Odwiedzin 37783832
Dziś 602
Sobota 20 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Paradox sambo?

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorParadox sambo?
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-01-18 13:41
Witam.

Szukałam i szukałam ale znaleźć nie znalazłam tematu, który odpowiedziałby na moje pytania.

A więc po kolei..
Ja mieszkam w Szwecji, mam pobyt stały. Chciałabym żeby mój chłopak przyjechał i dostał pozwolenie na pobyt (a później person nr.) jako moje sambo. Ale tu jest problem, bo żeby być sambo nie trzeba się rejestrować a mieszkać razem conajmniej pół roku. Ale jak niby mamy być zarejestwowani pod jednym adresem jak on nie ma żadnych szwedzkich dokumentów? Czy takie coś więc przejdzie, czy jedynym sposobem na person nr jest posiadanie pracy? [W tym właśnie problem, że zatrudniając na biało pracodawcy często wymagają żeby mieć person nr. Więc myślę, że bedzie prościej najpierw go załatwić]

Już w zeszłym roku wypełniałam jakiś papier, żeby zarejestrować sambo (gdzieś coś takiego znalazłam) ale chyba zły, przyszło mi do domu, że mój chłopak ma się stawić z paszportem i dokumentem stwierdzającym, że jest kawalerem. [On wyjechał spowrotem do PL i w czasie miesiąca nie wrócił, więc ta sprawa 'wygasła']. Ale myślę, że chyba zły papier wypełniłam, że chodziło raczej o 'pozwolenie na ślub'. Bo czy do sambo trzeba taki dokument pokazać? I ktoś się może orientuje jaki to dokument, w polsce nie ma personbevis, jest akt małżeństwa, ale akt stanu cywilnego? Słyszał ktoś o czymś takim?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
  Profil uzytkownika: magdness     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-18 14:47
zeby zarejestrowac sie jako sambo nie potrzebuje personnummeru, nie potrzebuje tez go zeby podjac prace - po prostu we wniosku wpisuje sie date urodzenia, oczywiscie tak jak pani powiedziala musi sie stawic osobiscie w skatteverket z np paszportem
  Profil uzytkownika: kamień     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-01-18 14:59
Ale pani też powiedziała mi, że nie ma rejestracji sambo, sammanboende. Czyli, że się mieszka pod jednym adresem. A można być zameldowanym bez person nr?
  Profil uzytkownika: magdness     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-01-18 15:04
Aha, no ale najpierw trzeba załatwić uppehållsrätt, w migrationverket. Dopiero póżniej idzie się do Skatteverket. We wniosku do migration mogę zaznaczyć jako 'sambo'. Tyle, że trzeba do wniosku dołączyć 'Släktskapsintyg'. Niby jak? Dostaje się takie coś jako sambo? No i jak można być sambo bez person nr. Jak mamy udowodnić, że jesteśmy sammanboende, skoro on nie ma meldunku tam gdzie ja? [Pomijając sprawe, że w Swe nie ma meldunku jako takowego].
  Profil uzytkownika: magdness     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16834
Od: 2000-09-01
2011-01-18 18:31
"[Pomijając sprawe, że w Swe nie ma meldunku jako takowego]"

A co, bezdomni szyscy sa? Oczywiscie, ze jest obowiazkowy medlunek wg. folkbokföringslagen.
  Profil uzytkownika: kajetan     
gusia2425


Wpisów: 276
Od: 2009-01-12
2011-01-19 15:08
w szwecji niema czegos takiego jak meldunek a bardziej jest to odbierane jako miejsce przebywania i korespondecji .
By przyznali chlopakowi perszon numer musi miec paszport lub dowod osobisty z polski z urzendu zaswiadczenie o stanie cywilnym nie musi byc tlumaczony. Z tym idzcie obaj do skattu i powiedz ze przyjechal do szwecji ze jest twoim chlopakiem i chcesz go zameldowac u siebie a tam juz na dokumentach bendziesz miec czy sambo czy co tam chcesz.Ja tak zalatwialam perszony dla siostry i pomagalam znajomym . Co do migracyjnego i tu dopiero jest paradoks ten wniosenk uppehållsrätt,zalawisz tylko albo jak uznaja ze ty jestes zywicieem rodziny albo jak chlopak bendzie mial zatrudnienie o prace.Jesli nie bendzie mial zarobkow benda wymagac od niego karte unijna ubezpieczenia zdrowotnego oraz z czego sie w szwecji ma zamiar utrzymywac numer konta szweckiego itp.. Sam perszon dam mu tyle ze bendzie mugl sie zapisac do szkoly i na bezrobocie. Jednak nie benda mu przyslugiwac swiadczenia zdrowotne jak migracyjnego nie zalatwi.
  Profil uzytkownika: gusia2425     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-19 15:10
"w szwecji niema czegos takiego jak meldunek"

"powiedz ze przyjechal do szwecji ze jest twoim chlopakiem i chcesz go zameldowac u siebie "

zdecyduj sie
  Profil uzytkownika: kamień     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-19 15:13
2. w szwecji niema czegos takiego jak meldunek a bardziej jest to odbierane jako miejsce przebywania

masło maślane....
  Profil uzytkownika: kamień     
gusia2425


Wpisów: 276
Od: 2009-01-12
2011-01-19 15:32
powiedz ze przyjechal do szwecji ze jest twoim chlopakiem i chcesz go zameldowac u siebie "

zarejestrowac zapisac czy jak ci tam kamien lepiej pasi
!!
  Profil uzytkownika: gusia2425     
gusia2425


Wpisów: 276
Od: 2009-01-12
2011-01-19 15:35
a sam wiesz dobrze ze niema czegos takiego jak meldunek tu szwedzi sie tak czesto przeprowadzaja ze zrezygnowano z tego by co chwile nie zmieniac dowodu czy tez prawka
  Profil uzytkownika: gusia2425     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-01-19 15:36
"w szwecji niema czegos takiego jak meldunek a bardziej jest to odbierane jako miejsce przebywania i korespondecji"

Oczywiscie, ze jest meldunek (folkbokföringsadress)

Czy sie rozni polski meldunek od "miejsca przebywania i korespondencji"?
  Profil uzytkownika: Ronj@     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-01-19 15:38
"Czym sie rozni..."
mialo byc.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
kamień


Wpisów: 8037
Od: 2007-10-12
2011-01-19 16:14
Czy sie rozni polski meldunek od "miejsca przebywania i korespondencji"?

nieczym, bo słowo meldunek oznacza wlasnie "miejsca przebywania i korespondencji"

a w szecji oczywiscie nie ma czegos takiego jak meldunek z prostej przyczyny - tj. polskie słowo
  Profil uzytkownika: kamień     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-01-19 16:26
Dziekuje za wytlumaczenie

Czyli: W SZWECJI JEST MELDUNEK, tylko inaczej sie nazywa, bo jezyk inny.

Przeczytalam inna "perelke"

"tu szwedzi sie tak czesto przeprowadzaja ze zrezygnowano z tego by co chwile nie zmieniac dowodu czy tez prawka"

Ze w PL wpisuje sie w dowod adres zameldowania, to nie znaczy, ze inne kraje tak mialy/maja i z tego zrezygnowaly czy nie.
Zapewne w PL meldunek byl/jest tym czym w SE jest folkbokföring bazowany na personnummer.
Ja nigdy nie mialam wpisanego adresu w moje szwedzkie id...a kilka lat tu mieszkam.

  Profil uzytkownika: Ronj@     
magdness
Stockholm


Wpisów: 53
Od: 2011-01-06
2011-01-21 00:13
Mój błąd. Podpatrzyłam u kogoś, w jakimś temacie, w komentarzu ktoś napisał coś podobnego, że w Szwecji nie ma takiego jak w Polsce meldunku.
Nie wnikam więcej.

Dzięki za odpowiedź.
Ale dalej nie wiem jak wygląda ten papier z polskiego urzędu stanu cywilnego poświadczający stan cywilny 'wolny'.
Przecież w akcie urodzenia tego nie ma. A skoro 'wolny' to aktu małżeństwa się nie posiada. Więc jaki odpis wziąć?
  Profil uzytkownika: magdness     
Ronj@


Wpisów: 7627
Od: 2006-08-16
2011-01-21 00:28
Nie pisze w dowodzie "kawaler", "stan wolny - rozwiedziony"? No w tych plastikowych moze nie.
Urzad stany cywilnego w miejscu zamieszkania powienien wystawic takie zaswiadczenie.
Albo zadzwon do konsulatu i zapytaj, albo moze chlopak polazi po urzedach i popyta, przeciez jest na miejscu.
  Profil uzytkownika: Ronj@     
electra


Wpisów: 3440
Od: 2005-05-02
2011-01-21 10:57
wydaje mi sie ze potwierdzenie a stanie wolnym jest a akcie urodzenia ale musi to byc "Odpis zupełny aktu urodzenia "
  Profil uzytkownika: electra     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-21 12:12
tak sie zastanawiam czy aby na pewno te wszystkie papiery sa potrzebne... to sie w glowie przeciez nie miesci.
do niedawna nikt nie chcial tylu papierow
  Profil uzytkownika: iza     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-21 12:13
a juz bron boze nie chodzic do tlumacza (i to przysieglego). jak szwedzi chca to sobie sami przetlumacza te papiery!
  Profil uzytkownika: iza     
paula_
Stockholm


Wpisów: 1121
Od: 2002-09-20
2011-01-21 19:32
stan cywilny chca wiedzeic??

przeciez mozna byc sambo z osoba ktora jest w separacji....

dziwnie to jakos brzmi.
chlopaka zamelduj w skatteverket, prace dostanie bez pers. nr.
pierwsze 3 miesiace nie potrzebuje go.
w pracy skompletuje dane jak juz pers.. nr. dostanie, potem sprawy w migracyjnym...
  Profil uzytkownika: paula_     
Forum -> Życie w Szwecji -> Paradox sambo?
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy









MYCIE OKIEN (STOCKHOLM)
Sprzatanie minimum 50% lub 100% grafiki (Täby)
Praca (Värmdö )
Praca-sprzatanie (Täby)
Brukarstwo (Täby)
Praca dla ogólno budowlańca (Skåne)
BLACHARZ, LAKIERNIK (SKOGAS)
mechanik samochodowy (SKOGAS)
Więcej





Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Kristineberg slott – piękny pałacyk z Kungsholmen.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Muzeum tramwajów w Malmköping.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 5 gości
oraz 0 użytkowników.


Kolejny Polak ofiara szwedzkiego multikulti
TEMU
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony