Odwiedzin 37807260
Dziś 3584
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - czy muszę być vatowcem?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
Autorczy muszę być vatowcem?
beetle79


Wpisów: 1
Od: 2011-01-20
2011-01-20 12:48
otwieram jednoosobową firmę budowlaną w Polsce, mam pracować w szwedzkiej firmie budowlanej na zasadzie fakturowania jej za swoje usługi w ramach wynagrodzenia za pracę. Czy jest taka możliwość abym nie był vatowcem? wystawiałbym wtedy rachunki bez vatu oczywiście, w końcu vatowiec za usługi budowlane także nie nalicza vatu gdyż jest on płacony przez nabywcę. Aczkolwiek chyba szwedzkiej firmie zależy żeby to były faktury vat, czy dobrze myślę?
Dla mnie wygodniej byłoby być nievatowcem gdyż nie bawiłbym się w żadne vat 7 czy kwartalne vat7K
  Profil uzytkownika: beetle79     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-20 12:55
Szwdzkiej firmie zatrudniajacej Ciebie jako polski podmiot i tak nie mozesz wystawic faktury z VAT.Szwedzka firma sama odprowadza VAT(MOMS)do Skatteverket(URZAD SKARBOWY)25% od faktury.Wiec nie potrzebujesz byc VATowcem.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
maxon341


Wpisów: 8
Od: 2009-11-21
2011-01-20 19:58
ty tylko wystawiasz fakture vat ale 0% a w polsce od kazdej sumy placisz 5% podatku i tyle,musisz miec ksiazke podatkowa i cala sprawa z glowy.pozdrawiam
  Profil uzytkownika: maxon341     
Wentyl


Wpisów: 1
Od: 2011-01-20
2011-01-20 21:40
podpinam się pod wątek.

jeżeli wystawiacie firmom fakturę-musicie być vatowcami.
A jeżeli nie jesteście to w jaki sposób prowadzicie książki rozliczeniowe mogąc wystawiać tylko rachunki???
Firma za usługę chce fakturę i co wtedy?
  Profil uzytkownika: Wentyl     
maxon341


Wpisów: 8
Od: 2009-11-21
2011-01-21 21:01
wentyl nie wiem czy zrozumiales co napisalem ale ja wiem jak jest i co pisze musisz miec wlasna firme i musisz posiadac nip eu w polsce sie beda pytali czy bedziesz vatowcem w pl ale ty nie musisz byc tylko morzes w ue wykonywac uslugi i jestes vatowcem ale wystawiasz faktury 0% a od kazdej wystawionej sumy w pl placisz 5% podatku i nie myl rachunkow z fak
pozdrawiam
  Profil uzytkownika: maxon341     
magda1974


Wpisów: 81
Od: 2011-01-28
2011-01-28 12:27
Potwierdzam powyższe. Musisz mieć europejski NIP, aby swiadczyć usługi jakiejkolwiek firmie z UE. W rezultacie jesteś vatowcem, ale nie płacisz VAT, na fakturach zaznaczasz stawkę 0%.Vat zapłaci w twoim przypadku firma szwedzka. Inaczej jest, jakbyś świadczył usługi dla osób prywatnych, ale to już inna bajka. Chcąc niechcąc musisz pobawić sie w biurokrację i wykazać w polskim US zerową stawkę VAT-u (miesięcznie lub kwartalnie). A jezeli chodzi o zryczałtowany podatek, to 5% płaca tylko budowlańcy, inne usługi mają różne stawki procentowe. Także Joland nie ma racji. Musisz mieć nadany europejski NIP i być vatowcem (różni sie tym od polskiego, ze jest poprzedzony literkami: PL).
  Profil uzytkownika: magda1974     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-28 20:01
Jak wyglada to w Polsce,nie jestem w stanie odpowiedziec.Pisalem,ze tutaj polska firma wystawia fakture bez VAT(MOMS),wiec ze szwedzkiego punktu widzenia,nie potrzeba byc VATowcem.Zgadza sie,ze potrzebny jest Europejski NIP,tzn PL+12 cyferek.
W Szwecji do SE i dziesieciu cyfr Org.nummer dodaje sie 01 na koncu.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2011-01-28 20:28
Musisz miec numer UE NIP by wystawic fakture czy z normalna stawka VAT czy ze zerowa. Czyli musisz byc zgloszonym w Urzedzie Skarobowym jako vatowiec. I skladac deklaracje kwartalne badz miesieczne.

5,5% placisz od przychodu=dochodu jesli jestes zgloszony jako ryczaltowiec i swiadczysz uslugi budowlane. Tam nie ma kosztow.
Ale spotkalam sie ostatnio z interpretacja ze Urzad Skarbowy zyczy sobie w niektorych przypadkach 8,5% za uslugi budowlane. np. jak wybudujesz caly dom od fundamentu po dach. Wiec nie ma sensu byc drobiazgowym i opisywac wszystkie szczegoly przy fakturowaniu.

Mozesz tez miec zasady ogolne ze stawka 18% i tam sa juz koszty.
  Profil uzytkownika: fuks     
JOLAND


Wpisów: 10279
Od: 2009-11-24
2011-01-28 20:43
W Polsce jest burdel,bo na sile urzednicy chca upierd.... czlowieka.Tutaj nigdy nie wystepowalem o jakikolwiek NIP EU.Wystawiajac fakture Europejska dodaje do dziesieciu cyfr Org/Reg nummer SE,dodatkowo 01 na koncu.To cala filozofia.
  Profil uzytkownika: JOLAND     
fuks


Wpisów: 225
Od: 2008-02-23
2011-01-28 20:50
A w Polsce masz tylko dodatkowo PL. Joland nie czepiaj sie ja go lubie (bo znam )
  Profil uzytkownika: fuks     
maxon341


Wpisów: 8
Od: 2009-11-21
2011-01-29 19:34
skladasz paiery w us o nip ue placisz 170zl i czekasz na odpowiedz od nich przysla ci do domu nip i wtedy firma dla ktorej robisz uslugo morze wejsc na strone ue i sprawdzic czy taka firma istnieje
  Profil uzytkownika: maxon341     
Forum -> Życie w Szwecji -> czy muszę być vatowcem?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 32 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony