Odwiedzin 37786009
Dziś 2779
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Oszukana przez pracodawce - prosba o rade

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorOszukana przez pracodawce - prosba o rade
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-02 18:33
Witam,

Mam do was prosbe o rade, gdyz w dosc perfidny sposob zostalam wyszukana przez pracodawce.

W czerwcu tego roku rozpoczelam prace, podpisalam umowe na podstawie ktorej wyrobilam sobie numer personalny, zalozylam konto bankowe i zapisalam sie do szkoly.
Dostalam umowe na pol etatu, na zasadzie otrzymania 80godzin miesiecznie przy sprzataniu (bylo to zaznaczone w umowie), na okres pol roku. Kilka tygodni po podpisaniu umowy dowiedzialam sie ze jestem w ciazy.

Okres rozliczeniowy mojej pensji to wedlug pracodawcy do 20go dnia kolejnego miesiaca. W zwiazku z tym ze oczekiwalam na wyrobienie numeru personalnego, nie moglam otworzyc sobie konta w banku. Tak wiec otrzymywalam pensje do reki. Na poczatku zostalam poinformowana ze niestety musza mi odebrac moje godziny, gdyz jakis pracownik wrocil z dlugiego zwolnienia lekarskiego, a ja jako ostatni pracownik trace te godziny.
Oczywiscie nie bylo to prawda, gdyz dowiedzialam sie ze kobieta nasprowadzala z Polski swoja rodzine i znajomych, tak wiec rozdala im godziny innych pracownikow.

Za poprzedni miesiac nie otrzymalam calej kwoty, gdyz nagle mnie poinformowali (po miesiacu od "rzekomego" zdarzenia) ze ktoras z moich prac nie zostala wykonana w zwiazku z czym mi za to nie zaplaca...

Poinformowali mnie rowniez ze za caly okres mojej pracy mialam placone na czarno bo nie robili mi przelewow na konto bankowe.

Nie mam zaplaconej jeszcze jednej pensji, nie wiem ile i czy w ogole mi zaplaca, a przy okazji zostalam wystawiona do wiatru..
Nie bede mogla dostawac macierzynskiego, bo nie bede miala pol roku odprowadzanych skladek, w chwili obecnej nie mam raczej szans na znalezienie pracy, bo kto zatrudni kobiete w ciazy.
Nie wiem nawet czy mimo posiadania numeru personalnego przysluguje mi prawo rodzenia w Szwecji : (

Moj maz pracuje tutaj, na zasadzie prowadzenia wlasnej dzialanosci gospodarczej, zarejestrowanej w Polsce i z tego co sie dowiadywalismy dopiero po pol roku ciaglosci wystawiania faktur bedzie mogl zarejestrowac firme w Szwecji, a juz wiemy ze moze zabraknac mu do tego jednego miesiaca (bo tak akurat pojawiaja sie zlecenia).

Prosze was serdecznie o pomoc, bo nie wiem co mam z tym wszystkim zrobic, tak aby nie narobic sobie wiekszych problemow.

Prosze rowniez o wyrozumialosc. Podjelam prace ze swiadomoscia ze jest na biało.

pozdrawiam

przyszla mama
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-02 19:42
Nie bede mogla dostawac macierzynskiego, bo nie bede miala pol roku odprowadzanych skladek"

zdaje sie 8 miesiecy

idz do adwokata moze cos poradzi

  Profil uzytkownika: darsim     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-09-02 20:49
"Nie wiem nawet czy mimo posiadania numeru personalnego przysluguje mi prawo rodzenia w Szwecji : ("

a zarejestrowalas sie w FK?
  Profil uzytkownika: iza     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-02 21:25
wzielam od nich wszystkie dokumenty do wypelnienia, gdyz w momencie jak poszlam sie zarejestrowac do FK nie mialam przy sobie wszystkich dokumentow. W chwili obecnej mysle ze raczej nie mam podstawy do rejestracji, mimo ze ciagle mam ta umowe o prace ktora nie istnieje. Czy mi jako ciezarnej z PN przysluguje jakies ubezpieczenie mimo nie placenia podatkow? - o czym sie dowiedzialam po fakcie?
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-02 21:35
Nie masz podstawy do rejstracji w FK,gdyz ta instytucja jest polaczona ze Skatteverket,a tam wplywow z podatkow brak.Przestan sie oszukiwac,ze jak masz PN to moze cos uzyskasz.To sa bzdury,wiesz ile osob mieszka w Polsce majac szwedzki PN?.Nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem,tylko Twoj maz musi na sile szukac zatrudnienia w Szwedzkiej firmie.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-02 22:09
A co w kwestii nieuczciwego pracodawcy? Nie wiem jak z nim mam postapic.
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-02 22:12
Jak potrafisz udowodnic,ze tam pracowalas,to walcz,ale szanse sa marne.Nie wierze,ze przydupasy,ktore dalej pracuja beda chcialy stanac w Twojej obronie,swiadczyc.
Wystarczy,ze pryncypal powie,ze nie przychodzilas do roboty.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-03 12:12
tylko czy nie jest logiczne, ze jakbym "nie przychodziła do pracy" od czerwca, to wymowienie wystawione byloby chyba po pierwszym miesiacu, a nie z data wrzesniowa. Czy punktem zaczepienia nie moze byc to ze nie oplacili za mnie skladek?
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-03 14:49
"tylko czy nie jest logiczne, ze jakbym "nie przychodziła do pracy" od czerwca, to wymowienie wystawione byloby chyba po pierwszym miesiacu, a nie z data wrzesniowa. Czy punktem zaczepienia nie moze byc to ze nie oplacili za mnie skladek?"

Przed wstapieniem na droge prawna nalezy zlokalizowac problem,oraz czego sie domagasz.
W Twoim przypadku jak polozysz na szale co mozesz zyskac?, to wyjdzie,ze nic.Co stracic?,nerwy i pieniadze.
Nie ma takiego sadu na Swiecie,ktory swoim wyrokiem wyrowna Twoje niedbalstwo,a tym jest niedopelnienie obowiazku rejstracji w FK.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-03 14:57
takich histori jak twoja w szwecji nie brakuje
nikt sie tu nie przejmuje takimi rzeczami
  Profil uzytkownika: darsim     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-03 14:59
Moje niedbalstwo? Na PN swoje odczekalam. Po orzymaniu listu w piatek, w poniedziałek po "pracy" zaszlam do FK aby sie zarejestrowac. Nie mialam wtedy przy sobie wszystkich dokumentow, tak wiec u Pani pracujaca w okienku wyciagnela z systemu moje dokumenty i dala mi do wypelnienia. Dokumenty mialam doniesc w srode, w dniu kiedy mialam wolne, ale we wtorek zostalam poinformowana o tym ze nie bede juz miala godzin i nie pracowalam legalnie. Skatt od czerwca posiadal informacje na temat mojej umowy o prace, gdyz w momencie skadania wniosku o PN musialam przedstawic dowod zatrudnienia.
Uwazam ze nie mozna nazwac niedbalstwem faktu, ze aby cokolwiek tu zalatwic trzeba czekac na dopelnienie formalnosci - a chyba kazdy tu wie ze trwa to wieki w Szwecji.
A tym co chce osiagnac, to odzyskac pieniadze oraz udowodnic ze pracownika nie mozna tak traktowac. Chcialam tak jak wy wszyscy legalnie odprowadzac podatki, tak aby byc uczciwym wzgledem Panstwa. Tak aby moje dziecko moglo sie tu urodzic i wychowywac.
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-03 15:00
Darsim,

czyli w podpisana umowe moge sobie nos wysmarkac? tyle ona jest wazna?
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-03 15:05
Zupelnie inaczej by sie rzecz miala,gdyby Twoje papiery lezaly w FK i czekaly na rejstracje,a okazaloby sie,ze pryncypal nie zatrudnil(odprowadzanie podatkow) Cie na bialo,na co masz papier.

Tutaj bardzo wielu popelnia taki blad,myslac,ze jak placa podatki automatycznie sa ubezpieczeni,a tak nie jest
  Profil uzytkownika: JOLAND     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-03 15:15
A czy jezeli w chwili obecnej zloze te papiery nie bedzie to wystarczajace? tzn. wysle je listem poleconym na adres FK? Pracodawca pisemnie mnie nie poinformowal o wypowiedzeniu umowy, bo jej mi nie wypowiedzial. Poinformowal mnie ze nie mam juz godzin.
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-03 15:20
To jest chyba najlepsze rozwiazanie.W miedzyczasie gon meza do szukania pracy w szwedzkiej firmie,bo i tak Cie nie zarejstruja ale bedziecie mieli troche czasu na wyprostowanie papierow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-03 15:34
Teraz napisze jak robi sie,by do takiej sytuacji jak zainteresowana nie dopuscic.

Papiery o PN i rejestracje w FK wysyla sie jednoczesnie.W swistku do FK w miejscu na PN wpisuje sie date urodzenia+ cztery zera.Wysylaja upomnienia o uzupelnienie PN,ktory dolacza sie,gdy sie go otrzyma.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-09-03 15:35
Darsim,

czyli w podpisana umowe moge sobie nos wysmarkac? tyle ona jest wazna?"

idz z nia do zwiazkow albo adwokata
to ci powie ile ona jest wazna
  Profil uzytkownika: darsim     
przyszla_mama


Wpisów: 8
Od: 2011-09-02
2011-09-03 15:48
teraz juz wiem ze mozna bylo wpisac te zera.
Wczesniej jak sie pytalam w okienku, to otrzymalam odpowiedz ze musze czekac na PN.

dziekuje za podpowiedzi

A czy wiecie moze gdzie powinnam szukac adwokata? Nie znam nikogo kto moglby mi podpowiedziec gdzie mam szukac.
  Profil uzytkownika: przyszla_mama     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-09-03 15:50
Wyslij papiery do FK z umowa o prace,to Skatteverket bedzie Twoim adwokatem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
buldożerka


Wpisów: 278
Od: 2010-06-03
2011-09-04 22:03
jesli posiadasz lone besket z jakiegos miesiaca i umowe idz do adwokata nie kosztuje to duzo pieniedzy przechodzilam przez to samo. Tylko jest jeden maly haczyk to bylo provanstallning ( sory pisownia )wiec jesli mi wiaomo moga ciebie zwolnic ale raczej wydaje mi sie ze po dacie ktora widnieje wraz z koncem na umowie.
  Profil uzytkownika: buldożerka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Oszukana przez pracodawce - prosba o rade
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Praca w firmie sprzatajacej (Stockholm )
Potrzebuje hydrawlika (Stockholm )
MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 21 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony