Odwiedzin 37807479
Dziś 3803
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Brak deklaracji za 2010

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorBrak deklaracji za 2010
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 14:34
Witam,

W zeszłym roku w grudniu przyjęłam się do pracy. Otrzymałam umowę na czas próbny (6 miesięcy) przez pierwsze 4 miesiące otrzymywałam wypłatę do rąk własnych (ponieważ nie miałam jeszcze konta bankowego) zawsze przy wypłacie otrzymywałam rachunek za swoją pracę. Teraz otrzymuję wypłatę na konto a rachunek za wykonaną pracę otrzymuję poprzez adres e-mail.

Proszę o pomoc gdyż myślę, że mój pracodawca mnie oszukuje.

A mianowicie nie otrzymałam deklaracji za rok 2010 gdzie przepracowałam jeden miesiąc. Pracodawca poinformował mnie, że nie osiągnęłam minimalnego progu zarobku aby otrzymać deklarację.


Podejmując się pracy otrzymałam umowę drogą listowną lecz JA nic nie podpisywałam tak więc nie wiem czy umowę którą dostałam jest umownie-prawna czy tylko aby mnie uspokoić.

Proszę o normalne opinie bez dogryzań które na tym forum mają niestety miejsce.




  Profil uzytkownika: pytam     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-05-06 14:46
bardzo mozliwe ze skoro tylko jeden msc to podatku bylo malo (bedzie to uwzglednione w przyszlym roku)

  Profil uzytkownika: kamień     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 14:52
rozumiem, ale pracodawca poinformował mnie iż telefonował do skatteverket ws. deklaracji i została mu udzielona informacja na temat progu, a z racji iż ja "jakiegoś" progu nie przekroczyłam to nie otrzymam deklaracji.

Chociaż nie chce mi się wierzyć, iz jest jakiś próg, moja znajoma która już nie mieszka w Szwecji i nie pracuje - otrzymała deklaracje na śmieszną sumę 300 kr z tytułu karty kredytowej tak więc ona otrzymała deklarację a ja nie?
  Profil uzytkownika: pytam     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2011-05-06 15:29
Jak dla mnie wyglada to ok (mowie to bez znajomosci sum w przypadku ew progu, oczywiscie). Prog jak najbardziej istnieje, jesli go nie przekroczysz, nie placisz podatku. Jesli pracodawca mimo to odciagnal Ci jakis podatek, i zglosil to do skarbowki, to oni sprawdzaja czy dobrze wyliczony i ewentualna roznice bedziesz miala zwrocona. Pewnie w przyszlym roku.

Co do kolezanki, to rozumiem ze mieszkala tu dluzej niz Ty i wczesniej miala dochody (czyli jest w systemie). Poza tym te 300 kr z karty (chodzilo Ci o odsetki?) to prawdopodobnie dochod kapitalowy, ktory liczy sie oddzielnie. Ty masz dochod z powodu zatrudnienia.
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-06 15:39
szukalam na necie i znalazlam cos o progu 18 tys.
ponizej tego nie trzeba ponoc deklarowac.

ale lepiej by tu sie jakis rewizor wypowiedzial (pewnie zagladna tu na wieczorem)
  Profil uzytkownika: iza     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 15:50
18 tys możliwe aczkolwiek moja partnerka która razem ze mną przyjechała do Szwecji i również przepracowała tylko grudzień w 2010 roku (u innego pracodawcy) otrzymała deklaracje a na niej kwota, że zarobiła 16 tys.

  Profil uzytkownika: pytam     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-06 15:53
Sorry, ale troche pozno sie pytasz o ta deklaracje..

Jesli zdarzy sie tak ze ktos nie dostal deklaracji (bo sie zdarza) wtedy upomina sie o nia samemu w urzedzie podatkowym i prosi by przyslali (moze i zamawia netem/tel. czy cos w tym stylu)

Bo jakby cos to nie urzad placi kare tylko TY
  Profil uzytkownika: iza     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 15:55
"Prog jak najbardziej istnieje, jesli go nie przekroczysz, nie placisz podatku. Jesli pracodawca mimo to odciagnal Ci jakis podatek, i zglosil to do skarbowki, to oni sprawdzaja czy dobrze wyliczony i ewentualna roznice bedziesz miala zwrocona. Pewnie w przyszlym roku."


A jeśli nie zgłosił ? mogę to w jakiś sposób zweryfikować?

Założyłam sobie e-legitymacje i posprawdzałem na stronie skatteverket mo moim skattkoncie i otrzymałam informacje że nic na koncie nie mam a co do deklaracji to informacją iż nie otrzymali żadnych wniosków od pracodawcy.
  Profil uzytkownika: pytam     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-05-06 16:01
Wiec wychodzi na to ze ten pierwszy miesiac pracowalas na "czarno".
  Profil uzytkownika: pratsam     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-06 16:08
no i luz- nie musi placic podatku
  Profil uzytkownika: iza     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 16:13
Też tak już wnioskuję.
Ale dlaczego pracodawca prosto w oczy mnie oszukuje?

Czy najlepszym rozwiązaniem jest pójść do skatteverket i przedstawić sprawę?
  Profil uzytkownika: pytam     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-05-06 16:14
jakies to rozwiazanie jest... jesli juz nie chcesz w tej firmie pracowac....
  Profil uzytkownika: kamień     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-05-06 16:16
"Czy najlepszym rozwiązaniem jest pójść do skatteverket i przedstawić sprawę?" a lubisz swoja prace?

Moim zdaniem powinnas sie zwrocic do osoby zajmujacej sie sprawami podatkowymi. Tu na forum na razie gdybamy, ktos cos tam przeczytal itp.
Zanim zaszkodzisz sobie czy pracodawcy najlepiej dowiedz sie jak ta sprawa powinna byc rozwiazana.

Nie majac 100% pewnosci ze pracodawca cie oklamuje nie wszczynalabym prawnego postepowania wobec niego.
  Profil uzytkownika: iza     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-05-06 16:22
najleoszym rozwiazaniem jest siedziec cicho jakby nigdy nic i pilnowac zeby teraz wszystko bylo juz w porzadku
pojscie do skatteverket oznacza ze najpierw z ciebie sciagnal ile ich zdaniem jestes im winnavpotem zaczna wyjasniac co i jak zanim wyjasnia mina lata
w szwecji oszuliwanie nie jest niczym wytkowym
nie chce napisac ze kazdy oszukuje
ale jakby tak zaczac dobrze grzebac to niewielu by f
zostalo
  Profil uzytkownika: darsim     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 16:26
Rozumiem Cię Izo chce być pewna, nie chcę działać pochopnie, dużo wskazuję na to iż w grudniu zostałam oszukana ale czy jestem oszukiwana nadal tego nie wiem i muszę się dowiedzieć w skatteverket.
  Profil uzytkownika: pytam     
pytam


Wpisów: 7
Od: 2011-05-06
2011-05-06 16:30
Darsim

Ale jak tu siedzieć spokojnie i być oszukiwanym/okradanym

wiadomo prawo jest po to aby je łamać, ale prawo ma i swoje kary, tym bardziej iż pracodawca oszukał (prawdopodobnie) mnie ale i państwo, a w każdym kraju skarbówka będzie się upominać o swoje.
  Profil uzytkownika: pytam     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-05-06 16:32
Szukaj innej pracy a jak juz sobie cos znajdziesz to wtedy idz do skatu bo cos mi sie wydaje ze jak zaczniesz "wyjasniac" to juz dlugo tam nie popracujesz.
  Profil uzytkownika: pratsam     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-05-06 16:38
ty ciagle nie rozumkesz
skarbowka bedzie sie upominac o swoje od ciebie
to ty masz obowiazek sie rozliczac i placic podatkek
z ciebie beda scuagac nie z pracodawcy
1 pieniadze zawsze na konto nie na reke
2 co miesiac specyfikacja ile zarobilas brutto ile podatku odciagnieto i jaka kwota metto
3 na komiec roku w styczniu masz dostac od pracodswcy wstepne rozliczenie ktore on ma obowiazek wyslac do skatteverket
jesli yo wszystko masz to ok
jesli nie to twoim onowiazkiem jest sie o to uöomniec bo insczej to poniekad twoja wina
  Profil uzytkownika: darsim     
Kinia23


Wpisów: 9
Od: 2010-08-12
2011-05-06 21:29
Jeśli chodzi o mnie to pracuję legalnie od listopada 2010 czyli dwa miesiące i również nie otrzymałam żadnej deklaracji ponieważ nie przekroczyłam wymaganego progu. Tak więc może składkę miałaś opłacaną,ale musisz posiadać od pracodawcy Lönebesked czyli miesięczne rozliczenie.Jeśli tego nie masz to musisz się upomnieć.
  Profil uzytkownika: Kinia23     
milord88


Wpisów: 9
Od: 2011-05-15
2011-05-15 01:21
Witam.To i ja się podłączę do wątku z zapytaniem.Pracowałem w Szwecji w zeszłym roku latem przez miesiąc legalnie-(dostalem tymczasowy personalnummer) Pracodawca odprowadzał za mnie 25% podatku.Przez ten miesiąc zarobiłem ok 18tyś sek(z tego co mówił mi pracodawca,nie przekroczę kwoty wolnej od podatku,więc zwrócą mi ten podatek co pobrali) czyli 25% z 18tyś.Ja pod swój polski adres nie dostalem żadnej korespondencji ze szwedzkiego urzędu podatkowego,mój szwedzki pracodawca również mówi,że nic nie dostał.
Jak to wygląda teraz?Czy mogę liczyć na jakikolwiek zwrot czy coś?Czy spodziewać się kary za niezlożenie deklaracji?Bo nie mam pojęcia czego się spodziewać.Pracodawca nigdy nic nie kombinował (mój brat pracował dla niego przez 7 sezonów-niestety nie mam z nim kontaktu)
Z gory dziekuję za pomoc
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: milord88     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2011-05-15 16:28
pytam


jesli zaczelas prace w grudniu to przypuszczam ze wyplate dostalas w styczniu, a nawet jesli otrzymalas w grudniu to pracodawca odprowadza skladki i podatki miesiac pozniej. Tak wiec deklaracje podatkowa dostaniesz w przyszlym roku.


nawet jesli sie zaroni 1000 kr za caly rok to papier jako paier przysylaja zeby sie na nim pospisac
  Profil uzytkownika: Reni69     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2011-05-15 16:29
podpisac mialo byc
  Profil uzytkownika: Reni69     
milord88


Wpisów: 9
Od: 2011-05-15
2011-05-18 00:28
He to jak ktoś mnie oświeci czy nie macie pojęcia co robić w takiej sytuacji jak wyżej wymieniona?
  Profil uzytkownika: milord88     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-05-18 00:57
milord88 ale sie wczesnie obudziles.I w Polsce i w Szwecji deklaracje sklada sie w tym samym czasie,czyli w tym roku bylo to do 2-go maja.
Nie mogles sie skontaktowac ze skattem chocby telefonicznie?
Oni mieli dyzury nawet w dni swiateczne,poza tym mogles wyslac zapytanie poczta elektroniczna.
Teraz podejrzewam,to bedzie b.ciezko ale probuj sie skontaktowac ze Skatteverket(tf kontaktowy masz na ich stronie: www.skatteverket.se).
Twoj pracodawca napewno nic nie wie,bo deklaracje wysylaja do pracownika a nie do pracodawcy.
Male pytanko:a podales swoj polski adres do skattu?
  Profil uzytkownika: lidka50     
Forum -> Życie w Szwecji -> Brak deklaracji za 2010
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 16 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony