Odwiedzin 37779828
Dziś 151
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Pytanie dotyczące Szwecji

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPytanie dotyczące Szwecji
Zakopane82


Wpisów: 1
Od: 2011-06-30
2011-06-30 21:11
Witam
Na początku napiszę ,że wiem ,że nigdzie nie ma raju .Lub jest ale trzeba się zanim słono na gonić. Ale tak jak doświadczyła mnie Polska na początku mojej drogi do dorosłego ( zawodowego) życia to chyba nigdzie indziej bym tego nie przeżył.Jako cel mojego ( miejsca) życia wybrałem Szwecję. Temat wyjazdu i życia w Szwecji dosyć mocno wałkowałem przez kilka lat i większość minusów znam. Ale może wiele ważnych opuściłem. Czytałem i wiem co dzieje się w Szwecji pod względem rent i emerytur ( może zbraknąć pieniędzy na ich wypłacanie), ale pomimo tego jestem skłonny zaryzykować i wyjechać do tego pięknego kraju. Tata przed śmiercią namawiał (utwierdzał w decyzji) mnie a nawet zmuszał aby opuścił ten kraj i wyjechał z niego. Dlaczego zdecydowałem się akurat na Szwecję?? Z kilku powodów , nie lubię jak jest w jakimś kraju za gorąco najbardziej lubię temperatury do max 20 stopni ale tez nie lubię za mroźnych zim. Dlatego odrzuciłem Norwegię. Choć podobno zarobki i możliwość odłożenia jest zdecydowanie mniejsza. Ale mnie o pieniądze nie chodzi ale o coś więcej o normalność. Podobno również Norwegia jest zdecydowanie bardziej krajem depresyjnym z powodu klimatu .Choć również wiem ,że w Szwecji nie zawsze i nie wszędzie tam jest. Wiem ,że ludzie w większości są mili ale za plecami obsmarowują niemiłosiernie. O wyborze tego kraju a nie np. Kanady zadecydowało to ,że jest on zdecydowanie bliżej Polski i momencie potrzeby pomocy rodzinie w Polsce jestem wstanie dotrzeć do nich zdecydowanie szybciej. A po drugie ilość urlopu ( dni wolnych od pracy) , których jest prawie 3 razy więcej niż w Kanadzie. Bo praca w życiu człowieka to nie wszystko .niestety mój ojciec za późno zrozumiał to a było wtedy za późno. Możecie uznać mnie przez to za zwykłego lenia ale ja po prostu zrozumiałem ,że w życiu trzeba mieć trochę czasu by móc się nim cieszyć się a nie pracować po 12-16h dziennie przez 6-7 dni w tygodniu bez wolnych świąt. Kolejny powód jest dla mnie równie ważny. Mój ojciec zmarł na raka bo lekarze najpierw nie chcieli się nim przez pół roku zająć a potem przez następne pół roku go badali a przez następne pól roku czekał na chemioterapię. Dlatego też chciałbym wyjechać do kraju w którym byłbym traktowany godnie jako pacjent a nie jak ostatni śmieć. Zdaje sobie sprawę ,że nie ma kraju w którym służba zdrowia nie kuleje , ale są kraje w których jest zdecydowanie lepiej i takim jest podobno Szwecja. I na koniec jestem zapalonym wędkarzem i dlatego chciałbym trafić do jakiegoś rybnego kraju. Jako kto chciałbym tam wyjechać?? Ukończyłem studia jako mgr. inż. górnictwa .Z tego co wiem to Szwecja ma kilka kopalń choć za wiele to ich tam nie ma. Najchętniej ( choć wiem ,że z tym jest największy problem , ba nawet to chyba nie możliwe) wyjechałbym na kontrakt. Z prostej przyczyny wiele rzeczy odpada mnie już na stracie a to bardzo ułatwia wspomniany już start. A co poza tym umiem ?? Mógłbym ( choć brak uprawnień a to duży minus) pracować przy budowie tuneli itp.). W fizycznej pracy przy budowie budynków , remontów itp. jest problem bo nie znam się na tym za bardzo .Nigdy w tym nie robiłem. Mój ojciec miał warsztat -lakiernie ( na niej stracił zdrowie i życie). I sporo pod tym względem umiem , choć papieru brak . Oprócz tego standardowo opieka na ludźmi starszymi choć to za pewne kierunek bardzo oblegany przez naszych obywateli. Dlaczego wolałbym wyjechać jeszcze na kontrakt ? Na taki wyjazd bez żadnej pracy na początek trzeba sporo jak nie bardzo dużo pieniędzy i zdaje sobie sprawę z tego ,że ryzykuje utratę tych pieniędzy jak noga mnie się tam podwinie i np. nie znajdę pracy ,Do momentu śmierci ojca pieniądze nie były dla mnie problemem .Nie traktujcie tego jako wybryk młodego człowieka. Tak jak pisałem mam dosyć mocne ( przynajmniej w mojej świadomości ) powody by wyjechać choć na te 10-20 lat z Polski ( ale po co wracać po tylu latach??). Pieniądze nie odgrywają dla mnie roli , ważne byle by starczyło do następnej pensji. Oczywiście byłoby dobrze odkładać cokolwiek nawet najmniejsze sumy na ,,czarną godzinę". Wiem ,że w Szwecji mówi się po szwedzku ale równie dobrze można się porozumiewać po angielsku .To również zadecydowało na wyborze tego kraju jako mojego docelowego. Dlatego plan pod tym względem jest taki , aby wyjechać do Szwecji dostać pracę i w między czasie uczęszczać na zajęcia z języka szwedzkiego ( podobno państwo oferuje taką możliwość nowo-przybyłym imigrantom w celu zmniejszenia bariery językowej). Język niemiecki znam bardzo słabo nawet nie mogę powiedzieć ,że w stopniu komunikatywnym dlatego Niemcy i resztę europy Zachodniej odpuściłem sobie i szukałem kraju w którym dosyć dużą role odgrywa język angielski i zostały tylko 5 krajów poza Skandynawią , które oprócz języka ojczystego używają angielskiego jest to UK i Państwa Beneluxu . UK nie odpowiadała mnie z różnych powodów. Tak samo jak Benelux , który dosyć dobrze znam bo pomieszkiwałem trochę w Belgii i Holandii a w Luksemburgu byłem dosyć częstym gościem z powodu tego ,że często kupowaliśmy tam ze znajomym ojca samochody. A po drugie podobno tylko UK bardziej rozwinięty ( częściej używany) jest języka angielski niż ni w Szwecji i Norwegii .
Reasumując jakie szanse mam na znalezienie pracy w górnictwie?? Lub ew. w innym z wymienionych przez mnie zawodów. I ewentualnie możecie mnie z błędu wyprowadzić.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Zakopane82     
Endy85


Wpisów: 78
Od: 2010-07-15
2011-06-30 21:18
W lato tutaj cieplej niż max 20 stopni, zimy długie i mroźne. Skoro nie lubisz takiej pogody to klimat raczej nie bardzo się Tobie spodoba.
W Szwecji mimo że większość zna język angielski, to szwedzkiego powoli wymaga się nawet do sprzątania. Więc nie oczekuj że z angielskim wiele tutaj zawalczysz.
  Profil uzytkownika: Endy85     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-06-30 23:10
nie lubisz mroznych zim? no to moze w Malmö zamieszkaj, tam najcieplej i blisko do PL
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-30 23:14
Dlatego też chciałbym wyjechać do kraju w którym byłbym traktowany godnie jako pacjent a nie jak ostatni śmieć. "

to unikaj szwecji jak dzumy choledry i najgorszej zarazy
  Profil uzytkownika: darsim     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-06-30 23:15
tylko na to czekalam
  Profil uzytkownika: meghann     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-07-01 01:22
*Zakopane82*
Pogrzeb no tu czlowieku w zasobach tego Forum. Znajdziesz wszystkie mozliwe odpowiedzi na nurtujace Cie pytania, jak tez inne opcje...
Jedno pamietaj: nie zwracaj sie do nikogo tutaj o
- zalatwienie mieszkania,
- pracy,
- spraw w urzedach,
- tlumaczen,
- pomyslow - jak oszukac socjal,
- pomyslow na biznes,
- itp. itd.
Dlaczego?
Bo zameldowales sie na tym forum z Twoimi przemysleniami jako # 297533319876543478 z kolei, albo jeszcze wiecej...
Co nie znaczy, ze nie zycze Ci szczescia. Przeciwnie - powodzenia!
...
Nie zwracaj tez uwagi na *darsima*
;)
  Profil uzytkownika: Oxen     
monika491


Wpisów: 10
Od: 2011-06-28
2011-07-01 08:11
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Prosimy trzymać się tematu.]
  Profil uzytkownika: monika491     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-07-01 08:26
Gadacie, teraz w Pajala sa szanse pracy dla gornika, tyle tylko ze zimno i ciemno.

"Den bofasta befolkningen kommer inte tillnärmelsevis att räcka. Så det kommer människor från Nordkalotten, de nordiska länderna och också från andra delar av Europa, säger en belåten Bengt Niska."

http://www.nsd.se/nyheter/ pajala/artikel.aspx?ArticleID=5546570

  Profil uzytkownika: Ronj@     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-07-01 14:15
*darsim* Twoje zycie to - jak sadze - jedna wielka trauma. Zwroc no Ty sie do pierwszego, lepszego lekarza, popros o Prozac i zacznij dbac o siebie.
Jestem zatroskany stanem Twojego zdrowia i szczerze zycze powrotu do rownowagi.
:D
  Profil uzytkownika: Oxen     
ritta


Wpisów: 50
Od: 2005-12-09
2011-07-01 16:50
mysle, ze w gornictwie chce pracowac KAZDY mlody Szwed bez wiekszych ambicji, ktory mieszka na polnocy SE. sa to prace dobrze platne i wiaza sie z innymi, rozbudowanymi kozysciami ! nie chce mi sie wierzyc, ze zatrudnia w tej branzy obcokrajowcow, to zbyt lakomy kase. masa ludzi tu na polnocy jezdzi nawet 200 km do pracy w kopalniach.
  Profil uzytkownika: ritta     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-07-01 22:15
no wiesz,ritta,to ze jest praca dobrze platna i rozchwytywana,nie znaczy ze Polak nie ma zadnych szans. Jesli ma czym zaimponowac pracodawcy,to nie widze zadnych problemow. Nie demonizowalabym

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-07-02 08:33
Szwedzi do Norwegi do pracy w kopalmi jezdza tam mogs odlozyc tyoe ile wxSzwecji zarobiliby
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> Pytanie dotyczące Szwecji
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 4 gości
oraz 0 użytkowników.


TEMU
Zbiórka na zabawę
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony