Odwiedzin 37801946
Dziś 2390
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Państwowa pomoc dla obywatela Szwecji?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPaństwowa pomoc dla obywatela Szwecji?
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-06-30 21:45
Witam wszystkich serdecznie :)

Moja sytuacja wygląda następująco:

Jestem od urodzenia obywatelem Szwecji, chociaż nigdy w tym kraju nie mieszkałem, tak się po prostu złożyło, skomplikowana sprawa. Mieszkałem przez kilka ładnych lat w Wielkiej Brytanii, a ostatni rok w Polsce, planowałem tutaj życie, ale nie idzie to specjalnie po mojej myśli i potrzebuję zmiany otoczenia.

Proszę nie wieszać na mnie psów, że pytam o zasiłki i takie tam, ale chciałbym spytać, czy ktoś się orientuję czy mogę liczyć na jakąś rządową pomoc jako obywatel? Nie zamierzam pasożytować ani nic z tych rzeczy, ale nie mam rodziny w Szwecji, ani środków, żeby zapewnić tam sobie byt zanim uda mi się znaleźć pracę. Wolałbym nie ryzykować, że zostanę na ulicy ;P

W poniedziałek jadę do ambasady dowiedzieć się jak sprawa wygląda, ale byłbym bardzo, bardzo wdzięczny za jakieś rozjaśnienie sytuacji.
  Profil uzytkownika: epicentre     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-06-30 22:07
ja sie ostatni dowiedzialem ze nie moge zrobi prawa jazdy w polse poniewaz ponad pol roku przebywam za granica.....
to podobno unijne przepisy....
moze to ma malo wspolnego z twoja sytuacja, ale skoro cie tu nie ma (nie placisz itp) to czy masz jakies prawa???
jako szwed (z dokumentow) informuj sie u zrodla... na kokosy nie licz... nie ten kolor skory (to nie zlosliwie)
  Profil uzytkownika: kamień     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-06-30 22:24
"ale skoro cie tu nie ma (nie placisz itp) to czy masz jakies prawa???"

Gdzie indziej mnie w sumie też nie ma :P Tzn. nie jestem nigdzie zameldowany w tym momencie, nie mam zalegalizowanego pobytu w PL. Można powiedzieć, że jestem de facto bezdomny dla systemu...

"na kokosy nie licz"

Tu nie chodzi o kokosy, tylko o zapewnienie jakiegoś minimum bytowege, żebym miał co jeść i gdzie mieszkać, Potem to sobie odciągną i tak z nawiązką.

"nie ten kolor skory (to nie zlosliwie)"

Rozwiniesz? Szwedzi tak negatywnie podchodzą do tego? I nie wiem, czy Cię do końca rozumiem, w sensie, że nie jestem Szwedem, czy w sensie, że nie jestem bardziej śniadej karnacji imigranci z dalszych stron?
  Profil uzytkownika: epicentre     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-06-30 22:28
Jest wielu obywateli szwedzkich niemieszkajacych w Szwecji. Spotkalam paru podczas moich roznorakich podrozy po swiecie. Wydaje mi sie,ze obywatelstwo niespecjalnie cos ci daje skoro nie ma cie w tym kraju (poza brakiem wizy do USA).
Tak samo jak w PL - jesli jestes zdrowym,mlodym facetem,ktory moze pracowac,ale tego nie robi - nikt ci w Polsce zasilkow na nic nie da,bo za co i po co? I dlaczego? Nawet na zasilek dla bezrobotnych musisz najpierw sie napracowac.

Generalna zasada jest taka,ze aby cos dostac,trzeba tez dac - czyli abys dostal jakies dofinansowania od panstwa musisz placic podatki do panstwowej kasy.

Moge sie oczywiscie mylic - jesli tak,to mam nadzieje,ze znajdziesz pomoc.

//m.
  Profil uzytkownika: meghann     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-06-30 22:33
Zeby miec ubezpieczenie i te sprawy to trzeba mieszkac. Jak sie nie jest zameldowanym w Szwecji, to wszystko wygasa i trzeba od poczatku sie zapisywac po przyjezdzie.

Jezeli jestes obywatelem, to nie powinni Cie niby wyrzucic, ale byla taka sprawa jakis czas temu, ze przyjechal do Szwecji bezrobotny Szwed ktory mieszkal dlugo i pracowal na Islandii. Kazali mu wrocic na Islandie i tam szukac pracy.

Najlepiej zapytaj w ambasadzie, tak jak planujesz.
  Profil uzytkownika: kajetan     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-06-30 22:37
troche zle sie wyrazilem...
jak bys nie byl obywatelem szwedzki, a najlepiej w ogole europy bylo by latwiej....
tak czy inaczej najpewniejsze info dostaniesz u zrodla (ambasada)
  Profil uzytkownika: kamień     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-06-30 22:49
Do ambasady jadę tak czy inaczej i zobaczymy, ale zmartwiliście mnie troszkę

"Tak samo jak w PL - jesli jestes zdrowym,mlodym facetem,ktory moze pracowac,ale tego nie robi - nikt ci w Polsce zasilkow na nic nie da,bo za co i po co? I dlaczego? "

Problem jest taki, że w Polsce też nie mogę pracować w tym momencie, musiałbym legalizować pobyt i babrać się z Polską biurokracją i taki był plan, ale, że zostałem niespodziewanie singlem to praktycznie nic mnie tu już nie trzyma, więc dlaczego miałbym nie jechać do "siebie"?

Troszkę mi się nie chce wierzyć, że gdy w Szwecji ktoś wyląduje na przysłowiowym "bruku" (np. matka wyrzuca niepracujące, dorosłe dziecko z domu) to nie dostaje żadnej pomocy socjalnej.

"Moge sie oczywiscie mylic - jesli tak,to mam nadzieje,ze znajdziesz pomoc."

Dzięki za zrozumienie Wiem, że to drażliwy temat.

kajetan: nie jestem nigdzie zameldowany, więc raczej mi nie każą nigdzie wracać chyba (mogliby równie dobrze na Islandię, w sumie też bym odwiedził ).

Mógłbym zawsze przyjechać na chama i powiedzieć, że jestem bezdomny, jeśli to miałoby przynieść jakiś efekt...
  Profil uzytkownika: epicentre     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-30 23:08
pomoc w szwecji nie jest panstwowa tylko komunalna takze nie bedac zameldowanym w zadnej komunie w szwecji nie mozesz liczyc na jakakolwiek pomoc.

doswiadczaja tego na codzien bezdomni obywatele szwecji
no oczywiscie czerwony krzyz i stadsmissionen pomagaja bezdomnym, w sensie miska z jedzeniem itp
jesli o taka pomoc ci chodzi
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-30 23:09
Mógłbym zawsze przyjechać na chama i powiedzieć, że jestem bezdomny, jeśli to miałoby przynieść jakiś efekt"

nikogo to nie wzruszy
moze miske zarcia ci dadza warto po to jechac do szwecji?
  Profil uzytkownika: darsim     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-06-30 23:16
"pomoc w szwecji nie jest panstwowa tylko komunalna takze nie bedac zameldowanym w zadnej komunie w szwecji nie mozesz liczyc na jakakolwiek pomoc."

Czyli wszystko rozbija się o meldunek? Czy to jest jakiś skomplikowany proces? Mogę po prostu przyjechać, wynająć pokój na miesiąc i się zameldować? Jeśli tak, to na jaką pomoc mógłbym wtedy liczyć?

"nikogo to nie wzruszy
moze miske zarcia ci dadza warto po to jechac do szwecji?"

Tak jak napisałem, byłbym gotowy "jeśli miałoby to przynieść jakiś efekt" Aż tak źle ze mną nie jest, że nie mam grosza przy duszy, ale nie aż tak dobrze, żeby mnie było stać na np. trzy miesiące mieszkania i wyżywienia na przykład.
  Profil uzytkownika: epicentre     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-06-30 23:20
Jezeli skonczyles 22 lata i jestes urodzony poza Szwecja, nigdy nie mieszkales w Szwecji ani nie byles tu w okolicznosciach, ktore wskazuja na przynaleznosc do Szwecji to straciles obywatelstwo szwedzkie z wyj gdy ono jest jedynym twoim obywatelstwem
http://www.migrationsverke t.se/info/287.html
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-30 23:26
to straciles obywatelstwo szwedzkie "

nie ma czego zalowac naprawde
  Profil uzytkownika: darsim     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-06-30 23:37
Nie straciłem, jest ono moim jedynym obywatelstwem. Nie wiem czy jest czego żałować, ale wesoło się o nie walczyło jak mi się skończyła ważność paszportu w Anglii i nie miałem jak z niej wyjechać ;)
  Profil uzytkownika: epicentre     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-30 23:40
jedyny plus szwedzkiego obywatelstwa to to ze mozesz do USA bez wizy pojéchac
skorzystaj z tego
  Profil uzytkownika: darsim     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-30 23:46
z wyjątkiem jak jest to jedyne obywatelstwo. Także jesteś obywatelem...
  Profil uzytkownika: vanessita     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 00:17
"jedyny plus szwedzkiego obywatelstwa to to ze mozesz do USA bez wizy pojéchac
skorzystaj z tego"

Już byłem, szału nie ma i za daleko, żeby sobie regularnie wpadać do PL.
  Profil uzytkownika: epicentre     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 00:23
darsim, mam wrażenie, że gardzisz krajem w którym (zakładam, że) mieszkasz. Jak mi się nie spodoba to wrócę, chyba mnie tam nie zabiją i nie zjedzą na lotnisku? :P
  Profil uzytkownika: epicentre     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-07-01 07:54
Kamien

Skad wyciagnales te bzdure o prawku?
Powolaj sie na konkretne przepisy i dyrektywy.
Bo wydaje mi sie, ze wlasnie wszystko zmierza w druga strone w UE.
  Profil uzytkownika: prometeusz     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-07-01 08:30
Znam dwa podobne przypadki, gdzie mlode osoby wychowaly sie za granica, ale byly obywatelem Szwecji i wrocily tu, aby zaczac od zera !

Jedna z tych kobiet, typ fightera, po latach czerpania pomocy od socjalu, potem brania pozyczek studenckich, skonczyla tu studia i ma szanse na prace w swym zawodzie itd.

Druga mloda dama, nie poradzila sobie z tym juz tak dobrze. Skromna pomoc socjalu przeznczala, czesto na zakup uzywek, a w sprawach zyciowych (mieszkanie itd)pomagali jej czesto znajomi rodzicow.
Po kilku latatch upokorzen i frustracji Szwecja, wrocila, do slonecznego kraju, w ktorym sie urodzila, i gdzie uzywki sa tansze i uzywanie ich niekaralne...

Moje rada ? Ocen, ktorym typem jestes, bo skoro nie dales rady w kraju i sytuacji, ktora znasz, to jaka gwarancja, ze gdy oddasz swe zycie w rece socjalu(to jedyna opcja w Twomi przypadku), odniesiesz tu sukces zyciowy...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-07-01 08:47
prometeusz prosze bardzo

http://www.zord.pl/revisio n/pdf/zord-otrzymuje.pdf

art 90 ust 1 pkt 5
  Profil uzytkownika: kamień     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-07-01 09:08
Masz latwiejsza sytuacje niz nie-obywatele Szwecji, bo masz bezwzgledne prawo do osiedlenia sie tutaj, nie musisz rejestrowac sie w Migrationsverket (nie jestes imigrantem), nie musisz udowadniac ze masz srodki do zycia w Szwecji.

A poza tym to tak jak wszyscy obywatele Szwecji/legalni rezydenci mozesz starac sie o ekonomiskt bistånd, czyli to co wczesniej nazywano socialbidrag. To czy ew. przyznaja taka pomoc zalezy troche w jakiej gminie sie osiedlisz.

http://www.sweden.gov.se/s b/d/5627/a/55078

Nie piszesz nic, czy znasz szwedzki, to by zancznie ulatwilo staranie sie o prace.
  Profil uzytkownika: j23     
prometeusz


Wpisów: 500
Od: 2010-09-03
2011-07-01 09:21
Dzieki Kamien.

straszna bzdura z tymi 185 dniami. tak zwany martwy przepis- bo wydaje mi sie, ze majac zameldowanie tu i na terenie innego panstwa UE, jest to nie do zweryfikowania...
Czyli musisz poczekac na wyzerowanie roku kalendarzowego

pozdro
  Profil uzytkownika: prometeusz     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-01 09:56
"darsim, mam wrażenie, że gardzisz krajem w którym (zakładam, że) mieszkasz"
Tak, darsim mieszka w Szwecji i dobrze zauwazyles, ze gardzi tym krajem.
------------------------
"chyba mnie tam nie zabiją i nie zjedzą na lotnisku? " o tym jeszcze nie pisal ale jezeli uda Ci sie uniknac sterylizacji i bedziesz mial dziecko to Ci je zabiora.

Napisz co powiedzieli Ci w ambasadzie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-07-01 10:37
gardzi? niee... on po prostu nie jest hurraoptymistyczny i stara sie pokazac tez i negatywy
  Profil uzytkownika: iza     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-07-01 12:21
"Czyli musisz poczekac na wyzerowanie roku kalendarzowego"

zrobilem inaczej.
poniewaz nadal mam meldunek w polsce powiedzialem pani urzedniczce ze wyjde i zaraz wroce, a ona ma sie zachochowywac jak bym przyszedl pierwszy raz, tak tez zrobilem i wtedy juz nie mowilem ze mieszkam w szwecji...
przeszlo
  Profil uzytkownika: kamień     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 13:06
A poza tym to tak jak wszyscy obywatele Szwecji/legalni rezydenci mozesz starac sie o ekonomiskt bistånd, czyli to co wczesniej nazywano socialbidrag. To czy ew. przyznaja taka pomoc zalezy troche w jakiej gminie sie osiedlisz. "

najpierw musi dostac miesxkanie w tej gminie co bez dochodu nie bedzie oczywiste
zadna komuna nie bierze darmozjada na utrzymanie chyba ze dostanie azyl
obywatelstwo szwedzkie raczej to wyklucza
prosciej mialbys z obywatelstwem Afganistanu
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 13:14
nie mam powodow zeby gardzic Szwecja jak i nie mam powodow zeby sie zachwycac
nie rozumiem skad taka bzdura mogla przyjsc do glowy
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 13:17
pogarde mozna miec do obywateli Szwecji ktorzy nigdy w niej nie mieszkali a oczekuja na zasilki panstwowe
chociaz moze tez nie pogarde tylko smiech
tak pewnie w ambasadzie zareaguja
beda mieli wesoly dzien
  Profil uzytkownika: darsim     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-07-01 13:46
najpierw musi dostac mieszkanie w tej gminie

Nie, nie musi, wystarczy sam fakt zamieszkania np. w podnajetym pokoju, mieszkaniu z drugiej czy trzeciej reki itd.

Mnie o wiele bardziej bulwersuje, gdy ktos kto nie jest obywatelem danego kraju pobiera pomoc socjalna.
Jesli ktos jest obywatelem to znaczy ze on sam (albo jego przodkowie) przyczynili sie wspolnego dobra, moze nawet kiedys placili podatki, albo w inny sposob "zasluzyli" sie panstwu pochodzenia.
Tacy np. Polacy z Kazachstanu osiedlajacy sie wspolczesnie w Polsce moze sami nigdy (jeszcze) nie placili podatkow w PL, ale moze ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd. to robili albo np. zbrojnie walczyli w obronie Polski. Swiezy imigrant/azylant nie majacy zadnego powiazania z Polska jest w innej sytuacji.
Niemcy tez pomagaja na poczatku swoim repatriantom.
Moze tak jest w wypadku autora tego watku, jest wlasnie takim "repatriantem" do Szwecji, jakies powiazanie (np. natury rodzinnej) chyba ma albo mial, inaczej nie dostalby obywatelstwa Szwecji.
  Profil uzytkownika: j23     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 14:00
Nie, nie musi, wystarczy sam fakt zamieszkania np. w podnajetym pokoju, mieszkaniu z drugiej czy trzeciej reki itd."

faktycznie

tylko kto mu tem pokoj podnajmie bez dochodu?
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 14:06
w Szecji nie brakuje bezdommy h Szwedow bez prawa do socjalu bo nie maja adresu
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-07-01 14:08
To zalezy !

Jezeli socjal bedzie gwarantem, to w pewnych miejscach(napewno nie tam, gdzie istnieje deficyt mieszkaniowy), moze wynajac mieszkanie !

Z drugiej strony firmy, czesto odmawiaja, gdy dochod jest, za niski. Parasnoja...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-07-01 14:15
Bezdomni maja jak najbardziej prawo do pomocy ze strony gminy, w ktorej mieszkaja:

http://www.stockholm.se/Fa miljOmsorg/Hemloshet/

Definicja bezdomnosci jest tu:

Personer över 20 år som saknar egen eller förhyrd bostad och som inte bor i något stadigvarande inneboendeförhållande och därför är hänvisad till tillfälligt boendealternativ eller är uteliggare.
•Till de hemlösa räknas personer som bor på institutioner (stöd- och omvårdnadsboenden samt behandlingshem) eller härbärgen och som inte har någon bostad ordnad vid eventuell utskrivning.
• Till de hemlösa räknas också personer som tillfälligt bor hos kamrater eller bekanta
.

Czyli pierwszego dnia po przyjezdzie do Szwecji teoretycznie mozna zwrocic sie do gminy np. Sztokholm
"jestem bezdomny, spie pod mostem, potrzebuje dachu nad glowa".
Nieobywatel moze co najwyzej liczy na litosc, obywatel jak najbardziej moze liczyc na pomoc.
  Profil uzytkownika: j23     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-07-01 14:26
Czyli pierwszego dnia po przyjezdzie do Szwecji teoretycznie mozna zwrocic sie do gminy np. Sztokholm
"jestem bezdomny, spie pod mostem, potrzebuje dachu nad glowa".
Nieobywatel moze co najwyzej liczy na litosc, obywatel jak najbardziej moze liczyc na pomoc.

Praktycznie tez !

Odpowiedz, jak najbardziej kompetentna, ale wezmy pod uwage, ze 300 000 osob, w Sztokholmie, czeka na mieszkania itd...

Znam przypadki ludzi, kotrzy latami mieszkaja na kempingah lub w vandrarhem, za co oplaca im socjal !


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-07-01 14:48
*darsim* Twoje zycie to - jak sadze - jedna wielka trauma. Zwroc no Ty sie do pierwszego, lepszego lekarza, popros o Prozac i zacznij dbac o siebie.
Jestem zatroskany stanem Twojego zdrowia i szczerze zycze powrotu do rownowagi.
:D
Albo... po prostu: nie odbieraj ludziom ich marzen w tak brutalny sposob.
  Profil uzytkownika: Oxen     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-07-01 14:51
"Odpowiedz, jak najbardziej kompetentna, ale wezmy pod uwage, ze 300 000 osob, w Sztokholmie, czeka na mieszkania itd..."

Ale sa inne miasta. Ufo pisal niedawno, ze jak szukal mieszkania to dostal od reki trzy do wyboru.
  Profil uzytkownika: kajetan     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-07-01 15:01
Ale Ufo mial chyba prace czy jakis inny dochod.

Mi chodzilo o bezdomnych bez dochodu.

Nie mozna wydalic ze Szwecji obywatela Szwecji, obojetnie czy ma srodki na zycie czy tez nie,
nie-obywatela jak najbardziej.

Wyjatkiem sa nieobywatele posiadajacy prawo pobytu i nie popelniajacy ciezkich przestepstw
(w razie popelnienia powaznego przestepstwa mozna wydalic ze Szwecji po odbyciu kary nawet osoby, ktore maja wazny permanent uppehållsrätt albo permanent uppehållstillstånd).
  Profil uzytkownika: j23     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-07-01 15:15
*epicentre* jak sam napisal, spotka sie w poniedzialek z wladzami dyplomatycznymi/administracyjnymi Szwecji.
Proponuje, by poinformowal Forumowiczow o przebiegu tej rozmowy i jej rezultacie...
(bo "gdybaniu" konca nie bedzie)
  Profil uzytkownika: Oxen     
j23


Wpisów: 3544
Od: 2000-09-15
2011-07-01 15:26
Zakladam, ze Epicentre ma tylko obywatelstwo Szwecji,
oprocz niego nie ma ani obyw. UK ani Polski ani zadnego innego kraju.

Logiczne, ze probuje osiedlic sie w Szwecji, dokad niby ma sie udac?
  Profil uzytkownika: j23     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 15:46
widzisz kolego obywatelu
Szwecja bardzie troszczy sie o los goryli w Chinach czy pigmejow w Afryce niz o swoich obywateli

mozesx dac ogloszenie

wynajme pokoj gdziekolwiek
socjal bedzie placil za czynsz
zobacxymy jaki bedzie odzew
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 15:58
Socialjouren arbetar bland annat med med insatser för hemlösa och kan även ge icke-stockholmare bistånd till hemresor för människor som hamnat i akuta nödsituationer i Stockholm."

http://www.dn.se/sthlm/kyl a-och-byrakrati-hotar-hemlosa
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 16:00
Nie mozna wydalic ze Szwecji obywatela Szwecji, obojetnie czy ma srodki na zycie czy tez nie,"

wydalic go nie mozna sila pod eskorta policji
ale
mozna mu pomoc kupujac bilet do domu
jesli jest zameldowany w Polsce tam jest jego dom
  Profil uzytkownika: darsim     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 17:53
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wczoraj napisałem obszernego posta, którego niestety pożarła gdzieś po drodze cyberprzestrzeń, więc przepraszam, jeśli kogoś pominę.

"nie mam powodow zeby gardzic Szwecja jak i nie mam powodow zeby sie zachwycac
nie rozumiem skad taka bzdura mogla przyjsc do glowy"

Myślę, że nieciężko dojść do takiego wniosku jak się zerknie na Twoje posty.

"pogarde mozna miec do obywateli Szwecji ktorzy nigdy w niej nie mieszkali a oczekuja na zasilki panstwowe
chociaz moze tez nie pogarde tylko smiech
tak pewnie w ambasadzie zareaguja
beda mieli wesoly dzien"

Hoho, zaraz się okaże, że chcę u Ciebie na dziko zmieszkać w garażu i podżerać żarcie z lodówki
Pytam, bo nie wiem, a jak dają to biorę. I tak to przecież ze mnie później zedrą 10 razy. Chce wiedzieć jak to wszystko wygląda i chyba nie ma w tym nic dziwnego.

Dla mnie to tylko zmienia tyle czy wcześniej, czy później będę mógł przyjechać (czyli w zależności od tego ile będę musiał na ten cel odłożyć).
  Profil uzytkownika: epicentre     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 18:02
"To zalezy !

Jezeli socjal bedzie gwarantem, to w pewnych miejscach(napewno nie tam, gdzie istnieje deficyt mieszkaniowy), moze wynajac mieszkanie !

Z drugiej strony firmy, czesto odmawiaja, gdy dochod jest, za niski. Parasnoja"

Hmm, to nie za fajnie, nie sądziłem, że są takie akcje. Jestem przyzwyczajony z Anglii, że dajesz depozyt, płacisz czynsz i reszta landlorda nie interesuje.

"Odpowiedz, jak najbardziej kompetentna, ale wezmy pod uwage, ze 300 000 osob, w Sztokholmie, czeka na mieszkania itd..."

Tak przy okazj: mogę spytać gdzie polecalibyście się udać żeby znalezienie jakiegoś lokum nie było wielkim problemem?

"Albo... po prostu: nie odbieraj ludziom ich marzen w tak brutalny sposob."

Szwecja to nie jest jakieś moje marzenie, żeby mnie było trzeba sprowadzać na ziemię Spodoba mi się albo nie, czemu miałbym nie spróbować? Jakbym słuchał marudzenia malkontentów to nie miałbym tylu ciekawych doświadczeń życiowych, nawet jeśli czasem było ciężko

  Profil uzytkownika: epicentre     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 18:07
"*epicentre* jak sam napisal, spotka sie w poniedzialek z wladzami dyplomatycznymi/administracyjnymi Szwecji.
Proponuje, by poinformowal Forumowiczow o przebiegu tej rozmowy i jej rezultacie...
(bo "gdybaniu" konca nie bedzie)"

Zastanawiam się, czy jest sens do nich jechać, dzwoniłem dzisiaj i powiedzieli mi to, czego się spodziewałem - że wszystko pięknie, ładnie, ale najpierw muszę przyjechać i się gdzieś zameldować.

"Zakladam, ze Epicentre ma tylko obywatelstwo Szwecji,
oprocz niego nie ma ani obyw. UK ani Polski ani zadnego innego kraju."

Dokładnie tak.

"wydalic go nie mozna sila pod eskorta policji
ale
mozna mu pomoc kupujac bilet do domu
jesli jest zameldowany w Polsce tam jest jego dom"

Nie jest zameldowany w Polsce.
  Profil uzytkownika: epicentre     
wandaelzbieta


Wpisów: 3758
Od: 2010-01-08
2011-07-01 18:44
Ja bym poszla do Palacu, nie zartuje. Usiadla z transparentem z pytaniem, "Gdzie mam sie podziac?. Jak dzialac to dzialac.
  Profil uzytkownika: wandaelzbieta     
epicentre


Wpisów: 11
Od: 2011-06-30
2011-07-01 19:44
Hehehe, zawsze to jakaś opcja Ale nie jestem zdesperowany na tyle, jestem sobie w stanie poradzić tak czy inaczej, ale na pomoc bym się nie obraził, zwłaszcza, że już przeróżne Szwedzkie ambasady zmarnowały sporo mojego czasu i pieniędzy.
  Profil uzytkownika: epicentre     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-01 21:37
Ja bym poszla do Palacu, nie zartuje. Usiadla z transparentem z pytaniem, "Gdzie mam sie podziac?."

to akurat nic nowego
juz byly takie akcje rezultat wiadomy
nikogo to nie wrusza

wiec
pozostaje
"tylko sie zameldowac"
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-01 22:25
epicentre,
zwroc uwage na to co powyzej napisal J23:
"Czyli pierwszego dnia po przyjezdzie do Szwecji teoretycznie mozna zwrocic sie do gminy np. Sztokholm
"jestem bezdomny, spie pod mostem, potrzebuje dachu nad glowa".
i na to co napisal Bolek:
"Nieobywatel moze co najwyzej liczy na litosc, obywatel jak najbardziej moze liczyc na pomoc."
bo wydaje mi sie, ze oni maja racje wiec jak tylko przylecisz do Sztokholmu to idz prosto do:
Östermalms stadsdelsförvaltning
Box 24156, 104 51 Stockholm
Besöksadress: Karlavägen 104, plan 6
Telefon växel: 08-508 10 000
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 08:35
idz idz tam cie chlebem i sola przywitaja
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-02 09:42
epicentre,
nie przypuszczam, ze jak przylecisz do Sztokholmu bedziesz musial mieszkac pod mostem i korzystac ze stolowki dla bezdomnych bo mysle, ze zaplaca Ci za miejsce w jakims przytulku i dadza cos na zycie ale przygotuj sie na to, ze rozmowa z nimi nie bedzie mila.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-02 13:06
A co? nakrzycza na niego?
Odda swoje zycie w rece socjalu i czym predziej bedzie sie staral o powrot do PL, ale na bilet bedzie musial sam zapracowac. Ew. moze wybrac inne panstwo na turne...zyciowe.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-02 17:34
A co? nakrzycza na niego?"
Nie wiem czy to pytanie skierowalas do mnie ale jezeli tak to ja piszac o tym, ze rozmowa nie bedzie mila mialam na mysli, ze beda go wypytywac i sprawdzac.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 17:57
Napewno nie bedzie ta osoba "epicentre" miala gorzej niz ma w tej chwili... jak tu zamieszka w Szwecji.

Oczywiscie bedzie chwilowo cieszka chwila.. bo nigdy nie mieszkal w Szwecji. Mam nadzieje ze muwi tez po szwecku i ma doswiadczenie w jakies pracy zeby sobie zycie sobie ulozyc. Jak niezapomnial jezyka to zero problemu.. wiek tez sie liczy na rynku pracy.. i doswiadczenie. Rynek pracy jest raczej wyjatkowo cieszki dla osob co nie ma wystalcenia zrobionego w Szwecji. Jak ma sie zagranicznie to mozna sobie je prawie do kosza wyrzucic.. taka jest przykra prawda.

Najlepiej znajdziesz sobie mieszkania w malutkiej gminie max 40.000 ludzi. Z praca bedzie juz ciezej ale szansa zawsze jest jak ma sie smak zycia !!

Powodzenia zycze ci !!
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-02 18:36
"Nie wiem czy to pytanie skierowalas do mnie"

Oczywiscie, ze do ciebie.
Juz wczesniej pisalam ja i inni, ze zebrzac w socjalu, oddaje im sie swoje zycie.
Wypytywanie i sprawdzanie to pestka.
Szwedzki socjal nie jest pomyslem na zycie dla normalnych ludzi.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 18:56
Ronj@, zgadzam sie z toba. Socjal niemoze byc zastepstwem "normalej" pracy tylko pomoc krotka na rozwiazanie swego stanu finansowego. Wiec chodzi wiecej o konstgjord andning.. i wlasnie tak ma byc.

Hyba norma socialna na zycue jest 1 osobe jest ok 3600kr (zalezy od kommun)tu w Szwecji po zaplacenia czynszu. Tak wyglada to tak. Wrzysy co pisza ze osoby na socialu zyja jak krole to sie niezgadza. Wiec to sa tylko myt
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-02 19:11
Robin, szwedzki socjal nie jest rozwiazaniem niczego.
Nie mow ze czlowiek moze miec lepiej niz w Polsce, bo to bzdura.
Autor tematu szuka rozwiazania na swoje zycie...w Szwecji? w PL? czy gdziekolwiek indziej.
Nigdy zebranie o pomoc nie jest optymalnym rozwiazaniem problemu. Ani dla "obywatela Szwecji co nigdy tu nie mieszkal" ani dla "obywatela unii" bo sie (tfu) nalezy.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 19:36
Ronj@, ja sadze ze zycie mozna sobie wrzedzie ulozyc jak ma sie fokus nad tymi rzeczami co sa wazne typ praca, mieszkanie, finanse itd

Nie ma panstwa idealnego ani Szwecja, Polska, USA czy Rosja. Wrzytsko zalezy od ciebie.. sam kierujesz swoim losem zycia.

Ja mysle ze nikt autoremu nie moze pomoc moze tylko poinformowac jak wyglada. Najlepiej niech przyjedzie tu do Szwecji i zacznie od nowa.. bo tak mozna to nazwac. Jak osoba nie boi sie przyszlosci to nic nie ma do stracenia.. Zycie ma wiele mozliwosci to jest moje zdanie
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 20:15
Ronj@
ma calkowita racje
on sie nawet nie pyta o szanse znalezienia pracy
tylko od poczatku na utrzymanie socjalu liczy bo mu sie nalezy obywatelowi
uwazam ze to zenujace
skonczyly sie w Szwecji te czasy kiedy na socjalu zylo sie lepoej niz pracujac
bylo tak kiedys
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 20:30
"panstwowa pomoc dla obywatela Szwecji"

jaki napuszony tytul tematu

umowmy sie nie ma czegos takiego w Szwecji

jest za to w Katarze jak tam dostaniesz obywstelstwo otrzymasz taka pomoc
  Profil uzytkownika: darsim     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 20:47
Nikt tu nie mowi ze Ronj@ nie ma racji.

Ja domyslam sie ze trza miec nawet jakies srodki utrzymania jak sie wraca do Szwecji nawet jak jestes szweckim obywatelem.. nie mysle ze daja pieniadze Hux Flux.. ale jak osoba nie ma zadnych srodkow do zycia to dalczego nie pomoze social. Moze bedzie trudno ich przekonac jak sie nigdy nie mieszkalo tu w Szwecji. Pytania beda padaly "przez tyle lat zagranica i nie ma zadnych srodkow zyciowych!!".. ja tak napewno myslalem jak pracowalem w opiece. Ale kazdy jest inny i ma swoja zyciowa historie.. ze wrzystko jest nawet mozliwe

Dam taki przyklad.. wystarczy ze 1 osoba jest na socialu 1 rok i pozniej ma prace to po 6 miesiacah juz ta osoba zaplacila swoj "dlug" socialny.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 21:36
Dam taki przyklad.. wystarczy ze 1 osoba jest na socialu 1 rok i pozniej ma prace to po 6 miesiacah juz ta osoba zaplacila swoj "dlug" socialny. "

dziekuje Robin
czyli jexeli pracowalem uczciwie i placilem podatki w Swecji powiedzmy 25 lat to juz wiecej nie musze bo mi sie nalezy?
dobre wiesci przed emerytura Robin powolam sie ma Ciebie

gdyby Szwecja miala jakas specjslna pomoc dla obywateli
bylaby to dyskryminacja w swietle prawa
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 21:53
jutro ide do socjalu w Stockholm adres juz dostalem i powiem zeby mnie wzieli na utrzymanie jestem obywatelem Szwecji place podatki i chce sobie je odebrac
skoro byle przybleda dostaje to mnie sie tym bardziej malezy

rozedrzemy ten kraj na strzepy Robin jak stare przrscieradlo kto pierwszy ten lepszy dla ostatniego nie starczy
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-02 22:01
czyli jexeli pracowalem uczciwie i placilem podatki w Swecji powiedzmy 25 lat to juz wiecej nie musze bo mi sie nalezy?"

tylko tega glowa moglaby wyciagnac taki wniosek z wpisu Robina.
Sluchaj a moze jak dlugi jest sznurek?

  Profil uzytkownika: simply_Ola     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 22:11
Darsim, sam wiesz ze to nie jest realne ze ty pojdziesz na social. Lubie poczucie humoru.. wiem ze sie starasz

  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-02 22:12
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 22:15
Darsim dla twojej info moge dodac ze kazdy nowy pracownik kosztuje co najmniej 500.000 kr przez te piersze 6 miesiace w pracy.. a jak osoba miala social powiecmy 12 miesiecy
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 22:17
simply ola, sznurek?
Niestety chce miec czyste recce, nie chce komus odebrac zycie !!
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-02 22:20
... a jak osoba miala social powiecmy 12 miesiecy to i tak daleko jest to przyrownania ile faktycznie nowy pracownik kosztuje firmie.
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-07-02 23:13
[Wpis wykasowany przez Moderatora. ]
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-02 23:46
Ola, sznur jest taki dlugi, zeby wystarczyl na stryczek
Robin, hjärtat
nie przeliczaj pieniedzy, bo nie o pieniadze chodzi.
Chodzi o sprytny sposob na zycie "obywatela szwedzkiego" dzisiaj tu...jutro tam.
Swego czasu pracowalam jako taka "socialtant" bylam wtedy mloda (ale z trampek wyroslam) i wiem jak system funkcjonuje. Nikomu nie zycze oddania sie w jego rece, chyba ze sie jest na goscinnych wystepach.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-03 00:13
Ronj@, nigdy nie przeliczam ludzi w pieniadze. Pienadze sa tylko narzedziem poruszania sie a bez nich tez nie mozna zyc...

Ja rozumie ze ten temat jest ciekawy wiec pisze tutaj. Jest ciekawa historia ale do konca nie wiemy (jak zawsze tak jest tu na forum) calej prawdy czy to maly test.

Ja proponuje wyslac to socialtjänsten jakis mejl w jakies komunie i sie zapytac jakie sa warunki.. jak sie mieszkalo zagranica cale zycie i nie mialo sie nigdy doczycznienia z folkbokföringen.. co oni moga pomoc.

Jak osoba nie ma pieniedzy to przezycia w PL to tym bardziej trza sie zastanowic jak ma zycie byc dalej. Odpowiedz musi autor postu sam siebie zapytac co chce.

Ma sie zawsze wybor w zyciu.. nawet w tej sytuacji o czym autor pisze.

Oczywiscie nic fajnego byc na socialu ale trza sobie zdac ze to jest tylko krotka chwila w zyciu. Przecisz na amen nie bedzie sie kocowalo na socialu do konca zycia!
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-03 00:21
"Oczywiscie nic fajnego byc na socialu ale trza sobie zdac ze to jest tylko krotka chwila w zyciu. Przecisz na amen nie bedzie sie kocowalo na socialu do konca zycia!"

Jestes pewien, ze to krotka chwila? dla socialobiorcy moze tak, dla systemu juz nie.
Autor, nie pyta o prace, nie pisze o zawodzie, o innych predyspozycjach...daja to bierze...
W Angli nie dali? w Pl, nie daja, to moze w Szwecji dadza...tyle ze cena jest bardzo wysoka.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-03 00:31
Ja wiem Ronj@ o czym muwisz. Ja tez to mam na mysli co napisalas..

Najlepszym rozwiazaniem jest praca a jak sie nie ma stalego kata gdzie mieszkac to wrzytsko pojdze w gruz. Wiec wrzytsko idze w hand i hand.

Preciesz tak zle nie jest w PL. Duzo ludzi ma naprawde godne zycie.. Tak widze na moich znajomych. Maja dobrze, sami nawet twierdza. Mogli miec wiecej pensji to bylo jescze lepiej... zeby ich pracodawca cenil.

A jedna recz jest pewna ze Szwecja nie wezmie autora w öppna armar i powie Välkommen du glade svensk...

.. taka jest Szwecja anno 2011
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-03 16:44
dodam ten post co autor tego postu epicentre napisal przed chwila ale zostal skasowany..

Chcialem cos dodac ale niestety zostal on skasowany przed oczami moimi.

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=37194
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
robinofstockholm


Wpisów: 4102
Od: 2008-05-13
2011-07-03 16:47
epicentre?

Mysle ze duzo osob jest ciekaw ile lat masz plus ile lat mieszkales w UK vs PL. Po Polsku swietnie piszesz wiec musiales chodzic do polskiej szkoly..
  Profil uzytkownika: robinofstockholm     
Forum -> Życie w Szwecji -> Państwowa pomoc dla obywatela Szwecji?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony