Odwiedzin 37784672
Dziś 1442
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Szkola jezykowa

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSzkola jezykowa
Odeta234
Bydgoszcz


Wpisów: 3
Od: 2011-10-24
2012-02-14 07:19
Witajcie,
Co byscie mi poradzili? Moja siostra, ktora przyjechala do Szwecji miesiac temu podjela nauke jezyka szwedzkiego w prywatnej szkole Medborgaskolan (2x w tygodniu po 2,5h). Dodam iz nie zna jezyka angielskiego. Problem w tym, iz wszyscy uczestnicy kursu porozumiewaja sie komunikatywnie w jezyku angielskim. Nauczyciel bardzo duzo rozmawia w jezyku angielskim. Czuje sie ona bardzo niezrecznie, bo tylko ona jedna 'ani me, ani be'. Co w takiej sytuacji powinna zrobic? Czy ma kontynuowac nauke w tej szkole czy moze lepiej aby nauczyciel przychodzil do domu?
  Profil uzytkownika: Odeta234     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2012-02-14 07:30
Jak sie tak bedzie babrac z ta nauka, to sie i za 20 lat sie nie nauczy !

Na gleboka wode, najlepiej i do roboty jakiejs miedzy szwedow, poslac...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kika76


Wpisów: 9
Od: 2012-01-11
2012-02-14 12:25
Hej Odeta,
a gdyby zupelnym przypadkiem nie udalo sie siostrze niezwlocznie znalezc roboty wsrod Szwedow...to moze Folkuniversitetet? Wiadomo, ze najwieksza prace jezykowa trzeba wykonac samemu,ale podstawy tam dostalam dobre- prowadzacy kurs nie pozwalali mowic po angielsku na lekcji,bo mysmy sobie radosnie po angielsku plotkowali a nauka przez to szla wolniej. Kursy sa chyba drozsze niz w szkole, w ktorej jest siostra, ale moim zdaniem warto zaplacic, szczegolnie za kurs intensywny polaczony z nauka wlasna. Wiem, ze mozna nauczyc szwedzkiego nie uzywajac angielskiego.
  Profil uzytkownika: kika76     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-02-14 13:07
Zamiast skarzyc sie na forum proponuje isc do sekretariatu i zmienic grupe.

Ja tez chodzilam do tej szkoly i do ABF, Folkuniversitetet i innych
i szwedzkiego uczylismy sie tylko po szwedzku (bo w grupie byli ludzi wlasnie nieznajacy angielskiego).

Zreszta na SFI tez sie uczy tylko po szwedzku...

Moze nauczyciel na pierwszej lekcji zapytal czy wszystcy znaja angielski i jak klasa odpowiedziala, ze tak to mu ulatwilo.
  Profil uzytkownika: iza     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 09:36
Zastanawiam sie nad zapisaniem do Folkuniversitetet na nauke jezyka szwedzkiego. Chodze na SFI wieczorowa od pol roku poniewarz pracuje dorywczo i nie moge chodzic na dzienna pracodawca przyjmnie mnie na pelen etat ale musze miec papier ukonczenia szkoly.(w pracy mowie po angielsku)

Moje pytanie czy na FU podchodza do nauki w ten sposob ze naucza mnie od podstaw mowic z dokladnoscia?

Na sfi sa grupy mieszane robimy jakies zadanie przez 1,5 godziny w tym czasie nauczycielka wyjdzie na pol godziny i tak wyglada tam nauka.
Ja chce nauczyc sie normalnie porozumiec po szwedzku.
Napiszcie cos wiecej o nauce w FU wieczorowej?
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-28 11:42
"Moje pytanie czy na FU podchodza do nauki w ten sposob ze naucza mnie od podstaw mowic z dokladnoscia?"

tam nie ma klas mieszanych. piszesz test i przydzielaja cie do grupy, ktora i tak mozna zmienic
na wyzsza lub nizsza(ja np uznalam, ze moja jest za niska i chce do bardziej zaawansowanej- bo taka nauka mnie bardziej stymuluje niz bycie najlepsza wsrod slabych)

po zakonczeniu kursu dostajesz swiadectwo

to prywatna szkola wiec nauczyciele zachowuja sie jak powinni. SFI to tzw. przechowalnia...
jak komus zalezy na nauczeniu sie jezyka to oprocz darmowego SFI powinien zainwestowac w siebie i zapisac sie tez do innej szkoly (medborgarskolan tez jest dobra!)
  Profil uzytkownika: iza     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 13:04
Z tego co wyczytalam to taki kurs kosztuje 2000 kr i to jest za grupe? ile trwa taki kurs w np: grupie A ?
Ile jest grup?
Zeby dostac papier z tej szkloty trzeba wszystkie przejsc grupy?
Mam nadzieje ze na wieczorowce nie zajmnie mi to roku? bo troche to kosztuje


Tam tez dostaje ksiazki czy musze kupic?
Slyszalam ze duzo zadaja do domu,a ja pracuje to kiedy mam znalesc na to czas zeby uczyc sie w domu?
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-28 14:00
"Z tego co wyczytalam to taki kurs kosztuje 2000 kr i to jest za grupe? ile trwa taki kurs w np: grupie A ?
Ile jest grup?"
na ich stronie pewnie jest napisane ile godzin i ile grup. to nie sa w sumie grupy a poziomy.
po kazdym poziomie masz papier.
ile poziomow robisz to od ciebie zalezy.
jesli ta szkola jest dla ciebie za droga to popatrz na inne. abf jest chyba tanie. ksiazki sie kupuje ale duzo materialow dostaje sie tez od nich.

"Slyszalam ze duzo zadaja do domu,a ja pracuje to kiedy mam znalesc na to czas zeby uczyc sie w domu?"
to ucz sie na lunchu, w tunelbanie itp. nie ty jedna bedziesz sie uczyc i pracowac.. dasz rade (a tak duzo to pewnie nie daja... to níe uniwerek).
  Profil uzytkownika: iza     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 14:42
Iza napisałaś ze po każdym poziomie dostane papier?

Ale żeby dać papier ukończenia szkoły pracodawcy to chyba muszę wszystkie zaliczone poziomy?

Iza ja i tak chce poszukać innej pracy w przyszłości jak nauczę się języka tylko wiem ze niektórzy pracodawcy właśnie chcą widzieć papier np: SFI szkoły dla emigrantów

Dzieki Iza za wyjaśnienie dużo mi pomogłaś
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-28 14:49
"tylko wiem ze niektórzy pracodawcy właśnie chcą widzieć papier np: SFI szkoły dla emigrantów"


Nigdy sie z czyms takim nie spotkalem,ze pracodawca chcial swistek potwierdzajacy ukonczenie szkoly jezykowej(szwedzkiej).To nie jest wyksztalcenie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-28 14:53
No nie wiem jak z tym papierem... Ja nie musialm pokazywac nic.

Jak masz intervju po szwedzku to przeciez wtedy widza czy umiesz czy nie.. Po cholere im jakis papier?
Nie wiem jacy pracodawcy zadaja... Napisz prosze.

"Ale żeby dać papier ukończenia szkoły pracodawcy to chyba muszę wszystkie zaliczone poziomy?"
to nie jest szkola ktora sie konczy.. to sa osobne kursy. idziesz na poziom A, B, C , D.. i tak mozna do XYZ pewnie.
w szkole ci powiedza do kiedy jest poziom SFI (pewnie do C)
  Profil uzytkownika: iza     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 14:59
No staralam sie do fabryki jako monter Saab no i moze wszystko bylo by dobrze gdyby nie to ze kobieta powiedziala ze nie dobrze ze nie mam papieru ze szkloy "zaznaczyla ze musi byc"
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 15:03
A tak to jak myślicie ile tak ogólnie zajmuje czasu nauka języka żeby zacząć mówić na poziomie komunikatywnym?
Wiem ze inni nawet w 3 miesiące załapali mowę,u mnie jest ciężko z nauka języków obcych tym bardziej ze do najmłodszych już nie należę
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-28 15:09
"kobieta powiedziala ze nie dobrze ze nie mam papieru ze szkloy "zaznaczyla ze musi byc" "

to zrob jakis kurs poziom A i bedziesz miala papier ze szkoly, tak?

a ile zajmuje?
to zalezy od twojego wkladu pracy. i od nauczyciela.
po 3 miesiacach mozna naprawde juz sobie pogadac na podstawowym poziomie. reszty nauczysz sie w pracy
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-28 15:11
Ja po pol roku podkrecalem bajerke po szwedzku bez zadnej szkoly jezykowej.Moze nie pelnymi zdaniami i kwiecista szwedczyzna,ale potrafilem sie dogadac.
Wszystko zalezy od odwagi rozpoczecia mowienia i braku rodakow w najblizszym otoczeniu w czasie nauki.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 15:37
U mnie jest tak ze nie potrafię złożyć zdania brakuje mi slow i zanim chce coś powiedzieć to się zastanawiam i to mnie denerwuje
A chyba nikt nie chciałby czekać parę minut aż ja pomyśle co chce odpowiedzieć.

I mało znam słówek takich jak:
lubie
chce
isc
dac
przyniesc
itp.

Czy takie słowa przykładowe jak napisałam wyżej uczyć się na pamięć ?


  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-28 15:43
Iza no masz racje z tym zrobię sobie kurs np: A. Jak będę widzieć ze już dobrze potrafię komunikować się po szwedzku to idę z papier i będę próbować z praca jeszcze raz

A czy na takim papierze pisze ze ukaczylam poziom A tylko?
Co wogule jest na takim papierze?

A może im chodzi o papier ze zdałam international kurs taki jaki trzeba zaliczyć po ukaczeniu SFI?
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-03-28 15:43
Na poczatku nauczysz sie na pamiec i bedziesz mielila z polskiego na szwedzki.Po jakims czasie to zaniknie, nawet nie bedziesz wiedziala kiedy.Najwazniejsza jest odwaga,nie mozna bac sie mowic.Nawet zle mowic.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2012-03-28 19:53
Odeta:

Zmiana kursu czy szkoly moze niewiele pomoc, poniewaz wiekszosc nauczycieli uczac szwedzkiego wspiera sie angielskim (niezaleznie od szkoly czy kursu).

Ja bym po prostu porozmawiala z nauczycielem i otwarcie poinformowala, iz nie znam angielskiego i nie moge w pelni korzystac z lekcji.
I ze potrzebuje bardziej indiwidualnego podejscia do nauki jezyka.

Znam wiele osob, ktore byly w podobnej sytuacji i pokonaly trudnosci.

Oczywiscie byloby dobrze, gdyby ktos pomogl twojej siostrze w rozmowie z nauczycielem.

Nieznajomosc angielskiego okazala sie w tym przypadku pozytywna, poniewaz zmuszala do uzywania szwedzkiego.

  Profil uzytkownika: Lunab     
PoProstuJa


Wpisów: 21
Od: 2012-03-11
2012-03-29 15:44
Znacie jakies strony gdzie mozna zrobic sobie test na znajomosc jezyka szwedzkiego?

Na folkuniversitetet juz robilam on-line jest ok bo zaraz dostalam odpowiedz na jakim poziomie rozumie szwedzki.

Czy znacie podobne testy?
  Profil uzytkownika: PoProstuJa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-03-30 00:29
zobacz na abf czy medborgarskolan, studiefrämjandet

"A czy na takim papierze pisze ze ukonczylam poziom A tylko? Co w ogóle jest na takim papierze?"

w Szwecji papiery naprawde nie sa tak wazne.
co jest napisane na papierze? ukonczony poziom A, B, C itd. szwedzkiego dla obcokrajowcow i tyle. naprawde wystarczy

"A może im chodzi o papier ze zdałam international kurs taki jaki trzeba zaliczyć po ukonczeniu SFI?"
przestan sie zastanawiac i wymyslac. beda chcieli papier to dasz i juz. poziom A to jest international kurs.
potem pojdziesz na B itd.
przeciez ci co chca papier to nie sadze by sie tak dokladnie znali na roznych poziomach itp.
papier z kursu szwedzkiego sztuk raz jest? jest
  Profil uzytkownika: iza     
Ona124


Wpisów: 1
Od: 2012-10-28
2012-10-28 10:37
Hej. Chciałabym podjąć tutaj naukę jezyka szwedzkiego ale kompletnie nie wiem jakie muszę spełnić ku temu warunki słyszałam o dziennej szkole gdzie dodatkowo dostajesz za to pieniążki. Pomóżcie ...
  Profil uzytkownika: Ona124     
black sabbath


Wpisów: 9092
Od: 2012-06-16
2012-10-28 10:55
jak przyjechalem do szwecji to znalazlem sie w eksperymentalnej grupie(sami polacy)wtedy to byla nowosc,problem byl w tym ze rozmawialo sie po polsku jak byla mozliwosc,po pewnym czasie weszlo do grupy pare osob z niemiec ,erytreji i skonczylo sie mowic na lekcjach po polsku,nauczyciel byl konsekwentny i kazal rozmawiac po szwedzku nawet miedzy polakami,wtedy to bylo dziwne ale pozniej to sie to docenilo .co do odeta to zwrocic uwage nauczycielowi, w szwecji czes nauczycieli wykozystuje szanse do doksztalcenia swojego angielskiego niz uczyc innych szwedzkiego,
  Profil uzytkownika: black sabbath     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-10-28 19:16
do ona:
http://www.poloniainfo.se/ forum/szukaj.php?szukaj=sfi
  Profil uzytkownika: iza     
croissant80


Wpisów: 491
Od: 2012-10-26
2012-10-28 21:48
A czy trzeba dodatkowo dostawac za sfi pieniazki??zmilujcie sie ludziska.pieniazki to w pracy sie zarabia. A tu i tak prezent w postaci darmowego kursu jez. W polsce za taki musialabys zaplacic...poza tym tu nie chodzi o to czy uczyc die na sfi czy prywatnie na folku.zaden kurs nie nauczy was jezyka jesli samemu nie bedzie sie nad nim pracowalo w domu. Wyrzucic polska tv sat i sluchac oraz ogladac po szwedzku.efekty z czasem murowane. Zagryzc zeby i do przodu, bo naprawde warto.
  Profil uzytkownika: croissant80     
Forum -> Życie w Szwecji -> Szkola jezykowa
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 16 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony