Odwiedzin 37877106
Dziś 335
Niedziela 19 maja 2024

 
 

Forum: Auto-Moto - Prawo jazdy kat. "c" w szwecji a wymagania

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorPrawo jazdy kat. "c" w szwecji a wymagania
Byku102


Wpisów: 4
Od: 2011-03-30
2011-03-30 11:47
Witam.
Przebywam w szwecji u rodziny, uczę sie jeszcze języka, chociaż podstawy juz znam. Chciał bym tutaj podjąć pracę za kierowcę. Kolega mieszkający w szwecji powiedział mi że do pracy za kółkiem w kat"c" potrzebna jest karta kompetencji zawodowej. Nic mi o tym nie wiadomo, wiem że muszę mieć kartę kierowcy, może tutaj w szwecji jest to wymagane ? W polsce jeździłem bez żadnej karty kompetencji zawodowej, mam świadectwo kwalifikacji i to mi wystarczało. Kolega powiedział ze jest to osobna karta i świadectwo kwalifikacji to zupełnie coś innego, ja jestem przekonany że właśnie to świadectwo co mam to jest właśnie ta karta kompetencji, jak to kolega nazywa. Na kursie nic nam nie wspominali o karcie kompetencji a po egzaminie powiedziano mi że muszę sobie wyrobić tylko kartę kierowcy i to tyle, nie chciał bym tutaj na siłę tak myśleć.
Prawo jazdy kat"c" mam zrobione 30.09.2009r. Świadectwo kwalifikacji zawodowej na przewóz osób i rzeczy robiłem 17.03.2010r. Datę zrobienia świadectwa kwalifikacji mam wbitą w prawo jazdy.
  Profil uzytkownika: Byku102     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-03-30 12:57
Tak,teraz wprowadzili taki wymog od 2009.
Nawet starzy kierowcy musza to miec,mimo kilkunastu lub kilkudziesieciu lat pracy w tym zawodzie(smieja sie z tego wymogu).
Jako nowy kierowca musisz miec 240 godzin i zrobic specjalny kurs YKB(yrkeskompetensbevis),ktory trwa 35 godzin.
Od roku 2016 ten przepis bedzie obowiazywal wszystkich .
Wiem to od mojego szwedzkiego sambo,ktory jest zawodowym kierowca od 25 lat.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Byku102


Wpisów: 4
Od: 2011-03-30
2011-03-30 13:24
no to przechlapane że tak powiem. Świadectwo kwalifikacji zawodowej robiłem przez 3 miesiące, 250 godzin miałem na kursie. Uczyli nas z mechaniki pojazdu, przewozu rzeczy krajowy i międzynarodowy, zabezpieczanie towaru, technika kierowania w trudnych warunkach i wiele innych, czego to jeszcze mogą uczyć ? Trudno mi uwierzyć że nikt na kursie nie wspomniał o kkz. tym bardziej że robiłem to w 2010roku po nowemu. Może mnie to nie dotyczy jak robiłem po nowemu ? trudno mi uwierzyć. Czyli co, muszę wrócić do polski, zrobić kkz. ? ile czasu trwa taki kurs i jaka cena tego kursu.
  Profil uzytkownika: Byku102     
Byku102


Wpisów: 4
Od: 2011-03-30
2011-03-30 13:43
Przepraszam że tak pod postem piszę ale teraz dzwoniłem do innego znajomego o którym sobie przypomniałem. Kolega tak samo jak ja zdawał w 2010r i otrzymał świadectwo kwalifikacji zawodowego kierowcy, świadectwo jest ważne na całej uni, kolega mówi że żadnej kkz nie posiada i ww.świadectwo wystarcza. Przewozi palety i czasami meble, nikt jeszcze się jego nie czepiał w szwecji. Ja juz sam nie wiem jak to jest, nie chcę sie tutaj sugerować kolegą, ale chcę żeby wszystko było legalnie bez problemów i niespodzianek, czyli jak to jest ?
  Profil uzytkownika: Byku102     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-03-30 13:50
To juz musisz rozmawiac indywidualnie z pracodawca,moze akurat to swiadectwo,co masz wystarczy,no i chyba juz jezdziles troche na ciezarowych.
Te przejezdzone godziny tez beda przemawiac na twoja korzysc.
Narazie nie wszyscy pracodawcy tego wymagaja.

W kazdym kraju obowiazuja inne przepisy jak do tej pory.

W kazdym badz razie nie poddawaj sie i probuj.
  Profil uzytkownika: lidka50     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-03-30 13:53
To co ukonczyles to moj mowi,ze to wlasnie to yrkeskompetensbevis i ze powinno wystarczyc w Szwecji.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-03-30 13:58
Bez "gdybania": http://yrkestrafiken.se/Yr kesforare1/Lastbilsforare/
Mysle, ze chcesz pracowac jako kierowca, choc napisales: "za kierowce", a zatem... za ktorego?
;) 
  Profil uzytkownika: Oxen     
Byku102


Wpisów: 4
Od: 2011-03-30
2011-03-30 15:20
Lidka50 masz buziaka ode mnie a Oxen browarka : )
Mogę pracować tez za kierowcę, ale to za takiego co odda mi swoje miejsce, tak serio to miałem napisać jako kierowca
Poniżej zamieszczam moje papierki (dane zamazane), czy czegoś mi brakuje jeszcze oprócz karty kierowcy ? Rozumiem że te papiery mam dać do przysięgłego tłumacza ?
Tak wygląda prawko po nowemu z 2010r, chyba że są jeszcze nowsze : ) http://www.byczek707.repub lika.pl/prawo/prawko.jpg
Certyfikat ukończenia kursu http://www.byczek707.repub lika.pl/prawo/cert.jpg
Certyfikat ukończenia szkolenia http://www.byczek707.repub lika.pl/prawo/cargo.jpg
Świadectwo kwalifikacji zawodowej http://www.byczek707.repub lika.pl/prawo/swiad.jpg
Oczywiscie do tego mam badania lekarskie i psychologiczne.
Powinienem chyba też napisać że praca jako kierowca będzie w szwedzkiej firmie.
  Profil uzytkownika: Byku102     
Ghost_32
Malmö


Wpisów: 161
Od: 2005-10-15
2011-05-18 20:18
Lidka.

Jest prawie tak jak napisalas.

Moze nie zrozumialas sambo. Troche pomieszalas.

Wymog na YKB jest od 2009. ok.

Starzy kierowcy nie musza. Jak na razie.

"Nowy" kierowca jeli ma powyzej 21 lat, musi odbyc kurs 140 godzin + jazdy 10 h.

Ludzie ponizej 21 lat musza miec 240 h + 20 h jazdy.

Jesli chodzi o 35 h ktore napisalas.

YKB jest wazne 5 lat, w ciagu oraz przed uplywem 5 lat
trzeba odbyc kurs ktory trwa 35 godzin.
Inaczej YKB straci waznosc. Czyli mozna sobie podzielic
raz do roku kurs po 7 godzin.

Pozdrow szwedzkiego sambo.
Wczoraj zdalem w Malmö
YKB "egzamin"
Jazde mialem tydzien temu.

Teraz pozostala tylko przyczepa E.

ps/ Polak ktory szuka pracy w szwecji powinien zrobic YKB w polsce / Raz ze troche taniej- w szwecji 22 tys. kr dwa ze po polsku. YKB jest wazne w calej EU.

  Profil uzytkownika: Ghost_32     
Ghost_32
Malmö


Wpisów: 161
Od: 2005-10-15
2011-05-19 21:00
Dodam takze ze sambo jzdzac od 25 lat powinien wiedziec ze byly w szwecji czasy gdy posiadacze prawka "B"
otrzymywali za darmo i bez egzaminu prawko "C"
Lastbil.
Dzis sa takie czasy ze sa duze wymagania.

Ktos kto jezdzil 25 lat lastbilem moze sie pogubic w obsludze scani z 2011 roku. Taka jest prawda

Jesli chodzi o sama jazde to oczywiscie nisk uklon dla sambo 25 lat mowi samo za siebie
  Profil uzytkownika: Ghost_32     
Tumpi


Wpisów: 781
Od: 2008-01-06
2011-05-21 09:52
Powiem wam, ze te cale smieszne szkolenia to jedna wielka sciema i nikt tutaj tego nie chcial. Przyszlo to z UE. Dawniej nie bylo czegos takiego i wszystko funkcjonowalo bardzo dobrze, nie bylo wypadkow i wszystko sie krecilo.Do 2012 policja tego od nikogo nie wymaga (nieoficjalnie ) bo jest to cos nowego i obecnie przystosowywuje sie zaklady pracy do przeprowadzania takich szkolen. Ludzie to omijaja jak tylko moga. Teraz zaklady pracy maja mozliwosc przeprowadzania takich szkolen wew. u siebie i przychodzi taki delikwent na pare godz aby cos tam sie podzialo i wpisuje mu sie 120 godzin ze odbyl, bo nie ma czasu na takie rzeczy - zbyt duzo roboty i zamowien i firma musi zarabiac pieniadze. Jesli nie masz tego 120 godz to przyjmujesz sie do pracy i firma cie wysyla na takie szkolenie, ew. przeprowadza jak ma uprawnienia.
  Profil uzytkownika: Tumpi     
lidka50


Wpisów: 1664
Od: 2007-03-01
2011-05-21 11:27
Ghost_32 nic nie pokrecilam,Ty przeciez napisales to samo co ja.
A co do nowych samochodow,to dobry kierowca potrafi jezdzic i na starych modelach i na najnowszych.
Moj nie ma stalego wozu i codziennie ma inny,raz stara skanie,innym razem DAF albo Mercedes,Volvo stary typ i najnowszy.
CE robil przez Arbetsformedlingen(byly takie kursy w dawnych latach).
Dobrze jest tez miec kurs na przewozenie niebezpiecznych ladunkow.

To fakt,ze w wielu firmach sa organizowane kursy i kierowca nic nie placi.
  Profil uzytkownika: lidka50     
Forum -> Auto-Moto -> Prawo jazdy kat. "c" w szwecji a wymagania
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






PRACA (Brandbergen)
Poszukujemy pracownikow lub podwykonacow (VÅRBY)
Sprzatanie (Bandhagen)
brukarz - kostka granitowa (Knislinge )
Praca przy sprzataniu w Sztokholmie (Älvsjö)
Renovering av lägenheter- Stockholm (Stockholm)
PRACOWNIK ROBÓT NAZIEMNYCH (Sztokholm)
Städjobb- Stockholm (Stockholm)
Więcej





Zakładnicy Nocnego Duathlonu na pokładzie Ryanair.
Agnes na szwedzkiej ziemi
8 najładniejszych miejsc z drzewami wiśniowymi w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 3 gości
oraz 0 użytkowników.


Trollfabriken poloniainfo.se ?
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony