Odwiedzin 37804598
Dziś 922
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Sprawy polonijne - slub _ nazwisko i paszport

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorslub _ nazwisko i paszport
tusiatko_87
Malmö


Wpisów: 67
Od: 2005-02-09
2005-02-09 09:55
Wzielam slub w szwecji z kims kto tu mieszka od 3 lat (Polak), teraz moje pytanie: jak jest z wymiana dowodu (przyjelam jego nazwisko)? Czy musze jechac do Polski (jestem Polka) i tam w USC rejestrowac malzenstwo czy mogę tu na miejscu zlozyc jakies dokumnety o nowy paszport? dodam, ze mieszkam w Malmo i skonczylam 18 lat.
  Profil uzytkownika: tusiatko_87     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-09 10:45
Slub musisz zarejestrowac w USC w PL, ale mozesz to zrobic za posrednictwem Konsulatu w Malmö. Za to oni sobie niezle licza. Natomiast rownie dobrze moze to za ciebie zalatwic ktokolwiek z rodziny lub znajomych w PL. Z konsulatu pobierzesz potrzebne papiery i wyslesz je do kogos w PL. Tam wlasciwie mozna to zalatwic w 2-3 dni (tak ja zalatwilam przez brata). Kiedy juz dostaniesz potwierdzenie z USC o zmianie nazwiska mozesz ubiegac sie w Konsulacie o nowy paszport. To chyba tak z grubsza...Powodzenia!
  Profil uzytkownika: dankom     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-09 16:47
musisz zarejestrowac malzenstwo w Polsce i podac swoje nowe nazwisko.
Do rejestracji w Polsce potrzebny Ci akt slubu czyli Vigselcertyfikat przetlumaczony przez tlumacza przysieglego na jezyk polski. I jezeli obydowoje jestescie zarejestrowani w Szwecji potrzebny ci wypis 'Utrag fran folkbukföring' ,ktory rowniez musi byc przetlumaczony na jezyk polski przez tlumacza przysieglego. I koniecznie pobierajac ten dokument trzeba zaznaczyc ze jest potrzebny do rejestracji malzenstwa zagranica. Czyms sie rozni od innych wypisow. Normalnie potrzebny byl wypis jednego z malzonkow jako ze drugi malzonek byl wpisany juz jako zaslubiony w ewidencje tego pierwszego.
Ja musialam osobiscie zaniesc papiery do USC w Polsce i do tego podac nazwisko jakie bedzie nosic dziecko. Rejestracja trwa okolo 2 tyg. i dokument rejestracji(slubu) mogl odebrac upowazniony ktos z rodziny. Z tym dokumentem poszlam po wymiane dowodu w POlsce. Natomiast paszport wymienialam w konsulacie. Kosztowalo chyba 600 sek.
Na rejestracje malzenstwa w Polsce masz chyba 3 miesiace od zawarcia malzenstwa.
Rejestracje slubu mozna zalatwic przez konsulat. I wtedy byc moze ze procedura jest mniej skomplikowana.
Przy rejestracji malzenstwa w POlsce nie jest potrzebny wspolmalzonek.
W razie watpliwosci lepiej jest zadzwonic bezposrednio do polskiego urzedu.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-09 16:51
I jeszcze przeciwnie do tego co napisala Dankom, z konsulatu nie pobieralam zadnych dokumentow. A tlumaczyl tlumacz z polski, znaleziony przez znajomych. Dokumenty byly faxowane a wlasciwy dokument tlumacz podpisal po zobaczeniu orginalow.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-09 16:52
ten drugi dokument pobiera sie z urzedu podatkowego.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-09 17:23
oczywiscie zapomnialam napisac ze rejestrowalam slub ze Szwedem ale to co napisalam to byla procedura rejestracji slubu zawartego w Szwecji. I jak pytalismy w Polsce to takich dokumentow wymagali.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-09 18:51
Jeny, jaka biurokracja! Teraz juz wiem, ze trzeba zachowac wlasne nazwisko i wtedy zadnych dokumentow zmieniac nie trzeba.

Ja bym w sumie poczekala az uplynie data waznosci paszportu i potem go zmienila, a polski dowod osobisty?
W Szwecji nie jest potrzebny, a w Polsce mozna miec paszport jakby trzebabylo sie wylegitymowac...

Moi koledzy pozenieni ze Szwedkami w ogole nic nie zglaszali do Polski, bo i po co?
  Profil uzytkownika: iza     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-09 18:59
No ale dziewczyny zmienialy nazwiska na szwedzkie wiec sie oplaci podwojnie. Dyskutowalismy przeciez, ze ze szwedzkim nazwiskiem duzo latwiej sie zyje.
  Profil uzytkownika: gigge     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-09 19:30
widac nie czytaliscie goracej dyskusji polonii amerykanskiej. Zasadniczo dopoki sie posiada polskie obywatelstwo, jadac do kraju trzeba sie legitymowac polskim paszportem. W momencie, kiedy panna juz nie jest panna a chce pojechac do polski na starym paszpocie moze oczywiscie to zrobic, dopoki jej nie wygasnie waznosc, ale nie wolno jej pojechac na szwedzkim paszporcie. A jak juz nie daj bog dostanie jakis posag albo bedzie chciala cos z mezem kupic w Polsce (dom , ziemie) to beda problemy.
A wracajac do goracej dyskusji z hameryki, tam panny sie pozenily ale co gorsza porozwodzily i znow pozenily i oczywiscie zupelnie nie przejmowaly sie polskimi dokumentami i oto pojawil sie cymesik, ze zasadniczo nie maja prawa wjechac do Polski. Wiec co poniektore plakaly ze musze zarejestrowac w POlsce ,slub , rozwod ,i kolejny slub. I to dopiero problem.
W sumie latwiej jest wiec zarejestrowac wszystko po kolei . Te zalatwienie dokumentow nie jest az takie upierdliwe, fakt ze tlumaczenie kosztuje kupe. Bo np. tlumaczenie -opis okraglej pieczeci to prawie pol strony tekstu a placi sie od strony.
  Profil uzytkownika: karolina68     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2005-02-09 19:45
No właśnie to jest jakoś tak jak piszesz, a z Ambasady też dają różne odpowiedzi.
Tutaj było wcześniej o paszportach:

http://www.poloniainfo.se/ forum/temat.php?forum=5&temat=1035
  Profil uzytkownika: maggie     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-09 22:41
karolina, wlasnie rozmawialam z kolezanka ze stanow i wzielam ten temat na tapete.

az sie wlos na glowie jezy, ze to wszystko co pisalas to prawda!

otoz ona wyszla za polaka w stanach a niedlugo konczy sie jej paszport no i jej maz musi najpierw zarejestrowac w polsce swoj slub nr1- rozwod- slub nr2 by ona mogla dostac paszport na nowe nazwisko!

w zyciu nie zmienie nazwiska po slubie i tyle!
  Profil uzytkownika: iza     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-09 22:45
Ja tez nie zmienie

Mam w pracy kolezanke, ktorej facet zmienil nazwisko abyby ona nie musiala zmieniac. To sie nazywa poswiecenie faceta dla kobiety.
  Profil uzytkownika: gigge     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-09 22:48
a jak facet mial na nazwisko? moze jakies nudne typu svensson? albo wrecz egzotyczne typ haddad ?
  Profil uzytkownika: iza     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-09 22:53
Sek w tym, ze on mial szwedzkie podobno szlacheckie a ona nieszwedzkie!
  Profil uzytkownika: gigge     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-09 22:54
aaa, to dziwak rzeczywiscie
  Profil uzytkownika: iza     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-02-09 23:37
To ja mam lepsza historie. Moja kolezanka wyszla za maz w PL. Wyjechala z mezem do USA. Tam mieszkali razem i jakos tak sie stalo, ze postanowili po 5 latach sie rozwiesc. Przeprowadzili rozwod w Ameryce. Ona poznala nowego faceta tez Polaka. Razem wrocili do PL i zaczeli zyc wspolnie. Ona zostala pouczona, ze musi oddzielnie przeprowadzic rozwod w PL - ale to formalnosc. Pani sedzina chyba pomyslala, ze dziewczyna z USA - wiec ma kase. Przeciagala w nieskonczonosc sprawy. Po ponad roku rozwod. Kolezanka byla juz w zaawansowanej ciazy kiedy wychodzila za maz za swego obecnego meza ( to bylo jakos 2 miesaice po tym Polskim rozwodzie ). Urodzila i oto szczesliwy Tatus idzie rejestrowac potomka. i okazuje sie, ze prawnie dziecko jest poprzedniego meza i MUSI zostac zarejestrowane na jego nazwisko ( po rozwodzie chyba musi minac 6 miesiecy aby dziecko nie "nalezalo sie" bylemu partnerowi ). Potem musza zalozyc sprawe o zaprzeczenie ojcostwa bylego meza. Nastepnie o przyznanie ojcostwa wlasciwemu tacie.

Ja wtedy radzilam ( oczywiscie zartowalam ) aby napisali do bylego meza o alimenty to pewnie sam czym predzej postara sie o zaprzeczenie ojcostwa i bedzie po sprawie

To sa wlasnie idiotyzy. A my musimy w tym uczestniczyc
  Profil uzytkownika: monilka     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-10 08:17
Karolina - W konsulacie dostaje sie wszystkie potrzebne formularze i wykaz potrzebnych dokumentow szwedzkich, ktore trzeba przetlumaczyc. Wszysko gotowe dalam znajomej ( ), ktora akurat jechala do PL. Na miejscu moj brat odebral papiery, zaniosl do USC i chyba na 2 lub 3 dzien odebral gotowe. I juz. Na ich podstawie mozna wyrobic nowy paszport w konsulacie. Tak ja to zalawilam. Dodam tylko, ze te 3 miesiace to chyba jesli sie mieszka w PL. Ja czekalam z ta rejestracja gruuuubo ponad rok!

Iza - Kiedys nie bylo wogole obowiazku rejestracji slubow zawartych poza PL w USC w PL (troche wyszlo maslo maslane ). To prawo weszlo dopiero w latach 90-tych. Mojej mamie nagle odmowiono wystawienia nowego (przedluzenia) paszportu (wystawionego na nowe nazwisko 10 lat wczesniej) w konsulacie w Kbh, bo w PL nie byla zarejestrowana pod nowym nazwiskiem. Tez w tempie ekspresowym zalatwiala papiery(po 17 latach malzenstwa!), aby mogli wystawic nowy paszport.
  Profil uzytkownika: dankom     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-10 10:51
monilka,
dokladnie to samo bylo z moja przyjaciolka w Polsce.
w trakcie sprawy rozwodowej zaszla w ciaze z nowym partnerem a po rozwodzie dziecko musialo nosic nazwisko jej bylego meza!
tatus dziecka szalal ze zlosci!

chore to wszystko!
i co teraz ma adoptowac swoje dziecko?
  Profil uzytkownika: iza     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-10 11:04
aaa, to dziwak rzeczywiscie

No tak facet, ktory sie poswieca dla kobiety to jest dziwakiem a facet, ktory stawia rzadania wobec kobiety jest chamem. Jak by na to nie patrzyl to jestesmy biedni..
  Profil uzytkownika: gigge     
Marek Z
Lublin GG 2400094


Wpisów: 1782
Od: 2004-11-03
2005-02-10 11:24
Oj tak Gigge!!!...musze aż sobie zapisać te słowa...
  Profil uzytkownika: Marek Z     
monilka
Finlandia


Wpisów: 6493
Od: 2003-06-02
2005-02-10 11:28
No dokladnie Iza. Maz mojej kolezanki tez byl w ciezkim szoku i wsciekly. Po euforii po narodzinach kubel zimnej glowy na lep.

I potem dziecko juz przez cale zycie ma w papierach tamto nazwisko jako pierwsze. Po latach moze mu sie wydawac to podjerzane. Szczegolnie w wieku nastoletnim gdy dzieci przechodza myslenie o swoich korzeniach i tozsamosci. Oczywiscie mozna wszystko opowiedziec dzieciakowi - ale gdy burza hormonow to zaraz inne ( podejrzliwe ) myslenie.
  Profil uzytkownika: monilka     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-10 11:54
wczoraj zlozylam wlasnie papiery w banku o moj nowy dowod szwedzki,ale pomimo,iz jestem mezatka to w ID kort bede miala moje panienskie nazwisko.musialam tak zrobic,gdyz nie tolerowano juz mojego paszportu jako aktu tozsamosci.do PL moge jezdzic na swoim paszporcie,ale tutaj juz go nie toleruja.nie radze nikomu zalatwiac spraw typu wymiana paszportu badz zgloszenie zawarcia malzenstwa w konsulacie.to sa zlodzieje,za strone tlumaczenia biora ponad 500kr,a za sama glupia pieczatke 280kr.lepiej tak jak to ujely moje poprzedniczki zalatwic wszystko w PL.dlatego teraz poprosze kogos ze znajomych w Polsce,by pomogl mi zglosic do urzedu stanu cywilnego,iz jestem zamezna.ciekawe co dokladnie beda chcieli ode mnie i ile to bedzie kosztowalo.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-10 12:31
kurtcobain - Nie bardzo rozumiem, dlaczego masz miec ID na panienskie nazwisko. Wkoncu w SWE masz prawnie nazwisko meza (jesli takie wybralas). Ja od razu po slubie wymienilam prawo jazdy, wlasnie po to aby miec jakis dokument z nowym nazwiskiem. Oddalam stare prawo jazdy z panienskim nazwiskiem i wyrobilam nowe, szwedzkie, z nowym. Nikt mnie nie pytal o paszport. Podstawa byl moj nr personalny, w ktorym automatycznie bylo zmienione nazwisko. Moze to roznica z ID, ale wydaje mi sie, ze powinnas miec jakis dokumen na nowe nazwisko, chociazby po to aby ewentualnie odebrac pisma polecone z urzedow w SWE, ktore powinny przychodzic juz na nazwisko meza. Tak mi sie wydaje...
  Profil uzytkownika: dankom     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-10 14:06
dziwne ze to zajelo rok czasu. Ja zanioslam dokumenty do USC, urzednik obslugiwal mnie moze 20 min. a po dwoch tygodniach Mama odebrala polski akt slubu. Moze to zalezy od USC . Ja zalatwialam na Pradze Poludnie.
W Polsce musialam kupic znaczki skarbowe. Fakt ze to bylo 3 lata temu. Kiedy Polska nie byla w Unii moze teraz sie wydluuuuuuzylo.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-10 14:14
z tego co piszecie nie jest dla mnie jasne dlaczego problem sie robi tylko wtedy jak sie zmieni nazwisko. Moim zdaniem czy sie zmieni nazwisko czy nie, nie ma znaczenia. Jezeli slub jest nie zarejestrowany to takie same problemy moga sie pojawic wraz z przyjsciem na swiat jakis dzieci. Spadkow itd.
  Profil uzytkownika: karolina68     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-10 14:25
karolina, nie strasz...

ja myslalam juz, ze jak zachowam moje panienskie to bedzie problem rozwiazany!

widocznie bylam krotkowzroczna

cholera, lepiej nie wychodzic za maz w ogole
  Profil uzytkownika: iza     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-10 14:48
wyszlam za maz,ale jeszcze nie zmienialam swojego nazwiska w urzedach szwedzkich.takze nadal jestem rejestrowana na moje stare nazwisko.najpierw zdecydowalam sie uporzadkowac papiery w PL,a wtedy zglosze w urzedzie szwedzkim.musialam wyrobic dowod,poniewaz pensje dostawalam na "postgiro utbetalning",a w banku nie chcieli mi wydac na paszport,zadali ID-kort.skoro mieszkam w SE i tutaj pracuje musze miec cos co potwierdza moja tozsamosc.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-10 14:49
Karolina - Ja czekalam ponad rok wogole z zalatwieniem tego a nie sprawa tyle trwala...Jakos mi nie bylo potrzebne i o tym nie myslalam. Dlatego napisalam, ze 3 miesiace chyba niedotycza zamieszkalych za granica.
  Profil uzytkownika: dankom     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-10 14:59
kurtcobain - Ja przed zawarciem zwiazku wypelnialam papiery i musialo byc wszystko gotowe przed slubem. Pozniej tylko ksiadz wyslal potwierdzenie zawarcia zwiazku i ja dostalam poczta zawiadomienie o przerejestrowaniu mojego nazwiska. Jakos to wszystko bylo "automatyczne"... "Automatycznie" tez zmienilo sie moje nazwisko w banku, urzedzie podatkowym, sluzbie zdrowia itd...(wg nr personalnego) Stad moje zdziwienie. Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-11 13:13
Dankom ja nic nie wiem czy ksiadz,ktory udzielal mi slubu podal do urzedu,iz nie jestem juz panna.jesli tak jak mowisz jest prawda to musze przedzwonic do tego ksiedza i zapytac sie go czy przypadkiem nie jestem juz zarejestrowana na nazwisko meza.ID-kort musialam wyrobic na panienskie nazwisko,gdyz na granicy na pewno przyczepiliby sie do mnie o nazwisko w dowodzie i nazwisko w paszporcie(a bylyby przeciez inne).juz sama nic nie rozumiem!
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-11 13:47
ID-kort musialam wyrobic na panienskie nazwisko,gdyz na granicy na pewno przyczepiliby sie do mnie o nazwisko w dowodzie i nazwisko w paszporcie(a bylyby przeciez inne)

A kto sie pyta od dowod czy ID-kort na granicy??? Jedynym dokumentem jak jest wymagany do przekroczenia granicy jest paszport jak na razie wiec o co Ci chodzi z tym dowodem?
  Profil uzytkownika: gigge     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-11 17:27
Dankom juz chyba wiem jaka jest roznica pomiedzy nami-Ty zapewne mialas slub cywilny w PL,a ja mialam w SE,dlatego moich danych nie ma w urzedach w PL i z tego wzgledu ja bede musiala wszystko po kolei zalatwiac.Gigge ja tak wlasciwie to juz sama nie wiem.moj maz wciaz wpaja mi,ze nie moge miec dwoch innych nazwisk na dowodach tozsamosci,poniewaz nie bede mogla sie nimi legitymowac.wezmy pod uwage,ze moze zaistniec taka sytuacja na granicy kiedy poprosza mnie o inny dowod niz paszport,a ja prawa jazdy nie mam,jedynie dowod osobisty.i myslisz,ze tak to pozostawia,poniewaz ja nie wiem.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-11 17:59
Ja podobnie do Kur.. mialam slub cywilny w Szwecji.
Kur... Twoj maz mysli calkiem racjonalnie i dopoki jestes obywatelka Polski mieszkajaca w Szwecji nie warto szukac problemow. Jak bedziesz miala obywatelstwo i zalozysz ze nic Cie laczyc z POlska nie bedzie mozesz miec dwa nazwiska. Na razie jest tak ze w Szwecji nikogo nie obchodzi nazwisko bo zawsze zidentyfikuja Cie z numerem pesonalnym a w Polsce nazwisko jest podstawa a numer ewidencyjny mniej sie liczy dla urzednika. Dlatego jak przypadkiem staniesz w obliczu urzedniczym z dwoma nazwiska to zle Ci wroze. Podam Ci chory przyklad jak wazne jest nazwisko w POlsce. Kiedys budynek w ktorym mam mieszkanie (w POlsce) nalezal do ADM a potem przeszedl w inny zarzad. I okazalo sie, w te swieta, ze mam nadplate sprzed 5 lat ,ktora lezy w tym ADM. 5 lat temu mialam inne nazwisko niz teraz. I wszedzie zmienilam w papierach ale nie w tym ADM. I na szczescie znalazlam akt slubu ,bo na podstawie nowego dowodu osobistego z nazwiskiem obecnym, nie dostalabym tego zwrotu, chociaz jak wol jest tam ten sam numer ewidencyjny co poprzednio. grunt to nazwisko.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-02-11 18:07
Znam osoby (a wlasciwie osobe), ktora ma rozne nazwiska na roznych dokumentach i wymienia dopiero jak sie waznosc tych dokumentow skonczy.

Na granicy nie masz obowiazku posiadania zadnego innego dokumentu niz paszportu, wiec nie beda Cie pytac o inny dokument. Ja np. zostawiam ID-kort w domu jak jade za granice, zeby mi w razie czego nie ukradli.

Problemy mozesz miec jak np. masz karte kredytowa na jedno nazwisko a ID-kort na drugie. Jak wzielas slub w Szwecji, to ten ktory udzielal slubu ma chyba obowiazek zgloszenia do spisu ewidencji ludnosci ze tego slubu udzielil. Nie wiem jak jest ze zmiana nazwiska, bo sam slub chyba automatycznie zmiana nazwiska nie jest.

Musisz wiec skontaktowac sie z folkbokföringen, wziac swoje dane (przy okazji sie dowiesz jak sie nazywasz ), dokonac ewentualnych zmian, wziac nowy wydruk (taki o ktorym ktos tu wyzej pisal) i z tym drukiem zalatwic sprawe w PL/konsulacie.
  Profil uzytkownika: kajetan     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-11 18:17
Kur.. ja mialam w penym momencie dwa nazwiska zanim wyrobilam wszysTkie dokumenty. I zanim zrobilam z tym porzadek chodzilam z wypisem z folkbo..stwierdzajacym nowe nazwisko. Na tej podstawie zmieniono mi nazwisko w banku zanim mialam nowe ID.
Ale w sumie z urzedu w ktorym sie pobieralisce automatycznie idzie informacja do folkbo.. , wiec chyba skoro moglas wyrobic ID z panienskim nazwiskiem (jak rozumiem juz po slubie) to w Szwecji takie masz nazwisko zarejestrowane. I zeby je zmienic w przyszlosci bedziesz musiala wystapic o zmiane nazwiska. Ale to tez moze znaczyc, ze masz panienskie nazwisko na akcie slubu ,na podstawie ktorego bedziesz rejestrowac slub w Polsce. czyli zeby zmienic w Polsce nazwisko bedziesz chyba musiala zarejestrowac slub a potem wniesc sprawe o zmiane danych osobowych. Nie wierze zeby na podstawie aktu slubu, w ktorym pozostajesz pod starym nazwiskiem zarejetrowali Ci slub w Polsce i przyjeli ze wlasnie nosisz inne nazwisko.
Troche dywaguje sobie na temat Twojej sytuacji ,wiec byc moze ze nieznajomosc faktow sprowadzila mnie na manowce.
  Profil uzytkownika: karolina68     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-11 18:23
Kajetan , kiedys nikt sie nie przejmowal polskim prawem bo wiekszosc emigrowala z mysla nigdy zadnych powrotow. I byla kurtyna,ale moim zdaniem sytuacja sie znaczaco zmienila. Lepiej, wiec nie brac przykladu z Pan ,ktorym sie nie chcialo dopelnic paru formalnosci bo nie wiadomo co bedzie za pare lat.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2005-02-11 19:22
Karolina, to nie bylo kiedys, tylko teraz.

Poza tym nie mowie zeby nie zalatwic tych formalnosci, wrecz odwrotnie. Mowie tylko, ze swiat sie nie zawali jezeli sie np. nie wymieni ID-kort, prawa jazdy (jezeli sie liczy jako legitymacja) czy dowodu osobistego, jezeli sie go na codzien nie uzywa.

Jezeli bedac w Polsce mozesz sie legitymowac polskim paszportem, to na po co wymieniac dowod osobisty? Albo po co w Szwecji wymieniac ID-kort jezeli ma sie prawo jazdy?

Ale w spisie ewidnecji ludnosci trzeba miec wszystko w porzadku i tu i tam.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gigge


Wpisów: 8515
Od: 2002-07-27
2005-02-11 19:44
Wiecie co wydaje mi sie, ze komplikujecie sobie niepotrzebnie zycie tym zastanawianiem sie i kombinowaniem. Jak zmienilyscie nazwisko to zmiencie wszystkie dokumenty a ze to potrwa to inna sprawa.
  Profil uzytkownika: gigge     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-11 20:24
"wezmy pod uwage,ze moze zaistniec taka sytuacja na granicy kiedy poprosza mnie o inny dowod niz paszport"

jakas totalna bzdura! ja nie mam innych dokumentow jadac za granice niz paszport, z tych samych powodow co kajetan.

ja mam wiele pozenionych kolezanek i jezdza na stary paszport dopoki jest wazna data, wiec nie ma co sie stresowac...

a to jakie masz nazwisko zarejestrowane w szwecji to mozesz sprawdzic zamawiajac np. personbevis na internecie (ale chyba juz ci dali jesli chodzisz na sfi..)
  Profil uzytkownika: iza     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-13 10:08
tak wlasnie mam personbevis i na nim widnieje moje panienskie nazwisko.takze dlatego musialam wyrobic dowod na to nazwisko,poniewaz nie jestem jeszcze zarejestrowana jako pani.jestem w tej chwili taka zakolowana,ze nie wiem co juz o tym wszystkim myslec.
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-13 17:06
kurtcobain - Nie rozumiem roznicy. Ja bralam slub TYLKO w SWE, ze Szwedem - tylko koscielny. PRZED slubem musialam wypelnic papiery, w ktorych zaznaczylam, ze po slubie przyjmyje nazwisko meza. Te papiery MUSIALAM dostarczyc ksiedzy przed slubem. Zaraz PO dostalam papiery z urzedu o zmianie nazwiska. Potem, aby miec dokument z aktualnym w SWE nazwiskiem (przerejestrowanym juz w moim numerze personalnym - wiec wszedzie tam, gdzie ten nr jest wymagany tez!)m.in. z powodow wymienionych przez Kajetana (karty kredytowe, lekarz!!!) wymienilam sobie prawo jazdy. Bez problemu. Jest to jedyny dokument ID, ktory mam na obecne nazwisko. Paszport mam nadal na panienskie i nigdy nie mialam ZADNYCH problemow (a dosc czesto sie nim posluguje!). O wymianie paszportu (a co za tym idzie rejestracji w USC w PL) pomyslalam dopiero, kiedy ubiegalam sie o wize do USA (a wiadomo jacy oni tam sa upierdliwi i biurokratyczni!). Ale nawet tam nikomu nie przeszkadzalo, ze wszstkie papiery wypelnilam jako X (zaznaczajac tylko Y jako panienskie nazwisko) a paszport do wizy mialam na nazwisko Y. Na lotnisku w USA tez sie nie czepiali(2004)! Wiec nawet w tak ekstremalnych sytuacjach nie przeszkadza posiadanie 2 nazwisk. W PL posluguje sie paszportem na nazwisko Y a prawem jazdy na nazwisko X, a na pytanie policjantapodczas kotroli dlaczego go jeszcze nie wymienilam odpowiadam zgodnie z prawda, ze oczekiwanie na nowy paszport trwa rok dzisiaj, oraz ze nie wymieniam z powodu wizy (malo kto wie w PL, ze to nie problem, natomiast jak cenna jest wiza do USA kazdy w PL wie i rozumie chec jej zatrzymania !). I dziala!
Tak wiec nie bardzo rozumiem roznice w naszych sytuacjach i Twoj problem. Zastanawiam sie tylko, czy oby na pewno zaznaczylas w dokumentach, ze przyjmujesz nazwisko meza (oraz ewentualne Wasze dzieci). Jak na razie to jedyne dla mnie wytlumaczenie tego, ze nadal w personbevis stoi Twoje panienskie nazwisko, bo sytuacje mamy bardzo podobna! Chyba dobrze byloby to sprawdzic...

PS. Do zarejestrowania zmiany nazwiska w PL MUSISZ najpierw miec dokument z SWE, ze zostalo ono tu zmienione(a jak widac masz tu problem!). Dopiero m.in. na jego podstawie zmienisz je w PL, a potem bedziesz mogla wystawic paszport z tym nazwiskiem. Poza tym w dokumentach w PL bedziesz miala zaznaczone, ze po mezu jestes X, a panienskie bylo Y - wiec nie powinno (!?) byc problemu pozniej w PL w poslugiwaniu sie nowym nazwiskiem "w starych" sprawach. Np. moja mama nigdy go nie miala, nawet PRZED zarejestrowaniem zmiany nazwiska w USC. I to nawet w "starych" czasach!
  Profil uzytkownika: dankom     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2005-02-13 23:09
kurtcobain, wiesz co ty chyba masz cholernego pecha do zalatwiania formalnosci tutaj...

i zdaje sie, ze po slubie dalej masz panienskie nazwisko (skoro personbevis na nie jest).

kondolencje.
  Profil uzytkownika: iza     
ryzykant78


Wpisów: 3
Od: 2005-02-16
2005-02-16 01:38
WIEM to nie na temat ale powiem jedno mam dosc szwedek jednak Polskie dziewczynki sa NAJLEPSZE NA SWIECIE i taka musze znalezc!!!BUZKA DLA WSZYSTKICH POLSKICH DZIEWCZYNEK!!!
  Profil uzytkownika: ryzykant78     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-16 10:08
tak Izuniu mysle,ze mam cholernego pecha.nie wiem co jeszcze z tym zrobie,poczekam moze,a wtedy zadzwonie do konsulatu polskiego i zapytam sie (mam taka nadzieje)specjalisty.jesli tego nie zrobie pozostane na panienskim nazwisku,co mi sie nie bardzo podoba.szkoda,ze wczesniej w polsce nie zmienilam nazwiska to teraz po prostu bylabym pania Majewska(po mojej mamy panienskim nazwisku).buzka dla rozkochanego w polskich dziewuchach!
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-16 10:17
kurtcobain - Wydaje mi sie, ze powinnas isc do tego Folke...i wyjasnic sprawe. W koncu ktos mogl popelnic blad. Moze wszystko jeszcze mozesz odkrecic. Jesli slub bralas w SWE to watpie czy konsulat Ci pomoze. Szczegolnie ten w Malmö (nie ma dobrej opini!). Radze skontaktowac sie z urzedem/ksiedzem, ktory Wam slubu udzielal. Im szybciej sie tym zajmiesz - tym szybciej bedziesz miala to z glowy. Wkoncu mogliscie popelnic blad...Trzymam kciuki!
  Profil uzytkownika: dankom     
karolina68
Warszawa


Wpisów: 13478
Od: 2004-03-02
2005-02-17 16:02
nie wiem czy masz pecha czy tez sie nie doinformowalas. Ja przed slubem wypelnialam osobny papier ,ktory byl poswiecony tylko mojemu przyszlemu nazwisku. Jezeli wypelnilas taki papier i wyslalas to masz prawo mowic o pechu ale jezeli nie wypelnialas to ...
Teraz musisz jak pisano powyzej wystapic o zmiane nazwiska.
  Profil uzytkownika: karolina68     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-17 19:35
wlasnie wczoraj bylam w urzedzie i wystapilam o zmiane nazwiska.nie wypelnialam zadnych papierow przed slubem,a przynajmniej nie pamietam takiego zdarzenia!podobno w ciagu tygodnia przysla mi papiery,na ktorych widniec bedzie moje nowe nazwisko.bylam juz w banku i poprosilam o wstrzymanie wyrobienia mi dowodu(na stare nazwisko),a zaraz jak tylko dostane poczte ze skatteverket pobiegne(patataj patataj)do banku i odwroce bieg sprawy.mily pan z nordei,smial stwierdzic,iz w ramach dobrej woli banku ponownie lecz bez oplaty wyrobia mi ID kort,poniewaz zdaja sobie sprawe z krotkiej pamietliwosci malzonki o nowym nazwisku.hura hura,hura!takze cos jednak uda mi sie zrobic(mam taka nadzieje!).
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
dankom


Wpisów: 4278
Od: 2003-01-28
2005-02-18 08:44
Gratuluje! Super, ze tak szybko uda Ci sie wszystko odkrecic! Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: dankom     
kurtcobain
stockholm


Wpisów: 754
Od: 2005-01-17
2005-02-21 19:56
w piatek dostalam poczta wiadomosc,iz przerejestrowano mnie na nazwisko meza.powiadomilam juz pracodawce,a jutro pozostala elite.nie jest tak zle,jak moglo sie wydawac.I`m so happy!jutro wreszcie moj pierwszy dzien w szkole.czekalam na to od 22 czerwca.im sie na cos dluzej czeka tym bardziej jest to pozadane.hej ho hej ho do szkoly by sie szlo hej ho hej ho hej ho do szkoly by sie szlo......
  Profil uzytkownika: kurtcobain     
Forum -> Sprawy polonijne -> slub _ nazwisko i paszport
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam Pracę (Värmdö )
Praca (Södertälje)
Praca od zaraz (Uddevalla)
firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 7 gości
oraz 0 użytkowników.


nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony