Odwiedzin 37807504
Dziś 3828
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - szkola a mieszkanie w innej komunie

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorszkola a mieszkanie w innej komunie
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-01-31 19:32
mam prosbe, wielka, moze jest ktos kto sie orientuje w temacie. koncze w tej chwili SAS grund - tj. w marcu. Rozpoczelam nauke w zeszlym roku, trzy czesci, kazda po 10 tyg. Chce uczyc sie dalej. pod koniec roku przenioslam sie do Södertälje gdzie dostalam mieszkanie. niestety w mojej komunie nie przewiduja w tej chcwili kursu SAS A i B. planowo dopiero w kwietniu beda robic nabor na kurs jesienny. Zostaje mi tylko Stockholm. Ale jako mieszkaniec innej komuny nie mam prawa sie uczyc w innej(?). Czekalabym 8 miesiecy. Co zrobic? Czy mozna sie przemeldowac czasowo do S.? aby skonczyc szkole?" A" trwa do 27 maja. jak to sie ma do spoldzielni mieszkaniowej? czy jest szansa aby wyrazili zgode na wyjazd nie zabierajac mi mieszkania? Jednoczesnie pracuje na 50% w Stockholms kommun, z tym ze majac nie wykorzystany föräldrarledighet wzielam go do konca maja aby skonczyc szkole. Dostaje tez Csn. Poradzcie co zrobic!! Mam na to 3 dni. tragedia po prostu. Nie przewidzialam ze u mnie nie prowadza tych kursow.
  Profil uzytkownika: zousaa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-31 22:45
Zadna tragedia W mojej szkole w gminie Sztokholm bylo wiele osob z gminy Nacka, Nynäshamn itp. Wiec jesli tylko obydwie komuny sie na to zgodza to nie ma problemu. Bardzo wiele osob tak robi. Zloz podanie do szkoly i juz.

"Ale jako mieszkaniec innej komuny nie mam prawa sie uczyc w innej(?)."
masz

"Czy mozna sie przemeldowac czasowo do S.? aby skonczyc szkole?"
nie trzeba

"jak to sie ma do spoldzielni mieszkaniowej? czy jest szansa aby wyrazili zgode na wyjazd nie zabierajac mi mieszkania? "
jaki wyjazd? södertälje to przedmiescia sztokholmu. ludzie tak do pracy dojezdzaja na codzien.
dlaczego sie wyprowadzac?

"Jednoczesnie pracuje na 50% w Stockholms kommun"
dobry argument

  Profil uzytkownika: iza     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-01-31 23:43
Witaj
1. bylam w södertälje kommun, pan powiedzial ze ze mam zlozyc ansök tu do szkoly i czekac na wezwanie na kurs czyli do jesieni, poniewaz nikt nie jest zainteresowany aby placic za mnie za nauke w innej komunie. to byla pierwsza mila wiadomosc.
2.Druga:-"Du har angett att du är folkbokförd i annan kommun än Stockholm

Du som ansökt till kurser på gymnasial nivå måste skicka din utskrivna ansökan tillsammans med betygskopior till din hemkommun som beviljar eller avslår din ansökan till Stockholms stad.

OBS! Ansökan ska postas senast dagen efter sista ansökningsdag till vuxenutbildningen (komvux) i din hemkommun.

Om din hemkommun godkänt dina kurser kan du följa behandlingen av ansökan genom att gå till Min sida.

OBS!
Du som nyligen folkbokfört dig eller kommer att folkbokföra dig i Stockholms kommun måste snarast (inom 1 vecka) komplettera med personbevis eller flyttanmälan stämplad av Skatteverket som visar att du är/kommer att vara folkbokförd i Stockholm kommun före kursstart. Skicka flyttanmälan per post till:

Vuxenutbildning Stockholm " !
  Profil uzytkownika: zousaa     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-01-31 23:57
Z tego co doczytalam obowiazek uczenia w tej samej komunie dotyczy od poziomu gimnasium w zwyz.Zaswiadczenia o odbytch kursach mam w St.kommun. Boje sie ze jak sie zwroce pisemnie do mojej komuny odpowiedza mi to samo co ten mily pan po czym sciezka bedzie juz zamknieta. Ja poki co tu w ich systemie nie funkcjonuje poniewaz nie uczylam sie w Södert. Czy powinnam sie zwrocic z tym do mojej szkoly? Glowa mi puchnie i nie wiem co robic!!!! Dlatego wymyslilam jakby obejscie tego wszystkiego i przemeldowanie sie do Stock. Co sie wiaze z kolei z nastepnymi problemami. Makabra.
Czy moglabys sie dowiedziec na jakiej zasadzie i jak twoi znajomi zalatwiaja to w Nacka? Bede wdzieczna.
  Profil uzytkownika: zousaa     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-02-01 00:05
"Czy moglabys sie dowiedziec na jakiej zasadzie i jak twoi znajomi zalatwiaja to w Nacka? Bede wdzieczna."
nie mam juz z nimi kontaktu. ale tu na forum jest pare osob z nynäshamn co sie ucza/-ly w Sztokholmie.
moze oni ci cos podpowiedza (ale w sumie södertälje to niezbyt ciekawe miejsce wiec komuna moze sie nie zgadzac jak za duzo osob nie chce sie uczyc w ich wlasnych skolach o niskim poziomie nauczania..)
  Profil uzytkownika: iza     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 00:06
Z tej wiadosci wynika ze musze to zrobic najpozniej jutro bo dzis zrobilam ansök na kursy, 2lutego jest ostatni tez dzien zgloszen. Ratunku!!! a do piatku bym musiala zalatwic ewent. przemeldowanie ???? Tak bym chciala zeby mnie ktos poprowadzil za raczke, czuje sie jak male dziecko we mgle
  Profil uzytkownika: zousaa     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 00:12
ale w sumie södertälje to niezbyt ciekawe miejsce wiec komuna moze sie nie zgadzac jak za duzo osob nie chce sie uczyc w ich wlasnych skolach o niskim poziomie nauczania..)
Oni na dzien dzisiejszy poprostu nie maja SAS A, tylko na dystans, a przy mojej znajomosci jezyka to sie mija z celem. Spotkania sa tylko raz czy dwa w miesiacu. to za malo dla mnie. Abstrahujac od ich wartosci lepszej czy gorszej.
  Profil uzytkownika: zousaa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-02-01 05:52
Z tego co doczytalam obowiazek uczenia w tej samej komunie dotyczy od poziomu gimnasium w zwyz."

a gdzie to doczytalas?
bo jest dokladnie odwrotnie
w sprawie gimnazjum komuny maja podpisane porozumienia
  Profil uzytkownika: darsim     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-02-01 06:18
http://svt.se/2.55868/1.10 27139/fritt_val_en_flopp
  Profil uzytkownika: darsim     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 08:27

Dzieki Darsim ale..-
Det är främst två skäl bakom floppen. Elever från andra kommuner kommer att få plats först efter att sökande från den egna kommunen fått plats och det innebär att antagningsbeskedet kommer sent, i vissa fall bara några dagar innan terminsstart.Puste - ten sam w stylu przepis funkcjonuje przy przedszkolach, na szczescie dostalam na miejscu.
a jak odpowiedza ze nie?
  Profil uzytkownika: zousaa     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-02-01 09:04
jak ja robilam szkole to wlasnie podstawowke dostalam w innej komunie niz mieszkalam , gimnazjum robi sie u siebie w komunie jesli jest to w ramach komvuxu , normalne gimnazjum mozna robic gdzie sie chce. jesli chcesz robic komvux w innej komunie niz mieszkasz musisz wybrac taki kurs jakiego twoja komuna nie ma w swojej ofercie - wkoncu nikt nie bedzie placil za twoja nauke gdzie indziej skoro to samo masz w domu. Niestety jak juz napisalas Södertälje ma w swojej ofercie SAS tylko musisz na niego poczekac , wiec nie sadze aby Ci dali uczyc sie w Sztokholmie. Södertälje jest dziwna komuna Moj znajomy ze szkoly przeprowadzil sie tam w polowie kursu , ktory robilismy i nie mogl *wskoczyc* do zadnej klasy ,zeby kurs dokonczyc ani nawet nie pozwolili mu kontynuowac starego kursu tylko musial czekac wlasnie 8 miesiecy do terminu jesiennego ,zeby zaczac kurs od nowa...
  Profil uzytkownika: Siobhan     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 09:15
No wlasnie dzwonilam i pani powiedziala ze nie kupuja miejsc dla uczniow, trzeba czekac do sierpnia. Czyli ostatnie wyjscie??? jak to zrobic?
  Profil uzytkownika: zousaa     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 09:16
tak, wlasnie komvux
  Profil uzytkownika: zousaa     
Siobhan


Wpisów: 580
Od: 2010-04-11
2011-02-01 09:24
zapisz sie do szkoly w sztokholie , przez ich strone internetowa , tam dostaniesz link z papierami do wydrukowania , te papiery masz wypelnic i zlozyc w twojej szkole w Södertälje , oni podejma decyzje czy zaplaca czy nie , dostaniesz list zwrotny z decyzja - jesli sie nie zgodza odwoluj sie i podaj te przyczyny , ktore podalas wyzej - pracujesz w sztokholmie i masz wolne ze wzgledu na szkole. ps. jesli teraz biezesz csn i przestaniesz na kilka miesiecy , nie majac miejsca w szkole to mozesz miec problem z dostaniem znowu pieniedzy bo nie wiadomo jak tam na to beda patrzyli...
  Profil uzytkownika: Siobhan     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 11:01
"Ansökningar till andra kommuner behandlas inte (gäller fristående gymnasiala kurser)." -na stronie Söd.komvux
Dziekuje ci bardzo za wyjasnienia. mysle w zwiazku z powyzszym i tym co wspomnialas o swoim znajomym skutek bedzie dokladnie ten sam co u niego.Tym bardziej ze rozmawialam dzis z nimi. Chyba jednak jedyne wyjscie jest takie jak pisalam na poczatku. zapisalam sie do komvuxu w St. musze dostarczyc zaswiadczenie ze mam zamiar przeniesc sie do St. Mam tydzien
  Profil uzytkownika: zousaa     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-01 11:07
generalnie to jestem w stanie ich zrozumiec. szkola by po prostu padla z braku chetnych. A ze prowdza aktywna polityke przeciwko bezrobociu... majac do wyboru miec a nie miec na utrzymaniu nauczycieli na bezrobotnym....
  Profil uzytkownika: zousaa     
darsim
Stolica


Wpisów: 27205
Od: 2004-10-07
2011-02-01 17:35
a jak odpowiedza ze nie?"

nie martw sie na zapas bo zwariujesz w tym kraju

artykul byl z z 2007 z linka
mlodziez czesto szuka poza komuna i nie ma problemiow
komuny placa ogromne pieniadze za takich uczniow innym komunom
ich problem zeby przyciagnac uczniow¨
czesto sklada sie papiery do kilku roznych szkol na szelki wypadek
  Profil uzytkownika: darsim     
zousaa


Wpisów: 53
Od: 2008-03-12
2011-02-03 22:08
niestety wiek "maloletni" dawno minal. tak juz na serio to wolalabym nie ryzykowac 8 miesiecy czekania, nie wspominajac o tym ze po prostu wielu slow sie zapomina, takich nie uzywanych na co dzien. twierdza ze musimy miec zasob ok 3000 slow po programie szwedzkiego na poziomie gimnazjum. ale dzieki bardzo
  Profil uzytkownika: zousaa     
Forum -> Życie w Szwecji -> szkola a mieszkanie w innej komunie
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 25 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony