Odwiedzin 37795334
Dziś 2369
Wtorek 23 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Przeprowadzka do Szwecji w wieku 16 lat

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrzeprowadzka do Szwecji w wieku 16 lat
Paola779


Wpisów: 19
Od: 2010-11-18
2011-04-08 15:57
Cześć. Wiem ten temat był już poruszany kilka razy. Chcę się dowiedzieć jak to jest jak ktoś się przeprowadzi do Szwecji aby mi powiedział autetnycznie jak to jest. Najlepiej jak ktoś się przeprowadził po gimnazjum. I mam jeszcze pytanie bo w tym roku kończe gimnazjum i czy dobrze robię że mam zamiar wyjechać do Szwecji i tam kontynuować naukę ?
Dziękuję za odpowiedzi
  Profil uzytkownika: Paola779     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-08 16:04
"Wiem ten temat był już poruszany kilka razy."

i nie znalazlas w nich odpowiedzi na twoje pytania?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-04-08 16:58
Ja wyjechalam w wieku 16 lat. Wlasnie po skonczeniu gimnazjum w Polsce. Pisalam to juz dosc dokladnie, ale niech bedzie...

Przyjezdzajac do Szwecji, mam nadzieje, ze to Stockholm, zakladajac, ze masz wszystkie dokumenty zalatwione. Person nummer, pobyt itd. Idziesz do pobliskiego liceum (Gymnasium) i dowiadujesz sie czy w tej szkole jest program IVIK (Individuella programmets introduktionskurser för invandrare) [Indywidualny program przygotowawczy dla imigrantów] /mimo, ze niby idywidualny, normalnie jest sie w klasie z innymi. Jesli w Twojej najblizszej szkole tego nie ma, poinformuja Cie w jakiej innej szkole takie cos jest. Wiec idziesz tam do expedition (sekretariat) i mowisz, ze chcesz sie uczyc. Nie wiem jak wyglada to z przydzialem miejsc, czasami trzeba czekac. Najlepiej zalatwiac to wszystko w sierpniu. Sekretariaty sa juz otwarte zazwyczaj.
No wiec jak Cie zapisza i dadza date rozpoczecia, robi sie test, zeby sprawdzic do jakiej grupy Cie przydziela.
Taka nauka w klasie IVIK trwa zazwyczaj dwa lata. Po tym musisz zdac nationella prov åk 9 (jakby test kompetencji po 9 klasie podstawowki [czyli jak u nas z 3 gim]) z angielskiego, szwedzkiego, matematyki. Zeby rozpoczac nauke w liceum (gymnasium) trzeba je zdac. Czasami jednak jesli nieduzo brakuje to i tak mozna zaczac liceum (ale zazwyczaj w tym samym). Zalezy od szkoly.
Zeby moc wybierac szkole (np. jak interesuje Cie design czy inny profil, ktory jest gdzies w innej szkole) musisz zdac matematyke, angielski, szwedzki.

Tu w liceum tez sa rozne profile (humanistyczne, scisle, handlowe, ekonomiczne itp.) i trzeba sobie wybrac.

Hm, co jeszcze... nie wiem. Jak cos to pytaj.

Aha. I tak, mysle ze 16 lat to dobry wiek zeby wyjechac. Napewno nie pozniej, bo tu nie zaliczaja pojedynczych klas szkoly sredniej. I trzeba wszystko powtarzac.
Ale no niestety, jezyk musisz znac. Wiec masz pozniej dwa lata w plecy. Czyli konczac liceum ma sie, jak ja, 21 lat.
  Profil uzytkownika: magdness     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-08 17:53
matury w szwecji nie bedziesz musiala zdawac



  Profil uzytkownika: darsim     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-04-08 18:52
...ale zaliczyc wszystkie obowiazkowe przedmioty...
zwal jak zwal!
  Profil uzytkownika: Ronj@     
adamix9


Wpisów: 11
Od: 2011-01-09
2011-04-11 23:59
do jakiego miasta sie przeprowadzasz?
  Profil uzytkownika: adamix9     
Masta


Wpisów: 80
Od: 2009-10-21
2011-04-13 00:21
Najlepiej to jak od razu do normalnej klasy cię wrzucą (do 9tej)
Szybciej sie SV nauczysz niż w tym całym syfie co się nazywa IVIK, tam chodzą sami połamańcy co mają wyje... na szkołę. Pełno arabów tid.
Jak już to chociaż IV, i koleżanka wyżej się trochę rozpędziła, bo wpierw trzeba zdać SFI a potem lecisz ze sv ang itd.
Sam przez to przechodziłem i wiem jak to jest.
Ja bym wolał sobie w PL zrobić jakiś fach i mieć papier w garści, tutaj przyjeżdżasz, przetłumaczysz go idziesz do komvux czy jak to sie zwie, tam kujesz szwedzki i potem szukasz pracy.
powodzenia
  Profil uzytkownika: Masta     
kasiek3262


Wpisów: 2
Od: 2011-04-23
2011-04-23 22:40
Witam! Chcę się dowiedzieć jak to jest, gdy chce iść od sierpnia do szkoły w Szwecji(Helsigborgu) czy musiałabym iść rok niżej? Mam 16 lat i jestem w 1 klasie technikum hotelarskim.
  Profil uzytkownika: kasiek3262     
ossto


Wpisów: 316
Od: 2008-06-11
2011-04-24 15:22
Kasiek, jak przyjedziesz tutaj i chcesz zaczac szkole masz dwie możliwości jeśli znasz język angielski możesz iść do szkoły z programem międzynarodowym gdzie zdajesz międzynarodowa maturę jeśli nie znasz angielskiego bądź ci nie odpowiadają programy pójdziesz na iv/ivik w zależności jak cie wyślą u ciebie w komunie by zdobyć ocenę z szwedzkiego, bez znajomości szwedzkiego nie będziesz mogła pójść na żaden program narodowy
  Profil uzytkownika: ossto     
ossto


Wpisów: 316
Od: 2008-06-11
2011-04-24 15:24
masta z zawodem i przetlumaczeniem papieru tak latwo nie jest czasem trzeba do kompletowac wiedze... wiele rzyczy ktore w danym zawodzie sa wymagane w szwecji w polsce tego nie ma
  Profil uzytkownika: ossto     
Forum -> Życie w Szwecji -> Przeprowadzka do Szwecji w wieku 16 lat
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









Firma zatrudni (Bandhagen )
Mycie okien (Stockholm)
Szukam do pracy. (Stockholm )
DAM PRACE / SPRZATANIE (Ödeshög)
Pracownik lesny ( röjning) (FAGERSTA)
zatrudnie , (Tanumshede)
Sprzątanie (Stockholm )
Röjare-Huggare (Sundsvall)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 1 użytkowników.


Sklepy Budowlane
Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony