Odwiedzin 37802640
Dziś 3084
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - SFI - jak się przenieść

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorSFI - jak się przenieść
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-22 23:38
Uczęszczam na wieczorowe SFI. Dojeżdżam 20 km w jedną stronę.Dowiedziałam się, że mam SFI koło swojego domu. Chciałabym się przenieść. Oni przyjmą mnie z przyjemnością. Problem zaczyna się, gdyż nie chcą mnie wypisać z SFI gdzie aktualnie chodzę. Kontaktowałam się z dyrektorką SFI, pisałam że mam daleko, mam małe dzieci, problem z opiekunką, to ta mi odpowiedziała, że podczas trwania kursu nie mogę się przenieść. Byłam w Centrum Goteborga, gdzie się zapisuje na SFI, przedstawiłam swoją historię, lecz one tylko dały mi namiar na kolejną osobę, z którą mogłabym porozmawiać. Czy istnieje możliwość przeniesienia, w jaki sposób, powoli tracę wiarę...
  Profil uzytkownika: asiak     
aga 8


Wpisów: 2
Od: 2012-01-23
2012-01-23 02:17
Nie chca ciebie oddac poniewaz biora za ciebie pieniadze.Proste, logiczne. Kazda gmina (komun) dastaje dodatek za osoby ktore sie ksztalca. To jest jakgdyby "moment 22" ktory nie ma konca. Ale! Ty masz prawo przeniesc sie do szkoly ktora jest blizej twojego miejsca zamieszkania. Problem polega na tym, ze jesli szkola nie znajduje sie w twojej gmine (komun) to musisz zlozyc pismo w szkole do ktorej chcialabys uczeszczac o pozwolenie przeniesienia. Wtedy twoja gmina bedzie placic za twoja nauke.Ale ryzyko jest takie ze wniosek odzuca. Wtedy musisz sie odwolac. A oni sie tego boja. Czasami warto krzyknac. Pamietaj o jednym. To ty decydujesz o sobie, a nie inni. Powodzenia.
  Profil uzytkownika: aga 8     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-23 08:23
Dziękuję Aga!!!! Dobrze wiedzieć, że mam prawo przeniesienia. Chcę się przenieść do mojej kommuny -choc obecna szkoła (chyba) należy też do mojej kommuny - choc pewna nie jestem, gdyz ta szkoła jest na Molndal - a ja mieszkam w kommunie Goteborg - na stronie szkoły Molndal należy do kommuny Goteborg.
Wiem już, że mam prawo się przenieść, ale już nie mam pojęcia do kogo napisać, z kim pogadać, bo ci z mojej szkoły odprawiają mnie z kwitkiem - z kontaktem do innej osoby, aby o tym pogadać...
  Profil uzytkownika: asiak     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-23 12:18
Uprzyj sie i juz! Przeciez nie bedizesz dojezdzac do szkoly 20 km jak masz taka sama szkole pod domem...

A jak to sie stalo ze chodzisz do tak daleko polozonej szkoly?
  Profil uzytkownika: iza     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-23 15:05
W Goteborgu, by się zapisać na SFI najpierw idzie się zarejestrować do takiego biura. I to biuro potem rozdziela uczniów, gdzie mają się uczyć. Choć pisaliśmy na początku, że chcemy blisko domu, za 3 miesiące przyszło pismo, iż rozpoczynamy szkołę 20 km od naszego domu...
Uprzeć się... jak dyrektorka mówi, iż nie można się przenieść, nie ma takiej możliwości.... Nie wiem co mogę zrobić, wystosować list, podanie...
  Profil uzytkownika: asiak     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-23 15:19
Jakby mi zaproponowali nauke jezyka za darmo w tym czasie,kiedy tutaj przyjechalem,to bez marudzenia i z wdziecznoscia bym dojezdzal gdzie by mi wskazali.
Nawet 100km do Göteborga

Nie przewraca Wam sie w glowkach?,myslicie,ze szwedom robicie laske przyjezdzajac tutaj?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-23 15:47
To nie od przewracania w głowie... Mam dwoje małych dzieci... muszę na ten czas płacić opiekunce, a 20 km to dodatkowe 2 godziny. A jeśli mam szkołę taką samą 100 metrów od domu to to jest przewracanie w głowie... Skoro Ciebie stać na płacenie za kurs to proszę bardzo, dla mnie, mimo,że kurs jest bezpłatny, muszę tygodniowo wydać ponad 1000 kr by tam zajechać... Szkoda, ze patrzysz tylko z jednego punktu widzenia....
  Profil uzytkownika: asiak     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-23 15:59
Powiem Ci z jakiego punku ja patrze.

Jakbym byl rozdzielajacym do darmowych szkol jezyka w Polsce dla np.Szwedow,to gdyby zaczal marudzic puscilbym mu pare chu**.Nie oszukuj sie,ze Ciebie traktuja tutaj lepiej,jak ja wspomnianego szweda.
To tylko pozory,a szwedzi sa mistrzami w ich stwarzaniu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-01-23 16:10
''20 km to dodatkowe 2 godziny''


przepraszam bardzo, ale jakim ty srodkiem lokomocji sie poruszasz??? i za to placisz 1000kr tygodniowo jeszcze?????



a poza tym - nie chca cie wypisac? maly tips - jak jutro nie pojdziesz, i pojutrze i w piatek....to kary nie dostaniesz.
zapisz sie do ''swojej'' szkoly i juz.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
sankas


Wpisów: 551
Od: 2009-08-05
2012-01-23 16:35
Nie piesc sie z nimi jak nie chca cie przeniesc to powiedz ze rezygnujesz z nauki.Koniec kropka a za dzien czy dwa zapisz sie do tej drugiej.Tylko sprawdz czy naprawde cie przyjma














  Profil uzytkownika: sankas     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-23 20:54
Joland - czyli mam się zamknąć i siedzieć cicho i nie marudzić, że w ogóle mnie przyjęli... Podobnie możesz powiedzieć Polakowi,który przyjechał tu za pracą dostaje pracę za 50koron i niech nie narzeka, niech nie szuka, nie zmienia, tylko ma się cieszyć, że w ogóle ma pracę, bo w Polsce by nie miał...
Tylko ja mogę wybrać, to ja jestem klientem tej szkoły... Tu o żadne traktowanie szwedzkie, czy nie szwedzkie nie chodzi!!! Dlaczego ja, jako klient mam wybierać najgorszą opcję...
Dziękuję za rady!!! Proszę o odpowiedzi na temat,a nie od razu pouczenie, że chcę nie wiadomo czego, bo nie wiadomo kim tu się stałam.
  Profil uzytkownika: asiak     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-23 21:06
" Dlaczego ja, jako klient mam wybierać najgorszą opcję..."

Mamy zupelnie rozne podejscie do zycia i inne spojrzenie na Szwecje.Jestes tylko i wylacznie sztuka dla tych,ktorzy Ciebie przygarneli,bo dostaja na Ciebie kapuche(szkola).Ktos Ci obiecywal,ze szkole bedziesz miala pod domem?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-23 22:57
Joland, no juz bez przesady by dziewczyna jezdzila na drugi koniec miasta, zostawiala na tak dlugo dzieci z opiekunka itp jak ma ta sama szkole pod nosem...

Ty bys jedzil? No halooo
  Profil uzytkownika: iza     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2012-01-23 23:27
Moze glupie pytanie, ale dlaczego od razu sie nie zapisala do tej blizszej szkoly?

W
  Profil uzytkownika: wma     
sylwianna


Wpisów: 394
Od: 2007-07-24
2012-01-23 23:51
Przeczytaj uwaznie, bedziesz wiedzial
  Profil uzytkownika: sylwianna     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-01-24 01:25
W Goteborgu zapisuje się do takiego centrum, skąd potem uczniowie kierowani są do różnych szkół. Oczywiście w podaniu zaznaczyłam, iż chcę blisko miejsca zamieszkania - są tu przynajmniej dwie szkoły. Lecz postawili mnie przed faktem dokonanym, kierując dosyć daleko...
  Profil uzytkownika: asiak     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2012-01-24 08:04
"Ty bys jedzil? No halooo"

No co Ty Iza,wyglupiasz sie?.Znasz kogos,kto nauczyl sie jezyka na SFI?

Poszukalbym wolontariatu w poblizu miejsca zamieszkania,cos typu "Röda Korset".Zamiast tracic czas,na cos,co nie jest przydatne,chodzilbym miedzy tubylcow na 2-3 godziny dziennie.Po kilku miesiacach(4-5)umialbym mowic i zlapalbym kontakty.Te szwedzkie pudernice z wolontariatu duzo moga pomoc w innych sprawch.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2012-01-24 10:16
"No co Ty Iza,wyglupiasz sie?.Znasz kogos,kto nauczyl sie jezyka na SFI?"
chyba nie
ja bylam tam tylko 3 miesiace- po papier w sumie (bo kiedys wymagali tego by sie zapisac do innej szkoly czy by dostac prace). jezyka nauczylam sie w szkolach prywatnych
  Profil uzytkownika: iza     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2012-01-24 12:15
a ja znam, tylko nie ma co sie oszukiwac, ze to wystarczy. zadna szkola nie nauczy nikogo niczego, jesli ten ktos sie nie przyklada rowniez poza szkola...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
lunia205


Wpisów: 2
Od: 2012-01-24
2012-01-24 12:57
wiem że to pisze Asia co chodzi ze mną do szkoły do molndal co pracuje w home work to mój e mail Lunia20@poczta.onet.pl
  Profil uzytkownika: lunia205     
konto skasowane


Wpisów: 908
Od: 2011-08-09
2012-02-03 18:39
(…). Problem polega na tym, ze jesli szkola nie znajduje sie w twojej gmine (komun) to musisz zlozyc pismo w szkole do ktorej chcialabys uczeszczac o pozwolenie przeniesienia. Wtedy twoja gmina bedzie placic za twoja nauke.Ale ryzyko jest takie ze wniosek odzuca. Wtedy musisz sie odwolac. A oni sie tego boja. Czasami warto krzyknac. „

Jestem w temacie bo właśnie się przeniosłam.

Pojechałam do CENTRUM SFI (w szkole nic nie załatwiałam), powiedziałam, że chcę się przenieść ( inna szkoła, inna gmina)

Pan wypisał dokumenty, dostałam papier z datą i grupą do której przynależę.

Nikt się mnie nawet nie zapytał DLACZEGO.
Rzecz się działa w Stockholmie , ale nie sadzę, żeby zasady gdzie indziej były inne.
  Profil uzytkownika: obanasia     
asiak


Wpisów: 71
Od: 2012-01-22
2012-02-03 23:13
Pojechałam do Centrum SFI w Goteborgu, a tam panie powiedziały, że mnie rozumieją i że mam pogadać o tym z kimś ze szkoły i podały imię i nazwisko - będzie to już czwarta osoba z tej szkoły...
  Profil uzytkownika: asiak     
lutOOr


Wpisów: 28
Od: 2011-12-19
2012-02-05 00:17
no znam osobe co miala podobny problem, tutaj zalatwianie spraw wyglada ze jedna osoba mowi Ci zebys napisala/zadzwonila do innej i tak w kolko, mozna to robic w nieskonczonosc
Na szczescie niektorzy ludzie maja jezyk w buzii i umia krzykna i walczyc o swoje - Pomaga !!!
  Profil uzytkownika: lutOOr     
Forum -> Życie w Szwecji -> SFI - jak się przenieść
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 2 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony