Odwiedzin 37806505
Dziś 2829
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - SZWEDZKIE LICEUM

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSZWEDZKIE LICEUM
Bruce


Wpisów: 4
Od: 2012-03-27
2012-03-29 11:16
Jestem tutaj w szwecji od 4 miesiecy i jescze pracuje na ,,czarno,,jestem w trakcie zalatwiania dokumentow.Zona przylatuje do mnie na stale 4.07 z dwoma corkami.Starsza corka chodzi do 2klasy liceum ogolnego a mlodzsza do 3 gimnazjum.I teraz mam pytania???
1)czy corki moge zapiasac do szkol szwdzkich? /gdy niemama zadnych jescze papierow/ pracuje jescze na czarno.
2)czy przyjma do odpowiednich klas bez jezyka szwedzkiego?
3)jakie papiery musze przygotowac w polsce ,tlumaczenia swiadectw,szczepienia itp?
4)od kiedy w szwecji rozpoczyna sie rok szkolny?czy tak samo jak w polsce 1.09?
Prosze o odpowiedz,jestem tu na forum nowy i nie bardzo sie tu orientuje.Moze mi ktos podpowie jak zaczac juz to wszystko zalatwiac by bez problemou mogly corki rozpoczac edukacje w szkole szwdzkiej?pozdrawiam,Bruce.
  Profil uzytkownika: Bruce     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-29 11:24
Znajdz prace na bialo,bo do tego czasu,gdy jej nie posiadasz,odpowiedz na wszystkie pytania brzmi:NIE

Zacznij od znalezienia pracy,reszta to bagatela.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2012-03-29 11:37
Dopóki pracujesz na czarno,nie masz prawa do niczego - ani darmowej opieki medycznej ani darmowej edukacji. Nic ci tutaj nie mozemy poradzic,skoro nie masz zadnych legalnych papierow.

Poczekaj aż dostaniesz prace na biało,osiedlij sie trochę,dopiero potem sprowadzaj rodzinę.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Bruce


Wpisów: 4
Od: 2012-03-27
2012-03-29 12:44
ok,rozumiem.
ale jescze jedno pytanie kidy tutaj w szwecji rozpoczyna sie rok szkolny tez 1 wresnia???Pytam bo chce sie dowiedziec czy zdaze zalatwic prace na bialo.i jescze jedno jesli mam ubezpieczenie w polsce i posiadamy z cala rodzina te karty niebieskie eu czy w razie choroby przyjma nas do lekarza?
  Profil uzytkownika: Bruce     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2012-03-29 14:40
najczesciej rok szkolny w zaleznosci od szkoly rozpoczyna sie miedzy 16 a 23 sierpnia

a jak juz bedziesz mial prace na bialo i corki beda mialy isc do szkoly to nie zostana przyjete odrazu do normalnej klasy tylko najpierw beda beda chodzily na specjalne zajecia, zeby nauczyc sie jezyka itd. starszej radzilabym skonczyc szkole liceum w pl i starac sie tutaj odrazu na studia dostac, mlodsza moze lepiej zeby przyjechala teraz i miala tylko rok w tyl a potem szla normalnie do liceum szwedzkiego, bo polskiego liceum tutaj jako tako nie uznaja szczegolnie jesli to zwykly ogolniak.

jesli ty nie masz szansy teraz na legalna prace to moze mozna cos zonie znalezc, zeby przyjechala i odrazu jakas prace miala??
  Profil uzytkownika: Siobhan     
Bruce


Wpisów: 4
Od: 2012-03-27
2012-03-29 15:52
Dzieki za informacje,przynajmniej wiem od czego zaczac..Jak juz bedzie praca na bialo,zapytam co dalej.Bede rozwazal by tez zona znalazla prace na bialo.
A tak wogole jak wyglada sytucaja z dziecmi obcymi w szkolach szwedzkich?czy polskie dzieci maja jakos pomoc w tlumaczeniu?slyszalaem ze tak.
i jak dlugo musialyby sie uczyc szwedzkiego by poszly z programem taj jak dzieci szwedzkie.
  Profil uzytkownika: Bruce     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2012-03-29 17:31
Naprawde musze Cie przestrzec...
Twoja starsza corka, bedac teraz w 2 klasie liceum po przyjezdzie tutaj pojdzie do klasy przygotowawczej (nauka szwedzkiego), trwa to okolo dwoch lat. Po zaliczeniu, bedzie "za stara" na nauke w liceum szwedzkim i bedzie musiala robic liceum w szkole dla doroslych (komvux), nie zalicza jej tych dwoch lat. Wszystko bedzie musiala robic od poczatku. (W tym komvux mozna troche szybciej niz w normalnej szkole ale i tak to zajmnie ok. poltora roku).
Naprawde o tym pomysl, zeby jednak skonczyla w Polsce liceum. Dla mlodszej corki to dobry czas na przyjazd. Akurat skonczy teraz w czerwcu polskie gimnazjum. Przyjedzie tutaj, pojdzie do tej klasy przygotowczej, a pozniej normalnie na jakis program w szwedzkim liceum (gymnasium). Ale bedzie miala te dwa lata do tylu, tego nie da sie uniknac...
  Profil uzytkownika: magdness     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2012-03-29 17:43
Odnoscie Twoich pytan:
Z mojego doswiadczenia, tak jak pisalam, nauka trwa 2 lata. Az sie "zna" wystarczajaco szwedzki by zaczac nauke "normalnie". [Osobiscie bylam w tym samym wieku co Twoja mlodsza corka jak tu przyjechalam. W szkole mialam bardzo duzo polakow a znam jedna osobe co zaczela nauke po roku.]
Uczy sie szwedzkiego po szwedzku.. Taka jest zasada, oczywiscie jak ktos zna angielski to to pomaga, nauczyciel przewaznie zna angielski i wtedy tlumaczy. Ale naprawde jest duzo osob co nie zna angielskiego a jakos sie ucza.
Uczen ma prawo do jednej godziny tygodniowo na swoj jezyk ojczysty. Nauczyciel wtedy pomaga, tlumaczy. Zazwyczaj sa to zajecia w grupie jak jest wielu polakow w szkole.
  Profil uzytkownika: magdness     
Bruce


Wpisów: 4
Od: 2012-03-27
2012-03-29 18:26
Bardzo Ci Magdness dziekuje za cenne uwagi,az sie wystraszylaem ze starsza corka straci az dwa lata,to jednak lepiej by skonczyla je w polsce.
A z mlodsza jak bedzie? jak skonzczy gimnazjum wpolsce i tu w szwecji od sierpnia pojdzie do tej klasy ,,przygotowawczej,,i nauczy sie szwedzkiego przez rok to jest szansa by mogla wybrac juz jakies technikum w przyszlym roku?Ile by stracila tez dwa lata czy tylko rok?Obie znaja biegle angielski,czy to im pomoze by sie porozumiec?
I czy zona moglaby gdzies podjac prace na bialo?jesli tak to gdzie jej szukac?Czy jest szansa w jakis firmach sprzatajacych?nie zna szwedzkiego anie angileskiego.
  Profil uzytkownika: Bruce     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2012-03-29 18:45
ja bylam w wieku Twojej starsze corki ,w Polsce skonczylam 2 lata ogolniaka,
szkole srednia zaczelam po poltora roku nauki szwedzkiego , pol roku na intensywnym kursie i jeden rok na kursie przygotowaczym juz w szkole.mialam oczywiscie 2 lata w plecy.
Nie wiem jak teraz jest ale ja nie bylam za stara i poszlam do normalnego gimnazium a nie na Komvux.
ja tez mialam lekcje polskiego ,pamietam ze dostalam sporo materialu ,specjalnych slownikow z biologi chemi ale wtedy byly inne czsy bez internetu.Jakos dalam rade.

  Profil uzytkownika: electra     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2012-03-30 08:27
Piszecie o formalnosciach...

A jak sie czuje dziewczyna wyrwana ze swojego srodowiska, ktora musi zostawic kolezanki i wyjechac zupelnie w nieznane dla niej? Jakie beda jej losy?

Czy rodzice znajda odpowiednia ilosc czasu, aby zajac sie dorastajacymi corkami?

Bruce czy zapytales o zdanie same zainteresowane?
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2012-03-30 09:01
Starsza corka w tym roku konczy 18 lat. Do 19 roku zycia mozna zaczac szwedzkie liceum, a do 20 uczyc sie w klasie przygotowawczej. [Ale po jej skonczeniu nie mozna juz zaczac liceum].
Mlodsza corka straci napewno rok, jak nie dwa, tak jak zazwyczaj bywa. [Ha, da sie z tym zyc, sama tyle "stracilam"]. Teraz juz za pozno, ale powiem Ci, ze "najlepiej wyjezdzac" po 2 klasie gimnazjum. Wtedy jak nauka szwedzkiego nawet i zajmuje dwa lata to i tak sie traci rok, bo zazwyczaj nie wymagaja zeby skonczyc 3 klase gimnazjum [maja swiadomosc, ze w szkole w Pl jest wysoki poziom i nie bedzie brakowalo jakiekolwiek wiedzy w liceum].
A co do starszej corki. Ona by stracila.. Tak na oko, conajmniej 4 lata. Czyli zanim skonczy szkole srednia tutaj bedzie miala lat 22.
Tak, wiem, dzieci sa zdolne, znaja biegle angielski, ale nie mozna je stresowac, ze MAJA sie uczyc szybko szybko by lat nie tracic. Tak sie nie da. Zazwyczaj naprawde rok to za malo, po poltora daloby rade, ale nie znam szkoly co pozwolila by na nauke w drugim semestrze i to nadal z nieperfekcyjnym szwedzkim.
Najlepsze wyjscie dla starszej to zostanie w PL i skonczenie liceum, matura i te sprawy. Przyjazd tutaj, nauka szwedzkiego, ktora i tak zajmnie ok 1,5-2 lata. [Bo i najpierw SFI (nauka szwedzkiego dla poczatkujacych) a pozniej SVENSKA A i B (przedmioty ktore sa w liceum, trzeba je miec by isc na studia)].
  Profil uzytkownika: magdness     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2012-03-30 10:01
Ja moge tylko powiedziec z dzisiejszego punktu widzenia ze jesli bym miala wybierac to napewno wolalabym skonczyc szkole w Pl no ale wtedy byly inne czasy i inne realja.
Napewno tutaj bylo mi duzo trudniej ..ale tez nauczylo mnie wiele czego napewno nie moglabym si enauczyc w PL
nigdy nie zalowawam przyjazdu tutaj.
  Profil uzytkownika: electra     
Forum -> Życie w Szwecji -> SZWEDZKIE LICEUM
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 3 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Dzis palạ koran w Skärholmen
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony