Odwiedzin 37800949
Dziś 1393
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Od czego zacząć? proszę o pomoc

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOd czego zacząć? proszę o pomoc
esperanza_en


Wpisów: 9
Od: 2011-10-25
2011-10-25 16:05
Witam, parę dni temu przyjechałam do Szwecji w celu dalszej nauki i pracy,jestem po maturze jak mogłabym tutaj dalej sie ksztalcic? Mój brat tutaj pracuje ale na czarno,także nie pomoze mi z zdobyciu personnumeru,chciałabym zacząć od kursu szwedzkiego na tkz.sfi, i zacząc się uczyć,bo jak narazie siedze w domu i nie wiem co mam zrobic zeby ruszyc z miejsca.. przeglądałam forum ale trochę się pogubiłam bo różnie jest napisane, nie wiem od czego zacząc..wiem ze musze miec personnumer zeby zapisac sie na kurs ale narazie jestem w trakcie szukania pracy, bardzo proszę o poradę forumowiczów, z gory dziekuje za pomoc!
  Profil uzytkownika: esperanza_en     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-10-25 18:29
Z tego co ja się orientuję po przeczytaniu forum to nie załatwisz nic jeśli nie będziesz miała pracy na biało... To jest podstawowy warunek o staranie się o jakiekolwiek przywileje socjalne.
  Profil uzytkownika: vanessita     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-25 18:45
jesli nauka jest dla ciebie najwazniejsza to idz na prywatny kurs. fortuny nie kosztuje a juz bedziesz krok do przodu
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=19093
  Profil uzytkownika: iza     
sylvestro
Ystad


Wpisów: 39
Od: 2010-07-01
2011-10-25 21:51
Witaj esperanza!
Ja też przechodziłem przez to co ty rok wcześniej. Też wyjechałem po maturze.

Ja na szczęście miałem ojca który pracował legalnie i na podstawie jego pozwolenia na pobyt i zaświadczania o dochodach i jeszcze kilku ważnych papierków m.in. pisemna deklaracja, że do usamodzielnienia będzie mi pomagał finansowo i zapewniał dach nad głową; ubezpieczenia z Polski (wystarczyło turystyczne za ok 70zł/rok wykupione w biurze turystycznym); dołączyłem też wyciąg z banku, świadectwa szkolne, dojrzałości - już przetłumaczone na ang. Dużo tego, ale wszystko było wymagane.
Mam poniżej 21 roku życia a z tego co wiem też ma znaczenie.
Miałem nawet skopiowane dokumenty dwukrotnie w komunie z pieczęciami o zgodności z oryginałem, nawet wniosek uzupełniłem po szwedzku (bo już chodziłem do szkoły na SFI bez PN(!) - dzięki uprzejmości rektorki.

Babka ze SV nie mogła sie nadziwić jaki ja przygotowany. Całość zajęła 3 min. Na koniec powiedziała, że za 2 tyg będzie raczej PN.

Teraz może coś co cię bardziej zainteresuje. A mianowicie może ci ktoś pomóc ze znajomych.
Moja koleżanka również dostała Personnummer na podobnych zasadach co ja tylko zamiast ojca pomoc w utrzymaniu w tym i w zakwaterowaniu zapewnił znajomy, tyle że w oświadczeniu które napisał podał się za najlepszego przyjaciela rodziców dziewczyny. Niestety wyciągi z banku polskiego jej rodziców emerytów też były potrzebne mieli około 25tyś zł.

W rzeczywistości nie mieszkała z tym niby przyszywanym wujkiem. Gdy zadzwoniła pani ze Skatu zapytać, czy dziewczyna mieszka tutaj odpowiadał, że tak tylko gdzieś wyszła.

Ona załatwiała to troszkę wcześniej ale już po obowiązku zgłoszenia się pierwsze do MV mimo to załatwiła pierwsze papiery w SV.

Jak sie bardzo chce to się da.
Mam nadzieję, że pomogłem.

Wiem, że najlepiej ubiegać sie o PN przez własną umowę o pracę, ale jak wiemy w Szwecji jest ciezko o prace dla początkującego bez j. szwedzkiego.

Pozdr,
  Profil uzytkownika: sylvestro     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-10-25 21:59
"dołączyłem też wyciąg z banku"

Twoj? i ile bylo na tym koncie? Wystarczylo na pobyt za "wlasne srodki"?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
sylvestro
Ystad


Wpisów: 39
Od: 2010-07-01
2011-10-25 22:24
Nie ojca. Było ok. 20tyś. koron.
  Profil uzytkownika: sylvestro     
sylvestro
Ystad


Wpisów: 39
Od: 2010-07-01
2011-10-25 22:30
Ronja ja dostałem pozwolenie na pobyt ze względu na za zamieszkanie tutaj ojca. Nie ma obywatelstwa. Papiery do MV złożyliśmy równo bo niestety sam o tym nie mial pojęcia. Przez te zmiany w prawie z września 2010 musiałem czekać 5 mies na papiery z MV a bez tego nie chcieli przyjąć wniosku o PS w SV
  Profil uzytkownika: sylvestro     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-10-25 22:54
Sylvestro, ja rozumiem. Chcialam tylko wyjasnic sprawe stanu konta i czyjego?
Wiele ludzi dostaje pobyt na wlasne srodki na utrzymanie i nic w tym dziwnego.

Autorce postu pozostaje znalezc prace i z tego powodu dostac pobyt. Byle tylko nie zaszla w ciaze, bo wtedy chlopak bedzie musial szukac pracy na bialo. W zasadzie moglby teraz juz zaczac, skoro w pewien sposob ponosi odpowiedzialnosc za swoja dziewczyne i jej warunki pobytu tutaj.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
esmeralda_27


Wpisów: 15
Od: 2011-10-25
2011-10-25 23:42
"pozostaje znalezc prace i z tego powodu dostac pobyt. Byle tylko nie zaszla w ciaze, bo wtedy chlopak bedzie musial szukac pracy na bialo"


o chlopaku nic nei wspomina
a z bratem nie zajdzie
  Profil uzytkownika: esmeralda_27     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-10-26 08:54
Sorry, faktycznie, ta historia jest troche inna....i o tyle gorsza, ze czy brat czy..swat to nie pomoze. Musisz znalezc prace...
  Profil uzytkownika: Ronj@     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-10-27 11:40
W przypadku zalatwiania pobytu przez oswiadczenie ojca mieszkajacego w Szwecji gorna granica wiekowa to 21 lat? Czy da sie to jakos przeskoczyc.?
  Profil uzytkownika: vanessita     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-10-27 11:44
odmlodniec
  Profil uzytkownika: electra     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-10-27 12:22
Venessita, da sie zacznij ssac smoczek i nosic pampersy
  Profil uzytkownika: myszkin     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-10-27 18:06
uuiiii
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-10-27 23:22
Niedoczekanie bo nie o mnie chodzi ;-p
  Profil uzytkownika: vanessita     
Forum -> Życie w Szwecji -> Od czego zacząć? proszę o pomoc
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 34 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony