Odwiedzin 37802988
Dziś 3432
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pismo ze skatverket -rewizja?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpismo ze skatverket -rewizja?
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-15 22:49
moja druga połowa jest w szwecji. ma założoną tam działalność - jednoosobowa firma oraz firmę w Polsce . Dostałam do polski pismo ze skatverket, że zostali poinformowani, że wystawił f-rę na firmę X i poniżej 11 punktów do wyjaśnienia typu: papiery za 2009, 10, 11 rok, potwierdzenia oplat zusu w polsce, czy ma biuro w polsce itp itd czy ktoś wie o co może chodzić? firma x została podana do sądu przez pracowników za nieplacenie wynagrodzenia. Skąd mogą mieć adres domowy skoro firma w polsce jest zarejestrowana na adres zameldowania czyli inny? zaczynam się martwić ... proszę o podpowiedź ...najlepiej że to rutynowe pytania
  Profil uzytkownika: ziomalns     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2011-11-16 08:15
SKV chce wiedziec, czy przypadkiem nie powinienes zaplacic podatku od dzialalnosci w Szwecji zamiast w Polsce. Bedziesz mial duzo tlumaczenia, ale nie radzer ci ich zignorowac bo moze cie to duzo kosztowac. Lepiej wyjasniac im wszystko od poczatku.

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 08:34
"moja druga połowa jest w szwecji. ma założoną tam działalność - jednoosobowa firma oraz firmę w Polsce ."


Musisz to rozwinac,tzn gdzie maz jest rezydentem podatkowym?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-11-16 08:40
Czy to oznacza, ze skv moze kontrolowac polska firme swiadczaca uslugi na terenie europy i takze w szwecji i nie majaca oddzialu w szwecji ani reprezentanta tam?

Przyklad: firma polska, posiadajaca f-skatt jako utlandsk företag, swiadczaca m.in uslugi w szwecji.
Czy skv moze kontrolowac i rzadac jakis dokumentow od polskiej firmy, ktora prowadzi ksiegowosc po polsku? Czy musza sie zglosic via polski urzad skarbowy?

Bo z wpisu pierwszego wynika, ze skv moze sobie kontrolowac jak chce!
  Profil uzytkownika: prometeusz     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 08:54
Jak placi podatki w Polsce,a uslugi swiadczy miedzy innymi w Szwecji,to ma prawo skontrolowac czy te uslugi nie zabieraja wiecej jak 183 dni w roku.Jesli tak,podatki musi zaplacic w Szwecji.Tak naprawde to nie jego kontroluje SV,tylko zleceniodawce szwedzkiego.
Na podstawie tej kontroli wyszlo,ze maz pytajacej swiadczyl uslugi ponad 183 dni w roku.Chca skonfrontowac faktury przychodzace z wychodzacymi.Adres dostal od zleceniodawcy szwedzkiego(wlasciciela kontrolowanej szwedzkiej firmy)

To sa tylko moje przypuszczenia,przy zalozeniu,ze podatki sa placone w Polsce.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-11-16 09:05
Ale na jakiej podstawie skv kaze wysylac komus dokumenta do szwecji? Jakie prawo tak swiadczy?

Polski przedsiebiorca odpowiada przed polskim urzedem skarbowym. Wskazuje w jakim miejscu jest dokumentacja. W przypadku wizyty polskiego urzedu i braku dokumentacji- placi kare.
Ktos wysle papiery do swe a urzednik z polski zapyta na jakiej podstawie zostaly wyslane?
Innymi slowy- gdzie sa takie przepisy i jakie to przepisy?
Rozumiem, ze przez urzad z polski nastepuje kontrola, albo ze urzednik ze szwecji sobie przyjezdza do polski do firmy.

Polskiego urzednika i przedsiebiorce obejmuje polskie prawo. A te o dokumentacji firmowej stanowi jasno.

Zdziwil mnie ten temat, dlatego bylo by milo jak by ktos wyslal podstawe prawna do takowej kontroli i wysylania im dokumentow.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 09:13
Tutaj masz Promyczku podstawe prawna:jednoosobowa dzialalnosc w Szwecji.

"moja druga połowa jest w szwecji. ma założoną tam działalność - jednoosobowa firma oraz firmę w Polsce ."

Gdyby to bylo do przejscia,to ja mam gleboko w powazaniu placenie 50% podatkow w Szwecji.Jutro rejstruje firme w Polsce i place 8% ryczaltu.Zamiast np 500SEK za godzine wezme 300SEK,a i tak bede do przodu z kapucha.Roboty bede mial tyle,ze nie dam rady przerobic.Panstwo szwedzkie dostanie 0 podatku od zleceniodawcy i takie samo zero od wykonawcy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-11-16 09:16
Joland. I 183 dni ok. Pracownik tak. Przedsiebiorca nie, gdyz firma x swiadczy uslugi: 365 dni polska i 59%przychodu.
Szewecja 365 dni i 15%przychodu.
Niemcy 234 dni i 13% przychodu
Itd itp.
I co wtedy? Placi w szwecji polsce i niemczech, czy liczy sie procent zyskow z kraju. Jakbym mial ze szwecji zysk 76% i z pl 24 to rozumiem, ze polak kombinuje by podatkow nie placic w szwecji.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-11-16 09:18
Joland. Moze skv skontrolowac polska firme?
  Profil uzytkownika: prometeusz     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 09:55
Promyczku,a wiesz o tym,ze kazdy pracujacy w Szwecji musi deklarowac swoje dochody?
Skoro ktos nie deklaruje,a takowe uzyskuje,to musi pokazac na jakiej podstawie to robi.

Om den anställde stadigvarande vistas i Sverige under längre tid än 6 månader kan personen räknas som skattemässigt bosatt i Sverige trots att han eller hon bor i ett annat land. Den som anses skattemässigt bosatt här betalar skatt som alla andra i Sverige. Ett utländskt företag med fast driftställe ska därför göra skatteavdrag enligt skattetabell för sådan anställd och registrera sig som arbetsgivare i Sverige. Året efter det att ersättning för arbete betalats ut ska det utländska företaget lämna kontrolluppgift till Skatteverket och den anställde.

http://www.skatteverket.se /foretagorganisationer/skatter/internatio nellt/utlandskaforetag.4.18e1b10334ebe8bc 80004949.html
  Profil uzytkownika: JOLAND     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-11-16 10:13
Jolandziku. Mylisz pojecia. Nie pytam o pracujacego (pracownika) a o przedsiebiorstwo.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 10:17
Promciu,w takim razie podyskutujemy jak bedzie temat przedsiebiorstwo.Obecnie skupmy sie na jednoosobowej firmie,bo o to jest pytanie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 12:26
przepraszam z góry za być może infantylne pytania, ale kompletnie nie siedzę w temacie "firma" tylko w domu i teraz zaczynam dopiero wnikać w temat, bo zwyczajnie się wystraszyłam no i chciałabym po swojemu sie dowiedziec.

A co w przypadku jeżeli firma w Polsce jest zawieszona i w Szwecji ta f-ra również nie została zgłoszona? Masakra będzie?

Czy nawet jeżeli świadczy usługi poniżej tych 181 czy iluś dni to też musi wykazywać dochody w Szwecji - nawet jeżeli rozliczasz się w polsce?

mój dostał tam tymczasowy person number, właśnie po to zalożył tam firmę (ktoś mu tak podpowiedział) - dochodów żadnych chyba nie wykazywał i teraz miał iść do tego migration cośtam, żeby starać się o legal....teraz pracuje na czarno u kogoś ma go zatrudnić na początku roku

ojej jakie są za to kary? czy grozi jakaś deportacja (jak kogoś deportują tzn, że już nie ma prawa wjazdu do tego kraju?), ale sie denerwuję

tzn ze kontrolując firmę x przy okazji skontrolowali mojego?

a co w przypadku nierozliczania f-r?

może ktos podpowie jak się tam tłumaczyć - podpowiem mojemu

dużo się tych pytan nazbierało, ale liczę na waszą wiedzę i doświadczenie, ktorych chyba , jak widać brak...mojemu

z góry dzięki
  Profil uzytkownika: ziomalns     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 12:36
"...Gdyby to bylo do przejscia,to ja mam gleboko w powazaniu placenie 50% podatkow w Szwecji.Jutro rejstruje firme w Polsce i place 8% ryczaltu.Zamiast np 500SEK za godzine wezme 300SEK,a i tak bede do przodu z kapucha.Roboty bede mial tyle,ze nie dam rady przerobic.Panstwo szwedzkie dostanie 0 podatku od zleceniodawcy i takie samo zero od wykonawcy.."

a gdzie tyle płaca? i gdzie ta robota????
  Profil uzytkownika: ziomalns     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 12:52
To byla przykladowa suma


Nikt Twojego meza ze Szwecji nie deportuje,ale nie chcialbym byc na jego miejscu,jak nie rozliczy sie ze Skatteverket.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 12:57
joland proszę napisz coś więcej bo zaraz umrę na zawał.... (
  Profil uzytkownika: ziomalns     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 13:01
a jak tego nie rozliczył nigdzie to jakie kary proszę o prykłady, nie mam pojęcia czy jest to 40000 sek czy 100000 sek czy 1000sek?

miałam sie nie denerwowac nie martwić....ooooo!!!! i masz

  Profil uzytkownika: ziomalns     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 13:13
Nie ma tutaj takiej osoby,ktora poda Ci sume kary jaka moze dostac.Najrozsadniej bedzie jak wlasciciel firmy dla ktorej swiadczyl uslugi "wplata" swojego revisora(ksiegowego),by mu pomoc.Szwedzki Urzad Podatkowy jest bardziej "ludzki" od Polskiego, jesli idzie o podatki,lubia jak ktos tego nie olewa.Natomiast prawo jest tak skonstruowane,ze majac dlugi podatkowe,to zycie przestaje byc zyciem i zmienia sie w wegetacje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PiotrPiotrowski


Wpisów: 7
Od: 2010-08-26
2011-11-16 13:14
autor napisał:

"moja druga połowa jest w szwecji. ma założoną tam działalność - jednoosobowa firma oraz firmę w Polsce . Dostałam do polski pismo ze skatverket, że zostali poinformowani, że wystawił f-rę na firmę X i poniżej 11 punktów do wyjaśnienia typu: papiery za 2009, 10, 11 rok, potwierdzenia oplat zusu w polsce, czy ma biuro w polsce itp itd czy ktoś wie o co może chodzić?"

pytanie prometeusza mnie zaciekawiło- bo jak rozumiem, on zrozumiał ten wpis tak jak ja- czyli szwedzki urząd skarbowy kontroluje firmę polską.
Czy ma prawo i na jakiej podstawie?- bo przyznam to pierwsze słyszę o takich uprawnieniach Skatteverket.
  Profil uzytkownika: PiotrPiotrowski     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 13:20
Kto Ci powiedzial,ze szwedzki Urzad Skarbowy kontroluje polska firme?.Nigdy tego nie robi.Kontroluje Szwedzka firme,ktora jako podwykonawce ma polska firme.Zaciekawia ich ilosc faktur od jednej firmy i to konfrontuja.

To dotyczy pracy i placenia podatkow w Szwecji
  Profil uzytkownika: JOLAND     
PiotrPiotrowski


Wpisów: 7
Od: 2010-08-26
2011-11-16 13:36
autor?

"...oraz firmę w Polsce . Dostałam do polski pismo ze skatverket,)
  Profil uzytkownika: PiotrPiotrowski     
PiotrPiotrowski


Wpisów: 7
Od: 2010-08-26
2011-11-16 13:38
autor... gdzie dostałaś pismo?
  Profil uzytkownika: PiotrPiotrowski     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-11-16 13:43
To ja sie tutaj podepne i zapytam jak w takim razie dzialaja wszelkiej masci butiki internetowe, ktore zarejestrowane sa w innych krajach, w ktorych jest nizszy podatek ale maja szwedzkie strony i swiadcza uslugi (sprzedaja towary) w Szwecji caly rok?
  Profil uzytkownika: Siobhan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 13:57
"....Dostałam do polski pismo ze skatverket"

Czlowieku,obowiazkiem kazdego pracujacego w Szwecji jest deklaracja podatkowa.Jak sie jej nie sklada,to trzeba udowodnic(miec podstawy)dlaczego sie tego nie robi.To,ze dostanie ktos pismo do Polski ze szwedzkiego Urzedu Skarbowego,to nie oznacza,ze ten ja kontroluje.Kontroluje czy w ogole podatek zostal zaplacony za prace w Szwecji,czy firma istnieje,czy nie jest zawieszona.

Podczas kontroli szwedzkiej firmy(zleceniodawcy)szwedzki Urzad Skarbowy znalazl faktury od polskiego wykonawcy,ktore im podpadaja,chca je skonfrontowac.
To dotyczy pracy i podatkow w Szwecji.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 14:01
"To ja sie tutaj podepne i zapytam jak w takim razie dzialaja wszelkiej masci butiki internetowe, ktore zarejestrowane sa w innych krajach, w ktorych jest nizszy podatek ale maja szwedzkie strony i swiadcza uslugi (sprzedaja towary) w Szwecji caly rok?"


Daj przyklad,link do takiego butiku,ktory nie ma filii
w Szwecji i ktos cokolwiek od nich kupil.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 14:38
NO TO WKLEJAM PISMO W CAŁOSCI BŁAGAM O SUGESTIE RADY...firma w Polsce jest zawieszona. Na Szwedzką chyba też nic nie rozliczał - nie wiem muszę sie mojego (mądrasia wrrrrr)podpytac. F-ra dla firmy XXXX o ktorej mowa w poniższym pismie, nie została rozliczona ani w Polsce ani w Szwecji.

Przeczytajcie proszę i poradzcie coś...czy mogą się czepiac np. to z czego pan żyje, skontrolować polskie konto bankowe, pytać gdzie mieszka, z czego się utrzymuje, jak długo jest...itp itd DEPORTOWAĆ, JAK NAPISAŁ JOLAND NIE MOGĄ A CO MOGĄ?


poniżej wolne tłumaczenie z angielskiego pisma które przyszlo do Polski na adres (adres na który nie jest zarejestrowana firma, adres do korespondencji podany w US czy możliwe, że Skatverket dowiadywał się o adres w US???)
....................................... ............

Szwedzka Agencja podatku został poinformowana, że wykonane zostały w Szwecji prace w imieniu XXXXXX nazwa firmy

Aby ocenić, czy powinny być uważane za jednoosobową firmę w Szwecji, czy też nie - szwedzka agencja podatkowa potrzebuje odpowiedzi na następujące pytania:

1. czy jesteś zarejestrowany dla biznesu w Polska? jeśli tak, proszę przedstawić dowody potwierdzające tę

2. czy jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT w Polska? jeśli tak, proszę przedstawić dowody potwierdzające tę


3. czy Pan zapłacił podatek dochodowy od firmy w Polsce? jeśli tak, proszę przedstawić dowody potwierdzające tę

4. czy jesteś zarejestrowany jako pracodawca w Polsce? jeśli tak, proszę przedstawić dowody potwierdzające tę

5. proszę opisać swój biznes w Polsce. Czy masz specjalne siedzibę lub miejsce, do prowadzenia biznesu

6. proszę przedstawić roczne sprawozdanie lub podobne, które pokazuje stopień aktywności użytkownika w Polska

7. czy masz zaświadczenie z Polska, aby pokazać, że płacisz składki na ubezpieczenie społeczne? jeśli tak, proszę dostarczyć kopię tego świadectwa oraz kopię faktury wystawionej w tym samym czasie jako świadectwo


8. proszę również o opisanie wszystkich prac wykonywanych w Szwecji w latach 2009, 2010 i 2011 i proszę określić, jak długo pracowałeś dla każdego klienta.

9. proszę opisać wszystkie prace wykonywane w Polsce w bieżącym roku

10. prosimy o przesłanie kopii, które przedstawiają przykłady faktury i umów z klientami na bieżący rok w Polsce dotyczące firmy zarówno w Szwecji jak i w Polsce


11.jedną płatność z XXXXXXXXXXX (nazwa firmy), zgodnie z instrukcjami płatności do faktury, zostały dokonane na rachunek w banku szwedzkim. To konto należy do YYYYYYYYYY (imię i nazwisko osoby która „użyczyła” konta ( a nawiasem mowiąc czy może mieć problemy?), który mieszka w Szwecji.

A. DLACZEGO instrukcje dotyczące płatności, płatność dokonywana jest do tej osoby, a nie dla Ciebie?

b. czy są to osoby swoje szwedzki podwykonawców i / lub lokalnym pracodawcą? proszę opisać swój związek z tą osobą.

c. czy osoba wymienione powyżej pośredniczyła w płatności na rzecz innych osób? proszę podać nazwę osóby, które zostały końcowym odbiorcą płatności.

prosimy o przesłanie pisemnej odpowiedzi w ciągu 25 dni

pismo przyszło listem zwykłym
  Profil uzytkownika: ziomalns     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2011-11-16 14:47
Prawde powiedziawszy nie widze nic niezwyklego w tych pytaniach, jezeli w Polsce sie nie rozliczales i nie placiles tego co powinienes to rzeczywiscie masz klopot.

Kara: musisz zaplacic to co ci urzad wyliczy do zaplacenia plus 40% tej sumy.

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 14:48
"2. czy jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT w Polska? jeśli tak, proszę przedstawić dowody potwierdzające tę"


I co to jest kontrola polskiej firmy?

Ja tak sprawdzam kazda polska firme,by nie placic dodatkowych podatkow lub nie wpierd**** sie w maliny,ze nie bede mogl odpisac sobie od podatku.
Nie musze siedziec w Skatteverket.
http://ec.europa.eu/taxati on_customs/vies/

Do czasu rozliczenia ze Skatteverket na 100% nie dostanie prawa pobytu i numeru personalnego.Bez tego nie ma szans na prace na bialo.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 14:51
"Kara: musisz zaplacic to co ci urzad wyliczy do zaplacenia plus 40% tej sumy"


Co do tych 40%,to bym dyskutowal.Nie jest obligatoryjne.W dodatku mozna porozumiec sie w sprawie rozlozenia na raty.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 14:56
jezeli w Polsce sie nie rozliczales i nie placiles tego co powinienes to rzeczywiscie masz klopot.- wPolsce też?
  Profil uzytkownika: ziomalns     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 15:03
jeżeli wystawiał f-ry a się z nich nigdzie nie rozliczał to czy mogą dojść jakoś do nich? nie wiem czy tak jest ale skoro raz się zdarzyło to może mogło się zdarzyc więcej razy ....wrrrrr....

jeżeli ktoś chce cię zatrudnić na biało to może ci wyrobić person number - tylko w sytuacji długu w skatverket nie dadzą ci PN czyli defakto zamkną drogę do legalnego zarobkowania? (i naszej przeprowadzki....wrrrrr)
  Profil uzytkownika: ziomalns     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 15:12
Do czasu rozliczenia ze Skatteverket na 100% nie dostanie prawa pobytu i numeru personalnego.Bez tego nie ma szans na prace na bialo.


PN ma z racji mania tej szwedzkiej firmy przez 2 lata, na ktorą nie wystawiał (chyba) żadnych f-r....mogą się doczepić po co ma skoro nic nie fakturuje a powinien coś płacić nawet jeżeli nie wystawia f-r?

DZIĘKI BARDZO WAM WSZYSTKIM ZA JUŻ I PROSZĘ O WIĘCEJ
  Profil uzytkownika: ziomalns     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 15:17
Ja na Twoim miejscu,to bym starego gonil do poszukania revisora i zlozenia deklaracji rocznej(korekta) ze wszystkich zadan jakie wykonywal w Szwecji.
Bedzie mial szanse odliczyc koszty uzyskania.
Deklarujac w Szwecji bedzie czysty w Polsce.
Jedynym wytlumaczeniem podczas rozmow ze Skatteverket moze byc nieznajomosc przepisow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 15:21
"PN ma z racji mania tej szwedzkiej firmy przez 2 lata, na ktorą nie wystawiał (chyba) żadnych f-r....mogą się doczepić po co ma skoro nic nie fakturuje a powinien coś płacić nawet jeżeli nie wystawia f-r"

Zdecyduj sie na cos,wczesniej pisalas,ze ma numer tymczasowy.Z tymczasowym,to nawet konta w banku nie otworzy.Zdaj sobie sprawe,ze Szwecja to komunizm,tutaj wystarczy wbic numer personalny i jak na dloni wyskakuja wszystkie dlugi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 15:27
Zdecyduj sie na cos,wczesniej pisalas,ze ma numer tymczasowy.

TAK MASZ RACJĘ...nie wnikałam w temat...to ja się dopytam o ten PN i potem zapytam jeszcze

a jeżeli f-ra była wystawiona w 2009 to?
a jeżeli w 2010 to?

przepraszam Was za infantylnośc ale równie dobrze moglabym teraz rozmawiać o fizyce kwantowe - porównywalny stan wiedzy na te tematy mam



  Profil uzytkownika: ziomalns     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 15:31
Jedynym wytlumaczeniem podczas rozmow ze Skatteverket moze byc nieznajomosc przepisow.

a czy za "nieznajomosc przepisow" jest jakaś ulga - patrzą lagodniej czy coś? W Polsce nieznajomość przepisów szkodzi.
  Profil uzytkownika: ziomalns     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 15:33
"a jeżeli f-ra była wystawiona w 2009 to?
a jeżeli w 2010 to?"

Nie z takich opresji ludzie wychodzili.Musi znalezc kogos kumatego(najlepiej revisora)skontaktowac sie ze Skatteverket i ustalic plan naprawy.WG mojej wiedzy nie powinno byc problemow.Tylko musi znalezc osobe,ktora wie czego chce,w innym przypadku moze mu pozamiatac.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 15:36
"a czy za "nieznajomosc przepisow" jest jakaś ulga - patrzą lagodniej czy coś? W Polsce nieznajomość przepisów szkodzi"

Tutaj nawet te dziunie,ktore siedza na pitach nie znaja przepisow

Nie mysl po Polsku
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-11-16 15:41
"a czy za "nieznajomosc przepisow" jest jakaś ulga - patrzą lagodniej czy coś? W Polsce nieznajomość przepisów szkodzi."

Jezeli sie czegos nie zaplacilo, poniewaz sie nie wiedzialo to moga zadowolic sie przylepieniem jakiegos szablonowego "mandatu" za spozniona zaplate. A jezeli nie zaplacilo sie z premedytacja, w celu oszukania skarbu panstwa, to moze byc calkiem inna rozmowa.

  Profil uzytkownika: kajetan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 15:46
"Jezeli sie czegos nie zaplacilo, poniewaz sie nie wiedzialo to moga zadowolic sie przylepieniem jakiegos szablonowego "mandatu" za spozniona zaplate. A jezeli nie zaplacilo sie z premedytacja, w celu oszukania skarbu panstwa, to moze byc calkiem inna rozmowa"

Tak wlasnie jest,i znam przypadki z zycia

Dlatego pisalem,ze wazne jest kogo sie wezmie do pomocy
i jak bedzie przekonujacy,ze Twoj stary jest niekumaty calkowicie w przepisach.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
ziomalns


Wpisów: 12
Od: 2011-11-15
2011-11-16 15:54
dzięki bardzo, uspokoilam się trochę . Dobrze,że jesteście
tymczasem zmykam po dzieciaki
podpytam jeszcze mojego o co chodz bardziej i odezwę się wieczorem.
Mam nadzieję, że mogę na Was liczyc.

DZĘKI ZA CIERPLIWOSC
  Profil uzytkownika: ziomalns     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-11-16 16:10
chodzilo mi dokladnie o moms, ktory np. w finlandii wynosi 23% a w szwecji 25% i teraz powstal sklep i na stronie glowniej jest napisane:Våra förmånliga priser är i svenska kronor och inkluderar finskt moms på 23 %.
Jak to w takim razie dziala?? Czy ja moge w takim razie zamknac firme w SE otworzyc np. w niemczech i sprzedawac rzeczy tutaj z 19% momsem?? i nie miec z tego powodu zadnych problemow ze skattem??
  Profil uzytkownika: Siobhan     
buldożerka


Wpisów: 278
Od: 2010-06-03
2011-11-16 16:21
szczerze wspolczuje. Znam pare osob ktorzy zostali pozbawieni duzej kwoty pieniedzy, firm i innych swoich dobr majatkowych bo ... zdaniem skatteverket oszukali z premedytacja ?! To ze ty sie tlumaczysz nie ma nic do rzeczy jak oni powiedza tobie ze oszukiwaliscie to oszukiwaliscie i koniec mandacik , rozliczenia i tak mozecie byc winni 7 cyfrowa kwote do zaplacenia. Nalezy szukac wszystkich kwitkow tych duzych jak i malych. Jesli firma dziala a dochody sa male a wy jestscie w stanie sie utrzymac to cos jest trafem dla skattu . Coraz wiecej takich osob pojawia sie. Potem beda dzwonic codziennie i pytac o to samo i insynuowac, kronofogden przejmie dlug zablokuja ci konco i zabiora f skatt . Powodzenia . Szukac kwitkow!
  Profil uzytkownika: buldożerka     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 16:21
"Czy ja moge w takim razie zamknac firme w SE otworzyc np. w niemczech i sprzedawac rzeczy tutaj z 19% momsem?? i nie miec z tego powodu zadnych problemow ze skattem?? "

To zmienia calkowicie postac rzeczy.Zgadza sie,ze na MOMSie mozna zarobic.Tylko jest maly problem i kruczek:szwedzkie butiki oferuja cene inkl.Moms zagraniczne ekskl.Moms.Dolicz koszty transportu,i jak dalej bedziesz sadzila,ze to sie oplaca,to do dziela!!!.
Ja kupuje towar w Polsce bez MOMS(VAT),tutaj sprzedaje z 25% MOMSem i tyle zwracam do Skatteverket.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-11-16 17:11
Joland jest wyraznie napisane na stronie butiku, ze svenska priser inkluderar finskt moms på 23%. znaczy da sie tak zarobic znaczy mozna jest bardziej zakrecic i firme otworzyc w niemczech (moms 19%) kupowac towar w polsce bez momsu a sprzedawac w se i tak zarabiac hahahha boze jakie to wszystko pokrecone a potem jak sie ktos do tylka dorwie to czlowiek sam sie w tlumaczeniach gubi
  Profil uzytkownika: Siobhan     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 17:27
Wszystko okaze sie proste,jak znajdzie sie towar chodliwy w konkurencyjnej cenie.

Ja kupujac w Polsce bez MOMS(VAT)pozwalam przytulic szwedzkiemu fiskusowi pare procent na roznicy tego podatku miedzy Polska a Szwecja.Wazne,ze ja nie trace.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2011-11-16 18:35
Tak z momsem bawi sie jakis operator telefoniczny typ phonera czy tym podobny, nie pamietam jak sie oni nazywaja ale na ich fakturach moms jest duzo nizszy niz 25%. Faktury wypisuje im FaktAB (tez sie teraz inaczej nazywaja).

Joland: Zdecyduj sie na cos,wczesniej pisalas,ze ma numer tymczasowy.Z tymczasowym,to nawet konta w banku nie otworzy.

Otworzy, wlasnie to wczoraj zrobilem jednemu agentowi i nazywa sie to samordningsnummer a nie tymczasowy. Mozesz go miec nieograniczenie dlugo...

W
  Profil uzytkownika: wma     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 18:41
"Otworzy, wlasnie to wczoraj zrobilem jednemu agentowi i nazywa sie to samordningsnummer a nie tymczasowy. Mozesz go miec nieograniczenie dlugo..."

Tak,takie konto,ktore dziala w jedna strone(wplaty),to nawet u mnie mozesz otworzyc.

Jak bedziesz sie silil na wmowienie mi,ze na samordningsnummer mozna otworzyc platnosci internetowe,starac sie o kredytyt w tym banku,to podaj jego nazwe.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
giego
Stockholm


Wpisów: 90
Od: 2007-03-01
2011-11-16 18:50
W sumie mozna otworzyc konto w banku nawet bez tymczasowego nr ,i bez pers nr. W tym tygodniu pomoglem jednemu i otworzyl konto na sam polski paszport ( karta i bank internetowy tez fakt ze karta maestro )
  Profil uzytkownika: giego     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 18:54
Bank internetowy na polski paszport?

Badz uprzejmy mi wyjasnic w takim razie,jak loguje sie na konto bez PN?

Podaj nazwe tego banku,bede go polecal wszystkim.

Kredyt takze mozna dostac bez stalego PN?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
giego
Stockholm


Wpisów: 90
Od: 2007-03-01
2011-11-16 19:27
Bank internetowy na polski paszport?

Tak logowanie jest na polski pesel tymczasowo bank swedbank , sluchaj Joland ja nie pisze po to aby miec pare tysiecy wpisow ale jak cos wiem to sie udzielam .
Temat jest swiezy z tego tygodnia , sam przy tym bylem i bank dziala chlopak placil rachunki wczoraj .
pare lat temu bylem ze znajomymi na polnocy szwecji i udalo sie ptworzyc konto w Nordea co w Stockholmie bylo niemozliwe. Wiec zanim cos powiesz , czy napiszesz zastanow sie bo Alfa i Omega nie jestes chodz z pewnoscia masz duza wiedze na rozne tematy . pozdrawiam
  Profil uzytkownika: giego     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 19:35
"Tak logowanie jest na polski pesel tymczasowo bank swedbank"

Jak jest to mozliwe z technicznego punktu widzenia?
Polski pesel zawiera date urodzenia plus piec cyfr,szwedzki date urodzenia i cztery cyfry.

Jutro to sprawdze,bo mnie to bardzo interesuje.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
giego
Stockholm


Wpisów: 90
Od: 2007-03-01
2011-11-16 19:47
Tak masz racjee polski pesel ma 11 cyfr
zrobione jest to tak ze ma date urodzenia i cztery cyfry bez piatej napisalem ale to juz moj ostatni wpis na ten temat .
Jak juz napisalem wczesniej mozliwosc tak istnieje i jest to przyklad z tego tygodnia .
  Profil uzytkownika: giego     
sylwianna


Wpisów: 394
Od: 2007-07-24
2011-11-16 19:47
Dziwne, bo mi w Swedbanku nie chcieli konta otworzyć z PN, a bez polskiego paszportu...
  Profil uzytkownika: sylwianna     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-11-16 19:49
ezeli sie czegos nie zaplacilo, poniewaz sie nie wiedzialo to moga zadowolic sie przylepieniem jakiegos szablonowego "mandatu" za spozniona zaplate. "

nieznajomosc prawa nie jest zadnym tlumaczeniem ani nie zmniejsza odpowiedzialnosci z tego co wiem

kazdy by sie tak tlumaczyl
jak sie prowadzi dzialalnosc ma sie obowiazek zapoznac z obowiazujacyn prawem


dobrze ze sie za takie rzeczy zabrali
najwyzasza pora
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-16 20:02
"nieznajomosc prawa nie jest zadnym tlumaczeniem ani nie zmniejsza odpowiedzialnosci z tego co wiem"

Masz racje Darsim,ale zeby te panie co siedza na PITkach(Personal Inkome Tax)w Skatteverket mogly wymagac od kogos znajomosci prawa podatkowego,najpierw same musza sie go nauczyc.A kazdy wie,ze z tym jest roznie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
pawel643


Wpisów: 28
Od: 2011-11-22
2011-11-23 23:16
Joland widze ,że znasz sie na rzeczy,może coś doradzisz...Jak to przeczytałem to mało zawału nie dostałem,masakra.Jestem chyba w fatalnej sytuacji,bowiem przyznam ,że mnie jeszcze skarbówka kontrolowac nie chciała ,mimo,że usługi jako polska firma świadczyłem w Szwecji już dłuższy czas (intensywnie od 3).Nigdy sie nie rejestrowałem do skatteverket,bo nie miałem pojęcia o takim obowiązku.Usługi mojej polskiej firmy w 100% były prowadzone w Szwecji i pewnie przekroczyłem okres 183 dni,o których słysze dopiero teraz.Czego cholera moge się spodziewć?Kar i nakazu zapłaty 40%podatku od zarobionych pieniedzy przez wszystkie lata prowdzenia firmy?A co z podatkiem,który zapłaciłem w polsce-zwróci mi go polska skarbówka?czy jest jakis okres,np. 3 lat wstecz,ze skarbowka może zażądac zapłaty podatku.Dodam,że wszystkie zarobki podatkowałem w Polsce.A teraz chcąc zamknąć działalność w Polsce (gdyż mój szwedzki przedsiębiorca,dla którego byłem podwykonawcą,rzekomo przechodzi na emerytutke-a ja mam wraznie ,ze chce umyć rączki,bo to on zapweniał mnie ,że wszystko jest w pełnym porządku),natknąłem sie na ten temat i zaraz serducho mi stanie. Joland,proszę,jesli sie orientujesz to powiedz mi jak wysokie moga być kary i czy jeśli nikt nie będzie sie dopominał o jakieś wyjasnienia ze skatteverket to czy ta sprawa za jakis czas ulegnie przedawnienu?Jak to możliwe,ze te przez lata prowadziłem firmę,płaciłem podatki(widocznie do niewłasciwego fiskusa)i nikt tego do tej pory nieskontrolował?Czy jesli nikt nie skontroluje to siedzieć cicho i żadnej firmy tu nie otwierać?
  Profil uzytkownika: pawel643     
giotto


Wpisów: 18
Od: 2011-11-02
2011-11-24 00:29
nie doczytałem wszystkiego do końca ale z chwilą wysłania pierwszej faktury do nowej firmy w polsce może się zacząć kontrola ze szwedzkiej strony i wysyłają proste zapytanie lecz nie do szwedzkiej firmy lecz do polskiej i dobrze byłoby mieć zaświadczenie typu firma XXX wykonuje lub wykona jednorazową lub też pozostaje w...... usługę dla firmy YYY na terenie Szwecji i to wystarcza lecz w tym przypadku to może być problem pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: giotto     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-24 10:49
".........przeczytałem to mało zawału nie dostałem,masakra.Jestem chyba w fatalnej sytuacji,bowiem przyznam ,że mnie jeszcze skarbówka kontrolowac nie chciała ,mimo,że usługi jako polska firma świadczyłem w Szwecji już dłuższy czas"

Sokojnie!!!!,nie ma sensu popadac w paranoje.
To nie polskie firmy Skatteverket kontroluje.Jesli juz, to szwedzkie dla ktorych byliscie podwykonawcami.
Wylapuja te firmy,ktore najczesciej korzystaly z powykonawstwa firm z innych krajow UE.Skoro facet zamknal szwedzka dzialalnosc,to wystarczy zapytac,czy taka kontrole mial.Jesli mial,to Skatteverket zapyta polska firme na jakiej podstawie nie zostaly odprowadzone podatki w Szwecji.Jesli nie,to ryzyko kontroli w zamknietej firmie jest mniejsze,jak w dzialajacej.
Gdy Skatteverket wysle zapytanie o podatki,to mozesz smialo twierdzic,ze firme masz zarejstrowana w Polsce,przestrzegasz polskiego prawa podatkowego,a przekroczenie 183 dni w roku wiazalo sie z nieznajomoscia szwedzkich przepisow.Ponadto wlasciciel szwedzkiej firmy zapewnial Cie,ze jest to zgodne ze szwedzkimi przepisami podatkowymi.Najwiekszym bledem jest olanie i brak odpowiedzi na pismo Skatteverket.
Oni sa bardziej ludzcy,jak ci w Polsce.Idzie sie dogadac,nawet, w wydawc sie mogacych sytacjach bez wyjscia.Czego bylem kilkakrotnie swiadkiem,pomagajac innym w doprowadzeniu do kompromisu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
buldożerka


Wpisów: 278
Od: 2010-06-03
2011-11-24 13:10
Polsce,przestrzegasz polskiego prawa podatkowego,a przekroczenie 183 dni w roku wiazalo sie z nieznajomoscia szwedzkich przepisow.Ponadto wlasciciel szwedzkiej firmy zapewnial Cie,ze jest to zgodne ze szwedzkimi przepisami podatkowymi.Najwiekszym bledem jest olanie i brak odpowiedzi na pismo Skatteverket.


Ich to nie interesuje swiadczac uslugi w szwecji masz obowiazek zapoznac sie z przepisami

Natomiast z brakiem kontaktu to prawda trzeba dzwonic i na wszystko trzebamiec papier bo mowic kazdy moze a trzeba udowodnic
  Profil uzytkownika: buldożerka     
pawel643


Wpisów: 28
Od: 2011-11-22
2011-11-24 18:59
Dzieki Jolandzik,co ja bym bez tych informacji zrobił,cała noc nieprzespana i dziś cały dzień w stresie Działalności w Polsce jeszcze nie zamknąłem,przymierzam się,zrobię to jak najszybciej,pewnie na dniach. Czyli myslisz,że spokojnie mogę otworzyć firme w Szwecji,raczej bez obaw,że skarbówka skontrolowalaby moja przeszłość?
  Profil uzytkownika: pawel643     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-11-24 19:49
W Twoim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie w otwarciu firmy w Szwecji.Jesli chodzi o poprzednia dzialalnosc,to obojetnie czy bedziesz w Polsce,czy w Szwecji,jesli zajda takie okolicznosci(kontrola),to bedziesz zmuszony sie dogadac ze Skatteverket.
Idz do przodu,nie stoj w miejscu.Powodzenia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
majka77a


Wpisów: 20
Od: 2011-06-08
2011-12-18 21:57
Mam firme od listopada 2010 w szwecji. Jest koniec grudnia 2011. Otrzymalem pismo - kontrola ze skatteverket- kontrola dotyczy 5 osob, ktore zostaly wybrane z calego roku. Mam przedstawic fakture, dowod platnosci klienta i opisac jakie prace byly wykonywane u klienta. Czy to standardowa procedura ze strony skatteverket?
  Profil uzytkownika: majka77a     
Forum -> Życie w Szwecji -> pismo ze skatverket -rewizja?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 33 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony