Odwiedzin 37808268
Dziś 637
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - praca w szwecji -polska dzialalnosc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpraca w szwecji -polska dzialalnosc
przem


Wpisów: 1
Od: 2012-03-20
2012-03-21 21:08
Witam wszystkich.Nie tak dawno pracowałem w Szwecji na polskiej działalności,przez 2 lata.Pracodawca jednak zbankrutował i zamknął firmę.Otrzymałem od szwedzkiego urzędu skarbowego pismo,w języku szwedzkim,którego nie znam.Po przetłumaczeniu okazało się, ze zawiera ono takie jakby pytania dotyczące mojej pracy w tej firmie,tj: czy miałem swój samochód, czy miałem swoje narzędzia, kto odpowiadał za kontakt z klientem, czy były jakieś prace gwarancyjne, czy posiadam jakieś zobowiązania np. finansowe w Szwecji,itd. Było tych pytań ok 15, na które odpowiedziałem i przesłałem je do szwedzkiego urzędu. Odpowiedzi na razie żadnej nie dostałem,wciąż czekam. Jednak dowiedziałem się nie tak dawno,że pracując na polskiej działalności w Szwecji można fakturować tylko przez 6 miesięcy.Czy to prawda,bo ja wystawiałem faktury co miesiąc. Bardzo się teraz boje,ze szwedzki urząd naliczy mi jakieś podatki . Strasznie się denerwuje i przez to nawet nie mogę spać. Ja zapłaciłem już podatki w Polsce, a pracodawca tutaj w Szwecji rozliczał podatek VAT. Czy to tylko kontrola po zamknięciu firmy w której byłem podwykonawcą? Pomóżcie. Z góry dziękuję.
  Profil uzytkownika: przem     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-22 22:46
Wlasnie odpowiedziales sobie na pytanie. Wystawiajac faktury przez ponad 6 miesiecy w roku twojemu zleceniodawcy (nie pracodawcy) stales sie platnikiem podatku w Szwecji. Mysle, ze sprawdza cie teraz za caly okres kiedy te faktury wystawiales i kaza zaplacic nalezny w Szwecji podatek. Do tego dolaza jeszcze 20% kary.

Niestety nie jestes pierwszym ktory wpadl przez kontrole skarbowa u swego zleceniodawcy.

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-24 11:59
"Ja zapłaciłem już podatki w Polsce, a pracodawca tutaj w Szwecji rozliczał podatek VAT. Czy to tylko kontrola po zamknięciu firmy w której byłem podwykonawcą? Pomóżcie. Z góry dziękuję."


W Polsce zaplaciles 8% podatku,tutaj zaplacilbys ok. 50%.
Kontrolujac bylego zleceniodawce natrafiono na Twoje faktury i tej roznicy ok. 42% beda sie od Ciebie domagac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-24 17:09
Zasada, ze zaplaci roznice jest sluszna, procenty juz nie bardzo. W Polsce nie odciaga kosztow, tu w Szwecji juz bedzie to robil. Zeby mu tylko nie policzyli godzin czy byl w stanie te robote wykonac sam, czy przypadkiem nie musial do tego kogos zatrudnic...

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-24 17:19
"Po przetłumaczeniu okazało się, ze zawiera ono takie jakby pytania dotyczące mojej pracy w tej firmie,tj: czy miałem swój samochód, czy miałem swoje narzędzia, kto odpowiadał za kontakt z klientem, czy były jakieś prace gwarancyjne, czy posiadam jakieś zobowiązania np. finansowe w Szwecji,itd"

Te pytania zadali po to,by miec wglad czy firma polska ma siedzibe w Szwecji.Jak tak,to nie zadowola sie podatkiem 25%,ida na calosc.Widocznie maja podstawy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-24 17:45
Te pytania to przede wszystkim czy byl on rzeczywiscie podwykonawca z wlasna firma, czy bardziej byl on zatrudnionym. W jego sytuacji udawalbym zatrudnionego, ale jezeli juz odpowiedzial nie tak jak trzeba to trudno...

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-24 18:14
Gdybym dostal te pytania,to w zyciu bym nie klamal.Oni maja juz w reku dekaracje z Polski.Jak zobacza uczciwosc,to moga odstapic od kary,a zaleglosci rozlozyc na raty.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-24 22:39
Ciekawy jestem jak to sie u niego potoczy, ale z wielu spraw ktore mialem przed soba wiem jak to bedzie. Niewiadoma jak na razie jest tylko ile bedzie musial zaplacic-

W
  Profil uzytkownika: wma     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-24 22:41
W tej sprawie niestet SKV nie dopatrzy sie uczciwosci, bo nieznajomosc przepisow nie jest dla SKV argumentem. Widzialem co oni odpisuja i nie przypuszczam, zeby w tym wypadku zmienili zdanie.

W
  Profil uzytkownika: wma     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-25 09:19
Przem,

Twoj niepokoj jest uzasadniony, ale nie histeryzuj.

Nie wiesz, jaki bedzie wynik analizy danych dostarczonych SVK w Szwecji.

Nikt tego teraz nie wie.

Poczekaj na wynik.

Wtedy bedziesz sie martwil/szukal rozwiazan jak wybrnac z sytuacji.

Albo bedziesz sie.... cieszyl!



  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Życie w Szwecji -> praca w szwecji -polska dzialalnosc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony