Odwiedzin 37801396
Dziś 1840
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Referencje z pracy na czarno...

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorReferencje z pracy na czarno...
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-02-23 00:36
Muszę napisać CV. Firma potrzebuje pracowników do sprzątania, lecz potrzebne są referencje - wypisuje się je w formularzu. 4 lata temu pracowałam przez rok przy sprzątaniu. Niestety pracodawca, zanim zatrudnił mnie na biało, musiałam się przeprowadzić i zrezygnować z pracy.
Wiem, że referencje z podobnej pracy są podstawą do starania się o tą posadę. Co powinnam zrobić? Czy w ogóle wspominać o takiej pracy, czy to jest niemile widziane w Szwecji - co wiąże się z pożegnaniem z tą robotą...
  Profil uzytkownika: asiak     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-02-23 00:43
Ja bym podal, nie misisz przeciez pisac ze na czarno.
  Profil uzytkownika: kajetan     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-02-23 00:48
Dzięki za odpowiedź W CV spróbuję napisać, lecz w ich osobnym formularzu jest pole do wypełnienia - Referencje od: i tu nazwa pracodawcy, telefon do niego i chyba adres
  Profil uzytkownika: asiak     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2012-02-23 08:20
No, trzeba spytac osoby ktore podajesz jako referencje czy chca byc referencjami. Inaczej moze wyjsc troche glupio jak nowy pracodawca do nich zadzwoni
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 09:20
A propos referencji - mam bardzo dobre ref z pracy w Polsce, ale sa to dokumenty, z angielskim jak wiadomo, niewielu chce miec tam do czynienia, wiec wola cos napisac, miec z glowy i sie pozniej nie tlumaczyc.
Ja nigdy nie potrzebowalam myslec o referncjach, bo za kazdym razem jakos sie obchodzilo bez. Ale teraz chcialabym dolozyc te dokumenty do podania o prace, warto? czy takie pisemne referencje nie sa brane pod uwage? sa traktowane jako wiarygodne?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
kaja80


Wpisów: 99
Od: 2010-09-27
2012-02-23 10:09
Mi bardzo pomogły referencje z Polski, z tym, że musiałam podać nr tel. byłego pracodawcy, uprzedzić go, że ktoś może chcieć zweryfikować to co tam napisano. Faktycznie szwedzki pracodawca zadzwonił i sprawdził (trochę śmiesznie, bo dwa razy dzwonił aby móc z kimś porozmawiać po angielsku no i to trochę trwało).Ale dzięki tym referencjom mogłam potwierdzić, że mam doświadczenie w wyuczonym zawodzie (chodzi o pracę w szkole).
  Profil uzytkownika: kaja80     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-02-23 10:17
Oczywiscie Lulu, ze dolacz. Przeciez mialas zycie przed Szwecja
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 12:04
no ale wlasnie myslalam o sytuacji o jakiej pisze kaja. ja tez pracowalam w budzetowce (m.in.) i pamietam, jak ktos dzwonil z zagranicy to recepcjonistka leciala przez caly biurowiec z sluchawka do mnie, zebym porozmawiala. teraz po kilku latach juz pewnie maja (chociaz odrobine watpie) jakis personel bardziej kumaty. dyrektor tez juz setny z kolei i wlasnie sie zastanawiam, czy to nie bedzie dziwne, jak zadzwonia, a tam kto inny albo dukajacy
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-02-23 12:12
Z tego co rozumiem, to masz referencje na papierze, po tych wystepach w budzetowce. Zapewne potem robilas cos innego np tutaj. Referencje na dzwonienie podaj tutejsze, a te papierkowe dolacz do ansökan i niech pracodawca wybiera. Im bardziej masz udokumentowany czas pracy, szkoly...bez zadnych przerw w zyciorysie, tym lepiej.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 12:52
przerw to ja mam sporo, bo ja powsinoga jestem, ale akurat w turystyce to nie sadze, zeby to bylo jakims szczegolnym minusem
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Zija


Wpisów: 63
Od: 2011-08-10
2012-02-23 17:54
Do CV nie dolacza sie referencji (w formie pisemnej). Jak juz cie zaprosza na rozmowe to wez to papiery ze soba i pokaz. Wspomnij tez, ze jesli pisemne referencje nie wystarcza to moga tam zadzwonic. I tyle.
  Profil uzytkownika: Zija     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2012-02-23 18:00
ja ogladalam kilkadziesiat CV ktore przychodza do mojego miejsca pracy i zazwyczaj ludzie pisza, ze referencje w razie potrzeby do wgladu. Rzadko dolaczaja...
  Profil uzytkownika: suss     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 18:34
no wlasnie, ja tez nie dolaczam z automatu. ale skoro watpie, ze dzwonienie sie uda to moze trzeba? aaatam... :/
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-02-23 19:12
Chyba sie zle wyrazilam. Chodzi mi o to, zeby nie pomijac w CV czasu pracy (ja mam kilka intyg o okresie zatrudnienia i tam tez sa napisane referencje) poza tym niektorzy arbetsgivare chca od razu dolaczonych kopii od poszczegolnych arbetsgivre, albo referenslista. Zalezy o jaki tjänst chodzi, ale to zawsze pisze w ogloszeniu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 19:17
no nic nie bylo w ogloszeniu tym razem, a sytuacja jest wyjatkowa, ze tak to ujme
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2012-02-23 19:46
Bywaja wyjatkowe sytuacje, zawody...
W moim zawodzie czesto wymagaja ref. lista.
To co, Lulu, mamy trzymac kciuki?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-02-23 20:16
nooo, kurde robota bajka, i pod nosem
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2012-02-24 07:44
no to trzymamy!!!
  Profil uzytkownika: suss     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-02-24 08:32
Sa 2 drogi z tymi referencjami - albo podajesz firme, osobe i numer telefonu, (ale wtedy trzeba te osoby uprzedzic wczesniej) albo piszesz, ze masz referencje i podasz kontakt na zadanie.
Jak szukasz pracy przez headhuntera albo posrednika to warto podac od razu, jak prosto u pracodawcy to napisac, ze masz referencje i podasz na zyczenie.

No i powodzenia!!
  Profil uzytkownika: maggie     
kaja80


Wpisów: 99
Od: 2010-09-27
2012-02-24 13:53
Dokładnie tak było (jak pisze maggie) w moim przypadku, czyli wpisałam referencje na żądanie, a na rozmowie z pracodawcą poproszono mnie abym uzupełniła w najbliższych dniach referencje o dane tel. i nazwisko osoby, z którą mogą się skontaktować. Musiałam te osoby poinformować wcześniej.
Dołączam się do trzymania kciuków za Lulu! Pozdr.
  Profil uzytkownika: kaja80     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-02-24 16:58
Asiak,

Referencje moga pochodzic od osob, ktore niekoniecznie musza miec zwiazek z praca, ktorej szukasz.

Mozesz podac osoby, ktore znaja cie ze szkoly, np. nauczyciele jez. szwedzkiego. Licza sie cechy takie jak punktualnosc, systematycznosc, dokladnosc, praca w grupie, dostosowanie sie do polecen itp.

Nalezy najpierw porozmawiac z dana osoba i poprosic o referencje. Dopiero po wyrazeniu zgody mozna podac dane kontaktowe: imie, nazwisko, numer telefonu oraz miejsce pracy i funkcje (adres niekoniecznie, mimo ze stoi w formularzu)

Jesli nie masz nikogo to nic nie wpisuj.
Pracodawca moze zaprosic cie na intervju bez referencji. Na intervju bedziesz miala okazje zaprezentowac sie i zawsze jest szansa, ze dostaniesz prace.

Mozesz tez wpisac, ze referencje przedstawisz przy intervju. Bedziesz wtedy miala czas, aby je zdobyc.

Co do tego pracodawcy sprzed czterech lat to raczej bym na niego nie liczyla. Z wiadomych powodow....
  Profil uzytkownika: Lunab     
Forum -> Życie w Szwecji -> Referencje z pracy na czarno...
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 29 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony