Odwiedzin 37795256
Dziś 2291
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Prawa konsumenta

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrawa konsumenta
JakosLeci


Wpisów: 3
Od: 2011-10-16
2012-01-08 13:35
Witam. Mam mały kłopot i nie bardzo wiem gdzie się z nim udać. Postaram się przedstawić sprawę krotko i czytelnie. Mam nadzieje, ze znajdzie się ktoś kto znalazł się w podobnej sytuacji bądź wie jak się rozwiązuje tego typu problemy. Otóż:
Kupiłam córce szczeniaka. Pies miał być prezentem pod choinkę. Szczeniaczka znalazłam w szwedzkim "hundakuten"
w pobliskiej miejscowości. Eddie (tak ma na imię nasz pupil) nie mieszkał jednak pod adresem który podano w internecie. Znaleźliśmy go po całodziennym jeżdżeniu w Karlskronie w mieszkaniu wolontariuszki, która stworzyła mu tymczasowy dom. Zabraliśmy go tego samego dnia. Z ogłoszenia w internecie wynikało, ze piesek jest wykastrowany i zaszczepiony. Dziewczyna która opiekowała się Eddiem poinformowała nas, ze nie ma on wymaganych szczepień i nie jest wykastrowany a kontakt z tzw. hundakuten jest praktycznie niemożliwy, gdyż pani która " zajmuje" się pieskami nie odbiera telefonów. Sprawdziliśmy. Nie odbierała. Zadzwoniła za to do nas osobiście gdy dowiedziała się, ze zabraliśmy psa. Potwierdziła, iż Eddie nie jest wykastrowany i nie posiada wymaganych szczepień. Zgodziła się obniżyć cenę o 300 kr. Jest to suma która ma pokryć zaszczepienie Eddiego przeciw wściekliźnie. Mija 4 tydzień od kiedy Eddie mieszka z nami. Do dnia dzisiejszego nie przyszły jego dokumenty ani rachunek. Pani ze schroniska twierdzi, ze nie możne wystawić faktury. Numer konta na które mam wpłacić należność dostałam od niej SMS-em. Powinnam zapłacić? Zastanawiam się czy nie powinnam się skontaktować z biurem praw konsumenta. Istnieje coś takiego w Szwecji?
Proszę o pomoc jeżeli ktoś wie co mam teraz zrobić lub gdzie się udać żeby uzyskać rzetelne informacje.
  Profil uzytkownika: JakosLeci     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-08 15:54
Jeśli chcesz zatrzymać psa (dziecko pewnie nie pozwoli go oddać?), żądaj zmniejszenia należności o koszty kastracji i szczepienia, tak aby towar zgadzał się z jego opisem. Inaczej masz prawo unieważnienia zakupu i tym możesz zagrozić. Najlepiej jakbyś zachowała kopię anonsu.

O pomoc możesz się zwrócić do Konsumentverket:
http://www.konsumentverket .se
albo do konsumentvägledare w Twojej gminie.
  Profil uzytkownika: mabr     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2012-01-08 15:55
To jeśli kupiłaś od firmy, bo jeśli od osoby prywatnej to niewiele możesz zrobić, prócz podania jej do sądu.
  Profil uzytkownika: mabr     
JakosLeci


Wpisów: 3
Od: 2011-10-16
2012-01-09 16:41
Oczywiście, że oddanie Eddie'go nie wchodzi w rachubę. Wszyscy zdążyliśmy się w nim zakochać.
Zabrałam go z Hundakuten Carlskrona, myślę, że to nie jest raczej prywatna osoba, ale pewności oczywiście nie mam. Ich strona internetowa już nie istnieje, ale zachowałam (na pamiątkę Eddie'mu) wydruk jego anonsu z czasów kiedy strona działała. Tak jak wspominałam Pani, która do mnie zadzwoniła zgodziła się obniżyć cenę za pieska o 300kr. Ma zrekompensować zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie. Powiedziała, że jeżeli zechcemy go wykastrować to możemy się z Nią omówić i Ona to zrobi w cenie niższej niż inni. Eddie kosztował 2000kr. Myślę, że kastracja kosztuje mniej więcej tyle samo. Prawdę mówiąc wcale nam na tym mocno nie zależny, bo Eddie jest wciąż szczeniakiem i nigdy jeszcze nie był "zakochany" .
Zastanawia mnie natomiast fakt, że Pani ze schroniska nie chce wystawić faktury a numer swojego konta wysłała mi sms'em. Nie wiem czy rozsądnie byłoby wysłać pieniądze.
Na razie się wstrzymałam z tą operacją. Skontaktuje się najpierw z konsumentverket i zobaczymy co oni podpowiedzą. Dziękuję za pomoc. Mam nadzieje, że wszystko się ułoży.
  Profil uzytkownika: JakosLeci     
kamka1238


Wpisów: 9115
Od: 2007-11-19
2012-01-09 20:49
Wpis wykasowany przez Administratora. Łamanie regulaminu serwisu.
  Profil uzytkownika: kamka1238     
heaxon
go:teborg


Wpisów: 4
Od: 2011-08-05
2012-01-09 21:46
Koszt kastracji psa to okolo 5000SEK (przynajmniej w Geteborgu w dwoch klinikach w ktorych jakis czas temu sprawdzalem). Nie wiem ile wynosi koszt szczepionki na wscieklizne ale raczej jest wiekszy niz 300SEK. Dodatkowo radze ubezpieczyc psa (samo uzyskanie zaswiadczenia o jego zdrowiu - potrzebne do polisy kosztuje od 500 do 800SEK). Cena ubepieczenia zalezna od kilku czynnikow, ale w dluzszej perspektywie na pewno warto. Ceny opieki weteraryjnej nawet przy niewielkich problemach sa dosc spore. I latwo mozna stanac przed dylematem usypiamy czy wydajemy majatek na ratowanie.

Jezeli chodzi o operacje kupna-sprzedazy to tak jak pisali poprzednicy - koniecznie umowa kupna sprzedazy! I jezeli pies jest rasowy(a pewnie jest) wszystkie pozostale dokumenty.
  Profil uzytkownika: heaxon     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-01-09 21:54
A jestes pewna, ze dobrze zrozumialas ogloszenie?

Skoro to byl szczeniak, to przeciez nie mogl byc wykastrowany, bo za maly.

Z prawnej strony - jesli zanim wzielas psa poinformowano cie, ze nie ma odpowiednich rzeczy typy kastracja itp a mimo to go wziewlas, to zaakceptowalas warunki kupna.

I tak jak pisza inni - postaraj sie o papiery. Psa musisz przeciez zarejestrowac - i podac skad pochodzi.

  Profil uzytkownika: maggie     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2012-01-09 22:01
To jest wasz piesek?

http://www.blocket.se/blek inge/10_manaders_Bland_valp_med_enorm_per sonlighet_37150139.htm?ca=11&w=1&last=1



Fajny!
  Profil uzytkownika: maggie     
JakosLeci


Wpisów: 3
Od: 2011-10-16
2012-01-13 17:47
Tak, to nasz kochany Eddie.
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi. Wybrałam się do konsumentvägledare. Ta poradziła mi, tak jak wy, by nie płacić i jakie poczynić dalsze kroki. Mam nadzieje, że w przyszłości nikt nie będzie miał takich problemów jak ja.
Pozdrowienia i podziękowania
  Profil uzytkownika: JakosLeci     
Forum -> Życie w Szwecji -> Prawa konsumenta
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 1 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony