Odwiedzin 37778166
Dziś 2214
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - bedömning av utländsk gymnasieutbildning

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorbedömning av utländsk gymnasieutbildning
zapytujaca


Wpisów: 12
Od: 2011-08-24
2011-09-09 14:03
Witam

w Polsce skonczylam szkole srednia(kilka lat temu)
postanowilam isc w Szwecji na studia
napewno sa na forum osoby,ktore byly w takiej samej sytuacji-a wiec prosze o podpowiedzi

zeby zlozyc ansökan trzeba miec polskie swidectwo przetlumaczone przez tlumacza przysieglego
gdzie sie udac? mieszkam w Sztokholmie
jak dlugo sie czeka?(noi ile moze kosztowac-tak tylko orientacyjnie chce wiedziec )

i tak,zeby miec 100% pewnosci,czy nic nie przegapilam-do zlozenia tego ansökan,potrzebny jest personbevis,tlumaczenie swiadectwa,kopie orginalnego swiadectwa i czy cos jeszcze?

Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
  Profil uzytkownika: zapytujaca     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 18:38
jezeli masz obecnie inne nazwisko potrzebujesz dodatkowo zaswiadczenia np odpisu z urzedu stanu cywilnego, czy orzeczenia sadu;
jezeli jest celem -studier på eftergymnasial nivå- högskola albo yrkeshögskola wysylasz do vhs,
jezeli celem jest - att tillgodoräkna sig på fristående kurser på en utbildning som man är antagen till i Sverige- ska man vända sig till det enskilda lärosätet(univers.,högsk., eller annan utbildningsordnare),
to tak po krotce, powodzenia i cierpliwosci, ja wlasnie dzis wysylalam, myslalam ze wystarczy do Yh.
  Profil uzytkownika: olaaa     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 19:20
witam Cie

Tak,musisz miec swiadectwo przetlumaczone przez tlumacza przysieglego (moze byc angielski i szwedzki - jeden z tych jezykow) - ja porownalam ceny tutaj na miejscu i w Polsce,i zdecydowalam,ze szybciej i taniej jest w PL (po prostu wyslalam mamie wszystkie papiery kurierem,ona mi odeslala po dwoch dniach przetlumaczone na jezyk angielski - gdyz jak juz pisalam, mozesz je przetlumaczyc rowniez na angielski).

Wszystkie kopie musza byc tzw 'vidimerade' czyli podpisane przez dwie inne osoby (w moim przypadku byl to sambo i tesc) - jest to nowa zasada,obowiazujaca od zeszlego roku akademickiego.

Jesli spelniasz tzw 'grundläggande behörighet' (przykladowo Mat A, Svenska B, Samhälle Kunskap A) aby dostac sie na dany kierunek studiow i sobie wyliczylas, ze Twoje licealne przedmioty to spelniaja (a dokladnie ilosc godzin),to tylko czekac na kolejne wiadomosci z Antagningen ze Strömstad.

Zycze szczescia

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 19:23
aha,jesli chcesz dostac sie na panstwowy uniwerek to wysylasz wszystkie dokumenty do Antagningen wlasnie,w Strömstad. Wszystkie inne ifnromacje mozesz uzyskac rowniez w jezyku angielskim na stronie:

https://www.studera.nu/

Jeszcze raz - powodzenia!

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 20:05
meghann to naprawde musza byc dwie osoby? wlasnie dzis wyslalam papiery, podpisala mi je moja nauczycielka ze szkoly, przerazilas mnie...zalezy mi na czasie okrutnie, mialam- chyba juz moge tak napisac - cicha nadzieje ze uda mi sie cos wyciagnac od nich do listopada

a dwa jak moge przeliczyc standardowe swiadectwo z liceum wraz z matura? wytlumacz prosze
a dzis dostalam pismo z Yh ze owszem dostali moje papiery ale to trwa od 4 do 6 miesiecy
  Profil uzytkownika: olaaa     
zapytujaca


Wpisów: 12
Od: 2011-08-24
2011-09-09 20:28
Dziekuje
a czy te podpisujace osoby to musza miec szwedzkie obywatelstwo?
  Profil uzytkownika: zapytujaca     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 20:31
mi odeslano papiery z zadaniem podpisow dwoch osob,wiec nie dyskutowalam czy moze jednak jedna,bo czas lecial i nie bylo czasu na namietna korespondencje.

co do puntkow,to nie Ty przeliczasz - zasady sie zmienily od 2010 roku uniwersytety przeliczaja same - najpierw jednak musisz wiedziec na jaki kierunek chcesz sie dostac. Potem zobaczyc 'grundläggande behörighet' na dany kierunek i ewentualnie kompletterande behörighet,co oznacza w praktyce ze niektore kierunki zycza sobie cos ponad podstawowe wymagania,np angielski na poziomie C a nie B (bo np literatura kursowa jest po angielsku) czy tez Mat B,bo bedzie statystyka. Jezeli podejrzewasz ze masz wystarczajaco duzo punktow - (np 4 godziny tygodniowo przez 4 lata plus matura z matematyki daly mi wymagane Mat B),to dobrze jest zadzwonic do sekretariatu swojego liceum i poprosic pania o sporzadzenie listy z przedmiotow,ktore potrzebujesz by sie dostac na kierunek tutaj w Szwecji - aby zamiescila przez ile lat w liceum je mialas i ile godzin tygodniowo. Potem do tlumacza. I oni sobie potem to sami przelicza w Antagingen na punkty odpowiadajace normom w Szwecji i Ci napisza czy spelniasz warunki do przyjecia czy nie. Oczywiscie fakt,ze sie spelnia warunki do przyjecia nie swiadczy,ze sie dostalas,bo razem z Toba to moze byc 200 osob spelniajacyh warunki a miejsc jest 45. No ale to wiadomo

Razem ze wspolpraca z rodzina w PL kompletowanie zajelo mi okolo 3 tygodni (musialam rowniez tlumaczyc indeks wyzszych studiow gdyz tam mialam potrzebne punkty do Samhälle Kunskap B - uznano mi zajecia z psychologii spolecznej przez dwa lata,zakonczone egzaminem sesyjnym). Naturalnie bylo duzo nerwow i takich tam,ale bylo warto,bo jak ewentualnie bede chciala cos w przyszlosci innego studiowac to juz mam wszystkie te papiery u nich,przeliczone,przetlumaczone,tak,ze nic juz nie bede musiala dosylac.

pozdrawiam cieplo,
M.
p.s. a najwiecej czasu to oczywiscie zajelo tej wypudrowanej szczocie z sekretariatu w liceum,ktora manierami sie zatrzymala w czasach Gierka
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 20:32
co do podpisow? nie wiem,nie jest napisane niestety,moze sie zapytac u zrodla - tzn zadzwonic? chociaz z drugiej strony to kazano tym osobom podac nr personalne,wiec pewnie tak...?

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 20:50
ja mam oprocz LO, 3 lata studiow na uniwerku lacznie z matematyka, wiec wyslalam im wszystko w komplecie, a chce sie dostac nie na uniwersytet bo nie mam czasu juz na to a do szkoly po -ich- gimnazjalnej gdzie musze miec albo szw. gimnazjalne albo odpowiadajace, SAS B na ktorym jestem teraz i ang.A, plus inne merytoryczne ktore mam. Mam klopot z angielskim, jak sadzisz moga zaliczyc mi dwa lata angielskiego na uniwerku? wykonczy mnie to nerwowo bo zalezy mi na czasie - wzielam studieledighet w pracy i musze sie zmiescic w terminie
  Profil uzytkownika: olaaa     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 20:52
powinni zaliczyc te dwa lata ze studiow jako Ang A. A nie mialas zadnego w liceum? Ani matury z tego? Ja bym wyciagnela te godziny z liceum i z uniwerku i jeszcze im doslala,zeby na pewno bylo to A.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 20:53
a indeks im przetlumaczylas? bo to wazniejsze niz sam dyplom dla nich
  Profil uzytkownika: meghann     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 20:55
nie wspominajac o tym ze jest 20 miejsc a chetnych bylo miesiac temu juz 85 jak skladalam papiery, a jeszcze jest poltora miesiaca, mam ochote krzyczec ze zlosci!!!! tu czlowiek musi planowac zycie z pietnascie lat do przodu bo inaczej ...a
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 20:55
tak, wszystko przetlumaczone
  Profil uzytkownika: olaaa     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 21:00
w LO mialam francuski i lacine zeby bylo weselej plus rosyjski matura i studia, niemieckiego uczylam sie sama, tylko z tym angielskim kiszka - tylko dwa lata, jakby mi zaliczyli na A to bym .... ajaaj zatanczyla chyba z radosci, moglabym wiadomo pisac test, ale nie czuje sie na silach
  Profil uzytkownika: olaaa     
iasik
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2006-12-28
2011-09-09 21:38
Info ze studera.nu (które od dziś do niedzieli nie działa): "In order to asses your academic documents correctly you must submit CERTIFIED COPIES (i.e. stamped and signed by th issuing institution or a notary public)". Info z Hogskoleverket (dot. kto może zrobić kopie dokumentów i je potwierdzić oprócz instytucji, która owe dokumenty wydała: "Copies must be signed and stamped by an official body, e.g. Employment Office, the Police or Human Resources Department in Sweden". Mam nadzieję, że rozumiesz, o co chodzi : oryginalne świadectwo plus tłumaczenie i inne dok zanosisz najlepiej do Arbetsformedlingen, oni Ci tam to skserują (za darmo), "podpieczątkują" i podpiszą za zgodność z oryginałem
  Profil uzytkownika: iasik     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 21:44
wiem,chcialam wejsc. juz mi rece opadly, czyli w poniedzialek zabawa od poczatku, dzieki
  Profil uzytkownika: olaaa     
eda
Sztokholm


Wpisów: 310
Od: 2008-03-05
2011-09-09 21:44
Meghan, -napewno trzeba tlumaczyc?
mi powiedzieli zeby wyslac w orginale do
http://www.vhs.se/sv/Vad-g or-VHS/Utlandska-betyg/Bedomning-av-behor ighet/

i sami sobie tlumacza.
  Profil uzytkownika: eda     
eda
Sztokholm


Wpisów: 310
Od: 2008-03-05
2011-09-09 21:46
A jesli chodzi o podpisy na dokumentach,
to w moim przypadku podpisywalala mi tylko jedna osoba -Vägledare ze szkoly. Na kazdej kartce podpis i pieczatka.
  Profil uzytkownika: eda     
eda
Sztokholm


Wpisów: 310
Od: 2008-03-05
2011-09-09 21:53
o i znalazlam:
Det här ska du skicka med

För att du ska få din bedömning så fort som möjligt är det viktigt att du redan från början skickar in rätt dokument till oss.

• Kopior av dina betyg och examensbevis

Du ska skicka med vidimerade kopior av dina gymnasiebetyg det vill säga diplom/examensbevis och årskursbetyg/ämnesbilaga på originalspråk.

I listan Rätt dokument - land för land kan du se vilka dokument som krävs från ditt hemland. Dokumenten i listan är de vanligaste från de olika länderna.

En vidimerad kopia innebär att en person ska skriva sin namnteckning, namnförtydligande och telefonnummer på varje kopia. Den som på så sätt intygar att kopian överensstämmer med originalet kan vara en kamrat, familjemedlem eller myndighetsperson.
  Profil uzytkownika: eda     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 21:55
iasik pod tym linkiem ktory podala eda nie ma nic o tym co podaje studera.nu wg ciebie, a jest on ze strony VHS wiec powinen byc obowiazujacy, dlatego bylam zaskoczona tym co napisalas, bo tez kierowalam sie informacjami z tej strony. rowniez nie jest napisane ile osob ma to podpisac, tylko ze musza byc, imie, nazwisko tel, pozdrawiam
  Profil uzytkownika: olaaa     
iasik
Stockholm


Wpisów: 46
Od: 2006-12-28
2011-09-09 22:11
Ja, tak jak meghann tłumaczyłam wszystkie papiery (nawet akt ślubu) u tłumacza przysięgłego w Polsce-bo wyszło taniej, gdyż takie info dostałam na maila od administratora studera.nu Co do potwierdzania zgodności z oryginałem, to nie wiem, kiedy meghann zajmowała się tym wszystkim,że mogła potwierdzać z podpisami dwóch "znajmoych"-może w zeszłym roku... W każdym razie, ja niedawno (ok 3 miesiące temu) i robiłam to z pomocą arbetsu. Jeśli chodzi o edę, to ona ma podpis z instytucji wydającej dokument,także jest to zgodne z tym, co vhs wymaga.
  Profil uzytkownika: iasik     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 22:21
Nie dwoch znajomych a sambo i jego ojca. Przeszlo bez problemu. A papiery mi odeslano wczesniej z powodu braku jakichkolwiek podpisow. I gdyby mi sie chcialo to nawet bym skopiowala to pismo (ale jest pozno i ide spac wobec tego a nie skanowac),gdzie napisane bylo ze ma byc 'vidimerade przez dwie osoby - ich PN,miejsce zamieszkania'. Antagningen nie napisalo jednak, ze maja to byc osoby urzedowe,wiec wzielam najblizszych. Nie zrobiono mi z tym problemu.

a papiery musza byc przetlumaczone na jez szwedzki lub angielski.

A zreszta - mozliwe,ze moze cos sie zmienilo - ja mam dane ze stycznia tego roku. Cholera ich tam wie,kombinuja ciagle jak kon pod gore,wiec moze teraz trzeba podpisy urzednikow.

pzdr i zycze powodzenia,
//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 22:25
ja wysylalam wszystko to Antagningen,czy to polazlo do VHS jakas okrezna droga,to ich sprawa. W kazdym razie,jak juz wczesniej napisalam - skompletowanie dokumentow i wszystkie ceregiele zajely mi jakies 3 tyg. Potem juz tylko czekalam na wyniki naboru. Bardzo dobrze mi sie prowadzilo korespondencje z pania 'odpowiedzialna' za mnie w Antagningen - troche emaili,troche papierowej poczty - w gruncie rzeczy chcialabym aby wszystkie urzedy tak funkcjonowaly jak ten;szybka odpowiedz,szybkie reakcje na wyslane dokumenty.


//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-09-09 22:28
Wystarczy potwierdzenie (vidimering) dwoch osob, ev z nr personalnym.

http://sv.wikipedia.org/wi ki/Vidimera
  Profil uzytkownika: Ronj@     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 22:30
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-09 22:41
ola,spoko-ja tez pedzilam na zlamanie karku z tymi papierami,nawet sie poryczalam jak mi przyslano ze brakuje mi tych cholernych godzin do Samhälle Kunskap B,bo ja mialam czas zeby te papiery uzupelnic jeszcze moze ze dwa tygodnie i tak myslalam skad ja mam im wykombinowac te posrane godziny brakujace....i wtedy mnie olsnilo ze przeciez studia i psychologia spoleczna dwa lata. no to lu - telefon do mamy,wysylanie indeksu kurierem,do tlumacza na expres tlumaczenie (3 razy drozsze,typ),nawet mu skserowalam ten indeks zeby latwiej mu bylo,a nie takie male karteczki pierdu pierdu Z powrotem kurier,jedziemy do tesciow na szarlotke,tam butelka wina,ze ja jeszcze raz potrzebuje jego podpisow,potem poczta i 'paczka ze specjalna zawartoscia' itp itd Ile ja pieniedzy wydalam i czasu zuzylam to moje

bedzie dobrze - uszy do gory!

//M.
p.s. ja jeszcze zdawalam piorunem TISUS-a - specjalny egzamin ze szwedzkiego dla tych co chca sie uczyc na uniwesytecie a nie maja SFI za soba a potrzebuja Svenska B - i te wyniki tez tak maksymalnie na styku czasowym przychodza. Matko boska ile nerwowy bylo!
  Profil uzytkownika: meghann     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-09 22:51
no wlasnie te "bole porodowe" sa najgorsze, mnie gonia terminy, zostawiam tak jak jest, jak beda chcieli dodatkowych podpisow to powiedza. meghann napisz mi jeszcze jak znajdziesz chwile-jak dlugo trwalo nim zarejestrowali cie u siebie? a jeszcze wpadlam na pomysl, bo moje papiery sa rowniez i w CSN, Yh, i szkole, wiec niech sprawdzaja do bolu, na dzis mam dosc, spijcie dobrze dziewczyny
  Profil uzytkownika: olaaa     
zapytujaca


Wpisów: 12
Od: 2011-08-24
2011-09-10 08:30
"ja tez pedzilam na zlamanie karku z tymi papierami,nawet sie poryczalam jak mi przyslano ze brakuje mi tych cholernych godzin do Samhälle Kunskap B,bo ja mialam czas zeby te papiery uzupelnic jeszcze moze ze dwa tygodnie i tak myslalam skad ja mam im wykombinowac te posrane godziny brakujace"


moze sie wydac glupie pytanie,no ale zadam
to znaczy,ze wszystkie "behörighet" trzeba miec zanim sie wysle "ansökan"?
nie mozna jeszcze nie majac np oceny.... powiedzmy z angielskiego c,czy tam innego przedmiotu?(ale przed rozpoczeciem np vt2012 bede juz miec)


jeszcze pewno znajda sie pytania o csn,ale to na inny raz


pozdrawiam
  Profil uzytkownika: zapytujaca     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-10 09:52
generalnie tak, chyba ze uczelnia zgadza sie na to ze jestes "w trakcie", kazda ma szczegolowe warunki
  Profil uzytkownika: olaaa     
handzia


Wpisów: 18
Od: 2009-07-08
2011-09-10 19:20
@ olaaa - Watpie ze mozliwe jest zaliczenie engelska A na podstawie dwoch lat na studiach. Na stronie VHS w dokumencie Landblad Polen pisza kiedy zaliczaja engelska A:
profilgymnasium med undervisning på engelska, eller engelska
i examen från o med 2005, med avancerad nivå skriftlig del (minst 30%),
samt om slutförd gymnasieutbildning 2004 eller senare där ämnet lästs som
första främmande språk fr. o m åk 5. För bedömning begärs grundskolebetyg in

Jesli chodzi o angielski to maja tu duzo wyzsze wymogi. Podobnie engelska B jest zaliczany tylko na podstawie certyfikatu miedzynarodowego, np. TOEFL lub CPE, albo engelska B z Komvux ( a nie na podstawie ile lat uczylismy sie angielskiego w szkole).
Najszybszym sposobem na uzyskanie engelska A jest zdanie egzaminu w Komvux. Idziesz, placisz 500sek i nauczyciel mowi ci jak masz sie przygotowac i kiedy zdajesz. Ja tak zdawalam svenska B.
  Profil uzytkownika: handzia     
olaaa


Wpisów: 292
Od: 2007-12-11
2011-09-11 15:45
handzia - szczerze powiem ze tez watpie i na to raczej nie licze , ewentualnie ze bede miala grund moglabym sie zapisac na A, co i tak mi sie przyda po prostu, powiedz mi- pisalas moze taki egzamin z angielskiego tez? mnie svenska B czeka teraz jesienia.
a moze ktos inny pisal? bylabym wdzieczna za podpowiedz jak to wyglada?
  Profil uzytkownika: olaaa     
handzia


Wpisów: 18
Od: 2009-07-08
2011-09-11 21:43
Nie zdawalam angielskiego w Komvux (mam toefl z Polski). Ale znajac system to pewnie sklada sie z wypracowania, znajomosci literatury, rozumienia tekstu i czesci ustnej
  Profil uzytkownika: handzia     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-09-26 21:51
ja pisalam TISUS - to cos pomiedzy Svenska B a C (gymnasial nivå). Co chcesz wiedziec - bo pewnie wyglada to wszystko bardzo podobnie?

Co do angielskiego to ja jestem po filologii angielskiej w Poznaniu wiec z tym akurat nie bylo problemu.

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
Forum -> Życie w Szwecji -> bedömning av utländsk gymnasieutbildning
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarz (Stockholm)
Firma sprzatajaca-Sztokholm (Sztokholm i okolice)
Firma budowlana szuka pracownika (Vendelsö, Stockholms Län, Sweden)
Sprzatanie 50%-100% grafiki (Täby)
Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 38 gości
oraz 1 użytkowników.


Zbiórka na zabawę
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony