Odwiedzin 37781096
Dziś 1419
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Studia - niedublujące się pytania

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorStudia - niedublujące się pytania
abecedeeefgie


Wpisów: 15
Od: 2011-05-12
2011-06-08 04:19
O niektóre z tych rzeczy pytałam w innym temacie ale to tylko przy okazji, w temacie brzmiącym zupełnie inaczej. Także może ci co mają wiedzę, której potrzebuję tam nie zajrzeli.

Zastanawiam się nad studiowaniem w Szwecji po szwedzku. Nie znam języka... póki co. Mam kilka pytań:

1. Jeżeli oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej są za słabe, żeby dostać się na kierunek na który chcę, to czy da się je w jakiś sposób poprawić? Na jakiś kursach może albo jakoś inaczej?

2. Czy wynik högskoleprovet może zupełnie zastąpić oceny z liceum? Czy może jeżeli się go pisze, to częściowo liczą jedno i częściowo drugie?

3. Czy podczas rekrutacji brana jest pod uwagę średnia wszystkich ocen (łącznie z wiedzą o kulturze, podstawami przedsiębiorczości itp.), czy tylko z poszczególnych przedmiotów (zależnie od kierunku), czy może na każdy kierunek liczą się te same, ustalone oceny
?

4. Uczelnie biorą pod uwagę oceny ze wszystkich 3 lat nauki w liceum, czy tylko z ostatniego roku?

5. Ile czasu zajmuje nauczenie się szwedzkiego żeby mieć odpowiedni poziom do rozpoczęcia studiów?

Póki co, tyle. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: abecedeeefgie     
violetta369


Wpisów: 2
Od: 2011-06-08
2011-06-08 15:15
A czy po roku intensywnej nauki szwedzkiego od zera da radę napisać Högskoleprovet? Czy to bardzo bardzo bardzo bardzo trudne, czy tylko bardzo trudne..

pewnie ze warto sie uczyc jezeli czlowiek chce byc samodzielny bo robisz to dla siebie, zycze ci wytrwalosci i bardzo duzo cierpliwosci ja przez to wszystko przeszlam kilka lat temu wiec z perspektywy czasu mojej nauki w roznych szkolach zycze ci powodzenia
  Profil uzytkownika: violetta369     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-20 17:37
Ja mam pytanie odnośnie języka szwedzkiego....Jak długo(średnia) się go uczyliście do stopnia komunikatywnego tak by się w urzędach dogadać???
Ja juz się uczę tu w pl sama ale wiadomo tam jest troszke łatwiej...
  Profil uzytkownika: vanessita     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-06-20 22:40
to sie nie da napisac ogolnie. alezy od zdolnosci, zalezy od wieku, od tego czy jest sie zaraz po szkole itp.
3 mies, 6 mies, 1 rok a niektorzy to nawet i po 5 latach czy 10 latach nie rozumieja jezyk urzedowego

ja po 3 mies. intensywnej nauki ( w 3 szkolach rownoczesnie) poszlam do studium policealnego.
nie powiem by bylo lekko, ale dalam rade. reszte jezyka nauczylam sie tam i potem w pracy

  Profil uzytkownika: iza     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-20 22:51
to pocieszające... Nie mam wielkiego problemu z nauką języków obcych i raczej ambitnie do tego podchodzę i te 3 szkoły równocześnie bardzo mi się podobają...
Ciekawi mnie czy warto inwestować w kurs szwedzkiego w Pl ?? Chyba ciężko tu o szwedzkiego lektora....
  Profil uzytkownika: vanessita     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-06-20 22:58
"Ciekawi mnie czy warto inwestować w kurs szwedzkiego w Pl ?? Chyba ciężko tu o szwedzkiego lektora...."

moim zdaniem nie warto, bo polskie uczenie jest zupelnie inne niz szwedzkie.
moja kolezanka po 3 mies,. instensywnej nauki w PL umiala wszystkie wyjatki, regulki , czasy itp, ale zdania sklecic to nie bardzo...

ja sie w szwecji uczylam 3 jezykow i naprawde mam porownanie (w PL uczylam sie tez 3 jez obcych).
tu nauka jest bardziej nastawiona na praktyczna komunikacje w danym jezyku; gramatyka wchodzi z czasem...
  Profil uzytkownika: iza     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-20 23:15
Dziękuję bardzo mi pomogłaś...też tak myślałam, że lepiej tą kasę zainwestować w kurs na miejscu...
  Profil uzytkownika: vanessita     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-20 23:19
jezyka uczymy sie cale zycie i nigdy nie nauczymy sie do konca
komunikatywnie wystarczy powiedzmy 3000 slow i podstawy gramatyki
ile czasu potrzebujesz zeby nauczyc sie na pamiec 3000 slow?
  Profil uzytkownika: darsim     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-20 23:21
Tych konkretnych ciężko powiedzieć spoko dam radę... mam nadzieję, że po roku będę już po szwedzku tu pisała hehe.....
  Profil uzytkownika: vanessita     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-20 23:24
mam nadzieję, że po roku będę już po szwedzku tu pisała hehe....."

moze tak
jak bedziesz intensywnie uczyla sie codziennie od rana do wieczora masz szanse
  Profil uzytkownika: darsim     
vanessita


Wpisów: 122
Od: 2011-06-20
2011-06-20 23:26
all day, all night .........
  Profil uzytkownika: vanessita     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-06-21 07:00
Pol roku, jesli od razu wskoczysz, na globoka wode (intensywna nauka i codzienny zywy kontakt, z jezykiem), to wystarczajacy czas dla srednio uzdolnionej osoby !!!


pzdr,
  Profil uzytkownika: bolek1970     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2011-06-21 09:07
"1. Jeżeli oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej są za słabe, żeby dostać się na kierunek na który chcę, to czy da się je w jakiś sposób poprawić? Na jakiś kursach może albo jakoś inaczej?"

Z tego co wiem, juz nie mozna poprawiac ocen ze szkoly sredniej, wczesniej bylo to mozliwe na komvux.

"2. Czy wynik högskoleprovet może zupełnie zastąpić oceny z liceum? Czy może jeżeli się go pisze, to częściowo liczą jedno i częściowo drugie?"

Högskoleprovet jest calkowicie odstepna forma wejsciowki do szkol wyzszych. I ogolnie zawsze patrza na oceny plus na högskoleprovet jesli sie ma ten zrobiony. I wtedy ten ktory masz lepszy na ten wejdziesz.

"3. Czy podczas rekrutacji brana jest pod uwagę średnia wszystkich ocen (łącznie z wiedzą o kulturze, podstawami przedsiębiorczości itp.), czy tylko z poszczególnych przedmiotów (zależnie od kierunku), czy może na każdy kierunek liczą się te same, ustalone oceny?"

Na kazdy kierunek licza sie te same ustalone oceny. Mi przetlumaczyli jedynie te ktore tutaj sa na kierunku ogolnym, wiec religie i filozofie i przedsiebiorczosc bodajze odjeli. Takze jak dla mnie znizylo mi to moja srednia. Nie wiem jak jest z medycyna i podobnymi kierunkami.

"4. Uczelnie biorą pod uwagę oceny ze wszystkich 3 lat nauki w liceum, czy tylko z ostatniego roku?"

Z ostatniego roku. Z ostatniego swiadectwa.

"5. Ile czasu zajmuje nauczenie się szwedzkiego żeby mieć odpowiedni poziom do rozpoczęcia studiów?"

Mi zajelo to 2 lata i pomimo tego nie rozumialam wszystkiego o czym mowili, ale trzeba walczyc. Te 2 lata byly z pauzami pomiedzy plus praca na pol etatu plus komvux, angielski, matematyka i datorkunskap. Jezeli nie chodzilas do szkoly z rozszerzonmym angielskim lub anglojezycznej szkoly, to bedziesz musiala rowniez pojsc na kurs angielskiego na komvux.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-06-21 09:20
"Jezeli nie chodzilas do szkoly z rozszerzonmym angielskim lub anglojezycznej szkoly, to bedziesz musiala rowniez pojsc na kurs angielskiego na komvux. "

po nauce angielskiego w PL na studiach napisalam tutaj test, ktory uplasowal mnie na poziomie ostatniej klasy szwedzkiej podstawowki

tak wiec zgadzam sie, ze angielski z PL moze czasem byc niewystarczajacy na tutejszy poziom, gdzie dzieci ucza sie tego jezyka juz od przedszkola...
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-06-21 10:37
"4. Uczelnie biorą pod uwagę oceny ze wszystkich 3 lat nauki w liceum, czy tylko z ostatniego roku?"

Z ostatniego roku. Z ostatniego swiadectwa.


To jest tak (chyba nadal), ze liczy sie ocena koncowa z danego przedmiotu. Jezeli jakiegos przedmiotu nie mialo sie w ostatnim roku, to liczy sie ocena z poprzedniego roku. Ta ocena jest tez na ostatnim swiadectwie.

  Profil uzytkownika: kajetan     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2011-06-21 12:44
To jest tak jak mowisz Kajetan. W Pl na koncowym swiadectwie z ostatniej klasy sa wszystkie oceny ze wszystkich przedmiotow jakie mialo sie w szkole sredniej. Czyli jesli biologie mialo sie 2 lata to na swiadectwie koncowym bedzie ostatnio z roku drugiego z biologii, itd.

Wiec moja odpowiedz jest nadal swiadectwo koncowe. Przynajmniej tak bylo w moim przypadku. I chyba tak to dziala we wszystkich szkolach polskich.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
häxa
Sunne


Wpisów: 409
Od: 2002-06-13
2011-06-21 14:56
Z angielskim jest roznie, najczesciej oczywiscie nie zaliczaja tego z polski.
Ale ja znowu napisalam "nationella prov" i kilka wypracowan i dostalam od reki oceny z angieslkiego A i B. A uczylam sie w Polsce dopiero od ogolniaka, ale bardzo intensywnie.
  Profil uzytkownika: häxa     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2011-06-21 15:57
..po nauce angielskiego w PL na studiach napisalam tutaj test, ktory uplasowal mnie na poziomie ostatniej klasy szwedzkiej podstawowki..
Chyba jestes wybitnie uzdolniona jezykowo i/albo mialas szczescie, mialem angielski na studiach w Pl, duzo mowilem w SE po angielsku ale moi synowie w ostatniej klasie podstawowki w SE znali angielski duuuzo lepiej.
  Profil uzytkownika: dzch     
szumiglowka


Wpisów: 21
Od: 2011-08-19
2011-08-20 09:31
"1. Jeżeli oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej są za słabe, żeby dostać się na kierunek na który chcę, to czy da się je w jakiś sposób poprawić? Na jakiś kursach może albo jakoś inaczej?"

Z tego co wiem, juz nie mozna poprawiac ocen ze szkoly sredniej, wczesniej bylo to mozliwe na komvux.

Ooojjj ;-( a czy isnieje inne wyjscie? jakis test z danego przedmiotu?


  Profil uzytkownika: szumiglowka     
szumiglowka


Wpisów: 21
Od: 2011-08-19
2011-08-20 09:32
Mam pytanie, jak sa przeliczane oceny ze świadectwo szkoły średniej??
  Profil uzytkownika: szumiglowka     
Pekkala


Wpisów: 37
Od: 2011-07-10
2011-08-21 18:40
Sa tak przeliczone, ze sie poplaczesz.. hmm...

To jest tak - ocena (bdb, db, dop i jakie tam tylko masz) w ogole sie nie liczy, nikt nie przepisuje ocen! ale przedmioty i na jakim poziomie sa nauczane w Polsce.

Nie wiem, czy sie orientujesz jaki tutaj jest system, ale w skrocie najpierw uczniowie robia Engelska A, pozniej Engelska B, pozniej Engelska C. Tak samo jest matematyka A, B, C, D, i chyba tez E.

Wg tego magicznego przelicznika wiekszosc przedmiotow bedziesz mial przeliczone na poziom A (bo szwedzi uwazaja, ze nasze ksztalcenie jest takie niskie), jak dostaniesz poziom B lub C to skacz z radosci, bo na poziom D i wyzej nie masz szans (bo masz polskie swiadectwo).

Radze nie przejmowac sie przespisywaniem ocen, ale zanim zaczniesz studia - przygotuj sie na minimum rok w Komvux (nie naucza Cie tam wiecej niz umiesz, no ale odbebnic musisz...)

Powodzenia
  Profil uzytkownika: Pekkala     
szumiglowka


Wpisów: 21
Od: 2011-08-19
2011-08-21 21:23
Aaaachaa teraz to rozumiem tylko to trochę niesprawiedliwe, skoro oni tu tych poziomów maja więcej a my w PL tylko "zwykły" i "rozszerzony".
Ja mam na świadectwie rozszerzona biologie i matematykę ciekawe jak to będzie
  Profil uzytkownika: szumiglowka     
Forum -> Życie w Szwecji -> Studia - niedublujące się pytania
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 30 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony