Odwiedzin 37784841
Dziś 1611
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - co mam z tym fantem zrobic- zwrot zaliczki

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorco mam z tym fantem zrobic- zwrot zaliczki
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 11:39
Witam, mam taki dylemat i prosze was powiedzcie mi co o tym myslicie. Otoz dalam ogloszenie ze chce wynajac pokoj. Zgosilo sie dwoch panow, pokoj im sie spodobal, zostawili zaliczke, czyli zdecydowali sie zamieszkac u mnie.W miedzyczasie dzwonilo mnostwo osob ktorym odmowilam wynajecia gdyz mialam juz potencjalnych lokatorow. Po tygodniu pan do mnie dzwoni i mowi ze rezygnuje z pokoju bo wlasnie sie dowiedzial ze bedzie pracowal poza Sztokholmem. Oczywiscie zada zwrotu zaliczki.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 11:56
ja mialam w tym pokoju jedno duze lozko a ze wzgledu na tom ze mialo przyjsc dwoch panow tamto lozko wyrzucilam i kupilam dwa osobne lozka zeby panowie mieli na czym spac. Wytapetowalam pokoj, przygotowalam a tu taka niespodzianka. Malo tego pan sobie bez mojej zgody postawil na bazar ogloszenie ze Ja chce wynajac pokoj, tak jakby ponowil moje ogloszenie. Ok w sumie to dla mnie lepiej bo ja nie musze placic ponownie za anons ale wkurza mnie to ze nawet nie zapytal czy moze.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 11:57
prosze powiedzciwe co o tym mislicie, powinnam mu zwrocic zaliczke czy nie, pierwszy raz sie spotykam z taka sytuacja
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-10-24 11:58
Czesto tak jest, zawracaja d_pe! W zasadzie zaliczki sie nie oddaje, bo jest to obietnica, ze umowy sie dotrzyma. Nie dotrzymal umowy - "piniaszki" przepadaja. Ale nigdy nic nie wiadomo, co rodacy wymysla i mozesz miec klopoty. Oddaj zaliczke, dla swietego spokoju, daj nowe ogloszenie i prowadz rozmowy z kilkoma chetnymi,powiadamiajac, ze po 1-2 tygodniach dasz ostateczna odpowiedz, komu wynajmiesz pokoj. Wtedy mozesz wziac zaliczke, ale zaznaczaj od razu, ze przy wycofaniu sie z umowy, zaliczka przepadnie.
  Profil uzytkownika: myszkin     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-10-24 12:06
Ogloszenie tego pana, to juz zakrawa na oszustwo i manipulacje.
Nikt nie ma prawa wynajmowac mieszkania, ktore nie nalezy do niego, bez zgody wlasciciela. Takie praktyki sa karalne. Nie pozwol soba manipulowac, moze jeszcze bedzie chcial, zebys mu placila prowizje, za pomoc w wynajeciu
  Profil uzytkownika: myszkin     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-10-24 12:07
powinnas byla zaznaczyc ze zaliczka moze przepasc jak sie wycofaja
najlepiej na pismie
jesli tego nie zrobilas
probuj z nimi dyskutowac
ten temat
jak nie dojdziecie do porozumienia
oddaj
  Profil uzytkownika: darsim     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 12:50
mszkin nie wiem co masz na mysli to jest moje mieszkanie, nie wynajmuje go od nikogo tylko ja chce wynajac pokoj komus i ten ktos wycofal sie z umowy. Darsim a co z kosztami jakie ponioslam jedne lozko wyrzucilam drugie kupilam a teraz jesli trafi siepara bede musiala znow kupic jedno duze lozko bo te dwa sa akurat takie ze nie da sie ich polaczyc
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 12:52
myszkin sorry przeczytalam ponownie Twoj wpis i juz wiem o czym piszesz mianowicie o ogloszeniu tego pana na bazarze, sorki ale mam w glowie metlik stad niedopatrzenie
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 12:58
teraz juz na pewno bede mowic o przepadnieciu zaliczki, po prostu nie pomyslalam ze ludzie w ten sposob postepuja. malo tego ten pan uwaza ze jest w porzadku wobec mnie a ja mu powiedzialam ze jesli ktos sie znajdzie na pokoj to oddam mu pieniadze ale jak nie to niestety bo ja odmowilam wszystkim ktorzy do tej pory dzwonili.
Nadmienie ze nie wynajmuje pokoi dla niewiadomo ilu ludzi w warunkach uragajacych przyzwoitosci tylko majac bardzo wysoka hyre chcialam podbudowac budzet i naprawde zrobilam wszystko zeby ludzie ktorzy do mnie przyjda mieli fajny pokoik.Ja nie wycofalam sie z umowy a ten pan tak i chcialby zeby to bylo bez zadnych konsekwencji.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-10-24 13:04
Proponowalbym uporzadkowac sprawe.

Umowy nie posiadasz. W zwiazku z czym, zmieniamy nazewnictwo z zaliczki na zadaek. O zaliczce mozna mowic tylko wtedy, gdy bedzie ona jasno okreslona w umowie.

Jesli umowa zostaje rozwiazana z winy dajacego zaliczke, zaliczka pozostaje u drugiej strony umowy, ale tylko wtedy jezeli umowa przewiduje takie skutki.

jesli zas umowa nie zostala wykonana, z uwagi na rezygnacje strony, ktora zadatek dala, zadatek przepada na rzecz bioracego zadatek.

Stad ta subtelna roznica. Oczywiscie wzorowalem sie na prawie polskim.

Reasumujac. Nie masz umowy. dal zadatek. nie wywiazal sie, a Ty ponioslas straty. Nie oddawaj i nie ulegaj wpisom typu... przestrasz sie ich i im oddaj.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 13:41
no wlasnie tak myslalam ale facet nazwal mnie oszustka co mnie bardzo zabolalo i chcialam zapytac szerszego grona jak to wyglada z boku.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-24 13:56
nie daj sie- to on cie oszukal! nie wywiazal sie z zobowiazania.

poza tym to on podszywajac sie pod ciebie dal ogloszenie o wynajmowaniu twojego mieszkania (bez twojej wiedzy i zgody)- za to mozna go podac na policje! powinien miec tego swiadomosc zanim zacznie kogos nazywac oszustem...

a dla ciebie nauczka na przyszlosc- wszystko miec na papierze i klauzule o niewywiazaniu sie z umowy rowniez.
  Profil uzytkownika: iza     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 14:02
masz racje Iza to jest dla mnie nauczka, za naiwnosc i wiare w ludzi dostaje po lapach
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-24 14:39
nie martw sie. kazdy sie uczy na bledach.

zycze pozytywnego rozwiazania sprawy
(jako asa w rekawie pozostaw sobie to oszustwo na stronie z ogloszeniami)
  Profil uzytkownika: iza     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-10-24 14:49
"Zadatek różni się od zaliczki tym, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona wzbogaca się o wysokość zadatku; natomiast zaliczka jest po prostu zwracana, bez dodatkowych konsekwencji. Zadatek staje się nim tylko wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie - bez takiego określenia będzie to zaliczka

Różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem.

ZALICZKA

- po wykonaniu usługi zostaje wliczona w jej cenę,
- jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to zwracają one sobie wzajemne świadczenia, w tym także zaliczkę,
- jeśli umowę rozwiąże strona biorąca zaliczkę, jest ona zobowiązana do zwrotu pobranej zaliczki.
- jeśli umowę rozwiąże strona dająca zaliczkę może ona domagać się jej zwrotu.

ZADATEK

- jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to zwracają one sobie wzajemne świadczenia, w tym także zadatek,
- jeśli umowa została wykonana prawidłowo, zadatek zostaje zaliczony w na poczet ceny,
- jeśli umowa nie została wykonana, z uwagi na rezygnację strony, która zadatek dała, zadatek przepada na rzecz biorącego zadatek,
- jeśli umowa nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie biorącej zadatek, strona dająca zadatek może od umowy odstąpić i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości."
  Profil uzytkownika: babajedna     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-10-24 14:55
"Umowy nie posiadasz. W zwiazku z czym, zmieniamy nazewnictwo z zaliczki na zadaek. O zaliczce mozna mowic tylko wtedy, gdy bedzie ona jasno okreslona w umowie."

...a nie odwrotnie?!
  Profil uzytkownika: babajedna     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 22:03
W art. 394 kodeksu cywilnego stwierdza się, że z braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Zadatek stanowi więc pewnego rodzaju zabezpieczenie wykonania umowy i jest rodzajem odszkodowania za ewentualne jej niewykonanie. W Szwecji o ile wiem umowa ustna jest traktowana tak samo jak pisemna. Ja rozmawiajac z tym panem okkreslilam to mianem zadatku i wyraznie zaznaczylam ze jest to dla mnie zabezpieczenie gdyby chcial sie wyprowadzic wczesniej niz jest to okreslone w naszej umowie a mianowicie nie dotrzymania terminu jednego miesiaca wypowiedzenia.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 22:13
wiem ze piszac tutaj nazwalam to zaliczka ale w rozmowie z tym panem mowilam o zadatku zreszta mysle ze nie to jest wazne a to ze ja nie zrezygnowalam z tego pana tylko on z mieszkania u mnie pomimo zapewnien ze wprowadzi sie okolo ostatniego pazdziernika i nie chodzi mi o to jak to sie nazywa prawnie ale jak to wyglada tak po ludzku. Wiem ze jest tu na poloni wielu ludzi ktorzy rowniez wynajmuja pokoje czy mieszkania i ciekawi mnie co oni by w takiej sytuacji zrobili. Ja powiedzialam facetowi ze moze sobie odmieszkac ten jeden m-c ja nie mam nic przeciwko temu, nie ja wystawilam go do wiatru tylko on mnie.
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
katarzyna66


Wpisów: 66
Od: 2007-01-04
2011-10-24 22:29
babojedna mylisz sie. znalazlam w prawie cywilnym dokladne okreslenie co jest zadatkiem a co zaliczka.,wklejam to gdybys miala zastrzezenia.
Często zawiarając umowę, wpłacamy drugiej stronie pieniądze, które są traktowane jako zaliczka lub zadatek. Te same pieniądze, ale skutki wręczania drugiej stronie zadatku i zaliczki są odmienne. Uregulowania prawne instytucji zadatku, określone są w kodeksie cywilnym w art. 394 k.c. Natomiast kwestie prawnych uregulowań związanych z zaliczką, nalezy wywodzić z ogólnych przepisów o wykonywaniu umów wzajemnych.
O tym czy kwota wpłacona jest zadatkiem czy zaliczką decyduje zawarta pomiędzy stronami umowa. Kwota wręczona drugiej stronie staje się zaliczką tylko wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie - bez tego zaznaczenia będzie to zadatek. Wynika to z treści art. art. 394 § 1 k.c.,
  Profil uzytkownika: katarzyna66     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-10-25 09:06
Mylic sie jest rzecza ludzka wiec i ....baba moze ale nie tym razem . Przyznaje sie do zbyt duzego skrotu myslowego. Wkleilam jedna z interpretacji tego zapisu (ktora znalazlam na jednej ze stron "prawniczych") i postawilam retoryczne pytanie, a powinnam jeszcze wkleic komentarz co czynie

"Kiedy „zadatek” w umowie jest zadatkiem z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego?

Jak się okazuje bez znaczenia pozostaje nazewnictwo użyte w umowie, jeżeli strony takiej umowy inaczej niż w cytowanym wyżej przepisie oznaczyły konsekwencje „dania zadatku”. Jeśli bowiem w umowie wskażemy, że zadatek podlega zwrotowi w przypadku niewykonania umowy, to najpewniej sąd potraktuje to jako zaliczkę. Chyba że kontrahentom będzie można przypisać - i w razie sporu sądowego - udowodnić - wysoki poziom wiedzy prawniczej. Dopiero stwierdzenie, że ani Umowa, ani praktyka nie wskazują na odmienne niż w art. 394 § 1 kodeksu cywilnego konsekwencje prawne wręczenia rzeczy lub pieniędzy przy zawieraniu umowy, wówczas dopiero należy stosować regulacje kodeksowe odnoszące się do zadatku. Dlatego też w przypadku formułowani umów warto, dla uniknięcia późniejszych problemów interpretacyjnych, po pierwsze nazwać kwotę dawana przy zawarciu umowy „zadatkiem” oraz przywołać odpowiedni przepis kodeksu cywilnego. Przy czym polecam tez zamieścić informację, że strony zapoznały się każdego treścią tego przepisu i zdają sobie sprawę ze skutków prawnych, jakie rodzi fakt wręczenia zadatku przy umowie. Im bardziej precyzyjni będziemy, tym łatwiej będzie nam wygrać ewentualny spór każdego kontrahentem, a może nawet go uniknąć"

z naciskiem na pierwsze i ostatnie zdanie.
  Profil uzytkownika: babajedna     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-10-25 09:32
zatem jezeli jasno okreslilas warunki umowy...
Dla mnie bardziej istotna sprawa jest "wystawienie" Twojego mieszkania, bez Twojej zgody i wiedzy. Zastanawiam sie jakie dane podali do kontaktu?! Niewatpliwie Iza ma racje, ze jest to as w rozmowie z tymi panami, bo czyn moze nie byc pozbawiony znamion przestepstwa...
  Profil uzytkownika: babajedna     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-10-25 14:05
Rzecz miala miejsce w Szwecji a nie w Polsce i
dlatego podlega przepisom prawa szwedzkiego a nie polskiego.
Sprawa dotyczy umowy najmu i zgodnie z JB kap 12:6 st 2 jezeli lokator jeszcze sie nie wprowadzil to taka umowa moze byc natychmiast rozwiazana.
(Sker uppsägning innan hyresgästen tillträtt lägenheten, upphör avtalet dock genast att gälla)
Co do wplaconych przez niego pieniedzy tytulem czynszu to jesli nie umowiliscie, ze je straci jak wycofa z umowy to nalezy mu je zwrocic a co do poniesionych przez ciebie kosztow w zw z ta umowa to jesli nie dojdziecie do porozumienia to pozostaje ci dochodzenie ich na drodze sadowej.
No coz, darsim ma racje.


  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Forum -> Życie w Szwecji -> co mam z tym fantem zrobic- zwrot zaliczki
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 15 gości
oraz 1 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony