Odwiedzin 37800640
Dziś 1084
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - personnumer a adres zamieszkania

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpersonnumer a adres zamieszkania
Expedit


Wpisów: 11
Od: 2012-03-17
2012-03-17 20:56
witam,
Z gory prosze o wyrozumialosc, w Szwecji jestem od niedawna.Przede mna papierkowe formalnosci i nie wiem co zrobic. Przy formularzu do personnumer musze wpisac adres, mam jednak adres korespondencyjny c/o na poludniu Szwecji u przyjaciol, a prace dostalem w Sztokholmie i nie mam mozliwosci by podac swoj adres w tym miescie (wynajm z drugiej reki). Czy moge podac adres c/o w formularzu czy musi byc to adres z tego samego "wojewodztwa", w ktorym pracuje? Bardzo prosze o szybka odpowiedz. Dziekuje.
  Profil uzytkownika: Expedit     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-17 21:10
Mozesz podac adres c/o.Numer personalny i miejsce wykonywania pracy nie wchodza sobie w droge.Mozesz na dni wolne zjezdzac pod adres zamieszkania i odbierac korespondencje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-17 21:25
Numer personalny jest przypisany do osoby,nie miejsca zamieszkania,czy adresu do korespondencji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-17 21:43
Mieszkanie gdzie indziej niz jest sie zapisanym zagrozone jest kara za podawanie falszywych danych. Co prawda nie spotkalem sie jeszcze z kims kto bylby ukarany z tego powodu, ale takie jest prawo.

W
  Profil uzytkownika: wma     
Expedit


Wpisów: 11
Od: 2012-03-17
2012-03-17 22:02
Dziekuje bardzo za odpowiedzi!

"Mieszkanie gdzie indziej niz jest sie zapisanym zagrozone jest kara za podawanie falszywych danych. Co prawda nie spotkalem sie jeszcze z kims kto bylby ukarany z tego powodu, ale takie jest prawo."

A nie podchodziloby to jako veckopendlare? (Raz na jakies czas tam zjezdzam przeciez, mam tam swoje rzeczy, etc.) Przynajmniej do momentu gdy znajde normalne mieszkanie do wynajecia, gdzie moglbym podawac swoj adres. Chyba jest sporo osob dojezdzajacych do pracy do stolicy, bo widzialem na blokecie pokoje dla takich osob, chyba, ze cos zle zrozumialem.
  Profil uzytkownika: Expedit     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-17 22:18
Nie wiem, zapytaj w urzedzie podatkowym, oni sa od tego. Ale mysle ze nie.

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-18 06:48
"Mieszkanie gdzie indziej niz jest sie zapisanym zagrozone jest kara za podawanie falszywych danych"

Nie masz racji WMA.Praca w innym miejscu jak adres do korespondencji jest czyms normalnym w Szwecji.Mozna nawet dostac dodatek z AF.


"För resor till en ort dit du inte kan pendla varje dag finns det möjlighet att få veckopendlingsstöd om du får en anställning som varar i minst tre månader.
Pendlingsstöd kan inom tre första månaderna bytas ut mot bohagstransport."

http://www.arbetsformedlin gen.se/For-arbetssokande/Stod-och-service /Fa-extra-stod/Flyttningsbidrag.html

Do otrzymania numeru personalnego trzeba spelniac jeden warunek :praca.Mieszkac mozesz w przyczepie kempingowej.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-18 07:59
Folkbokföringslag (1991:481)

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-18 08:57
Uwazalem Cie za powaznego faceta,partnera do dyskusji,a widze ze robisz sobie jaja,lub brakuje Ci wiedzy.Znajdz mi w tym,na co sie powolujesz,to,ze ktos kto ma adres do korespondencji np.na poludniu Szwecji nie moze pracowac np. na polnocy Szwecji.

http://www.notisum.se/rnp/ sls/lag/19910481.htm
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-18 09:37
Teraz rozumiem, dlaczego w Polsce potrzebne sa zaswiadczenia, a w Szwecji oswiadczenia. Po prostu proponujesz czlowiekowi, zeby oswiadczyl nieprawde. To przejdzie oczywiscie...

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-18 09:48
"Po prostu proponujesz czlowiekowi, zeby oswiadczyl nieprawde"

Po prostu proponuje,by postapil zgodnie z prawem szwedzkim,na ktore Ty probowales sie powolywac.
Oswiadczyc prawde,co do adresu do korespondencji c/o w celu otrzymania numeru personalnego.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-18 10:06
A wiec ten czlowiek bedzie zuzywal zasoby sztokholmskie, a pieniadze z jego podatku pojada na poludnie, gdzie jego nie bedzie. Po to jest wlasnie to prawo. No ale was w Ullared to przeciez nie obchodzi...

W

  Profil uzytkownika: wma     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-03-18 10:12
I jeszcze jedno: rejestrujac sie w SKV mozesz podac tzw. särskild postadress gdzie bedzie wysylana korespondencja do ciebie, zupelnie niezalezny od adresu gdzie stale przebywasz i mieszkasz.

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-18 10:16
Szwedzi jezdza do Norwegii obierac banany zuzywaja zasoby Oslo,a was w stolycy to tez nie bardzo obchodzi.

Co nie jest zabronione,jest dozwolone.Szwedzki ustawodawca dal prawo decydowania o osrodku interesow zyciowych obywatelowi.To on decyduje kiedy zmienia i zglasza miejsce zamieszkania,adres do korespondencji.

Punkt slut!!!
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-18 10:39
"A wiec ten czlowiek bedzie zuzywal zasoby sztokholmskie, a pieniadze z jego podatku pojada na poludnie, gdzie jego nie bedzie. Po to jest wlasnie to prawo. No ale was w Ullared to przeciez nie obchodzi..."

Tak na marginesie.jak bedziesz chcial nastepnym razem mi dopierdo*** do pieca,to trzy razy zastanow sie, zanim cos wystukasz paluszkami na klawiaturze.
Wklejam link z tym co znajduje sie w Ullared i ile osob z calej Skandynawii zuzywa zasoby tego miejsca.
Do Gekåsu przyjezdza 4,5 miliona klientow rocznie,ale my sie z tego cieszymy.

http://www.gekas.se/foreta get
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2012-03-18 11:11
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2012-03-18 11:17
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
Expedit


Wpisów: 11
Od: 2012-03-17
2012-03-18 12:34
Dziekuje za wyjasnienie. Nie spodziewalem sie, ze moje pytanie wywola taka dyskusje. Chetnie placilbym podatki w Sztokholmie, gdyby nie bylo takiego cyrku z mieszkaniami i adresami. Nawet tu w ogloszeniach sa oferty wynajmu bez mozliwosci podawania adresu. Niby nic, ale jak przyjdzie co do czego, to czlowiek jest w czarnej d... i musi kombinowac.
  Profil uzytkownika: Expedit     
tmp


Wpisów: 2
Od: 2012-05-08
2012-05-08 21:40
Witam
Czy ktoś wie jak wygląda sprawa z taką sytuacją?:
Ktoś wynajmuje pokój, używa adresu (pewnie do uzyskania personnummer w skatteverket), właściciel musi wypełnić jakiś papier potwierdzający, że dana osoba tu mieszka, ile płaci itd. Pracuje tu jakiś czas i wraca do PL. (mając szwedzki pn). Być może kiedyś tu jeszcze przyjedzie.
W tym czasie ktoś inny wynajmuje pokój na miejsce tej osoby i też by chciała posłużyć się adresem c/o by uzyskać pn. Składając wniosek do sv oni przyślą to samo pismo do właściciela, by je wypełnił i odesłał, a może nawet nie wyślą bo według nich w tym mieszkaniu żyje już tyle osób, że kolejnej nie uznają (liczą to po ilości pokoi w mieszkaniu). Więc trzeba by jakoś 'pozbyć' się spod tego adresu lokatora który wyjechał.
Pytanie brzmi jak i gdzie to załatwić? Myślę, że na pewno się da. Może jakieś specjalne pismo do wypełnienia w skatte?
  Profil uzytkownika: tmp     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-05-09 13:15
"w tym mieszkaniu żyje już tyle osób, że kolejnej nie uznają (liczą to po ilości pokoi w mieszkaniu)"

nikt tego nie kontroluje dopoki wlasciciel nie stara sie o zasilek mieszkaniowy czy socjalny
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-05-09 13:23
"nikt tego nie kontroluje dopoki wlasciciel nie stara sie o zasilek mieszkaniowy czy socjalny"

Tak Ci sie Iza tylko wydaje.Zamelduj u siebie kilka osob,ktore nastepnie wystapia o numer personalny podajac adres c/o u Ciebie.Pierwsze co zrobi SKV,to sprawdzi Twoja deklaracje podatkowa,czy ujelas dochod z podnajmu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-05-09 13:24
woops.. to sorki.
bo jak kiedys wynajmowalam mieszkanie gdzie bylo chyba z 10 nazwisk na drzwiach i pare firm
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-05-09 13:40
Zgadza sie,ale kiedys Skatteverket nie wysylal swistkow do osoby,ktora stoi na kontrakcie jako najemca,o potwierdzenie dokoptownia pod dach innych osob.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kredtka


Wpisów: 83
Od: 2012-05-09
2012-05-09 19:28
Czytam i podziwiam was.Jestem ciekawa jak dawno zalatwialiscie sprawy adresu c/o? Ostatnio zmienilam mieszkanie i adres.Zrobilam to przez internet i nie bylo zadnego problemu.Nikt nikogo nie pytal.Poczta moja korespondencje tez od razu zaczela przesylac na nowy adres,Jak piszecie to z sensem a nie od razu wypisujecie trudnosci.
  Profil uzytkownika: kredtka     
kratka


Wpisów: 880
Od: 2012-02-18
2012-05-09 19:43
dlatego podajesz teraz numer mieszkania zeby mozna bylo sprawdzic ile osob mieszka.Kontroluja
  Profil uzytkownika: kratka     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2012-05-09 19:45
kredtka, ty sie najpierw naucz czytac, bo nikt tu nie mowi o problemach ze zmiana adresu
  Profil uzytkownika: kamień     
tmp


Wpisów: 2
Od: 2012-05-08
2012-05-09 20:45
z tego co wiem to wygląda to tak, że skat wysyła jakiś papier do wypełnienia do właściciela mieszkania (gł. lokatora) a ten musi poświadczyć jakieś sprawy typu: mieszkanie ma x pokoi i ten a ten (dokładniej znajmomy) mieszka u mnie za free. Czyli w skrócie: ja jako właściciel nie mam z tego dochodu i zapewniam dach nad głową znajomemu. Wtedy skat wylicza według danych zawartych na umowie o pracę czy mnie stać na utrzymanie i według tego przyznaje (lub nie) pn.

Sprawdziłem adres pod którym mieszkam (na www.upplysning.se) i widzę, że są tam nazwiska tylko głównych lokatorów, więc osobiście nie widzę problemu abym się 'załapał' na ten adres. Następnie jeśli przyjdzie mi zmienić mieszkanie (adres) to z Waszych wpisów wnioskuję, że nie ma problemu ze zmianą adresu i to poprzez neta. To dobra wiadomość, tak dla mnie jak i zapewne dla gł. lokatora.
Choć z ciekawości dalej można zapytać, czy gł. lokator może jakoś 'wymeldować' znajomego (przy ew. założeniu, że ta osoba już nie przebywa w Szwecji) i jeśli tak to gdzie to zgłosić.
Wiem, że najlepiej było by samemu iść np. do skattu ale ja jako osoba nie będąca gł. lokatorem nie chcę tworzyć historyjek jakiejś kobicinie w okienku, a gł. lokatorowi też nie chcę zawracać głowy żeby go gdzieś posyłać.
Tak czy inaczej moja sytuacja wydaje się klarowna, nie mniej jednak pytanie wydaje się ciekawe.
pzdr
  Profil uzytkownika: tmp     
jagaxl


Wpisów: 10
Od: 2010-07-18
2012-05-13 22:07
hejka chce sie dowiedzieci sie znajomy ma perso.numer.i chce zalozyc konto w banku ale niema zadnego meldunku czy bank bendzie potrzebowal adresu c.o i czy bendzie go sprawdzal go czy ma ten meldunek w skacie .pers.numer dostal na podstawie ze go szwed go zatrudnil i ma juz pers. numer
  Profil uzytkownika: jagaxl     
inspiring


Wpisów: 10
Od: 2012-08-30
2012-10-24 08:00
Witam
Potrzebuję zmienić adres zamieszkania na Stockholm. Obecnie adres w skatt podany jest na inny land. Niestety w stockholmie posiadam tylko adres c/o i to z drugiej ręki (nie mam żadnej umowy i moi współlokatorzy też nie są właściecielami mieszkania). Jeśli podam w skatt ten adres to będą jakoś kontaktować się z właścicielem?
  Profil uzytkownika: inspiring     
papaja


Wpisów: 399
Od: 2010-08-20
2012-10-25 23:44
w tym watku juz kilka razy poruszano ten temat. tak, skontaktuja sie z wlascicielem. bedzie musial potwierdzic twoje zamieszkanie itp
  Profil uzytkownika: papaja     
Forum -> Życie w Szwecji -> personnumer a adres zamieszkania
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
sprzatanie Bålsta (Bålsta )
Sprzątanie/Grafik/Sztokholm (Sztokholm )
Praca od zaraz! (Malmo)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 22 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony