Odwiedzin 37802542
Dziś 2986
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Studia w Szwecji , pytania z różnych dziedzin

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorStudia w Szwecji , pytania z różnych dziedzin
Holmstock


Wpisów: 2
Od: 2011-03-19
2011-03-19 15:07
Witam Serdecznie.Na wstępie chciałbym zaznaczyć ,że ten post pisze po to aby usystematyzować wiedzę nt. studiów wyższych w Szwecji.Dodam , że przeszukałem google , fora i inne strony , otrzymując wiele szczątkowych informacji.Jeśli taki post był wcześniej , bardzo przepraszam za kłopot.

Zacznijmy - Jestem obecnie na ostatnim etapie mojej nauki w polskim liceum ogólnokształcącym.Studia w Szwecji planuję rozpocząć za okres około 2 lat jako tzw.'free mover' - sam sobie organizując życie ( te 2 lata daję sobię na dokładny i przejrzysty plan działania )
Moimi planowanymi uniwersytetami/ szkołami są : Stockholm University , Stockholm School Of Economics , KTH.Werstując strony owych uczelni , a także : www.studyinsweden.se , czy studrea.nu popadłem w totalny obłęd.Kompletnie nie orietuję się w systemie courses/programs.I tu nasuwa się kilka pytań

1.Czesne dla studentów z UE jest bezpłatne.Na stronie studrea.nu napisane jest , że dotyczy to zarówno ungraduate jak i master. Jednak wertując strony uniwersytetu np. Sztokholmskiego znalazłem inforację o płatnym czesnym np. na kierunki informatyczne.Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak należy patrzeć na tą kwestię ? Czy jest to rozgraniczone między studentów spoza Unii i Szwajcarii , a Obywateli Unii i Szwajcarii , czy dotyczy to wszystkich w równym stopniu ?

2.Stopnie - w wymaganiach na ekonomię na SU , jest napisane : Matematik B , Civil - A.Rozumiem , że matematyka jest zaliczana z polskiej szkoły , natomiast Civil ( polski WOS) - jak regulowana jest ta kwestia ? Dodatkowo co oznaczają symbole ' B' , 'A' ? Czy ma to związek z polskim podziałem na rozszerzenie i podstawę , czy może też odpowiada to systemowi oceniania w USA tzn . A - piątka, B - czwórka itp.

3.Kwestia prawna - aby dostać się na uniwersytet muszę posiadać szwedzki na poziomie B , niestety pass , nie znam języka.Słyszałem , że 'państwo' jeśli brakuje 'czegoś' wysyła na dodtakowe kursy.Czy tak samo jest z językiem szwedzkim ? Gdzie w takim razie chodzi się na taki kurs - Komvux czy SFI ( co jest płatne / lepsze) ?

4. Gdy chodzę na kurs szwedzkiego jak wygląda mój 'status' w Szwecji.Czy jestem na zasadzie pracownika np.lat 30 który przyjechał tylko do pracy , czy też jestem do połowy 'zaakceptowany' na uniwerstyteckiej liście ? Co daje mi pewne korzyści? Jak w takim razie wygląda kwestia mieszkaniowa ? - czy mogę starać się o pokój np. z www.sssb.se czy też działam na własny rachunek - mogę mieć mieszkanie albo pod przysłowiowy 'most'.Dodatkowo co z pracą ? Mogę korzytać z jakiś biur karier czy też nie ?

5.Jesli chodzi o zapomogę finansową - na jakich zasadach powinna na przysługiwać ( zdaję sobię sprawę , że bedąc w UE trudniej jest ją dostać)?

6.Ile spraw można 'załatwić ' z polski ?

7.Wasze doświadczenie dot. aplikacji na studia , itp.

8. Courses / programes - na czym polega ten system ?

To narazie tyle co udało mi się przypomnieć.

PS. Bardzo dziękuję za jakąkowiek pomoc.Zdaję sobię sprawę , że Szwecja to nie raj na ziemi itp , że będzie ciężko o pracę i resztę kwestii , ale chcę się tego podjąć.Nie chciałbym natomiast sytuacji ,że np. przyjeżdżam do Sztokholmu i KUKU ! , nie mam gdzie spać , jeść ,umyć się - i zawijam się do domu - efekt : wydane pieniądze i człowiek z frustracją - wtedy do gra niewarta świeczki.Wiem też , że niebędzie tak : przyjeżdżam do Szwecji - mam luksusowe mieszkanie na Ostermalm , full pieniędzy a delegacje z uniwersytetu biją się o mnie.To tak à propos.


PS.2 Jeśli bedę miał jakieś dodatkowe pytanie - napiszę.Pozdrawiam Serdecznie i życzę Miłego Dnia !
  Profil uzytkownika: Holmstock     
isu


Wpisów: 26
Od: 2009-07-17
2011-03-19 19:29
Ooo, widzę, że nie tylko ja mam taki szalony plan
  Profil uzytkownika: isu     
margot2311
Lund


Wpisów: 13
Od: 2008-06-10
2011-03-20 00:10
Czesc!

Tak jak Ty planujesz, przyjechalam do Szwecji po skonczeniu liceum, nie znajac jezyka. Teraz studiuje polonistyke, szwedzki z ukierunkowaniem jezykowym i rozne luzne kursy na Lunds Universitet. Nie bede wiec w stanie odpowiedziec na wszystkie pytania dot. studiowania w Sthlm, ale postaram sie wyjasnic pozostale kwestie

Pierwsza sprawa to "przeliczenie" polskiego swiadectwa na szwedzki. Przetlumaczone na szwedzki (przez tlumacza przysieglego) swiadectwa z wszystkich trzech lat nauki w liceum + swiadectwo maturalne, wysylasz do VHS Antagningsavdelning (dzial w urzedzie szkol wyzszych, zajmujacy sie przyjmowaniem na studia). Tam wg znanych sobie tylko zasad (glownie oceny ze swiadectw, nie wiem w jakim stopniu liczy sie matura, w zasadzie trzeba ja miec tylko zdana) przekladaja to na szwedzki system. A,B, C, D to cos w rodzaju "poziomow", z czego A jest najnizsze. Po profilu humanistycznym dostalam matematyke C (szwedzki poziom wiedzy matematycznej jest zatrwazajaco niski...) i WOS A, wiec spokojnie! Problem jest natomiast z angielskim, ktory dla zasady nie jest uznawany z polskiego liceum. Mozesz to rozwiazac zdajac jeszcze w Polsce certyfikar first lub toefl- ja wlasnie tak zrobilam.

Czesne. Z reguly dla studentow z UE studia sa bezplatne na uczelniach panstwowych takich jak np SU czy KTH. Polacy nie placa, co osobiscie zaswiadczam Nie dam sobie jednak reki uciac, czy nie ma na tych uczelniach jakis dodatkowych platnych kursow- jak juz mowilam nie znam tych szkol.

Punkt trzeci- tak, zeby studiowac po szwedzku musisz miec szwedzki B. SFI (Svenska för Invandrare- Szwedzki dla Obcokrajowcow) uczy sie na Komvuxie (bezplatna, komunalna szkola dla doroslych), osobiscie jednak tego nie polecam ze wzgledu na przewaznie niski poziom. Uczylam sie tam przez chwile i byl to moj chyba najmniej owocny czas nauki. Polecam natomiast alternatywne dla SFI, platne kursy na Folkuniveritet czy Medborgarskolan (wyzszy poziom, uczy sie szybciej i sprawniej). Pozniej jeszcze bedziesz musial zrobic Szwedzki A+B (SFI to tylko podstawy), ale ja przerabialam to juz jako kurs na uniwersytecie, na SU tez napewno jest cos takiego. Skoro interesuje Cie informatyka, mozesz zastanowic sie nad rozpoczeciem studiow po angielsku i dopiero pozniej przejsc na szwedzki. Tak rownolegle, zeby nie tracic czasu. Wymagania wtedy sa takie same- certyfikat first lub toefl.

4. Dopoki nie studiujesz na uniwersytecie (Folkuniversitet sie nie liczy, to szkola prywatna, jest uniwersytetem tylko z nazwy), dzialasz na wlasna reke, nie masz statusu studenta. Biura karier jasne, ale nie wiem jak wyglada to w praktyce.

5. Bezzwrotna kasa za studia w wys. ok 2.800kr + ew ok 8 tys kr do zwrotu po studiach nalezy sie kazdemu studentowi, rowniez polskiemu. Pod warunkiem, ze wykaze "stale powiazanie ze Szwecja".

6. Przetlumaczenie swiadectw i wyslanie ich do vhs. Teoretycznie rowniez rejestracja na uczelni poprzes strone studera.nu, ale do tego trzeba spelniac wszystkie wymogi (jezyk...).

7. Ojoj, duzo tego! moze lepiej odezwij sie na kontakt w moim profilu.

8. Kazdy program sklada sie z poszczegolnych kursow (cos w rodzaju naszych przedmiotow, ktore mozesz dowolnie kompletowac). To wlasnie jest w szwedzkich studiach najlepsze moim zdaniem!

Formalnosci jest wiele, problemow jeszcze wiecej, ale kiedy juz zacznie sie studiowac, jest latwiej niz w Polsce. Osobiscie polecam

Pozdrawiam serdecznie!
  Profil uzytkownika: margot2311     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-20 08:06
5. Bezzwrotna kasa za studia w wys. ok 2.800kr + ew ok 8 tys kr do zwrotu po studiach nalezy sie kazdemu studentowi, rowniez polskiemu. Pod warunkiem, ze wykaze "stale powiazanie ze Szwecja".

a jak to stale powiazanie ze szwecja wykazac?
wystarczy wytatuowac sobie trzy korony na czole czy trzeba cos wiecej?
pytam serio
  Profil uzytkownika: darsim     
margot2311
Lund


Wpisów: 13
Od: 2008-06-10
2011-03-20 13:46
zalicza sie do tego stale zatrudnienie Twoje lub bliskiego czlonka rodziny np. rodzicow, malzenstwo/sambo (zarejestrowane wspolne mieszkanie) ze Szwedem. Nie mam chwilowo innych pomyslow...
  Profil uzytkownika: margot2311     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-20 13:59
czyli nie jest to takie proste
dziekuje za odpowiedz
  Profil uzytkownika: darsim     
AnnaN


Wpisów: 2539
Od: 2002-02-06
2011-03-20 22:47
margot2311 pisze 'przyjechalam do Szwecji... Teraz studiuje polonistyke, .....
(szwedzki poziom wiedzy matematycznej jest zatrwazajaco niski...'

margot2311, niepowazne jest to co piszesz.

piszesz ze szwedzki poziom wiedzy matematycznej jest zatrwazajaco niski, chyba prawdziwej matematyki na oczy nie widzialas.

Szwecja jest przodujacym krajem w technice na swiecie miedzy innymi dlatego ze ma dobry poziom nauki na uczelniach technicznych. Studiowalam i w Polsce i w Szwecji wiec mam porównanie.

Nie wiedzialam ze trzeba wyjezdzac z Polski do Szwecji aby studiowac ............... polonistyke

Ten kierunek, jestem przekonana jest lepiej studiowac w Polsce.
  Profil uzytkownika: AnnaN     
margot2311
Lund


Wpisów: 13
Od: 2008-06-10
2011-03-21 01:09
W moim odczuciu mocna strona szwedzkiej edukacji wyzszej jest raczej wiekszy niz w Polsce, szczegolny nacisk na aspekt praktyczny nauki.
W ramach zachwytow nad szwedzkimi umiejetnosciami matematycznymi, proponuje porownac poziom wiedzy przecietnych uczniow polskiej i szwedzkiej szkoly sredniej, co pozwolisz, ze pozostawie bez komentarza.

Jasne, ze polonistyke lepiej studiowac w Polsce- analogicznie do priorytetowej dla mnie, filologii szwedzkiej w Szwecji, czyz nie? Studiujac tutaj tylko jeden kierunkek, zwyczajnie sie nudzilam (to tak a propos wysokich wymagan na studiach).

Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: margot2311     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 06:00
Szwecja jest przodujacym krajem w technice na swiecie miedzy innymi dlatego ze ma dobry poziom nauki na uczelniach technicznych"

byla i miala zamiast jest i ma

spada na leb na szyje fenomen trudny do zrozumienia
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 06:10
moze to nie uczelnie, ale trend zatrtwazajacy

http://www.nyteknik.se/nyh eter/karriarartiklar/article3033603.ece
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 06:19
szwedzkie wyzsze szkoly techniczne mieszcza sie ledwie wsrod 200 na liscie swiatowej

http://www.nyteknik.se/spe cial/teknikutbildningar/article654344.ece

pewnie a Afryce sa wyzej notowane
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 06:26
Studiowalam i w Polsce i w Szwecji wiec mam porównanie"

pewnie w Polsce w Bielsku Bialej a w Szwecji w Uppsala?


no i byly to lata 1970 te
wiec jakie porownanie?
  Profil uzytkownika: darsim     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-03-21 09:25
dlaczego poziom matematyki w Szwecji zawsze jako niski oceniaja osoby , ktore z matematyka maja tu bardzo niewiele wspolnego?
Tu nawet nie o poziom chodzi tylko porownaj sobie umiejetnosci zastosowania matematyki przez szwedzkiego licealiste i przez polskiego licealiste - roznica kolosalna z wielkim plusem dla szwedow -a dlaczego? bo nie pchaja w uczniow tumultu niepotrzebnej wiedzy , ktora uczniowie kuja na pamiec i zaraz po sprawdzianie zapominaja , tu stawiaja na jakosc i na to ,zeby uczen zrozumial czego sie uczy a nie wkul na pamiec wzory , ktorych potem w praktyce nie potrafi zastosowac - ot takie moje zdanie osoby , ktora wlasnie studiuje matme na wyzszej uczelni . powiem tylko ,ze liceum polskie skonczylam z 5 z matmy a teraz na studiach okazalo sie ,ze mam wielkie braki w samych podstawach... to chyba najlepszy obraz polskiej szkoly.
  Profil uzytkownika: Siobhan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 09:44
dlaczego poziom matematyki w Szwecji zawsze jako niski oceniaja osoby , ktore z matematyka maja tu bardzo niewiele wspolnego? "

to nie sa niczyje subientywne oceny tylko miedzynarodowe badania ktore to obiektywnie potwierdzaja niestety
jest tsm nawet wyrznie napisane szwecja zaraz za Polska
  Profil uzytkownika: darsim     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2011-03-21 11:58
Na temat studiow najczesciej glos zabiera proletariusz darsim ktory wie o tym tyle co o zyciu marsjan..

..kolosalna z wielkim plusem dla szwedow -a dlaczego? bo nie pchaja w uczniow tumultu niepotrzebnej wiedzy , ktora uczniowie kuja na pamiec i zaraz po sprawdzianie zapominaja , tu stawiaja na jakosc..
A to sie akurat zgadza.
  Profil uzytkownika: dzch     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-03-21 12:06
Chodzilam do liceum w Szwecji. Tak, pierwszy poziom A, to rzeczywiscie poziom fatalny. Taka powtorka z polskiego gimnazjum. Ale pozniej poziom B czy C to naprawde trzeba sie uczyc. Nie jest tak, ze z Polski masz wiedze ( tak jak w przypadku kursu A).
Nie wiem jaki jest poziom tak naprawde w Polsce, ale z tego co sie dowiadywalam, to wiele nie odbiega. A nawet w Szwecji jest tego wiecej (np. pochodna, w Polsce jest na poziomie podstawowym, w Szwecji na poziomie C). A tu jeszcze jest matematyka az do F. (Choc np. w Szwecji jest cos/sin na kursie D. W Polsce na poziomie podstawowym.)
Roznie wiec tak jest. Ale na dalszych kursach w Szwecji czy na studiach poziom jest naprawde nie taki slaby jak to mowia.

Inna sprawa, ze podstawowka ma poziom tragiczny. Naprawde TRAGICZNY. (Wiem, bo mam mlodsza siostre, co chodzi tu do pierwszej klasy, teraz jest w siodmej i nadal nie umie np. procentu z liczby...)
  Profil uzytkownika: magdness     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 14:46
wystarczy popatrzec na miedzynarodowe rankingi i statystyki i wszystko jasne
nie ma o czym dyskutowac ani czego bronic
szkoda slow
  Profil uzytkownika: darsim     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2011-03-21 15:06
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Zanim napiszesz, przeczytaj regulamin]
  Profil uzytkownika: dzch     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-03-21 15:20
darsim zrobmy statystyke ,ze czekoladowe lody przewazaja nad lodami truskawkowymi i potem sie na nia powolujmy , ok? jaakie to jest strasznie meczace jak ludzie statystykami wala...statystyczny polak ma wasy , smierdzi , pije jest bezrobotny i kradnie - taka statystyka z krajow europejskich - na taka tez sie powolasz? albo inna wazna statystyka - statystyczna polska szkola ma 0,5 kibla na kazdego ucznia a szwedzka 2,5 kibla na ucznia - porozmawiajmy o statystycznej wyzszosci lazienek szwedzkich nad polskimi w szkolach...
  Profil uzytkownika: Siobhan     
Oxen
Let's Rock Baby


Wpisów: 5717
Od: 2004-10-27
2011-03-21 15:26
No to gdzie wlasciwie jest lepiej studiowac? W Polsce czy w Szwecji, bo juz sie - qrna - zgubilem...
A moj syn chce olac SU i zaczac studia w Pl. I badz tu madry?!
  Profil uzytkownika: Oxen     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-03-21 15:55
Oxen studia w PL 1.jesli jest to kierunek medyczny lub techniczny 2. jesli CSN bedzie doplacal Twojemu synowi to napewno bardzo dobrze mu pojdzie. chociaz szwecja jest dosc specyficzna i zwyczajowo po studiach w innym kraju ludzie i tak musza sie na miejscu doszkalac...
  Profil uzytkownika: Siobhan     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 17:09
Det var första gången som Shanghaiprovinsen i Kina deltog i undersökningen och där nådde 27 procent upp till den högsta nivån som kännetecknas av ”avancerade matematiska kunskaper för att lösa komplexa problem.”
I Sverige är motsvarande andel två procent.
I matematik ligger nu Sverige på en genomsnittlig nivå på plats 25 närmast efter Polen. Jämfört med motsvarande undersökning för tre år sedan har de svenska resultaten försämrats.

http://www.nyteknik.se/nyh eter/karriarartiklar/article3033603.ece

15 latki z 2010
z roku na rok jest gorzej
i prosze nie pisac ifiotyzow o statystyce i co sie komu wydajeå
  Profil uzytkownika: darsim     
simply_Ola


Wpisów: 8853
Od: 2011-01-04
2011-03-21 17:12
w rankigu web of world universities ze stycznia 2011 do nr 500 znajduje sie 10 szwedzkich uczelni
http://www.webometrics.inf o/top100_europe.asp?country=se&zoom_highl ight=Sweden
a polskich tylko 2
http://www.webometrics.inf o/top100_europe.asp?country=pl&submit=go
  Profil uzytkownika: simply_Ola     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-03-21 17:25
wedlug tych linkow najlepsza sxkola szwedzka wyzsza jest na 100 miejscu

jezeli ktos to nazywa
prxodujacym krajem na swiecie to chyba zart
  Profil uzytkownika: darsim     
dzch


Wpisów: 4287
Od: 2010-01-18
2011-03-21 17:57
Ciekawe ze wszyscy ktorzy studiowali po obu stronach widza duza przewage studiow szwedzkich a proletariusze ktorzy nie studiowali nigdzie sa innego zdania. No i komu tu mozna wierzyc?
  Profil uzytkownika: dzch     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-03-21 18:17
jak nie mamy komu wierzyc to wierzmy statystyce! statystyka prawde Ci powie - to lepsze niz wrozka! jakbym miala patrzec na statystyke to bym sobie mogla nawet faceta idealnego wybrac gorzej jakby sie okazalo ,ze statystyka klamala
  Profil uzytkownika: Siobhan     
Bailey


Wpisów: 532
Od: 2006-06-23
2011-03-28 14:30
Mnie osobiscie lepiej studiuje sie tutaj. Ale co ja tam wiem, prawda?
  Profil uzytkownika: Bailey     
Holmstock


Wpisów: 2
Od: 2011-03-19
2011-03-31 22:19
Hej ! Przepraszam , za brak odpowiedzi.Bardzo dziękuję za wszystkie posty ;D , dało mi to pewien ogląd sytuacji.Czy warto studiować za granicą ? Moim zdaniem , tak bo przede wszystkim otwiera to na nowe kultury i doznania , rozumiem , można powiedzieć , że to samo daje służba wojskowa , ale jednak wolałbym tą I opcję.

Mam jeszcze parę pytań

1.Do osób studiujących ekonomię na SU lub jak kto woli w School of business , czy Business and Administration ma coś wspólnego z ekonomią? W programie widzę samą politologię.
2.Do osób studiujących/absolwentów/kandydatów do szkoły handlowej uniwersytetu w Goteborgu , jak oceniać ich program ekonomii ? Wiem , że to lakoniczne pytania , ale postaram się w miarę możliwości mojej pamięci je tu zapisywać

Jeszcze raz dzięki za wszystkie rady , uwagi i Pozdrawiam !
Ps. Zazdroszczę początków Szwedzkiej Wiosny , macie w końcu długie i słoneczne dni
  Profil uzytkownika: Holmstock     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-01 06:17
Ps. Zazdroszczę początków Szwedzkiej Wiosny , macie w końcu długie i słoneczne dni"

ze co?
od polowy pazdziernika snieg i mroz
wczoraj snieg padal w stockholm
temperatura zero
jaka wiosna w glowie ci sie pomieszalo?
mam wrazenie ze wiosny w tym roku w szwecji mie bedzie
ludzie zmeczeni i zdeprymowani
alaska
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-01 11:27
czlowiek wyje z bolu
marzy zeby wyjechac choc na pare dni byle daleko
a tu posze taki ze mu zazdrosci
to musi byc
prima aprilis
  Profil uzytkownika: darsim     
suss
gdzie nogi poniosa


Wpisów: 1877
Od: 2010-09-02
2011-04-01 11:34
a dzis tez szaro-buro
  Profil uzytkownika: suss     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-01 16:23
Czy warto studiować za granicą ? Moim zdaniem , tak bo przede wszystkim otwiera to na nowe kultury i doznania"

mam wrszenie ze ci sie szwecja z Francja pomieszaly
moze na Sorbonie powinienes sprobowac
kultura konczy sie na poludniowym brzegu baltyku
po drugiej sttonie zaczyna sie dziks kraina bagien lasow reniferow i bialych niedzwiedzi
ludzie tu mieszkajacy to glownie mysliwi pasterze i bandyci
  Profil uzytkownika: darsim     
margot2311
Lund


Wpisów: 13
Od: 2008-06-10
2011-04-02 23:09
haha przeciez rece opadaja jak sie czyta same takie ponure wpisy, to takie niesprawiedliwe! Przeciez poza niedzwiedziami i reniferami mieszka tu rowniez calkiem sporo losi i zajecy...!

A tak serio, ja jestem bardzo zadowolona ze studiowania w Sve, uwazam, ze warto. W Pl nie mialabym mozliwosci studiowania kilku roznych kierunkow jednoczesnie, szczegolnie ze teraz za drugi kierunek trzeba bedzie placic. Tutaj nie dosc, ze za darmo, to jeszcze dostaje za to pieniadze i moge sie uczyc ile chce i czego chce, kompletujac swoj wlasny program...

A propos pogody- zima byla dluga i ciemna ale u mnie na poludniu, w Lund, jest juz piekna wiosna, co potwierdza stojacy na stole bukiet wlasnorecznie zerwanych, wiosennych kwiatow
  Profil uzytkownika: margot2311     
mamkaczuszke


Wpisów: 1037
Od: 2006-09-07
2011-04-04 19:21
Jeszcze wtrace co do tlumaczenia swiadectw... Mozna spokojnie przetlumaczyc na angielski jesli jest problem znalezc tlumacza szwedzkiego, lub z jakiegokolwiek innego powodu jest wygodniej.
  Profil uzytkownika: mamkaczuszke     
margo.xx


Wpisów: 6
Od: 2011-04-03
2011-04-05 14:07
Hej Kochani!Jeszcze w tym roku bardzo chcialabym zaczac studia na Univ.w Uppsali na kierunku farmacja. czy orientujecie sie jak wyglada kwestia przyjecia na studia w tym rozpatrywania swiadectwa maturalnego w momencie posiadania juz tytulu magistra chemii,czy to wogole ma jakies znaczenie?Druga rzecz to jezyk,nie znam szwedzkiego ,ale za to moj angielski jest perfect,nigdy nie zdawalam panstwowego egzaminu ,wiec nie posiadam certyfikatu,ale doszly mnie sluchy,ze podczas procesu rekrutacji wziete pod uwage moga byc zajecia z angielskiego na studiach,czy cos o tym wiecie?
dzieki,pzdr
  Profil uzytkownika: margo.xx     
Harpo28


Wpisów: 218
Od: 2008-05-05
2011-04-05 15:59
Sporo nie masz problemów z angielskim to chyba najlepiej dowiedzieć się u źródła?
http://katalog.uu.se/orgIn fo/?orgId=FF3
  Profil uzytkownika: Harpo28     
margo.xx


Wpisów: 6
Od: 2011-04-03
2011-04-05 16:28
Mysle ,ze masz racje Harpo28 a moze ktos byl w podobnej sytuacji jak ja i zna to z wlasnej obdukcji?
  Profil uzytkownika: margo.xx     
celee


Wpisów: 19
Od: 2010-08-04
2011-04-15 12:32
Ja wsumie jestem dopiero na poczatku mojej drogi, ale zamierzam studiwac journalister (dziennikarstwo)czy ktos sie orientuje czy jest jakas szkola/liceum przygotowawcze na ten kierunek? Szukam wogole jakichkolwiek informacji na ten temat, jestem kompletnie zielona w tym temacie-jak juz wspomnialam wczesniej dopiero poczatek drogi...Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: celee     
kalyk3


Wpisów: 5
Od: 2011-04-20
2011-04-20 22:25
Podepnę się pod temat.


Szukałem na tych wszystkich stronach poświęconych studiom w Szwecji, ale niewiele znalazłem. Kiedy w końcu najlepiej złożyć papiery na studia? Na semestr wiosenny, czy jesienny?

Ta matura to rzeczywiście wcale się nie liczy? Tylko świadectwa z LO?
BTW na studera.nu znalazłem info, że trzeba mieć świadectwo ukończenia szkoły, a nie świadectwa ze wszystkich klas, więc jak to w końcu jest?

No i najważniejsze. Jak to jest z tym dostawaniem się na studia? Bo składać papiery to se można, ale jakie są szanse powodzenia, skoro podobno w SE poziom nauczania z matematyki jest wyższy?
  Profil uzytkownika: kalyk3     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-04-20 23:03
Moim zdaniem,nie ma generalnie znaczenia na jaki semestr skladasz - jak Ci pasuje po prostu. Pamietaj jednak,ze na niektore kierunki mozna skladac tylko raz w roku.

Nie wiem czy sie matura liczy czy nie - ja przetlumaczylam wszystko,wszystkie swiadectwa,nawet wyciagnelam ilosci godzin rocznie z matematyki i innych przedmiotow - aby zostaly zaliczone na poziom,ktorego sobie zyczyli (przeliczaja ilosc godzin).

Zeby zlozyc papiery na studia w Szwecji obowiazuja Cie takie warunki jak wszystkich szwedzkich studentow (zasady te sa jednak inne w przypadku miedzynarodowej wymiany studentow lub doktorantow z innego kraju) - to dotyczy nawet anglojezycznych kierunkow. Czyli Twoje dotychczasowe wyksztalcenie musi odpowiadac szwedzkiemu,jakiekolwiek by ono nie bylo. Generalne zasady sa takie, ze angielski musi byc na dosc wysokim poziomie,ale to tez zalezy od kierunku,a nawet uczelni. Na GU,na kierunek psychologia wymagaja poziomu Cambridge Advanced albo temu odpowiedni. Matematyka na poziomie B,jednak np na filologie szwedzka juz tylko A. Szwedzki na poziomie mnimum B,tudziez specjalnego egzaminu na uczelnie wyzsze - TISUS. Nie pamietam co tam dalej bylo,wszystko dokladnie na stronie studera.nu jest opisane.

pzdr i powodzenia,

M.
  Profil uzytkownika: meghann     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-04-20 23:08
@ celee - sa gimnazja (w Szwecji to cos jak liceum) o profilu dziennikarsko-medialnym,w Göteborgu nazywa sie ono NTI Gymnasiet. Po skonczeniu takowego latwiej sie dostac na wybrany kierunek na studia wyzsze - duzo punktow z wymaganych przedmiotow,bo na tym sie skupiaja.


//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
kalyk3


Wpisów: 5
Od: 2011-04-20
2011-04-21 00:19
@meghann, dzięki za info. Pytałem się o te świadectwa ponieważ oceny cząstkowe i końcoworoczne w Polsce nie odzwierciedlają wiedzy uczniów. Szwedzi niekoniecznie o tym wiedzą. Czasami nauczyciele zawyżają oceny, a czasami zaniżają. Wszystko zależy również on WSO. Matura już bardziej odzwierciedla wiedzę uczniów, chociaż też nie do końca.
  Profil uzytkownika: kalyk3     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-04-21 06:12
Matura już bardziej odzwierciedla wiedzę uczniów, chociaż też nie do końca"

matury jako takiej w szwecji nie ma wiec nie sadze zeby miala tu jakies znaczenie bo bylaby to dyskryminacja uczniow szwedzkich
co do poziomu matematyki to mam odmienne zdanie
nie wiem jaki jest w Polsce tgeraz ale chyba nizszy to juz byc nie moze jak w szwecji
  Profil uzytkownika: darsim     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-04-21 10:06
no nie, poziom matmy nie jest wysoki (tzn. poziom nauczania jest w zasadzie ok, gorzej z poziomem ''ogarniecia'' ), ale na pewno nie nizszy niz w szwecji.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Uppsalka


Wpisów: 773
Od: 2004-12-01
2011-04-21 11:02
O poziomie matmy w Szwecji niech swiadczy fakt, ze na wydz ekonomii, na poziomie A (podstawowym) przy wielu przedmiotach - rachunkowosc, mikro/makroekonomia, statystyka - sa zajecia dodatkowe z matmy wlasnie. Ciesza sie popularnoscia... Przerabia sie np dzialania na ulamkach czy potegi... Na kierunkach scislych pewnie jest lepiej

O Polsce sie nie wypowiadam, bo nie wiem jak teraz jest, a porownanie "moich czasow" to mat-fiz, z ktorego wiekszosc ludzi poszla na Polibude
  Profil uzytkownika: Uppsalka     
kalyk3


Wpisów: 5
Od: 2011-04-20
2011-04-21 11:13
Z tą maturą to troszkę lipa jest. Heh przydałyby się egzaminy wstępne na studia w Szwecji.

Poziom z matmy jest niższy, ale przy składaniu papierów liczą się oceny, a nie wiedza. Niestety.
  Profil uzytkownika: kalyk3     
meghann


Wpisów: 2378
Od: 2008-01-29
2011-04-21 13:36
tzn pani w Antagningen (tam wysylasz swoje dokumenty wlasnie aby je 'przeliczyc') wiedziala doskonale, co to jest matura w Polsce i polecila mi to przetlumaczyc,oraz z tego co wiem - zaliczono mi to wlasnie do ogolnej ilosci punktow,a nie poszczegolne swiadectwa z roznych lat (ktore i tak przetlumaczylam z rozpedu, bo w Szwecji to nigdy nie wiadomo ).

//M.
  Profil uzytkownika: meghann     
margo.xx


Wpisów: 6
Od: 2011-04-03
2011-04-25 14:15


Czy ktos wie jak wyglada kwestia studiow doktoranckich w Szwecji(Stockholm/Uppsala)?Czy moglibyscie mi po krotce opisac jakie sa zasady procesu rekrutacji,jakie dokumenty nalezy zlozyc i czy generalnie jest sie ciezko dostac ?Wspomne tylko ,ze odbylam 3 miesieczny staz w Belfascie w laboratorium chemicznym(jestem po Chemii UG,czy to bedzie wziete pod uwage?),nie posiadam miedzynarodowego certyfikatu z angielskiego(czy to moze byc przeszkoda?) ,ale wladam jezykiem biegle oraz nie potrafie mowic w jezyku szwedzkim ,ale chetnie sie naucze .
Jakie sa wasze doswiadczenia na doktoracie ?
  Profil uzytkownika: margo.xx     
ossto


Wpisów: 316
Od: 2008-06-11
2011-04-25 16:34
margo.xx, nie pomogę ci o studia ale z angielskiego skoro nim władasz biegle to w Polsce nie mal w każdym mieście powyżej 20tys mieszkańców są szkoły językowe gdzie możesz sobie wyrobić odpowiedni certyfikat...
  Profil uzytkownika: ossto     
margo.xx


Wpisów: 6
Od: 2011-04-03
2011-04-25 18:51
Zdaje sobie z tego sprawe,do TOEFL'a mozna podejsc nawet kilka razy w miesiacu,dla mnie problemem jest kwestia finansowa na chwile obecna...ale nie o tym chcialm mowic... a ponadto slyszalam ,ze nie trzeba posiadac certyfikatu z jezyka ang.w momencie ubiegania sie o miejsce na doktoracie lecz wazne jest aby zdac go przed sama obrona dr.,czy to prawda?
  Profil uzytkownika: margo.xx     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-04-25 19:28
Tutaj zaczyna sie studia od poczatku, nie od konca. Czyli chcac uczestniczyc w programie angielskojezycznym trzeba udowodnic znajomosc jezyka PRZED, a nie po, studiach.

moze to nielogiczne, ale prawdziwe...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-04-25 19:31
mozna zrobic tez IELTSa, rowniez PRZED.
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
AgataN
Uppsala


Wpisów: 1377
Od: 2006-01-24
2011-04-26 09:29
Margo jesli wladasz biegle angielskim to pewnie juz dawno znasz strony glowne uniwersytetow ktore Cie interesuja. Tam jest zawsze odpowiednia zakladka do studiow doktoranckich i przewaznie sa wyszczegolnione zasady rekrutacji i potrzebne dokumenty. Zwykle jest tez jakis kontakt do osoby ktora to wszystko koordynuje. Na roznych uniwerkach jest roznie, czasami jest rekrutacja ogolna a czasami wystarczy skontaktowac sie z profesorem u ktorego w grupie chcialoby sie robic doktorat.

Powinnas mniej wiecej wiedziec co Cie interesuje i jaki zakres badan chcialabyc robic. PRzegladnij sobie dokladnie strony internetowe poszczegolnych grup badawczych, opisy ich projektow itp. Skontaktuj sie z ludzmi z danych grup, nie tylko profesorami ale tez doktorantami czy postdocami. Spytaj jak sie pracuje, czy polecaja. Moze maja jakies wskazowki co zrobic zeby sie tam dostac. Dobrze jest sobie przegladnac publikacje danej grupy, zobaczyc kto publikuje, kto jest na pierwszym miejscu, jak czesto, w jakich czasopismach. To wazne, bo potem moze sie okazac, ze wszystko pisze szef i to on jest glownym autorem a doktoranci po paru latach nie maja nic oprocz paru manuskryptow ze swoim nazwiskiem w srodku dlugiej listy autorow. Zanim zaczniesz sie wiec starac o doktorat zrob maly research i przemysl powaznie czym chcesz sie zajmowac. Jest wiele rzeczy ktore warto wczesniej przemyslec i odsiac zanim wogole zabierzesz sie za sam proces rekrutacji.

Jesli zas chodzi o jezyk, to czasami jest obowiazkowe posiadanie certyfikatu zanim zacznie sie rekrutacja, a czasami wystarczy go zdac przed egzaminem doktorskim. To roznie jest i zwykle jest wymienione na stronach uczelni.

I pamietaj google Twoim przyjacielem jest.

Powodzenia
  Profil uzytkownika: AgataN     
margo.xx


Wpisów: 6
Od: 2011-04-03
2011-04-26 10:34
Agataziekuje za konkretna odpowiedz
  Profil uzytkownika: margo.xx     
Electro


Wpisów: 6
Od: 2009-03-02
2011-05-08 03:02
Hej!

Przeczytałem wasze odpowiedzi za które dziękuję.
Zmieniło to mój pogląd na maturę zupełnie.

We wrześniu 2010 dzwoniłem do pani Doroty G., która pracuje w administracji na uniwersytecie w Malmö. Powiedziała mi, że liczy się zarówno Świadectwo JAK I(!) Matura.

W październiku 2010 na Politechnice Warszawskiej była wystawa uczelni (również tych zagranicznych). Byli tam też ludzie z Umeå Universitet. Niestety nie wiedzieli za bardzo o czym do nich mówię opisując im czym jest matura. Rozumieli że są to egzaminy po liceum, ale nie potrafili mi nic powiedzieć jak oni to przeliczają na swój system (D,C,B,A).

W Styczniu/Marcu rozmawiałem z p. Terese B. oraz Irene S., gdzie albo przemilczeli temat matury zupełnie albo jak to określił Lennart, że powinienem wysłać moje "result sheets" cokolwiek dla nich to znaczy. W Polsce dostajemy 2 takie 'sheets'. Jednym jest Świadectwo Potwierdzające Posiadanie Wykształcenia Średniego (po Liceum), a drugim Świadectwo Dojrzałości (maturalne).


Zapisany jestem na kurs UMU-18232. Teraz czekam na odpowiedź z UMU na pytanie czy mam wysłać samo świadectwo czy czekać do 30 czerwca na wyniki z matur. Tym razem mam nadzieję, że nie przemilczą tego :-)


Tym bardziej, że na studera.nu nie mam żadnej informacji o dostarczaniu matury. Mało tego, aktualnie nie mam żadnej informacji o podejmowaniu jakichkolwiek działań co też mnie lekko niepokoi.


Pozdrawiam,
Michał
  Profil uzytkownika: Electro     
ericsson


Wpisów: 7
Od: 2009-08-26
2011-05-08 16:35
Witajcie!
W zyciu ulozyo mi sie ze musze wyjechac koniecznie teraz do Szwecji. Problem jest taki ze jestem w 2 klasie LO no i teoretycznie za rok powinienem miec mature. Jak to bedzie jezeli teraz przeniose sie do Szwecji. Gdzie teraz pojde do szkoly?? Planowalem wyjazd do Szwecji ale to dopiero na studia.
Prosze bardzo o pomoc To BARDZO WAZNE.
Dziekuje wszystki z gory za pomoc.
Pozdrawiam
Michal
  Profil uzytkownika: ericsson     
Forum -> Życie w Szwecji -> Studia w Szwecji , pytania z różnych dziedzin
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






firma sprzątającą poszukuje pracownika od zaraz (Sztokholm)
Dołącz do grona fachowców remontujących łazienki (Täby)
Pracownik återvinningscentral (Sztokholm)
Praca- sprzątanie (Tyresö )
Praca dla operatora koparki (Stockholm)
🌟 Szukamy pracownikow do zespołu sprzątającego! (Stockholm)
Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 23 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony