Odwiedzin 37805778
Dziś 2102
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - pytanie o f-skatt - pilne

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorpytanie o f-skatt - pilne
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-22 22:53
witam wszsytkich na tym zacnym forum, sorki ze tak z rozpedu wale z pytaniem które na pewno sie przewijało , ale brak czasu i zaistniała ostatnio sytuacja zmusiał mnie do tego do rzeczy od trzech lat pracuje u farmera mam polska firme , od trzech lat sytuacja wygladała tak ze wystatiałem tylko fakture gosciowi kasa na konto nie maiłem tez zadnych f-skatów i innnych za przeproszeniem pierdół, pare dni temu moj szef przyniósł mi dokumenty bym mógł sobie wyrobic f skatt dodał tez ze nie bede u niego moglracowac bez tego dokumentu, wszsytko dałoby sie zrobic bo zaswiadczenie o niezaleganiu z podatkami w Polsce dostane bez problemu,ale gosc chce bym jako date rozpoczecia pracy u niego wpisał date wypełnianaie wnoisku o f-skatt no i tu pytanie bo pracuje u niego 3 lata i czy urzad swedzki sie nie przywali ze robilem u niego wczesniej bez f skatt? 2 pytanie to typ chce bym wnosiek za wszelką cene wysłał z Polski mozwe wiecie dlaczego? czytałem na Waszym zacnym forum ze na f-katt da sie tylko pracowac 6 mieisecy a czy jak wsytawie tylko 3 faktury na rok to bedzie dobrze?? ( w sumie moglem pracowac 3 razy po 2 miesiace) 3 pytanko odnosnie vat moj kumpel ma fime vatowska i jego szef nie ma zadnych przeciwskazan, moj zas uwaza ze jkumpla szef bedzie miał problemy w przyszłosci ,jak to jest i gdzie lezy prawda?? 4 pytanie czy wiazą sie jakies zagrozenia i korzysci z posiadania f-skatt? dodam ze moj inny kumpel (ma f-skatt) doatał w kwietmiu ze skatteverkett blankiet do rozliczenia w szwecji, jego szef napisał ze moj kumpel rozlicza sie w polsce o odesłał blankiet czy taka sytuacja miała prawo zaistniec? jak wybrną z tej sytuacj obronna reką? dodam tez ze niezbyt wierze tez swojemu pracodawcy bo nie raz próbował ze mnie delikatnie mowiąc zrobic idiotę na szczescie bez skutku pozdrawiam i licze na Wasza pomoc
  Profil uzytkownika: ceemack     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-05-22 23:13
To forum faktycznie jest zacne i nikt, kto placi tutaj podatki i pracuje uczciwie nie odpowie na twoje pytania, jak masz robic, zeby pracowac tutaj a placic nizsze podatki w Polsce. Takie kombinacje nie sa tutaj mile widziane, a juz napewno nie pochwalane. Amen.
  Profil uzytkownika: myszkin     
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-22 23:29
po Twoim poscie można wywnioskowac ze jestem jakims przekretem tez pracuje uczciwie i tez płące podatki pytania głownie dotyczyły sytuacji w jakiej stawia mnie szef odnosnie uzyskania f-skatt , dodam tez ze on sam nie jest swiety i kombinuje moze więcej niz niejeden Polak tutaj , a co do kombinowania przeze mnie to pewnie chgodziło ci o te fakury ? bo nigdzie indzie nie dopatruje sie jakicholwiek kombinacji
  Profil uzytkownika: ceemack     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-05-23 00:20
Nie mam co prawda firmy,ale o ile dobrze wiem,to f-skatt placi sie tylko wtedy,jesli ma sie firme zarejestrowana w Szwecji,a ty masz firme polska.
  Profil uzytkownika: lidka50     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-05-23 00:22
Mialem kiedys kolege ktory tak pisal. Cale wypracowania bez kropek, duzych liter, ladu i skladu...

Wracajac do tematu, to nie wiele rozumiem z tego co piszesz. F-skatt daje Ci (a wlasciwie firmie) m.in. mozliwosc obracania podatkiem VAT. Firma zatrudniajaca Cie nie musi za Ciebie wtedy placic arbetsgivaravgifter jak za pracownika, itd. tylko bierze Cie jako podwykonawce i Ty sie rozliczasz ze wszystkich podatkow. Nie wiem jak sie ma F-skatt do pracowania w roznych krajach. Firma chyba placi podatki tam gdzie jest zarejestrowana, wiec jak masz F-skatt to chyba ci chodzi o szwedzka firme? Inaczej bys pisal NIP, czy jak to sie nazywa za morzem?

Jezeli chodzi o nagla potrzebe zarejestrowania F-skatu, a wlasciwie VAT-u, to ze Skatteverket zyczy sobie od zeszlego roku wyszczegolniona liste wszystkich transakcji z firmami w innych krajach Unii. Zeby byc "firma w Unii", trzeba miec zarejestrowany VAT (w Szwecji to F-skatt). Mozliwe, ze stad nagla zmiana u Twojego szefa.

Ale jak mowie, piszesz tak pogmatwanie i mylisz chyba pojecia, wiec trudno Ci cokolwiek odpowiedziec.
  Profil uzytkownika: kajetan     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-05-23 00:30
http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?temat=33388
  Profil uzytkownika: lidka50     
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-23 05:48
sorki za interpunkcję i ortografie ale na prawdę zależy mi na tym by jak najszybciej uzyskac odpowiedz napiszcie mi tylko czy w zwiazku z posiadaniem f-skatt wiażą sie jakies zagrozenia
  Profil uzytkownika: ceemack     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-05-23 09:33
Nie wiem co to jest przekret ale juz sie ciesze, ze kims, nareszcie, jestem
Domyslam sie, jakich zagrozen sie boisz i nawet znam odpowiedz na twoje pytania, ale ani mi sie sni na nie odpowiedziec, bo przestane wtedy byc przekretem
  Profil uzytkownika: myszkin     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-05-23 10:34
"Nie wiem co to jest przekret ale juz sie ciesze, ze kims, nareszcie, jestem"
Myszkin,
nie ciesz sie z tego, ze nareszcie kims jestes bo ceemack tylko zwrocil sie do Ciebie ale napisal, ze:
"po Twoim poscie można wywnioskowac ze jestem jakims przekretem"
wiec on nie mial na mysli Ciebie tylko siebie.
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
myszkin


Wpisów: 2075
Od: 2009-01-26
2011-05-23 11:04
Olenka, sloneczko moje i serduszko, no widzisz, stara ze mnie skleroza slepa na dodatek. Faktycznie, to nie ja ten przekret. Wiec pana przekreta przepraszam i troche mi szkoda, ze juz nie jestem przekretem
  Profil uzytkownika: myszkin     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-05-23 12:43
"czy w zwiazku z posiadaniem f-skatt wiażą sie jakies zagrozenia"

No ale jakie zagrozenia? F-skatt to numer podatkowy firmy, tak samo jak NIP w Polsce. Bez tego firma nie moze funkcjonowac. Jakie zagrozenia moga z tego wyniknac?
  Profil uzytkownika: kajetan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-05-23 16:38
mozesz miec problemy z zasilkiem dla bezrobotnych jesli bedziesz miaj zarejestrowana dzialalnosc
  Profil uzytkownika: darsim     
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-23 23:53
dzieki wszsytkim za odpowiedzi gwoli wyjasnienia mam polską firme na ryczałcie płac epodatki w Polse tu tez jestem ubezpieczony nie chce i niemam zamiaru mieszkac tu w szwecji, chce tylko swiadczyc usługi w tym kraju a teraz do rzeczy: w głownej mierze chodzi mi o fakt ze moj szef chce bym jako date rozpoczecia pracy wpisał date w któym wypełniałem wniosek o f-skatt, i tu nasuwaja mi sie pytania czy nie bedzie problemu ze szwedzkim US gdy ten zacznie mnie scigac za minione 3 lata bez f-skattu u mojego szefa??? bo przeciez mozna tylko pracowac 6 miesiecy na f-skatt nieprawda?? dziwi mnie tez fakt ze moj wpomniany kumpel dostał normalne papiery na rozliczenie w szwecji a przeciez płaci podatki w Polsce ale ma tez f-skatt jak to wytłumaczyc ? czy gdy bede miał firme vatowska z Polski to jest to traktowane na równi jakbym był na f-skatt, z tego co sie dowiedziałem to ten cały f-skatt ma umozliwiac szwedzkiemu us kontrole naszej firmy czy odprowadzamy podatki itp. itd. maja vatowska firme z polski dostjemy EU NIP i wtedy niejako jestesmy w systemie europejskim co umozliwia kontrole przez wybrane US-owe , a moze jednak zarejestrowac sie jako firma vatowska co o tym myslicie???
  Profil uzytkownika: ceemack     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-05-24 00:42
F-skatt z tego co wiem jest tylko dla szwedzkich firm, wiec dalej nie rozumiem do konca jak masz sobie ten szwedzki f-skatt wyrobic? Bedziesz zakladal tu szwedzka firme? To chyba bez sensu?

Wpisz sobie w ponizszym linku numer NIP twojej firmy (10 cyfr) i zobacz czy ci wyskoczy, ze jest ok. Jak jest ok, to podaj tylko szefowi ten numer z literami PL na poczatku i powinno mu wystarczyc.

http://ec.europa.eu/taxati on_customs/vies/
  Profil uzytkownika: kajetan     
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-24 05:40
no ale ja nie mam vatowskiej firmy tylko jestem na ryczłcie wiec na pewno nie bedzie mnie w systemie , f- skatt da mi jak przypuszczam weryfikowalnosc mojej firmy przez szwedzki us
  Profil uzytkownika: ceemack     
ceemack


Wpisów: 6
Od: 2011-05-22
2011-05-24 05:46
tutaj nawet masz wniosek o f -skatt dla polskiej firmy http://www.skatteverket.se /download/18.731e901069429e49580001566/41 9j_farg.pdf
  Profil uzytkownika: ceemack     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-05-24 11:28
"wiec na pewno nie bedzie mnie w systemie"

Sprawdziles? 5 sekund to zajmuje.

W samej tej broszurze do ktorej linkujesz jest chyba wiecej informacji na temat kiedy powinienes a kiedy nie musisz rejestrowac szwedzkiego F-skattu niz ktokolwiek Ci tu na forum bedzie potrafil udzielic.

Moja rada, jezeli jestes tu dla jednego zleceniodawcy, nie zatrudniasz nikogo w Szwecji, nie oferujesz uslug osobom prywatnym, ani nie spelniasz innych warunkow, gdzie wymagany jest f-skatt, to nie pakuj sie w dodatkowa biurokracje.

Ale to moja rada, ja jestem tylko zwyklym smiertelnikiem. Chcesz profesjonalnej rady, to zapytaj jakiegos ekonoma albo prawnika, albo skatteverket.
  Profil uzytkownika: kajetan     
mabr
racetown


Wpisów: 7792
Od: 2000-09-08
2011-05-24 11:43
Nie wiem jak to działa dla polskiej firmy, ale:
z f-skattem może się wiązać "zagrożenie" finansowe,
bo f-skatt opłacasz od oczekiwanych zysków, z góry.
Oznacza to, że co miesiąc musisz odprowadzać pewną sumę niezależnie od wpływów i aktualnej sytuacji finansowej.

To akurat nie różni się zbytnio od obowiązku opłacania VAT-u niezależnie od tego czy klient zapłacił za fakturę czy nie. Po prostu przedsiębiorcy są wykorzystywani przez państwo na każdym kroku.

Są różne sposoby żeby legalnie sobie z tym radzić,
np. płacenie VAT-u co 3 miesiące zamiast co miesiąc (kwestia rejestracji) albo w sytuacji podbramkowej zadeklarowanie zerowego VAT-u i przeniesienie go na następny okres rozliczeniowy.
  Profil uzytkownika: mabr     
Forum -> Życie w Szwecji -> pytanie o f-skatt - pilne
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 28 gości
oraz 1 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony