Odwiedzin 37780022
Dziś 345
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Mieszkanie na kontrakt

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorMieszkanie na kontrakt
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-03 20:41
Jeżeli posiada się mieszkanie na kontrakt w 'prywatnej spółdzielni' i uppsagningstid wynosi 3 miesiące i jeżeli nie zapłaci się hyry po 4 dniach od daty terminu to jest takie prawo że właściciel może wyrzucić rodzine od razu?
Słyszałem, ze właściciel nie ma prawa wyrzucić nikogo z mieszkania z podpisanym kontraktem nawet jeżeli nie zapłaci się 2-3 hyr? Jak to jest dokładnie?
  Profil uzytkownika: Bartosh     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-03 22:09
" jeżeli nie zapłaci się hyry po 4 dniach od daty terminu"
to ci wysla upomnienie... jezeli w ogole zauwaza...
4 dni to badzo malo...
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-10-03 22:34
jak nie placisz to cie moze wyrzucic
http://www.kronofogden.se/ fordigsom/harfattettbrev/vrakning.4.65fc8 17e1077c25b8328000657.html

chociaz 4 dni to malo
  Profil uzytkownika: darsim     
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-03 23:12
'Hyresvärden måste först säga upp ditt hyreskontrakt. Hyresvärden ska också meddela socialförvaltningen i din kommun att du blivit uppsagd (gäller bara bostäder).

Du kan sedan välja att flytta frivilligt. Om du inte gör det kan hyresvärden vända sig till Kronofogden för att få ett bevis (utslag) där det står att du ska flytta. Han eller hon kan också vända sig till hyresnämnden för att få en dom. Hyresvärden behöver beviset eller domen för att Kronofogden ska hjälpa till med vräkningen. Kronofogden måste vara med för att vräkningen ska gå rätt till. Ingen annan får tvinga dig att lämna din bostad eller lokal.'

Interesuje mnie najbardziej początek. Skoro właściciel musi wpierw wypowiedzieć twój kontrakt, a czas wypowiedzenia to 3 miesiące to przez ten czas nie może Cię wyrzucić z mieszkania, czy ja dobrze to sobie tłumacze?
  Profil uzytkownika: Bartosh     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-10-04 05:52
Nie,nie moze wyrzucic cie,musi uplynac te 3 m-ce.
Jak nie zaplaciles hyry w terminie,to potem ci przychodzi upomnienie(chyba po tygodniu).
Jesli wiesz,ze bedziesz mial opuznienie w platnosciach,to najlepiej zrobisz,jak zadzwonisz do tej instytucji,ktorej f-ra bedzie oplacona pozniej i uprzedzisz ich o tym.
Czesto jest tak,ze odstepuja wtedy od naliczenia oplaty za opoznienie.
Jest tez tak,ze 1 raz w roku mozesz ich zawiadomic,ze naleznosc z 1-go m-ca oplacisz razem z naleznoscia z nastepnego m-ca bez zadnych komplikacji.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-04 18:08
Sytuacja w ogóle wygląda tak: Osoba która widnieje na kontrakcie wypowiedziała kontrakt (3 miesięczne wypowiedzenie) i wyprowadziła się do nowej 'narzeczonej' zostawiając matkę z trójką dzieci (tylko najstarsze dziecko pracuje). Teraz nie chce zapłacić hyry bo stawia jakieś warunki co do najmłodszego dziecka na które matka dziecka się nie godzi, bo jego ojciec to nazwijmy 'terrorysta dziecięcy (czyt. męczył i wykańczał psychicznie dzieci jego kobiety z innego małżeństwa a nawet używał przemocy do jednego z nich)' i ma źle poukładane w głowie. Nagle przychodzi właściciel (chyba po części świadomy sytuacji (tylko o wypowiedzeniu mieszkania) i zostaje poinformowany o całej sytuacji. Z czego tłumaczy się mu, że właściciel spółdzielni nie ma prawa wyrzucić mieszkających tam osób nawet jeżeli hyra nie została płacona przez okras 2-3 miesięcy. Najpierw należy wypowiedzieć kontrakt co trwa 3 miesiące i następnie może podjąć jakieś działania, tłumaczy się również właścicielowi, że osobę która widnieje na kontrakcie i nie płaci hyry może zgłosić do kronofogden a po upłynięciu 3 miesięcy może podjąć jakieś działania 'wyrzucenia osób z mieszkania'.

Na co właściciel ... świadom, że osoby nie są Szwedami i można spróbować ich trochę postraszyć oznajmia, że to nie tak działa. Kiedy hyra po 4-7 dniach nie wpłynie na jego konto proceder wyrzucenia lokatorów może załatwić bardzo szybko. Proponuje również zgłoszenia się o pomoc socjalną. Wiadomo jedno, że właścicielowi strasznie chodzi o kasę i aby każda hyra co do korony była zapłacona w terminie.

Sytuacja z początku wyglądała tak, że wprowadzając się do mieszkania nie można było uzyskać adresu i poczta oraz rachunki za prąd przychodziły na byłych lokatorów, z tego co ja się domyślam to w momencie wyprowadzki tamtych osób właściciel dopiero wypowiedział kontrakt i musiał czekać 3 miesiące aż będzie mógł podpisać nowy kontrakt. Nie powiem bo sprawa była trochę załatwiona po
'znajomośći'.

Hmm i co o tym Myślicie? Uważacie, że rodzina powinna spać spokojnie do końca grudnia (jest wpłacona jedna förskottshyra - standard) a 'przechlapane' za nie opłacenie pod rząd dwóch hyr (bo trzecia jak już wspomniałem będzie pobrana z tej rezerwowej) będzie miała obecna osoba która widnieje na kontrakcie?
  Profil uzytkownika: Bartosh     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-05 09:44
"Z czego tłumaczy się mu, że właściciel spółdzielni nie ma prawa wyrzucić mieszkających tam osób nawet jeżeli hyra nie została płacona przez okras 2-3 miesięcy. Najpierw należy wypowiedzieć kontrakt co trwa 3 miesiące i następnie może podjąć jakieś działania, tłumaczy się również właścicielowi, że osobę która widnieje na kontrakcie i nie płaci hyry może zgłosić do kronofogden a po upłynięciu 3 miesięcy może podjąć jakieś działania 'wyrzucenia osób z mieszkania'"

patrzac ze strony wlasciciela mieszkania-
jesli wynajmujacy nie placi czynszu to sie go wyrzuca i tyle. okres wypowiedzenia oczywiscie obowiazuje pod warunkiem, ze sie placi za czynsz. jak sie nie placi to ma prawo wyrzucic takich lokatorow.

najpierw pisales o spoznieniu 4 dni, teraz ze nie jest placone przez 2-3 miesiace...


"Kiedy hyra po 4-7 dniach nie wpłynie na jego konto proceder wyrzucenia lokatorów może załatwić bardzo szybko."
dokladnie. i jak najbardziej ma do tego prawo jak lokatro nie placi czynszu.
  Profil uzytkownika: iza     
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-05 17:59
\najpierw pisales o spoznieniu 4 dni, teraz ze nie jest placone przez 2-3 miesiace... \

4 dni to jest aktualne spóźnienie
2-3 miesiące - to był przykład do zapytania które wysłałem, chodziło o te wypowiedzenie, że jeżeli właściciel musi najpierw wypowiedzieć kontrakt co trwa 3 miesiące do realizacji to co w przypadku jeżeli w tym czasie (1-3 miesięcy) nie będzie płacone. Trochę wyżej dostałem odpowiedź, że nie może wyrzucić ... teraz że oczywiście hmm...
  Profil uzytkownika: Bartosh     
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-05 18:04
Przy okazji nie wiem w jaki sposób stwierdziłaś, że niby wprowadzam kogoś w błąd pisząc najpierw o 4 dniach a potem o 3 miesiącach... nigdzie czego takiego nie napisałem. Trzeba czytać dokładnie ;]
  Profil uzytkownika: Bartosh     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-10-05 21:32
Ja ci odpowiedzialam,ze nie moze wyrzucic,bo zrozumialam,ze chodzi o przejsciowe klopoty w oplacaniu hyry.
Jesli nie bedzie oplacana przez 2-3 miesiace,to moze wyrzucic i oddac sprawe do Kronofogden,a wtedy to juz wchodza w gre duuze kwoty,tak,ze lepiej placic ,chocby z opoznieniem.
Jesli glowny najemca opuscil lokal,to reszta rodziny musi tez opuscic mieszkanie,chyba,ze wlasciciel zgodzi sie przepisac kontrakt na kobiete,ktora zostala w mieszkaniu.
Jednak musi ona placic hyre bezwzglednie.
Wlasciciel moze sie zgodzic,ale nie musi,gdyz jest pelno oczekujacych na mieszkanie.
  Profil uzytkownika: lidka50     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2011-10-05 21:39
Jezeli nie placisz to moze to byc potraktowane jako ZERWANIE kontraktu i wtedy hyresvärd nie musi ci nic wypowiadac, to ty "wypowiedziales" kontrakt. W podobny sposob moze byc potraktowane spoznianie sie z placeniem, niewlasciwe zachowanie i wykorzystanie lokalu, itp.

W
  Profil uzytkownika: wma     
wma


Wpisów: 618
Od: 2006-01-16
2011-10-05 21:41
To sie nawet nazywa, ze "hyresrätten var förverkad"

W
  Profil uzytkownika: wma     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-10-05 22:26
"Przy okazji nie wiem w jaki sposób stwierdziłaś, że niby wprowadzam kogoś w błąd pisząc najpierw o 4 dniach a potem o 3 miesiącach... nigdzie czego takiego nie napisałem. Trzeba czytać dokładnie"

ee, no - gdzie ja uzywam stwierdzenia ze wprowadzasz kogos w blad?

a czytac to czytam dokladnie i napisales:
" jeżeli nie zapłaci się hyry po 4 dniach od daty terminu to jest takie prawo że właściciel może wyrzucić rodzine od razu?"

no ale mniejsza z tym.
ja juz w tym temacie skonczylam sie wypowiadac.
zycze pozytywnego rozpatrzenia sprawy.


  Profil uzytkownika: iza     
Bartosh


Wpisów: 19
Od: 2011-10-01
2011-10-06 18:31
Ojj Iza 'najpierw pisales o spoznieniu 4 dni, teraz ze nie jest placone przez 2-3 miesiace... ', nie musiałaś przecież tego dosłownie napisać, z tej wypowiedzi jedno znacznie wynika że 'wprowadzam w błąd' i inne rzeczy również można by pod to podpisać, ale to była głupota i ja wcale nie zamierzam Tobie czegoś narzucać, tak sobie napisałem, mniejsza z tym hehe bo głupio ciągnąć takie tematy :P

Oki, zrozumiałem dzięki za odpowiedzi. Jakoś postaram się dogadać z właścicielem, jutro skieruje się do socjalu może coś pomogą, może będą chcieli tylko pogorszyć (cholera wie z nimi hehe) a ten gość co do tego doprowadził jak był $%*/@%$YN3M tak zostanie $%*/@%$YN3M Adios!
  Profil uzytkownika: Bartosh     
Forum -> Życie w Szwecji -> Mieszkanie na kontrakt
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony