Odwiedzin 37776552
Dziś 600
Czwartek 18 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Nauka języka a język w Skane?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorNauka języka a język w Skane?
marta-z


Wpisów: 11
Od: 2010-01-04
2011-05-26 17:36
Mam pytanie do osób mieszkających w Szwecji
uczę się języka sama, mam słownik w którym przy słówkach podana jest wymowa, ale ktoś mi powiedział że ta wymowa jaka jest podana różni się od tej w Skane, że mieszkańcy Skane mają inny dialekt niż pozostali Szwedzi
czy to prawda???
  Profil uzytkownika: marta-z     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-05-26 17:44
maja dialekt czy nie maja, ty sie ucz poprawnie.
  Profil uzytkownika: kamień     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-26 18:14
wszedzie maja inna wymowe niz w Sztokholmie (jezyk jest ten sam).
w PL slazacy czy gorale tez inaczej wymawiaja, co nie znaczy ze zagraniczny student uczacy sie polskiego ma sie uczyc po góralsku
  Profil uzytkownika: iza     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-05-26 18:19
Z tym, ze gorale mowia sexownie, acz dziwnie

Gramatyka ta sama, wiec sie nie martw, a dialekt jak dialekt, i tak bedziesz mowila z polskim akcentem.
  Profil uzytkownika: maggie     
kobitka


Wpisów: 127
Od: 2005-04-18
2011-05-26 19:02
Hej,
Rozumiem, ze nie masz kontaktu z zywym jezykiem. Oczywiscie ucz sie,to dobra rada.Jednak mozesz sie moim zdaniem spodziewac ze na poczatku to bedzie szok. Uczenie sie bierne a potem rozumienie co do ciebie mowia to 2 rozne sprawy. Jednak od czegos trzeba zaczac . To prawda, Szwedzi nie maja jednego obowiazujacego dialektu i wymowa rozni sie w zaleznosci z ktorej czesci sie pochodzi. Ale to nie ma znaczenia na poczatku nauki jezyka, bo i tak najwazniejsze jest jakim zasobem slow bedziesz operowac

pzdr i powodzenia w nauce
  Profil uzytkownika: kobitka     
marta-z


Wpisów: 11
Od: 2010-01-04
2011-05-26 20:00
wielkie dzięki
mój mąż pracuje w Szwecji w Skane. w planach mam aby dołączyć do niego ale jak nasze dziecko troche podrośnie. nie chcę marnować czasu i uczę się sama. Mój mąż posługuje się angielskim ale też uczy się ich języka i przeglądając słownik z którego się uczę miał wrażenie że oni wymawiają te słówa innaczej niż podaje słownik. No i zgupaiłam. Wiem że na początku i tak miałabym problem ze zrozumieniem ich a dodając jeszcze ich dialekt to kolejny problem. ale i tak będe się dalej uczyć żeby były chociaż podstawy. Narazie uczę się podstawowych słówek i odziwo zapamiętywanie ich idzie mi dość łatwo. co do gramatyki robie dopiero podchody ale gdzieś czytałam że Szwed pomimo zasad gramatycznych i tak mówi po swojemu
  Profil uzytkownika: marta-z     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-26 20:44
gramatyka sie nie przejmuj. najwazniejsze sa slowka i czas terazniejszy
  Profil uzytkownika: iza     
korkad


Wpisów: 32
Od: 2010-03-01
2011-07-10 22:15
-czytajac tutaj te wszystkie Wasze wywody sa jak sie to wycisnie bardzo irytujace i nie zbyt ok! ma sie wrazenie,ze kazdy tu stara sie byc znawca autoryzowanym, mentorem... Rzucaja duzo slow w takiej specjalnej formie...iiii ten co czyta to, ma jeden wielki z tego "smietnik", ktory tworzy i daje mu w rezultacie obraz przerazenia w jego temacie!Jak wynika z Waszych tekstow, kazdy gdzies tu sie kiedys uczyl i byl hummm,szczegolnie uzdolniony... i czesto jak widac z tekstow inform. i nie douczyl, albo nie doslyszal- skoro tak, a nie inaczej blizniego tu informuje!Sadze, ze to nie oto tu chodzi i tylko dlatego, ze ktos sie juz troche wczesniej mogl,mial szanse otrzaskac nieco,)i potrafi sie jakotako "przeslizgiwac", a ten nowy jest ciagle jeszcze "zielony"
Jest to tak tu dokladnie jak to Szwedzi okreslaja: wyslugiwanie tzw. "niedzwiedziej przyslugi"
  Profil uzytkownika: korkad     
korkad


Wpisów: 32
Od: 2010-03-01
2011-07-10 23:28
Marta-z Witam b.serd.,
-Dla wyjasnienia wtrace tu,ze jak kazdy jezyk tak i j.szw.ma wiele dialektow podobnie jak i w naszym jezyku.W kraju w szkolach naszych uczono nas tzw. jezyka LITERACKIEGO-co dawalo nam to, iz bylismy dla kazdego zrozumiali, co ulatwialo nasza wzajemna komunikacje
I to tu doslownie sie nazywa RIKSSVENSKA Ktos tu nadmienil rowniez, ze rejon Stockholm, to ten wlasciwy szwedzki i, ze to z tego rejonu wlasnie sie nalezy uczyc jezyka, iz to ten wlasciwy niby jest j.szwedzki:-o -Jest to tu wielkie nieporozumienie, niestety Stockolms-dialekt nie ma nic wspolnego z rikssvenska/literackim jezykiem tj. bezdjalektowy jezyk, nazwijmy to czysty jezykW Skåne dialekt, ktory uzywaja Szwedzi jest to duza bardzo pozostalosc, nalecialosc z jezyka dunskiego-kiedy to dawno temu dosc dlugi okres tereny te nalezaly do Danii. Dla cudzoziemcow ten wlasnie dialekt jest to bardzo trudne do opanowania tej prawidlowej wymowy i nie ma to sensu tez, gdyz nawet sami Szwedzi np. z polnocy czy innego obszaru Szwcji nie bardzo rozumieja tego tutejszego dialektu i maja trudnosci we wlasciwym zrozumieniu sie wzajemnie! MARTA,jezeli moglbym Ci tu konkretnie podpowiedziec dla ulatwienia Twojej wlasciwej nauki jezyka szw....-Jak wynika z Twojego tekstu Twoj maz pracuje juz w Szw.,wiec ma szanse zamowienia w internecie lub kupic bezposrednio w ksiegarni b.dobre wydanie ksiazki opracowanej na Uniwersytecie w Lund z plytami CD nagranymi przez lektorow szw.rikssvenska/jez.literacki bez dialektowo-gdzie to masz rowniez specjalne tam cwiczenia wymowy i mozliwosc powtarzania slow za lektorem jednoczesnie mozesz jak chcesz sledzic to rowniez w tekscie-jest do tego tez ksiazka do cwiczen, gdzie to cwiczysz szyk, budowe zdan w tym jezykuZycze powodzenia i wytrwalosci,
  Profil uzytkownika: korkad     
korkad


Wpisów: 32
Od: 2010-03-01
2011-07-10 23:51
Sama gramatyka nie jest taka zla i daje sie polubic
-szczegolnie jak sie widzi tego sens wlasciwy!
Jest tez i niezbedna, bo ulatwia w duzym stopniu poruszania sie wlasciwym i szybszym zrozumieniu budowy jezyka, aby szybciej w tym jezyku "chodzic pewnie"
i "poruszac sie" swobodniej, szybciej.-Szczegolnie dla tych, ktorzy sa logicznymi typami zdecydowanie to ulatwia zycie
Gramatyka, to nie jest wymysl zbedny dla utrudnienia zywota, a wrecz przeciwnie baaardzo ulatwia nam los -szczegolnie na poczatku "kariery" jezykowej!!!

Zasada jest tez taka, iz im bardziej mamy opanowana wlasna gratyke we wlasnym jezyku, tym pozniej w nastepnych jezykach mamy polowe roboty z glowy
Ot co..., to kilka slow moich na temat gramatyki i jezyka szw.
  Profil uzytkownika: korkad     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 09:17
Marta: uczenie sie w ten sposob, jak ty to robisz, jest metoda calkowicie bledna.

Radzilabym ci zaniechac uczenie sie szwedzkiego w ten sposob.

Roznice w wymowie jezyka szwedzkiego NIE SA WIDOCZNE w slowniku. Te roznice SLYCHAC w mowie.

Nie mozesz zobaczyc dzwieku. Tak jak nie mozesz uslyszec koloru.

Jezyk szwedzki w Skåne (skånska), jest szczegolna odmiana jezyka szwedzkiego. Brzmi bardzo specjalnie i nawet rodowici szwedzi ze Szwecji srodkowej maja trudnosci z jego zrozumieniem.

Jesli masz mozliwosc to ucz sie tzw. rikssvenska.
Jest to jezyk szwedzki "standardowy", uniwersalny.

Oparty jest on na jezyku Szwecji srodkowej, mozna w uproszczeniu powiedziec Sztokholmu.

Rikssvenska jest powszechny w radiu, telewizji, polityce, uczelniach i innych publicznych kontekstach.

Nauka szwedzkiego dla cudzoziemcow powinna obejmowac wlasnie rikssvenska. Niestety, jest trudno znalezc nauczycieli w SFI a nawet KOMVUX, poslugujacych sie czystym rikssvenska.
Nauczyciele pochodzacy np. ze Skåne (Malmö) czy tez Göregorga (Västra Götaland) maja swoj akcent, ktory jest przejmowany przez uczniow w toku uczenia sie jezyka.

Oficjalne plyty CD i DVD do nauki szwedzkiego zawieraja rikssvenska.

Jesli nie masz mozliwosci SLUCHANIA rikssvenska w Polsce to radzilabym ci uczenie sie angielskiego.





  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 09:30
Przy okazji warto dodac, ze osoby znajace szwedzki jako jezyk obcy (tzn nie rodowity, jak polski dla nas Polakow) NIGDY nie powinny nauczac innych jezyka szwedzkiego.

Moga jednak pomoc w objasnianu gramatyki. Przy zalozeniu oczywiscie, iz sami ja znaja.
  Profil uzytkownika: Lunab     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2011-07-11 09:44
A to niby dlaczego? Jesli kompetencje pozwalaja i nie ma akcentu?
Czesto znamy gramatyke i ortografie lepiej niz tubylcy, robimy mniej bledow jezykowych.

Nie zebym chcial kogos uczyc szwedzkiego, ale to co piszesz to bzdura podchodzaca pod rasizm. Decydowac powinny kompetencje, a nie miejsce urodzenia.
  Profil uzytkownika: mabr     
umumbra


Wpisów: 2
Od: 2011-03-21
2011-07-11 09:54
Marta - tak przy okazji... moze to sie Tobie przyda: http://www.digitalasparet. se/safir/m01/a1/o01.htm
  Profil uzytkownika: umumbra     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 10:08
Marta: jako przyklad moze pozluzyc duet Roxette. Gdy slucha sie ich wypowiedzi ( np wywiadow)slychac wyraznie akcent "skånski" bo stamtad pochadza.
Natomiast spiewajac swoje piosenki po szwedzku posluguja sie "rikssvenska" i akcent nie jest slyszalny.
Osoby majace jezyk szwedzki jako rodowity moga nauczyc sie mowic mowic roznymi dialektami i to zawsze bedzie jezyk szwedzki "czysty".

Natomiast akcent jest nalecialoscia "obca", dzieki ktorej mozna rozroznic, czy np ktos jest cudzoziemcem.

Tak wiec akcent i dialekt to dwie rozne rzeczy.

Np. polski goral mowi dialektem, ale bez akcecentu (wedlug definicji powyzej).
Natomast szwedzki student moze mowic po polsku z akcentem (ale nie jest to dialekt).
To jest uproszczenie, ale zwykle pomaga w zrozumieniu takich roznych ciekawych zagadnien jezykowych
  Profil uzytkownika: Lunab     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-07-11 10:58
Skånski to ja bym nazwal gwara, nie dialekt. To co w Sztokholmie jest uwazane za "Skånska", to sa ludzie z tamtad probujacy mowic rikssvenska. Miedzy soba ludzie rozmawiaja jezykiem, ktory rozni sie od szwedzkiego nie tylko wymowa.

Akurat wymowa jest dosc prosta. Glowna regula jest, ze jak wymawiasz samogloske, to w jej miejsce wkladasz wszystkie mozliwe samogloski z alfabetu :

Na przyklad: Hej, hur mår du?
Bedzie: Haeij, haeur maeiuår, daueau?

Z reszta, wiele czesci Szwecji ma swoje wlasne gwary. Byl taki program w TV pt. Värsta språket i tam pokazywali wlasnie te rozne jezyki. Wiekszosc sie dalo zrozumiec, ale jak pokazywali ludzi z Dalarna, to byly napisy po szwedzku.

Wiec najlepiej sie uczyc szwedzkiego (definicji rikssvenska tak naprawde nie ma, o ile pamietam) a lokalnej gwary nauczyc sie przy okazji.
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 11:23
Gwara jest dokladnie synonimem dialektu, a wiec oznacza to samo.

Ze wzgledu na kontekst jezykowy tego watku pozwole sobie na poprawe pisowni w wpisie powyzej:
w jezyku polskim poprawna forma jest "stamtad" a nie "z tamtad".



  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 11:38
we wpisie
  Profil uzytkownika: Lunab     
Uwe
Alandy


Wpisów: 16547
Od: 2003-03-12
2011-07-11 14:14
Värsta språket - Frederika Lindströma, fenomenalny program o m.in. szwedzkich gwarach. Polecam, może gdzieś jest w archiwach SVT albo innych stronach video.
Dwie poprawki do nin. wpisów:
- "Skåne" to ciągle jeszcze SKANIA po polsku.
- Gwara to nie to samo co dialekt, bo american english czy finlandsvenska to dialekty a nie "gwary".
  Profil uzytkownika: Uwe     
julka90


Wpisów: 70
Od: 2011-07-11
2011-07-11 15:46
Hej Marta
może ta strona ułatwi ci naukę języka.

pozdrawiam

http://www.goethe-verlag.c om/book2/PL/index.htm


  Profil uzytkownika: julka90     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 16:29
Gwara to po prostu tlumaczenie dialektu na polski.

Jezyk finlandssvenska jest czasem nazywany dialektem, jednakze nalezy do grupy jezykow uznanych za "mål".

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-07-11 16:31
American english absolutnie nie jest dialektem!
  Profil uzytkownika: Lunab     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2011-07-11 16:49
mam słownik w którym przy słówkach podana jest wymowa
Lepiej uczyc sie sluchajac szwedzkich nagran.
Ucz sie szwedzkiego zapomnij o dialektach, mozesz sie tym kiedys zajac przy okazji o ile jestes jezykoznawca.
  Profil uzytkownika: dzch     
wiktor_kor
Warszawa


Wpisów: 1
Od: 2008-05-28
2011-07-11 17:44
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Reklama.

W sprawie umieszczenia reklamy w portalu PoloniaInfo prosze skontaktowac sie z nami na adres reklamy@poloniainfo.se. Ogloszenie w Katalogu Firm juz od 500 koron/rok.]
  Profil uzytkownika: wiktor_kor     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-07-11 23:14
Ha!
No to zescie dziewczynie niezle namieszali. Tam chyba na poczatku tematu *kamien* powiedzial krotko i zwiezle. A reszta to bicie piany, no ale od tego jest Forum PI ;)
  Profil uzytkownika: Oxen     
sylvestro
Ystad


Wpisów: 39
Od: 2010-07-01
2011-07-12 20:29
"Nauka szwedzkiego dla cudzoziemcow powinna obejmowac wlasnie rikssvenska. Niestety, jest trudno znalezc nauczycieli w SFI a nawet KOMVUX, poslugujacych sie czystym rikssvenska."

W miarę możliwości szkoły tak jest. Mnie akurat na SFI uczyła rodowita sztokholmka.
  Profil uzytkownika: sylvestro     
Forum -> Życie w Szwecji -> Nauka języka a język w Skane?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Mycie okien i prace ogrodowe (Stockholm)
Sprzątanie domów i mieszkań Stockholm (Stockholm)
Sprzątanie (Göteborg )
Praca w lesie (Fröslida )
Renowacja ram okiennych (Huddinge )
Personlig assistans Södertälje (Södertälje)
Sprzatanie (Södertälje/ Nykvarn)
Sprzatanie Stockholm (Stockholm)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony