Odwiedzin 37802894
Dziś 3338
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - zameldowanie narzeczonej = mega problem!

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorzameldowanie narzeczonej = mega problem!
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 13:06
Witam Polonie!

Jest to moj pierwszy post na Waszym forum wiec prosze o wyrozumialosc

Sporo szukalem informacji, czytalem forum, pytalem ludzi, lazilem po urzedach az ostatecznie zabraklo mi sil i zwracam sie do Was z pytaniem...

Problem polega na tym, ze ja mieszkam w Szwecji, pracuje i studiuje w Danii, jestem zarejestrowany w skatteverket i migrationverket. Moja druga polowa przebywa obecnie w Polsce. Jest ona moja narzeczona i chcialem Ja sciagnac do Szwecji aby razem zamieszkac. I tu zaczynaja sie schody.... Poszedlem z Nia do Migrationverket zeby zarejestrowac nas jako Sambo. Tutaj pierwszy problem - prosza o udowodnienie ze jestemy w zwiazku, ze posiadamy nieruchomowsc razem, ze mamy konto razem, cokolwiek co udowodniloby im, ze cos nas laczy. Problem w tym, ze poznalismy sie jak ja juz mieszkalem w Szwecji wiec nie mamy nic razem! Do mojego konta tez jej nie moge dopisac bo nie ma personalnummer... Jedyne co udalo nam sie zrobic to dopisac mnei do Jej polskiego konta i wyslalismy kilka dni temu papier z banku. Szczerze watpie czy to cos w ogole pomoze..

Kolejnym schodem jest skatteverket. Wlasnie dostalem pismo, ze musimy wykazac inne ubezpiecznie niz niebieska karte i do tego wazne na conajmniej rok w przod.

Do mojego mieszkania nie moge jej dopisac bo mieszkam w studenthus a ona nie jest jeszcze studenta w Szwecji. Oczywiscie probuje sie przeniesc tutaj ale nadal nie ma odpowiedzi bo proces rekrutacyjny nie zostal zakonczony.

W migtaionverket chcieli zebym udowodnil, ze stac mnie aby utrzymac nasza dwojke.. Wedlug ich tabel po oplaceniu wszystkiego musialbym miec na czysto ponad 5tys SEK na glowe co oczywiscie jako student moge zapomniec o takich kwotach..

Tutaj pojawia sie kolejna sprawa.. Moja narzeczona jest w ciazy i majac na uwadze poprzedni akapit w migrationverket licza dziecko jako 3 osobe i kolejne 5 kawalkow.. Nie mam takich kwot na koncie zeby im udowodnic, ze sobie damy rade...

I tutaj dylematow jest kilka.. Czy probowac dalej na sambo i walczyc z wiatrakami, czy wziac slub i zarejestrowac ja jako moja zone, czy mowic w ogole o ciazy..? Moze jakies inne propozycje..?

Blagam pomozcie bo zaczynam tracic nadzieje, ze uda nam sie stworzyc normalna rodzine i zaczac wspolne zycie w Szwecji...!

Pracuje, mam ubezpiecznie, place ciezkie podatki a traktuja mnie jak ostatniego nieroba i "zasilkowca", ktory tylko chce zerowac na ich panstwie...

nie wiem co robic..
  Profil uzytkownika: szuwar     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-11 13:12
"I tutaj dylematow jest kilka.. Czy probowac dalej na sambo i walczyc z wiatrakami, czy wziac slub i zarejestrowac ja jako moja zone, czy mowic w ogole o ciazy..?"

To,ze wezmiesz slub kompletnie nic nie zmieni w Twojej sytuacji.Ci,co chca sprowadzic zony takze sa zmuszeni do tego, musza udowodnic,ze sa w stanie je utrzymac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-04-11 13:27
sambo czy zona nie gra roli.
slub w tym wypadku nic nie zmieni.

muszisz panstwu szwedzkiemu pokazac, ze mozesz utrzymac cala swoja rodzine.

moze czas zrezygnowac ze studiowania i pojsc do pracy?
  Profil uzytkownika: iza     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 13:47
Szkole koncze w wrzesniu i od razu zaczynam prace na pelen etat. Wczoraj podpisalem kontrakt, ktory startuje 03.09 i wyplata powinna byc wystarczajaca. Tylko teraz pytanie czy czekac do wrzesnia czy aplikowac juz teraz o zameldowanie narzeczonej?
  Profil uzytkownika: szuwar     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-11 13:51
"Tylko teraz pytanie czy czekac do wrzesnia czy aplikowac juz teraz o zameldowanie narzeczonej?"

No ale jak to zrobisz,skoro w mniemaniu szwedzkich instytucji nie spelniasz warunkow na obecna chwile?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-04-11 14:07
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 14:13
Ale ja mam prace! Pracuje w banku na 3/4 etatu tylko ze jako student. Od wrzesnia zaczynam prace na pelen etat i z dwa razy wyzsza wyplata...
Problem w tym ze chcialbym zeby moja narzeczona rodzila w Szwecji a bez zameldowania nie da rady.
Probowalem im powiedziec ze jestesmyrazem dlugo ale oni niestety oczekuja papierka, ktory im to udowodni a raczej nie jestem w stanie nic wymyslic..
  Profil uzytkownika: szuwar     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-04-11 14:47
Narzeczona w ciazy nie powinna moze przebywac w Szwecji bez numeru personalnego i rejestracji w kasie chorych (FK)- musi chodzic na badania, no i jak mialoby byc z porodem? bez ubezpieczneia to koszt ok 30 tys (a jakby byla cesarka to pewnie z 50 tys.).

Trzeba naprawde wszystko pozalatwiac zanim tu przyjedzie na stale...
  Profil uzytkownika: iza     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 18:17
Zgadzam sie z Toba dlatego tylko mnie obecnie jest w Polsce.

Mam pytanie co do listu. Napisali mi w skatte verket cos takiego(przepraszam za brak szwedzkich znakow):


"For att styrka din uppehallsratt som familjemedlem till... har du visatt upp lonespecifikationer.

Du maste aven visa att du har heltackande sjukforsakring som galler for bosattning i Sverige i ett ar. Med heltacjande sjukforsakring menas ett intyg som styrker att personen och familjemedlemmar omfattas av sociala formaner i ett annat EU land. Intyget ska galler for minst ett ar. "

Na tyle co zrozumialem z google translate to chca od niej jakies ubezpiecznie na rok. Niesttey nie wiem jakie byloby wystarczajace, co jeszcze im potrzeba? O kasie nic nie mowia w ostatnich listach wiec moze uwzaja ze sa wystarczajace na dwoje.
  Profil uzytkownika: szuwar     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-11 18:59
...Problem polega na tym, ze ja mieszkam w Szwecji, pracuje i studiuje w Danii, jestem zarejestrowany w skatteverket i migrationverket.....
************************

Pytanie jest gdzie prowadzisz rozliczenie podatkowe bo z tym wiaza sie twoje ubezpiecznia, twoj status...
  Profil uzytkownika: columbus08     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 19:16
Place dunski podatek i jestem w pelni ubezpieczony przez moja firme w Danii jak i poza jej granicami 24/7.
Ja nie mialem zadnych problemow z rejestracja w Szwecji. Nie mrugnalem okiem jak dostalem wsyztskie papiery, z tym ze mieszkalem 5 lat w Danii zanim przeprowadzilem sie do SWE. nie wiem czy to ma znaczenie.. Mam szwedzkie pozwolenie na pobyt bez ograniczen i szwedzki personalnummer. To chyba wszytsko co sie liczy!
  Profil uzytkownika: szuwar     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-11 19:20
Dlatgo SE wymaga tych zabezpieczen bo tu nic nie zostawiasz w skarbonc panstwowej.....
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-11 19:29
Poza tym Dania i SE to skandynawskie "sasiady" ale o innej mentalnosci i nie darza sie specjalnie "uczuciami"......
  Profil uzytkownika: columbus08     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2012-04-11 19:47
http://www.erv.se/sv/Vara- forsakringar/Besoksforsakring/?gclid=CO2L qOifra8CFapzmAodWEE3nw

Link dot. wykupu ubezpieczenia. Mozesz skorzystac z innych tego typu ofert.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-11 19:57
osobiscie radze sprawdzic co obejmuje twoje dunskie ubezpieczenie, czego i kogo dotyczy.
Jak i czy ew bedzie objmowac twoja narzeczona czy zone?

Twoja narzczona jak narazie jest obca osoba w swietle prawa i przpisow zarowno w SE jak i Dani. Jest w ciazy i jestescie jakby tu okeslic zdani sami na siebie za granica....
Sprwa wymaga konsultacji z adwokatem.

  Profil uzytkownika: columbus08     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 20:06
Rozumiem. Oni nie wiedza ze jestesmy w ciazy wiec poki co chodzi o nasza dwojke. Uwazam ze nie roszczac zadnych zasilkow pomocy czy bezrobocia od nich to nie powinni nam robic problemow. No nic.. Zobaczymy...

Czy ktos moglby mi przetlumaczyc co napisali w liscie? Czy ubezbieczniee euro 26 byloby wystarczajace? zaden problem go dostac na rok i za nieduza kase.. Zasatanawiam sie czy to by ich usatysfakcjonowalo...
  Profil uzytkownika: szuwar     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-11 20:16
Mlody czlowieku!
Czy zdajsz sobie sprawe z tego ze ponosisz juz odpowiedzialnosc za 3 osoby?...

Szukasz "okazyjnej" mozliwosci tlumaczenia pism dotyczacych Twojej rodziny......Ej ej...
  Profil uzytkownika: columbus08     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 21:19
O co Ci chodzi ? Staram sie jak moge, latam po urzedach od 3 miesiecy a Ty mi jakis wyrzut robisz bo prosze o drobna pomoc z tlumaczneiem? Co to ma do odpowiedzialnosci za 3 osoby!!??
Wkurzaja mnei takie komenty bo czlowiek charuje jak glupi i niczego od nikogo nie dostaje a ty mnie oceniasz? Jak nie chcesz pomoc to po co sie wypowiadasz..?
  Profil uzytkownika: szuwar     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-11 21:21
I nie okazyjnej mozliwosci tlumaczenia pajacu tylko moze cos wiecej tu jest napisane niz zrozumialem i sam sie dowiedzialem..! Tacy ludzie jak ty powoduja ze fora sa zasmiecane i nie traktowane powaznie,, Daj sie wypowiedziec madrym i chetnym na pomoc czlonkom tej storny...
  Profil uzytkownika: szuwar     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-04-12 18:19
columbus pisze do szuwara ´Czy zdajsz sobie sprawe z tego ze ponosisz juz odpowiedzialnosc za 3 osoby?'

Absolutnie sie nie zgadzam, narzeczona jest dorosla osoba i sama odpowiada za swoje utrzymanie i utrzymanie polówki dziecka, szuwar jest odpowiedzialny za utrzymanie drugiej polówki tego dziecka.

W Szwecji mezczyzni nie utrzymuja swoich zon czy narzeczonych, kobiety sie utrzymuja same. (Kochanki, prostytutki to inna sprawa ale za te uslugi sie placi na calym swiecie, w Szwecji placenie za p. jest nawet karalne).

szuwar, niech narzeczona sobie poszuka pracy i na tej podstawie zalatwi papiery aby zamieszkac z Toba.

W Polsce wiele kobiet uwaza malzenstwo, czasami nawet narzeczenstwo za zródlo utrzymania.

Szwedki pracuja same na siebie i nie szukaja zakochanych mezczyzn którzy je beda utrzymywac. Z drugiej strony nie sa tez w domu darmowymi sprzataczkami i kucharkami. Co kraj to obyczaj.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-12 19:17
"Place dunski podatek i jestem w pelni ubezpieczony przez moja firme w Danii jak i poza jej granicami 24/7.
Ja nie mialem zadnych problemow z rejestracja w Szwecji. Nie mrugnalem okiem jak dostalem wsyztskie papiery, z tym ze mieszkalem 5 lat w Danii zanim przeprowadzilem sie do SWE. nie wiem czy to ma znaczenie.. Mam szwedzkie pozwolenie na pobyt bez ograniczen i szwedzki personalnummer. To chyba wszytsko co sie liczy!"

Nie wszystko!!!!!!.Masz prawo stalego pobytu w Szwecji,szwedzki numer personalny,itp.Wiesz czego nie masz?.Nie masz ubezpieczenia,nie nalezysz do szwedzkiej Försäkringskassan.Mozesz na glowie stawac,a szwedzka kasa chorych nie zasponsoruje porodu narzeczonej w Szwecji z prostego powodu,zadne z Was nie placi tu podatkow.Nabyles prawo pobytu,dostales numer personalny ze wzgledu na posiadane srodki,ktore zarabiasz w Danii.W Szwecji za wszystko musisz placic i byc ubezpieczonym w kraju w ktorym placisz podatki.
Jednym slowem w Szwecji mozesz byc jako gosc,a jak chcesz sciagnac w goscine narzeczona,to musisz pokazac,ze Cie na to stac,plus wykupic ubezpieczenie
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-12 19:54
"Du maste aven visa att du har heltackande sjukforsakring som galler for bosattning i Sverige i ett ar. Med heltacjande sjukforsakring menas ett intyg som styrker att personen och familjemedlemmar omfattas av sociala formaner i ett annat EU land. Intyget ska galler for minst ett ar. "

Nie marnuj czasu na spelnianie tego,czego wymagaja na uzyskanie numeru personalnego i prawa pobytu na jeden rok,ze wzgledu na posiadane srodki,bo to nic nie da.
W tym pismie domagaja sie pelnego ubezpieczenia na rok czasu.Nawet jak zaplacisz ponad szesc klockow za szwedzkie prywatne ubezpieczenie dla obcokrajowcow na rok,to to ubezpieczenie nie obejmuje porodu.Podobnie jak numer personalny i prawo pobytu w Szwecji nie zapewnia z automatu ubezpieczenia w Försäkrinskassan.Tam trzeba sie zglosic z papierem potwierdzajacym placenie podatkow w Szwecji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-04-13 10:51
A ja nie rozumiem jak dziewczyna dala zrobic sobie dziecko skoro nie ma srodków utrzymania. Trzeba bylo najpierw zalatwic sobie prace, zaczac placic podatek przez pare lat w Szwecji.

Potem scignac dziewczyne zeby szybko nauczyla sie jezyka, zaczela pracowac i placila podateki. I dopiero po paru latach jak juz ma wyrobiony wysoki sjukpenning robi sie dzieci; jedno za drugim.

Nie moge sie czasami nadziwic jak czytam to forum ze ludzie tacy sa durni. Nie maja pracy, planuja wyjechac zagranice i zaczynaja zycie od robienia dzieci.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2012-04-13 11:45
Zamiast kombinowac jak kon pod gorke to usiadz na spokojnie i przemysl sprawe - studiujesz i pracujesz w danii - na kij ci ta cala szwecja w takim razie skoro wszystko masz w danii?? Po co ci tak spieszno do zeniaczki?? Co to zmieni w twojej sytuacji? Sam piszesz, ze narzeczona poznales jak sam jyz mieszkales za granica- sorry ale juz takie cos by mnie sklonilo do glebszych przemyslen... Jedyne co wam zostaje teraz to puscic narzeczona na kurs szwedzkiego czy dunskiego czy nawet chinskiego w polsce i niech dziewczyna pracuje do porodu i uczy sie jezyka w polsce niech urodzi w polsce a potem jak ty juz bedziesz mial prace na caly etat to niech z dzieckiem przyjedzie, zalatwicie personnummery dla obojga i dziecko do zlobka wy do roboty i zaczynajcie swoje szczesliwe zycie za granica na rownych warunkach
  Profil uzytkownika: Siobhan     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2012-04-13 12:16
na prawde ciezko czytac nie ktore komentarze,moze lepiej cos sensownego wymyslec? porady typu zeby sie zatrudnila bedac w ciazy? ciekawe kto ja przyjmie?

do autora- czy twoja narzeczona jako zona nie uzyska ubezpieczenia w Danii? przeciez tak samo jest w szwecji,ze malzonkowie moga dopisac= kozystac z ubezpieczenia- jako czlonkowie rodziny; jako zona tez powinna korzystac z twojego ubezpieczenia tu w szwecji, a dwa przeciez jak masz juz wstepna umowe (na caly etat)mozesz ja im pokazac; przychodzi mi do glowy jeszcze jedna sprawa- czy ona sie nie moze zarejestrowac w polsce jako bezrobotna?uzyska ubezpieczenie, chyba... nie wiem jak to teraz wyglada
  Profil uzytkownika: olaaa     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2012-04-13 13:13
Jestes pracownikiem transgranicznym (po szw. gränsarbetare) czyli pracujesz w Danii, a mieszkasz w Szwecji.
W zwiazku z tym jestes ubezpieczony spolecznie (socialförsäkrad) w Danii. Gdy np. jestes chory to naleza ci sie swiadczenia spol. wyplacane z Danii, bo w Danii placisz podatki.
Twoja narzeczona tez prawdopodobnie moze nabyc prawo do dunskich swiadczen po zamieszkaniu z toba, obojetnie czy to bedzie w Szwecji czy w Danii.

Powinienes skontaktowac sie z ta instytucja, powinni szczegolowo doradzic, maja biuro w Malmö na Stortorget:

http://www.oresunddirekt.s e/OmOs/Kontakt.aspx
  Profil uzytkownika: j23     
beltrah


Wpisów: 43
Od: 2011-09-18
2012-04-13 13:18
do:Wiktoria97 A ja nie rozumiem jak dziewczyna dala zrobic sobie dziecko skoro nie ma srodków utrzymania. Trzeba bylo najpierw zalatwic sobie prace, zaczac placic podatek przez pare lat w Szwecji.

Typowa Polska zolc sie wylewa,nie wszystko da sie w zyciu zaplanowac,rozumiem ze Ty nie masz nic sobie do zarzucenia w swoim zyciu,problem polega na placeniu podatkow w innym kraju niz w Szwecji a tu od razu atak na dziewczyne,facet pracuje studiuje, placi podatki.Kobieta,kobiecie to by oczy wydrapala o rannyy!
  Profil uzytkownika: beltrah     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-13 13:47
Tak jak Ja wczesnij, tak jak J23 stara sie mlodemu czlowikowi wyjasnic jego sytuacje, pracuje w Dani i tam ma szukac swoich "naleznosci" (wg niego)

Komntarze osob miszkajacych w SE a nie znajacych relacji SE-Dania ( ktore sa nawiasem bardzo ostre i bezwzgldne) prosze o powstrzymanie sie....

lub zapoznanie i nastpnie wypowiedzi, komntarze, pomoc
  Profil uzytkownika: columbus08     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-13 14:10
Im szybciej skontaktuje sie z adwokatem tym lepiej na tym wyjdzie/wyjda.

Nawet niektore inf. internetowe nie maja podkladek prawnych i moga duzo nie pomoc a czas w ich sytuacji robi swoje......
Nie wiadomo w korym miesiacu ciazy jest nazeczona.....
  Profil uzytkownika: columbus08     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-04-13 14:50
olaaa "tak samo jest w szwecji,ze malzonkowie moga dopisac= kozystac z ubezpieczenia- jako czlonkowie rodziny; jako zona tez powinna korzystac z twojego ubezpieczenia tu w szwecji"

co??? jak dopisac?
nie masz numeru personalnego i pobytu to cie nie zarejestruja w FK. a na pewno juz nie "na meza" ...

jesli sie myle to daj mi linka do tych wiadomosci o ktorych piszesz...
  Profil uzytkownika: iza     
columbus08


Wpisów: 1605
Od: 2010-09-07
2012-04-13 15:20
Iza! trudno jest cokolwiek dalj komentowac nie widzac dokumntow, warunkow zatrudnienia, warunkow ubzpieczenia ktory ten mlody czlowik jest zwiazany...

Chyba ze wiekszosc to "Wrozbici" jak niedawno bylo goraco na Forum PI... i "widza" przyszlos przez internet....
  Profil uzytkownika: columbus08     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2012-04-14 11:11
iza- oczywiscie -musi miec personnummer,czy jako zona nie moze go otrzymac? badz sambo? a czy w ogole musi sie kogokolwiek pytac zeby ja zameldowac?z tym ze mozliwe sa roznice gdy ma mieszkanie studenckie- moze ktos sie wypowie?

dobra jest ta strona ktora polecil j23, pobieznie ja sprawdzilam, sa podstawowe informacje, ale nie ma nic na temat czlonkow rodziny-
Om du bor i Sverige och arbetar i Danmark, kan du välja i vilket land du vill behandlas eftersom du har rätt att besöka både svensk och dansk sjukvård.
osoby pracujacy w danii a mieszkajacy w szwecji sa okreslani jako pendlare-
Sjukförsäkringsbevis för pendlare

Det ”særlige sundhedskort” du får som pendlare är ett plastkort med dina födelsedata samt ditt danska CPR-nummer på. För att få kortet måste du arbeta minimum nio timmar per vecka, 18 timmar per 14 dagar eller 39 timmar per månad i Danmark. Utöver det ska du betala in till ATP samt inte arbeta i ditt bostadsland.

tu jest mozliwosc uzyskania darmowych informacji prawnych na temat prawa rodzinnego:

Ingångssida > Familj > Familjerätt i Danmark > Juridisk hjälp och rådgivning i Danmark
Juridisk hjälp och rådgivning i Danmark
Uppdaterat den 27. marts 2012

”Københavns Retshjælp” är en instans som ger vägledning till alla invånare i Danmark och kan hjälpa till med nästan alla typer av ärenden.

Om du har frågor om familjeärenden, till exempel om sepration, skilsmässa, vårdnad, umgängesrätt eller underhållsstöd kan du kontakta Københavns Retshjælp. Det är kostnadsfritt att få hjälp hos Københavns Retshjælp. Om ditt ärende ska upp i rätten eller du har blivit stämd, kan Retshjæalpen bistå med att hitta en advokat hos en av de advokatbyråer som är knutna till Retshjæalpen.
Advokatjouren

Hos den lokala advokatjouren kan man helt anonymt och oavsett inkomst, få ett gratis muntligt råd om privata juridiska problem. Till exempel kan det röra sig om frågor om bostad, skatt, arbete, kontrakt eller skulder.

Advokatjouren kan hjälpa till med att bena ut problemet, hur det bör lösas och var man i första hand ska vända sig för att få hjälp.

Ett annat startställe är webbplatsen www.retshjaelpsguiden.dk. Där kan du läsa om vilka möjligheter du har att få gratis juridisk hjälp. Sidan erbjuder inte rättshjälp i praktiken, men är en vägvisare till gratis juridisk rådgivning.


  Profil uzytkownika: olaaa     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2012-04-14 12:54
ale nie ma nic na temat czlonkow rodziny

Dlatego zachecam Szuwara do odwiedzenia biura Öresunddirekt osobiscie, Stortorget, Malmö.

Na pewno pracownicy Öresunddirekt znaja szwedzki, dunski i angielski (a jak znam zycie moze i trafi sie ktos z polskim) wiec nie powinno byc problemow z porozumieniem.
  Profil uzytkownika: j23     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-14 17:46
Dzieki niektorym za odpowiedz i wsparcie. Ludzie pokroju Wiktoria97 to typowi przedstawiciele polskiej zawisci i prostactwa. Sytuacja, w ktorej jestem nie jest latwa ale bardzo mi zalezy zeby wszystko mialo rece i nogi i staram sie jak moge! Wiem, ze niektorym latwiej siasc na tylku i prosic rodzicow o pomoc czy urzedy o zasilki ale ja taki nie jestem. Rozwijam sie i staram sie jak moge zeby stworzyc Dom przez duze D. Wiem, ze wedlug staroswieckich zasad nie taka byc powinna kolejnosc ale coz - zdarza sie i trzeba sobie radzic.

Dziekuje j23, olaaa, beltrah, JOLAND, annaN, Siobhan i columbus08 za dobre rady. Poczytam i przejde sie PONOWNIE do Oresunddirekt. Niestety ich jezyk angielski nie jest na super poziomie ale nie ma co narzekac - to ja powininem mowic po szwedzku. Jakos dam rade.

Padlo pytanie o zaawansowanie ciazy - moja narzeczona jest w 4 miesiacu. Mamy jeszcze troche czasu. Stara sie jak moze aby dostac prace ale bez jezyka ciezko. Do SFI jej nie przyjma bez PN...

W czerwcu bedziemy znac wyniki rekrutacji na studia i mam nadzieje, ze sie tutaj dostanie. Moze to chociaz troche pomoze.
Rozumiem rowniez, ze jestem podatnikiem Danii ale nie wiem czy to jest mozliwe aby "dopisac" Ja do mojego ubezpieczenia w Danii. Dzwonilem do urzedow i ogolnie mnie zbyli. W przyszlym tygodniu przejde sie tam osobiscie i zobacze co moge zrobic.

Ktos rwniez pytal po co tutaj jestem jesli mam prace w Danii... Bo zylem w Danii 5 lat i mam serdecznie jej dosc.. Ot co! W Szwecji mi lepiej i chce tutaj osiasc. Nie robi mi problemu dojazd do pracy ale wykancza mnie to zawieszenie w powietrzu miedzy Dania i Szwecja.. Gdybym pracowal i mieszkal w tym samym kraju to nie byloby zadnego problemu ale tak nie jest. Denerwuje sie troche bo czas ucieka a pieknie brzmiacy Oresundregion ktory mial byc wspanialym rozwiazaniem dla ludzi pracujacych transgranicznie okazuje sie niezlym uniedogodnieniem w mojej sytuacji..

Na koniec uprzejmie prosze o ograniczenie swoich chamskich i zlosliwych komentarzy. Nie potrzeba mi waszego jadu i kaszenia. Wyatrczajaco mam zmartwien z tytulu mojej sytuacji wiec dziekuje za niekonstruktywne docinki czy umoralnianie. Jestesmy w koncu tutaj aby sobie pomagac a nie ganic czy ponizac.

Dzieki jeszcze raz osoba, ktore zainteresowaly sie sytuacja.
  Profil uzytkownika: szuwar     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-04-17 15:43
Wybacz szuwar. Nie chcialam cie obrazic ale jak napisalam dziwie sie ze wykrztalceni ludzie zaczynaja swoje zycie od robienia dzieci. Ja mieszkam juz wiele lat w Szwecji i dzieki temu ze zawsze myslam z glowa to zyje takim zyciem o jakim zawsze mazylam.

Na dzieci dopiero sie zdecydowalam jak juz wszystko mialam i prawie pól swiata zwiedzilam. Moim dzieciom (a mam ich troje) moge zapewnic dobra szkole, wysoki standard a przede wszystkim czas.

Tego bym im nigdy nie mogla zapewnic gdybym urodzila ja 20lat wczesniej.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-04-17 16:05
Wiktoria, każdy ma inne priorytety, a Twoje niekoniecznie muszą być najlepsze...dla jednych ważne jest dziecko, dla innych mamona....
  Profil uzytkownika: babajedna     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-04-17 16:21
Wiktoria to ile ty mialas lat jak urodzilas?Chyba juz po 40tce bylas.
  Profil uzytkownika: shubren     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-17 16:28
"Wiktoria, każdy ma inne priorytety, a Twoje niekoniecznie muszą być najlepsze...dla jednych ważne jest dziecko, dla innych mamona...."

Droga Babo,a czy mieszkajac np. na kwadracie(kilka m2 na osobe),to zaciazenie jest tym lepszym priorytetem?.


*-to nie ma nic wspolnego z insynuacja na temat warunkow zycia zadajacego pytanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-04-17 21:10
Tak shubren, bylam på 40stce jak urodzilam. Zdrowe, piekne i inteligentne dzieci. Gdybym je urodzila 20 lat temu to prawdopdobnie by bylo tylko jedno dziecko, i napewno nie bylam bym taka dabra matka jaka jestem. Nie mialabym ani czasu ani cierpliwosci. A poza tym na pewno moje dzeci nie mialy by takich mozliwosci jakie maja teraz.

Wracajac do tematu. Dziewczyna w ciazy, chce przyjechac do swojego chlopaka. Z czego bedzie zyc? Ma jakies dochody czy liczy ze narzeczony bedzie ja utrzymywac? Stac go na to? Gdzie bedzie mieszkac? W jego studenckim pokoju? Zanim on zalatwi pozwolenie pobytu dla niej to juz dawno urodzi. Dopóki nie ma pozwolenia pobytu musi placic za kazda wizyte u barnmorski a poród? Kto zaplaci?

Wyglada na to ze jak dziecko sie urodzi to wtedy ma powód zeby zalatwic pozwolenie pobytu dla niej bo dziecko "jest wspólne".

Musze jeszcze napisac do wszystkich polek które przyjezdzaja do Szwecji zeby nigdy nie dopuscily do tego zeby ekonomicznie byc zalezne od swoich partnerów. Dbajcie zawsze o to zeby miec wlasne srodki utrzymania.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
shubren
betonowy las


Wpisów: 1521
Od: 2007-05-30
2012-04-17 21:37
Aha rozumiem....jestes tak zwana babciomamom...czyli ty bedziesz juz na emeryturze jak twoje dzieci beda wchodzic w dorosle zycie...fajnie....takzwana generacja bezwnukowa sie szykuje....dzieci robia dzieci i babcie robia dzieci....ale najwazniejsze jest nie robic dziecka w mlodym wieku...najåpierw trzeba zwiedzic pol swiata...
  Profil uzytkownika: shubren     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2012-04-17 22:10
shubren pisze 'bedziesz juz na emeryturze'

Polecam poczytanie o planach emerytalnych w Szwecji.
Pierwszym krokiem ma byc przedluzenie wieku emerytalnego do 69 roku zycia a na przyszlosc stopniowo do 79 roku zycia. Zyjemy duzo dluzej niz poprzednie generacje.

Zdazy nasza mama zobaczyc wnuki i moze nawet prawnuki zanim pójdzie na emeryture.

I oczywiscie jak to zazwyczaj robi sie w Szwecji, dobrowolnie tzn mozna isc wczesnie na emeryture i dostac malo pieniedzy albo pózno i wiele.



  Profil uzytkownika: AnnaN     
poleczka123


Wpisów: 370
Od: 2008-02-12
2012-04-17 23:14
Nie wiem Wiktoria czym ty sie tak chwalisz? Jak sie rozsadnie wszystko zaplanuje to i dorobic sie mozna i podrozowac i dzieci miec w mlodym wieku.Nie trzeba z tym czekac do 40tki. Gratuluje ci oczywiscie zdrowych i pieknych dzieci, ale ciaze w tym wieku sa juz niewskazane.Lepiej takich rad to nie udzielaj.
  Profil uzytkownika: poleczka123     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-18 21:22
Zastanawialem sie czy w ogole odpisywac pod tym tematem czy nie. Posluchalem sie J23 i poszedlem ponownie do Oresunddirekt i tym razem trafilem na super kolesia. Wbrew tym wszytskim madrosciom ktorymi wiele z was probowalo mi zgasic moja wole do walki o swoje powiem wam ze nie mieliscie racji!!!!!
tak sie sklada ze ja pracujac w Danii mam takie same prawa jak Szwedzi do ubezpieczen! Jest podpisana umowa pomiedzy 5 krajami polnocnymi - Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia i Islandia, ktora mowi, ze jesli pracuje, w ktoryms z tych kraji i place podatki JA ORAZ MOJA RODZINA sa ubezpieczeni w pelni we wszystkich z tych krajow! Do tego w skatteverket sie mylili i to nie ja powinienem im dostarczac formularz s1, f106,f109 czy f121 TYLKO ONI SAMI MAJA SOBIE TO WYWNIOSKOWAC z krajow innych niz wyzej wymienione. Natomiast w krajach w/w nawet nie powinnni prosic o nie tylko MOJ KONTRAKT JEST WYSTARCZAJACYM potwierdzneiem na wszystko co potrzebne aby ja zarejstrowac! Kolejna umowa mowi, ze jesli pracuje w Danii a mieszkam w Szwecji to jesli pojde do szpitala w Szwecji - lub ktos z mojej rodziny to sa na rowni traktowani i Szwecja pokrywa koszta, bez wysylania jakichkolwiek rachunkow do Danii.

Ostatecznie dostalem odpowiedz ze mam przyjsc z personalnummer narzeczonej i moja umowa o prace do försäkringskassan i momentalnie moja rodzina otrzyma pelne ubezpieczenie a moja narzeczona mozliwosc porodu darmowego w Szwecji..

Mam nadzieje, ze te informacje niektorym pomoga w przyszlosci a do tego ucisza niektorych szczekaczy i madrale...
  Profil uzytkownika: szuwar     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-18 21:29
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: szuwar     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-19 08:13
"Wbrew tym wszytskim madrosciom ktorymi wiele z was probowalo mi zgasic moja wole do walki o swoje powiem wam ze nie mieliscie racji!!!!!"

Tak wlasnie pisze typowy polaczek,ktoremu pomoglo sie wejsc na odpowiednie tory.Na poczatku skomli i prawie blaga o pomoc,bo wszystkie papiery szwedzkie posiada,a urzedy go olewaja.Gdy wytlumaczylismy,ze nie wszystko ma bo nie ma np.ubezpieczenia szwedzkiego,juz zapomnial.

"Ostatecznie dostalem odpowiedz ze mam przyjsc z personalnummer narzeczonej i moja umowa o prace do försäkringskassan i momentalnie moja rodzina otrzyma pelne ubezpieczenie a moja narzeczona mozliwosc porodu darmowego w Szwecji.."

Takie bajki,to kiedys Kobuszewski opowiadal na dobranoc.Jesli uwazasz,ze trafiles na glupcow,ktorzy to kupia,to sie przeliczyles.
Musisz zaczynac od poczatku cala procedure(dla narzeczonej) prawa pobytu,uzyskania numeru personalnego i dopiero do FK po ubezpieczenie .Wiesz ile to trwa dla tych co juz pracuja na stalym etacie,i placa podatki w Szwecji?.Od roku,do dwoch lat.Powodzenia przyjemniaczku.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-04-19 08:43
Joland, co sie tak wkurzasz? Facet zadał pytanie jak rozwiazać problem, a tu genialna rada Wiktorii, że interesik w zamknieciu sie trzyma do wieku emerytalnego, bo kapucha jeszcze z materaca nie wychodzi. Tez bym sie wqrwiła.
A co do warunkow mieszkaniowych... przypomnij sobie, jakie warunki mieszkaniowe były jak nasi rodzice płodzili dzieci. Gdyby tak każdy z nich przedkładał warunki nad założenie rodziny to 3/4 tych 'dobrze" radzących "jak żyć" na swiecie by nie było. Nie jestem zwolenniczką patologicznych dzieciorobów, bez pracy, bez warunkow do życia i bez pomysłu na nie, ale ten facet akurat pomysł na to życie ma więc...i więcej tych metrów kwadratowych sie dorobi.
  Profil uzytkownika: babajedna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-04-19 08:52
Babo,toc ja sie z Toba zgadzam.Jestesmy jednak na forum,kazdy ma prawo wyrazic swoja opinie.Dzieki temu rozwija sie czesto ciekawa bajerka.Pomysl jak nudno by bylo,gdyby wszyscy zaczynali sie dziurkowac bez zabezpieczenia w tym samym wieku.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2012-04-19 09:21
ależ oczywiście, że na forum formuła 'pytanie-odpowiedź' jest formułą do dupy, o czym juz kiedyś wspomnialam krytykując nadgorliwość moderatorów w usuwaniu offtopów czy też innych wcinek podnoszących "atrakcyjność" tematu. Przyznasz jednak, że na hasło "mam problem - co można zrobić" odzew: po ch** doprowadziłeś do tego problemu jest lekko irytujący, tym bardziej, że facet raczej wydoić panstwa szwedzkiego nie chce.... Mleko się wylało i teraz trzeba to posprzątać, a istotne w tym wszystkim jest tylko "jak?", a nie, że... ja tego mleka bym nigdy nie wylała.
  Profil uzytkownika: babajedna     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2012-04-19 09:55
Mnie tez sie postawa Szuwara podoba bo nie odnosze wrazenia, ze w jakikolwiek sposob jest roszczeniowy.

Placi podatki w Danii, korzysta z elementow ubezpieczenia spolecznego na terenie Szwecji (bo to jego kraj zamieszkania). Na mocy miedzynarodowych umow Dania rekompensuje wydatki Szwecji na osoby o statusie gränsarbetare.

Po prostu nie znal przepisow, co wcale nie jest dziwne, przepisy regulujace status pracownikow transgranicznych to prawdziwa dzungla.

Powodzenia Szuwar i zdrowego dziecka zycze!

A propos, tu jest porownanie ubezpieczen spolecznych w krajach nordyckich:

http://www.nordsoc.se/sv


PS. Osobom otwarcie roszczeniowym z reguly nic nie doradzam, nie pomagam, unikam/omijam .
  Profil uzytkownika: j23     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-04-19 14:27
tak ale ten wykasowany wpis ,duzo mowi o jego osobie ,taki na poziomie
  Profil uzytkownika: kratka     
beltrah


Wpisów: 43
Od: 2011-09-18
2012-04-19 14:43
"Musze jeszcze napisac do wszystkich polek które przyjezdzaja do Szwecji zeby nigdy nie dopuscily do tego zeby ekonomicznie byc zalezne od swoich partnerów. Dbajcie zawsze o to zeby miec wlasne srodki utrzymania".
Czy zostalas w zyciu w kosc od jakiegos mezczyzny? uzaleznienie od innych to nie jest dobra sprawa ale nie znaczy ze trzeba jechac po innych jak sie tylko da, kazdy od czegos zaczynal i kazdy w mniejszym lub wiekszym stopniu musial byc od kogos uzalezniony ale ty na poczatku a potem to wiadomo trzeba jakos sobie radzic i do przodu..!i trzeba rowzniez trafic w zyciu na odpowiednich ludzi.
  Profil uzytkownika: beltrah     
beltrah


Wpisów: 43
Od: 2011-09-18
2012-04-19 14:46
Oczywiscie kieruje to do Wiktorii
  Profil uzytkownika: beltrah     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-19 15:07
JOLAND widze nie tylko w tym temacie ze lubisz po ludziach jezdzic. Co tu z kogo wychodzi to sam pokazujesz. Sa pewne granice i wkurzylem sie, proste. Nie oceniaj ludzi po sobie, tyle ci powiem...

Dzieki wszystkim co rozumieja, powiedza mile slowo i pomagaja. Doceniam bardzo Moja sprawa jest nadal w toku i mam nadzieje, ze niedlugo sie zakonczy. Dam znac zainteresowanym jak poszlo
  Profil uzytkownika: szuwar     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-04-23 15:12
PERSONALNUMMER NADANY! W koncu.... Teraz reszte papierow trzeba zalatwic. Jesli ktos ma pytania zapraszam, pomoge jak moge!
  Profil uzytkownika: szuwar     
Wiktoria97


Wpisów: 142
Od: 2012-01-27
2012-05-04 20:37
Troche informacji dla nowoprzybylych do Szwecji.
Wedlug statystyki w Sztokholmie kobiety rodza pierwsze dziecko w wieku 29,9 lat.
Nasza ksiezniczka Victoria urodzila Estell jak miala 34 lata. W dzielnicy Östermalm Stockholm srednia wieku jak sie rodzi pierwsze dziecko jest 32,3 lata. Jak sie widzi mlode dziewczeta na Östermalmie z malymi dziecmi to sa barnflickor t.z. opiekunki.

Kobiety w Sztokholmie zyja przecietnie 83,5 lat a mezczyzni 79,3 lat.

Politycy dyskutuja ze nie wystarczy pracowac do 65 roku zycia, chca zebysmy pracowali do 67 roku albo dluzej.

Dla tych co umieja po szwedzku polecam artykul w Svenska Dagbladet który wlasnie dyskutuje zagadnienie ze coraz wiecej kobiet rodzi pierwsze dziecko på 40.

http://www.svd.se/nyheter/ idagsidan/barn-och-unga/populart-skaffa-b arn-efter-40_166493.svd

Poza tym moge wam powiedziec ze to jest nieprawda ze czym sie jest starszym to jest trudniej zajsc w ciaze albo ze beda problemy z rodzeniem albo ze dzieci beda chore – to sa bzdury. Ja jestem tego przykladem.

Mam kolezanke która wpadla w ciaze w wieku 49 lat, urodzila bez problemu i zdrowe dziecko. Za to znam niestety mlode kobiety (ca 25lat) które urodzily kalekie dzieci albo z dawn syndrom.
  Profil uzytkownika: Wiktoria97     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-05-15 14:13
Ubezpiecznie nadane. teraz moze spokojnie zyc, rodzic, szukac pracy i chodzic na szwedzki. W migrationverket to juz tylko formalnosc ..

Ciesze sie ze zle-zyczacy i obrazajacy rodacy na szczescie sie mylili...
  Profil uzytkownika: szuwar     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2012-05-15 14:56
Szuwar,ciesze sie i zycze Wam powodzenia,szczerze.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-05-15 16:14
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2012-05-15 20:48
Aby sorell
A kiedy to bylo??
  Profil uzytkownika: szymon11     
Aby sorell


Wpisów: 11327
Od: 2010-04-16
2012-05-15 20:52
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: Aby sorell     
szymon11


Wpisów: 204
Od: 2006-06-04
2012-05-15 22:29
No wlasnie pare latek temu. Ja tez jak zalatwialem PN i cala reszte iles tam lat wstecz nie bylo problemow tak jak teraz.
No ale chyba coraz wiecej zaczyna naplywac lunosci do szwecji ktorej tylko sie "nalezy", ale zeby cos od siebie to nieeee. Dlatego zaczeli robic utrudnienia. A wiec teraz cos mi sie wydaje ze coraz trudniej jest zalatwic te wszystkie formalnosci.
  Profil uzytkownika: szymon11     
szuwar


Wpisów: 19
Od: 2012-04-11
2012-05-15 23:06
Zgadzam sie z przedmowca, tez taka informacje dostalem, ze pewne przepisy sie pozmienialy ale jak juz sie przkonalem - masz legalna prace w skandynawii to spokojnie wsyztsko sie ogarnie dla rodziny. Uwazam, ze to dobrze ze utrudniaja ludziom ktorzy wyciagaja bezpodstawnie reke o kase ale niektorzy tacy jak ja lub w podobnych sytuacjach, ktorzy pracuja i laca podatki maja pelne prawo tak i szwed na opieke zdrowotna jak rowniez jego rodzina.

Zgadam sie rowniez ze mozna trafic tez na zlego urzednika ale to tez jest do wyklucenia pokazujac odpowiednie przepisy. Jesli ktos ma problem w okolicach Malmo to polecam sie z pomoca. Juz troche przetarlem sciezke i do tego mam super fajnego urzednika, ktory zna wszystkie przepisy na wylot!
  Profil uzytkownika: szuwar     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2012-05-16 09:42
Masz legalna prace w skandynawii to spokojnie wszystko sie ogarnie dla rodziny. Uwazam, ze to dobrze ze utrudniaja ludziom ktorzy wyciagaja bezpodstawnie reke o kase

Dokladnie tak, to sedno sprawy.

Obibokom/kombinatorom utrudniac, uczciwym upraszczac.
  Profil uzytkownika: j23     
Forum -> Życie w Szwecji -> zameldowanie narzeczonej = mega problem!
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 42 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony