Odwiedzin 37808745
Dziś 1114
Sobota 27 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Zwolnienie z pracy - czy to wlasciwy sposob?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorZwolnienie z pracy - czy to wlasciwy sposob?
ML200
Stockholm


Wpisów: 26
Od: 2011-07-26
2011-12-12 12:02
Witam Szanownych Forumowiczow

Od razu napisze, ze cale forum czytam codziennie a niektore watki znam na pamiec A i opcja 'szukaj' nie jest mi obca

Jestem zatrudniony w firmie szwedzkiej legalnie i na czas nieokreslony. Posiadam numer personalny, pozwolenie na prace, dowod osobisty szwedzki i konto w banku. Pracuje ponad rok.
Pracodawca wyslal do mnie sms-a 7.12.2011 z informacja, ze dzien 9.12.2011 bedzie moim ostatnim dniem roboczym i wiecej mam do pracy nie przychodzic. To wszystko. Nie poinformowal mnie o tym wczesniej (okres wypowiedzenia?) ani nie dal mi pisemnego rozwiazania umowy o prace. Pozostalo mi 14 dni urlopu.

Zatrudniony jestem na zasadzie:Arbetstid:Heltid,
Anstallningstyp: Tillsvidareanstallning From den 2010.11.01

Sposob rozliczania sie: Timlon, dodam, ze wynagrodzenie za urlop (te 12%) nie bylo dodawane do stawki.

Obawiam się o biezaca wyplate, o okres wypowiedzenia, zaplate za okres wypowiedzenia i zaplate za urlop.

W zwiazku z powyzszym mam pytanie: czy ktos z forumowiczow moglby pokierowac mnie do prawnika, ktory poprowadzi sprawe dotyczaca sposobu rozwiazania umowy o prace? (Zakladke 'BAZAR-Ogloszenia drobne' znam)

z gory dziekuje za odpowiedzi
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ML200     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-12 12:22
"Obawiam się o biezaca wyplate, o okres wypowiedzenia, zaplate za okres wypowiedzenia i zaplate za urlop."

Moze nieslusznie sie obawiasz?.Rozmawiales z pracodawca?,masz zwiazki zawodowe w zakladzie pracy?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ML200
Stockholm


Wpisów: 26
Od: 2011-07-26
2011-12-12 13:23
Czesc JOLAND

No moze i nieslusznie obawiam sie poki co. Poczekam do 25.12. z wyplata. Ostatnio czesto sie spozniali. A teraz? Kto wie, co bedzie. Ale zastanawia mnie sposob "poinformowania" o zwolnieniu z pracy. Wlasciwie chyba powinienem (praca pow. 12 miesiecy) miec 1 miesiac wypowiedzenia?
A urlop zalegly powinien wyplacic do 30 dni po rozwiazaniu umowy o prace?
To jest mala firma w tej chwili (7 pracownikow). A do zwiazkow sie nie zapisalem niestety, do a-kassa naleze dopiero od 9 miesiecy.
A jesli chodzi o tabelke w umowie KOLLEKTIVAVTAL to nic nie jest wpisane.

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ML200     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-12-12 18:00
gdziekolwiek sie nie zwrocisz
zwiazki adwokat wywalczysz tylko ten miesiac wypowiedzenia ktory prawnie przysluguje

porozmawiaj z nim powiedz ze jestes w zwiazkach i ze powiedzieli ci ze masz prawo do miesiaca wypowiedzenia zobacz hak sie zachowa

jesli nie ma pracy powinien zaplacic jakas czesc wyplaty moze sie dogadacie
teraz coraz czesciej pracownicy i pracodawcy wysylaja sms zamiast roznawiac ze soba
tragedia
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-12-12 18:02
dzis jest 12.12 wiec juz nie pracujesz?

  Profil uzytkownika: darsim     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-12-12 18:59
Ewentualnie zamiast sms mogles dostac list do domu z powiadomieniem o zwolnieniu,tutaj sie nikt nie glaszcze po glowie.
Zalezy jakie masz stosunki z pracodawca ,jak piszesz to mala firma.
Mogl Cie poprosic do biura i wytlumaczyc co i jak.
Widocznie nie czul takiej potrzeby,zaoszczedzil na kopercie i znaczku.
  Profil uzytkownika: pratsam     
ML200
Stockholm


Wpisów: 26
Od: 2011-07-26
2011-12-12 21:32
Tak darsim, dzisiaj juz mam luzy. Ten czlowiek zrobil sie tak tepy i pazerny ostatnio, ze absolutnie nie da sie z nim gadac.
Coraz czesciej slysze o takich klimatach.
Moze adwokat wyszarpie chociaz ta miesieczna wyplate (za okres wypowiedzenia), bo terazniejsza i urlop to wiadomo.
Poki co, zadnego papieru nie mam, powiedzial, ze przekaze przez pracownika. Wiec nie wiem, z jaka data mi wpisze koniec pracy itd.
A to nie jest tak, ze ja powinienem podpisac dokument z miesiecznym wypowiedzeniem?

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ML200     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-12-13 08:46
"A to nie jest tak, ze ja powinienem podpisac dokument z miesiecznym wypowiedzeniem?"

Wlasnie tak powinno byc.Nie podpisuj zadnego swistka z wsteczna data,bo nawet A-kassy nie dostaniesz.
Ten pryncypal,to musi byc jakis przyglup.Ale nie mysle,ze na tyle,by Cie chcial wykrecic na nominaly.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Martin.T
Göteborg


Wpisów: 4
Od: 2009-11-13
2011-12-21 19:30
Wedlug prawa to masz dostac za wypowiedzenia normalna pensie. Tak jest i koniec. Jak nie wyplaci to do sadu, nie przegrasz tej sprawy. Prawo szwedskie jest bardzo jasne w tych sprawach.
Twoi pracodawca nie moze cie tylko po roku (tillsvidare) bez powodu z pracy wyrzucic.

Pozdrowienia (z porzyczonego konta) Carina.
Jak potrzebujesz pomoc to mam dzis wstawiony anons na bazarze.
  Profil uzytkownika: Martin.T     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-12-21 19:34
Prawo szwedskie jest bardzo jasne w tych sprawach. "

dobrze ze przynajmniej w tej sprawie jest jasne
  Profil uzytkownika: darsim     
ML200
Stockholm


Wpisów: 26
Od: 2011-07-26
2011-12-23 19:50
Witam

Dziekuje wszystkim za odzew.
Na razie czekam, az da mi wszystkie papiery. Zobaczymy, co za glupoty beda tam wypisane. Poki co, nic nie dostalem na papierze, wiec trudno teoretyzowac.

Carina, mysle, ze bedzie potrzebna pomoc. Zanotowalem sobie Twoj anons. A tak nawiasem, to jest jeszcze jeden watek zwiazany z pieniedzmi i z tym gnojem. Ale to porusze poza forum przy okazji prowadzenia sprawy. Moze tez uda sie cos zalatwic.

To jest tak pazerny typ, ze chyba tylko sad bedzie w stanie kazac mu rozstac sie z ukochanymi koronami szwedzkimi. Albo jacys silnorecy

Teraz czekam na papiery, jak dostane to sie odezwe.

Wesolych swiat wszystkim zycze

pozdrawiam
  Profil uzytkownika: ML200     
tomesio


Wpisów: 47
Od: 2008-10-16
2011-12-25 12:42
jezeli chcesz za zgoda mojego adwokata moge dac Tobie numer do niego w tej chwili prowadzi dla mnie podobna sprawe podaje maila jezeli jestes zainteresowany zostaw numer telefou zadzwonie do Ciebie thomasss83@o2.pl. Wesolych swiat.
  Profil uzytkownika: tomesio     
ML200
Stockholm


Wpisów: 26
Od: 2011-07-26
2012-02-16 12:33
Dzien dobry

Poniewaz wypadlem z obiegu na 2 m-ce w zwiazku z operacja i rehabilitacja chcialbym dopiero teraz poprosic Forumowiczow o kontakt z mowiacym po polsku adwokatem od prawa pracy.

W mojej sprawie nie ruszylo sie nic kompletnie.
Teraz w takiej samej sytuacji jest jeszcze moj kolega, z ktorym pracowalem w tej firmie, wiec adwokat poprowadzilby sprawe dla nas dwoch.
Inny kolega takze, ale on nalezy do zwiazkow, wiec prawnika ma od nich.

Moge liczyc na Wasze kontakty?

pozdrawiam serdecznie

  Profil uzytkownika: ML200     
piotrek1976


Wpisów: 79
Od: 2007-08-12
2012-02-17 06:28
sprawa nie jest do konca jasna poniewaz masz kontrakt godzinowy,jezeli przez ostatnie miesiace miales malo godzin to moze byc tak, ze koszt adwokata przerosnie twoje roszczenia,najlepiej zrobic to przez zwiazki zawodowe zapisz sie do nich i dolacz do kolegi ktory juz jest w nich grupowo macie duze szanse na szybkie zalatwienie sprawy,wczesniej dobrze sprawc kontrakt ktory dostales od pracodawcy.
  Profil uzytkownika: piotrek1976     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2012-02-17 10:48
sprawa nie jest do konca jasna poniewaz masz kontrakt godzinowy,jezeli przez ostatnie miesiace miales malo godzin to moze byc tak, ze koszt adwokata "

ty piotrek nie wiesz o czym piszesz
mial timmön nie timanställning
a to zupelnie ho innego

pytanie czy pracodawca mual umowe zbiorowa czy nje
koszty adwokata pokryje strona ktora przegra o ile wiem
sprawa best dosc prosta
byggnads ma 6 miesiecy wypowiedzenia wiec koszt minimalny 6 razy miesieczna skladka minimum i tego nikt nke zwroci

  Profil uzytkownika: darsim     
MARIOZ80


Wpisów: 24
Od: 2008-10-06
2012-03-11 19:17
Witam wszystkich. Mam problem z pracodawcą który nie chce mi wypłacić za okres wypowiedzenia i zaległy urlop, oraz nie dostałem jeszcze papierów że jestem zwolniony. Od 18stycz. jestem zarejestrowany w AF i od tamtej pory czekam na papiery żeby wysłać do a-kasy. Byłem u adwokata, adwokat wysłał pismo o uregulowanie wszystkiego a on nic się nie odzywa, upłynął termin podany przez adwokata. Czy ktoś może mi powiedzieć jak można go zmusić do odzyskania pieniędzy i papierów. Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: MARIOZ80     
Forum -> Życie w Szwecji -> Zwolnienie z pracy - czy to wlasciwy sposob?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dekarz/Blacharz/Takläggare/Pappläggare (Stockholm)
Pomoc w ogrodzie Vallentuna (Vallentuna)
Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony