Odwiedzin 37784401
Dziś 1171
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Nauka - Liceum z internatem w Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorLiceum z internatem w Szwecji
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 11:31
Witam, jestem tu nowa, mieszkam w PL , o Szwecji wiem niewiele.
Pytanie:
Czy niepełnoletni obywatel Unii może edukować się państwowo - bezpłatnie w Szwecji??
Moja córka jest w ostatniej klasie gimnazjum. Uparcie od 2 lat zamierza przeprowadzić się do Szwecji, mianowicie już do liceum chce chodzić w Szwecji. Szwedzkiego nie zna, angielski płynnie.
Sek w tym, ze ja nie zamierzam sie tam przeprowadzać.
Wstępny pomysł mamy taki:
1. Córka bedzie mieszkac w internacie w Szwecji. Za internat zapłace, bo wiadomo, że takie rzeczy sa płatne, nikt dachu nad głową, opieki, wyżywienia nie bedzie darmo dawał.
2. Bedzie chodzic przez 1 rok na nauki dot języka szedzkiego. Nastepnie, po zaliczeniu tego, bedzie chodzic do liceum w Szwecji, nadal mieszkajac w internacie. Ferie i wakacje - przyjazd do PL. Tylko ta edukacja musi być darmowa, na płatną mnie nie stać.
3. Po ukończeniu liceum zamierza kontynuować studia w Szwecji, coś z design-em, bo ona artystka.

Czy to jest możliwe ?
Gdybym pracowała w Szwecji i była tam ubezpieczona, to wszystko powyższe byłoby oczywiste. Rzecz w tym, że córka chce sama tam mieszkać w internacie, pod opieką wychowawców internatu - za moją zgodą. Więc ona (nieletnia) miałaby pobyt w Szwecji, a ja w Polsce.

Proszę o podpowiedzi.
  Profil uzytkownika: Vika300     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-12 11:38
ile ma lat?
  Profil uzytkownika: iza     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 11:44
Wybij artystce glupoty z glowy!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 11:44
15 lat. Tyle maja uczniowie, którzy teraz robią ostatni rok gimnazjum. W kwietniu 2012 egzamin gimnazjalny.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 11:49
Ronj - a niby dlaczego ? Wcale nie jestem uprzedzona. Napisz, czemu sądzisz, ze to głupoty.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 11:58
Ja bym Ci wytlumaczyl dlaczego,ale nie jestem pewny czy zdazysz przeczytac zanim mnie wykasuja,wiec zaniecham.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 11:58
Uprzedzenie? pod jakim wzgledem?

Nie mam czasu szperac czy twoja corka moze studiowac za darmo w SE, moze i moze, ale nigdy bym nie puscila mojej 15-letnij corki, do obcego kraju, zeby mieszkala w internacie...pod ew.! opieka.
Niech zrobi liceum w PL i potem ew. studiuje tutaj.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2011-09-12 12:11
Vika300, w tych twoich wpisach niestety potwierdza się, że niewiele wiesz o Szwecji.

Kto dziewczynę "z nikąd" (bez rodziców w Szwecji, bez adresu, bez personnumeru) przyjmie do internatu?
Po drugie, co jej da szwedzkie gimnazjum? Niech skończy szkołę średnią w Polsce, przyjedzie wtedy tutaj np. jako au-pair na parę miesięcy, rodzina przyjmująca weźmie ją na utrzymanie, będzie większa szansa dostać te wszystkie numery i załatwić formalności, żeby zacząć się uczyć szwedzkiego, a potem niech szuka innej pracy, załatwia uznanie ocen z Polski i idzie na studia w Szwecji.
  Profil uzytkownika: gosa     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 12:11
Ja pytam poważnie. Może ktoś się orientuje ?
Wszyscy się dziwią, czemu sobie Szwecję umiłowała. Umiłowała i już. Ma szwedzkie przyjaciółki, wizytowała je wielokrotnie. Ostatnio puszczałam ja samą samolotem, bo zapoznałam sie z rodzicami koleżanek. Wszystko gra. Córka jest b. samodzielna, płynny angielski znakomicie ułatwia życie. W Londynie też była sama u koleżanki tam mieszkającej. Za miesiąc leci znowu - sama. A Szwecję kocha. Zna hymn narodowy po szwedzku, wszystkie zwrotki. Wie b. dużo nt krajów skandynawskich i jeszcze więcej o samej Szwecji. Ona i tak tam wyjedzie i tak, bo widzę, co się dzieje. Pytanie tylko - kiedy? No, więc może i lepiej byłoby, żeby już tam liceum skończyła, skoro tak o tym marzy. Ma te swoje psiapsióły w różnych regionach Szwecji, miałaby blisko, żeby je weekendami odwiedzać. I tak je odwiedza, tylko, że obecnie z PL.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 12:18
Moze dlatego, ze 15 latke maja wychowywac rodzice a nie psiapsiolki szwedzkie czy ew. opiekun (jezeli tacy sa?) internatu, bo dopiero sie zdziwisz, jak ci corka na wakacje przyjedzie.

Zna hymn i wie duzo o Szwecji..a co ty wiesz?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2011-09-12 12:21
Aha, w Polsce są licea plastyczne albo klasy o profilu artystycznym, są też kursy j. szwedzkiego. Można też polecieć tanio do Sztokholmu, Malmo albo Goteborga na wakacje czy na ferie. Niekoniecznie od razu mieszkać i snuć mało realistyczne plany.
  Profil uzytkownika: gosa     
Krokodyl2008


Wpisów: 79
Od: 2008-08-16
2011-09-12 12:21
Vika, kubel zimnej wody Ci nie pomoze. To co piszesz to jest skrajny brak odpowiedzialnosci z Twojej strony. Opamietasz sie jak bedzie za pozno, ale coz...
  Profil uzytkownika: Krokodyl2008     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2011-09-12 12:28
Aha, ma koleżanki, była już w Szwecji i jest bardzo uparta. To zupełnie zmienia postać rzeczy! Mam wrażenie, że te posty produkuje ich bohaterka pisząc dla zmyłki w imieniu mamy...
  Profil uzytkownika: gosa     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 12:30
gosa - w Polsce internaty są wyłącznie dla zamiejscowych uczniów. Jak uczeń jest z Krakowa, to go nie przyjma do internatu w Krakowie, ale do internatu w Gdańsku - jak najbardziej. Uczniowie uczą sie pozamiejscowo i mieszkaja w internatach i jakoś nikt nie mówi, że by nie puścił. Bo po to jest opieka i wychowawcy w internacie, jest regulamin, którzy muszą wychowankowie przestrzegać, że ta opieka - zamiast rodziców jest właśnie zapewniona. Nie wiem, jak w Szwecji z tym jest. W Polsce nie ma żadnych skandali dot niewłaściwej opieki w internatach, nie słyszy się takich rzeczy. Jest regulamin, jak wychowanek nie stosuje, to nagana, nie pomaga, to potem wywalają na zbitą buzie z internatu i juz. Rodzic podpisuje umowę z internatem o tym. w sumie, to nie wiem jaka to wielce róznica, czy internat w Krakowie, czy w Sztokholmie ?
Nie mówię, ze różnic nie ma, tylko właśnie o nie pytam, bo nie mam orientacji, jak to sie odbywa w Szwecji.
A dziewczyna nie jest znikąd, jest z UE. Ma adres na terenie UE. A w Szwecji byłaby - zamiejscowa, jak i w Krakowie również będzie zamiejscowa.
Po prostu nie wiem, jak to wyglada z punktu widzenia przepisów krajowych szwedzkich w koneksji do umów miedzynarodowych UE.
Moze ktoś akurat słyszał o podobnej sytuacji, albo wie, gdzie popytać?
Jak macie inne uwagi, bardziej ogólnej natury, to tez chętnie poczytam.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 12:41
Gdybym była bogata, naprawdę bogata i posłałabym córkę do prywatnej szkoły z internatem w UK, za te 100 tys dol/rok, lub jeszcze lepiej... do Szwajcarii, gdzie dzieci światowej śmietanki się kształcą, setki i tysiace mil od rodzinnego domu, to byłoby wszystko ok i jeszcze lepiej : dziewczyna z top topów towarzyskich i każdych innych.

Ale , ze pytam o państwową, bezpłatną szkołe z internatem (płatnym), to juz jestem nieodpowiedzialna i bez wyobraźni etc ?
Co tam, w tej Szwecji dzieciaków ze skóry pasami obdzierają w internatach ???? Internat w UK - SUPER, w Szwajcarii _ jeszcze lepiej. A w Szwecji niedźiedzie po ulicach spacerują ????
Możecie przybliżyć powody waszego osłupienia i oburzenia?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Krokodyl2008


Wpisów: 79
Od: 2008-08-16
2011-09-12 12:54
System szwedzkiego wychowania i konsekwencje! 13 letnia corka mojego znajomego oswiadczyla ojcu, ze na weekend jedzie do chlopaka. Po oburzeniu ojca, powiedziala mu, ze nie jest przypadkowa rozmowa we wtorek... Jezeli masz migawy do do weekendu zdaze Cie zamknac, a wiesz, ze sa na to sposoby. Ojciec wiecej nie protestowal. Dzisiaj pannica ma 19 lat i dwoje dzieci-ojcowie nn. Ojciec utrzymuje teraz corke wraz z przychowkiem. Poza tym jak wyobrazasz sobie opieke lekarska, bez PN i rejestracji w FK wszystko platne ! Mloda Panienko- nie pisz w imieniu mamy, bo znajomosc Szwedzkiego hymnu do wyjazdu-ma sie tak,Jak kupno namiotu turystycznego do wyprawy w Himalaje.
  Profil uzytkownika: Krokodyl2008     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 12:56
Na Twoim miejscu,zaczalbym pytania od roznic miedzy polska,a szwedzka szkola,bo te sa ogromne.
No chyba,ze corka nie jedzie sie tu uczyc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2011-09-12 13:02
Internaty znajdują się przy szkołach i są przeznaczone dla uczniów tych szkół, czasem w przypadku dostępności miejsc dla uczniów innych szkół. Czyli najpierw trzeba dostać się przynajmniej do pobliskiej szkoły, żeby MÓC STARAĆ SIĘ o miejsce w internacie. Czy do państwowej szkoły łatwo się dostać mając adres zagraniczny i rodziców za granicą, którzy do tego nie zapłacili ani korony podatku w Szwecji...? Może gdyby rodzice tych koleżanek zaadoptowali dziewczynę to byłoby jakieś wyjście.
  Profil uzytkownika: gosa     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 13:12
Koleżanki sa z bardzo dobrych domów, wszystkie świetnie zdały maturę, obecnie studiują, jedna bedzie zdawac w tym roku i jest 2ga w klasie pod wzgledem nauki. Żadna nie pali, nie mówiąc o piciu i innych używkach. Rodziców koleżanek poznałam, bardzo normalni i porządni ludzie. Koleżanki, jak i moja córka są zajęte swoją (wspólną) pasją i nie maja czasu na głupoty. Ja nie mam NIC przeciwko szwedzkim koleżankom córki, choćbym nie wiem jak szukała dziury w całym. Ich wspólne zainteresowania są bezpieczne, kreatywne i rozwijające. Nie widzę żadnego zagrożenia, jakoby koleżanki mogły źle wpłynąć na moją córkę, gdyż są to bardzo fajne, mądre i porządne dziewczyny z porządnymi rodzicami. To tyle w kwestiach "towarzyskich"
Co do upartości mojej córki. Ma pasję, ma marzenia, ma cel i faktycznie uparcie dąży do jego osiągnięcia. Znaczy - należy złamać ???? Sztuka dla sztuki ? Jest uparta, no to nalezy zrobić wbrew, by przełamać? A co, jeśli mi się ten cel podoba

Chce przynajmniej możliwości sprawdzić. Jeśli ktoś pisze, że to jest nierealne, to czy mam rozumieć, ze zna krajowe przepisy, zasady i wie, ze jest to, o co pytam - niemożliwe? Bo jakos mi tu dodatkowego komentarza brak do tego lapidarnego "nierealne".
  Profil uzytkownika: Vika300     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-12 13:26
skontaktuj sie bezposrednio ze szkolami z internatem
http://www.gymnasium.se/in ternatskola

cena za internat za rok 140- 200 tys kr

np
http://www.gymnasium.se/Gl ada_Hudikgymnasiet__b2633.html#Informatio nRequestForm

tylko, ze wszedzie pisza ze trzeba miec szwedzkich rodzicow- wtedy nauka jest za darmo.

ale najlepiej i tak skontaktowac sie ze szkola i dostac informacje prosto ze zrodla- oni znaja reguly
  Profil uzytkownika: iza     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 13:27
gosa - no właśnie tutaj mam wątpliwości. W tym cała sprawa. Córka moze wszedzie chodzic do państwowej, bezpłatnej szkoły, gdzie JA bym przebywała, pracowała. To wiem. Na pierwszy rzut oka wydaje się być nielogiczne, żeby Państwo szwedzkie inwestowało w edukację obcych obywateli- dzieci.
Z drugiej strony, jak ktos ma mature z PL, to jako obcy obywatel moze jak najbardziej skorzystac BEZPŁATNIE ze szwedzkiego szkolnictwa wyższego i sobie w Szwecji darmo studiować. I w Austrii i w Niemczech i w UK i ....etc.
W sumie to jedyna róznica pomiedzy takimi sytuacjami jest : WIEK. Szkolnictwo wyższe jest dla obcych za darmo i studenci nie musza tam pracować, maja status studenta, zatem może i szkolnictwo średnie jest za darmo na statusie ucznia. ?????????
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 13:27
"Koleżanki sa z bardzo dobrych domów, wszystkie świetnie zdały maturę, obecnie studiują, jedna bedzie zdawac w tym roku i jest 2ga w klasie pod wzgledem nauki"

Z jakiego kraju pochodza te kolezanki?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-12 13:37
Vika, mamusiu upartej dziewczynki jezeli corka i Ty macie kontakty z dziewczynami tutaj mieszkajacymi i ich rodzicami, to czy nie lepiej byloby ich poprosic o informacje. POrzeciez moga oni zadzwonic do jakiegos internatu i tam dostaniesz, spokojnie informacje, prosto ze zrodla. Dowiesz sie jaka jest oplata roczna, jakie warunki uparta coreczka musi spelniac, zeby zostala przyjeta itd. itp.
Sytuacja kazdego przyjetego ucznia do internatu jest rozpatrywana indywidualnie, wedlug przyjetych zasad i nikt tutaj na forum nie da Ci dobrej rady, bo to nie jest mozliwe.
Na to, ze "jakos sie ulozy" lepiej jest nie liczyc, bo 15 letnia dziewczyna moze narobic wiele glupstw, szczegolnie jak jest uparta
  Profil uzytkownika: myszkin     
gosa
Göteborg


Wpisów: 341
Od: 2011-05-10
2011-09-12 13:45
Studenci są:
- pełnoletni - nie muszą mieć opiekunów, ani ich zgód i podpisów do czegokolwiek
- odpowiedzialni za siebie
- mogą pracować i sami się utrzymywać albo znaleźć inny sposób na życie.

Widzisz różnicę?
  Profil uzytkownika: gosa     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 13:45
To są rodowite Szwedki. 1 z nich jest mieszana Niemko-Szwedka obujęzyczna w równym stopniu. Wszystkie mają świetny angielski.


czy ja dobrze przeliczyłam, ze 200 tys koron rocznej opłaty za internat to ok 96 tys zł ??????/
Czy to możliwe ? Nie ma tańszych interantów, bo to kosmos jakiś ???
Tyle kosztuje b. renomowana w całym świecie , PRYWATNA szkoła w Anglii pod Londynem, łacznie z internatem, ksiązkami, korepetycjami, mundurkiem, indywidualna pomoca etc, etc + "pozłacane fontanny"
  Profil uzytkownika: Vika300     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-12 13:46
Z tymi oplatami za "termin" to nie jest juz takie bezplatne. Student (spoza EU) musi placic ca 70 tys. koron i oplaty dla studentow z krajow Unii takze, prawdopodobnie, beda pobierane w najblizszej przyszlosci, bo szkolenie cudzoziemcow pozeralo ogromne sumy.
Nalezy wiec byc ostroznym i zasiegnac informacji, jak to bedzie wygladalo za 2-3 lata, najlepiej u zrodla czyli w uniwersyteckiej informacji.




  Profil uzytkownika: myszkin     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 13:51
No właśnie, może najpierw koszty internatu zbadać, by się nie okazało, że dyskusja zbędna.

gosa, TA róznica jakos do mnie nie przemawia w tym kontekście. Dorosły sam sobie podpisuje, sam decyduje. małoletniemu rodzice podpisuja, rodzice decydują. Ale podpis JEST.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 13:51
Jak sa rodowitymi szwedkami,to nie zdawaly matury w Szwecji,bo jej nie ma.Nie prowadzi sie takze takich statystyk,kto jakie miejsce zajmuje ze wzgledu na komunistyczny model panstwa(wszyscy rowni).Do szostej klasy nie ma ocen.

Jak nie chcesz miec dziecka kaleki umyslowego,to wez grubego pasa i bzdury wybij jej z glowy.To dobra rada,wierz mi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-12 13:59
"czy ja dobrze przeliczyłam, ze 200 tys koron rocznej opłaty za internat to ok 96 tys zł ??????/
Czy to możliwe ? Nie ma tańszych interantów, bo to kosmos jakiś ???"

w linku ponizej jest napisane ze jesli dziecko ma szwedzkich rodzicow za granica to nauka w Szwecji jest za darmo, dla reszty cena to 140-200 tys kr za rok
http://www.gymnasium.se/in ternatskola

byc moze kazda szkola ma inaczej itp.
skontaktuj sie ze bezposrednio szkola to bedziesz wiedziec (aha, i wez pod uwage ze ilosc miejsc jest ograniczona. i czy szkola dysponujac 50 miejscami przyjmie kogos z zagranicy kto zna tylko hymmn po szwedzku czy wezma jakiegos szwedzkiego dzieciaka?)
  Profil uzytkownika: iza     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 14:05
Moja siostrzenica jedzie właśnie studiować do Austrii. Unia. Póki co - studia dzienne za darmo dla niej.
Racja, trzeba by sie jakos dowiedzieć, co planują. Tylko, ze sam szum wokół tematu odpłatnosci za studia to i Polsce jest od jakiegoś czasu. Politycy sie żrą i nie wiadomo, co wymyślą. Najgorzej, jak ktos rozpocznie studia w trybie, ze za darmo, a w trakcie zmienią na płatne. Trzeba by sie dowiedzieć, czy tym rocznikom, co juz rozpoczęły bezpłatnie nie nalezy sie i kontynuacja bezpłatnie, a tylko nowy nabór - płatnie.

Koleżanki sie nie oreintują, bo one sa rodzime i mówia jak jest z punktu widzenia obywatela szwedzkiego. Jak same załatwiały, jak ich koleżanki (również Szwedki) załatwiały, jak to funkcjonuje dla Szwedów etc.
Oczywiście, na zapytanie moga podpytać i pewnie tak zrobią, ale wole mieć ogląd sytuacji z różnych źródeł. Nie jestem pewna, czy one, jako Szwedki o wszystkie aspekty zapytają, pewne rzeczy mogą być dla nich oczywiste.
  Profil uzytkownika: Vika300     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 15:03
Vika300: pomysłu wysłania 15 latki do Szwecji nie mogę niestety skomentować. Wykasują....

Praktyczne rady w Twojej sytuacji:

- koszt internatu i szkoły to jedno, a kieszonkowe, życie nastolatki i dostosowanie się do "towarzystwa" to drugie. Wzięłaś to pod uwagę?

- niech córka do pełnoletności uczy się w Polsce. A w międzyczasie sama uczy się szwedzkiego, bo za hymn najwyżej dostanie oklaski na karaoke i nic poza tym...

- po maturze niech przyjedzie jako au pair lub po roku studiów się przeniesie na pokrewny kierunek z wymiany lub na własną rękę.

- a jeśli już znajdziesz dla niej szkołę "marzeń" w Szwecji.... to przed wyjazdem obowiązkowa wizyta u ginekologa dla niej ( środki zapobiegające ciąży, najlepiej zastrzyki jak się da, by jakoś się jej o tabletce nie zapomniało... ) a dla Ciebie... no cóż namiary na dobrego psychiatrę, bo będziesz potrzebowała masy środków na uspokojenie, by dać sobie radę z już odmienionym po szwedzku dzieckiem...

Powodzenia nie życzę. Nie przez złośliwość bynajmniej.

A na marginesie tylko dodam, że osobiście nie wysłałabym nastolatka za granicę do szkoły z internatem. Bez znaczenia czy to Szwajcaria czy Anglia.
  Profil uzytkownika: EHM     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 15:12
"czy ja dobrze przeliczyłam, ze 200 tys koron rocznej opłaty za internat to ok 96 tys zł ??????/"

Przeciez to kosztuje utrzymac dziecko i je wychowac, a ja nie widze powodu, zebym lozyla z moich podatkow na upor 15-latki...ze sie tak wyraze.
Wez kilka pozyczek, moze uzbierasz te 90 tys, zeby zaspokojic marzenia twojej corki (na rok) ja mam pelne rece roboty, zeby zaspokojic marzenia mojej.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 15:36
Rzad szwedzki wydaje fortune na szkolnictrwo, a poziom szkol stoi na -10. Koles z wyzszym wyksztalceniem nie potrafi dodawac w slupku, nie mowiac o pamieci.
Zastanow sie matko!!!
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 15:49
EHM to takie wyluzowanie moralne jest w Szwecji faktycznie? Juz nie pierwsza osoba o tym wspomina. Naprawdę az tak strasznie z tym jest?

Ciekawe w takim razie , dlaczego te szwedzkie koleżanki córki sa takie fajne i porzadne i naprawdę mądre dziewczyny? Nie rozumiem tego zestawienia. Faktycznie opinie o wychowawczym rozpasaniu w Szwecji sa znane i wy tu na forum tez o tym mówicie. To te jej koleżanki jakieś bardzo wyjątkowe (jak na szwedzką młodzież) są ? W ogóle nie miarodajne ? Dziki przypadek?
Cóż, może tak być, tylko się dziwie.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Krokodyl2008


Wpisów: 79
Od: 2008-08-16
2011-09-12 15:53
Co oczy nie widza.....
  Profil uzytkownika: Krokodyl2008     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 15:55
Nie dziki przypadek, tylko rodzice pilnuja!
Nie sadze tez zeby, patrzac na obecne czasy, Szwecja bardzo roznila sie od Polski.
Sa porzadne i tu i tam.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 16:05
"Ciekawe w takim razie , dlaczego te szwedzkie koleżanki córki sa takie fajne i porzadne i naprawdę mądre dziewczyny?"

Na jakiej podstawie tak sadzisz?.Zaczynasz z innej manki,juz nie piszesz,ze swietnie zdaly mature,bo jej nie ma,nie piszesz o pozycjach na ktorych sie znajduja,bo rankingow tu sie nie prowadzi.

Zadaj im pytanie z tabliczki mnozenia(wystarczy do 100),zapytaj ile krajow nalezy do UE,niech wymienia chociaz polowe.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-09-12 16:06
Sa na pewno tym bardziej porzadne im wiecej opowiada o nich corka... Mature nawet zdaly w kraju, w ktorym nie ma matury od 1968 roku
  Profil uzytkownika: kajetan     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 16:19
Czepiacie sie szczegułów. Jakieś egzaminy uprawniajace do studiowania. Może po prostu zaliczajace liceum. Bez liceum studiów nie ma. To moje domniemanie, ze to była matura, bo taki system znam. Co za róznica, jak go zwał, tak go zwał.
Z tabliczki mnożenia nie odpytywałam. Za to rozmawiałam z nimi wszystkimi i bez żadnych watpliwosci słysze
excellent English. Ciekawe tez, czemu, skoro takie tumany te Szwedy, to u nas taki angielski maja dopiero na 3 roku filologii angielskiej, a tutaj ledwo siuśmajtki i .. proszę.
Ja sama studiowałam i za granica (myslałam, ze sie pokicham !!!), jak i Polsce. Uważam, że Polacy mają bardzo zawyżoną opinię dot poziomu nauczania w Polsce na poziomie szkół wyższych. Nie wiem skad sie bierze. Faktycznie, do momentu ukończenia szkoły sredniej, to w Polsce znacznie bardziej cisna. Wszystko , powtarzam WSZYSTKO odwraca sie na poziomie studiów wyzszych. Nagle polskie orły ledwo ciagna na szarym końcu. Juz niejedno socjologiczne badanie robiono na ten ciekawy temat, dlaczego tak sie dzieje.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 16:26
Naucz sie szwedzkiego,to bedziesz miala odpowiedz dlaczego WSZYSCY w Szwecji rozmawiaja po angielsku,tego Ci nikt nie zaprzeczal.Wszystko pozostale co piszesz,to TY bys chciala by tak bylo,ale nie jest.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 16:29
Nie rozumiem. Szwedzi rozmawiają między sobą po angielsku, a nie po szwedzku ?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 16:31
Juz kiedys ktos napisal ze szwedzi zawiezli jezyk angolom, przy okazji grabienia o mordownia!!!!
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 16:34
Po za tym od dziecka osluchuja sie w telewiziji bo lektora nie ma, no i po trzecie to jezyk z rodziny germanskich, jest im duzo latwiej niz polakom.
Odwrotnie nam bardzo latwo idzie nauczyc sie jezykow slowianskich, podobna sytuacja!!!
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 16:36
Vika,Ty nie chcesz przyjac do wiadomosci prawdy,trudno komus cos wyjasniac jak do niego nie dociera.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 16:49
W szwedzkim,komunistycznym systemie oswiaty slabsze dzieci nie probuja dorownac tym zdolniejszym,tylko system zmusza te zdolniejsze,znizyc sie do poziomu slabszych.

Studia,to juz inna para kaloszy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 16:49
Taka mala anegdota.... Smiejcie sie wszyscy bo nas uwazaja za niedouczonych Hahahaha

Pewnego razu inzynier lotnictwa cywilnego zapytal nas czy warszawa to stolica Polski czy Ukrainy

Innym raze informatyk probowal nas uswiadomic, ze prod plynacy w jego domu wchodzi jednym kablem, plynie do okola domu i wychodzi drugim wracajac do elektrowni

Jeden sie pytal czy jak pilot od tv wpadnie do wanny, czy go prad porazi Hahahahaha
bbbbbuuuuuaaaaaa

Takich absurdow moge podac miliony! Niedoucyone spolecyenstwo!!!

  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 16:50
Te dziewczyny są starsze niż moja córka. Często jej doradzają w sprawach różnych. A to problemy towarzyskie, a to szkolne, no różne sprawy. Widziałam i słyszałam (nieoficjalnie)te porady. Innych sama bym nie dała. Dlatego uważam, że są mądre.Z georafii i historii to akurat odpytywać nie muszę, bo i tak jest to jeden z b. często poruszanych tematów ich rozmów z moją córką. Warunek konieczny do dalszych wspólnych spraw. Co do matematyki, itd ścisłych, to nie wiem.
Ja to zauważam niekiedy jakąś wręcz agresje, bardzo negatywny stosunek do Szwedów wśród forumowiczów, którzy żyją nomen omen ... w Szwecji. To chyba wam trzeba bardzo współczuć, skoro jesteście zmuszeni (chyba?) żyć w takim wrogim otoczeniu, wśród tumanów, idiotów, analfabetów zachodzących pokotem w ciążę w wieku 13 lat.
No, bo do czego to podobne, żebym musiała wielce przekonywać, udowadniać, że jakieś znajome szwedzkie dziewczyny są fajne i mądre ? Czy to jest dla was TAKIE ABSOLUTNIE NIEMOZLIWE, NIEPRAWDOPODOBNE? Jeśli tak postrzegacie swoje otoczenie, to tylko wam współczuć, że musicie (?) żyć, gdzie żyjecie.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 16:56
....a dlaczego Ty nie zostalas w kraju,w ktorym studiowalas?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 17:07
Pytalas wiec wszsyscy pisza co o tym mysla, nie miej zalu do nikogo. Sprawa jest prosta przekonaj sie sama:
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 17:13
No, teraz Vika, to niektorzy wsiedli na swojego konika
Sadzac po tym jak 90% tego forum pisze, to to polskie szkolnictwo faktycznie marne, przynajmniej w nauce jezyka ojczystego.

Szkoly designerskie (tak to sie po polsku nazywa?) sa na wysokim poziomie, ale 15-latka moze poczekac az dorosnie do samodzielnosci i warunkow na jakich moze tu przyjechac i studiowac.
Ostudz i swoje i corki zapaly...na wszystko przyjdzie czas.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 17:26
Priorytetem będzie sprawdzenie strony finansowej, kosztowej. Być może nie będzie się nad czym zastanawiać. Liczyłam, że może akurat ktoś wie, słyszał, znajomy znajomego...etc.
Albo, że jest jakaś instytucja systemowa, urząd, pomagający Polakom w Szwecji w sprawach formalnych, prawnych, socjalnych, edukacyjnych. Taka pomoc jest w UK i w USA świetnie rozbudowana, sądziłam, że i w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 17:31
Napisz list do Ambasadora,on uczestniczy czynnie w zyciu Polonii.Ma nawet "wtyczki" o czym piszemy na szwedzkim forum.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 17:41
Joland. Nie zostałam z powodów osobistych, nie planowanych. Tak się ułożyło. Faktem jest, ze podczas pobytu znałam osobiście Polaka w ilości szt 1. Być może dlatego (?????) nie nabyłam zwyczajów wyłapyawania i podkreslania wszystkich mozliwych wad ludności rodzimej. A moze po prostu z natury nie mam uprzedzeń i potrafie dostrzec pozytywne cechy u bliźniego. Nie wiem. Każdego brałam, jakim był, jeden fajny, drugi nie, no to z fajnymi sie zadawałam i po problemie. Nie przypominam sobie takich "męk Pańskich", jakie widocznie niektórzy forumowicze przechodzą, jakby im kto z pistoletem przy skroni kazał wśród Szwedów żyć. I tylko rozglądają się codziennie wokół i ... cierpią.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 17:45
Tj Ambasadora Polski w Szwecji ??? Bedzie widział takie rzeczy?
Raczej myślałam Konsula szwedzkiego w PL zapytać, właśnie sama nie wiem z której strony.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 17:55
To nie tak Vika.Prosilas o rade,wiec ja dostalas,moze nie byla taka,jakiej oczekiwalas.Jak zapytasz co sadzimy o studiowaniu w Szwecji,zapewne bedzie inna.
Skupilismy sie na tym o co pytalas,wyszlo jak wyszlo.Jesli chodzi o samo zamieszkanie w Szwecji,to tak czarno to nie wyglada,jest nas tu duzo i mamy sie dobrze.Korzystamy na tym prostactwie szwedow,bo nie musimy sie specjalnie wysilac,by godnie zyc.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 18:03
Skoro Pan Ambasador wysyla oficjalne noty do wlasciciela tego portalu ze swoimi uwagami na temat jego funkcjonowania,ktore oparte sa na donosach.
Mysle,ze jest osoba kompetentna przyjac pare konstruktywnych wskazowek o udogodnieniach rodakow w innych krajach.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 18:03
"...Korzystamy na tym prostactwie szwedow,bo nie musimy sie specjalnie wysilac,by godnie zyc. ..."

  Profil uzytkownika: EHM     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-12 18:07
".Korzystamy na tym prostactwie szwedow,bo nie musimy sie specjalnie wysilac,by godnie zyc."
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-12 18:32
"Raczej myślałam Konsula szwedzkiego w PL zapytać"

szwedzki konsul w Polsce ma za zadanie pomagac Szwedom mieszkajacym w Polsce

"jakaś instytucja systemowa, urząd, pomagający Polakom w Szwecji w sprawach formalnych, prawnych, socjalnych, edukacyjnych. Taka pomoc jest w UK i w USA świetnie rozbudowana, sądziłam, że i w Szwecji"

no to zonk, bo tu nie ma.

kazdy radzi sobie sam a jak nie umie to bierze firme do pomocy (ale nic za darmo..)

http://www.poloniainfo.se/ firmy/index.php

http://www.poloniainfo.se/ bazar/ogloszenia-w-szwecji/8/uslugi-oferu je
  Profil uzytkownika: iza     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 18:39
Racja Iza, szwedzki Konsul jest dla Szwedów. Zatem polski Konsul.
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 18:50
Polski Ambasador w Szwecji ma wiecej ikry,szybciej reaguje na niedole rodakow.Nawet anonimowych.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-12 18:58
Konsul jest od innych rzeczy.
Polecam Ambasadora- on naprawde bardzo sie interesuje tym portalem i tym co tu sie pisze

albo zamejluj tu i zapytaj, moze sie znaja na przepisach...
http://szkolapolska.se/?pa ge_id=56
  Profil uzytkownika: iza     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 18:58
Czytałam właśnie na tym forum wątek, gdzie jeden student opowiada drugiemu - jeszcze nie studentowi, że Szwedzi uważają poziom polskich liceów za b. niski. Ze świadectwa liceum PL zaliczyli mu zaledwie 6 przedmiotów i to na ocenę A, która jest najniższa.
Zatem, w kwestii wykształcenia średniego Polacy uważają Szwedów za głąbów (masakra podobnież, jak czytam wyżej), a Szwedzi uważają Polaków za głąbów. Coraz ciekawiej się robi.
  Profil uzytkownika: Vika300     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:01
3. Po ukończeniu liceum zamierza kontynuować studia w Szwecji, coś z design-em, bo ona artystka."

w Szwecji artystek nie brakuje
tu kazda artystka
wiec szanse na prace beda zadne

chyba ze corka nie zamierza pracowac
tylko cale zycie uczyc sie za darmo
bo w Szwecji podobno placa za nauke


a wogole
wszyscy tak negatywnie pisza..

nie podcinajcie skrzydel mlodej artystce
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 19:13
Vika,tym zaliczaniem przedmiotow to tak bardzo sie nie sugeruj.Gdyby przyszlo zaliczac punkty Szwedowi w Polsce,to nic nie mialby zaliczone.My tutaj rozmawiamy na podstawie naszych zyciowych doswiadczen.Jak wejdziemy na kompetencje urzednikow,obraz Szwecji jeszcze bardziej Ci zaczernimy,a po co?
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 19:14
taaaak darsim. Jakże mi przykro dla twojej zjadliwości ! Już obecnie sprzedaje swoje prace do Tv, ma też zamówienia ze Szwecji właśnie. Co ją ogranicza, aby już dziś utrzymywać się ze swojego talentu ? Z pewnością czas. Jest uczennicą i jeszcze długo nie będzie dysponowała czasem w wymiarze po 10-12 godzin dziennie. Choćby chciała. Artystek tam wiele? Czemu u niej zmawiają?
  Profil uzytkownika: Vika300     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:17
pakuj corke w samolot

Szwedzi sie nia zajma
Ensamkommande barn


tu takich tysiace przyjezdza co roku z calego swiata
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:20
Już obecnie sprzedaje swoje prace do Tv, ma też zamówienia ze Szwecji właśnie."

masz jakis link do tych prac?

u mnie w rodzine sami artysci
popatrzymy
moze cos zamowimy..


(moze z litosci zamawiaja, skad moge wiedziec?)
  Profil uzytkownika: darsim     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 19:26
Vika300 już załapała, że Szwecja jest fantastic, jej córka, że tu jest the best dla "małolatów"...
a forumowe "matołki" po latach wciąż nie kumają jak należy... Co niektórzy jedynie co się należy... a i to tylko czasami...
No a Polska to be be... zaściankowa, prymitywna i nie na poziomie...

15stce, i jej poglądom wyrobionym przez "koleżanki", się nie dziwię... za to mamusia rozkłada mnie na łopatki..
...


Był kiedyś temat założony przez dziewczynę, co szukała pracy dla mamy w Szwecji, bo sama bardzo chciałaby tu przyjechać...

Zastanawia mnie tok myślenia autorki wątku...
Bardzo mi przypomina tamtą dziewczynę....

  Profil uzytkownika: EHM     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:33
niech wyjdzie z samolotu
zacznie spiewac hymn szwedzki a reszta juz bedzie prosta
  Profil uzytkownika: darsim     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 19:33
p.s. Zamawiają bo tanio.

Niech podrośnie i wystawi dorosły-szwedzki rachunek. Wtedy pogadamy.

Swoją drogą, dzięki Vika!
Też jesteś zdolna. Masz talent komediowy.

  Profil uzytkownika: EHM     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-12 19:37
"gosa, TA róznica jakos do mnie nie przemawia w tym kontekście. Dorosły sam sobie podpisuje, sam decyduje. małoletniemu rodzice podpisuja, rodzice decydują. Ale podpis JEST."

...i niestety tylko podpis.

A jak zdolna to i ze znalezieniem sponsora nie będzie problemu. Niejeden w talent będzie chciał zainwestować
  Profil uzytkownika: babajedna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 19:43
"A jak zdolna to i ze znalezieniem sponsora nie będzie problemu. Niejeden w talent będzie chciał zainwestować"

Tylko jej nie sploszcie,bo calkiem fajnie sie rozmawia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-12 19:43
Kolejna prowokacja, a wszyscy przezywaja...

Rady juz wypisane, elinki podane, najlepeij zmaknac, bo potem bedzie pyskowka i pretensja, a na koniec prosba do redakcji, zeby zmaknac(ze strony autorki, oczywiscie) watek !
  Profil uzytkownika: bolek1970     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-12 19:48
Ja osobiscie poczekalabym do matury. Przez ten czas powinna sie corka uczyc szwedzkiego. Wiele szkol wyzszych w Europie i na calym swiecie oglasza konkursy na prace uzdolnionych przyszlych studentow. Trzeba zrobic wywiad i zebrac wszystkie wiadomosci na ten temat naprzyklad tu : http://www.kkh.se/.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:52
do odwaznych swiat nalezy

sam ja na lotnisku odbiore w zamian za jedno arcydzielo i zawiaze do internatu

trzeba inwestowac w mlode talenty
w Vincent Willem van Gogh tez nikt nie wierzyl
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-12 19:53
Zapoznaj sie dokladnie z tym co jest napisane na stronie do ktorej adres podala Ci powyzej Iza bo tam sa wymienione kierunki i adresy wszystkich szkol z internatem:
http://www.gymnasium.se/in ternatskola
............
"Ja to zauważam niekiedy jakąś wręcz agresje, bardzo negatywny stosunek do Szwedów wśród forumowiczów, którzy żyją nomen omen ... w Szwecji. To chyba wam trzeba bardzo współczuć, skoro jesteście zmuszeni (chyba?) żyć w takim wrogim otoczeniu, wśród tumanów, idiotów, analfabetów zachodzących pokotem w ciążę w wieku 13 lat."
Bardzo sluszna uwaga i calkowicie zgadzam sie z tym, ze im trzeba wspoczuc.
Takie tumany, co to nawet liczyc nie potrafia a wielu z nich prowadzi badania np w CERN (Europejska Organizacja Badan Jadrowych)a jeden z tych glupkow, mlody Szwed, ktory tam pracuje w laboratorium fizyki czastek dostal nagrode od American Physical Society za najlepsza na swiecie prace w akcelerator fizyki:
http://helahalsingland.se/ ljusdal/jarvso/1.2840747-prisas-for-varld ens-basta-avhandling
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:55
jeden z tych glupkow, mlody Szwed, ktory tam pracuje w laboratorium fizyki czastek dostal nagrode od American Physical Society za najlepsza na swiecie prace w akcelerator fizyki"


jeden?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 19:57
mam slabosc do takich mlodych talentow
chetnie sie corka zajme......
kiedy odlatuje?


  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 19:58
Ola widzialas juz film o bialorusince w Szwecji?,on przypomina czasy,ktore Ty doskonale pamietasz.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-12 20:00
pomoge jej z
jezykiem


  Profil uzytkownika: darsim     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 20:06
Bo Ola to też ma talent...
Do linków....
A Szwecja talentami stoi!!! No.
  Profil uzytkownika: EHM     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-12 20:13
...bo z importu
A Ty Darsim przestań się ślinić
  Profil uzytkownika: babajedna     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-12 20:17
A tak na powaznie, to mam w rodzinie osobe, ktora otrzymala stypendium, po wygraniu konkursu dla osob uzdolnionych artystycznie. Nie bede podawala szczegolow, bo nie mam upowaznienia.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-12 20:26
"A tak na powaznie, to mam w rodzinie osobe, ktora otrzymala stypendium, po wygraniu konkursu dla osob uzdolnionych artystycznie. Nie bede podawala szczegolow, bo nie mam upowaznienia"

Ja tam Ci wierze,nawet bez podawania szczegolow.
Pieniadze z podatkow przeznaczone na kulture trzeba komus dac.

Nie wiem dlaczego ten temat przypomnial mi koneserke sztuki,nasza rodaczke,ktora podwazala werdykt komisji konkursowej.Moze ona by wziela pod swoje skrzydla taki diament?.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-12 20:42
Unia Europejska finasuje wiele programow dotyczacych nauki w innych panstwach Unii. http://europa.eu/quick-lin ks/schools-universities/index_pl.htm#37. Mozesz sie tez tym zainteresowac. Moze jest szansa, jezeli dziewczyna jest ZDOLNA i ODPOWIEDZIALNA.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-12 20:44
Zutorka, zamilkla !

Pewnie przyszla matka, wytargala za uszy i pogonila do pracy domowej...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-12 20:48
Taka mala refleksja...
Szwecja, gdzie poszukuje sie kilku tysiecy rodzin zastepcztch, dla nastolatkow z problemami, moze sobie pozwolic, na asponsorowanie talentow z centralnej europy ?

Chyba nie...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-12 22:00
W ogóle nie wiem o co wam chodzi. Większości. Sama miałam stypendium zagraniczne. Jakiś problem? No, to sorry. Mam faktycznie inne widzenie świata, jak i inne doświadczenia. Dla chcącego - nic trudnego, do odważnych świat należy i .... takie tam.
Na poziomie studiów wszystko jest jasne. Cały temat jest, gdyż o liceum chodzi, nie studia.
Chętnie bym się wam pochwaliła, żebyście przysiedli (bo zazwyczaj przysiadają) ale nie mam dyspozycyjności co do zdjęć etc prac córki. Mama jednej z jej krajowych koleżanek jest szefem pracowni rekonstrukcyjnej duzego muzeum. Jak zobaczyła niektóre jej prace, to zaraz ja do pracowni zaprosiła na bezpłatne nauki obróbki różnych materiałów, technologii, narzędzi i sporo materiałów za darmo dostała. Nie "bójta żaby", już "te artysty" się między sobą dogadują ! W wydawnictwie oferta praktyk zawodowych. Dla 15 letniej gówniary. Już by ją chcieli mieć. Niestety za młoda, dopiero od 16 lat wolno.
No, moze faktycznie po linii talentu warto by sprawdzić, zawalczyć.
Dziękuję za pożyteczne linki, w wolnej chwili poczytam.

A wy, co porutę robicie, ze znikła autorka? U was służba kolacje robi, sprząta itd? Ja tak dobrze nie mam. Sama muszę.
  Profil uzytkownika: Vika300     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-12 22:09
Joland,
nie widzialam tego filmu i chyba nie bede ogladac bo na sama mysl o tym robi robi mi sie nie dobrze

Zreszta, od tego czasu duzo sie nie zmienilo bo w dalszym ciagu wiele Polek wychodzi za maz albo zyje na kocia lape z poprancami, niedolegami i starymi dziadami tylko po to, zeby tu zostac .
Tragedia!
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-12 22:21

*niedobrze
Joland,
mam na mysli nie tylko takich rodowitych Szwedow bo rowniez i innych mezczyzn z tej calej mieszanki miedzynarodowej, ktora tu mieszka.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 22:53
Ech.... Vika, Vika....


W pierwszym wpisie pytasz o państwowe gimnazjum w Szwecji dla polskiego nieletniego obywatela, a córkę określasz mianem artystki co ma baaardzo pojemną definicję. Wybór Szwecji argumentujesz jej zachciewajką i wpływem koleżanek...

I Ty chcesz by potraktowano Cię poważnie?

W trakcie dyskusji wyskakujesz z jej talentem plastycznym i kończysz stwierdzeniem o jej nieprzeciętności pod tym względem i własnym doświadczeniem ze stypendium zagranicznym.../w domyśle z okresu studenckiego.../

O co Ci w ogóle kobieto chodzi?

Chcesz oddać na wychowanie własne dziecko obcym ludziom, instytucjom byle tylko w Szwecji???
Dlaczego tu?
Aż tak wysoko Szwecja stoi w rankingu?
Są tu znane gimnazja o profilu plastycznym?

Czy chcesz rozwijać jej talent? Szukasz mecenasa?

W takim wypadku gdzie jest jej portfolio? Udokumentowane i poświadczone autorstwo? Odnośniki do wygranych konkursów, recenzji wystaw?
Mamy ci wierzyć na słowo?

Piszesz o stypendium... dla gimnazjalistki czy studentki?

Mieszasz co tylko możesz...

Mam nadzieję, że córka ma prawdziwy talent, który sam się w życiu obroni.
Bo czytając Twoje wpisy, opinie i wnioski, to niestety....

  Profil uzytkownika: EHM     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-12 22:57
Vika, kazdy z nas ma cudowne dziecko i zapewne nikt nie podwaza zdolnosci "gowniary"
W calej dyskusji nie chodzi o to co corka potrafi i jak jest zdolna, chodzi o to co ty robisz...corce.
15-latka nie zdaje sobie sprawy z wyjazdu do obcego kraju, jej matka powinna. Powinna wspierac ja w zamiarach, ale zeby byly realne...pod kazdym wzgledem. Zeby nie okazaly sie porazka i nie zniechecic.
Przytaczasz przyklady kolezanek, tutaj mieszkajacych z rodzicami, pomijajac ich wiek. Uwierz mi, ze jakby moja corka sluchala dobrych rad kolezanek, to bym ja chyba lancuchem przykula w domu i nie wypuscila do pelnoletnosci, a wiedz ze jestem bardzo tolerancyjna matka. Niemniej jednak zawsze patrzylam dalej niz moje nastoletnie dzieci mogly ogarnac swoim rozumem i taka jest rola rodzica. Nie znasz zycia mlodych ludzi w SE, twoja corka tez nie. To co dla kolezanek jest normalne, bo tutaj sa wychowane i taka jest ich codziennosc, dla twojej corki bedzie...kosmosem. Jest za mloda zeby wyrzucic ja na tak gleboka wode, jakby madra i rozgarnieta nie byla. Inna sprawa sa dzieci szwedzkich rodzicow, uczace sie w szkolach z internatami, przyzwyczajone do wloczegi, bo rodzice pracuja w roznych krajach i wychowuja swoje dzieci po szwedzku, a inna sprawa jest nastolatka przyjezdzajaca bez jezyka, z innej kultury...i bez wsparcia bliskiej doroslej osoby. Rozumiem, ze corka ma mrzonki, ale ze jej matka zgadza sie na wymysly 15-latki?
Daj dziewczynie zablysnac w PL, jak bedzie miala 16 lat, to jej wiecej da niz szwedzkie liceum profilowane.
Z odpowiednim wiekiem i napelnionym bagazem, bedzie miala wieksze szanse na sukces...na studiach. Bo przeciez kazdy rodzic chce zeby sie dziecku powiodlo?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-12 23:20
Ronj@

-----------------------
Rozpowszechnia sie tu poglad, ze Szwedzi nie potrafia liczyc a jesli wezmie sie pod uwage chociazby to, ze oni pracuja w bankowsci i to zarowno w Szwecji jak i za granica ( znam kilka Szwedek, ktore pracuja w Londynie i w Paryzu) to troche dziwne, prawda?

-----------------------
"Piszesz o stypendium... dla gimnazjalistki czy studentki?
Mieszasz co tylko możesz..."
W Szwecji uczniowie szkol srednich ( gymnasium)moga dostac stypendium.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 23:22
A skoro zaczęłam się czepiać to skończę.

W Polsce dziewczyna robi wrażenie, praca na nią czeka...

Tu chcesz by przez rok uczyła się szwedzkiego i potem dokończyła gimnazjum...

Krótko mówiąc fundujesz jej przerwę w rozwoju talentu...
Oraz przecieranie od nowa artystycznego szlaku na obcym gruncie...
Po co?
Nie lepiej startować już z dorobkiem i pozycją?

Mogłabym Cię zrozumieć gdybyś szukała opcji umieszczenia dziewczyny w jakiejś szkole w innym kraju, i wiązało by się to z jej uczestnictwem w jakimś warsztacie czy szkoleniach artystycznych pod znanym nazwiskiem, z renomą... czy to w Paryżu czy Amsterdamie czy Londynie....
Wtedy coś za coś... Zimna kalkulacja czy opłaci się to ryzyko...

A tak?

Skoro jeździłaś po świecie, byłaś młoda... to sobie przypomnij nie tylko siebie i swoje koleżanki, ale i te z którymi nie chciałaś mieć nic do czynienia.... dodaj 20 lat i zmiany społeczne... i zastanów się jeszcze raz czy chcesz wrzucić w to wszystko swoją córkę... bo życie zaserwuje jej wiele opcji do wyboru, na wiele z nich córka nie będzie gotowa, a Ciebie w pobliżu nie będzie... w gruncie rzeczy... nie będzie nikogo...

Powodzenia w życiu dla młodej, a dla Ciebie... zimny prysznic.

Pozdro.
  Profil uzytkownika: EHM     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 23:31
Simplu Ola: mamusia pisze o swoim zagranicznym stypendium...studenckim.

Jest w Szwecji stypendium dla zagranicznych gimnazjalistów?

Bo w Polsce dla zdolnych dzieciaków też są. Ale swoich.

Opcja dla obcokrajowca byłaby bardzo ciekawa.

Wkleisz linka i mnie oświecisz?

Vikę też by pewnie to zaciekawiło...

hmmm...?
  Profil uzytkownika: EHM     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-12 23:53
"Jest w Szwecji stypendium dla zagranicznych gimnazjalistów?"
owszem jest
ale linka nie podam bo wysmiewalas sie za to ze mnie

a dziecko tej pani i tak nie moze sie starac o to stypendium
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-12 23:56
No to mam pecha....
  Profil uzytkownika: EHM     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-13 05:18
Jak juz Oli nawet linkow zabraklo, to musimy miec do czynienia z przypadkiem nadzywczajnym...

Silcie sie dalej z umoralniniem, a ja uparcie twierdze, ze to kogos fantazja poniosla, tak czy inaczej zreszta...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-13 06:28
"Silcie sie dalej z umoralniniem, a ja uparcie twierdze, ze to kogos fantazja poniosla, tak czy inaczej zreszta..."

Jesteś niezwykłej delikatności człowiek, bo ja tego...mhm...fantazją, na pewno bym nie nazwała
  Profil uzytkownika: babajedna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 07:35
Kazdy,kto ma lub mial w domu takiego 15 letniego "mancymonka" wie doskonale jak potrafi manipulowac,byle tylko zostac spuszczonym z uwiezi.
Nie dziwcie sie dziewczynie,ze zasiega rad,po to jest forum.Ja doskonale pamietam rozne petrubacje z moimi,
wszystko bylo na nie i nastolatek wiedzial lepiej ode mnie.Nie zdajac sobie sprawy,ze tam gdzie chcial isc w zyciu,to ja juz tam bylem i stamtad wrocilem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 08:49
Jak pytam o czynsz za mieszkanie, to nie oczekuje odpowiedzi o stopniu nasłonecznienia tego mieszkania, a w każdym razie nie, jako jedynej odpowiedzi na moje pytanie o czynsz. Jak pytam w banku o kartę kredytową, to nie oczekuje odpowiedzi o lokatach terminowych tego banku, w każdym razie nie, jako jedynej odpowiedzi na moje pytanie o kartę.
Tymczasem niektóre osoby (na szczęście nie wszystkie) stale mi tu ... z tym słońcem i lokatami terminowymi wyjeżdżają.
Nigdy nie twierdziłam, że moja decyzja jest już podjęta, ostateczna i tylko pytam jak ją zrealizować. Do rozważenia jest wiele aspektów. Zaczynam jednak od aspektu logistyczno-prawno-finansowego. Morały na potem. Jeśli bowiem okaże się, że jedyną możliwością posłania córki do szwedzkiego liceum z internatem jest roczna płatność w wys 90 tys zł, co jest dla mnie zupełnie nie możliwe, to i o pozostałych aspektach nie będzie co mówić. W ogóle tematu, ani żadnych więcej rozważań nie bedzie. Dlatego wybaczcie, ale OBECNIE nie jestem zainteresowana dyskusją o moim czy szwedzkim modelu wychowywania etc.
Jeśli zaś okaże się to możliwe, by posłać córkę do szwedzkiego liceum z internatem, wtedy założę nowy temat pt " Skoro jest możliwe, to teraz: CZY WARTO?"
  Profil uzytkownika: Vika300     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 08:58
"Dlatego wybaczcie, ale OBECNIE nie jestem zainteresowana dyskusją o moim czy szwedzkim modelu wychowywania etc."

Jesli myslisz tak jak piszesz,to popelniasz ogromny blad,bo od tego powinnas zaczac.Te modele roznia sie ogromnie.Latwiej jest wykolowac kapuche na internat, jak naprostowac psychike dziecka,na tory na jakich bylo przed wyjazdem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-13 09:21
Joland, szczęście Ty nie moje, w pełni się z Tobą zgadzam, że odpowiedzialny rodzic sprawę zaczyna od tego "czy warto?", a nie odwrotnie.

"Nie dziwcie sie dziewczynie,ze zasiega rad..."

...ta dziewczyna rad nie potrzebuje, ona pyta kto zapłaci za ... cholera sama juz nie wiem za co, a kwestia wychowania tu nie stanowi problemu, to załatwią starsze koleżanki
  Profil uzytkownika: babajedna     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 09:47
Wiesz dlaczego sie nie dziwie?,bo cos podobnego mialem w domu.Nie raz sluchajac opowiesci pietnastolatka glupialem i potrzebowalem sie uszczypnac,by wrocic do rzeczywistosci,tzn,ze Swiat nie jest taki piekny.

Vika,zanim podejmiesz decyzje o czymkolwiek zrob prosty i tani eksperyment.Zapros do siebie jedna z tych doskonalych wg.Ciebie kolezanek z jednym z rodzicow i zaobserwuj relacje.Po godzinie bedziesz miala odpowiedz,kto kim rzadzi,rodzic dzieckiem,czy odwrotnie.To nie jest wyrozumialosc,zaufanie do dziecka,to zwykla bezsilnosc.System jest tak stworzony,ze jak nie zrobisz tego co chce malolat,to on Ci odpowie,ze Cie upierdo**.Powie w szkole,ze go zbilas i idziesz do puchy.Moze nie od razu,ale bedziesz kontrolowana przez przyglupow z socjalu.

Rodzic malolata w Szwecji jak chce,by z dziecka cos bylo,to nie ma czasu dla siebie.Szuka dla swojej pociechy roznych form spedzania czasu,wnoszacych cos do jego zycie.Samochod sluzy za taksowke,bo nie tylko swoje dzieci podwozi,szwedzcy rodzice sa za leniwi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-13 10:07
"Jak juz Oli nawet linkow zabraklo"

przeczytaj jeszcze raz a najlepiej kilka razy to co napisalam a mianowicie, ze :
"linka nie podam bo wysmiewalas sie za to ze mnie"
bo byloby fajnie gdybys chociaz raz cos zrozumial


--------------------------------
Mam duze doswiadczenie z kontaktow ze szwedzka mlodzieza i uwazam, ze wiekszosc z nich to bardzo fajni ludzie, mili, sympatyczni i empatyczni.

---------------
Slyszalam, ze w szkole z internatem, ktora nazywa sie Apelrydsskolan i lezy w Båstad nic sie nie placi za nauke bo placi za to szwedzkie panstwo a internat kosztuje 3 000 kr/m ( z jedzeniem i calodobowym personelem ) i jes tam kierunek: Mode i design.
Niestety wydaje sie mi sie, ze skorzystac z tego moga tylko ci, ktorzy mieszkaja na stale w Szwecji albo sa obyw szwedzkimi zam poza granicami Szwecji ale najlepiej zwrocic sie do nich w tej sprawie:
http://www.apelryd.se/kont akt.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 10:12
Ola,badz uprzejma nie wcinac sie z linkami nic nie wnoszacymi do tematu,skoro sama piszesz,ze wydaje Ci sie,ze to dla obywateli szwedzkich.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 11:08
Ola, to by było dokładnie TO, o co mi chodzi. Tylko coś czuje, ze to faktycznie tylko dla obywateli szwedzkich. Niestety nie znam szwedzkiego, więc nie poczytam. Najwyżej koleżanki córki poczytaja przy okazji. Chyba, ze ktoś z was, znających szwedzki - rzuci okiem. Chodzi o tego ostatniego linka, żeby się upewnić, czy piszą, że to dla Szwedów only.
A mogą też tutaj nic o tym nie pisać, bo np przepisy odgórne i tak generalnie rozstrzygają o takich rzeczach. Np przepisy ogólnopaństwowe lub lokalne-komunalne.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 11:10
aaaaa ! mają w różnych językach, to sama zajrzę
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 11:21
aaa, do niczego !. Mają tylko kilka zdań przetłumaczone. To nie tak, ze cała strona szkoły jest dostępna w różnych językach. Tylko wyczytałam, ze jesli rodzice nie płaca podatków w Szwecji to uczeń musi sam płacić za swoje wyżywienie. Nie podano ile. Generalnie 98% info szczegółowych jest po SZWEDZKU. Wyrozumiałam jednak, jakoby było możliwe dla zagranicznych uczniów.
Tylko, zeby sie nie okazało, że prócz jedzenia, jeszcze wchodzi cała lista dodatkowych opłat dla cudzoziemskiego dziecka.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 11:26
Nie tylko dla obywateli.

Szkola kosztuje 100.000 sek za rok szkolny
Internat 75.000 za rok szkolny

wg pani rektor tej szkoly.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 11:35
Czyli jest tak, jak już wcześniej Iza pisała. 140-200 tys koron/rok. Czyli można zapomnieć.
Ronj dziękuje za dopytanie.
  Profil uzytkownika: Vika300     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-13 11:41

Wika300,
wyjasnie Ci dlaczego Joland w Twoim temacie pt "Liceum z internatem w Szwecji" umiescil wpis skierowany do mnie o tresci:
"Ola widzialas juz film o bialorusince w Szwecji?,on przypomina czasy,ktore Ty doskonale pamietasz"

Otoz, on chcial mnie skompromitowac tu na forum za to, ze odwazylam sie napisac cos co przeczy jego pogladom.
Chodzi o to, ze mieszkam w Szwecji ponad 30 lat i wg niego wszystkie Polki, ktore tak dlugo tu mieszkaja wyszly za szwedzkich alkoholikow ale ja nigdy nie mialam meza Szweda ani alkoholika.
Wala sie jego poglady, jeden po drugim, "szlag go trafia" i stad tez ta jego ostatnia uwaga do mnie
(badz uprzejma nie wcinac sie z linkami nic nie wnoszacymi do tematu)
A co do tematu wnosilo to czy ja ogladalam jakis film?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 11:43
Nie ma za co.

Tak bedzie wszedzie.
W Szwecji mozna studiowac gdzie sie chce, ale do kazdego "szwedzkiego" dziecka nalezy pewna suma pieniedzy wykladana z podatkow. Wiec rodzic musi placic podatki.
Co ci zostaje? poszukaj dla siebie pracy w Se, zeby corka mogla tutaj sie uczyc.
A Båstad jest ostatnim miejscem na ziemi, gdzie wyslalabym swoja corke na nauki. Syn studiowal tam 2 lata i dpoero po 10 latach odwazyl sie opowiedziec jak zycie studenckie wygladalo. Stad moje ogromne zastrzezenia do waszego/corki pomyslu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 12:24
Zgadza sie Ola z tym,ze argument jest inny.

Przez osiemnascie lat mojego tutaj pobytu nie spotkalem osoby,ktora w podobny do Ciebie sposob hegemonizuje Szwecje w stosunku do Polski.Tylko dlatego,ze tam(Polska) juz nikt na Ciebie nie czeka,ani nie teskni za Toba.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 12:26
Czy nikt nie moderuje tego tematu?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-13 13:04
tam(Polska) juz nikt na Ciebie nie czeka,ani nie teskni za Toba."

znowu pudlo


Gdbyby podobalo mi sie lepiej w Polsce jak w Szwecji to bym mieszkala tam a nie tu
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 13:07
"Czy nikt nie moderuje tego tematu?"

Mam odmienne zdanie.Ta polemika wyczerpuje wszelkie znamiona tego tematu.Wyjazd z kraju nie dla wszystkich jest zamknieciem za soba drzwi i wyrzuceniem klucza.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 13:17
Oj, z tą pracą, to chyba nie jest za różowo tam. Jedna z tych koleżanek studiuje obecnie dziennie japonistykę. Ale po liceum przez 1 rok pracowała. Najpierw w sklepie jubilerskim sprzedawała. To narzekała, ze szef każe jej przychodzić jakoś w weekendy, nadgodziny robic, a wcale za to nie płaci i ona tylko pensje dostaje bez dodatków. Wreszcie sie zwolniła przez to. To poszła jako telemarketer chyba telefony komórkowe sprzedawać lub usługi telefoniczne. Kilka miesięcy i tez się zwolniła, ze nie dla niej. Ja nie wiem, jak to w Szecji wyglada, ale w PL telemarketin to okropnie podła robota. Lepsze jest sprzątanie - jak słowo ! Jeśli tylko ktoś ma na to siłę.
Nawet sie dziwiłam, ze tata Szwed, wysoki manager w jakies firmie, mama całe życie wcale nie pracujaca, mieszkaja w drogiej dzielnicy Sztokholmu i apartament jak 3 stodoły, widać, że dobrze im sie powodzi.A tu córka , rodowita Szwedka - do telemarketingu idzie robić - do takiej podłej roboty!. To sobie pomyślałam, ze albo tam naprawde krucho z praca (że ojciec jej nie może lepszej załatwić ?), albo to było celowe - wychowawcze, zeby dziewczyna zobaczyła, jak świat działa. Nie wiem. Głupio mi było go pytać o to. Teraz sam poszedł na wczesniejsza emeryture, ew rente, nie wiem, nie dopytywałam. Dośc, że młody a juz nie pracuje. Moze to z powodu niepewnego rynku pracy tak sobie załatwił? Żeby go nie zwolnili np na rok przed emerytura i co dalej?
  Profil uzytkownika: Vika300     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-13 13:30
A mnie wpadł pomysł do głowy!

Tylko nie wolno mi o tym pisać....

Bo temat jest o wysokości czynszu a nie lokalizacji i warunkach mieszkaniowych...

No i o kartach kredytowych a nie o wysokości i oprocentowaniu rachunku...

No i z umoralniającą się nie gada....

No to nie!

  Profil uzytkownika: EHM     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-13 13:37


  Profil uzytkownika: babajedna     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-13 14:17
Biorąc pod uwagę mój post z godz. 11:35, to sprzeczności nie widzę.O ile nikt nie wparuje z jakąś rewelacją, zaprzeczającą dotychczasowym ustaleniom, to tamten temat się wyjaśnił. Niestety negatywnie, ale wyjaśnił.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 14:57
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Zanim napiszesz, przeczytaj regulamin]
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-09-13 15:09
A dokladniej "Staraj się pisać poprawnie i dbać o poziom wypowiedzi okazując tym samym szacunek do innych uczestników dyskusji."

Nazywanie wpisow innych uzytkownikow "sraniem" nie jest okazywaniem do nich szacunku.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 15:13
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 15:16
hahahhahaa dobre ...narka
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 15:37
"Czy nikt nie moderuje tego tematu?"

Mam odmienne zdanie.Ta polemika wyczerpuje wszelkie znamiona tego tematu.Wyjazd z kraju nie dla wszystkich jest zamknieciem za soba drzwi i wyrzuceniem klucza."

Przeciez dziewczyna chce wyjechac do szkoly, obojetne jakim ten pomysl nam sie wydaje. Gdzie tu mowa o zamykaniu drzwi? Jezeli juz, to o otworzeniu ich.
Mlodzi (no, troche starsi niz corka autorki) jezdza po calym swiecie, do szkol, na wloczegi...gdzie wyladuja za 1-2-5 lat to nieraz przypadek, oni zyja teraz a nie przyszla emerytura w PL. Twoja generacja Joland, miala zupelnie inne förutsättningar, mlodzi maja inne...nieraz wydaje mi sie ze im zazdroscisz
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-13 15:41
mlodzi maja inne...nieraz wydaje mi sie ze im zazdroscisz


Boze, Roni, niech to wykasuja modzi czem predzej, bo teraz to sie dopiero Joland zacznie tu rozwodzic...


Mlodych tutaj gna w swiat, bo w Szwecji wiadomo, same nudy.
Z Polski, czemu w dzisiejszych czasach, tego nie kumam...

Rozumiem, jeskli chodzzi o jakies dziury zabite dechami, jedynie...

  Profil uzytkownika: bolek1970     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 16:05
Po co od razu tak dramatycznie "opuszczaja ojczyzne i ida na poniewierke"

Nie mialam na mysli wyjazdu "za kapucha" mialam na mysli mlodych znajacych jezyki i ciekawych swiata i innych ludzi. Zarowno w SE jak i w PL...Ludzi ktorzy wzbogaca sie w inny sposob, niz kilkoma samochodami, czy kontem w koronach.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 16:09
Ronj@,to co komentujesz nie dotyczylo tej mlodej dziewczyny,tylko osoby ktora zabiera glos w dyskusji,tylko dla zabrania glosu.Wkleja linki i sama oswiadcza ,ze nie beda mialy jakiegos wplywu,nie wniosa nic nowego,a robi to tylko z nienawisci do kraju urodzenia.Nie uwazam osoby za wiarygodna,ktora na sile,za wszelka cene chce pokazac,ze w Szwecji sa wieksze mozliwosci.Zgadzam sie,ze sa,ale nie w wieku pietnastu lat.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-13 16:10
Ja tez, nie pisalem o emigracji ekonomiczej, ale o sensie wyjazdu do jednego na dluzszy okres, podczas, gdy mozna zjezdzic turystycznie pol swiata, w dzisiejszych czsach...

Rozumiem, ze jako przedstawiciela klasy robotniczej, automatycznie mnie sie kojarzy z obronca ucisnionych i pozbawionych szerszych horyzontow...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-13 16:13
Uwazam, ze to najwiekszy kapital jaki mozna dac dziecku na dalsza droge. Ja jako dziecko PRL takich mozliwosci nie mialam, zeby wyjechac trzeba bylo kombinowac z zaproszeniami, lipnymi wplatami na konto itd. Niech jezdza i zdobywaja doswiadczenia. Moze w ten sposob Polska przestanie byc prowincja Europy.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-13 16:20
Niech jezdza i zdobywaja doswiadczenia. Moze w ten sposob Polska przestanie byc prowincja Europy.

Wlasnie z takim stereotypem myslenia, Polska bedzie prowincja !

Dzis sa tam mozliwosci zdobycia wyksztalcenia, nauki jezkow, na swiatowym poziomie. To nalezy mnozyc, a nie zachecac mlodych, do wyjazdow.

  Profil uzytkownika: bolek1970     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-13 16:25
Bolek, oni wroca z nowymi doswiadczeniami i praktyka.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 16:37
"Nie mialam na mysli wyjazdu "za kapucha" mialam na mysli mlodych znajacych jezyki i ciekawych swiata i innych ludzi. Zarowno w SE jak i w PL...Ludzi ktorzy wzbogaca sie w inny sposob, niz kilkoma samochodami, czy kontem w koronach"

Moje dzieci po studiach w Polsce nie chca slyszec o powrocie do komunizmu,maja takie prace o ktorych tutaj moglyby pomarzyc.Wcale mnie to nie martwi,czesciej tam jestem.
Tak na marinesie,to co Cie sprowadzilo do Szwecji?.Jak nie kapucha to milosc w bogatszym kraju,w ktorym latwiej ja pielegnowac,bo nie zyje sie od pierwszego do pierwszego?
Wszyscy jestesmy takimi samymi nieudacznikami,wypalilismy wrotki za granice przy pierwszej okazji.Moze sie myle Ronj@?,moze Ty przyjechalas w tamtych czasach z ciekawosci swiata?

Zastanawia mnie,ze kazdy probuje przedstawiac swoja osobe jako lepsza jak inni.Kozakiem nikt z nas nie bedzie,oni zostali w Polsce,dali sobie rade i nie zyja na gorszym poziomie niz my tutaj.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-09-13 16:44
joland "Tak na marinesie,to co Cie sprowadzilo do Szwecji?.Jak nie kapucha to milosc w bogatszym kraju,w ktorym latwiej ja pielegnowac,bo nie zyje sie od pierwszego do pierwszego?
Wszyscy jestesmy takimi samymi nieudacznikami,wypalilismy wrotki za granice przy pierwszej okazji.Moze sie myle Ronj@?,moze Ty przyjechalas w tamtych czasach z ciekawosci swiata?"
a czy zastanowiles sie ze co nie ktorzy tu piszacy przyjechali tu bedac dziecmi lub nastolatkami?
  Profil uzytkownika: electra     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 16:50
"Zastanawia mnie,ze kazdy probuje przedstawiac swoja osobe jako lepsza jak inni.Kozakiem nikt z nas nie bedzie,oni zostali w Polsce,dali sobie rade i nie zyja na gorszym poziomie niz my tutaj."


Idealnie
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 16:52
"a czy zastanowiles sie ze co nie ktorzy tu piszacy przyjechali tu bedac dziecmi lub nastolatkami?"


I najwiecej maja do powiedzenia o Polsce
A czasami robia wrazenie ,ze sie maja za lepszych w se
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 17:02
"a czy zastanowiles sie ze co nie ktorzy tu piszacy przyjechali tu bedac dziecmi lub nastolatkami?"

To nie miejsce i czas,bo o niektorych takich takze mam zdanie wyrobione,ale nie bede uogolnial.Niech bedzie,ze ich rodzice przyjechali tutaj z ciekawosci swiata
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 17:22
"Moze sie myle Ronj@?,moze Ty przyjechalas w tamtych czasach z ciekawosci swiata?"

Z zadnych z powodow ktore przytoczyles, joland.
Ja przyjechalam bedac dzieckiem jak moj ojciec dostal prace w ASEA Kabel, przez jakas wspolprace z polska fabryka kabli w Zalomiu, moj ojciec w czyms tam byl dobry. Nie wiem, mialam 12-13 lat. Potem zycie mojej rodziny potoczylo sie jak potoczylo...
W Polsce bywalam bardzo czesto, bo konczylam polska podstawowke i liceum, na dystans.
Teraz bywam 1-2 razy do roku, mam tam brata i tesciow i cala rodzine meza. Mam tam wielu przyjaciol i znajomych. Moje dzieci jezdza do PL juz samodzielnie, corka wlasnie jedzie na kilka dni do swojego fosterland...poznawac swiat.
Nie zamierzam przeniesc sie do PL po przejsciu na emeryture, bo ja tutaj zyje, na codzien, nie dla zbijania "kapuchy". Mam jej wystarczajaco i bedzie mnie stac na zycie tutaj, nawet na emeryturze.
Aha, i mam tylko szwedzkie obywatelstwo, do zmiany zmusilo mnie polskie panstwo.
A ty, joland? zamiast pracowac dla swojego kraju, wybrales "kapuche" i ciezko ci teraz? Ja nie mialam wyboru, ty miales. Moze i jestes nieudacznikiem, to twoje zdanie...miej je o sobie.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 17:26
Dodam jeszcze, joland, ze dopoki nasza generacja nie wymrze, to nasze dzieci beda katowane naszymi porownaniami Polski i Szwecji. Ich plaszczyzny porownania sa zupelnie inne.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 17:39
TE, najwiecej dobrego o PL maja do powiedzenia ci co d***e wygrzewaja w Szwecji. Przyjada ze swoja "kapucha" i sa paniskami, a jak ktos na forum napisze, ze chce wyjechac, obojetne gdzie, i sobie zycie polepszyc (co niekoniecznie robi) to zaczyna sie "patriotyczna" jazda.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-13 17:44
jak ktos na forum napisze, ze chce wyjechac, obojetne gdzie, i sobie zycie polepszyc (co niekoniecznie robi) to zaczyna sie "patriotyczna" jazda.


Mi sie zdawalo, ze w tym watku poruszamy problem, wyjezdzajacych "dla kaprysu", czy sie myle...


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-13 17:47
"z nienawisci do kraju urodzenia"

wez ty sie czlowieku opamietaj i przestan wypisywac bzdury pod moim adresem


Ty mnie w ogole nie znasz wiec jak mozesz pisac te i podobne do tego glupoty o mnie?
Czy ja ci cos zrobilam, ze ty ciagle mnie atakujesz?
Tobie sie nie podoba w Szwecji a mnie sie podoba,
twoje dziecko skonczylo studia i ma dobra prace w Polsce a moje tu i tu ma dobra prace.
Czy to jest powod, zebys ciagle mnie atakowal i wypisywal klamstwa pod moim adresem?
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 17:53
"A ty, joland? zamiast pracowac dla swojego kraju, wybrales "kapuche" i ciezko ci teraz? Ja nie mialam wyboru, ty miales. Moze i jestes nieudacznikiem, to twoje zdanie...miej je o sobie."

I niech tak zostanie,ty jestes tylko polowa nieudacznika,bo w chwili przyjazdu nie decydowalas o sobie.Ta polowe dziedziczysz po rodzicach,bo wybrali droge na skroty.Jesli chodzi o mnie,to byloby mi ciezko,gdybym nie osiagnal tego co wybralem.Skoro niczego mi nie brakuje,to cel osiagnalem.Nigdy takze nie pisalem o reemigracj bedac na emeryturze ze wzgledow ekonomicznych.Staram sie do tego nie dopuscic.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 18:00
"ty jestes tylko polowa nieudacznika,bo w chwili przyjazdu nie decydowalas o sobie.Ta polowe dziedziczysz po rodzicach,bo wybrali droge na skroty"

Tak jak Tobie przytaknolem,tak teraz mowie : Podkapcasz.

I tutaj masz odp:

"Ja przyjechalam bedac dzieckiem jak moj ojciec dostal prace w ASEA Kabel, przez jakas wspolprace z polska fabryka kabli w Zalomiu, moj ojciec w czyms tam byl dobry. "

Pomyslales Joland,ze ktos dobra praca w Polsce zasluzyl na awans typu kontrakt za granica???

Szybko straciles pion Joland ,a szkoda bo myslalem ze zmadrzales.
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-09-13 18:13
PS
Ja sobie wypraszam, zebys wyżywał sie na mnie bo jakies damy byly dla ciebie nie mile jak przyjechales do Szwecji.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 18:27
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-13 18:52
Prosze o wykasowanie poprzedniego mojego postu.Nie chce byc posadzony o sugerowanie czegos do czego nie mam prawa.

Mialo byc w komunizmie nie dawano paszportow za dobra prace.Zreszta Ronj@ to potwierdzila piszac,ze ma obywatelstwo tylko szwedzkie.

Za tamten lapsus przepraszam.Zreszta obecnie to jest tylko bicie piany,a to mnie nie bawi.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 19:25
"TE,slabo znasz historie komunizmu,"

Dal bys glowe obciac ,ze tak jest???

Aczkolwiek ,faktycznie w tym okresie za dobra prace mozna bylo ewentualnie wyjechac do nrd
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-13 19:25
Dostaje "gesiej skorki" jak czytam te wypociny.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-13 19:30
Osobiscie oswiadczam jak sie mialo zaproszenie do rodziny, to mozna bylo dostac paszport na wyjazd. Nie donosilam a paszport mialam. Ludzie pracowali, wysylani tez byli na kontrakty na zachod. Czesc wyjezdzala pracowac, a czesc sledzic i donosic. Wazne bylo do jakiej grupy sie nalezalo. Polska nie byla krajem zamknietym tak jak NRD lub ZSRR.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-13 19:41
"Dal bys glowe obciac ,ze tak jest???"

...nie wiem czy jest, ale niestety tak było. Nie w każdym przypadku, więc generalizować nie można, ale przypadki takowe rzadkością niestety nie były. Nie to jest jednak tematem tego wątku, więc dajcie sobie buzi , podajcie sobie łapki i się nie kłóćcie chłopcy
  Profil uzytkownika: babajedna     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-13 19:51
Alez sie panowie rozpedzili!
Jeden z drugim przesciga sie w teoriach...to chore i zastraszajace, ze ludzi z pozoru normalni....!

Dla twojej wiadomosci joland, Szwecja dopiero w 2001r pozwolila na podwojne obywatelstwo. A wlasnie przez takich "biznesmenow" wiele ludzi przebywajacych na paszportach konsularnych, musialo zmienic obywatelstwo, nie tylko w Szwecji, bo wszystkie "kupione wyjazdy" wymknely sie spod kontroli i padlo na bogu ducha winnych ludzi, z legalnymi pobytami i z jednej i z drugiej strony.

Ale dosc historii! jeden nie ma pojecia o czym mowa, drugi w zacietrzewieniu juz nie mysli.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Technical Emotion


Wpisów: 1195
Od: 2011-03-20
2011-09-13 19:56
Dalem tylko przyklad,a co Ciebie tutaj sprowadzilo i czy twoj tata dobrze pracowal czy nie i czy masz 2jne obywatelstwo ,szwedzkie.czy afrykanskie ...szczerze mowiac mnie nie interesuje.

Pisalem do Jolanda ,z podtekstem ze jak sie nie zna czyjejs systuacji to lipnie wyciagac pochopne wnioski.

I nie pukaj sie prosze ,bo sobie w koncu cos wydziobiesz.
  Profil uzytkownika: Technical Emotion     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-13 20:41


Jak się ma kto, co, po co i dlaczego przyjechał do Szwecji /wyjechał z Polski/ do mamusi co chce, najlepiej za darmo, wysłać nieletnią córkę, samą, do kraju, którego ani kultury ani języka nie zna?

Wstawki z własnych życiorysów są ciekawe... ale chyba wciąż zbyt osobiście traktujemy niektóre uwagi...

Może tak na zgodę?
  Profil uzytkownika: EHM     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-13 22:25
Jak pytam o czynsz za mieszkanie, to nie oczekuje odpowiedzi o stopniu nasłonecznienia tego mieszkania, a w każdym razie nie, jako jedynej odpowiedzi na moje pytanie o czynsz."


to robisz blad
bo czynsz jest inny za suterene a inny z widokiem na morze

musisz wiedziec za co placisz
innymi slowy, czy nie?
  Profil uzytkownika: darsim     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-09-14 00:35
A moze warto wyobrazic sobie sytuacje odwrotna?
Szwedzka 15-latka (z bieglym angielskim) wybiera sie do jakiegos polskiego gimnazium z internatem...

- Vika300 opowiedz nam prosze - jak Ty to widzisz?
  Profil uzytkownika: Oxen     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 10:26
Akurat moja córka jest ekscentryczna. Mówiłam, że artystka. To ma swoje odzwierciedlanie w wielu aspektach, m.in. w jej wyglądzie. Tenże jest nadal niemal szokujący dla otoczenia, a pragnę dodać, że mieszkamy w stolicy. Mnie się arcy - podoba, ale widzę, jak patrzy na nią wiele ludzi na ulicy, czy w centrum handlowym. Najczęstsza reakcja, to osłupienie. Na pewno ona to widzi na co dzień, z jednej strony ma to konsekwentnie "gdzieś", z drugiej, chyba ją to niekiedy męczy. Natomiast w Londynie, czy właśnie w Szwecji (nawet na prowincji), ona się czuje , jak ryba w wodzie, tam wszyscy do cudaków przyzwyczajeni, nikt nie wgapia się itp.
Myślę, że owszem, chodzi jej również o poziom życia w przyszłości, tj konkretnie jej przyszłe zarobki. Czyli 2 w jednym. Zarówno cały styl życia, jak i przyszły (już niedługo)poziom życia, kiedy będzie na swoim. W sumie, to chyba żaden grzech.
Z tych samych powodów jw, nie sądzę, by Szwedki były zainteresowane szkołą z internatem w Polsce.
  Profil uzytkownika: Vika300     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2011-09-14 10:41
Vika300 nie rozumisz szwedzkiej mentalnosci. To ze tata ma pieniadze to nie oznacza ze corka ma sidzic w domu i nic nie robic. Nie pisz o tym co nie viesz jak tutaj jest.
Jezeli uwazasz ze wszyscy zwracaja uvage na tvoja corke to jako matka powinnas zadbac o to zeby tvoje dziecko mialo wspaniale wspominia ze svojej mlodosci a nie jak stare obzydlive dziady sie na nia patrza.
NIe pisz glopot o svoim dziecko.
Dzivakow jest duzo w PL i napevno jest miejsce tez dla tvojej corki
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-14 11:01
Vika, szokujacy wyglad w wieku 15 lat to zaden ekscentryzm, to normalne....ale mija
Moge zrozumiec 15-latke, ze zachwycona Szwecja. Ze tutaj ludzie sie nie patrza na dziwakow, patrza...ale wzruszaja ramionami, bo co ich to obchodzi?
Moze bardziej jednak podoba sie jej wyjazd do Szwecji, bo chce "pozyc zyciem" tak zupelnie innym niz nastolatki w PL? i na to powinnas byc najbardziej wyczulona i od tego powinien zaczac sie temat.


  Profil uzytkownika: Ronj@     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-14 11:05
"Myślę, że owszem, chodzi jej również o poziom życia w przyszłości....."


....to może lepiej najpierw się dowiedz o co naprawdę jej chodzi?



  Profil uzytkownika: babajedna     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:07
...."mamusi co chce, najlepiej za darmo, wysłać nieletnią córkę, samą, do kraju, którego ani kultury ani języka nie zna? "

Ktoś tu już pisał, że Szwedzi znają doskonale angielski. Moja córka też. Zatem barier komunikacyjnych nie ma w ogóle. Tym bardziej, ze wielokrotnie juz tam była, to sie przekonała. To nie jest sytuacja, jak za dawnych czasów, kiedy ludzie wyjeżdżali za granicę, jak w jakąś niezrozumiałą dżunglę i się - przerażeni - językiem migowym porozumiewali, tworząc getta współziomków. A, że szwedzki też potrzebny? No, jasne ! A ile czasu zajmie młodej, zdolnej dziewczynie nauczyć się tego języka, uczestnicząc w intensywnych kursach i będąc w otoczeniu szwedzkojęzycznym? Rok ?

Że JA nie znam kultury, ani języka Szwecji? Co do komunikacji, to też jakoś nie mam problemów, gdyż znam kilka innych języków. A niby jak rozmawiam ze szwedzkimi koleżankami córki, lub ich rodzicami? Zapewniam, że NIE NA MIGI. A kultura ? Bywałam w różnych częściach świata (powtarzam ŚWIATA, a nie rzut beretem przez wodę), to wiem, że owa kultura może się b. drastycznie różnić. Co do Szwecji, to bym nie demonizowała. Może tylko niektórym z was wydaje się ona być AŻ taka inna.

A że najlepiej za darmo ? Gdyby mnie było stać na te 200 tys sek rocznie za szkołę, to nie byłoby tego tematu. A wy, co ? Takie milionery, że dzieciaki po prywatnych szkołach się uczą? Cóż dziwnego w tym, że kombinuję .... żeby za darmo (tym bardziej, jeśli mnie nie stać na odpłatne) ?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:12
Lisabeth. O jakich starych dziadach ty piszesz? O czym ty w ogóle mówisz? Jeśli ekscentryzm kojarzy ci sie automatycznie ze spódniczką do majtek i dekoldem do pasa, to zwyczajnie ......źle ci się kojarzy.
  Profil uzytkownika: Vika300     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-14 11:16
"A ile czasu zajmie młodej, zdolnej dziewczynie nauczyć się tego języka, uczestnicząc w intensywnych kursach i będąc w otoczeniu szwedzkojęzycznym? Rok ?"
3 miesiace (wiem bo tyle mi zajelo na poziom komunikatywny)
  Profil uzytkownika: iza     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:18
babajedna. Przecież napisałam, o co jej chodzi. O 2 w 1. Co, mam się krwią podpisać?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:23
Jeśli zasobność portfela taty nie oznacza, ze córka ma siedzieć w domu i nic nie robić, to ja WYŁĄCZNIE POPIERAM. Jeśli tak tam jest.
  Profil uzytkownika: Vika300     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-09-14 11:24
"Może tylko niektórym z was wydaje się ona [kultura szwedzka] być AŻ taka inna [od kultury polskiej]."

No... mi sie tak wydaje. I nikt mi nie wierzy dopoki sam nie zobaczy i nie doswiadczy na wlasnej skorze.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:25
Ronj
"Moze bardziej jednak podoba sie jej wyjazd do Szwecji, bo chce "pozyc zyciem" tak zupelnie innym niz nastolatki w PL? i na to powinnas byc najbardziej wyczulona i od tego powinien zaczac sie temat."


rozwiń

  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:32
Kajetan.

1. Czy żyłeś w jakich innych krajach prócz Polski i Szwecji ? W jakich i jak długo ?
2. Jesli odp na pyt 1 jest pozytywna, to rozwiń proszę twoją wypowiedź z ostatniego twojego postu. Bo ja ledwo granicę do Czech przekroczę, to juz widze mnóstwo różnic. Ale jak porównam te różnice z innymi różnicami przez duże "R" do odległych zakątków, to one się robią - "żadne".
  Profil uzytkownika: Vika300     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-14 11:36
Nie ma co rozwijac, wiekszosc jest juz opisana w temacie i przeze mnie i przez innych. Przeczytaj.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-14 11:38
.."Coz dziwnego w tym ,ze kombinuje, zeby za darmo"...

Vika, serduszko, nic nie jest za darmo na tym swiecie. Ktos za to placi (poprzez podatki) , zebys Ty miala za darmo, mimo ze do kasy w tym kraju nic nie dokladasz.
Dlaczego inni maja placic za Ciebie
Masz jakies dobre wytlumaczenie, sloneczko

  Profil uzytkownika: myszkin     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:38
Ronj, to ostatnie moje do ciebie, to oczywiście była prośba (nie polecenie). Oczywiście.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-09-14 11:39
*Vika300* (...) "Z tych samych powodów jw, nie sądzę, by Szwedki były zainteresowane szkołą z internatem w Polsce."
Zupelny brak zrozumienia...
Ja nie pytalem o Twoje osady pt. powody/motywacie szwedzkich 15-sto latek. Ja poprosilem, bys przedstawila nam taka hipotetyczna sytuacje, gdy jest odwrotna.
Troche tu duzo bicia piany, ale przeciez poto wymyslono rozne "fora".
Powiem krotko.
Nie ma najmniejszych szans na realizacje pomyslu Twojej corki jesli nie masz baaardzo duzej kasy.

  Profil uzytkownika: Oxen     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-14 11:40
"A niby jak rozmawiam ze szwedzkimi koleżankami córki, lub ich rodzicami?..."
Ja tu czegoś nie kumam!!!!
Jak masz wspaniały kontakt z koleżankami córki, a co ważniejsze z jej rodzicami, do których jak wnioskuję masz zaufanie, zatem lepszego i bardziej wiarygodnego "ciała" doradczego nie znajdziesz, a jak widzę o "słuszności" tego pomysłu przekonywać Ciebie nie trzeba ....to w czym jeszcze problem?
  Profil uzytkownika: babajedna     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-09-14 11:54
Dodam jeszcze, ze pierwszenstwo w ubieganiu sie o miejsce w jakiejs okreslonej szkole i dostanie takowego maja dzieci tu urodzone. Szwedzi. Ponadto jest tak wiele stricte techniczno - biurokratycznych problemow poza wspomniana juz ogromna kasa. *babajedna* zauwazyla slusznie, ze masz (jak sama piszesz) kontakt "u zrodla", nie rozumiem zatem, co my tutaj mozemy jeszcze madrego wymodzic?!
Szwecja lezy od Polski na rzut beretem, ale to zupelnie inny kraj. I nie dla maloletnich panienek - chocby byly super nieprzecietnymi Emo...
  Profil uzytkownika: Oxen     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 11:59
myszkin. Mam słoneczko ! I proponuje rozejrzec sie na nieco szersze horyzonty, a w szczególności, co do funkcjonowania Unii Europejskiej, jej budżetu, podziału środków etc.
1. Polska jest zawalona (!!!!!!!!) kursami, szkoleniami przeróżnej natury, finansowanymi ze środków Unii. Ludzie za to nie płacą. Ale Polska jednocześnie płaci również ogromne składki do UNII (jak i inni), bo skąd się te pieniadze oczywiście muszą wziąć. Chodzi o podział tych środków. O odpowiednie nimi obracanie, rozdzielanie etc. równie dobrze mogłoby sie okazać, że szkoła w Szwecji jest właśnie za darmo dla obywateli UNII. Jeśli nie jest, to widocznie takie jest rozstrzygnięcie - w każdym razie obecne.
2. Moja córka, po ukończeniu szkoły i studiów w Szecji, zapewne równiez by tam pracowała. I własnie w SZWECJI płaciłaby swoje podatki, składki, tak, abys TY miał z czego dostać swoją szwedzka emeryturę ! Dlatego Państwu szwedzkiemu BARDZO opłaciłoby sie teraz zainwestować w młody, zdolny i w dodatku biały narybek. I dlatego pytanie o darmowa szkołę dla młodej Polki jest wręcz bardzo sensowne. A jeśli szwedzcy politycy tego nie widzą lub jeszcze nie widzą i wola z waszych podatków socjale dla muzułmanów wypłacać, to bynajmniej nie oznacza, że mają słuszność.

Starczy, słoneczko?
  Profil uzytkownika: Vika300     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-14 12:18
"Moja córka, po ukończeniu szkoły i studiów w Szecji, zapewne równiez by tam pracowała. I własnie w SZWECJI płaciłaby swoje podatki, składki....

....no tej pewności Szwedzi nie mają
  Profil uzytkownika: babajedna     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 12:19
babajedna. Po pierwsze, pisałam o tym wcześniej i nie chce mi się powtarzać, poszukaj, poczytaj.
Po drugie, o co chodzi ? Masz do mnie pretensje, ze w ogóle używam tego forum? Że tu zadaje jakieś pytania, zamiast od razu zwrócić się do innych źródeł? To, po co to forum?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 12:23
Jak Szwedzi nie mają pewności, ze w przyszłosci KTOŚ będzie jednak pracował na te ich emerytury, to jak sobie sobie te przyszłość wyobrażają ? Niby skąd wezmą kasę na emerytury dla milionów szwedzkich emerytów?
  Profil uzytkownika: Vika300     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-14 12:26
My tez sie zastanawiamy

Dlatego wiekszosc ma prywatne ubezpieczenia emerytalne.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
babajedna
Warszawa


Wpisów: 1086
Od: 2011-01-12
2011-09-14 12:28
Vika300 słoneczko....używaj sobie ile chcesz na tym forum i....nie zabraniaj mi tego samego, tylko dlatego, że przestałam kumać o co Ci chodzi
  Profil uzytkownika: babajedna     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-14 12:28
Vika, gwiazdeczko nie wystarczy! Bo do tej pory Szwecja wiecej daje niz dostaje. Dlaczego doic ten kraj jeszcze wiecej? Kazdy kraj Unii sponsoruje swoich obywateli i nie ma obowiazku ksztalcic obywateli Unii tylko dlatego, ze Unia "dzieli srodki". Mimo wszystko kazdy z krajow Unii jest krajem samostanowiacym i mimo, ze twierdzisz, ze ludzie za to nie placa (co jest bzdura) - nie zgodze sie z Toba, bo za wszystko ludzie placa, tylko ten sprytniejszy wydoi wiecej niz ten co daje sie wydoic.
A jezeli chodzi o moja emeryture, to zapracowalem na nia sam i skladki, ktore placilem przez tyle lat wykorzystywane byly na wszelkie socjalne "dobroci" z ktorych korzystaly takze inni (tak dorosli jak i dzieci), wiec Twoja corka zadnej laski mi nie zrobi, jak bedzie placila podatki, bo do tej pory tylko brala, wiec kiedys musi zwrocic to innym. Tak ten swiat funkcjonuje.
  Profil uzytkownika: myszkin     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-14 12:28
Poza tym, dobry designer nie siedzi w Szwecji.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
08Lisabeth


Wpisów: 629
Od: 2011-07-24
2011-09-14 12:31
W szwecji masz przevaznie pryvatne ubezpieczenia ktore så vyplacane vedlug umowy. Viec nie martw sie o Se.
Pomysl o Pl gdzie kazdy mysli tylko o zachodzie o nikt nie chce pracowac tylko kombinowac.
  Profil uzytkownika: 08Lisabeth     
Albercik wychodzimy
Stockholm


Wpisów: 32
Od: 2011-06-06
2011-09-14 12:35
Jakie jeszcze Twoja córka ma zdolnosci oprócz artystycznych? Co moglaby innego robic?
Bo z tego ca ja wiem to artysci w tym kraju to najniższa grupa spoleczna, Nawet sami szwedzi ci o tym powiedza.
A z tego co tu zrozumialem to chodzi Tobie o kapuste, a moze sie myle?
  Profil uzytkownika: Albercik wychodzimy     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 12:39
myszkin. Nie masz pojęcia o problemach starzejącej się Europy.
Poza tym, nie obrażaj mojej inteligencji, tłumacząc mi, że ludzie za szkolenia płacą (tylko w innej formie), bo ja wychodze z założenia, być może błędnego, ze rozmawiam z człowiekiem, któremu nie muszę wyłuszczać kropki po przecinku, krowie na rowie, bo pojął o co mi chodzi. Nie, żebym Bóg wie jakiej domyślności w tle oczekiwała, ale laboratów o objętości książki pisać nie będę, abyś mnie NA PEWNO zrozumiał.
  Profil uzytkownika: Vika300     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-14 12:43
Ronja

Wczoraj czytalem wywiad z pewna mloda kobieta, ktora rozwinela skrzydla w innym kraju. Na pytanie dlaczego nie mieszka w Szwecji odpowiedziala, ze nie miala mozliwosci rozwoju. Powiedziala, ze jak juz zaczniesz pracowac jako "kontorist" to siedzisz tam cale zycie, jak dostaniesz miotle w reke, to szanse awansu sa znikome i trzeba naprawde zelaznych lokci alby przepchnac sie do przodu, talent sie nie liczy bez kontaktow, czyli towarzystwa wzajemnej adoracji.
Szwecja to maly kraj o zasciankowych nawykach.

Prosze nie sadzic, ze to moje opinie, to byla rodowita Szwedka, ktora miala takie zdanie.

  Profil uzytkownika: myszkin     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-14 12:56
vika mila kobietko, wywinalem koziolka z radosci bo kto jak kto, ale ja pojecie, o problemach Europy, Unii i starzejacej sie uropejskiej populacji, posiadam doskonale.
Mecza mnie tylko te schematyczne twierdzenia ludzi wszystkowiedzacych i stawiajacych wymagania, zbudowane na tym, ze jestesmy w Unii i nam sie nalezy.
Unia to kolos na glinianych nogach i juz zaczyna sie chwiac. Czy masz chec sponsorowac Grecje, Italie, Hiszpanie i inne biedniejsze kraje, kosztem wlasnym i Twoich dzieci? Z pewnoscia NIE, wiec nie licz, ze Szwecja bedzie placic za wyksztalcenie kazdego, kto ma ochote tutaj przyjechac, liczac, ze w przyszlosci bedzie placil podatki. Podatki beda placic obywatele tego kraju a kazdy przyjezdny zabierze d.pe w troki i tyle go bedzie widac.

  Profil uzytkownika: myszkin     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-09-14 13:26
Vika300, Szwecja i Polska roznia sie od siebie kultura, religia, wartosciami, historia (Szwecja nie miala wojen od dawna, co wplywa na mentalnosc, do niedawna byla tez bardzo biednym krajem z masowa emigracja, potem bardzo bogatym a teraz tak sobie) i wieloma innymi jeszcze rzeczami. Na pierwszy rzut oka to "tylko za morzem", ale kultura polnocy rozni sie od, nazwijmy to, "kultury europejskiej".

Nie mowie, ze nie ma na swiecie krajow, ktore sie bardziej roznia od siebie niz Polska i Szwecja, ale probuje delikatnie dac do zrozumienia, ze roznice sa wieksze niz by sie moglo wydawac.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 13:26
Myszkin, ja nie stawiam wymagań, że mi się należy. Po prostu pytam. A ty się oburzasz, że ja pytam. Tymczasem, wynik mógł być dokładnie inny, niż jest, bo sa argumenty, które za tym przemawiają. Sa i takie, które przemawiaja przeciwnie, wymieniłeś je, a ja tez wcale nie zaprzeczam, ze takie argumenty (przeciwne) egzystują. Po prostu: na dwoje babka wróżyła, wynik mógł być taki, jak i odwrotny. A ja po prostu pytam, bo po to mam język, by pytać. I wcale nie oznacza to, jakobym głowa w mur waliła, ze mi się należy. To nie jest jednoznaczny i oczywisty temat w dzisiejszej Europie.
Np w Austrii, gdzie będzie studiować moja siostrzenica, to ona, jako Polka nie będzie płacić za studia, natomiast nomen-omen Austriacy, muszą od niedawna za swoje studia płacić. Az się wierzyć nie chce, ale tak właśnie jest. Grom wie, jak to działa, ale niewątpliwie ma zawiązek z Unią, wzajemnymi umowami, zobowiązaniami. Zatem, nic nie jest oczywiste. A ty mnie zaatakowałeś, jakoby oczywistym było, że .....coś tam i moje pytanie, to juz prawie pod wyłudzenie od szwedzkich podatników podchodzi. Taki ton.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 13:38
kajetan, rozwiń jeszcze. Jak to w praktyce wygląda ? Wymień kilka róznic, które najbardziej rzucaja Ci sie w oczy. Chętnie z przykładami. Nie zamierzam kontrować, tylko jestem ciekawa.
  Profil uzytkownika: Vika300     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-14 13:50
myszkin. A takie zabieranie tyłka w trok, to da się rozwiązać na różne sposoby. Np umowy. Taki absolwent pracuje zgodnie z umowa ileś lat, inaczej musi zwracać koszta. Coś jak kredyt studencki.

Ale sprawa sie komplikuje w powyzszych układach, kiedy zobowiązany jest niepełnoletni i czy rodzice mogli by zagwarantować wykonanie umowy przez nieletniego, kiedy juz będzie letni ?? Tu widze komplikatory, bo jak sprawdzić, czy zagraniczni rodzice nieletniego są (i będą w przyszłości) w ogóle wypłacalni, by spłacić zobowiązania za już letniego, który nie wykonał umowy i zawinął tyłek w trok. Moze dlatego istnieje coś jak kredyt studencki, a kredytu licealnego nie ma.
  Profil uzytkownika: Vika300     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-09-14 13:52
Vika, sorry jak moje komentarze odebralas jako atak z mojej strony. Nie bylo to moim zamiarem, chcialem tylko przedstawic Tobie i innym moj punkt widzenia, czyli osoby mieszkajacej tutaj od lat i zyjacej problemami Szwecji.
Nie dziw sie wiec, ze zmeczeni jestesmy tego rodzaju dyskusjami, z czego wynikaja takie a nie inne, nasze reakcje.
Jasne jest, ze rodzice zawsze chca jak najlepiej dla swojego dziecka (nawet jak jest troche dziwakiem )
ale nie zawsze najlepszym sposobem jest, pozwolenie na wszelkie dziecinne zachcianki. Wszystko musi sie miescic w granicach rozsadku, dziecku nalezy dac skrzydla i dac latac, ale wtedy, kiedy jest na to dojrzale, bo narazie jej przyszlosc lezy w Twoich rekach.
Ani Tobie, ani corce, zle nie zycze, bo kazdy szuka swojej drogi w zyciu i ma do tego prawo. Dobrze jest, jednak czasem, posluchac glosow rozsadnych ludzi, ktorych tutaj na forum mozna znalezc.

  Profil uzytkownika: myszkin     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-09-14 14:05
Dla mnie ta dyskusja przypomina gadanie pan w maglu. Dostalas linki, mozesz poszukac u zrodla. Masz tez adresy szkol, niech corka popisze memorialy, moze ktoras z tych szkol sie nia zainteresuje, da jej stypendium. Pieklisz sie i troche bezczelnie udawadniasz, ze pytasz, ale juz znasz odpowiedz. Takie tupanie noga moim zdaniem osmiesza Cie i bezwiednie robisz krzywde corce. To ona ma sie w tych szkolach wykazac i ona ma sie w tych szkolach zaprezentowac. Podejrzewam, ze jak tak dalej pojdzie i Ty sie nie wylaczysz z tej sprawy to do zadnej z zagranicznych szkol bez "kapuchy" jej nie przyjma, bo bedzie sie za nia ciagnac mamusia, ktorej sie wszystko nalezy. Kobieto troche pokory, bo robisz krzywde dziecku.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-14 16:53
Pyanie do Viki !

Rozmawialas z corka, o tym temacie na forum ?

Jaka jest jej reakcja ?


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-09-14 18:54
Moj syn - urodzony Szwed - wymyslil sobie studia medyczne... w Polsce. Pozyczka z CSN to ok.600 000 kr. Dodaj do tego sponsrowanie rodzicow (6 lat). No wiec nie czekaj tylko gromadz kase i znajdz JAKIS sposob, by ja przyjeli w EDENIE. Marzenia sie spelniaja - czasami...
  Profil uzytkownika: Oxen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-14 20:58
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: darsim     
iasik
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2006-12-28
2011-09-14 21:29
Skoro 15 letnia córka tak bardzo chce spróbować samodzielnego i to w dodatku zagranicznego życia, to nie lepiej było wysłać ją w ramach programu Comenius do Szwecji? W każdym razie, może iść do liceum w PL i stamtąd wyjechać na wymianę do swoich "psiapsiółek" (ja byłam na takiej wymianie mając 15 lat w Niemczech).
http://www.comenius.org.pl /
Ewentualnie wybiegając już kilka lat w przód, może ze studiów wyjechać również na wymianę Erasmus (teoretycznie na pół roku-gdyż tylko za tyle przysługuje stypendium, ale potem może zostać w uczelni, do której wyjechała i tam zrobić dyplom).
http://www.erasmus.org.pl/
No i ostatecznie kolejny program związany już z życiem zawodowym: wyjazd na zagraniczne praktyki (płatne)
http://www.leonardo.org.pl /.
  Profil uzytkownika: iasik     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-14 22:09
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: darsim     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-09-15 00:19
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: Oxen     
EHM


Wpisów: 565
Od: 2010-09-24
2011-09-15 03:03
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: EHM     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-15 09:25
Lisbeth. Dzienne studia nie są darmowe? A ile trzeba płacić lub oddawać potem? Ja studiowałam za granica na Uniwersytecie w trybie dziennym i to było zupełnie za darmo. No, ale co kraj, to obyczaj, poza tym inne czasy były, kto wie, czy nadal jest bezpłatnie. Zatem, jakie są koszty dziennych studiów w Szwecji ?

Oxen. Czy prócz znaczenia oczywistego - wspomniany przez ciebie EDEN ma jeszcze jakieś inne znaczenie? Jakiś skrót od czegoś? Oczywiście - w kontekście twojego postu, czyli , co masz na myśli pod "EDEN" ?
I co masz na myśli pisząc " to ty sama jesteś swoją 15 letnią córką" ? Że ja mam 15 lat i sie pod własna matkę podszywam na forum ? Tylko chcę się upewnić, czy dobrze zrozumiałam.

bolek. Co ona na to? Bardzo dobre pytanie zadałeś. Otóż przydał się ten wątek. Mam błogosławiony spokój na kolejne 3-4 lata. Uznała, że jednak, skoro to takie koszta są (nierealne), to zrobi liceum i maturę w PL. Właśnie wczoraj czytała ten watek, ale ponadto pisała jakąś prace do szkoły nt systemu edukacji w Szwecji do poziomu liceum. Tę Szwecję to sobie sama wybrała (oczywiście!). Do tego musiała porządnie info i materiałów pozbierać, więc się sporo dowiedziała (przy okazji, że od stycznia 2011 wprowadzono w Szwecji maturę - coś zrozumiałam).
Zatem matura w PL. Następnie nadal zamierza pojechać potem do Szwecji i przez 1 rok pracować i jednocześnie sie uczyc na kursach szwedzkiego. Tylko przetrwanie w celu nauki szwedzkiego. Następnie kolejny rok - studia dzienne, mieszkanie w akademiku, praca w weekendy, a co do pozostałych finansów, to liczy na mnie. To już jest ogromny postęp, jeśli sama do takich wniosków dochodzi, a ja nie muszę jej "pod ścianą stawiać", czy się z nią konfliktować.
Jest jeszcze trochę czasu, to liczę, że również sama (nie z nakazu)dojdzie do kolejnych wniosków, że w celu uzyskania mojej poświętliwości (finansowego utrzymywania studenta za granicą), to sama musi najpierw pewną poświętliwość ze swojej strony wykazać i na studiach w PL (!!!) osiągać b.db wyniki, by załapać sie na Erasmusa lub coś w tym stylu, bodaj na 1 semestr. Po prostu przysiąść fałdów i się uczyć. POTEM mogę pomóc. Tj - nie mogę. Bo nadal dyskrepancja pomiędzy polskimi zarobkami i zagranicznymi kosztami jest ogromna. Lecz przy TAKIM obrocie sprawy - wytrzasnę spod ziemi, żeby została gdzieś tam za granicą i ukończyła tamtą uczelnię, jesli bedzie chciała. Takie jest moje stanowisko, tym bardziej, ze jak pisałam , sama byłam stypendystką, nie jest to nic nieosiągalnego, jeśli ktoś chce, a w szczególności dla dziewczyny niewątpliwie zdolnej. Natomiast owo moje stanowisko wymaga czasu, przetrawienie etc, by stało się również stanowiskiem córki. Myślę, że większość ludzi kompletnie inaczej zabiera się do realizacji jakichkolwiek zamierzeń, kiedy ma WŁASNE wewnętrzne przekonanie o słuszności tych zamierzeń, obranej drogi ( a nie z nakazu, nawet, jeśli matczynego).
  Profil uzytkownika: Vika300     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-09-15 10:10
"przy okazji, że od stycznia 2011 wprowadzono w Szwecji maturę - coś zrozumiałam"

??
  Profil uzytkownika: kajetan     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-15 10:54
Coś na wzór matury po liceum. Ale więcej nie wiem. Nie wiem, czy to obowiązkowe i czy to faktycznie ma wagę oficjalnej matury uznawanej międzynarodowo. Sorry, nie orientuje się, tylko o uszy mi się obiło, coś wspominała. A nic nie jest wam wiadome na ten temat?
  Profil uzytkownika: Vika300     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2011-09-15 15:19
W Szwecji nie bylo i nie ma matury.
  Profil uzytkownika: häxa     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-09-15 19:52
A nic nie jest wam wiadome na ten temat?

No jest !

Matury w Szwecji nie ma !!!

pzdr, i do lekcji !!!


  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-15 20:01
w szwecji dyskutuje sie nad opcja zniesienia ocen calkowicie w szkole bo mlodziez sie stresuje
wiec matury nie ma i nie bedzie bo by Szwedzi poumierali z takiego stresu
  Profil uzytkownika: darsim     
Vika300


Wpisów: 63
Od: 2011-09-12
2011-09-15 20:22
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: Vika300     
golden777


Wpisów: 87
Od: 2009-08-03
2011-09-15 20:36
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: golden777     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2011-09-15 20:58
Jak na razie od jesieni 2012 beda oceny od 6 klasy, czyli wczesniej niz do tej pory.
  Profil uzytkownika: häxa     
Forum -> Nauka -> Liceum z internatem w Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 26 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony