Odwiedzin 37807496
Dziś 3820
Piątek 26 kwietnia 2024

 
 

Forum: Życie w Szwecji - Ägarlägenhet - wytlumaczcie prosze

 
 

Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy
AutorÄgarlägenhet - wytlumaczcie prosze
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2011-01-17 19:37
Czy tyczy sie to tylko nowobudowanych mieszkan? Czy tez oznacza to, ze moge zwrocic sie do wlasciciela mieszkania (spoldzielni) w ktorym mieszkam o to aby odkupic od nich mieszkanie i wowczas bedzie to ägarlägenhet?
Dodam, ze nie chodzi mi tutaj o prawo wlasnosci zamieszkania czyli bostadsrätt.
  Profil uzytkownika: thiara     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-17 23:08
"Czy tyczy sie to tylko nowobudowanych mieszkan?"
niestety tak.

wiem o co pytasz, bo sama na to poluje (ja chce miec mieszkanie a nie tylko prawo do jego zamieszkania..)
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-01-17 23:33
Zle myslisz iza. Po co ci "tylko" mieszkanie, jak mozesz byc wspowlascicielem kamienicy albo nawet osiedla?

thiara, gdy weszlo w zycie prawo o ägarlägenheter to mowa byla tylko o nowych mieszkaniach i raczej nic sie od tego czasu nie zmienilo.
  Profil uzytkownika: kajetan     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-17 23:38
nie dogadamy sie kajetan w tym temacie.
juz kiedys byly dyskusje o tym na forum. zostanmy przyjaciolmi

bo wiesz, ja chce miec cos na wlasnosc, ty masz tylko prawo do zamieszkiwania.
i nazywaj sobie jak to chcesz, ze jestes wspolwlascicielem kamienicy, ba nawet calego osiedla!
Ale nie mozesz wynajac komu chcesz, drzwi antywlamaniowych bez pozwolenia tez nie zalozysz... - o wszystko trzeba sie pytac spoldzielni i na zebrania chodzic...
  Profil uzytkownika: iza     
kajetan
Sztokholm


Wpisów: 16835
Od: 2000-09-01
2011-01-18 01:44
Iza... ale kto to jest ta "spoldzielnia" ktora ma zabronic? To ja i moi sasiedzi przeciez. Wspolnie dbamy o to, zeby miec takie osiedle jakie chcemy. I wiem, ze zaden sasiad nie bedzie podskakiwal bo to "jego" i sobie moze.

Poza tym, mozna u nas miec pancerne drzwi, zrywac sciany, itd itp. Teraz jeszcze bedziemy mieli elektroniczne klucze do drzwi, jak w samochodzie
  Profil uzytkownika: kajetan     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 09:16
Z tego co wiem to nie ma takiej opcji w dniu dzisiejszym. Nawet gdybys chciala zamienic swoje mieszkanie na bostagsrätt to nie mozesz tego zrobic jako jednostka. Tego typu decyzje wymagaja wspoludzialu pozostalych mieszkancow spoldzielni.

Kazda spoldzielnia zarzadza styrelse czyli zarzad. Moze sie zdarzyc, ze zarzad nie spelnia swojej funkcji jak powinien i "olewa" to co robia mieszkancy.
Taka samowola moze skonczyc sie wielkim rozczarowaniem w przypadku, gdy np zmieni sie styrelse i zacznie konsekwentnie sprawdzac przestrzeganie regul przez mieszkancow.
Wazne jest, aby pamietac, ze obowiazkiem mieszkanca jest znajomosc zasad/praw w spoldzielni. I OBOWIAZKOW.
Tlumaczenie (czesto stosowane przez imigrantow), ze sie nie wiedzialo, jest niestety bezowocne.

Problemy moga byc rowniez w sytuacji, gdy chce sie sprzedac mieszkanie i ew. przyszly wlasciciel wymaga dokladnych informacji co do mieszkania. Nikt nie chce przejmowac odpowiedzialnosci np za rzeczy zrobione "na czarno", mimo ze teoretycznie moga one podniesc wartosc mieszkania.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 09:19
Kajetan, to ze iza czy ktos inny chce byc wlascicielem mieszkania a nie calej kamienicy czy osiedla, nie oznacza, ze zle mysli.

  Profil uzytkownika: Lunab     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2011-01-18 09:35
Lunab wszystko o czym piszesz to sa problemy bostadsrätt a nie o tym miala byc mowa.

Kajetanie te zobecnie zamieszkuje w bostadsrätt i z pewnoscia masz racje, ze bedac we wspolnocie dziala sie wspolnie dla jej dobra. Czyli ja i moi sasiedzi dbamy o "takie osiedle jakie chcemy". Czasem jednak pojawia sie inny problem: zle prowadzona polityka fiansowa prowadzi do bankructwa wspolnoty mieszkaniowej i wowczas czlowiek juz tylko marzy o ägarlägenhet. Mnie wlasnie dopada ta smutna rzeczywistosc
  Profil uzytkownika: thiara     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 12:44
Thiara, zapewne ty wiesz, o czym ma byc mowa, wiec moje wyjasnienia nie na wiele ci sie przydadza.

Dla tych, co maja problem ze swoim bostadsrätt, moze przydac sie informacja, ze odpowiedzialnoscia mieszkancow jest taki wybor zarzadu/styrelsen, aby nie doszlo do problemow ekonomicznych.

  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 12:56
Na przyszlosc postaraj sie dokladniej skonkretyzowac pytanie. Wtedy jest wieksza szansa, ze otrzymasz zadowalajaca odpowiedz.
Osoby, ktore chca podzielic sie potrzebnymi informacjami na tym forum nie chca tracic cennego czasu na nieprzydatne wyjasnienia.
  Profil uzytkownika: Lunab     
iza
Sztokholm


Wpisów: 23425
Od: 2000-09-11
2011-01-18 13:06
Lunab- pytanie bylo konkretne.
to ty zaczelas pisac o bostadsrätt...

ale to ze zbaczamy troche z tematu jest normalne na forum dyskusyjnym wiec nie ma powodu by komus to wypominac...

  Profil uzytkownika: iza     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 13:25
Pytanie bylo tak samo konkretne jak moja odpowiadz.
  Profil uzytkownika: Lunab     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 13:40
....odpowiedz
  Profil uzytkownika: Lunab     
thiara


Wpisów: 411
Od: 2004-09-21
2011-01-18 13:41

"Dodam, ze nie chodzi mi tutaj o prawo wlasnosci zamieszkania czyli bostadsrätt".
Lunab - na przyszlosc czytaj ze zrozumieniem
  Profil uzytkownika: thiara     
Lunab


Wpisów: 3474
Od: 2009-10-01
2011-01-18 20:32
Mysle, ze czytam ze zrozumieniem. Informacja, ktora podalas na wstepie i ta podana pozniej (ze znalazlas sie w trudnej sytuacji ze wzgledu na zla polityke finansowa spoldzielni) pozwolila mi wyciagnac wniosek, ze szukasz rozwiazania problemu typu bostadsrätt/äganderätt. Dlatego powiazalam ze soba te dwie formy wlasnosciowe.

Nawet jesli moje informacjie na niewiele ci sie zdaly to mam nadzieje, ze ktos inny z nich skorzysta!

  Profil uzytkownika: Lunab     
maggie
Stockholm


Wpisów: 12191
Od: 2001-01-02
2011-01-19 12:11
A teraz fakta: w tej chwili nie mozesz wykupic od nich mieszkania i zrobic z tego ägarlägenhet, ale jest taka propozycja i byc moze w przyszlosci bedzie to mozliwe.

Jest jeszcze inna mozliwosc: mozesz wykupic lokal/ strych, tzn cos co nie bylo uzywane jako mieszkanie przez ostatnie lata i wtedy mozna zrobic z tego taki ägarlägenhet. Inaczej pozostaje nowe budownictwo.

Ale tak szczerze: mnie sie to nie podoba, prawdopodobnie takie mieszkania beda duzo drozsze, ale za ta extra zaplacona kase zbyt wiele sie nie dostanie.
  Profil uzytkownika: maggie     
Forum -> Życie w Szwecji -> Ägarlägenhet - wytlumaczcie prosze
Ten wątek jest stary. Komentowanie wyłączone.
Pokaż wpisy






Dam pracę Pracownik budowlany Karlstad Varmland (Hammarö)
PRACA. (Stokholm)
Dam prace sprzątanie (Stockholm)
Dam prace firmie sprzątającej (Stockholm)
Tłumaczenie (Sztokholm)
Praca dla doświadczonego stolarza (Sztokholm)
Firma Sprzątające (Helsingborg)
FIRMA SPRZATAJACA (VÄNDELSÖ)
Więcej





Wielkanocna wyprawa do wschodniej Albanii.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Ugglegränd o jednej z najkrótszych uliczek w Sztokholmie.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Szwecja o smaku lukrecji czyli spotkanie w bibliotece Morenowej.
Agnes na szwedzkiej ziemi
Firma Sprzątająca
Polka w Szwecji
Moja historia cz.5
Polka w Szwecji
Przygoda z malowaniem
Polka w Szwecji
Nowe szwedzkie słowa 2023 - nyord
Szwecjoblog - blog o Szwecji


Odwiedza nas 24 gości
oraz 1 użytkowników.


Dzis palạ koran w Skärholmen
nie uczciwi pracodawcy
Szwedzki „wstyd przed lataniem” napędza renesans podróży koleją
Katarzyna Tubylewicz: W Sztokholmie to, gdzie mieszkasz, zaskakująco dużo mówi o tym, kim jesteś
Migracja przemebluje Szwecję. Rosną notowania skrajnej prawicy
Szwedka, która wybrała Szczecin - Zaczęłam odczuwać, że to już nie jest mój kraj
Emigracja dała mi siłę i niezależność myślenia










© Copyright 2000-2024 PoloniaInfoNa górę strony