Odwiedzin 37800980
Dziś 1424
Czwartek 25 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Rejestracja FK - Zwrot

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorRejestracja FK - Zwrot
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 18:08
Witam. Dostałam nareszcie rejestracje w FK. Od dostania pobytu i persnr (2008) FK powinna zwrócić mi pieniądze za te lata w których nie wypłacała barnbidrag, oraz za córke od początku która się tutaj urodziła. Wiem że są tutaj różni ludzie z różnymi doświadczeniami/historiami dlatego chciałabym zadać pytanie, orientujecie się Państwo kiedy mogłabym spodziewać się zwrotu? (Papiery o zwrot wypełniałem już bardzo dawno, jak składałam papiery o rejestracje).

Chciałabym również opisać inną sytuację i się ewentualnie poradzić. Mam dzieci które chodzą do przedszkola i szkoły i aktualnie mam sambo z facetem od którego zamierzam odejść jak najszybciej. Nie mam pracy na biało (cały czas staram się załatwić) więc po zerwaniu samba nie będą mi się należały żadne pieniądze z FK (z tego co tutaj wyczytałam) i teraz tak, jeżeli FK zamierza zwrócić pieniądze za poprzednie lata, to teraz ma znaczenie czy nadal mam sambo z tą osobą czy nie? Bo przecież przez te lata żyłam z nim a on miał stałą prace.
Źle się wyrażałam do tej pory, nie chodzi o zerwanie samba, bo najprawdopodobniej sambo będziemy mieli nadal tylko będziemy mieszkać pod innymi adresami (ale to nie zmienia faktu, że i tak od FK nie otrzymam barnbidragu do czasu znalezienia pracy), czy ktoś się orientuje czy praca na 1/4 etatu by wystarczyła FK aby płacili barnbidrag? Co powinnam teraz najlepiej zrobić?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Pozdrawiam
Ania

  Profil uzytkownika: Ania67     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 18:38
" kiedy mogłabym spodziewać się zwrotu? (Papiery o zwrot wypełniałem już bardzo dawno, jak składałam papiery o rejestracje)."
miesiac, rok, dwa.. jak sie bedziesz dobijac do nich to moze szybciej

"zerwaniu samba nie będą mi się należały żadne pieniądze z FK"
nieprawda. sambo nie ma nic wspolnego z tym.
barnbidrag- to sa pieniadze na dziecko.

"jeżeli FK zamierza zwrócić pieniądze za poprzednie lata, to teraz ma znaczenie czy nadal mam sambo z tą osobą czy nie?"
nie ma znaczenia. samotnym matkom i ich dzieciom nalezy sie tak samo jak mezatkom czy sambo

"bo najprawdopodobniej sambo będziemy mieli nadal tylko będziemy mieszkać pod innymi adresami"
sambo= sammaboende czyli pod tym samym adresem. jak bedziecie mieli rozne adresy to nie bedziecie juz sambo i tyle.

"od FK nie otrzymam barnbidragu do czasu znalezienia pracy"
jesli mowisz o barnbidrag (rodzinne) to nalezy sie on tez dziecom matek bezrobotnych
  Profil uzytkownika: iza     
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 19:36
Dziękuje Iza za odpowiedź. Żyłam w błędzie, bo myślałam że sambo to coś w rodzaju "związku" bez ślubu, nie wiedziałam że oznacza to "to samo miejsce zamieszkania z tą osobą". Teraz już wiem.
Tak się zastanawiam teraz jakie dofinansowania nie należą się matce bezrobotnej z dziećmi? Skoro barnbidrag oraz mama ledig mogą zostać przyznane to które zasiłki wymagają aby mama z dziećmi miała prace?

Mam jeszcze jeden problem, FK dopytuje się czy pracuje (skoro dobrze wiedzą, że nie) i co robię w ciągu dnia - ja odpowiadam, że pomagam starszej (nie mieszkającej ze mną) córce z dzieckiem i uczę się z nią języka. Ja oczywiście pracuje na czarno, no bo jak matka z dziećmi ma sobie dać rade bez żadnych zasiłków itp.
Teraz nie wiem co mam zrobić, jak zostanę sama z dziećmi mam nadal mówić że nie pracuje (oby się tego nie uczepili) czy lepiej będzie jak załatwie sobie papier o legalnej pracy na 1/4 etatu? Nie wiem co lepsze.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Ania67     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-24 19:48
Jak najszybciej musisz oduczyc sie polskiego myslenia(kombinacje).Szukaj pracy na bialo,usamodzielniaj sie.
Jak Twoj partner od ktorego odchodzisz ma prawo pobytu ze wzgledu na prace,to tracac ja,to prawo takze traci.
W tym momencie Ty bedac bezrobotna takze dostaniesz od FK bilet na prom do Polski.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-24 19:50
FK sponsoruje przejazdy??
  Profil uzytkownika: kamień     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-01-24 20:00
Tak Kamien,sponsoruje,w jedna strone.
  Profil uzytkownika: pratsam     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 20:02
"Żyłam w błędzie, bo myślałam że sambo to coś w rodzaju "związku" bez ślubu, nie wiedziałam że oznacza to "to samo miejsce zamieszkania z tą osobą".
sambo to jest zwiazek bez slubu. to to samo co konkubinat- zwiazek dwoch osob mieszkajacych ze soba i prowadzacych wspolne gospodarstwo.

"Tak się zastanawiam teraz jakie dofinansowania nie należą się matce bezrobotnej z dziećmi? Skoro barnbidrag oraz mama ledig mogą zostać przyznane to które zasiłki wymagają aby mama z dziećmi miała prace?"
teoretycznie zadne. ale jak nie bedziesz miala sie z czego utrzymac to panstwo szwedzkie zaproponuje ci powrot do ojczyzny...

" Ja oczywiście pracuje na czarno, no bo jak matka z dziećmi ma sobie dać rade bez żadnych zasiłków itp. "
isc do pracy. a te zasilki to sa dla dzieci, nie dla matki, jak matka nie bedzie sie miala z czego utrzymac to chyba musi wracac do swojego kraju...
(bo zasilek dla bezrobotnych tez ci sie nie nalezy skoro pracowalas na czarno)

"mówić że nie pracuje (oby się tego nie uczepili) czy lepiej będzie jak załatwie sobie papier o legalnej pracy na 1/4 etatu?"
zawsze lepsza praca. czy z praca czy bez zasilki na dziecko i tak sa. ale ty musisz miec legalbne zatrudnienie.
jako samotnej matce moga tez doplacic do czynszu.
  Profil uzytkownika: iza     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-24 20:05
szkoda ze sie nie zalapales...........
  Profil uzytkownika: kamień     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-01-24 20:06
[Wpis wykasowany przez Moderatora. Atak personalny]
  Profil uzytkownika: pratsam     
bolek1970
PZU


Wpisów: 11503
Od: 2006-07-05
2011-01-24 20:07
jako samotnej matce moga tez doplacic do czynszu.

Moga, ale jesli pokaze legalne dochody...
  Profil uzytkownika: bolek1970     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-01-24 20:16
Kamien,zdarzyles przeczytac?
Napewno,pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: pratsam     
Reni69


Wpisów: 170
Od: 2009-10-15
2011-01-24 20:31
.....Ja oczywiście pracuje na czarno, no bo jak matka z dziećmi ma sobie dać rade bez żadnych zasiłków itp. ....


Matka z dziecmi moze dac sobie rade pracujac na bialo i jednoczesnie otrzymywac barnbidrag/underhållsbidrag/bostadsbidrag.


Majac dzieci/rodzine - na dluzsza mete praca na czarno nie jest wyjsciem.

A opisywanie , ze pracuje sie na czarno i dostaje rozne zasilki i ze sie bedzie razem ale zameldowanie pod innymi adresami ( zeby dostac zasilek ) koli w oczy ludzi, ktorzy placa te wasze zasilki poprzez prace na bialo i odprowadzanie podatkow.
  Profil uzytkownika: Reni69     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-24 20:34
nie pracujesz, nie masz prawa pobytu ani podstaw do jego uzyskania = racasz do polski, moze, jak ci sie poszczesci, na koszt panstwa= nie masz prawa do zasilku na dziecko. proste.
a czy jests samotna matka, sambo czy mambo - nie ma zadnego znaczenia, nie masz podstaw aby tu byc!
life hurts...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-24 20:41
Mylisz sie Lulu,jesli ma dziecko z kims kto ma prace i na tej podstawie ten ktos i ona tutaj w Szwecji jest,to zasilki jej sie naleza.Nawet po rozstaniu.
Problem zaczyna sie gdy partner traci prace i ona tej pracy nie posiada.Wtedy traca prawo pobytu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-24 20:44
ok, to ''partner'' kladzie lape na pieniazkach. a potem pytanie, ktore juz znamy - czy moj ex moze traktowac barnbidrag jako swoje alimenty, ktore mi tu do polski przysyla? heh...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 20:48
Dziękuję za odpowiedzi. Partner od którego odchodzę ma stałą pracę na biało. Ja bardzo chciałabym pracować na biało i żyć legalnie i może cię uda coś załatwić ale dopiero od początku marca/kwietnia. Chciałabym przedstawić moje plany i z chęcią wysłucham Państwa rad/odpowiedzi co zrobić.
Moja starsza córka z którą nie mieszkam, ma mieszkanie na kontrakt oraz legalną pracę. Póki co jeżeli praca na czarno i zamieszkanie samemu z dziećmi to za duże ryzyko, mogę bez problemu zamieszkać z moją córką która dopisze nas do mieszkania. Tylko teraz czy to coś zmienia? (Jak już pisałam prace na biało może uda mi się załatwić ale w późniejszym terminie) Sytuacja dla FK wyglądałaby tak, jestem bez samotną, bezrobotną matką z dziećmi która pobiera zasiłki i mieszka u córki która pracuje legalnie, opłaca czynsz, prąd i deklaruje że łoży dodatkowo pieniądze na rodzine (nie wiem czy w tym przypadku jakakolwiek deklaracja jest potrzebna, przyjmijmy że mieszkam z córką w jej własnym mieszkaniu) i czy w takim przypadku jest wszystko ok, gdy FK widzi, że nie ma problemów z utrzymaniem rodziny bo pomaga dodatkowo córka. Dla mnie to trochę chore, żeby FK czepiała się tego że nie mam póki co pracy, gdy mam pieniążki z zasiłków, dom jest w stanie utrzymać córka + dzieci utrzymywane są z zasiłków które na nie dostaje. Jak Państwo to widzą? Czy w takiej sytuacji wszystko byłoby ok i to najlepsze rozwiązanie? Jak już pisałam no nie jestem w stanie określić kiedy dostanę prace na biało (chociaż na 1/2 etatu) może to być kwestia miesiąca, dwóch albo max trzech.
Dziękuje serdecznie za odpowiedzi i pomoc.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Ania67     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-24 20:51
Nigdy nie chcialbym byc w takiej sytuacji.Odchodzi z takich czy innych powodow od faceta,ktory w dalszym ciagu ma do niej prawa,dlaczego?.Dlatego,ze pracujac na czarno on moze jej "pomoc" w wyjezdzie do Polski,gdy nie bedzie robila to czego on sobie zyczy.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 20:56
"nie pracujesz, nie masz prawa pobytu ani podstaw do jego uzyskania = racasz do polski, moze, jak ci sie poszczesci, na koszt panstwa= nie masz prawa do zasilku na dziecko. proste.
a czy jests samotna matka, sambo czy mambo - nie ma zadnego znaczenia, nie masz podstaw aby tu byc!"

Nie rozumiem zbytnio tej wypowiedzi. Nigdy w szwecji nie pracowałam na biało a mimo tego dostałam stły pobyt oraz persnr. Iza pisała, że samotna bezrobotna matka również ma prawo do otrzymania zasiłku. Troszkę się pogubiłam.
Dlaczego nie mam podstaw aby tu być? Mam pobyt, moje dzieci chodzą tu do szkoły, jedno z nich się tutaj urodziło, tata tego dziecka pracuje na biało już 4 lata i nigdy nikt nas się nie "czepiał" tak to ujmijmy.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Ania67     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-24 21:04
ok, moze z tym ojcem, skoro pracuje na bialo to da rade utzrymac barnbidrag. ale cokolwie innego, bostadsbidrag czy jakakolwiek pomoc nie wchodzi w gre. nie masz podstaw, aby tu byc, po prostu, nie ma nic do rozumienia, czy cie corka utrzymuje czy sasiad to sie nie liczy...
przyklad - kolezanka, od lat 6 w se, pracowala 5 i pol roku na bialo za dobre pieniadze, dostala mieszkanie, stracila prace. nie placi za mieszkanie, bo nie ma z czego, zglosila sie o pomoc do socialu - nie otrzymala oczywiscie, zaproponowano bilet lub splate zaleglych czynszow w miesiac. nie znalazla takiej roboty, z ktorej moglaby splacic te hyry. dziekuje, koniec tematu i zabawy w emigracje. ma pn, id kort, wszystko ma. oprocz sensu dalszego pobytu.
albo znajdujesz biala prace, albo kupuj bilet...
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-24 21:09
inny przyklad:

przyjechala do meza, on juz tu zalatwil formalnosci, ona z dziecmi w domu, potem ja zdradza odchodzi..... ona nigdy tu nie pracowala, dostala pomoc z socialu, rodzinne i alimenty...

czyli przypadki sa rozne......
  Profil uzytkownika: kamień     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2011-01-24 21:15
Lulu czytajac Twoja wypowiedz Twoja kolezanka zyla z miesiaca na miesiac ? Pracujac na bialo "za dobre pieniadze"? Dlaczego teraz nie moze robic "cokolwiek" zeby zarobic na utrzymanie? Przeciez po 5 latach na pewno zna szwedzki i co nie ma pracy? Nie moze znalezc? Prosze odpowiedz.
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
pratsam


Wpisów: 2954
Od: 2007-03-01
2011-01-24 21:21
Nie ma obywatela po pieciu latach?Wiem ze to niewiele ale w sytuacji kryzysowej nikt Ci nie powie ze da Ci na bilet do PL.
  Profil uzytkownika: pratsam     
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 21:27
Samotne, bezrobotne matki z dziećmi nie mają prawa bytu w Szwecji? Trochę to nielogiczne, skoro ojciec mojego dziecka (z którym nie miszkam) pracuje, ja otrzymuję zasiłki które w moim przypadku mogę uzyskać, mieszkam z córką która ma mieszkanie i nie mamy razem problemów finansowych (córka opłaca mieszkanie, rachunki, mamy pieniądze na jedzenie oraz dzieci) to gdzie widzi problem FK? Nie chcę pomocy od socjalu, skoro wiem że sama z córką mogę bez problemu sobie dać radę.
Pozdrawiam
Jeżeli ktoś znalazłby czas aby odpowiedzieć na mój wcześniejszy post dot. mojej sytuacji oraz planów byłabym wdzięczna.
  Profil uzytkownika: Ania67     
Ania67


Wpisów: 8
Od: 2011-01-24
2011-01-24 21:34
"czy cie corka utrzymuje czy sasiad to sie nie liczy..."
Jest to dość dziwne, przecież jest to moja córka, która jest mi bliższa niż facet z którym dziś jestem a jutro nie. Wiele jest przypadków, że dzieci pomagają rodzicom i mają do tego pełne prawo i nie rozumiem gdzie FK widziałaby problem. Mieszkam u córki, moje dzieci nie chodzą zaniedbane, uczą się, są szczęśliwe że nie muszą już mieszkać z tym facetem, no i nic im w zasadzie nie brakuje. Skoro razem z córką możemy zapewnić naszej rodzinie godne warunki do życia, dzieci są szczęśliwe, nic nam nie brakuje to na prawdę nie mam pojęcia czego może uczepić się FK.
Pozdrawiam
  Profil uzytkownika: Ania67     
KasiaTom


Wpisów: 1227
Od: 2010-09-23
2011-01-24 21:36
Aniu67 wydaje mi sie ze wtajemniczeni odpowiedzieli Ci... zrozumialam,ze nawet przy cwiartce etatu otrzymasz ten zasilek na dziecko (osobiscie przepraszam,ze zboczylam z tematu..ale jestem ciekawa wielu tematow zwiazanycz ze Szwecja)
  Profil uzytkownika: KasiaTom     
Lulu Confaboulu
Sarkazm i szydera


Wpisów: 6700
Od: 2009-03-30
2011-01-24 22:26
widzisz Kasia, nie wszyscy maja obowiazek odkladac na czarna godzine, nie wzyscy tez sa w stanie odlozyc odpowiednia sume. utrzymanie mieszkania o wysokim standardzie kosztuje kupe kasy. utrzymanie siebie nie bedac zmuszonym do szukania pantow tak samo. mozna byc cenionym managerem i z dnia na dzien zostac z pustym kontem. mozna byc sprzedawca w korvkiosku i skonczyc z reka w nocniku jeszcze szybciej. znalezc cos, co pomaga utrzymac sie na powierzchni nie jest wbrew pozorom latwo, czy sie zna szwedzki czy bahasa.
ile masz lat, ze takich podstawowych sytuacji nie znasz?
  Profil uzytkownika: Lulu Confaboulu     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 22:31
Ania- dopoki nie jestes szwedzka obywatelka tylko zagraniczna to zawsze istnije ryzyko ze moga cie odeslac do domu, jesli nie bedziesz wykazywala dochodow na utrzymanie rodziny (zasilki jakie dostaja dzieci nie naleza do dochodow).

Wiej zalatwiaj prace jak najszybciej, chociazby na 1/10 etatu... Niech widza, ze sie starasz
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-24 22:32
aha- ktos juz wspomnial: jak sie wyprowadzisz od ojca dziecka- dziecku naleza sie alimenty.
  Profil uzytkownika: iza     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-25 17:15
Ania 67,prawdopodobnie masz prawo pobytu w Szwecji ze wzgledu na prace Twojego partnera.Dla FK,MV nie jest obojetne czy mieszkasz z corka czy z partnerem.Ty jestes dla nich nikim nie placisz podatkow,wymagasz zasilkow.Gdy zmienisz warunki swojego pobytu na takie,ze corka Cie utrzymuje,to nic nie bedzie Ci sie nalezalo oprocz alimentow.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
Forum -> Życie w Szwecji -> Rejestracja FK - Zwrot
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Praca dla Ogolnobudowlanca (malmö)
Sprzatanie (Sztokholm)
Firma zatrudni (Bandhagen )
praca w restauracji (stockholm)
Firma sprzatajaca - Cleanflat (STOCKHOLM)
Praca - sprzątanie (Spånga)
Spawacz 136/138 Sztokholm (Sztokholm)
Potrzebna pomoc na dzis (ok 4 godz.) (Södertälje)
Więcej





Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 20 gości
oraz 0 użytkowników.


Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony