Odwiedzin 37780121
Dziś 444
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Azyl polityczny dla Białorusinki

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorAzyl polityczny dla Białorusinki
sangs


Wpisów: 4
Od: 2011-09-18
2011-10-22 11:09
Witajcie wszyscy!
Nie znalazłem podobnego tematu na forum dlatego postanowiłem napisać tutaj z prośbą o wytłumaczenie kilku zawiłości prawnych szwedzkiego prawa, którego nie znam.
Sprawa wygląda następująco.
Moja koleżanka Białorusinka, która ma 19 lat studiowała rok na Białorusi psychologię. Została jednak z niej wyrzucona przez dziekana za sprawą nacisków ze strony KGB (jak sama ich nazywa kagiebeszników). Powód - działa z organizacji LGTB - jedynej takiej na Białorusi. Wszyscy, którzy w niej działali obecnie znajdują się już poza granicami Białorusi. Sprawy wyglądały tak, że kilkakrotnie siedziała w więzieniu, była 3 razy pobita a jej rodzina ciągle zmaga się z prześladowaniami. Wszyscy jej przyjaciele byli również szantażowani wyrzuceniem ze studiów a ich rodzice mieli stracić pracę. Dziewczyna nie mogła jednak dostać wizy do Polski jako uchodźca polityczny dlatego, że polscy konsulowie nie postrzegają LGTB jako opozycji politycznej - w Polsce otrzymywanie azylu jest możliwe tylko wtedy kiedy działa się w Związku Polaków na Białorusi i walczy się z Rządami Łukaszenki. Dziewczyna dostała się na taki program stypendialny dla ludzi, którzy w swoim państwie byli prześladowani politycznie i będzie tutaj studiować w Polsce teraz. Niestety taka informacja dotarła też do KGB. Jedyna możliwością wtedy był wtedy wyjazd na Litwę(obarczony problemami na granicy jednak udało jej się opuścić Białoruś - szczegóły nie są istotne), która jest bardziej przychylnie nastawiona do takich osób - tam w Konsulacie Litewskim otrzymała wizę Schengen na 90 dni. Przyjechała od Polski i była na kursie językowym dla obcokrajowców, który zaliczała w miesiąc i będzie teraz studiować z tym zastrzeżeniem, że wiza kończy się za 18 dni. I teraz tak - ona nie może poprosić o azyl polityczny bo go najzwyczajniej nie dostanie. W przypadku odmowy będzie musiała natychmiastowo opuścić Polskę z obostrzeniem, że jeżeli tego nie zrobi to czeka ją deportacja na Białoruś na której czeka ją tylko jedno - więzienie. O kartę polaka też nie może prosić (jej jeden dziadek był polakiem) dlatego, że musi to zrobić na Białorusi a nie wiadomo czy istnieją jeszcze dokumenty, które potwierdzały by jego obywatelstwo sprzed ślubu kiedy to musiał się zrzec obywatelstwa polskiego na rzecz radzieckiego i sama musiała by wrócić na Białoruś żeby złożyć wniosek osobiście w Polskiej Ambasadzie w Mińsku.
Jako, że Szwecja jest postrzegana jako kraj bardzo liberalny chciałem zapytać czy ktoś z was może orientuje się jak tam wyglądają sprawy przyznawania takiego azylu i jakie są tego wymogi? Jaki urząd się tym zajmuje w Szwecji? MV czy może w takich sprawach interweniuje jakaś organizacja wyższego szczebla? A może ktoś z was zna jakaś osobę, która starała się o azyl Szwecji?
Pytam o to na wszelki wypadek gdyby konsul nie chciał jej przyznać wizy studenckiej wydawanej tylko na pół roku z tego powodu, że jeszcze nie są załatwione formalności związane z jej studiowaniem (dokumenty białoruskie o tym, że skończyła odpowiednie szkoły, itp. itd.) - wciąż jest tylko i wyłącznie stypendystką tej fundacji a to nie jest oficjalna instytucja państwowa i dla Konsula to nie wystarczy - a 18 dni może nie wystarczyć przy naszej biurokracji... dlatego z przyjaciółmi staramy się znaleźć jakieś miejsce gdzie na wszelki wypadek wsadziłoby się ją do samolotu w przeddzień skończenia się wizy i wysłało ją tam - później mogłaby normalnie przebywać w UE i ewentualnie studiować.
Dlatego Kochani jeżeli ktoś jest w stanie się wypowiedzieć na ten temat to będziemy bardzo wdzięczni.
  Profil uzytkownika: sangs     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-10-22 11:48
ciezko powiedziec,ale jak tak czytam strone MV to wyglada na to,ze ubiegac sie zawsze mozna. W najgorszym razie zostanie sie odrzuconym. Jest napisane ze musisz miec 'dobre powody' (good reasons) aby szukac azylu,czyli innymi slowy musza byc jakies przeslanki ku temu.

http://www.migrationsverke t.se/info/skydd_en.html

tu masz wszelkie informacje - jesli zadzwonisz,uzyskasz informacje w jezyku angielskim a moze nawet w polskim.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
sangs


Wpisów: 4
Od: 2011-09-18
2011-10-22 11:51
Właśnie też to zacząłem czytać. Dzięki wielkie za stronkę. Tylko ciekawe co to znaczy "dobre powody"... i czy ten przypadek kwalifikuje się do takowych.
  Profil uzytkownika: sangs     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-10-22 12:16
Nie masz maila w profilu,moge pomoc ale nie na forum.
  Profil uzytkownika: pratsam     
sangs


Wpisów: 4
Od: 2011-09-18
2011-10-22 12:38
salmiak@poczta.onet.pl
  Profil uzytkownika: sangs     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-10-22 18:45
niech Bialorusinka znajdzie prace w Szewcji wtedy bedzie mogla zostac, nich sie nie wyglupia z tym azylem
  Profil uzytkownika: darsim     
sangs


Wpisów: 4
Od: 2011-09-18
2011-10-22 19:02
No ale ona nie ma wizy do układu Schengen. Jak znajdzie prace w Szwecji to dostanie prawo pobytu na czas nieokreślony?
  Profil uzytkownika: sangs     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-10-22 20:28
tak
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Azyl polityczny dla Białorusinki
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony