Odwiedzin 37801863
Dziś 2307
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Ansökan till komvux

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorAnsökan till komvux
szumiglowka


Wpisów: 21
Od: 2011-08-19
2011-09-21 15:28
W poniedzialek nauczycielka na sfi powiedziala ze mamy czas do wczoraj na wyslanie podania na komvux na astronie internetowej. SFI D prov piszemy 5 lub 6 pazdziernika i myslalam ze potem dopiero moge zlozyc ansökan na komvux.
Przyszlam w poniedzialek do domu i wyslalam ansökan na SAS i nie wiedzialam czy moge wybrac wiecej przedmiotow. A dzis sie dowiedzialam ze jesli chce chodzic na SAS dziennie musze wybrac wiecej przedmiotow do jutra (jak by nie dalos ie na stronie mam wniosek do wypelnienia wydrukowany) Moja nauczycielka nie chciala nam za wiele o Sasie mowic ani doradzic. Biuro gdzie mozna o tym pogadac bylo zamkniete wiec nie wiem co zrobnic

Czy wybrac matematyku na kursiue grund?? skoro mialam oczywiscie matematykie w sredniej szkole?? jesli tak to na jakim poziomie?

Czy moge zlozyc ansökan na engelska jesli wczesniej nigdy angielskiego nie mialam? ( mysle ze tajk ale pytam na wszelki wypadek)

Mam jeszcze do wyboru:
- Samhällskunskap
- historia
- datorkunskap

biore pod uwage dalsza nauke po SAS grund.


Prosze o rade!!!!!!!!

  Profil uzytkownika: szumiglowka     
szumiglowka


Wpisów: 21
Od: 2011-08-19
2011-09-21 15:57
napisze troche dokladniej co mam do wyboru

Engelska, steg 1, 10 v 100p
Engelska steg 2, 10 v 100p
Engelska, steg 3, 20 v 100p
Engelska, steg 4, 20 v 100p
Historia, 10 v 50p
Matematik, steg 1, 40 v 100p
Matematik, steg 2, 20 v 100p
Samhällskunskap, 10 v 50p
Svenska som andraspråk 20-40v 300p
Svenska på grundläggande nivå 20-40v 300p

  Profil uzytkownika: szumiglowka     
anilewe


Wpisów: 19
Od: 2011-09-21
2011-09-21 17:29
jestem w tej samej sytuacji ja wybralam sas grund + engelska 1, jak cos zabraknie kiedys to sie pozniej uzupelni. na 20tyg nauki trzeba miec chyba 400 punktow zeby wyszlo heltid jak jest inaczej niech mnie ktos poprawi.
Moja grupa dostala do wiadomosci w tym tygodniu ze mamy zlozyc ansökan na komvux a wlasciwie powinnismy miec juz zlozony a najlepsze ze nawet cala grupa nie wie czy dprov bedzie pisac , nauczyciele zbywaja kazde pytanie.
I jelsi sie zda Dprov anie wysle ansökanu na komvux to i tak bedziemy musieli zostac na sfi tak pwoeidziala moja nauczycielka ale wydaj emi sie to brednia. Po skonczeniu sfi mam prawo nie kontynuowac nauki a np isc do pracy no ale moze ja nie wiem.
  Profil uzytkownika: anilewe     
eda
Sztokholm


Wpisów: 310
Od: 2008-03-05
2011-09-21 18:29
http://www.stockholm.se/Fo rskolaSkola/Vuxenutbildning1/Webbstuga/

dropp in

http://www.stockholm.se/Fo rskolaSkola/Vuxenutbildning1/Studievagled ning/

pomagaja wypelnic wnioski do szkoly i do csn.
  Profil uzytkownika: eda     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-21 21:57
skladasz wniosek z wyprzedzeniem w tym wypadku juz na wiosenny termin z ktorego pierwszy zaczyna sie na poczatku stycznia, twoj obecny kurs musi sie zakonczyc przed data nastepnego -sas grund,( wysylasz intyg ze uczysz sie na kursie takim i takim,)ale papiery mozesz zlozyc wczesniej, pozniej dolaczasz tylko zaswiadczenie ze ukonczylas i masz sfi D tzn zdalas NP.
na komvux wybierasz to co ci pasuje lub co potrzebujesz, jezeli chcesz miec zasilek z CSN w pelnej mozliwej dla ciebie wysokosci powinnas uzyskac w sumie 400pkt w ciagu semestru (semestr- w znaczeniu polskim, tu tego nie ma)
jezeli masz srednie wyksztalcenie w miedzyczasie wysylasz do vhs.se do "przeliczenia na szwedzki system punktowy", jezeli nie masz pelnego - w tym angielski - doksztalcasz sie, studentväglädare w twojej szkole pomoze ci w tym, musisz wiedziec co chcesz
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-21 22:02
kursy zaczynaja sie w okreslonych terminach, nie ma tak ze skonczysz, zlozysz papiery i wskoczysz od razu na jakis nastepny kurs, musisz sobie zaplanowac wszystko na kilka miesiecy na przod, wtedy jestes w stanie to zrobic, uwzgledniajac poskladane w odpowiednich terminach wnioski o przyjecie na dany kurs
  Profil uzytkownika: olaaa     
anilewe


Wpisów: 19
Od: 2011-09-21
2011-09-22 00:26
olaa - pewnie tak to powinno wygladac. Ja np. jestem w grupie 3D i od jakiegoś dłuższego czasu rozglądam sie za tym co robic dalej, niejednokrotnie próbowałam sie czegoś dowiedzieć najczęściej słyszałam "nie martw sie jeszcze masz czas, najpierw skonczysz sfi". I bylam pewna ze bedzie tak ze napisze D-prov dostane intyg D i z tym dokumentem dopiero w reku bede wypelniac pamiery na sas, a ze przeliczanie swiadectw to dopiero gdy będę starała sie dostać np na svenska A. A sie nagle jednego dowiaduje dnia ze na teraz musze miec zlozony ansökan na sas grund, a jeszcze testu sfi D nie pisałam, nauczycielka papiery dala (jakby ktos nie potrafil sie obsługiwać komputerem), poz atym na stronie internetowej byla ostatnia chwila na wypełnienie wniosku na termin jesienny. Kurs startuje 19-24 październik a my 5 lub 6 piszemy Dprov, jeśli napiszemy dobrze to wniosek ma byc natychmiast rozpatrywany a jesli zle to oczywiście innym razem.

Nie wiem czy to to zależy od komuny, chociaż mi sie wydaje ze to powinno byc w wyższych rekach.
Moja szkoła np to jeden wielki chaos, 80% mojej grupy deklaruje sie ze nie chce podchodzić do D-prov nawet.

Ale co będzie to będzie.
  Profil uzytkownika: anilewe     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-22 00:41
po tescie D, okolo 2 tyg czekalo sie na wyniki, wiec zdazysz, na sfi generalnie ciezko sie poczatkowo przestawic na szwedzki- raz system nauczania, -dwa planowania. sas grund ma 3 poziomy, wiec na sas a ktory ma dwie- mozesz sie zapisac chyba w lutym na kwiecien, bo w marcu jezeli dasz rade skonczysz grund. pytaj, w szkole ci powiedza, za tym musisz chodzic sama, to twoja sprawa, zdecyduj co chcesz, i od tego masz studentvägledare.
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-22 00:45
jeszcze jedno, na sfi to nauczyciel decyduje kiedy mozesz zdawac egzamin, on ocenia czy masz juz wystarczajace umiejetnosci zeby go zdac, jego tez rozliczaja pozniej z tego ilu jego uczniow ktorych skierowal na egzamin zdalo lub nie. zawsze jezeli uwazasz ze jestes juz gotowa, wplacasz 500kr i idziesz na egzamin sama na hörnsgatan
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-22 09:41
jeszcze jedna informacja dla tych co nie wiedza:
osoby ktore chca sie dostac na np sas grund nie "musza" wysylac papierow, moga zlozyc je przez net:
https://komvux.stockholm.s e/default.aspx
lecz musza najpierw zaistniec w systemie wiec: musza zarejestrowac swoje konto, podac wymagane informacje, zalaczyc wymagane dokumenty(scan)wybrac kurs i wyslac ansök, wszystko robi sie krok po kroku, procedura jak przy logowaniu sie do banku lub otrzymasz haslo dostepu aby system cie mogl zidentyfikowac
jezeli konczysz sfi w tym samym miescie gdzie chcesz zaczac sas nie musisz zalaczac dokumentu ze zdalas bo cie maja.pozdr
  Profil uzytkownika: olaaa     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-22 10:23
Jeżeli chodzi o poziom grundläggande nie dotyczą cie terminy zapisów, cytuje Kan jag anmäla mig till kurser efter sista ansökningsdag?
Nej, det finns inga restplatser. Vuxenutbildningen i Stockholm har fem intagningsperioder/år. Efter sista ansökningsdag till gymnasiala kurser är du istället välkommen att söka till nästa period.
Söker du till grundläggande nivå finns det ingen sista ansökningsdag. Du kan söka när som helst under året och starta dina studier så snart en plats/kursstart kan erbjudas.Jezeli SFI zdasz na VG możesz iść od razu na \Swenska A , ale wcześniej musisz napisać test w centrali czy na pewno możesz tam zacząć się uczyć ,w innym przypadku zaczynasz od poziomu Swenska som andra språk grundläggande, nie musisz dobierać żadnych przdmiotów aby uczyć się dziennie, liczba punktów decyduje jaki zasiłek będziesz mogła pobierać z CSN jeżeli masz 20p na tydzień to 100%, od 15 do 19 75%, od 10 do 14 50%, jeżeli chcesz dobrać jakiś dodatkowy kurs na grundläggande to może to być angielski ale nie steg 1 lecz grundläggande. to co ci napisałam obowiązuje w komunie Stockholm
  Profil uzytkownika: jolka119     
juliajul


Wpisów: 140
Od: 2010-08-12
2011-09-22 10:31
Jola, a w jaki sposób zdobywa się np. te 20 punktów na tydzień. Przepraszam za głupie pytanie, ale czytam o tym i czytam, ale jakoś nie dochodzi do mnie skąd bierze się te punkty...
  Profil uzytkownika: juliajul     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-22 10:38
To jest proste przy kazdym kursie piszą ci ile masz punktów za cały kurs jeżeli kurs trwa 20 tygodni i ma 400 p to oznacza że masz 20 punktów na tydzień i 100% zasiłku, jeżeli kurs trwałby 18 tygodni i miałabyś 360 punktów również masz 20 p na tydzień, po prostu dzielisz liczbe punktów przez tygodnie i wtedy wychodzi ile masz punktów na tydzień,
  Profil uzytkownika: jolka119     
juliajul


Wpisów: 140
Od: 2010-08-12
2011-09-22 10:42
Dziękuję za odp.!!! Przez chwilę myślałam, że to jakieś punkty za wyniki w nauce
  Profil uzytkownika: juliajul     
juliajul


Wpisów: 140
Od: 2010-08-12
2011-09-22 10:50
A jeśli chodzi o długość trwania kursu - to czy to uczeń decyduje o tym, ile tygodni trwa kurs, czy są odgórnie przypisane tygodnie do kursu?
Np. to co w tym wątku pisał ktoś, że angielski jest od 10-20v i ma np. 300 punktów. To co oznaczają te przedziały - czy kurs trwa 20 v., i można skończyć go np. po 20 tygodniach???
  Profil uzytkownika: juliajul     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-22 11:03
Jeżeli jest napisane np 6 veckor ,150 poäng, i na końcu 1:3 = Del av ett av tre.To oznacza że to jest pierwsza część kursu ( kurs składa się z trzech części)i masz za tą część 150 punktów(, jeżeli piszą że kurs trwa od 10v do 20v to logiczne że będzie trwał 10 tygodni
  Profil uzytkownika: jolka119     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-22 12:17
jeżeli piszą że kurs trwa od 10v do 20v to logiczne że będzie trwał 10 tygodni- nie do konca
tzn ze sa rozne kursy ktore trwaja 10 ale i tez 20
ale
np sommarkurs SAS A jest skrocony i robisz cale a w ciagu chyba niecalego miesiaca (ja zaczelam 3 czerwca, 17.06 egzaminy,24 koniec)
  Profil uzytkownika: olaaa     
juliajul


Wpisów: 140
Od: 2010-08-12
2011-09-22 18:01
To jeśli:
Svenska som andraspråk 20-40v 300p
Svenska på grundläggande nivå 20-40v 300p

To idąc na SAS po SFI (dzienne wchodzi w grę) - to Sas grund trwa tylko 5 miesięcy? A jak ktoś nie da rady w ciągu tych 5 miesięcy?
Jaka szkoła jest dalej po SAS?
  Profil uzytkownika: juliajul     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-22 19:34
sfi- podstawy
sas grund - podstawowka chyba do IX klasy szw.(3,2 czesci zalezy od komuny)
sas a(2,1) plus b gimnazjum(1,2), od tej jesieni wszedl sas c
ale aby studiowac wystarczy b, z tym ze kazda uczelnia ma swoje warunki
wiec co tylko chcesz
  Profil uzytkownika: olaaa     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-22 20:54
Jeżeli nie zaliczysz końcowego egzaminu z sas grund wtedy powtarzasz albo dwie ostatnie części albo tylko ostatnią z sas grund, (którą część z sas grund tego nie jestem pewna bo są różne szkoły i niektóre mają sas grund jako jedna część a niektóre dzielą to na dwie albo trzy części to zależy od szkoły)i przystępujesz znowu do egzaminu,
  Profil uzytkownika: jolka119     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-23 10:30
ja mam pytanie do olaaa, kto musi wysyłać swoje świadectwo do vhs, jeżeli ja mam wykształcenie średnie zawodowe(5 lat) ale nie chce studiować muszę też do nich wysyłać swoje papiery aby potwierdzili mój zawód, czy jedynie wysyłają tam świadectwa osoby które później chcą studiować
  Profil uzytkownika: jolka119     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-23 19:09
nikt nie musi. robi to osoba ktora chce aby jej uznano wczesniejsze srednie wyksztalcenie z polski,VHS robi tzw bedömning, to sie nazywa- ansökan om bedömning av utlandska betyg(ocena swiadectwa ukonczenia szk.sredniej plus matura). wiec jakby nie musisz tracic czasu i uczyc sie pelnego zakresu materialu szw. szkoly sredniej- (ponownie przeciez)-jezeli chcesz miec szw.srednie oczywiscie, lecz tylko komplementujesz go wg 1- co ci brakje plus to co wymaga kolejna szkola w ktorej masz ewentualny kaprys sie uczyc dalej. na tej stronie vhs.se jest troche po polsku, poszukaj.
z kolei ten drugi urzad ponizej zajmuje sie ocena wyksztalcenia zawodowego na poziomie naszym- szkol pomaturalnych i szkol wyzszych- procedura srednio trwa pol roku:
www.yhmyndigheten.se
Yh-myndighetens ansvarsområden

Myndigheten för yrkeshögskolan har i uppdrag att ansvara för frågor som rör utbildningar inom yrkeshögskolan (Yh-utbildningar och Ky-utbildningar) samt kompletterande utbildningar. Dessutom är vi ansvariga för att samordna och stödja en nationell struktur för validering, och att vara nationell samlingspunkt för den europeiska referensramen för kvalifikationer, EQF. itp
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-23 19:12
vhs nie oceni ci kursow zawodowych ze szkoly sredniej, wg mojej wiedzy, tylko ogolne srednie wyksztalcenie plus matura o ile ja masz tez.
  Profil uzytkownika: olaaa     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-23 22:07
Tak mam pełne wykształcenie średnie czyli maturę też i chyba wyśle tam papiery, czy to coś kosztuje i czy oprócz świadectwa dojrzałości muszę coś dołączyć
  Profil uzytkownika: jolka119     
jolka119


Wpisów: 8
Od: 2009-09-13
2011-09-24 10:20
Olaaa weszłam już na strone vhs i praktycznie wszystko jest tam opisane , dzięki za podpowiedź
  Profil uzytkownika: jolka119     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-24 15:17
milo ze moglam pomoc, powodzenia
  Profil uzytkownika: olaaa     
Forum -> Życie w Szwecji -> Ansökan till komvux
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony