Odwiedzin 37780699
Dziś 1022
Piątek 19 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - zmiana umowy

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorzmiana umowy
malwina123


Wpisów: 9
Od: 2010-08-09
2011-06-05 19:23
Chcialabym aby wypowiedzialy sie osoby ktore byc moze byly w podobnej sytuacji.
Pracuje w firmie szesc lat i jedyna umowe jaka podpisalam z firma to jest stawka godzinowa timlön.
Moj problem zaczal sie prawie rok temu w chwili kiedy moj pracodawca zmienil umowe na månadslön bez mojej zgody.
Niestety nowa umowa jest na moja niekorzysc poniewaz placi mi tylko za okreslona ilosc godzin bez wzgledu na to ile godzin pracuje.Czasami nie otrzymuje wszystkich pieniedzy za prace bo to zalezy ile godzin pracuje. Jezeli jest wiecej godzin przepracowanych niz zaplaconych to tylko na moim raporcie.
Dodam rowniez ze zglosilam do Facket bo jestem ich czlonkem oni obiecali pomoc ale jak dotad idzie powoli.
Co jeszcze powinnam zrobic bo jak widze nie ma poprawy
A moze pracodawca ma racje moze ja za duzo wymagam ze
ubiegam sie o swoje?
  Profil uzytkownika: malwina123     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-06-05 19:39
Chyba cos pomieszalas.
Timlön-platne za przepracowane godziny.
Månadslön-stala pensja miesiecznie,bez wzgledu na ilosc dni roboczych i przepracowanych godzin.
  Profil uzytkownika: pratsam     
malwina123


Wpisów: 9
Od: 2010-08-09
2011-06-05 20:03
Nic nie pomieszalam widocznie nie zrozumiales problemu.Wiem co znaczy timlön i månadslön.
Mam umowe na godziny a dostaje miesieczna.Ta nowa umowa nie jest korzystna dla mnie bo dostaje mniejsze wynagrodzenie niz na godziny.Pracuje wiecej a dostaje mniej,nie wiem czy teraz ci rozjasnilam?
Prosilam osoby ktore maja rozeznanie w temacie
  Profil uzytkownika: malwina123     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-05 20:17
tak to w szwecji funkcjonuje wspominalem kiedys o tym przy okazji
masz wybor
pogodzic sie albo zmienic prace
gdzie indziej bedzie tak samo
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-05 20:28
nie jestes sama w kazdym razie

http://di.se/Templates/Pub lic/Pages/ArticlePrint.aspx?pl=2600__Arti clePageProvider
  Profil uzytkownika: darsim     
malwina123


Wpisów: 9
Od: 2010-08-09
2011-06-05 20:44
To przykre ale wlasnie jestesmy w ten sposob wykorzystywani w swojej pracy.
Dzieki Darsim ale ja tak latwo sie nie poddam.Jak skoncze szkole zmienie prace.
Czy naprawde nie mam dla nich zadnej kary?
Bo slow na to juz mi brak.
  Profil uzytkownika: malwina123     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-05 20:54
szwedzkie komuny pokazuja droge
mnie tez slow brak
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-05 21:02
jesli zalezy ci na pracy musisz znosic
jesli nie
szukac innej
nie ma innej alternatywy
  Profil uzytkownika: darsim     
spagetti
Sto(L)ica


Wpisów: 2227
Od: 2007-11-09
2011-06-05 22:41
No ale jesli pracujesz dziennie wiecej niz 8 h to musza ci placic övertidy czy nie?
  Profil uzytkownika: spagetti     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-06-06 00:54
" moj pracodawca zmienil umowe na månadslön bez mojej zgody" jak to zmienil bez zgody? rok temu? i teraz sie o tym dowiedzialas?

no dobra, ale co w tej umowie masz teraz, ile godzin?
jak 40h tygodniowo to zrob swoje i idz do domu, skoro nie masz placone... eller?
  Profil uzytkownika: iza     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-06-06 02:24
... dokladnie!
  Profil uzytkownika: Oxen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 09:12
jak 40h tygodniowo to zrob swoje i idz do domu, skoro nie masz placone... eller?"

problem w tym, ze w 40 godzin nie zdazy sie zrobic swojego bo pracy jest na dwa etaty.
Nadgodziny placi sie tylko wtedy jak szef jej zleci prace po godzinach tzw beordrad övertid
a takiej sytuacji na pewno nie ma

jak sie nie wyrabia z praca to jej problem
na pewno znajdzie sie ktos kto sie wyrobi
szwed ktory bedzie trzymal gebe na klodke zeby prace miec
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 09:13
Iza w jakims innym swieci zyje
jej komentarze sa tragiczne

sorry Iza
  Profil uzytkownika: darsim     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-06-06 09:26
U mnie na szczescie placa, za nadgodziny, ale dosc niechetnie.
Czesto otrzymujesz do wykonania zadania, ktore nie mieszcza sie w 8-9 godzinach. Trzeba ucinac, na lunchu, ciac rozne katy, jak to sie mowi, a szefa to jakos malo obchodzi.
Doskonale, wiec rozumiem ta sytuacje, ze czasem sie nie da zrobic swoje 40 godzin i machnac reka, na reszte...

Ciekawe, czemu forumowi fajterzy o godnosc pracownicza i zwiazkowcy, tu nagle zamilkli...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 09:27
z punktu widzenia pracodawcy

chyba nikt normalny nie mysli ze jak sie z praca nie wyrabia moze sobie zostawac po godzinach i miec za to placone moze jeszcze podwojne?

zostaje po godzinach to jego prywatna sprawa
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 09:33
czasem sie nie da zrobic swoje 40 godzin i machnac reka, na reszte"

chyba ze sie samoloty czarteruje
ale to tylko jedna osoba w szwecji potrafi

  Profil uzytkownika: darsim     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-06-06 10:24
Mysle ze trzeba do tego podejsc z lekkim dystansem.
Ja jak wiem ze nie dam rady do konca dniowki to pytam pracodawce czy mam zostac dluzej czy dokonczyc jutro.
Wiem ze sa rozne sytuacje i rozni ludzie ale powiedziec komus ze ma zostac dluzej na pol godziny przed koncem dniowki to troche nie calkiem ok.
U mnie jest narada przy kawie codziennie rano i jesli w polowie dnia widze ze nie dam rady to melduje grzecznie szefowi szefow
Raz tylko burknal:ok,idz,ja to skoncze.
I co?
Na drugi dzien musialem to co on skonczyl poprawiac bo bylo nie do zaakceptowania.
  Profil uzytkownika: pratsam     
sen
Västra Frölunda


Wpisów: 155
Od: 2008-07-01
2011-06-06 10:49
Oczywiscie! Nie mozna uogolniac. Mam to szczescie pracowac w firmie gdzie wszyscy "dmuchaja w ta sama trabe". Kazdy ma zaplacone za kazda dodatkowa minute. Nie musze pytac czy cos mam skonczyc dzis czy jutro. Wszystko ma byc skonczone "szybko jak to mozliwe" jednak nie kosztem zdrowia czy angazowania swojego wolnego czasu za "free". Znalazlo sie paru "ekonomistow" ktorzy wykminili: bede robil wolniej; bede musial zoastac över; zaplaca mi extra kase. Juz tu nie pracuja. Pracy jest tyle, ze jak wychodze (czasami) po osmiu godzinach to mnie pytaja czy umowe na pol etatu zmienilem
  Profil uzytkownika: sen     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 11:35
Znalazlo sie paru "ekonomistow" ktorzy wykminili: bede robil wolniej; bede musial zoastac över; zaplaca mi extra kase. Juz tu nie pracuja"

no wlasnie
tu jest pies pogrzebany
nikt nie jest w stanie tego ocenic czy pracowali wolno czy mieli za duzo pracy jak ja sadze poza ekonomista

na produkcji gdzie sa okreslone normy wyrazne mozna zlecic nadgodziny
w pracach administracyjnych czesto nie ma norm
prace ktora kiedys wykonywaly cztery osoby robi jedna
jak nie zdazy mowi sie ze nie potrafi delegera i za duzo na siebie bierze
no i oczywiscie pracuje dzien i noc za te sama wyplate
zeby zdazyc
  Profil uzytkownika: darsim     
malwina123


Wpisów: 9
Od: 2010-08-09
2011-06-06 14:15
Dzieki za wszystkie komentarze.Widze ze jestem jedyna ze swoim problemem.
Chcialam dodac tylko kilka slow do komentarzy.Problem tkwi w tym ze zadnej innej umowy nie bylo podpisanej.
Jedyna moja umowa na od poczatku to jest timlön bo ja pracuje jako hemtjänst gdzie od kilku lat mam stale osoby ktorymi sie opiekuje.Co miesiac wysylam jej miesieczny raport tidrapport z wyszczegolnieniem godzin pracy i miejsc gdzie pracowalam.
Natomiast firma w rozliczeniu miesiecznym jako lönebesked powinna placic mi w/g moich przepracowanych godzin a nie jak to robi wysyla mi jako benämning månadslön ciagle te sama sume jako wynagrodzenie,ktora niestety nie pokrywa sie z moim przepracowanym czasem pracy,jest po prostu za mala.
Chcialam jeszcze dodac ze kazdy miesiac jest inny i te godziny w kazdym miesiacu sa inne.
Wiec robiac miesieczny raport widze ile powinnam dostac a ile dostalam , i w kazdym miesiacu dostaje za malo.
Ja idac do pracy musze byc u kogos wszystkie godziny
bo nikt nie zna mojego problemu.
I jeszce jedno.To ze teraz oglosilam sie na forum to nie znaczy ze dopiero teraz otworzyly mi sie oczy.
Firma jest mi winna za rok czasu spora sume pieniedzy
Dzieki za wysluchanie,ale ja juz nie mam nic do dodania
  Profil uzytkownika: malwina123     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 15:42
sama z tym problemem nie jestes skad taki wniosek?

månadlön polega wlasnie na tym, ze masz tyle samo miesiecznie niezaleznie ile miesiac m godzin,
moze problem jest nie w tym ze masz månadslön tylko w tym, ze jst on za niski?

pelny etat to 40 godzin tygodniowo i w zasadzie nie musisz wiecej pracowac, mozesz powiedziec ze swoje zroblas i napisac to jako komptid czyli odebrac sobie wolne.

jesli nie dojdziesz do porozumienia z szefem w tej sprawie niewiele mozesz zrobic
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 15:46
nierozumiem szczerze problemu
pracujesz wiecej jak 40 godzin tygoniowo i nie masz za to placone?
Czy narzekasz, ze w kazdym miesiacy jest inna ilosc dni roboczych a tobie placa tyle samo?

  Profil uzytkownika: darsim     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-06-06 18:46
malwina123, porozmawiaj z tymi co Ci wyplacaja pensje, ze od jakiegos czasu wyplacaja Ci zle. Na umowie masz tak a oni Ci wyplacaja inaczej. I zobacz co dalej powiedza.

Umowa jest miedzy dwoma stronami. Nie moze jedna strona nagle jej zmienic bez zgody drugiej. Zeby stara umowa skonczyla obowiazywac to powinna byc zmieniona i zaakceptowana przez obie strony, albo zerwana.

A ze pracodawcy zmieniaja umowy i dostaje sie tylko papierek do podpisania to inna sprawa. Sam bylem kiedys w sytuacji, gdzie dostalismy wszyscy nowe umowy do podpisania na wiele gorszych warunkach niz mielismy wczesniej. Ja nie podpisalem. Ale akurat bylem w takiej fortunnej sytuacji, ze znalezienie nowej pracy nie bylo problemem. Nie kazdy ma taki luksus.
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 19:48
Umowa jest miedzy dwoma stronami. Nie moze jedna strona nagle jej zmienic bez zgody drugiej. Zeby stara umowa skonczyla obowiazywac to powinna byc zmieniona i zaakceptowana przez obie strony, albo zerwana"

Kajetan ma racje

umowa powinna byc wypowiedzina z zachoswaniem okresu wypowiedenia

druga powninnas byla podpisac i zaakceptoac inaczej nie jest wazna

porozmawiaj z tymi twoimi zwiazkami jesli nie umieja tego zalatwic wypisz sie bo wyrzucasz pieniadze
  Profil uzytkownika: darsim     
jankogol


Wpisów: 126
Od: 2007-10-21
2011-06-06 19:53
Darsim,takich bzdur jakie ty piszesz to jeszcze nie slyszalem.Ja mam månadslön i jesli pracuje po godzinach to oczywiscie dostaje extra pieniadze za nadgodziny.Jak jezdzilem plugem w zime to czasami pracowalem po 300 godzin w miesiacu.Oczywiscie övertid byl wyplacany dodatkowo do wyplaty!!!
  Profil uzytkownika: jankogol     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 20:00
Darsim,takich bzdur jakie ty piszesz to jeszcze nie slyszalem"

to ze o czyms ty nie slyszales to nie znaczy chlopie ze tego nie ma

mysle ze jest wiele rzeczy o ktorych nie slyszales ani nie widziales tylko dobrze dla ciebie

czlowiek im mniej wie tym lepiej dla niego.

wracajac do tematu

mozesz isc z tym do adwokata powinien to wygrac
dostaniesz pieniadze a z praca sie pewnie pozegnasz
a te zwiazki to im podziekuj za wspolprace
  Profil uzytkownika: darsim     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-06-06 20:48
Takich ludzi jak zainteresowana wykonujacych prace hemtjänst sa w Szwecji tysiace.To jest zgodne z prawem,zgodne z umowa zbiorowa ze zwiazkami "komunalnymi".Mimo,ze pracujesz w firmie prywatnej swiadczacej uslugi tzw podwykonawcze dla komuny,to firma czerpie przyklad od komuny,ktora tak wynagradza swoich pracownikow.Majac stawke miesieczna w jednym miesiacu masz mniej godzin w drugim wiecej.
wysylajac specyfikacje te godziny sa Ci obliczane,raz "lezysz" na plusie,raz na minusie.Tu jest ciekawostka,gdy "lezysz" na minusie choc jedna godzine ponad 40godz,to potracaja 41 godzin,gdy "lezysz" na plusie ponad 40godz,to kapusty nie dostaniesz,musisz wziac wolne.Wiesz dlaczego wydaje Ci sie,ze Cie oszukuja?,bo nie znasz jezyka i swoich praw.Te godziny nadliczbowe sa sumowane,lecz Ty nie wiesz jak o to zapytac.Ostatnio pomoglem podobnie "poszkodowanej",ktora uciulala 49 dni wolnych.
Odnosnie zmiany umowy z godzinowej na miesieczna,to byloby najwieksza glupota upominanie sie o jakies okresy wypowiedzenia.Umowa na wyplate miesieczna zapewnia Ci prace w wymiarze ktory jest na umowie,godzinowa niczego nie zapewnia.Majac umowe miesieczna mozesz brac kredyty,abonamenty,ect.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-06-06 21:36
Kobiety zatrudnione jako hemtjänst w komunie maja lepsze jaja,maja etat na 100%,a w grafiku tylko np.82%.
Reszte musza sobie same szukac tj polowac na dyzur gdy ktos jest chory,bierze urlop.
Ostatnio jakis "pomyslowy dobromir" wzial kapuche za wprowadzenie programu kontroli czasu pracy u podopiecznych,czasu przejazdu,ect.Hemtjänst ma wszystko w telefonie (plan pracy)wchodzi do podopiecznego naciska przycisk w telefonie,podobnie jak wychodzi,wsiada do samochodu,ect.

  Profil uzytkownika: JOLAND     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-06-06 21:58
Joland ma tez duzo racji
nie mozna nic radzic jesli sie tych umow nie widzialo
  Profil uzytkownika: darsim     
Forum -> Życie w Szwecji -> zmiana umowy
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Firma sprzątająca (Helsingborg)
Firma sprzątająca (Malmö,Lund, Ystad, Sjöbo i okolice)
Brukarzy, Pracy ziemne (UPPSALA)
Firma sprzatajaca (Åkersberga)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony