche martwi.
  Profil uzytkownika: Kub3k     
student
Stockholm


Wpisów: 5
Od: 2012-04-18
2012-04-24 20:36
Nie stresuj sie tym od ilu punktow przyjmuja, bo taka wiedza Ci w niczym nie pomoze
Jesli chodzi o czytanie-o ile pamietam, to byly tylko odpowiedzi do wyboru (a, b, c), podobne do siebie, podchwytliwe, zeby sprawdzic, czy na pewno zrozumiales tresc.
Pisze sie jedno wypracowanie, chyba ok. 300 slow. Jesli boisz sie, ze nie poradzisz sobie z dluzszym tekstem, to moge Ci jedynie poradzic, zebys pamietal o kilku rzeczach:
1. Tytul-musi byc! i musi pasowac do tresci
2. Uklad pracy- wyrazny podzial na wstep, rozwiniecie, zakonczenie. Pamietaj, aby kazda nowa czesc (nowy watek) zaczac od akapitu, lub oddziel je poprzez wiekszy odstep miedzy wierszami (ale nie mieszaj tych dwoch systemow ze soba!).
3. Uzywaj tzw.sambandmarörer, np. kiedy wymieniasz swoje argumenty: För det första...., för det andra.... A na zakonczenie:Avslutningsvis...,albo Sammanfattningsvis...Przyklady masz np. tutaj: http://www.skapavetande.se /wp-content/uploads/2011/05/Exempel-p%C3% A5-sambandsmark%C3%B6rer.pdf
Pamietaj tez, zeby w zakonczeniu nawiazac do tezy, ktora postawiles na poczatku (albo do tytulu)i krotko podsumowac calosc.
4. Powtorz sobie szyk wyrazow w zdaniu, zwlaszcza "bisats" , wiekszosc ma z tym problem
To co opisalam, to najwazniejsze rzeczy na jakie zwraca sie przy ocenie tekstu (ocenione prace wracaja zawsze do studentow z aruszem "Respons" i tam wlasnie sa wymienione: rubrik,struktur,grammatik etc., wiec na wstepnym beda podobne kryteria)

Nie wiem gdzie mozna zobaczyc przykladowe zadania na egzamin wstepny, ale jak wyglada Tisus mozesz poczytac tutaj: http://www.nordiska.su.se/ pub/jsp/polopoly.jsp?d=2570 (ale to jest znacznie wyzszy poziom, niz to co Cie czeka za 2 tyg.).
Powodzenia!!!
  Profil uzytkownika: student     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-10 21:35
7 maja pisalem ten test, na to, ze ucze sie szwedzkekigo tylko 2 miesiace nie byl wcale trudny. 90 pytan z gramatycznych (okolo polowy jestem pewnych, ze dobrze zrobilem) i wypracowanie o tradycjach w Szwecji i Twoim kraju na 200-250 slow. Nie bylo trudne, poszedlem tam z mysla, ze pewnie na 100% sie nie dostane, ale przynajmniej zobacze jak wyglada (bo nastepny test na ten kurs jest w pazdzierniku), a teraz moje szanse sa 'fifty fifty'
  Profil uzytkownika: Kub3k     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-05-10 22:11
  Profil uzytkownika: meghann     
Kub3k


Wpisów: 103
Od: 2012-04-09
2012-05-18 23:58
Nie 'spoko'
tylko powodzenia zyczyc :P
  Profil uzytkownika: Kub3k     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-01 19:08
hej,

przeczytalam tu na forum, ze ''Svenska som andraspråk' to nie jest to kurs przygotowujacy' do studiow.
dziwne, bo ja wlasnie to skonczylam i to (oprocz angielskiego i matury z Polski) wystarczylo by miec prawo do studiow. czyli: sfi pare miesiecy, potem intensywnie (5 tygodni) sas A i sas B (tez 5 tygodni)
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dorka2012     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-06-01 19:29
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-01 19:36
zrobilam ang B (2,5 mies), wiec to nie byla duza przerwa, przeskoczylam grund
  Profil uzytkownika: dorka2012     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-06-01 20:31
no ale gdzie ten 'Svenska som andra språk' robilas?

Ja pisze o studiach wyzszych na Uniwersytecie Göteborga z tego zakresu,a nie SAS.

//M.

  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-06-01 20:32
'andraspråk' razme mialo byc napisane.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
dorka2012


Wpisów: 1465
Od: 2012-06-01
2012-06-02 01:10
sas A i B robilam na SweJa (Sztokholm). a tak, rzeczywiscie sa tez takie studia
  Profil uzytkownika: dorka2012     
antypolki


Wpisów: 2
Od: 2012-08-01
2012-08-01 21:13
Mam pytanie do Kub3k, jak poszedl Twoj egzamin? czy sa juz wyniki?

Napisz jak poszlo, trzymam kciuki:p

  Profil uzytkownika: antypolki     
Siarka


Wpisów: 1
Od: 2013-02-21
2013-02-21 12:59
Na Uniwersytecie Sztokholmskim jest kurs językowy dla osób chcących polepszyć swoje umiejętności szwedzkiego. Wkleję link do informacji o kursie. Należy się posługiwać językiem sprawnie ale bez przesady. W końcu po to jest kurs, żeby się nauczyć, a łącznie to aż 4 semestry.
http://www.nordiska.su.se/ utbildning/vara-utbildningar/svenska-som- frammande-sprak/svenska-som-frammande-spr ak-forberedande-kurs-30-hp-1.28910

Oczywiście można studiować także nauczanie szwedzkiego jako drugiego języka ale to inna kwestia.
  Profil uzytkownika: Siarka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Studia/Kursy Przygotowawcze/Nauka
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Renowacja ram okiennych (Huddinge )
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Sprzatanie (Södertälje/ Nykvarn)
Sprzatanie Stockholm (Stockholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony