Odwiedzin 37803496
Dziś 3940
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Zameldowanie czy adres zamieszkania

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZameldowanie czy adres zamieszkania
pawel643


Wpisów: 28
Od: 2011-11-22
2011-12-19 16:53
Czy zakładając działalność w Szwecji musze miec zameldowanie czy wystraczy adres zamieszkania? Chodzi o to czy musze wymeldowywac się z Polski ,czy wystarczy,ze zmienie tylko adres zamieszkania/korespondencji. Chodzi o to ,że w polskim urzędzie skarbowym należy aktualizować dane każdego obywatela i również zmianę miejsca zamieszkania nalezy zgłosić.
  Profil uzytkownika: pawel643     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-19 18:45
W Szwecji nie ma meldunku,jest adres do korespondencji.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-12-19 19:09
W Szwecji jest meldunek, folkbokföringsadress.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-19 19:55
To nie dziala tak,jak w rozumieniu polaka zameldowanie.
Folkbokföringsadress mozna samemu zmieniac w Skatteverket,czyli funkcjonuje jako adres do korespondencji.W Polsce zameldowac kogos pod jakims adresem to istne pieklo.Kiedys cos takiego przechodzilem nie pamietam dokladnie,ale na 100% szlismy z dowodami,prawem do lokalu.Sprawdzali czy ktos inny nie ma prawa do tego lokalu........istny cyrk.

Folkbokföringsadress- mozna nazwac rejstracja pod adresem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-19 20:28
Ronj@,tak melduje sie w Polsce.

Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego należy przedstawić w urzędzie:
1.Dowód osobisty lub w uzasadnionych przypadkach inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości (więcej na temat dokumentów stwierdzających tożsamość czytaj m. in. w artykułach „Jak wyrobić pierwszy w życiu dowód osobisty” oraz „Jak wyrobić paszport”)
2.Odpis skrócony aktu urodzenia jeżeli dokonuje się zameldowania osoby niepełnoletniej, nieposiadającej dokumentu tożsamości (więcej na temat aktu urodzenia i jego odpisów czytaj w artykułach „Gdzie i jak zgłosić urodzenie dziecka. Sporządzenia aktu urodzenia” oraz „Odpisy aktów stanu cywilnego”)
3.Książeczkę wojskową, jeżeli ją posiadamy
4.Zaświadczenie o wymeldowaniu się z poprzedniego miejsca zamieszkania (więcej o wymeldowaniu i zaświadczeniu o wymeldowaniu w artykule

To jeszcze nie wszystko,trzeba posiadac prawa do lokalu w ktorym sie melduje,lub zgode wszystkich mieszkancow na domeldowanie.Moga odmowic,jak powierzchnia lokalu jest za mala.
http://formalnosci.pl/spra wy-meldunkowe/pobyt-staly/a21-zameldowani e-na-pobyt-staly/1
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-12-19 22:52
Dzieki jolad
Kwestia zameldowania w Szwecji ma troche inne znaczenie, niemniej jednak jest bardzo wazna.
Ja uwazam, ze bledem jest twierdzeie ze w Szwecji nie ma zameldowania. Nie chodzi tylko o lokal (dach nad glowa, adress) ale o podatki, szkoly, sluzbe zdrowia (owszem mozna sobie wybrac VC, ale rozne gminy rozliczaja sie miedzy soba.
Ew. pomoc tez jest regulowana miejscem zameldowania (szwedzkiego)
Mozna tez twierdzic, ze czas pobytu w Szwecji jest liczony od czasu zameldowania. Dlatego pietnujemy wynajmy mieszkan bez c/o
Karolina, nasza wspaniala kucharka pisala kiedys ze nie mozna byc zameldowanym w dwoch miejscach/krajach.
Ze sa jakies paragrafy.

P.S. ja pamietam czasy, kiedy przy pobycie w PL, na jednym adresie dluzej niz 7 dni, trzeba bylo sie meldowac na adresie gdzie sie przebywalo i nie daj boze wybrac sie na wizyte objazdowa wsrod krewniakow
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-12-20 00:05
Oczywiscie, ze jest meldunek w Szwecji, choc procedury sa inne niz w Polsce. Jest nawet prawo, ktore mowi "co sie nalezy"

http://www.notisum.se/rnp/ sls/lag/19910481.htm

Adres korespondencyjny mozna sobie miec gdzie sie chce i z meldunkiem nie nalezy go mylic.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-20 17:50
"Oczywiscie, ze jest meldunek w Szwecji, choc procedury sa inne niz w Polsce. Jest nawet prawo, ktore mowi "co sie nalezy"

Kajetan,to nie jest meldunek w pelnym tego slowa znaczeniu w wydaniu polskim.To jest adres zamieszkania.

W Polsce meldunek spelnia bardziej role przywiazania do lokalu mieszkalnego.

Np.malzenstwo ma dorastajaca corke,ktora nie ma widokow na samodzielne mieszkanie.Natomiast matka jednego z rodzicow tej dziewczyny mieszka samotnie w spoldzielczym mieszkaniu.Wymeldowuja ja z mieszkania rodzinnego i melduja u babci,gdzie po jej smierci zostanie automatycznie glownym lokatorem(najemca).

  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-12-20 18:00
"Np.malzenstwo ma dorastajaca corke,ktora nie ma widokow na samodzielne mieszkanie.Natomiast matka jednego z rodzicow tej dziewczyny mieszka samotnie w spoldzielczym mieszkaniu.Wymeldowuja ja z mieszkania rodzinnego i melduja u babci,gdzie po jej smierci zostanie automatycznie glownym lokatorem(najemca)."

Tutaj tez tak mozna. Rozne spoldzielnie maja coprawda rozne reguly, ale folkbokföring na danym adresie, moze po smierci babci, czy wyprowadzeniue sie partnera dac prawo najmu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-20 18:14
Podam inny przyklad,by udowodnic,ze jest straszna roznica.
Komunisci odebrali dom Niemce Agnes Trawny w gminie Jedwabno i zameldowali ponad trzydziesci lat temu rodzine Moskalikow.Agnes dom odzyskala wyrokiem sadu,ale gmina musiala znalezc mieszkanie dla eksmitowanej rodziny,bo byli tam zameldowani.

Trudno to wytlumaczyc,ale w Polsce meldunek w lokalu mieszkalnym niejako daje do niego prawo,mimo,ze nie jest sie wlascicielem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-12-20 19:26
Tutaj meldunek nie daje prawa do lokalu ktorego nie jestes wlascicielem, ale nazwanie folkbokföring adresem do korespendencji to jest przegiecie w druga strone. Adres do korespondencji mozesz sobie miec gdzie chcesz (zglaszasz na poczcie i masz) a folkbokföringslagen mowi dokladnie jakie kryteria trzeba spelniac zeby byc gdzies zameldowany (czy, doslownie tlumaczac, wpisany w spis ludnosci) i sa kary za nieprzestrzeganie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-20 19:34
Kajetan,ten co kupuje dom lub mieszkanie w Polsce ma akt notarialny i adres zamieszkania.Meldunek maja ci co nic nie maja,ale maja meldunek w lokalu mieszkalnym,ktory daje im szanse kupic ten lokal z rabatem do 90%.

Maldunek ma malo wspolnego z adresem,bardziej z czyms do czego ma sie prawo jako najemca.

Ja jestem wlascicielem dwoch mieszkan w Polsce i w zadnym nie jestem zameldowany.Mam adresy i akt notarialny.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
brums


Wpisów: 12
Od: 2011-12-20
2011-12-20 20:43
a moze ktos wie,jak moge pomoc w takiej sprawie. Ja sie wyprowadzam,planuje ok kwietnia, do innego hyreslägenhet,mieszkanie mam pewne ze moze byc moje jak tylko zechce.
Mam znajoma ktora nie ma wlasnego kata,i czeka na mieszkanie dlugo. podobno gdybym ja zameldowala i wpisala na kontrakt dotychczasowego miejsca gdzie mieszkam, to po mojej wyprowadzce bedzie mogla zostac na kontrakcie jako jedyny najemca. Czy to jest mozliwe ? bo o taka pomoc mnie poprosila ? czy to realne i tak spoldzielnie sie godzana to ???
  Profil uzytkownika: brums     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-12-20 20:58
wszysrtko zalezy od wlasciciela (spoldzielni) ale to jakas plotka puszczona przez polakow zeby zarobic - gdyby tak bylo to bylby "legalny" sposob na sprzedaz kontraktu
  Profil uzytkownika: kamień     
brums


Wpisów: 12
Od: 2011-12-20
2011-12-20 21:03
czyli jednak to dziala i sa to potocznie tzw"sprzedane kontrakty " ?? slyszalam ze tak robia w Sztokholmie jak mieszkanie w eleganckiej dzielnicy,centrum. Ale nie przypuszczalam ze ktos sie polakomi na dzielnice zadupie Malmö. Ale skoro jest szans ai moge pomoc to czemu nie Czyli najpierw skontaktowac sie ze spoldzielnia i zglosic lokatora,a potem samej sie wyprowadzic......jednak zyje w innym swiecie bo mnie wydawalo sie to niemozliwe DDD
  Profil uzytkownika: brums     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-12-20 21:26
ja tez wiele razy o tym slyszalem, nigdy nie widzialem ze ktos w ten sposob dostal mieszkanie. ale kto wie...
  Profil uzytkownika: kamień     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2012-01-03 18:06
Nie ma czegos takiego jak "legalna sprzedaz". Definicja sprzedazy jest przyjecie zapkaty i to nie jest legalne nie wazne w jaki sposob jest przeprowadzona transakcja.
  Profil uzytkownika: kajetan     
pawel643


Wpisów: 28
Od: 2011-11-22
2012-01-04 17:50
Pomózcie więc proszę ,bo dalej nie wiem co jest mi potrzebne.Wypełniłem blankiet w skatteverket : Anmalan Flyttning till Sverige (denna blakett anvands av person som ska bosatta sig i Sverige),czy to oznacza ,że sie tu zameldowałem czy tylko wskazałem adres zamieszkania?Nie chce sie wymeldowywać z Polski,ale na razie chce mieszkać w Szwecji i tu mieć firme i płacić podatki.Czy jest w takim układzie konieczne meldowanie się tutaj czyli folkbokforing?????Jeżeli złożyłem nie ten blankiet w skatteverket,to który jest prawidłowy ,aby uzyskac PN?
  Profil uzytkownika: pawel643     
pawel643


Wpisów: 28
Od: 2011-11-22
2012-01-04 17:57
blankiet ten ma oznaczenie SKV 7655
  Profil uzytkownika: pawel643     
Forum -> Życie w Szwecji -> Zameldowanie czy adres zamieszkania
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 19 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony